Philips gaat werknemers in bedrij ven informeren I Mogelijke verlaging inkomen van militairen Veel bejaardentehuizen ontduiken de normen Storm om OGEM lijkt nu enigszins geluwd 30aprill980. Koningin Juliana reikt Prinses Beatrix de kroon. ZATERDAG 16 FEBRUARI 1980 BINNENLAND PAGINA 7 AMERSFOORT(GPD)- In het bui tenland gelegerde Nederlandse beroepsmilitairen dreigen er in inkomen ruim 500 gulden per maand op achteruit te gaan. Het gaat om de militairen van wie het gezin in Nederland woont en die dagelijks heen en weer reizen tussen thuis en hun standplaats in het buitenland. De dreiging vloeit voort uit een dienstorder van generaal-majoor mr. C. Man ten. directeur personeel van de Koninklijke Luchtmacht. De Koninklijke Vereniging van Onderofficieren Ons Belang is ui termate boos op de generaal om dat hij. zonder daarin het georga niseerd overleg te betrekken, een ..voorstelletje' van minister Scholten (defensie) met ingang van 1 april heeft omgezet in een dienstorder. De minister had voorgesteld eens te bekijken of er iets kon worden gedaan aan de toelage van militairen die op hun verzoek niet in hun buitenlandse legerplaats wonen, maar dage- lijks heen en weer reizen naar hun woning vlak over de grens in Nederland. Het gaat daarbij vooral om onderofficieren, die zijn gelegerd in Schoeppingen. Rheine en Mönchengladbach Generaal Manten heeft dit voor stel nu omgezet in de dienstorder dat met ingang van 1 april die toelage wordt afgeschaft. Volgens de secretaris van Ons Be lang. C. M. van Herpen, heeft de dienstorder van generaal Manten „onzettend veel paniek" veroor zaakt. Niet in de laatste plaats bij de minister zelf, die met de han delwijze van de generaal-majoor danig in zijn maag zit. Formeel is er nog niets gebeurd. Binnenkort wordt over deze zaak in het geor ganiseerd overleg vergaderd. Als de dienstorder dan niet wordt in getrokken en de garantie wordt gegeven dat deze zaak niet tot uitvoering komt voordat alle be trokken partijen om de tafel heb ben gezeten, dan wordt er van on ze kant wel met scherp gescho ten. In afwachting daarvan heb ben wij de dienstorder op het bu reau van de minister gedepo neerd met de aantekening: „Be kijk dit maar eens aldus Van Herpen. Hij veronderselt dat de betreffende beroeps onderofficieren dit niet zullen pikken. „Als de minister een dergelijk plannetje oppert slaat dat niet alleen op de lucht macht. maar als je West-Duits- land als voorbeeld neemt, zeker ook op de landmacht. Dan kan generaal Manten niet zomaar zeggen van 1 april af moet dit zo gebeuren voor de luchtmacht militairen. Nog afgezien van het feit dat hij niet de bevoegheid heeft om dit te doen zonder de minister diens fiat te vragen De onderofficieren zelf zijn met name verbolgen over het feit dat zij de dienstorder donderdag zonder enige vorm van voor-aan kondiging kregen voorgescho teld. Zij vinden het verder on aanvaardbaar dat generaal Man ten geen afbouwregeling in zijn dienstorder heeft opgenomen. Om hoeveel militairen het gaut durft de heer Van Herpen niet te zeggen. ..Het staat wel vast dat uitvoering van deze dienstorder het Rijk een groot financieel voordeel oplevert". Overleg over reorganisatieplannen op centraal niveau voorlopig afgesloten EINDHOVEN (ANP) - Philips heeft te weinig informatie gegeven om ons te overtuigen van de noodzaak van het reorganisatieplan. Dat hebben de vertegenwoordigers van de verschillende vakbonden gisteravond verklaard na afloop van het overleg met Philips. Volgens de directeur sociale zaken van Philips, ing. F. van den Brand, zijn de mogelijkheden die de onderneming heeft om de bonden te overtuigen vrijwel uit geput. "Wij hebben ongelooflijk veel informatie aangedragen. Wij hebben alles gedaan om duidelijk te maken dat