Ruud Wielart droomt al weer van nog hogere sprongen Knetemann verspeelt koppositie njo Volk Saturnus nog één punt van promotie af Teleurstellende jeugdinterland 4 Haarlemmer over 2.26 meter Gijsbers welhaast zeker van uitzending Kat fataal voor schipper Joop Burgerhout Leids damkampioen MAANDAG 18 FEBRUARI 1 SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT ROTTERDAM - Hoewel de Nederlandse jeugdatletiek- ploegen met ruim verschil de baas bleven over de Belgische beloften, was er zaterdag in de Rotterdamse Ahoy' niet zo bar veel reden tot juichen. Sneuvelden er vorig jaar bij deze interland nog vijf Ne derlandse jeugdrecords, nu bleef het bij twee evenarin- gen, waarvoor de Haarlem mer Mario Westbroek (6,99 sec. op 60 meter) en de Zeeuwse sprintster Marian Olyslager (7,4 sec. handge- klokt op 60 meter) tekenden. Zoals zo vaak in de recente jeugdinterlands zorgde dit duo voor de echte uitschie ters. Ook voor dubbele over winningen, want Westbroek won ook de 400 meter (49,48 sec.) en Marian Olyslager de hordenrace (8,80 sec., slechts 0,06 sec. boven het Neder lands record). De meisjes die met 62-35 won nen, pakten op alle nummers de overwinning en de jon gens, die de Belgen met 110-92 de baas bleven, moes ten maar op drie nummers buigen. De in de Nederlandse jeugd- ploeg gekozen atleten uit de Leidse en Alphense regio de den het niet slecht. Sandra Dorlas van De Bataven won, gedurfd startend, de 400 me ter bij de meisjes in 57,0 se conden terwijl Maaike Per- soons van het Alphense AAV'36 op de 1500 meter bij de meisjes geen problemen had met de concurrentie: le in 4.43.2. Haar broer Jack Per- soons werd op dezelfde af stand bij de jongens vierde in 3.59.0. Edith Radder van het Boskoopse AV'47 toonde zich bij de meisjes de beste ver- springster met een afstand van 5,70 meter. Marjan Goed hart (AAV'36) moest op dit onderdeel bij het inspringen geblesseerd (verstuikte en kel) afhaken. ROTTERDAM - Wanneer vervelende blessures achterwe ge blijven, krijgt de Nederlandse atletiek in dit Olympisch jaar een hoogspringer over 2,30 meter. Ruud Wielart wordt die topper, wellicht al over twee weken als hij in het Westduitse Sindelfingen een gooi gaat doen naar de Eu ropese indoortitel. Dc Hoofddorper zelf gelooft in zijn kansen, vooral na zijn nationaal record, dat hij gisteren in de Ahoy' met 2,26 meter vestigde: „Enkele jaren geleden pakte ik brons bij die kampioenschappen. Het moet straks beter kunnen. Ja, dat zou met een sprong van 2,30 meter kunnen gebeuren". De 25-jarige Ruud Wielart is er de man niet naar om zomaar loze kreten te slaken. Hij maakte het dan ook niet zo bont als zijn Westduitse adviseur Dragan Tancic, die kort voor de wedstrijd nog had gezegd dat zijn - in Rot terdam afwezige - pupil Moegen- burg straks in Sindelfingen de Europese titel wil pakken, moge lijk zelfs via een wereldrecord- sprong van 2.35 meter of ho ger. „Maar dat kan Ruud ook", klonk het nadat Wielart in tenminste twee van de drie mislukte pogin gen op 2,30 meter zijn klasse weer eens had bewezen. „Ruud is fy siek de sterkste springer ter we reld. Alleen technisch moet het nog beter. Twee meter dertig mag binnenkort voor Wielart geen probleem zijn en misschien zelfs 2,35 meter niet". „Het belangrijkste voor Ruud is dat hij nu heel blijft en dat valt niet mee in Nederland, waar de trai ningsomstandigheden in de win ter beschamend slecht zijn", al dus Tancic, die Wielart als een soort vriendendienst bijstaat. „Nee, dat gebeurt echt niet via de KNAU, want daar heeft men mij ontstellend voorgelogen", waar mee Tancic doelt op financiële afspraken die er geweest zouden zijn met de atletiekunie als belo ning voor zijn hand- en spandien sten. Hoe slecht die winterse trainings omstandigheden zijn, bewijst wel het feit dat in Haarlem, waar