Blanken nog achter Smith Machtsstrijd bedreigt Labour "Jimmy Carter is een grote boef" "Steunpunten van de V.S. geen bases" Christen-democraten Italië: waarheen Pjotr Jaroszewicz harde pragmaticus EG niet eens over boycot O.S. [ZATERDAG 16 FEBRUARI 1980 BUITENLAND ROME (GPD) - Toen Benigno Zac- cagnini, secretaris van de Ita liaanse christen-democraten (d.w.z. de eigenlijke partijleider), gisteravond zijn openingsrede van 150 dicht betikte vellen be gon voor te lezen, zag het sport paleis in Rome waar het landelijk partijcongres wordt gehouden, eruit als een zwaar verdedigde bunker. Tweeduizend tot de tan den gewapende militairen, me taaldetectors, stalen afscheidin gen en kogelvrije ruiten moesten de congresgangers beschermen tegen mogelijke terroristische aanslagen. Zelden is er echter met zoveel belangstelling uitge keken naar een politieke gebeur tenis waar zo weinig uit kan ko men, als nu in Italië naar het lan delijk partijcongres van de chris ten-democraten. Die belangstelling is allereerst ge wekt door de partijleiders zelf, die nu al maanden alle beslissin gen over de politieke toekomst van het land uitstellen met de belofte dat die op het congres zullen vallen, en werd in stand gehouden door de andere partij en, die bereid waren het kabinet- Cossiga te zien als een periode van wapenstilstand, in afwach ting van het congres. Intussen hebben de socialisten het eind van de wapenstilstand al af gekondigd: na het congres gaan zij met scherp schieten op de re gering, die dan ongetwijfeld zal vallen. Wat er daarna moet ge beuren, is dus de voornaamste vraag die de congresgangers moeten beantwoorden, en uit de voorafgaande discussies komt het antwoord al duidelijk genoeg naar voren. Een groot deel van de christen-de mocratische partij is bereid, het principiële nee' tegen commu nistische deelname aan de rege ring te laten vallen, maar dat wil nog geenszins zeggen, dat ze nu ook met de communisten willen regeren. Met name de internatio nale toestand maakt dat naar hun inzicht onmogelijk, en trouwens, ze weten heel goed dat ze dan de partij in tweeën zouden splijten: van de negen officieel vertegen woordigde partijstromingen (dat zijn eigenlijk partijtjes binnen de partij) zijn er vijf kleinere tegen elke vorm van samenwerking met de communisten, en een gro te. de volgelingen van partijvoor zitter Flaminio Piccoli, is inner lijk zeer verdeeld. Er dient dus een compromis ge vonden te worden, dat aan de ene kant de partij bijeen houdt en aan de andere kant de communisten (toch altijd de op èèn na grootste partij van Italië) tevreden stelt. Dat wordt dan weer het gebrui kelijke zoeken naar de vierkante cirkel, want de communisten stellen zich met niets minder te vreden dan met „gelijkwaardige deelname aan de regering", an ders blijven zij in de oppositie en maken zij het land praktisch on bestuurbaar. Van een „politiek van nationale saamhorigheid", zoals Zaccagni- ni die voorstelt (namelijk politie ke samenwerking zonder effec tieve regeringsdeelname) willen zij, na de voor hen desastreuze ervaring van 1976-79, niet meer horen. Dat betekent dat het voor naamste politieke probleem van Italië ook ditmaal geen oplossing zal vinden. Verder stelt partijsecretaris Benig no Zaccagnmi zijn post tér be schikking. Na ruim vier harde ja ren, waarin Aldo Moi o werd ver moord en de christen-democra ten ook op allerlei andere manie ren het mikpunt waren van het politieke terrorisme (de moord op Vittorio Bachelet. vice-voor- zitter van de Hoge Raad van de Magistratuur, vormde nog maar enkele dagen geleden een nieuw hoogtepunt) is de keuze van een opvolger geen lichte opgave. On der de mogelijke kandidaten worden de namen van de huidige voorzitter Piccoli en van ex-pre mier Giulio Andreotti ge noemd. Het vorige congres, in juli 1975, koos Zaccagnini als 'nieuwe man' (in werkelijkheid liep hij al sinds het eind van de oorlog mee, maar had hij op bijna wonderbaarlijke wijze 'schone handen' weten te Flaminio Piccoli, voorzitter van de Italiaanse christen-democrati sche partij. behouden). Van een grote schoonmaak in de corrupte eeu wige regeringspartij is sindsdien