"Ijshockeyers hebben te lang in roes geleefd' fn die bond heerst haajaloezie en roddel Griekenland bereid om Olympia 'af te staan' r>r> "In april nemen wij besluit" Stenin zet Barabasj uit ploeg PAGINA 12 MAANDAG 18 FEBRUARI 1980 Sprintcoach Jorritsma na een jaar afgeknapt op mentaliteit in KNSB: LAKE PLACID GPD- Het .xind goed al goed" telt met voor Jorrit Jorritsma. Het bronzen succes van Lieuwe de Boer blijkt niet de pijn te heb ben verzacht van de steken die hij midden in een wespennest heeft gevoeld. Met de van hem bekende openhartigheid zegt Jorritsma: ,Jk ben een beetje afgeknapt op de mentaliteit binnen de schaatsbond. Er wordt aan alle kanten gekon keld, gestookt en achter je rug door andere mensen druk uit geoefend. Ik ben er vier jaar ouder door geworden. Zo doe ik het nooit meer. Ik wil wel doorgaan, maar dan moeten er keiharde afspraken wor den gemaakt. Ik wil mijn ei gen gang gaan, anders kap ik ermee". Met morgen nog één duizend meter voor de boeg, waarop hij trouwens geen herhaling van de 500 meter verwachten het ter zijde staan van sprin ter Bert de Jong bij diens 1500- meterrit (donderdag) zit voor sprintcoach Jorrit Jorritsma het echte wedstrijdseizoen er bijna op. Hij nam in het voor jaar het commando over van Henk Gemser, die na interne heibel aan de kant kwam te staan.maar een rustig jaartje WÊÊ Jorrit Jorritsma: "In één jaar vier jaar ouder geworden". is het met Jorritsma evenmin geworden. Jorritsma: ..Wat er uit is geko men, was het maximaal haal bare. Ondanks het feit dat al lerlei mensen zich ermee heb ben bemoeid is het nog vrij re delijk gegaan. Vergeet niet dat er met uitzondering van Lieuwe de Boer geen absolute toppers in de ploeg zit ten". „De programmering van de sprintselectie is op zich juist geweest. Voordat het seizoen begon voorspelde een psycho loog dat Govaert en Uilkema zouden afvallen op mentale gronden. De KNSB heeft zich daar geen zak van aange- trokken. We kunnen fysiek goed meekomen, conditioneel en technisch zit het ook wel goed, maar we komen vaak te kort in mentale hardheid." Gelazer ,JHet meest teleurstellend voor mij is dat het in de zomer fan tastisch ging. Ze verkeerden in een formidabele conditie. Je kunt de resultaten bij dr. Lap opvragen. Maar we ston den nog geen week op het ijs of het gelazer begon al. De één na de ander begon zich ermee te bemoeien" .Begin december ben ik naar vice-voorzitter Dick Zwart gestapt en gevraagd hoe het nu eigenlijk zat. Ik kon vol komen mijn eigen gang gaan en het bestuur stond volledig achter me, verzekerde hij. En dan gebeuren er later toch weer allerlei dingetjes en heb je de ziekte in. Als je eens weet hoe iedereen in Davos achter Henk Lamberts aan liep. Ze zaten om de vijf minuten op zijn kamer. Die mentaliteit heb ik niet. Omdat de resulta ten goed waren kreeg ik toch mijn eerste genoegdoening in Davos. De hele ploeg reed per soonlijke records. Ket en Van de Roemer zijn er door het eindeloze selecteren onder door gegaan. Dat wist ik, want da t stond ook in het psy chologisch rapport". Toch is de hele selectie onbevre digend verlopen. In Sunds- va 11, vlak voor de landenwed- strijd tegen Zweden, ontstond er onrust in zijn ploeg omdat sommigen niet opnieuw een selectiewedstrijd wilden rij den in Davos. Eerder was namelijk afgesproken dat de Nederlandse kampioen schappen beslissend zouden zijn. Handjeklap Jorritsma: „Wat dacht je waar om we in Den Haag zo lang hebben vergaderd? Nee, met om Jos Valentijn. Ik bleej vasthouden aan de eerste vier. Het bondsbestuurde Lande lijke Technische Commissie