Donar weer weggeveegd door P/Leiden Degradatie lijkt thans Fides Pacta onafwendbaar Goede generale P/Leiden Scylla ontkomt aan nederlaag BOB gee ft zich pas heel laat gewonnen Nu 90-76 verlies Trotters: promotie blijft streven Oranje wint interland voor indoor-schaatsers Imaa: NDAG 18 FEBRUARI 1980 PAGINA 17 SPORT SPORT SPORT SPORT LEIDEN - BOB zorgt, haast traditioneel kan je wel zeg gen, in de Vijf' Meihal voor taaie tegenstand. Het team uit Oud Beijerland neemt welis waar op de ranglijst een posi tie van ondergeschikt belang is, maar in Leiden willen de mannen van coach Charis Si- deris toch altijd bewijs leve ren hoe dan ook over de sterkste Nederlandse basis te beschikken. Winnen zat er niet in, maar niet alleen was de 102-85 nederlaag een eer volle, bovendien moest Par ker best wel "diep" gaan om een en ander te bewerkstelli gen. Degenen die bij Leiden dachten om temidden van alle drukke werkzaamheden nu eens een rustig avondje te nemen kwamen bedrogen uit. Er diende gewerkt te worden, zeker tot halverwege de tweede helft. Toen werd het BOB, dat naast een goede Nederlandse kern (gebroe ders Van Solm, Rijks en Ben schop) twee hardwerkende Amerikanen (Stamper en Cook) heeft, teveel. Juist op het moment dat de te smalle basis van de Oudbeijerlan- ders moe werd groeide bo vendien bij Leiden het besef dat er hoe dan ook gewonnen moest worden. Een tem poversnelling zorgde toen voor twintig punten verschil. Lange tijd leek het erop of BOB zou wellicht nog voor een surprise kunnen zorgen. On bevangen trad men de reus tegemoet, in de wetenschap verkerend dat het drukke programma de tegenstander best wel eens parten zou kun nen spelen. En aanvankelijk leek het daarop, want tot 37-36 hield men de nauwe lijks gemotiveerde Leidsc ploeg gemakkelijk bij. De ruststand van 45--10 bood ook zeker nog perspectief. Omdat de thuisclub ook na rust nog steeds vooruit te branden was mocht BOB nog eens tien minuten hopen op een ver rassing. Maar toen opeens was het over. Terwijl Blom met de regelmaat van de klok verse spelers inbracht had Sideris te weinig mensen vay niveau zitten en de geleverde inspanningen eisten hun tol. Onzuiverheid sloop in de ploeg. Plaat. Bruinsma en Woudstra onderkenden dat onmiddellijk. Het tempo ging omhoog en binnen drie minu ten zag BOB een mooie droom vervliegen. De press die bij 84-62 nog werd ingezet had geen enkele betekenis meer. Gecontroleerd speelde Leiden zich verder naar zijn zoveelste zege. Scores Leiden: Bruinsma 25, Plaat 24. Kruidhof 18. Gid- dings 14, Woudstra 12. BOB: Stamper 26. Paul van Solm 19 en Cook 18. LEIDEN - De basketballers van Nijssen Trotters zullen ongetwij feld meer waarde aan het gesprek van afgelopen weekeinde hebben gehecht dan aan de 65-107 over winning op Arrows. Want daarin werd besloten dat promotie naar de eredivisie nog steeds het uit gangspunt moet zijn. De kans om dat te verwezenlijken was weliswaar afgenomen na twee nederlagen tegen koploper SOVB, maar omdat diezelfde ploeg ook wat steekjes laat vallen is de mogelijkheid om te promo veren naar de hoogste afdeling weer toegenomen. Vandaar ook dat een Trotters-afvaardiging komende vrijdag naar het top- treffen Jumpers-SOVB gaat. Over aanvulling van de selectie die door het wegvallen van Kales en Maassen erg smal is geworden werd geen besluit genomen. Wel zegde Tony Lamping toe dat hij ook volgend jaar, wanneer hij in het beslissende studiejaar zit. de kleuren van Trotters blijft verde digen. Afgelopen weekeinde had Van Cleef overigens over slechts ze ven spelers de beschikking. Van Cleef: "Hans 'beton' Pley kwam