teleurstellend weinig terechtge komen. Reservisten opgeroepen SALISBURY (Reuter, UPI) - De verkiezingen onder de blanke bevolking van Rhodesië hebben zoals verwacht een overwinning opgeleverd voor de Rhodesische Front partij van Ian Smith. De partij krijgt alle twintig zetels die in honderd zetels tellende parlement zijn gereserveerd voor de blanke minderheid. Na een reeks bomaanslagen zijn gisteren in Rhodesië duizenden reservisten onder de wapenen geroepen. Als gevolg van die mo bilisatie zal het Rhodesische le ger tegen eind van de maand, als de Afrikaanse bevolking naar de stembus gaat, op een sterkte van rond 100.000 man zijn gekomen. Hoewel 80 procent van het gere gelde leger uit Afrikanen bestaat, zijn de mensen die nu voor dienst worden opgeroepen vrijwel al lemaal blanken. 'Het lijkt meer op een voorberei ding voor oorlog, en niet voor vrede', zo reageerde een woord voerder van Mugabes partij, ZA- NU-PF. In de katholieke kathedraal van Salisbury is gisteren een zware bom gevonden, nadat in drie an dere kerken al bommen waren ontploft. Bij een bom, die in een tas in de kathedraal was ge plaatst, zat een brief in de Shona- taal, waarop onder andere stond 'Voorwaarts met kameraad Mu gabe'. Maar mensen die het Sho- na, de meerderheidstaal in Rho desië, machtig zijn, merkten op dat er taalfouten in de brief staan. Ze suggereerden dat de aanslag kennelijk was bedoeld om Mu gabe in een kwaad daglicht te plaatsen. Mugabe s tegenstan ders beweren dat hij een eind zou maken aan de godsdienstvrijheid als hij de verkiezingen wint. De anglicaanse kerk in zuidelijk Afrika plaatst advertenties met teksten als "de marxist zal alle plaatsen voor de eredienst slui ten', in de advertenties staat ook dat "een christen niet voor een marxistische partij kan stem men". Zowel Nkomo's als Mugabe's vleu gel van het patriottisch front heeft ontkent dat hun bewegin gen iets met de reeks aanslagen op kerken te maken hebben. Een woordvoerder van Nkomo zei dat er waarschijnlijk sprake is van een provocerende actie van het Rhodedische leger en de natio nalisten is diskrediet te brengen. Nkomo en Mugabe hebben ver klaard dat het oproepen van van 30 a 40.000 extra manschappen voor het Rhodesiche leger strij dig is met de Londense vredes akkoorden. De Britse gouver neur, lord Soames, heeft een on bekend aantal Rhodesische mili- - tairen van hun verzamelpunten gehaald en hen ingeschakeld bij de bestrijding van bestands schendingen. Soames beschul digt met name de guerrillastrij ders van Mugabe van terreurda den. Het Britse bestuur stelt een onder zoek in naar beschuldigingen dat de Rhodesische politie zich schuldig heeft gemaakt aan folte ringen van terugkerende vluch telingen. Klachten daarover zijn ingediend bij het HKOGE Com missariaat voor de Vluchtelingen van de Verenigde Naties, dat de repatriëring regelt. Ht verkiezingsmateriaal voor het Patriottisch Front ter waarde van 300.000 gulden is woensdag aan ZAPU en ZANU, de organisaties van Nkomo en Mugabe, over handigd, aldus heeft het Komitee Zuidelijk Afrika meegedeeld. De door de Nederlandse regering verstrekte hulpgoederen ter waarde van 100.000 gulden zou den vandaag worden vrijgege ven. Namens het comité weet Paul Staal de moeilijkheden die zich de af gelopen weken hebben voorge daan uitsluitend aan tegenwer king van Britse en Rhodesische autoriteiten en aan gebrek aan medewerking van de Nederland se consulaire vertegenwoordiger in Salisbury, Wessels. WARSCHAU (AFP/ANP) - Pjotr Jaroszewicz (70) die gis teren zijn politieke en rege ringsfuncties kwijtraakte, begon zijn loopbaan als pre mier van Polen in 1970, toen hij Cyrankiewicz opvolgde. Dat was op hetzelfde moment dat Edward Gierek de plaats innam van partijleider Go- moelka. De mogelijkheid van een ver trek van premier Jaroszewicz, een man die weinig vrienden heeft, werd al eens voorzien na de arbeidersopstanden van 1976 in Ursus en Radom. Deze gebeurtemissem lieten duidelijk zien uit welk hout Jaroszewicz gesneden is. Als realist oordeelde de premier het onvermijdelijk dat Polen een stevige prijspolitiek volgde. Hij verhoogde de voedselprijzen, waarmee