een oplossing zon der pijn niet mogelijk is", aldus Van den Brand. Philips wil de gesprekken op cen traal niveau voorlopig afsluiten om de betrokkenen in de bedrij ven zelf te gaan informeren. "Dit plan kan alleen maar slagen als alle betrokkenen eraan meewer ken. Daar gaan we onze energie nu op richten", aldus Van den Brand. De staking in het Limburgse Heer en met name de houding van de Industriebond FNV noemt Van den Brand onzorgvuldig. "Wat deze vakorganisatie doet kan niet in deze fase van het overleg. Wat hier gebeurt is in strijd met de geldende cao", aldus Van den verschil van mening ontstaan over de fase waarin het overleg zich bevindt. De vakbondsbe stuurders stellen zich op het standpunt dat na twee gesprek ken het informatiegedeelte is af gesloten en dat er volgende week woensdag standpunten bepaald zullen moeten worden. Philips daarentegen vindt dat het nog veel te vroeg is om nu al een defi nitief oordeel te vellen over het reorganisatieplan. Volgens Aalko van der Veen (In dustriebond FNV) is het ver schuiven van het overleg van het centraal niveau waarop het zich nu bevindt naar de bedrijven toe niet meer dan een tactiek van Philips. "De onderneming wil op die manier het verzet breken dat ongetwijfeld ook in andere vesti gingen dan in Heer zal worden aangetekend. Immers, Philips kan nu altijd zeggen dat het geen zin heeft om actie te voeren, om dat het overleg nog gaande is" AMSTERDAM (GPD) - De storm om het OGEM-concern lijkt deze week wat geluwd. Vorige week ontstond groot tumult toen be kend werd dat OGEM over '79 naar alle waarschijnlijkheid een verlies zal lijden van 10'tot 15 miljoen gulden. Vooral de beui's voelde zich daarbij hard in de kuif gepikt omdat slechts 14 da gen eerder de raad van bestuur van OGEM op een bijeenkomst met de vereniging van commis sionairs in effecten de al in 1979 vermelde prognose (dat over dat jaar een bedrag van 25 tot 30 mil joen gulden kon worden ver diend) gestand had gedaan. De ontslagen topman van OGEM, drs. Udink, vertelde daarb»j dat het resultaat wel aan de onder kant van deze prognose zou lig gen en voorts dat tegen onvoor ziene politieke ontwikkelingen een extra voorziening zou moe ten worden getroffen. Maar vori ge week kwam OGEM met het bericht dat door het zware ge wicht van die voorziening er uit eindelijk een totaal verlies van 10 tot 15 miljoen gulden over '79 zal resteren. Door onvolledige in formatie had de beurs de indruk gekregen dat het nog mee viel en dat in elk geval niet aan het divi dend zal worden getornd. Toen vorige week bleek dat door het enorme verlies over 1979 ook het dividend wel eens in gevaar kon komen steeg de verontwaar diging ten top. Op de beursvloer werd luidkeels om de rechterlijke instantie geroepen omdat een en ander veel leek op een oneerlijke voorlichting over de stand van zaken. Maar in de boezem van het bestuur van de vereniging van commissionairs is dit voorstel nimmer ter tafel gebracht en zal er ook niet komen. Wel heeft het bestuur zich met een waarschijnlijk niet erg vriende lijke brief tot de raad van com missarissen van OGEM gewend waarin naar verluidt zou zijn voorgesteld in elk geval het divi dend over '78 dat per aandeel f2,40 bedroeg, over '79 te hand haven. Dit om het sterk geschok te vertrouwen rond bedrijf en aandeel wat op te vijzelen. Per gelopen jaar wordt begroot op 5,8 miljoen gulden (1978: 5.4 miljoen winst). In dit bedrag is verwerkt een naar 1979 overgelopen deel van de grote en lucratieve ex portorder uit 1978. Niettegen staande het feit dat de orderpor tefeuille zich uitbreidt blijven de vooruitzichten voor 1980 onbe vredigend, aldus de Raad van Be stuur. Einde staking van Staten in Groningen GRONINGEN (ANP)- Er komt een einde aan de nu twee