HZC/De robben imponeert LZ Reserves Leython sterk tegen NOVO De Graaff zet favorieten opzij LUSY wint bekerstrijd overtuigend Zijl/LGB heeft veel moeite met Neptunus Arnhem LSRG laat zege nog net glippen Noll; Bennink succesvol in badmintonstrijd MAANDAG 18 FEBRUARI 1980 SPORT SPORT Volleybal LEIDEN - Waterpolohoofdklasser De Zijl/LGB heeft in Arnhem meer moeite gehad met Neptunus dan het ver schil op de ranglijst tussen beide teams (tien punten) deed verwachten. De krappe afmetingen van het zwembad, waar de verdedigers aan één kant kunnen staan, en de nogal grove manier van verdedi gen van de Arnhemmers maak ten dat de Leidse ploeg twee par ten lang niet goed kon ioskomen. Zelfs toen het in het laatste spel- deel 3-6 geworden was bleek de voorsprong nog niet geheel veilig en kon Neptunus nog terugko men tot 5-6. De andere Leidse hoofdklasser, LZ'86, heeft in de thuiswedstrijd tegen HZC/De Robben niet voor een verrassing kunnen zorgen. De Leidenaars wisten aanvanke lijk knap stand te houden, en hadden halverwege zelfs een 5-4 voorsprong, maar daarna kwam de ploeg uit Hilversum pas goed op toeren, wat resulteerde in een 5-10 eindstand. De Zijl/LGB had in het Arnhemse Sportfondsenbad een tijd lang moeite om tot scoren te komen. De over het algemeen wat oudere Arnhem-spelers gebruiken in de verdediging vrij veel hang- en trekwerk, waartegen scheids rechters Van Dorpen Bookelman niet altijd streng genoeg optra den. Dat had tot gevolg dat er van de Leidse aanval weinig gevaar uitging. In de eerste periode scoorden beide ploegen één maal. Jacob Spijker opende de score na een interceptie van broer Albert, maar oud-international Rick Toonen maakte van afstand gelijk (1-1). Ook in het tweede part waren de doelpunten kost baar. Walter Tiemessen zette uit een man-meer situatie de thuis ploeg op voorsprong (2-1), maar de stand kwam weer in even wicht door een tip-in van Stan van Belkum, na knap aangeven door Alex van Belkum. Pas in het derde kwart kon De Zijl LGB uitlopen. De Leidenaars vielen aan naar de diepte kant van het bad (waar de aanvalskan- sen groter waren) en zagen tot hun opluchting dat scheidsrech ter Bookelman nu wél de Neptu- nus-verdedigers bestrafte. Uit de twee man-meer situaties die zo ontstonden bracht "gastarbei- LEIDEN - Bij de wedstrijd van het Leidse Studenten Rugby Gezel schap tegen het Amsterdamse Ascrum zat het venijn in de start. De Leidenaars ondervonden dat gisteren op het uitermate zware veld aan het Piet Paaltjespad. Tot twee minuten voor het einde leidde het toch wel wat sterkere studententeam nog met 10-4. Maar vlak voor het eindsignaal wist Ascrum toch nog toe te slaan: 10-10. Beide partijen doen een gooi naar het kampioenschap waaraan verbonden promotie naar de ere klasse. De inzet was dan ook groot. Leiden was vooral sterk in het losse-werk en de line-outs, zodat vanuit deze krachtsposities de score door Lodeizen, Siemens en van Dommelen naar 10-4 kon worden gebracht. De overwin ning en daardoor versteviging van de koppositie leek zeker. Maar met twee minuten voor het einde ging de LSRG-verdediging in de fout met een domme óff-si- de blunder. Vanuit de toegewe zen penalty wist Ascrum te sco ren (10-10) en de spanning aan de kop van de promotie klasse blijft der" Hans Koorevaar de stand op 2-4. In het zelfde speldeel werd het nog 3-5 door een Arnhems doelpunt van Jaap Jansie (vanaf de midvoorplaats) en een Leidse treffer van Stan van Belkum, die na een uitstekende pass van Dick van den Bosch een fraai boog- balletje losliet. Toen opnieuw Stan van Belkum aan het begin van de laatste periode na goed doorzetten 3-6 liet aantekenen, leek de