hij zich de woede van de arbei ders op de hals haalde. Vast beraden, op het arrogante af, stuurde hij aanvankelijk mili tairen naar de plaatsen waar de arbeiders zich met stakin gen en opstanden roerden. Maar, ziende dat dit op een volksopstand zou kunnen uitlopen, won de pragmaticus het in hem en trok hij de aan gekondigde prijsverhogingen in. Jaroszewicz nam in 1943 als vrijwilliger dienst in het Poolse leger in de Sowjet Unie. Toen de oorlog afgelo pen was had hij de rang van generaal. Jaroszewiczs val werd al enige tijd verwacht. Hij stond steeds meer bloot aan kritiek op het economisch beleid van zijn regering. Polen heeft de laatste tien jaar economisch gedreven op kredieten van het westen, maar die moeten nu eens worden terugbetaald. Sowjet-propaganda op volle toeren: DEN HAAG (ANP) - De negen lan- den van de Europese Gemeen schap zijn het niet eens over het al dan niet boycotten van de Olym pische Spelen in Moskou uit pro test tegen de Russische inval in Afghanistan en de verbanning van Sacharov uit Moskou. Op de conferentie der negen minis ters van buitenlandse zaken, vol gende week dinsdag in Rome, zal waarschijnlijk wel een verklaring worden uitgegeven over de inval in Afghanistan en de gevolgen daarvan voor het ontspannings proces, maar het is hoogst on waarschijnlijk, dat met zoveel woorden iets zal worden gezegd over deelneming aan de Spelen. De houding van de negen regerin gen, aldus gezaghebbende krin gen in Den Haag, loopt nogal uit een. Nederland en Engeland hebben hun olympische comité's geadviseerd niet naar Moskou te gaan. De Franse regering wil niets van een boycot weten. De andere landen hebben zich nog niet duidelijk uitgesproken, en lijken te willen afwachten hoe de situatie zich ontwikkelt. Het Europees poarlement heeft gis teren tijdens de vergadering in het Franse Straatsburg een be roep gedaan op de regeringen van de negen lid-staten hun afkeu ring uit te spreken over de Russi sche „onderdrukking en agres sie" door hun nationale olympi sche comité's aan te raden geen deel te nemen aan de Olympische Spelen in Moskou. In een tweede resolutie protesteerde het parle ment krachtig tegen „de toene mende strengheid waarmee de leiders van de Sowjet-Unie tegen dissidenten optreden". De Sacharov-resolutie was inge diend namens alle partijen in het Europees parlement, behalve de Franse communistische fractie. De oproep tot boycot van de Olympische Spelen werd gedaan door de christendemocratische fractie, de Britse conservatieven, de liberalen en een aantal niet bij een fractie aangesloten parle mentariërs. De westduitse bondskanselier Schmidt heeft gisteren in Brussel gezegd dat Russische pogingen om West-Europa los te weken van de Verenigde Staten blijk geven van een 'zeer kortzichtige strate gie'. „Deze poging zijn tot mis lukking gedoemd, onverschillig of ze met aanlokkingen of met dreigementen gepaard gaan'. MOSKOU (GPD) - De vrome Ame rikaanse president Jimmy Carter wordt deze dagen door de Russi sche pers afgeschilderd als een van de grootste boeven die de moderne geschiedenis heeft op geleverd. Het is nauwelijks meer voor te stellen dat het Ameri kaanse staatshoofd zijn Sowjet- collega Brezjpjev vorig jaar nog broederlijk kuste tijdens hun topontmoeting in Wenen. Beide staatshoofden ondertekenden daar het tweede strategische (SALT-)akkoord tussen beide supermogendheden dat bedoeld is om de bewapeningswedloop af te remmen. Hoe anders lijken de zaken er nu voor te staan, nu Carter de meest vreselijke dingen in de schoenen wordt geschoven zoals het „op zwepen van do bewapenings wedloop", het koesteren van „militaristische en hegemonisti- sche plannen" en het streven naar een sterke „uitbreiding van de Amerikaanse militaire macht". Al deze acties zijn ge richt op „vergroting van het ge vaar van een kernoorlog", aldus het Sowjet-partijdagblad Prawda vrijdag. De bevriezing van de contacten, het stopzetten van de graanleveran- ties en de oproep van Carter om de Moskouse Olympische Spelen te boycotten, worden allemaal gekwalificeerd als verschijnselen van een nieuwe vlaag van de koude oorlog. De Moskouse pro pagandamachine