Wielart traint, in de gemeente raad vragen zijn gesteld over Wielarts faciliteiten en die van een andere olympische kandi daat, Mario Westbroek. Beiden kunnen namelijk voor de training niet terecht in een sporthal want de competities van de diverse sporten staan geen ruimte toe. Die vragen in de gemeenteraad leverden overigens niets op. Ruud Wielart, die gisteren heel ge makkelijk de sterke Westduitser Traenhart (2,20 meter) achter zich liet, gaat gewoon door en dat is maar goed ook want anders was dc eerste uitgave van Ahoy' In ternational Atletics aardig de mist ingegaan. Natuurlijk was het erg knap dat de Fransman Vigneron en de Belg Desrueles zaterdagavond met de polsstok over 5,40 meter heen gingen, maar de klok ging toen al richting elven terwijl de wed strijd om negen uur 's avonds be sloten had moeten worden. Een slecht gebaar richting het heel matig opgekomen publiek, dat best wel aardige prestaties zag maar deze gingen vaak verloren in het lange programma. Teleurstellend was het dat Ruud Wielart zijn goede voorbeeld van een recordverbetering door nie mand gevolgd zag. Geen records en evenmin nauwelijks limieten voor Sindelfingen, waarheen waarschijnlijk toch een redelijke Nederlandse afvaardiging zal gaan. Overigens kwamen de keuzeheren hier gisteravond mede door die vaak matige prestaties, niet uit. Wielart is uiteraard zeker, evenals Klaas Lok na zijn knappe drie- kilometerrace in 7.58,9 en Koen Gijsbers na zijn sterke 800 meter in 1.49,7. Ook Els Vader komt via haar tijd van 7.51 seconden op de sprint in aanmerking, al werd ze in de fi nale door Marta Derby (7,58) ver slagen. Wellicht denkt men bij de KNAU nog aan jonge talenten als hordenloper Bert Knollema en verspringster Ediene van Heezik (6,16 meter). Om het moeilijk te maken, stelde een van de toch wel serieuze kan didaten, hoogspringster Mirjam van Laar, met 1.75 meter duide lijk teleur en liep op de 1500 me ter Kor Louws met 3.47,4 bijna een iimiettijd. Hij zou uitgezon den kunnen worden, ware het niet dat Joost Borm (in Rotter dam uitgevallen) al eerder dit sei zoen met 3.47,6 vrijwel even snel was. Een keus is moeilijk, maar die zal gemaakt moeten worden, want bij uitzending van twee atle ten op één nummer moeten bei den de limiet gescoord hebben. Zowel Louws als Borm bleven er een fractie van een seconde bo ven. Kortom, volop dcnkrimpels in de voorhoofden van de kcuzeheren van de KNAU, die zich van dit Rotterdamse gebeuren, waarin Tineke Kluft (4.26,1 op 1500 me ter). Marjan Olyslager (7,68 se conden op 60 meter) en Bert Knollema (8,11 seconden op 60 meter horden) nog dicht de na tionale records benaderden, heel wat meer hadden voorge steld. Ruud Wielart in actie tijdens de wedstrijden in Ahoy. Hier bedwingt hij 2.10 meter, later nationale record scherper stellen. LEIDEN - Koen Gijsbers, atleet van het Leidse De Bataven, mag na zijn 800 meterrace gisteren in de Rotterdamse Ahoyhal meer dan hopen op uitzending naar de Eu ropese indoorkampioenschappen over twee weken in het Westduitse Sindelfingen. Gijsbers kwam tot een tijd van 1.49.7 en dat was slechts tweetiende seconde boven de gestelde Iimiettijd. Gezien de weinige EK-kandidaten waar over de atletiek-unie beschikt zou het bepaald niet van veel inzicht getuigen als de keuzeheren zou den besluiten Gijsbers thuis te la ten. Behalve Gijsbers kwamen er het af gelopen weekeinde diverse ande re Leidse atleten in Rotterdam in actie. Aansprekende tijden zette Martien van der Hoorn (AV Hol land) neer op de 1500 meter (355.0) en de 3000 meter (836.8). Ook de Bataven-atleten Peter Wezel en Kees van Klink deden het op die afstanden goed: Wezel een 1500 m in 3.55.7 en Van Klink een 3000 min 8 34.4. Wezel voegde daar bovendien nog een 800 meter in 1.57.6 aan toe. Op de sprintnummers kwamen