spanning voorgoed ver dwenen, maar door goals van Tiemessen en Gerrit Jansen jr kreeg De Zijl/LGB het toch nog even benauwd. Daarna kwamen de Arnhemmers echter niet ver der meer dan een schot van mid- voor Jansie, die door doelman Uittcnhout goed werd verwerkt. LZ'86 trad tegen HZC/De Robben aan dat in de hoofdklasse een tweede plaats bezet en nog altijd kansen heeft op de landstitel. Hoewel de spelers van lijstaan voerder Zian op de tribune hoop ten op een verrassing, was het niet te verwachten dat LZ, dat in Hilversum van dezelfde tegen stander met 14-3 had verloren, veel tegenstand kon bieden. De beginfase van de wedstryd was ook ai niet erg hoopgevend. LZ'86 kwam Weliswaar een snel opgelopen man-minder situatie nog zonder kleerscheuren door, maar de weer in het water terug gekeerde Ruud Muusse kreeg niet voldoende vat op de sterke Aantjes, die vanaf de tweemeter- lijn 0-1 scoorde. 0-2 werd het via opnieuw Aantjes, die een man- meer situatie nu wel meteen kon uitbuiten. Dat LZ toch wel wat terug wilde doen bewees Ruud Muusse, die met een tip-in voor 2-1 zorgde. In het tweede speldeel was het zelfs de thuisploeg die het spelverloop dicteerde. Eerst werd het nog wel 1-3 (man-meer doelpunt van Mark Blikslager), maar daarna kwam LZ'86 via bekeken spel te rug. De Leidenaars drongen niet teveel aan, hielden de verdedi ging behoorlijk gesloten en profi teerden goed van een aantal slor digheden van hun gerenom meerde tegenstanders. Door doelpunten van Jan Bakker (2x) en Jan de Graaf (2x, uit een straf- worp en een man-meer situatie) en slechts één tegentreffer van de Robben werd een 5-4 score be reikt. Dat Robben-doelpunt werd gemaakt door Johan Aan tjes die het verder op de mid voorplaats moeilijk had tegen zijn bewaker Fried Elzenga. Het derde part gaf een heel ander spelbeeld te zien. De overmoedig geworden LZ-spelers gingen veel agressiever spelen en gaven zo de Hilversummers de kansom hun gevaarlijkste wapen, de te genaanval, te gebruiken. Binnen de kortste keren had HZC/De Robben de stand gewijzigd van 5-4 in 5-8 (doelpunten van Mark Blikslager, Dick Nieuwenhuizen, Maarten Varkevisser en Nico Landeweerd). In het laatste kwart toonde LZ wel iets meer beheersing, maar niet genoeg om De Robbem nog in gevaar te brengen. De ploeg van coach Harrie Vriend kreeg nog een handvol fraaie kansen, waarvan er twee werden benut (door Hans Smits en Mark Blikslager). Het wat te gehaaste aanvalsspel van de thuisploeg leverde geen tref fers meer op, zodat de eindstand 5-10 werd. AUTOSPORT - De Zweedse favo riet Anders Kullaeng is gisteren met een Opel Ascona 400 winnaar geworden van de rally van Zwe den, die meetelt voor de strijd om de wereldtitel. Door zijn zege heeft de Zweedse fabrieksrijder de leiding genomen in het klas sement van het wereldkam- LEIDEN - In de volleybalcompeti tie van vorige week voor de eerste districtsklasse kwamen de heren van Ridderveld verrassend goed voor de dag tegen Gem/K 3. Dui delijk bleek uit het spel dat men de opgaande lijn weer te pakken heeft. Gem/K zelf passte slecht waardoor de aanval niet vol doende uit de verf kwam. Ridderveld won de eerste set 15-5), verloor toch de volgende (12-15), maar bleef daarna met 15-9 en 15-12 gedecideerd de baas over Gem/K, dat nu Ridderveld vlak achter zich op de ranglijst moet dulden (3-1). DAC, de koploper, rekende weer met een concurrent af. Dit keer was WVC het slachtoffer. De ver dienste van DAC was dat het WVC niet in haar spel liet komen door scherp serveren. DAC zelf kon zich nu volop uitleven en via 15-6,15-7 en nogmaals 15-7 boek te het een afgetekende overwin ning op de (teleurgestelde) War- mondse