Heiden 'Voor het eerst onder mentale druk" Oranje-schaatsers toch tevreden Vrij spe 1 ONAANTASTBARE POSITIE VAN AMERIKAAN WANKELT Anncmaric Moscr daalt af naar gouden toekomst' MAANDAG 18 FEBRUARI 1980 PAGINA 1 1 SPORT SPORT SPORT Ondanks ondankbare vierde plaats 5000 m. Hilbert van der Duim: De vierde plaats is toch een beetje ondankbaar" LAKE PLACID - De eerste medail- leloze dag van de Oranje-schaat sers in Lake Placid ging toch ge paard met voldane gezichten. De hoge klasseringen van Hilbert van der Duim (vierde), Piet Klei ne (zesde) en ook de negende plaats van Yep Kramer werden door Egbert van 't Oever gekoes terd alsof ze eremetaal hadden opgeleverd. De bondscoach kop pelde er meteen de wat overtrok ken conclusie aan vast dat hij er met zijn rijders heus nog niet zo beroerd voorstaat. ,Het ,Het be wijs is geleverd dat we goed bezig zijn", vond Van 't Oever zowaar, „alleen het moment van presteren is niet telkens juist geweestmaar andere landen hebben daarmee net zo goed problemen. In Ameri ka is het toch ook niet zaligma kend. Daar is alleen Eric Heiden, de rest is gewoon tegen geval len". De voldoening bij Egbert van 't Oe ver was wel verklaarbaar, want voor het eerst in deze winter had den zijn mannen hem niet echt in de steek gelaten. De vijf-kilome tertijden van het trio vielen am per uit de toon en resulteerden voor Van der Duim en Kramer in nieuwe persoonlijke records. Piet Kleine, vier jaar geleden in Innsbruck goed voor het zilver op deze afstand, putte uit zijn race voldoende vertrouwen om zater dag met reële medaillekansen aan de 10 kilometer te begin- Minder Maar om nu al te beweren dat er geen vuiltje aan de lucht is, gaat iets te ver, want de allrounders staan er na hun eerste Olympi sche afstand minder rooskleurig voor dan de dames en sprinters. Ook die konden bij aankomst in Lake Placid geen van allen te rugkijken op een florissant verlo pen seizoenmaar sleepten tot ie ders verrassing wel gezamenlijk een drietal medailles van het ijs. Uiteraard hebben de allrounders nog meer dan de sprinters hinder van de frustrerende aanwezig heid van Eric Heiden, maar geen van de Nederlanders heeft ook echt de positie achter de Ameri kaan kunnen attaqueren. Van der Duim.de rechtstreekse tegen stander van Heiden, verkoos een schema (7.13) dat gezien de eind tijden van het eerste paar Ox- holm en Gustafson) aan de be houdende kant was. Tegenvaller Maar Van der Duim had dan ook erg tegen de confrontatie met Heiden opgezien. ,Je denkt on willekeurig toch dat hij je er he lemaal afrijdt en daarbij bedoel ik een halve baan achterstand. Finaal leeg Maar Heiden is me tegengevallen. Hij is niet meer zo superieur als voorheenTussen 1000 en 3000 me ter viel er een gat, maar het ver schil is daarna niet groter gewor den. Ik ben al blij dat hij me niet heeft ingepakt. Trondheim was voor mij een debacle, daarna is het ook niet zo geweldig gegaan, maar ik krijg het gevoel weer wat dichter in de buurt te zijn geko men. Waarschijnlijk heb ik in het voorseizoen toch te veel wedstrij den gereden". Bijna 5 seconden was Van der Duim sneller dan ooit op de 5000 meter. Dat hij ermee buiten de prijzen viel, bleek hem achteraf wel enigszins dwars te zitten. ,JDe vierde plaats is toch een beetje ondankbaar, omdat je net buiten alles valt. Gelukkig niet met een paar honderdsten van een secon de. Dan had ik me voor de kop geslagen". LAKE PLACID-Is de onaantastbare positie van Eric Heiden, de ijskoning zoals hij in de Amerikaanse pers wordt