weken du rende staking van de Provinciale Staten van Groningen. De staten fracties van PvdA, CPN, D'66 en PSP hebben verzocht op 5 maart een statenvergadering bijeen te roepen. Dit naar aanleiding van het spoeddebat dat de Tweede Kamer medio maart gaat houden over de werkgelegenheidssitua tie in Groningen. Zo wordt in de verklaringen gezegd. Pas als de resultaten van het spoeddebat in de Kamer bekend zijn willlen de fracties beslissen of ze al dan niet het contact met de regering wensen te hervatten. Bij negatieve uitkomsten van het debat willen de racties eventueel weer tot opschorten van hun werkzaamheden besluiten. Lezers schrijven Roel van Duin (2) slot is een dergelijke handelwijze Graag wil ik even reageren op een meer gebruikelijk, zeker in de VS. Het aandeel heeft zich deze week op ongeveer f 14,- tot f 15,- kunnen stabiliseren en de meeste artikel in uw krant over Roel Duin ex-provo, ex-enz. Hij wil anderen tot actie aanzetten, maar zelf doet hij niet mee stoom lijkt voorlopig te zijn af- Hij blijft op zijn boerderijtje in TUIL(ANP)-De vaste kamercommissie voor Landbouw en Visserij heeft gisteren een bezoek gebracht aan het Midden-Nederlandse fruitteelgcbied. Er werd ondermeer een bezoek gebracht aaneen fruitboom gaard, die vorig jaar tijdens een hagelbui de helft van haar bomen verloor.Opeen persconferentie naar aanleiding van dit bezoek zei J .L.Nijsten. voorzitter van de Nederlandse fruittelers organisatie NFO, dat de Nederlandse fruitteeltnu in een fase zit waarin beslist moet worden of de Nederlandse fruitteelt kan blijven of niet.'Hetgaat om zijn of niet zijn". De al jaren durende overproduktie van appels in de EG en de ten gevolge daarvan zeer lage telerspnjzen hebben vele Nederlandse telers het water tot de lippen doen stijgen. Steekt de overheid de fruitteelt nu geen helpende hand toe, aldus Nijsten, dan zal een desastreuze ontwikkeling volgen. geblazen Uiterlijk 3 maart zal de raad van be stuur met nadere berichten over de gang van zaken komen. Schokbeton De NV Schokbeton waarin OGEM 52 pet belang vertegenwoordigt meldt dat het verlies over het af- Vlagtwedde. Wij zijn blij, dat een koningshuis hebben. Als hij zo republikeins gezind is moet hij in Rusland gaan wonen. Hier heeft hij nog niets anders gedaan dan andere krenken. E. Oosterdorp, Bartokstraat 146, Leiden. Brand. Philips zal de Industrie- Directeur Van den Brand bestrijdt bond FNV dan ook aansprakelijk stellen voor de eventuele schade die uit de staking voortvloeit. Er is gisteren tussen de bonden en de Philips-delegatie, waar ook ir. M. Kuilman, lid van de Raad van Bestuur,'deel van uitmaakte, een Nederlander weggestuurd van Antillen WILLEMSTAD (ANP) - De om streden Nederlandse miljonair Hendrik Owel heeft op last van de Antilliaanse autoriteiten de Ne derlandse Antillen moeten verla ten. Hij is op het vlietuig gezet naar Porto Rico. Owel stond op de lijst van onge wenste bezoekers, omdat hij zich schuldig had gemaakt aan duis tere financiële praktijken. Voor zijn vertrek van Aruba naar San Juan ontstond nog enige Hij benadrukte nog eens dat de dit. "Volgens ons kunnen de vakbonden de plannen alleen goed beoordelen als ook de men sen aan de basis helemaal bekend zijn met de plannen. Vandaar ons streven om de mensen zelf zo goed mogelijk te gaan informe- Aalko van der Veen zei nog dat hij de resultaten van het gesprek van gisteren wel zal voorleggen aan zijn achterban maar dat het voorlopig standpunt van de In dustriebond FNV best wel eens een .definitief standpunt zou kunnen worden. Dat voorlopig standpunt komt neer op een af wijzing van het Philips-plan. Volgens Van den Brand ligt het voorlopig oordeel van deze vak organisatie veel t? vast. "Het is jammer als de Industriebond FNV de