met zijn plunje naar Rotterdam. Heel verbaasd keek hij op toen ik zei dat hij voor niets kwam. Vrij dagnacht kreeg ik namelijk te ho ren dat hij voor één duel was ge schorst". Maar ook zonder Pley liep de thermometer door de spanning geen moment hoog op in de Rotterdamse sporthal. Of het moet voor Trotters-speler Berendsen zijn geweest die met koorts meespeelde. In elk geval stond het bij rust al 31-53. In de tweede rondgang ging de Leidse eerstedivisionist onverminderd door en liep uit naar een verplet terende 65-107 zege. Scores Trotters: Lamping 24, Kop 19, P. Paulides 16, Ruysenaars 14, Moerer en R. Paulides 12 en Berendsen 10 punten. elkaar. Slaagde er in om Donar zes minuten van scoren af te hou den (20-19 naar 33-19) en zoals gezegd: als er een gat valt houdt het bij Donar op. Van nog een beetje bijblijven was nu geen sprake, daarvoor werd bijvoor beeld een man als John Franken (gebroken vinger) te zeer gemist. Bij rust was het verschil al zestien punten: 48-32. De moed zonk Zwiers c.s. helemaal in de schoenen toen Leiden te kennen gaf na rust het tempo te willen verhogen. Toen was het snel bekeken. Leiden speelde vijf minuten zeer geconcentreerd en goed basketbal en het nauwelijks tegensputterende Donar werd in die fase volledig overvleugeld. Bij 88-66 met nog drie minuten te gaan was de exhibitie voorbij. Leiden viel stil en Donar mocht nog wat plooien gladstrijken. Het werk was gedaan. Nu maar af wachten wat de consequenties zijn. AD VAN KAAM Leiden - Woudstra 23, Bruinsma 17, M. Plaat 16, Kruidhof 16, Washington 8, Giddings 4, C. Plaat, Leysner en Cor nel issens 2. Donar - Jcmison 16, Schulz 13, Dijksti a 12, Limmen, Oostveen en De Vries 8, Van Rooden 6 en Zwiers 4. BASKETBAL - Real Madrid is gis teren opnieuw Spaans basket balkampioen geworden. Op de laatste speeldag nam Real verras send een voorsprong van twee punten op Barcelona. Real won van Tempus met 127-102 en Bar celona verloor van Estudiantes de Madrid: 83-87. LEIDEN - Op de vraag wat er eigenlijk met zijn ploeg aan de hand was gebruikte Hans van Rooden zijn handen om dat duidelijk te maken. "Stijgen en dalen" gaf de ex-Leidenaar aan en de situatie van dit moment in ogenschouw nemend hield hij even stil op het laagste punt van zijn denkbeeldige curve. Maar hoe Donar in dat diepe dal te recht was gekomen wist hij niet, zoals hij evenmin met zekerheid kon zeggen of de neergaande lijn nog tijdig kon worden omgebo gen. Met een mismoedigd gezicht haalde hij daarover de schouders op. Hij had daar alle reden toe. de man die Parker Leiden aan het begin van dit seizoen de rug toekeerde ten faveure van NN Donar. En wel om twee redenen. Allereerst stond daar die 90-76 nederlaag waarvan iedereen en ook Van Rooden wist dat de cijfers nog slechts een zwakke afspiegeling waren van de werkelijke krachtsverhoudingen. Want Do- nar was compleet kansloos ge weest zaterdagavond. Had maar liefst dertig punten achterge staan en ontliep uitsluitend een catastrofe omdat de lijstaanvoer der in de slotfase wel erg veel ge nade toonde met dit verbluffend zwakke Groningen. Nóg som berder echter ziet de toekomst eruit. Want wie is er straks, als over vier weken de strijd om de nationale titel (play-offs) echt losbarst, de eerste tegenstarider van Leiden? Juist ja, ongetwijfeld Donar, zij het met de hakken over de sloot. Dat was dan geen beste generale voor het team van Jan Kamman dat in de loop van de jaren toch al een minderwaardigheidscom plex overhield aan Plaat en de zijnen. Een complex dat na deze twaalfde nederlaag in successie tegen de equipe van Blom hoogstwaar