genoemd, echt aan het wankelen gebracht? De moeite die hij zich moest getroosten om de felle Noorse concurrentie met onverwacht klein verschil achter zich te houden, rechtvaardigt die vraag. De Amerikaanse gouddelver haal de na een kamikaze-jacht van Eu ropees kampioen Kay Arne Stenshjernmet wel voor de twee de maal de volle buit binnen, maar dat hij de complete serie van vijf gouden medailles zal binnenhalen, is een tikkeltje minder vanzelfsprekend gewor den. De 1000 en 1500 meter geven hem nog wel zoveel speling dat pak weg 80 procent van zijn kracht voldoende is voor een succes volle voortzetting van zijn goud verzameling. Problemen kunnen eerder opdoemen tijdens de 10 km waarmee het Olympisch schaatsprogramma zaterdag wordt afgerond, want de stayers, met de jonge Noor Tom Erik Ox- holm en, wie weet Piet Kleine, in het achtervolgende pelotonnetje zullen na de 5000 meter niet meer volledig hoeven te wanho- Oxholm opende zaterdag de rij met een race die vrijwel identiek was aan zijn onstuimige jacht in Trondheim. Drie ronden voor de verlossende eindstreep kon hij het moordende tempo, dat na 3000 meter de snelste tussentijd op de klokken had gebracht (4.10), niet langer handhaven. Dat Oxholm zijn bewonderenswaar dige instelling beloond zou zien met een klassering bij de top-drie stond eigenlijk al wel vast. Met een eindtijd onder de 7 minu ten had Eric Heiden iedereen schaakmat kunnen zetten en daarop was het streven van hem en zijn coach Diane Holum dan ook op gericht. Dat hij niet slaag de, was verbazingwekkend voor de man die in zijn weergaloze schaatscarrière alles is gelukt. De dappersten onder de rijders die daarna nog op het ijs kwamen, zagen daarom Joch een mogelijk heid om voor een stunt te zorgen. Het tweetal Tveter-Woods bij voorbeeld. Mike Woods, de spij kerdunne kemphaan, ging met veel bravoui oppad ineen poging de 7.02 van Heiden te torpederen. Tegelijk met Tveter moest hij na ongeveer 3000 meter het hoofd buigen. Er was voor het tweetal geen beginnen meer aan. Woods: „Ik wilde goud, daarvoor heb ik tenslotte vier jaar getraind. In het midden van de race kreeg ik een inzinking toen ik Tveter voorbij zag stomen. Toen had ik twee mogelijkheden: op 7.07 gaan rijden, maar dat zou de vier de plaats betekenen en dus ei genlijk niets, of nog één keer alles geven. Ik heb het laatste gepro beerd en raakte total loss". Heel gevaarlijk werd het voor Eric Heiden toen Stenshjernmet het veel langer volhield. Pas twee ronden voor het einde werd dui delijk dat ook de Noor zijn tanden had stukgebeten op het schema van de Amerikaan. Stenshjern met: „Eén ronde te vroeg heb ik mijn armen los gegooid. Toen kwam ik volledig kapotte zitten" Precies één seconde kwam hij te kort om Heiden een sensationele nederlaag te bezorgen, maar het zilver kwam hem zeer terecht toe. De enige die daarna nog een alles- of-niets-poging ondernam, was de Oostduitser Ehrig. Hij zag na 2200 meter het zinloze van zijn onderneming in. Grotere verlie zers waren de Zweed Gustafson, die zei zich te hebben stukgere den op Oxholm in plaats van zijn eigen koers uit te stippelen, en de Russen. Hun middelmatige ge halte moet wel teruggevoerd worden naar de gebeurtenissen in Inzeil, kort voor het EK, waar de Sowjet-ploeg iets is overko men dat met een onschuldig griepje nauwelijks nog in ver band kan worden gebracht. Het mysterie van Inzeil zal echter wel altijd in nevelen gehuld blijven en aanleiding geven tot allerlei speculaties over mislukte do- ping-experimenten. De