le den van de AV Holland tot ver dienstelijke prestaties. Alfred Verhoef liep de 60 meter bij de he ren in de elektronische tijd van 7.15 sec. Omgerekend in een handtijd betekent dit een verrich ting binnen de zeven seconden want het verschil tussen elektro nische en handtijd bedraagt ge middeld ruim tweetiende secon de. Op dezelfde afstand bij de dames scoorden Joske Boom 826 en Carla de Ruiter 833. Van Holland kwam voorts junior Mi chel Moll op de 400 meter tot 53.15 sec. Een gemengde koppelrace over tien ronden (totaal 1700 meter) werd een complete Leidse aangelegen heid met een eerste plaats voor he Bataven-koppel Tina Buntsma Kees van Klink en een tweedt plaats voor het Holland-duo Net ty BrusseelDre de Wit. Niet alleen bij indoorwedstrijden ook bij crosses verschenen het aj gelopen weekeinde Bataven- er* Holland-vertegenwoordigers aan de start. Bataaf Bram Was senaar werd in Rijswijk veld loopkampioen van het KNAU- district West 2 dat de provincies Zuid-Holland en Zeeland omvat bij de heren. Op het tien kilometei lange parcours had hij de meesU concurrentie te duchten van d^ opkomende Holland-atleet Thee van der Veer die met ongeveer e< minuut achterstand op de tweed( plaats beslag legde. Bij de dames| die vier kilometer moesten afleg gen, ook een Bataven-zege voor Marjan van Schie. LEIDEN - In de afdelingsklassen van de handbalcompetitie werd in verband met carnaval een be perkt programma afgewerkt. De belangrijkste zege was die van de heren van Saturnus. Door de 20-8 zege op Kwiek Sport heeft deze ploeg nog één punt nodig om te kunnen promoveren naar de der de divisie. Dat zou betekenen dat sinds tien jaar weer een Leidse herenploeg op landelijk niveau kan gaan acteren. De dames van Saturnus behaalden een onbe dreigde 4-10 overwinning op het derde team van ODIS, na reeds bij rust een 2-5 voorsprong te hebben genomen. Door dit resul taat zijn de Leidse dames opge klommen naar de tweede plaats in de derde klasse. De achter stand op koploopster Olympia bedraagt twee punten. Saturnus heeft echter nog een thuiswed strijd tegen de Wassenaarse da mes tegoed. De score van Satur nus werd verzorgd door Moni que Plouvier 3x, Marja de Graaf 2x, Anneke Plouvier, Paula Dek ker, Inge Perquin, Lia Kok en Marion Blansjaar. Ook HW'70 kwam tot winst. Te gen het derde team van VELO werd het een ruime 14-7 zege. Bij rust hadden de Voorschotensen een 7-4 voorsprong. De Voor- schotense heren deden het dui delijk minder. In de Marimbahal in Rijswijk moest HW '70 met een 17-14 nederlaag genoegen nemen. Door dit verlies lijkt de gradatie naar de tweede klasse vrijwel niet meer afwendbaar. Jan Lamboo en Paul van der Mijn tekenden voor het merendeel van de Voorschotense treffers. Zonder wisselspelers bleef MSV met 27-19 in de meerderheid te gen het tweede team van Hercu les. Grote man bij de Noordwij- kers was trainer/speler Rien Sluis, die liefst 14 x tot scoren kwam. Met de Noordwijkse da mes gaat het de laatste weken be paald niet naar wens. Ook tegen het derde team van Kwiek Sport ging MSV weer onderuit, 12-17. Bij rust had MSV al een 6-9 ach terstand. Door dit verlies zijn de titelkansen voor de Noordwijkse formatie vrijwel verkeken. Goa-" lie Lia Blaas speelde ondanks de nederlaag een goede wedstrijd. De heren van Northa konden het niet bolwerken tegen de reserves vaneredivisionist Quintus. Na een nog redelijke 11-7 ruststand werd het een ruime 27-9 neder laag voor de Noordwijkerhou- ters. Voor de Northa-doelpunten tekenden Jaap Kooy en Cor Baader. MMO verstevigde z'n koppositie in de derde klasse via een ruime 27-20 overwinning op het tweede team van Kwiek Sport. Gerard en Dirk Elstgeest waren met elk zes treffers het schotvaardigst. De dames van Rijnsoever moesten wederom met een nederlaag ge noegen nemen. Tegen het