heeft zich bij zonder opgewonden over de op merkingen van president Carter, dat de Verenigde Staten na een eventueel heengaan van presi dent Tito van Joegoslavië, alle steun zullen geven tegen elke vorm van buitenlandse bedrei ging. Hier heeft de president „zich zelfs belachelijk gemaakt tegenover zijn eigen volk", aldus het Russische staatsperbureau Tass, dat Carter er verder van be schuldigt met deze bewering „alle fantasierecords" gebroken te hebben en „geen gelegenheid voorbij te laten gaan om zijn oor logszuchtige houding tegenover de Sowjet-Unie te tonen". Volgens politieke waarnemers in de Sowjot-hoofdstad is het on gewoon felle propaganda-ofl'cn- sief in de eerste plaats bedoeld voor de eigen bevolking, waarvan een deel zich zorgen maakt over de huiuige ontwikkelingen. Bo vendien moet een stuk prestige verlies worden goedgemaakt, omdat bijvoorbeeld de kleine rende commentaren in de Russi sche pers op de stopzetting van Amerikaanse graanlcveranties de eerste officiële erkenning vormden tegenover de Sowjct- burgers dat men de veel verguis de Verenigde Staten nodig had voor het op peil houden van de Russische voedselvoorra den. Een minder brede maar zeker niet minder venijnige campagne voert de Russische staatspers te gen vredesnobelpryswinnaar prof. Andrei Sacharov, wiens verbanning van Moskou naar Gorki eveneens een schok in de wereld heeft veroorzaakt. Zo schrijft het dagblad „Komso- molskaja Prawda" vrijdag, dat Sacharov blijkens de stellingen van zijn eigen boek „vooruitgang, samenwerking en intellectuele vrijheid" streefde naar een „oor logszuchtige technocratie". De (mede-)maker van Ruslands eer ste kernwapen wilde volgens dit blad de zeggenschap hebben over het gebruik van dit alles verwoestende wapen. Sacharov zou voor zichzelf in het kader van een door hem gepro pageerde wereldregering de rol van „wereld-keizer" hebben ge reserveerd. Pas toen deze reken som niet opging, is de geleerde zich gaan wijden aan „subversie ve acties" (mensenrechten - red.) en manifesteerde hij zich volgens dit dagblad van de orthodoxe communistische jeugdorganisa tie Komsomol .'i spoodig als een willige speelbal van buitenlandse geheime diensten. BEIROET (DPA) - De onderhan delingen van de V.S. met Oman, Kenia en Somalië over steunpun ten voor de Amerikaanse strijd krachten zijn niet bedoeld om daar permanente bases met Ame rikaanse troepenbezetting te ves tigen, zo hebben westelijke di plomaten gisteren verklaard. Er moeten daar alleen voorraden munitie en mogelijkheden voor stationering en vliegvelden wor den voorbereid. Dit voor het "ernstige geval" dat de S.U. ver der opdringt naar de voor het westen onmisbare olie in de Per zische Golf. Marie Besnare! overleden LOUDUN, Frankrijk (Reuter) - Marie Besnard, hoofdpersoon in een van de opzienbarendste moord processen uit de Franse misdaadgeschiedenis, is donder dag op 82-jarige leeftijd in de West-Franse stad Loudun over leden, zo hebben verwanten meegedeeld. Marie Besnard werd er in 1949 van beschuldigd dat zij dertien leden van haar familie, onder wie twee opeenvolgende echtgenoten, met arsenicum had vergiftigd en naar de andere wereld geholpen. In de periode 1945) - 1961 stond Ma- rie Besnard drie keer voor de rechtbank, in Poitiers en twee maal in Bordeaux. Tot een ver oordeling kwam het niet omdat de vergiftdeskundigen elkaar voortdurend in de haren vlogen. In 1961 werd Marie Besnard van rechtsvervolging ontslagen en ging een rustig leven leiden in haar huis in Loudun. (Van onze correspondent. Henk Leffelaar) LONDEN - Na elf van de afgelopen veertien jaar aan de macht te zijn geweest, een periode waarin in terne conflicten ondergeschikt werden gemaakt aan de een- heidsfagade van een regerings partij, gaat de Britse Labourpartij nu door een zelfbeschouwings periode waarbij het gematigde midden van de partij wordt ge confronteerd met aanvallen van de linker- en rechtervleugel. Al bijna onmiddellijk nadat de Conservatieven in mei verleden jaar aan de macht kwamen, wierp de ex-minister voor de energie, Anthony Benn, zich op als zegs man voor de linker vleugel en eis te een grotere democratisering