moeizame tweede goudwinst van Ene Heiden is een heel ande re kwestie. Voor Diane Holum, die geduldig aan Amerikaanse verslaggevers uitlegde wat de be tekenis is van het coachen en waarom ze haar pupil een paar uitgestoken vingers voorhield, was er van een probleem evenwel geen sprake. „Eric heeft toch goud en daar gaat het hier im mers om", zei ze in eerste instan tie erg narrig. Maar naderhand wees ze erop dal Erie Heiden voor het eerst te ma ken had met een golf van publici teit van de Amerikaanse media en buiten de wedstrijden ampei aan rust toekomt omdat iedereen hem wil interviewen. „Hij onder vindt nu voor het eerst een men- De coupe mislukte dit keer maar net. maar voor de ogen van gouden medaille-u Noren Stenshjernmet en Oxholm (r) te willen tonen dat ze een verbond hebben gesloten o troon te stoten, tale druk omdat er vijf gouden medailles van hem worden ver wacht. Ik geloof beslist niet dal zijn vorm minder is dan anders" meende ze. Assistent-coach Petei Schotting maakte zich geen zor gen om een maximale goudwinsl van Erie Heiden: „De 1000 er 1500 meter zijn in ieder geval vooi hem en met vier gouden medail les is de moraal zo goed dat het op de 10 km ook best zal luk ken". Daar was de Noorse coach Arni Lier niet zo zeker van. In de pers zaal merkte hij bescheiden op: „We hebben Heiden proberen tc verslaan op de 5 km en dat zuller we de komende dagen op de an dere afstanden volhouden". Eer bewonderend en gul applaus var Amerikaanse verslaggevers vie de verlegen Noor na die woorder ten deel. LAKE PLACID (GPD) - Nog één afstand blijft er voor de Neder landse dames over om nog eens een greep te doen in de olympi sche prijzenkast. Voorlopig blijft het bij die ongelofelijke 1500 me tersuccessen op de openingsdag, want gisteren kon het stuntwerk niet worden voortgezet op de ki lometer. Weliswaar viel „gou den" Annie Borckink (zesde) niet tegen, maar de Oranjedames zijn nu weer in een „normale" positie terecht gekomen. Dat geldt even zeer voor Natalia Petruseva die dit seizoen nog geen enkele dui zend meter verloor en de voort zetting van die traditie met goud gehonoreerd zag. Twee ritten beheersten de 1000 me- terstrijd, die door een tempera tuur van 16 graden onder nul met een bijtende wind Siberische omstandigheden benaderden. Eerst de confrontatie tussen Pe truseva en Leah Muller-Poulos, die in de laatste rit van haar tien jarige schaatscarrière evenals op de 500 meter naast het goud greep. De 24-jarige Móskouse nam in de slotronde afstand van de Ameri kaanse, die vier jaar geleden in Innsbruck ook moest buigen voor een Russin. Toen overheer ste Tatjana Averina (tegenwoor dig Barabasj) het damesschaat- sen, Petruseva is in Lake Placid te laat op drift geraakt om haar landgenote, die toen tweemaal goud en twee keer brons won te overtreffen. Met name de 1500 meter van de we reldkampioene, die ten onrechte is genoemd in een dopingaffaire (de controle had als resultaat ne gatief) was een tegenvaller. De sprint bracht haar brons op en de stijgende lijivdie nu zichtbaar is geworden brengt haar ook als een van de favorieten aan de start op de 3000 meter, die woensdag het sluitstuk vormt van het dames- schaatsen. De 1000 meter is evenwel de favo riete afstand van de technisch voortreffelijk schaatsende Rus sin. In oktober, toen het olympi sche seizoen eigenlijk nog moest beginnen, volbracht ze het traject in Kiev in 1.21,9, ruim anderhalve seconde onder het vijf jaar oude wereldrecord van Averina. De wedstrijd