tweede team van HW'70 werd het nu een 9-1 verlies. Marijke van de Koppel scoorde de enige Kat- wijkse treffer. In een sportief duel bleef Warmun- da streekgenoot OASE met 22-19 voor. Jos Stigter had met zeven doelpunten een belangrijk aan deel in de Alkemadese score. De heren van HVS tenslotte moes ten de zege met 13-14 aan de re serves van DSO laten. Beker Zoals verwacht heeft OASE het in de tweede landelijke bekerronde niet gered tegen de koploopster uit de eredivisie het Haagse Hel las. In de mudvolle sporthal in Roelofarendsveen (zeker 550 toe schouwers woonden het duel by) werd het een 9-20 nederlaag voor de ploeg van Roel Schepers. Bij rust keek OASE al tegen een 5-11 achterstand aan. Ondanks het kalsseverschil heeft het publiek vooral door de inzet van Helma Stigter c.s. genoten van een attractief duel. In de eer ste helft kon OASE nog redelijk bijblijven, al was wel duidelijl dat Hellas in kwalitatief opzich met kop en schouders boven haa tegenstandster uitstak. Na veldwisselling pakte Hellas d< zaken wat professioneler aan. He tempo werd merkbaar opge schroefd en dat was voor OAS! te veel van het goede. Via razend snelle breakouts liep Hellas in d( beginfase van de tweede helft knap weg naar een 5-17 voor sprong. Vooral international Hannie de Kok (in dit duel goed voor elf doelpunten) was in die fase een klasse apart. Ondanks de onoverbrugbare achterstand bleef OASE echter goed door gaan en daarmee verdient de Al kemadese formatie een welver diende pluim op de hoed. Via 6-17, 7-18 en 8-19 werd het uit eindelijk een 9-20 overwinning voor de Haagse dames. Voor de treffers van OASE zorgden: Hel ma Stigter 3x, Lydia van de Poel 2x, Marian van der Geest 2x, Cor- rie Strijk en Margret Brugman. Laurent nieuwe leider in Ronde Middellandse Zee VITROLLES (GPD) - Inge klemd tussen twee sprin toverwinningen van we reldkampioen Jan Raas heeft Gerrie Knetemann gistermorgen vroeg de lei ding verspeeld in de wie lerronde van de Middel landse Zee. Van der Laan weer vooraan HALLE (ANP) - De onttroonde na tionale kampioen Wil van der Laan is met bakkenist Jaap van Vliet gisteren winnaar geworden van de internationale zijspan-mo torcross in het Gelderse Halle. Het duo uit Ter Aar won beide manches. Regerend kampioen (na een onverkwikkelijke affaire met Van der Laan) - Ton van Heugten moest zich tevreden stellen met een achtste en tweede plaats en reikte daardoor in de eindrangschikking niet verder dan de derde plaats. De viervou dige Europese titelhouder Ro bert Grog uit Zwitserland staakte in Halle de strijd na een valpartij, waarbij zijn passagier Andreas Hüser een voetbreuk opliep. In de klimtijdrit van 5 kilometer te gen de Mont Faron bij Toulon verloor hij ruim 13 seconden op de Fransman Michel Laurent, die vorig jaar deze etappekoers op zijn naam schreef en zich nu via de tijdritzege vóór Lubberding en Zoetemelk opnieuw kandi daat stelde. In het algemeen klassement heeft Knetemann nu een achterstand van 7 seconden op Laurent en het lijkt vrijwel uitgesloten dat hij deze wedstrijd winnend zal beëindigen. Nu is dat ook niet zo verwonderlijk, want Knetemann heeft zich nog maar vrij onlangs bij de equipe gevoegd, na eerst vakantie te hebben gevierd. Hij heeft duidelijk nog een teveel aan lichaamsgewicht en een tekort aan conditie. ATLETIEK - De carnavalscross in Valkenswaard over tien kilome ter is zaterdagmiddag in een overwinning geëindigd voor de Belg Karei Lismont. Zijn tijd was 33 minuten en 33 seconden. Ge rard Nijboer van Daventria ein digde als tweede in 33.46. VOETBAL - Het Italiaanse voet balelftal heeft zaterdag in Napels de oefenwedstrijd tegen Roeme nië met 2-1 gewonnen. Het Ita liaanse elftal was sterker, ook al in de eerste helft, die voor 55.000 toeschouwers doelpuntloos bleef. De rol van de armada