van het partij-apparaat. Benn, wiens volgelingen "Bennieten" zijn gedoopt, had en heeft zijn oog duidelijk gericht op het lei derschap van de partij. Hij is de enige niet. Of James Callaghan het nu wil of niet, zijn leiderschap van Labour bevindt zich in een slotfase. In maart wordt hij 68 jaar en wan neer de Conservatieven hun vol ledige parlementaire termijn tot 1984 aan de macht blijven (en niets wijst er voorlopig op dat zulks niet het geval zal zijn), zou hij 72 zijn bij de eerstvolgende verkiezingen. Tegen die tijd zou hij vijftig jaar in de Britse politiek hebben doorgebracht. Weinigen in en buiten Labour ver wachten of wensen zelfs maar dat "Big Jim" zijn partij ook nog in de voorspelbaar moeilijke jaren '80 zal aanvoeren, ook al heeft hij onlangs weer eens bevestigd dat hij er niet aan denkt zijn functie neer te leggen. Dat was voorspel baar en niet onvoorspelbaar. Leiderschap James Callaghan bevindt zich in slitlase Maar de regels van Labour zijn dat elk parlementair jaar het lei derschap van de partij ter discus sie wordt gesteld en de eerstvol gende gelegenheid doet zich voor in november. Van openlijke pressie van binnen de partij op Callaghan om het lei derschap over te dragen, is tot nog toe weinig gebleken. Des te meer van verschillende theorieën over het gunstigste ogenblik voor zijn opvolging. Omdat de La- bour-leider gekozen wordt door de Labour-parlementariërs en omdat deze kieswijze onder vuur ligt van vooral de linkervleugel, die wil dat hij gekozen wordt door de (links georiënteerde) par tijraad, zou Callaghan zijn eigen gematigde medestanders geen groter genoegen kunnen doen dan om zo spoedig mogelijk het veld te ruimen. Dat zou niet alleen voorkomen dat de linkervleugel de partij kan gaan overheersen, maar boven dien zou Labour zich gedurende de komende jaren van een leider verzekeren die tegen de tijd van de volgende verkiezingen vol doende tijd heeft gehad om bij de kiezers in te burgeren. Eén ding is echter zeker, zolang Labour nog geen nieuwe leiders heeft en be zig is orde op zaken te stellen, kan er geen doeltreffende oppositie Voor Labour hangt er nu veel van af of de Conservatieven er in zullen slagen het land economisch in een andere richting te sturen; of zij aantoonbaar kunnen maken dat het Verenigd Koninkrijk be ter reilt en zeilt met hun systeem van vrije ondernemingen met zo min mogelijk regeringsbemoei- ienis met lonen en prijzen en met de aangekondigde drastische be zuinigingen op de sociale lasten. De paradox doet zich voor dat wanneer Margaret Thatchers "vrije economie" het kwijnende industriële Engeland inderdaad nieuw leven in weet te blazen, de kansen zullen stijgen voor de gematigde Labourfractie, want deze zou zijn beleid dan moeten aanpassen aan de succesformule van Thatcher. Maar wanneer Thatchers plannen onrealistisch blijken in de Britse economie in hetzelfde slop blijft waar het in is terecht gekomen, dan zou La bours alternatief eerder liggen in een versterking van de lin kervleugel. Tegen deze achtergrond speelt zich de interne machtstrijd in Labour af. De eisen van de linkse "Ben- nieten" zijn bekend: iedere La- bour-parlementariër dient perio diek door zijn kiesdistrict "door gelicht" te worden voordat hij door het district herkiesbaar kan worden gesteld; de leider van de partij (in praktijk de eerste minis ter wanneer de partij aan de macht komt) moet niet langer door het Labour-Lagerhuis wor den gekozen maar door het par tijcongres of door de kiesraad. Het partijcongres is echter, zoals een hoofdartikel het in de Times stelde, "een wassen neus". "Het vertegenwoordigt miljoenen die niet zijn geraadpleegd en hon derdduizenden die niet bestaan, en deze fictieve mensen worden op het congres vertegenwoor digd door een kleine minderheid van Labourkiezers", aldus het dagblad. Het gematigde midden van de par tij van Callaghan, dat zich de Campagne voor Labours Over winning noemt, wil de partij ook democratischer maken, en heeft onlangs in een "manifest" een sombere blik op de toekomst van de partij geworpen. Het is tot de conclusie gekomen dat Labour zich op een kruispunt bevindt niet alleen