voldeed niet aan de of ficiële normen en van erkenning kon daarom geen sprake zijn. De wereldkampioenschappen sprint in West Allis liet Petroeso- va schieten omdat de belangrijk ste evenementen elkaar te snel opvolgen. In overleg met trainer Boris Stenin ging ze regelrecht naar Lake Placid om zich voor te bereiden op de vier olympische afstanden waarvoor ze was inge schreven. Het heeft even ge duurd, maar gisteren bereikte ze weer het niveau van de WK in Hamar, waar ze alleen de 3000 meter niet won. Binnen een seconde van het we reldrecord beéindigde ze haar rit, wat gezien de klimatologische moeilijkheden een uitstekende prestatie was. Het goud kon haar moeilijk meer ontgaan. De aan dacht ging daarna uitsluitend XIII OLYMPIC OOClWINTER XXy GAMES LAKE PLACID I980 nog uit naar het sterke koppel Beth Heiden-Karin Enke, maar een bedreiging bleken ze geen moment te zijn. Voor Beth Heiden verlopen de Win terspelen daarom teleurstellend. Nog geen enkele keer heeft ze zich bij de medaille-uitreiking mogen melden en de kans is klein dat dit alsnog zal gebeuren, ter wijl haar broer tot dusver geen steek heeft laten vallen. „Dat zit me niet dwars, hoor", liet ze een beetje geforceerd vrolijk weten. „Eric heeft bij de heren minder concurrentie dan ik. Zo is het al tijd geweest. De damestop is ge woon veel breder". De piepkleine Amerikaanse, die net als Eric na dit seizoen de schaatsen voorgoed aan de kant legt, heeft de afgelopen maanden echter niet de indruk kunnen wegnemen dat haar vorm ver verwijderd is gebleven van het hoge gehalte dat zij vorig jaar demonstreerde. Haar afscheid van de schaatssport zal zonder een medaille op de 3 kilometer een erg onbevredigend slot krij gen. Haitske Valentijn reed zondag haar laatste internationale race. De 15e plaats waarop ze uitkwam bete kende na haar 500 meter de twee de tegenvaller Valentijn, die het nationaal record in haar bezit heeft, kon zelfs Sijtje van der Lende niet voorblijven. Vooral haar laatste ronde was erg traag. In het dameskwartier heeft ze zich niet kunnen optrekken aan de glorieuze successen op de eer ste dag, al nam ze wel gretig deel aan de festiviteiten die hierop ui teraard volgden. Ze heeft haar olympische keuze niet kunnen rechtvaardigen en indien Sijtje van der Lende geen hoge klassering bereikt op de 3000 meter geldt voor haar het zelfde. In feite is ze al door de mand gevallen omdat de 1500 meter, waarop ze 15e werd, haar toegang verschafte tot het olym pische toernooi. Met hangen en wurgen is ze in de olympische ploeg gekomen zonder een dege lijke vorm te tonen. Annie Borckink kon zich op de 1000 meter wel met de besten me ten. Het was voor haar een tegen valler dat ze pas achter in het pro gramma was geplaatst en zo doende een inspirerende sterke tegenstandster ontbeerde. De in deling geschiedde op grond van de resultaten tijdens de WK- sprint in West Allis, waarvan al leen de volgorde in het eindklas sement telde. Een snelle slotron de bracht Annie Borckink nog vrij dicht bij het brons. Ze kwam ten slotte 0,78 tekort. Beter nog dan Hilbert van der Duim tuist Piet Kleine aan de startlijn hoe hard hij moest rijden om bij de huldiging betrokken te raken. De Drent had zijn schema er op afgestemd. Kleine: Jk heb gekeken naar de tijden voor mij en ben vertrokken op 7.07. Ik wil de echt een medaille pakken". Geen moment kwam de Drent evenwel in de buurt van de tus sentijden van de andere prijsja- pers. „Maar ik was finaal leeg. Het is me allemaal toch meege vallen