ploeg. Naaste achtervol ger LUSV 2 had moeite om de concentratie tegen Donar 2 vast te houden. De aanval van de stu denten was echter zo'n stuk ster ker, dat afgezien van de tweede set (10-15) men toch vrij probleemloos Donar opzij zette met 15-11 en tweemaal 15-9. Ley- thon 2 bleef ook in de kopgroep door in Noordwijk de NOVO-re- serves te verslaan. Toch bleek de NOVO-tegenstand toch sterker dan men verwacht had. Welis waar had Leython steeds een voorsprong, maar de verdediging van de jonge NOVO-ploeg bracht steeds veel ballen terug. Zo wist men in de derde set zelfe een 0-11 achterstand in te lopen, tot 10-11, voordat Leython na een wissel doorstootte naar 11-15. In de eer ste en tweede set won Leython met 12-15. De rust in de Leython- ploeg was de uiteindelijke basis voor de 0-3 zege. RW kwam twee maal in het veld. Tegen de stu denten-ploeg SKC draaide het stroef, waardoor de uiteindelijke overwinning moeizaam tot stand kwam. Vooral de pass was niet best verzorgd. De sterke mentali teit van Koen v. d. Hoorn, met name, leverde niettemin de twee punten op (15-12, 15-12 en 15-13). Tegen WVV speelt RW in Was senaar altijd moeilijke wedstrij den. Nu echter zat het erin dat na 15-12, 10-15 en 14-16 (1-2 voor sprong derhalve) en op 11-14 in de vierde set een overwinning kon worden behaald. Helaas sloeg het noodlot toen toe. Hoofdaanvaller Gert van Dijk verdedigde een bal en zich blesseerde. Even verslap te de concentratie daardoor, maar na een wissel terug, viel dezelfde speler nu over de scheidsrechter stoel. In de toen ontstane hilari teit profiteerde WW dankbaar door alsnog met 16-14 te winnen en daarmee de stand op 2-2 te brengen. Hekkesluiter Gem/K 4 wist wel een set te pakken van WW maar dat was ook alles, want de overige won WW (1-3). Bij de dames trad S'70 niet geheel kompleet aan tegen Aarlander- veen en kreeg men pas in de loop van de wedstrijd wat grip op het spel. Daarmee behaalde het wel de overwinning, die dit keer zeker geen schoonheidsprijs verdiende (15-8, 13-15, 4-15 en 9-15). Koplo per Leython 4 maakte geen foutje tegen Leython 5 en won met 3-0. Leython 3 wist tegen VCL, waar van het in de eerste helft van de competitie nog van had verloren, een duidelijke winst te behalen: 3-1. Orion 1 bleef tweede op de ranglijst door een 3-0 zege op NOVO 3. VCO wist in een goed gespeelde wedstrijd Orion 2 één punt af te snoepen door een 2-2 gelijkspel. Joop Siera van LZ op weg naar het doel van HZCiDe Robben. Andy Hoepelman heeft pp de achtergrond het nakijken. VOLLEYBALCOMPETITIE LEIDEN - Topper in de be kerstrijd was zonder twij- fel de wedstrijd LUSV- Donar. LUSV won over tuigend: 3-1. Leython kwam goed weg bij Punch (2-3). RVV kwam in het duel met Dosko na een tweeëneenhalf uur duren de strijd als overwinnaar uit de bus: 2-3. Bij de da mes stuitte Orion op on verwachte tegenstand van Skania en bekert LUSV verder na knappe winst op Thor. LUSV-Donar - op papier de meest aantrekkelijke bekerstrijd - liep uit een saai partijtje volleybal. Veel servicepunten, slecht aan vallen van beide partijen en daarbij nog een matig op dreef zijnde scheidsrechter kenmerk ten deze wedstrijd. Absoluut dieptepunt was wel de vierde set Donar-speler Ron Groen sloeg vaak en hard in het LUSV-blok (Rob van de Bosch!) en de Donar verdediging leek wel een zeef. Setstanden: 15-13, 11-15, 15-10, 15-5. Leython nam het duel tegen het Delftse Punch iets te gemakke lijk op. In de eerste set haalden de Leiderdorpers een 14-7 achter stand op, maar de tweede en der de reeks herstelde Leython zich gesteund door een sterk blok van Erwin Bergsma. Punch kwam echter fanatiek terug en sleepte de vierde set in de wacht. De be slissende set gaf dé sterke service van Leython de doorslag: 16-14, 8-15. 