werden de verkiezin gen verloren, maar het aantal par tijleden loopt terug en de partij schulden worden jaarlijks groter. Veel van de blaam wordt door de gematigden uiteraard in de schoot geworpen van de "Bén- nieten" die onrust in de partijge lederen zouden hebben gezaaid en de partijraad naar hun hand hebben gezet, waardoor meer en meer kiezers zich van Labour af wenden. Het manifest bevat voorstellen voor een nieuwe sa menstelling van de partijraad en streeft naar een miljoen geregi streerde partijleden in 1983 (nieuwkomers kunnen met één gulden lidmaatschapsentree vol staan). Het is weinig opzienbarend. Wat de gemoederen wel bezighoudt, is de ultralinkse trotskistische groep die zich de "militante ten dens" noemt, de uit de Labour partij gemanoeuvreerde rechtse "sociaal-democratische alliantie" (SDA), en tenslotte de sinistere mogelijkheid dat zich uit het midden een nieuwe partij zou kunnen afspitsen onder leiding van Roy Jenkins. De links-militanten, voornamelijk jongeren, leggen zich erop toe vanaf het laagste niveau van de lokale partijeenheden naar boven te "infiltreren" met als doel "reactionaire Labourparlemen- tariers die het verleden van de partij vertegenwoordigen te wip pen en te vervangen door marxis tisch georiënteerde politici. De Britse nationale pers, gevoed door de zorgvuldig voorbereide lekkages, heelt veel werk ge maakt van documenten waaruit zou moeten blijken dat de mili tanten op z'n minst een kleine staatsgreep binnen Labour aan het voorbereiden zijn. Shirley Williams, de gematigde ex-minis ter van James Callaghan, die bij de verkiezingen haar Zetel ver loor, vroeg zich onlangs tijdens een toespraak in Leicester af: "Hoe lang blijven de Labour- aanhangers, inclusief die van de legitieme linkse vleugel, toezien hoe hun partij wordt ondermijnd en aangevreten?" De "Benniet" Eric Heffer had het zelfs over een "vijfde .kolonne" binnen de par tij. Volgens beschikbare gegevens lijkt zulk misbaar weinig aan te slui ten op de realiteit. Het totale aan tal marxistische militanten wordt geschat op niet meer dan een paar duizend en hun agressieve optre den op partijvergaderingen lijkt meer leden af te stoten dan aan te trekken. Aan de andere kant van het Labour- spectrum staat de Sociaal-Demo cratische Alliantie- een groep die misschien het best aangeduid kan worden met het etiket van "ultra-socialistische conserva tieven". Zij willen de arbeider be schermen tegen het monopolisti sche karakter van de vakbonden; zij staan een rechtvaardiger, geen socialistische gemeenschap voor waarin iedereen gelijkgescha keld is; in plaats van industrieën en bedrijven die het eigendom zijn van de staat, geven zij de voorkeur aan arbeiders als aan deelhouders, al of niet in coöpe ratief verband. De SDA is nauwelijks een fractie groep binnen Labour te noemen, eerder een splinter, rnaar toch moet niet worden uitgesloten dat althans hun ideeën door Labour nader bekeken zullen worden wanneer Thatchers beleid resul taten gaat boeken die de socialis ten tot een herwaardering van hun strategie kunnen dwingen. Bij dit alles komt het als een verras sing dat een door het dagblad de Times gehuden opiniepeiling omstreeks half januari uitwees dat 54 procent van de onder vraagden zijn voorkeur uitsprak voor een nieuwe partij van het midden. Maar het is onduidelijk hoe zo'n partij gevormd zou moe ten worden: als een Labour-af- splitsing, of als een partij voor overlopers van Labour en Con servatieven? Roy Jenkins, nu voorzitter van de Euroraad in Brussel, is genoemd als eventuele leider. Maar nog af gezien van praktische moeilijk heden als het bijeenbrengen van kapitaal, zou een nieuwe cen trumpartij het niet ver kunnen brengen zonder ook de vakbon den op te splitsen. En daarmee houdt dan ook elke wensdroom over een dergelijke partij op. Een waarnemer heefi er eens op gewezen dat de Labourpartij nooit zo dom is gebleken als de publiciteit die zij krijgt Dat gaat ook nu op, nu Labour met veel rumoer bezig is een koers uit te stippelen op weg naar de volgen de verkiezingen, de eerste in de jaren tachtig.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9