en Advies Raad Top wisten van die afspraak, maar ik stond mooi alleen. Dan kun je wel zeggen bekijk het verder maar, maar daar is de ploeg ook niet mee geholpen. Go vaert sr. en Lamberts, dat is gewoon handjeklap, daar is niet tegenop te werken. Zo simpel ligt het. Voorzitter Van Laer zou daar tegen moeten optreden, maar hij doet het niet." ,Jiet moet allemaal strenger en gedisciplineerderNiet tot half twaalf in de bar zitten en een pilsje drinken. Dan ben je echt fout bezig. Eric Heiden drinkt ook wel eens een bier tje, maar op een ander mo ment. Met psycholoog Peter Blitz werd de draak gestoken door de dames. Dan zeg ik dat ze er niets van begrijpen". Over de dames gesprokenin het Olympisch Dorp nabij Lake Placid ontstond vrijdagnacht consternatie over de nachte lijke thuiskomst van Ria Vis ser en Haitske Valentijn, die frivool de bloemetjes buiten hadden gezet. Jorritsma: „Och, het is normaal als je na een goede prestatie één of twee dagen terugvalt. Maar niet een hele week, terwijl je daar na nog weer aan de bak moet." ,JDoor hun successen lijken de meisjes veranderd. Ze zeggen niets meer tegen ons, alsof wij niet goed genoeg zijn. Een beetje hoogmoedswaanzin lijkt het. Ze wijzen iedereen na, zo van: moet je die eens zien en kijk daar eens. Ik snap er niets van." Ook de onderlinge verstand houding tussen de kernploe gen heeft bij Jorritsma grote verbazing gewekt. Er heerst haat, nijd en jaloezie is zijn constatering. De sprintcoach illustreert dat met een anekdote. ,Bij de landenwedstrijd in Zweden zei kleine mannetje Egbert met veel leedvermaak: Jullie hebben zo hard getraind en je rijdt nog geen deuk in een pakje boter". Zoiets werkt door op de jongens. Die pak ten hem na Trondheim terug toen hij in Davos aankwam. Ze hadden een groot spandoek opgehangen met „Welkom, wat kregen we klop, het blijft een getob". Ze hadden een mannetje van FC Knudde er bij getekend. Komt Egbert er aan, hij ziet het als eerste, slaat de handen voor de ogen en loopt snel de andere kant op". LAKE PLACID - Het Ne derlands ijshockeyteam dreigt op het Olympische platform volledig te wor den afgeschminkt. Ook tegen Japan, dat volgend jaar weer braaf in de B- klasse mag figureren, maakten de volgelingen van Hans Westberg an dermaal duidelijk dat de vorig jaar in Galati be haalde wereldtitel in de B- poule niet meer dan een toevalstreffer is geweest. De 3-3 remise tegen de zwakke Aziatische equipe kon nauwelijks als ca mouflage dienen voor de gebreken binnen het Ne derlands/Canadese team. Ook zaterdagavond legde Oranje zelf die tekortkomingen op ont hullende wijze blcot. Vooral in verdedigende zin werden de fou ten tot beschamende hoogte op gestapeld. terwnl in offensief op zicht opnieuw de vormcrisis van het bewierookte Heerenveen- trio Janssen-Van Wieren-De Heer breed op het ijs werd uitge stald. Bovendien werden ook nu elementaire ijshockeybeginselen als 'back- en forechecking' ge makshalve maar in het vergeet boek gelaten. Vooral Dick Decloe gaf hiervan in de driemaal twintig minuten speeltijd een voorbeeld. Hij mocht in deze van bloedar moede bolstaande confrontatie dan wel twee treffers scoren, maar het begrip meeverdedigen Pfrommer weer even in beeld LAKE PLACID (GPD) - De lande lijke technische commissie van de KNSB heeft met oud-bonds- coach Leen Pfrommer gesproken over een eventuele aanstelling als trainingscoördinator, een nieuwe functie in de schaatsbond. De coördinator zou als een soort su pervisor boven de vier bondscoa- ches komen te staan. Een terugkeer van de in Lake Pla cid als tv-commentator