7-15. 15-8. 5-15. RW leek bij Dosko op een simpele zege af te gaan. Toen de teller RW echter bij de stand 0-2 van fout 'doordraaien' betichtte en het spel 10 minuten stil kwam te liggen om een en ander uit te zoe ken, kon Dosko de achterstand goed maken. De Rijnsburgers kwamen uiteindelijk nog goed weg, omdat het beslissende spel- gedeelte van 6-0 achterstand werd goedgemaakt. Setstanden: 12-15. 10-15. 16-14. 17-15. 13-15. Orion bakte er tegen WW niet veel van. De gevaarlijke W.V.V.-op slag bracht Orion herhaaldelijk in moeilijkheden en de Hazers- woudse ploeg had alle moeite het klasseverschil in de stand tot uit drukking te brengen: 15-12, 12-15, 15-5, 8-15, 11-15. NOVO, vorige week op volle sterkte kansloos tegen GVC, won nu aangevuld met enige jeugdspe lers van diezelfde tegenstander 15-5. 10-5, 15-8, 15-12. Dames Bij de dames was de overwinning van LUSV (eindelijk eens over een behoorlijke coach beschik kend) bij Thor een opvallende gebeurtenis. Opvallend, omdat de studentes enige weken terug met een kansloze 3-0 nederlaag naar huis werden gestuurd. Een goede service (Clema Zoete melk), sterk spelverdelen (Marja van Dommelen) en te harde aanval (Tine de Bloois) lagen aan de basis van deze 1-3 zege: 6-15, 15-11, 10-15, 3-15. DAC, met al leen Diny Wagenaar als spelver- deelster in de gelederen, kende veen. Alleen de derde set werd door concentratieverlies uit han den gegeven. Orion overtuigde alleen het begin van de wedstrijd tegen Skania. Na in 10-1 voor sprong genomen te hebben, kwam de Hazerswoudse ploeg echter niet meer in het stuk voor. 12-15, 8-15, 10-15. LEIDSCHENDAM - Vlietwijk- speelster Nolly Bennink was in het afgelopen weekeinde uiter mate succesvol tijdens een bad- mintontoernooi voor B en C- klassers, dat in de Leidschen- damse sporthal De Fluit werd gehouden. Zij sleepte twee hoofdprijzen in de wacht in het damesenkelspel en in het da- mesdubbel. In de finale van het damesenkel versloeg Nolly Bennink SIO- speelster Liem met de duidelijke cijfers 11-6,11-5. Met haar partner Liz Ware trok zij in het dames- dubbel B eveneens aan het lang ste eind. Dit duo versloeg het tweetal Korpershoek/Bendien (eveneens van Vlietwijk) met 15-8, 15-4. Het herendubbel B leverde een overwinning op voor het DKC- koppel Hoogendorp/Pangena- nan, dat de Vegloërs Wim de Rooy en Hans van Harteveld met 15-0, 15-6 duidelijk de baas bleef. Het Leiderdorpse Veglo zou overi gens toch twee eindoverwinnin gen mogen bejubelen. In het ge mengd dubbel B bleken Sylvia Frederiks en Wim de Rooy in een wisselvallig duel met Liem en Wisanto (SIO) over de langste adem te beschikken (1-15, 18-17 en 15-7) en bij de veteranen eisten Quinta Farina en Max van Bal- gooy alle eer voor zich op. Dit dubbel drukte Dünpel en de Waal met tweemaal 15-2 met de neus op de feiten. In het C-toernooi deden de Vliet- wijkers Frederiks en Both een geslaagde gooi naar de eindzege. Braak en Bernasko kwamen in de finale-tweekamp net iets te kort 17-15, 18-17. De Rijnsburgse speelsters Corrie Barning en Elly TYiythof moesten in het dames- dubbel C het onderspit delven tegen Evelien Duyndam en Mo nique de WaaL 4-15 en 12-15. VOETBAL - Voor de zoveelste keer in zijn stormachtige voetbal loopbaan kan George Best zijn koffers pakken en verdwijnen bij de club waaraan hij zich nog niet zo lang geleden had verbonden. Hibernian, spelend in de Schotse eerste divisie, heeft hem ontsla gen. Het was de voorzitter van de club niet gelukt Best uit bed te krijgen voor de wedstrijd in het Schotse bekertoernooi tegen Ayr