door ons aangedragen in formatie niet meer zou opnemen. Het is nooit onze bedoeling ge weest om de bonden uit te dagen, zoals de FNV ons verwijt. Wij willen alleen maar dat ons plan gerealiseerd wordt", aldus Van den Brand. verwarring. De gezaghebber van het eiland wilde Owel direct het land uitzetten. Minister Max Croes van justitie liet echter we ten dat hij nog op Aruba mocht blijven tot zekerheid was over de vraag of de miljonair wel of niet van de "zwarte lijst" kon worden afgevoerd. eindverantwoordelijkheid voor de reorganisatie bij Philips zelf ligt. "De vakbonden kunnen ons alleen adviseren vanuit hun ver antwoordelijkheid voor de werk nemers. Waar enigszins mogelijk zal Philips de scherpe kantjes van het plan afhalen", aldus Van den Brand. Subsidie via bijstand Kabinet kan rapport rijke landen niet vervalsen DEN HAAG (ANP) - Een woord voerder van het ministerie van fi nanciën heeft gisteren in een reactie op een beschuldiging van het FNV gezegd dat de Neder landse regering het OESO-rap- port (het rapport van de organisa tie van rijke westerse landen) niet kan vervalsen. "Het wordt vast gesteld door een onafhankelijke commissie van vertegenwoordi gers van de andere OESO-lan- den", zei hij. Over de beschuldiging in de FNV- krant, waarin staat dat wordt ge probeerd het rapport in de doof pot te stoppen, zei de woordvoer der dat het rapport door de OESO wordt gepubliceerd. In het onlangs uitgelekte stuk van de OESO werd gesteld, dat Ne derland een economische groei van 1 procent kan verwachten in plaats van door het Centraal Planbureau verwachte groei van 0,1 procent. Dit zou de regering een speelruimte van ongeveer 3 miljard gulden opleveren. Vol gens de woordvoerder is het OE- SO-stuk gebaseerd op verouder de cijfers. Zo is geen rekening gehouden met een tegenvallende belastingopbrengst en met een nog ongunstigere betalingsba lans. Volgens de woordvoerder zal het definitieve rapport, waarin wel rekening is gehouden met deze cijfers waarschijlijk over enkele weken worden ge publiceerd. DEN HAAG (GPD) - Veel bejaar denhuizen (ongeveer 600 van de in totaal 1500) in Nederland ont duiken de door het ministerie van CRM opgelegde capaciteitsnor men door zogenaamde aanleun woningen en servicehuizen te exploiteren. De bewoners van deze woningen worden van geld voorzien door de bijstand. Er is sprake van een wildgroei, omdat Het is onder druk van de aanvragen een onderzoek naar „gaten in de bijstandswet". De gegevens daarover staan in een vertrouwe lijke notitie van staatssecretaris Kraayeveld-Wouters. Het is de bedoeling dat de Vaste Kamer commissie voor CRM op 5 maart met de bewindsvrouw de kwestie bespreekt. er geen normen bestaan voor de capaciteit en het service-pakket van de nevenactiviteiten van de bejaardentehuizen. De afdeling harmonisatie bijstand dienstverlening van het ministe rie van CRM heeft dit ontdekt in voor opname in het bejaardente huis dat de directies van de oor den zijn overgegaan tot de ne venactiviteiten. Het aantal aan vragen is veel groter dan de door CRM voorgeschreven opname mogelijkheden. Om de bejaarden die in de beschutte sfeer willen wonen toch tegemoet te komen, hebben een zeshonderd van de vijftienhonderd directies zich geworpen op de aanleunwonin gen en de servicehuizen. De bewoners van de aanleunwo ningen kunnen zichzelf over het algemeen nog goed redden. Eventueel zijn ze in staat hun maaltijden te betrekken van de keuken van het bejaardenhuis. Meestal hebben ze wel een •alarmknop voor noodgevallen. Deze bejaarden ontvangen over het algemeen geld van de bij stand om deze verzorging te be talen. Een blijvende herinnering in handgeschilderd Delfts Blauw. Speciaal ontworpen en geschilderd door kunstatelier De Kruik. De voorspellingen