schijnlijk nog grotere vormen is gaan aannemen. De gezichten van de Groningers spraken na afloop in elk geval boekdelen. Merkwaardig toch, dat Donar tegen Leiden de laatste jaren nimmer tot zijn normale vorm is kunnen komen. In het begin gaat het al lemaal nog wel, dan komt Leiden langszij en vervolgens is het af gelopen. In het gunstigste geval blijft Donar in de buurt, lukt dat niet dan loopt het op een veegpar- tij uit. Zo gaat het, niet anders. En wie ér ook bij Donar in het team staat - de ploeg kende nogal wat spelerswisselingen - iedereen lijkt zich in deze (onvermijdelij ke) gang van zaken te schikken. En is het niet nu, dan is het wel een volgende keer. Want neem nou Mike Schulz. In Groningen nog goed voor een uitstekende partij, dit keer geen schim meer van wat hij geweest is. Datzelfde gaat min of meer op voor Doug Jemison al is deze Amerikaan een veel minder be gaafde speler dan Schulz. De re bound was in elk geval voor Lei den. want Washington lijkt weer de oude en ook Giddings hielp flink mee. Het uitgangspunt voor Leiden was zaterdag goed, de verdediging deed de rest. Die zat ditmaal bijzonder goed in LEIDEN - De basketbalsters van Parker Leiden zijn na de 84-40 zege op Racing Amsterdam klaar voor het duel van de waarheid. Volgende week moeten de pu pillen van Rob de Vries, die za terdag wegens familie-omstan digheden niet op de bank zat, te gen medekoploper Juventus uit komen. De strijd om de titel van de eerste divisie gaat slechts nog tussen deze twee kemphanen. Vooral in de eerste helft speelde Leiden een uitstekende wed strijd tegen Racing Amsterdam. Een speciaal tintje zat nog aan het treffen, daar enkele speelsters van Amsterdam voorheen voor Leiden uitkwamen. De heren van Luba konden het al leen in de beginfase tegen de ranglijstaanvoerder van de rayon eerste klasse, Goba, bolwerken. Na vijf minuten werd het verzet al minder en liep Goba naar een voorsprong van tien punten uit. Nog voor de basketwisseling moest aan de Leidse zijde center Jaap de Waard met vijf persoon lijke fouten het veld verlaten. De Gorinchemmers liepen vervol gens naar een 41-56 ruststand uit. Vooral hun Amerikaan Jones (vorig jaar kwam hij voor Dor- drecht/Rowic uit) was uitstekend op dreef. In de tweede helft was Goba sneller en beschikte over een zuiverder schot dan Leiden. Topscorers: Lodewijk Dcfilee22, Rolf van Oort 16 en Ton Kallen berg 14 punten. Het ziet er naar uit dat tweedeklas ser Blitz door het 66-57 verlies by het in de onderste regionen ver- kerendr Argus definitief zijn tweede plaats heeft 'vergooid'. Bij de rust stonden de Voorscho- tenerén nog voor (32-37), maar in de tweede helft viel de ploeg ver terug. Alleen topscorer Peter de Wcijs (22 punten) kon zich staan de houden. Terwijl Sid Bruinsma Donar-spelers Zwiers en Schulz 'in de weg' loopt neeynt John Washington de tijd voor een schol. LEIDEN - Avanti gaat in de huidi ge vorm in het directe degrada tieduel met Midstars een zware pijp roken en Scylla gaat lang niet LEIDEN - In de Overgangsklasse C van de microkorfbal- competitie is Fides Pacta er niet in geslaagd het degrada tiegevaar af te wentelen. Met 7-10 werd een verdiende nederlaag geleden tegen Achilles. De nederlaag van Fides Pacta werd een feit toen in de eerste vijftien minuten van de tweede helft Achilles na een ruststand van 3-4 wegliep naar 5-9. De Danaïden, dat reeü!s vrij van de- gradatiezorgen is, moest toestaan dut Ons Eibernest het kampioen schap behaalde. In een op zeer laag niveau staand duel zegevier den de Hagenaars met 5-8, die zo doende onbereikbaar voor Wes terkwartier