aanwezi ge Pfrommer hangt niet alleen van zijn militaire superieuren af (in augustus krijgt hij een nieuwe functie in Apeldoorn), maar ook van verdere gesprekken met de KNSB. Daar zit ineens niet zo veel schot meer in. Bondsvoorzitter H. J. van Laer schoot hem de vorige week aan voor het maken van een afspraak. Maar sinds er medailles aan Nederlandse schaatsers zijn uitgereikt, heeft de voorzitter niets meer van zich laten horen, hoewel hij Pfrommer dagelijks tegenkomt. bleek ook nu in zijn spelrepertoi- re niet opgenomen. Geen mo ment was de Düsseldorf-speler, als gevolg van zijn zeer matige schaatstechniek, in staat de Ja panse defensespelers af te stop pen. Een en ander had dan weer zijn weerslag op de rest van zijn aanvalslijn, waarin de Amster damse center Corkie de Graauw zowel in aanvallend als in verde digend opzicht overuren moest maken. Dit temeer, omdat in deze wedstrijd weer eens bleek, dat de Nederlandse verdedigingslijnen, met uitzondering van Al Plui- mers en (in mindere mate) Geor ge Peternousek, nauwelijks voor hun taken waren berekend. Wat dan vooral gold in de eerste pe riode, toen rugdekking slechts zelden werd toegepast en de counterende Japanners, bij wie ook de voormalige Den Bosch speler Hitoshi Nakamura in de ploeg was opgenomen, dikwijls zeeën van ruimte kregen. In zijn ijver de wankelende defensie te assisteren verloor ook Corkie de Graauw een moment het zicht, hetgeen Sakurai de gelegenheid verschafte de 0-1 te verzorgen. Dat doelpunt doorbrak het fouten- festival, waaraan vooral de Ne derlanders hun steentje hadden bijgedragen. Toegegeven, de zwakke Jack de Heer trof een maal de paal, maar voor het ove rige stokte het aanvalswerk, nu de aanvoer van achteruit voor namelijk werd gekenmerkt door onzuiverheid. Indirect vormde dat benedenmaatse passwerk de inleiding voor de 0-3 achterstand, die aan het slot van de eerste pe riode op het bord prijkte. Ron Berteling en Henk Hille verzorg den de 'assists' voor de Japanner Urabe, die tweemaal dankbaar profiteerde. De Groningse Cana dees Rik van Gog beperkte de schade van de eerste periode op slag van rust met een gelukkig 'slapshot' tot 1-3. "Werkelijk iedereen speelde in de openingsperiode onder zijn ni veau", verzuchtte coach Hans Westberg later. "Zeer frusterend was dat, temeer, omdat ik alles probeer en zie dat het niets uit richt". Mooie woorden allemaal, maar ook Westberg mag zich het echèc van Lake Placid enigszins aantrek ken. Te vaak vermengt hy club met internationale belangen. Hij gaf daar in de voorbereiding van dit toernooi al een staaltje van ten beste, op het moment dat hij de Groninger Johan Tooren liet vallen voor zijn minder begaafde Amsterdamse pupil William Klooster. "Omdat Klooster ook kan verdedigen", was zijn argu ment. Bovendien serveerde hij de nooit falende Jerry Göbel even eens af ter meerdere glorie van zijn clubdoelman John de Bruyn. De kritiek neemt derhalve toe in Lake Placid, waar ook steeds veelvuldiger de klacht valt te beluisteren "dat Westberg zijn spelers niet kan inspireren en geen beslissingen durft te ne men". Hoe dan ook, in de resterende pe rioden redde Nederland zich via treffers van de verder uiterst pas sieve Decloe zich van een totale blamage. "We moeten woensdag tegen Finland met zijn allen voor het doel gaan liggen", luidde na derhand het onzinnige advies van technisch directeur Dummy Smit. Gelukkig sprak hij daarna in een moment van helderheid nog dat "we te lang in de roes van Galati hebben geleefd". "We moeten nu zorgen dat er straks voldoende jeugd klaar staat, als