van oudejaars avond volkomen teniet gedaan. U herinnert het zich nog? De beste toekomst kijkers zeiden het: Koningin Juliana blijft in 1980 koningin. Maar op 31 januari 1980 ver raste de Koningin iedereen persoonlijk. Op haar geheel eigen wijze, nuchter maar duide lijk. Ik ga, mijn dochter komt. 30 april; een gedenkwaardige dag, een gedenkwaardige kollektie. Ter herinnering aan de regeringsperiode van Koningin Juliana (1948-1980) en het bestij gen van de troon van prinses Beatrix wordt deze speciale koninklijke kollektie van twee wandborden uitgebracht. Volledig met de hand geschilderd door één van de bekendste kunstateliers die wij in Nederland op dit ge bied nog hebben. Ook de achterzijde is volko men handgeschilderd en voorzien van de signatuur van Kunstatelier De Kruik. Kunstatelier De Kruik, specialist bij uitstek. Niet omdat 'De Kruik' in 1979 al een speciaal herinneringsbord schilderde ter gelegenheid van hare majesteits 70e verjaardag. Wel om dat Dirc Cornelis Brem al zijn leven lang be zeten is van traditionele Delfts Blauwe Hand schilderkunst. En als nazaat van Andries Brem, die al in 1765 een dergelijk handwerk- bedrijf voerde, bewijst Dirc met Kunst atelier De Kruik ook vandaag dit zeer oude ambacht tot in de puntjes van zijn vingers meester te zijn. Deze kwaliteit moge blijken uit het feit dat Kunstatelier De Kruik als enige ter wereld in staat is Gouds Plateel te vervaardigen. Voor kenners het toppunt van kunnen. Wij zijn dan ook blij dat Kunst atelier De Kruik speciaal voor de intekenaars deze kollektie vervaardigt. Kenmerken van de kollektie. Beide wandborden hebben een diameter van 26 cm en bezitten een gracieus gewelfde rand. Het wapenschild is geflankeerd door twee leeuwen en in het wapenschild is respectieve lijk de letter J en B opgenomen. Onder het wapenschild wordt op het ene wandbord ver meld 'Juliana Regina 1948-1980' op het andere wandbord 'Beatrix Regina 30 april 1980'. Het schitterende dekor is met een oranje bies aan de buitenzijde omlijst, terwijl het randdekor op subtiele wijze een aantal oranje appeltjes bevat. Het totaal is een schitterende twee-eenheid en met recht een lust voor het oog. Kenners van Delfts Blauw zullen over de prachtige kombinatie van kleur bijzonder enthousiast zijn. Wijze van betaling en aflevering van wandbord(en). Bij intekening op één of op beide borden ont vangt u binnen 14 dagen de bevestiging en een acceptgiro van f 265,- voor één bord. Na ontvangst van uw betaling wordt bij inteke ning op één bord dit wandbord afgeleverd tussen de 4 en 16 weken. Bij intekening op beide borden worden alle twee de wandbor den tegelijkertijd afgeleverd, eveneens tus sen de4 en 16 weken. Bij aflevering treft u dan de acceptgiro van f 265.- voor betaling van het tweede bord aan. r -INTEKENFORMULIER l Ja. noteert u mij voor deze (dit) herdenk- I ingswandbord(en), volledig met de hand j geschilderd door Kunstatelier De Kruik. I I Bij aflevering van de (het) bord(en) is het J I Certifikaat van Echtheid bijgevoegd. De I prijs per wandbord is inklusief 18%BTW, J inklusief verpakking en inklusief ver- l J zendkosten. I I Ik schrijf in op: l O beide borden aantal kollekties: J O Koningin Juliana bord aantal: I O Prinses Beatrix bord aantal: 1 ♦aankruisen wat door u wordt gewenst I I I l Straat: Plaats: Postcode: Tel.: I Uiterste intekendatum 29 februari 1980. Intekenformulier a.u.b. opsturen in enve- j lop (postzegel niet nodig) aan: Holland I Market Promotions, Postbus 127, Ant- I woordnummer 144, Beverwijk (N.H.). Ij Holland Market Promotions is met name ge specialiseerd in handgeschilderd aardewerk en ingeschreven bij de Kamer van Koophan del te Haarlem onder nummer 44328.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7