werden. Ons Eiland, de enige nog overgebleven Leid se kampioenskandidaat in de 2e klasse zag haar kansen in rook opgaan. Albatros zegevierde met 10-9 over de Leidenaars en be haalde het kampioenschap. In de Hoofdklasse A is Deetos uit Dor drecht kampioen geworden en is de eerste finalist voor de kam pioenswedstrijd 8 maart in de Groenoordhallen. De tweede fi nalist uit de Hoofdklasse B is eveneens bekend: PKC uit Pa- pendrecht, dat een overwinning op Rohda boekte, direkte con current Archipel met 6-15 zag rliezen-van Blauw Wit. minuten tijd wegliep naar 4-8 was het lot van de Leidenaars eigen lijk al bezegeld, want de nervosi teit nam daardoor in de Fides- ploeg toe. Ook de wissels die coach Jan Hensen bij de stand 6-9 en nog een kwartier te spelen toepaste (Hennie Piket en Robin Sommeling kwamen in de wed strijd voor Ronald van der Velde en Nico Pikaar) brachten daarin geen daarin geen verandering. Opvallend was zelfs dat de Fides- ploeg de wissels niet gebruikte om de aanval te versterken. Men volhardde in het aanspelen van de niet-gewisselde spelers, die reeds hadden aangetoond over weinig tot geen schot te beschik ken. Pas in de laatste minuut kwam er nog verandering in de stand door zowel een doelpunt aan Haagse als aan Leidse zijde. Doelpunten: Dik Onderwater 4x. Wim Piket 2x, Nico Pikaar. Fides Pacta-Achilies 7-10 (3-4). Het De Danaïden-Ons Eibernest 5-8 DEN HAAG - De taalstrijd bij de zuiderburen was er de oorzaak van dat de Belgische schaats ploeg voor de short-track inter land tegen Nederland alleen uit Vlamingen bestond. De Waalse rijders hadden afgezegd voor de strijd op de Haagse Uithof. De Nederlandse ploeg kon daar door op vrij gemakkelijke wijze de zege op de gehandicapte Bel gen behalen. Niettemin werden er door de Nederlanders goede resultaten behaald. De jonge Nootdorper Menno Boelsma verbeterde zijn slechts een week oude record op de 500 meter. Boelsma bracht het op 49.2 sec. Het oude, in Leiden gereden, re cord bedroeg 49.3 Verrassend was ook het optreden van de jon ge Leidenaar Charles Veldhoven (15), die zich op knappe wijze in de finale van de 500 meter wist te rijden. Het goede rijden van Menno Boelsma (winnaar op twee af standen) ontlokte de Belgische trainer van de Nederlandse ploeg. Michel Piens, de uitspraak dat hij voor Boelsma bij de we reldkampioenschappen (22-23 maart in Milaan) wel een finale plaats ziet zitten. Piens was ook verheugd over het rijden van Charles Veldhoven, komend uit de "Leidse school". Hij was van oordeel dat de Leidse jeugd nog wel meer rijders zal opleveren, die in de toekomst een woordje mee zullen gaan spreken. De Bel gische trainer dacht ook tegen een voltallige Belgische ploeg een goede kans op de zege gehad te hebben. '"We zijn in korte tijd enorm vooruit gegaan. Niet al leen Menno Boelsma, maar alle andere rijders uit de selectie heb ben dit seizoen hun persoonlijke records scherper gesteld". De uitslagen 500 meter 1. Menno Boelsma (Ned. A) 49.46, 2 Arie Ravensbergen (Ned. A) 49.89, 3. Charles Veldhoven (Ned. B.) 50.37. 1000 meter 1. Menno Boelsma 1.52.98, 2. Wim den Elzen (Zoe- terwoude) (Ned. A) 1.53.17. Luc de Rijck (VI. B.) 2.00.47. De 5000 met aflossing werd na felle strijd gewonnen door de Nederlandse A-ploeg, 2. Vlaanderen A. 3. Ne derland B, 4. Vlaanderen B. De totaaluitslag in de landenstrijd is: 1 Nederland 55 punten, en Belgie 46. ziet er naar uit dat Fides Pacta volgend seizoen niet in de Over gangsklasse micro zal spelen. De nederlaag tegen Achilles heeft alle illusies op een eventuele verlenging de grond ingeslagen. Alleen als a.s. zondag