de Nederlandse Canadezen weer naar hun land zijn vertrokken" Bezinning blijkt dan toch nog mogelijk in het enge ijshockey- Vreugde in het Nederlandse ijshockey kamp .nadat de niet zichtbare Dick Decloe zijn ploeg op gelijke Hoogte met Japan heeft gebracht.Gezien de wanprestatie kwam de jubel van Corkie de Graauw (midden) en Chuck Huizinga wereldje, al komt de drang daar- wat over dreven over.Hitoshi Nakamura (9),de vroegere Japanse verdediger van Den Bosch ziet het allemaal wat toe wel Wat laat.... mistroostig aan. RUSSEN AL ZEKER YAN HALYE-FINALEPLAATS LAKE PLACID - De ijshockey- ploeg van de Sowjet-Unie is na drie wedstrijden al zeker van een plaats in de halve finales van het Olympisch ijhockeytoernooi. Za terdagavond bleven de Sowjets, geheel overeenkomstig de ver wachtingen overigens, tegen de Polen ongeslagen. Dank zij tref fers van Skwortsov. Helmut Bal- deris (3x), Boris Michailov, Wale- ri Charlamov, Biljaletdinov en Maltsev werd een 8-1 eindscore bereikt. In dezelfde poule, waarin ook Ne derland uitkomt, wonnen de Finnen met 4-3 van Canada. Voor Finland scoorde sterspeler Pel- tonen, Leppanen. Koskilahti. Suoraniemi, terwijl aan Canade se zijde Maclean, Anderson en Primeau succesvol waren. In de blauwe groep behielden de Verenigde Staten de leiding. Te genstander Noorwegen werd met 5-1 verslagen dank zij treffers van Eruzione, Jonson, Silk, Wells en Morrow. Tsjechoslowakije, dat eerder met 7-3 het onderspit tegen de Ame rikanen had gedolven, herstelde zich tegen Roemenië. Peter Stastny (2x), Lukac (2x). Kadlex, Novy en Pouzar stonden aan de basis van de Tsjechische winst. ATHENE (UPI/EFE) - Griekenland is bereid om de Olym pische Zomerspelen van 1984 te organiseren in het antie ke Olympia. Dat heeft de voorzitter van het Griekse Olympische comité George Athanassiadis zaterdag be kendgemaakt. Hij zei het voorstel ter tafel te heb ben gebracht tijdens het IOC congres in Lake Placid. Als het Internationaal Olympisch Comi té de Spelen van 1984 wil ver plaatsen van Los Angeles naar Olympia, dient dat besluit vol gens de Grieken dit jaar nog te worden genomen. Volgens Athanassiadis is de Griek se regering bereid om zo'n zes honderd hectaren - tien maal zo groot als het Vaticaan - ter be schikking te stellen voor een permanente huisvesting van de Spelen. Het beoogde terrein ligt VOETBAL - De nationale Voetba lelftallen van Argentinië en Co lumbia hebben zich in Bogota geplaatst voor de eindronden van het Olympisch voetbaltoernooi in de Sowjet-Unie. In de laatste wedstrijd van het kwalificatie toernooi speelden Argentinië en Columbia tegen elkaar gelijk: 0-0. ten zuidwesten van het antieke Olympia, waar in 776 v. Chr. de eerste Olympische Spelen wer den gehouden. De overblijfselen van het antieke Olympische sta dion en de omringende oudhe den zouden er buiten vallen. Boycot In Groot-Brittannië groeit overi gens het aantal sportbonden dat voor een boycot van de Olympi sche Zomerspelen in Moskou is. Na de hippische sportbond en de schuttersassociatie zal ook de Britse schermbond de Spelen in Moskou mijden. Het Britse Olympisch comité heeft de ver schillende aangesloten sport bonden naar hun mening ge vraagd om tijdens de vergadering op 4 maart een beslissing over een eventuele boycot te nemen. Naar Moskou Het Olympisch comité van de Do minicaanse Republiek heeft za terdag wèl besloten een ploeg af te vaardigen naar de Zomerspe len in Moskou. Zaterdag vergaderde het comité en bracht het verzoek van de sport mensen deel te nemen in stem ming. Zonder een stem tegen werd besloten in te