van Peter Post is echter nog lang niet uitge speeld. Naast Knetemann, die vierde werd in de tijdrit, staan Lubberding, Mutter, Wesemael en Van Vliet nog altijd in de top van de rangschikking. Raleigh moet de aanval nu openen en ik weet dat het zwaar voor ons zal worden", betoogde Hennie Kui per, ploegmaat van leider Lau rent. „Het is een heel sterke ploeg en vooral in de komende lange rit vandaag met veel wind verwacht ik bijzondere daden van ze". Jan Raas demonstreerde zijn colle ga's het afgelopen weekeinde twee keer dat zijn eindschot nog altijd goed is en de Post-brigade fanatiek op overwinningen jaagt. Zaterdag in Hyères was hij niet te kloppen in een spurt, die lichtjes bergopwaarts ging. Klaus Peter Thaler en Walter Planckaert za gen zijn achterwiel. In Vitrolles, bij Marseille, deed Raas het zon dagmiddag nog eens dunnetjes over. Ditmaal moesten Walter Planckaert en Noel Jonckheere het afleggen. „Die overwinningen in het begin van het seizoen doen me goed zei Raas. „Hoewel ik de regen boogtrui niet als een last zie, zitje toch meer op je gemak Uitslag tweede etappe: 1. Raas (Ned) 140 km in 4 uur, 13 min, 43 sec., 2. Thaler (WDI). 3. Planckaert (Bel), 4. Hoste (Bel) 5. De Ke.yzer (Bel). Tijdrit (eerste gedeelte derde etap pe): 1. Laurent (Fra) de 5500 meter in 22.47,4, 2. Lubberding (Ned) 23.01,6, 3. Zoetemelk (Ned) 23.03,2, 4. Sherwen (GBr) 23.06,0, 5. Mutter (Zwi) 23.09,4. Tweede gedeelte derde etappe: 1. Raas (Ned) 106 km in 2 uur 36 min 35 sec., 2. Planckaert (Bel) 3. De Jonckheere (Bel), 4. Thaler (WDI), 5. Bogaert (Bel). ALGEMEEN KLASSEMENT: 1. Laurent (Fra) 9 uur 58 min 47 sec., 2. Knetemann (Ned) op 7 sec., 3. Lubberding (Ned) op 15 sec., 4. Sherwen (Eng) op 22 sec., 5. Mut ter (Zwi) op 31 sec., 6. Wesemael (Bel) op 53 sec., 7. Lammertink (Ned) op 1.03. Maertens De organisatoren van de Ronde van Spanje 1980 zijn verzekerd van de deelneming van de Belg Freddy Maertens als kopman van zijn nieuwe Italiaanse ploeg. Maer tens zal ook in de Giro, de ronde van Italië, aan de start verschij nen. De deelneming aan de Vuel- ta, die hij drie jaar geleden won, levert hem in elk geval een be drag op van 37.000 Franse fran ken (ongeveer 18.000 gulden). Nadat Maertens vorig jaar een slecht seizoen doormaakte (hij moest ook een aantal maanden rust nemen), wil hij dit seizoen in Italiaanse dienst proberen terug te keren op het voorste plan. Michel Laurent. VITROLLES - Twee Neder landse profwielrenners zijn gisteren door een valpartij verdwenen uit de Rqnde van de Middellandse Zee. Jos Schipper sloeg bij het inrij den van Vitrolles tegen het wegdek door een overste kende kat. Kort daarvoor was Wies van Dongen tegen een strobaal gereden en gevallen. Beide renners werden naar het zie kenhuis overgebracht. Van Dongen, die een hoofdwond opliep, en Schipper, die klaagde over duizeligheid, konden het hospitaal na on derzoek weer verlaten. LEIDEN - Voor de tweede maal in zijn carrière is Joop Burgerhout Leids damkampioen geworden. De 26-jarige socioloog- in spé had aan een remise tegen Noordoven voldoende om zich opnieuw ti telhouder te noemen. Burgerhout sprak na afloop van het toernooi overigens van een de valuatie cn doelde daarmee op het voortijdige vertrek van Albert Huisman. Hetgeen ongetwijfeld waar was al stond Burgerhout er op dat moment (voorlaatste ron de) toch het beste voor. Hy werd dan ook een terecht winnaar. Overigens heeft de toernooi-com- missie na een tweede onderzoek de omstreden De Jonge alsnog in het gelijk gesteld. Na afloop van de strijd om de Leid se titel werd bekend wie er uit het district mogen meedoen aan het toernooi om het Zuidhollands kamioenschap. Behalve Joop Burgerhout zijn dat Frans de Jonge, Jan Fase en Piet van Eg- mond.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 18