van Rapidi- t".s wordt gewonnen en Trekvo gels van DOS verliest zullen de Leidenaars het nog kunnen overleven. Maar dan zullen de pupillen van Jan Hensen zich wel op het onderdeel schieten in de aanstaande trainingen moeten richten. Juist in deze belangrijke wedstrijd was dit het slechtst verzorgd. Stevin Broers van Achilles had daar aanzienlijk minder moeite mee. Na 1 minuut spelen had hij de score al op 0-1 gezet, maar Nico Pikaar zag in de daaropvolgende Achilles-akties kans het Haagse gevaar aan ban den te leggen. De met zijn duim ingepakte toch spelende Dik On derwater trok de stand in de 14e minuut gelijk, waarna Fides Pac ta via doelpunten van Wim Piket een verdiende voorsprong nam (3-1). In de laatste drie minuten echter konden de Leidenaars niet voorkomen dat Achilles de ach terstand omboog in een 3-4 voor sprong. In de tweede helft was er aanvankelijk nog niets aan de hand toen Achilles een 3-5 voor sprong nam. want Dik Onderwa ter deed vlak daarop uit een strafworp de stand al weer wijzi gen: 4-5. Toen Achilles in drie (1-5). Slechts drie minuten lang heeft De Danaïden het Ons Ei bernest erg moeilijk gemaakt. Dat gebeurde in de 9e minuut van de tweede helft toen Leon Brou wers, Yvonne Kamerling en Hans van der Leek de 1-5 achterstand verkleinden tot 4-5. Even leek het er op dat Ons Eibernest dat met twee bussen vol naar de Sleutel stad was afgereisd toch niet het begeerde kampioenschap zou gaan behalen, maar het antwoord was al snel ter plekke. Een af standschot betekende 4-6. Ons Eibernest, dat overigens geen sterke indruk achterliet kwam zelfs op 4-7 en zette zodoende het sein op veilig. De eindstand werd 5-8, waarna by het laatste fluit signaal de Eibernest-supporters bezit namen van de speelvloer om uitbundig het kampioen schap te vieren. Voor De Danaï den scoorden Leon Brouwèrs 3x, Hans v. d. Leek en Yvonne Ka merling. In de Eerste Klasse is het doek voor TOP definitief gevallen. Doordat er al twee degradanten uit de Overgangsklasse uit het district Zuid West afkomstig zijn: Het Zuiden en GKV en een derde eveneens uit dit district zal gaan behoren: Trekvogels of Fides Pacta zullen er uit de eerste klas se twee ploegen moeten degrade ren. TOP speelde in Zeeland tc- gen Tjoba ben eig slechte wed strijd en had zich kennelijk al Trudy Nap van De Danaïden op zoek naar medespelers. De Leidse korjbalploeg verloor hel duel van Ons Eibernest. verzoend met het dreigende ge vaar. Via 9-3 en 11-5 kwamen de Sassenheimers in de laatste fase nog wel terug, maar de Zeeuwen heten TOP niet verder komen dan 11-9. Pernix heeft theoretisch gezien nog steeds kans op de titel. Doordat het zelf met 13-12 van Vriendenschaar won en Excel sior wederom een punt verspeel de zijn de Leidenaars Excelsior tot op een punt genaderd. Alles hangt nu af van wat TOP a.s. za terdag presteert tegen Excelsioi Trainer Flip van der Kooy wil pas aan deze mogelijkheden denken als de wedstrijd tegen Kindei dijk a.s. zaterdag achter de rug is. Voor Pernix scoorden: Kees v, d. Kraan 5x, Kees Brokaar 4x, Alice Tieleman, Wil v. d. Kooy. Lies- beth Brokaar en Kees Horten- Zuiderkwarticr zag in de laatste minuut een 10-9 voorsprong op kampioen Ready nog juist verlo ren gaan. Omdat er voor beide ploegen niets meei op het spel stond, durfde Ko de Haas de we gens blessures lang uitgescha keld geweest zijnde spelers Ene van Lunteren en Joep van Dum weer in de ploeg op te nemen. Beide spelers kwamen ieder een half uur binnen de lijnen en vol deden weer prima. Eric van Lun teren kwam zelfs tot scoren (2x). Of beide spelers voldoende fit zijn om tegen