na die verkeerde training in Nederland. Ook had ik haast geen last van dikke benen zoaLs vorige week zondag. Het is goed geweest voor de moraal voor ko mende zaterdag". De enige teleurgestelde Nederlan der was Yep Kramer, terwijl hij zich van deze afstand het meest had voorgesteld. Zijn richtsnoer (7.08) bleek al snel te hoog gegre pen. Hij finishte uiteindelijk an derhalve seconde onder zijn beste tijd, hetgeen niet wegneemt dat hij naderhand opmerkte: ,De vorm is er momenteel niet. Toch ben ik niet voorzichtig weg ge gaan want dat heeft in zo'n wed strijd totaal geen zin. In het begin kon ik het schema nog redelijk volgenmaar toen was het afgelo pen". LAKE PLACID (GPD) - Enige uitgelaten Oostenrijkers kenden geen twijfel en had den thuis alvast een span doek in elkaar gefrutseld. "Anncmaric Moser-Procll wint goud". Een uitstekende voorspelling, zo bleek gisteren op Whitela- ce Mountain, wuur de 20-ja rige Oostenrijkse in 1.37.52 naar heneden scheerde. Aan de finish had ze zeventiende seconde voorsprong op de Liechtensteinse llanni Wen- sel. Dat is eel voor een afda ling, waarin het vaak om honderdsten van seconden gaat. De duizenden toeschouwers langs het traject kregen ove rigens nauwelijks een se conde dc tijd om Anncmaric voorbij te zien stuiven. Daarvoor hadden ze omge rekend dan 66 harde Neder landse guldens moeten beta len, want wat de entreeprij zen betreft weten ze bij de Spelen van wanten. Voor de meesten is dat echter geen probleem. De moeilijkheden schuilen meer in de aan- en afvoer. Al met al ben je een dag onder weg om 28 dappere dames voorhij te zien flitsen. Vanaf de parkeerplaats naar de fi nish is het al 20 minuten wa den door een modder-, sneeuw- en pekelbrij. Een beetje ski-supporter vol staat echter niet met de plaats van aankomst. HIJ wil hogerop. De mogelijkheden om naar bo ven te komen echter, zijn be perkt. Trainers en officials mogen per skilift, het gewo ne volk moet de helling op- ploeteren. Ze doen het ook, want ze hebben er wat voor over en nemen snel hun stel lingen in, want voor je het weet Is het gebeurd. Half twaalf komt de eerste uf- daulster langs, nog voor twaalf uur dc laatste. Anne- murie Moser wint, llannie Wensel wordt tweede en Ma rie Therese Nadig uit Zwit serland mag het brohs in ontvangst nemen. De toeschouwers langs het parcours horen die uitslag een half uur later, uls ze na een enerverende afdaling te rug zijn bij het vertrekpunt. In die dertig minuten zijn ze minstens tien keer onderuit gegaan, tegen bomen aange- knald, of op andere onna tuurlijke wijze tientallen meters naar beneden gegle den. Sommigen maken van de nood een deugd en laten zich als ware rodelaars de helling "afvallen". Ze heeft onderweg waar schijnlijk minder lol gehad, maar de afdaling van Annc maric Moser-I'roell is finan cieel ongetwijfeld aantrek kelijker. Nog voor de Spelen dreigde ze in de problemen te raken omdat ze in een recla mespot voor waspocdcr had gestaan. Ze ontving een lief sommetje, maar was iets te openhartig over die activi teit. Een tweede affaire Karl Schranz (die in '72 werd uit gesloten) werd echter voor komen, omdat het IOC de zaak na een onderzoek liet rusten. Waardoor Anncma- rie haar carrière met een gouden medaille kon beslui ten. Haar eerste Olympische goud. Nu wil ze na dit seizoen stop pen en een kind krijgen. On dertussen heeft ze al een vierjarig contract met een skifahrikant op zak en blijft ze waspoeder aanprijzen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11