schrijven voor de Spelen. Olympische vlam brandt op 16 juni ATHENE (ANP) - De Olympische vlam voor de Zomerspelen te Moskou zal op 16 juni in Olympia, de bakermat van de Olympiaden, worden ontstoken. Vanuit Olympia wordt de 'heilige toorts' door atleten van verschillende nationaliteiten naar Moskou ge bracht. De vlam arriveert op 18 juli in de Russische hoofdstad, waar een dag later de Olympische Zomerspelen zullen beginnen. Rijdt ze dan maar van de weg af..." LAKE PLACID (ANP) - Hugh Carey, gouverneur van de staat New York heeft zater dag een lichte noodtoestand afgekondigd voor Lake Pla cid. In het gebergte bij de Olympische skiwedstrijden dreigde er gevaar voor de 6000 toeschouwers door sneeuwverschuivingen en lage temperatuur. Het was zaterdag 23 graden onder nul. Het busvervoer bleef weer eens in gebreke, zodat politie en eerste hulp dienst moesten uitrukken. De 6000 bezoekers van de skiwedstrijden moesten minstens anderhalf uur wachten voor hulp kwam opdagen. De politie vorderde zeventien bussen en voerde de koukleumen af. Een directeur van een busbe drijf, dat alleen personeel van de spelen vervoerde, werd gearresteerd en ver hoord. Hij had zijn chauf feurs opdracht gegeven slechts personeel te vervoe ren en toeschouwers onder alle omstandigheden te wei geren plaats te nemen in de bus. De chauffeurs moesten opdringerige mensen des noods van de weg af rijden, zo luidde de opdracht. De politie van Lake Placid heeft ook een aantal toe gangswegen naar het dorp afgesloten. Bezoekers zonder toegangsbewijzen werden zonder meer weggestuurd. LAKE PLACID (ANP) - Het Ame rikaans Olympisch comité (USOC) heeft in het weekeinde geweigerd zich uit te spreken voor een boycot van de Zomer spelen in Moskou. Het Witte Huis stuurde Lloyd Cut ler naar het Olympisch dorp om opnieuw druk uit te oefenen na mens president Carter en te pro beren een uitspraak los te weken. USOC-voorzitter Robert Kane wei gerde hieraan gevolg te geven. "Wij hebben de regering meege deeld, dat wij in april in Colorado Springs vergaderen. Dan pas nemen we een beslissing. Per se niet eerder". Kane arrangeerde onmiddellijk na het onderhoud met Cutler een gesprek met lord Killanin, de voorzitter van het In ternationaal Olympisch Comité. LAKE PLACID (ANP) - Tatjana Barabasj-Awerina uit de Sowjet- Unie is door haar coach, Boris Stenin, uit de nationale schaats ploeg gezet. Tijdens de Olympische Spelen van Innsbruck, vier jaar geleden, won Barabasj vier medailles. Zij zege vierde op de 1000 en de 3000 me ter en won bronzen medailles op de 500 en 1500 meter. Afgelopen donderdag nam de 29- jarige Barabasj, die na de laatste Olympische Spelen trouwde, deel aan de 1500 meter en eindig de slechts als achttiende. Reden voor Stenin om haar gisteren niet in te zetten voor de 1000 meter. Ook op de 3000 meter, die woens dag zal worden gereden, ont breekt Barabasj. "Haar presta tieniveau is te laag en anderen verslaan haar nu. Wij zijn erg te leurgesteld, evenals zijzelf', ver klaarde Stenin. Amerikaanse demonstratie tegen Russen LAKE PLACID (ANP) - Duizen den Amerikanen hebben zater dagavond in Lake Placid bij het Olympisch ijshockeytoernooi een massale anti-Sowjetdemon- stratie gehouden. De wedstrijd Sowjet-Unie-Polen werd door 8000 Amerikanen bijgewoond. Zij schreeuwden voortdurend leuzen als "Sowjets naar huis" en "geen spelen in Moskou". Ook waren er aanhangers van de be vrijdingbeweging voor Oekranie. Voorts droeg het publiek'een aantal spandoeken bij zich met anti-Sowjetleuzen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 12