De Algemene a.s zondag te spelen moet nog blij ken in de eerstkomende trainin gen. Voor het 10-10 resultaat te gen Ready zorgden: Toos van Dam 2x. Wil de Wit 3x, Du k Jan de Kreek. Ruud v. d. Mark 2x en Eric van Lunteren 2x. Ons Eiland heeft het net niet kun nen bolwerken. Een overwinning op kampioenskandidaat Alba tros was noodzakelijk om de lei derspositie over te nemen, maai de Leidenaars kwamen in een uitstekend gespeelde wedstrijd net te kort (10-9). Albatros ver overde daardoor definitief de ti tel. Doelpunten: Wim Nijonhiu., 4x, Bai ry van Duin. Jan van Kal keren, Olga Soedan en Patrick Verra.2x. GERTGRESSIE zeker de eventuele plaats van Avanti opvullen, dat is de trieste balans die na het afgelopen weekeinde opgemaakt kan wor den. Want Avanti word door Salto ongenadig op de pijnbank gelegd 9-1 en Scylla mocht bij Shot de handen nog dicht knijpen met het gelijke spel. Voeg daarbij de 6-4 deceptie die de Scylla-dames bij Tempo Team opliepen en er is duidelijk sprake van een van de slechte competitieronden voor het Leidse ping-pong. Sjoerd Meyer, de 14-jarige Scylla- kleinste werd door trainer Theo Bakker gewezen op de noodzaak van een lange-termijn-training. "Successen die je nu boekt zeg gen me niets. Of je er in de com petitie nu drie wint of verliest, doet niet terzake", voegde trainer Bakker siin pupil t«- Zaterdag bij Shot beproefde Meyer deze woorden direct op hun waarde door niets te winnen. Trainer Bakker wees Meyer na afloop nogmaals op de beperkte fysieke kwaliteiten, maar de jonge tafel tennisser zat verder toch lelijk in zijn maag met het verloren punt. Al kan het net zo makkelijk een gewonnen punt worden ge noemd, want na 3-0 en 4-1 bij de rust (alleen winst in het dubbel) was een nederlaag heel dicht bij. Scylla kwam terug en uiteinde lijk op 5-5 omdat Patrick Swier en Wibo van Gennip op tijd hun tan den lieten zien. De Scylladiagno- se laat zich simpel maken: Pa trick Swier zit nog steeds in het juiste spoor maar heeft nog twee a drie jaar nodig om aan spelin zicht te winnen, terwijl Sjoerd Meyer momenteel duidelijk de terugslag ondervindt van zijn (te) snelle opkomst. Reden tot puniek is er niet, wel is het zeker dat Scylla kwetsbaar is en dat de sleutelpositie ligt bij Wibo van Gennip die in het duel uit tegen koploper JCV het team zal moe ten dragen. DAMES. Sophia Vaalburg is dit jaar als debutante in de Seylla- hoofdmacht gekomen. In twee jaar van nietszeggend juniore naar de ereklasse dames is een sprong van jewelste. De 17-jarige Havo-leerlinge is dan ook nog lang niet aan winnen toe. De techniek is er wel (getuige bv. een 21-8 game winst tegen Ellen Klatt) maar er is nog zo'n twee jaar no dig om in bv. een duel met Tempo Team tot winst te komen. Sandra de Kruyff en Stephine van Gen nip moeten het dus met zijn tweeën opknappen. Zaterdag had Stephine van Gennip een slechte dag en dat kost dan twee punten. Tegen Ellen Klatt en Ma rian van Vliet kwam de Scylla- verdedigster vooral snelheid te kort. Willems was een kansloze opponent. Het dubbel was ook een Leidse prooi zodat Sandra de Kruyff met een hattrick de partij en op gelijke voet kon brengen. Klatt en Willems werden inge pakt en Van Vliet leek by 12-3 ook slachtrijp. Een verknalde kans deed het ritme stokken, al leek bij 19-16 alles toch goed af te lopen. "Ineens was het 19-21", zei De Kruyff later en was Scylla twee punten kwijt. Tempo Team gaat nu alleen aan kop. Scylla en Avanti. dat met 9-1 van Hoon horst won, volgen op één punt zodat de strijd om de titel "geheel open" is.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 17