United. Onbedreigd eerste bij snelschaakkampioenschap LEIDEN - Met snelschaken weetje het nooit. De vorm van de dag is bij deze populaire tak van de schaaksport namelijk allesover heersend. Zaterdag was het RAG de Graaff die bij het persoonlijke snelschaakkampioenschap van de LSB alle 'favorieten' aan de kant zette. In een met 70 spelers goed gevulde Adler kantine werd hij met een score van 10 uit 11 onbedreigd eerste in de hoogste finalegroep. In de voorronden, gespeeld in de vorm van driemaal een vierkamp met herindeling, tekende zich deze ontwikkeling nog niet af. Hierin was het juist Wim Heems kerk die voor de verrassende ontwikkelingen zorgde. De Rijnsburger stond in zijn negen partijen slechts twee remises af en versloeg de meeste kansheb bers. Met 8 uit 9 bleef hij de con currentie een vol punt voor. De Graaff klaagde toen nog steen en been dat hij 'niets zag' en plaatste zich met 5'/a punt slechts kantje boord voorde eerste finalegroep. Eenmaal in de finalegroep barstte het geweld van De Graaff echter los. Na de eerste vier rondes be schikte hij al over de fraaie score van 4 uit 4. Op dat moment lagen echter nog wel Wim Heemskerk, Charles Kuypers en Ad v.d. Berg met 3'/i uit 4 op de loer. Heems kerk en Kuypers liepen zich ver volgens stuk op Van de Berg (Heemskerk stortte na deze ne derlaag zelfs volledig in), terwijl Van de Berg zelf een nul opliep tegen Joop Piket. RAG de Graaff vijzelde ondertussen zijn score op tot 6 uit 6, om vervolgons aan Kuypers zijn eerste haltje af te staan. Kuypers viel daarna defi nitief uit de race door van Hans Kuyf te verliezen. De negende ronde moest de beslissing bren gen. Van de Berg kreeg namelijk zijn kans om zijn achterstand van éen punt goed te maken in het onderlinge duel met De Graaff. V.d. Berg won in de opening een stuk, doch zijn opponent kreeg compensatie, welke deze steeds beter wist te benutten. Tegen het offensief van de Graaff was ten slotte geen kruid meer voor v.d. Berg gewassen. De Philidor crack freewheelde hierna naar het kampioenschap, waarbij hij de Katwijker Jan-Willem Duyser nog een remise toestond. Van de Berg werd met een half punt voorsprong op Kuypers tweede. De eindstand in de hoofdgroep: 1. De Graaff 10 uit 11; 2.V.d. Berg 8'/j; 3. Kuypers 8: 4-6 H.Kuyf, J.Piket en Heemskerk 6; 7-8 Th. Piket, Konings 4'/2; 9-10 Duyser en Mieremet 4; 11. Verstegen 3; 12. R. Piket l'/a. in groep 2 wist Leendert Pols het trio Binnendijk. Geertsma en Joop Bakker op bekeken wijze een half puntje voor te blijven. De eindstand bovenin: 1. Pols 7*/a; 2-5 Binnendijk, Geertsma, J.Bakker 7. De bovensten in de overige groepen waren: C-l Jongsina 7; 2 De Ru 5; 3 Sikkel 4'/2. d-1 L. de Jong 7'/2; 2 E.Boon 7V2; 3 Overeem 7. E-l Buyzer 7; 2 Varkevisser 7; 3 Rigter 7; 4 V.d. Berg 6V2. f-1 E.v.'t Hof8V2; 2 Klok 7V2; 3 Kanbier 8. Tegelijkertijd met het snelschaken werd in een 'stille hoek' het meisjeskampioenschap van de LSB verspeeld. De eindstand (met tussenhaakjes de leeftijds categorie waartoe de speelster behoort) luidt als volgt 1 Gerda Langbroek uit Katwijk 6V2 uit 7 (kampioene tot 16 jaar); 2 Hanne- ke Aandewiel uit Katwijk 6V2 uit 7 (tot 16 iaar), dit na een beslis singsmatch met Langbroek; 3 Li- set Varkevisser uit Valkenburg 4 (kampioene tot 20), 4 Monique van Ammers uit Roelofarends- veen 3 (tot 20); 5 Gerdien Wolt huis Rijnsburg 3 (tot 16); 6 Nellie Winnaar RAG de Graaff. hier in zijn xlotpartij tegen Roel Piket. van Beelen uit Katwijk 3 (tot 16); 7 Marieke Goossens uit Voorhout 2 (tot 20): 8 Marion Marchand uit Valkenburg 0 (kampioene tot 13 jaar). RUUD DOBBELAAR

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 16