„We zitten in een negatieve periode KERKDIENSTEN Kerk in China heeft de druk overleefd Jan Slomp werkt aan betere relatie moslims-christenen 63S233B2Z1 New Hope in jeugddienst Zuiderkerk ZATERDAG 16 FEBRUARI 1980 JAN SLOMP .Paisley is het christendom niet, Khomeini niet de islam Witte poppen Een Engels schoolboekje met de zin "John is faster than Tltabo" (John loopt sneller dan Thabowerd op een raadpleging over racisme in het Zuidafrikaanse Hammans- kraal aangehaald als een voor- beeld van blank meerderwaar digheidsgevoel waaraan zwarte kinderen zijn onderworpen. De Raad van Kerken in Zuid-Afrika hield deze week een beraad over de strijd tegen het racisme in de jaren 80. Het geven van witte poppen aan zwarte kinderen rapporteerde een werkgroep als een ander voorbeeld van de manier waarop het "zelfbeeld van zwarte kinde ren subtiel wordt ondermijnd De anglicaan James Warden zei dat in kinderboeken vaak alleen het zwarte kind in moeilijkheden zit. Binnenkort publiceert de Wereld raad van Kerken een tekstboek over racistische trekjes in kin derlectuur. De anti-gevoelens in Euro pa tegenover de islam en zijn belijders nemen toe. Voor de 47- jarige drs. Jan Slomp in Leusden moet dat wel een bittere conclusie zijn. Als predi kant in algemene dienst van de Gereformeerde Kerken in Nederland is hij voortdurend bezig om de relatie tussen christe nen en moslims hier te lande te verbeteren. Hij doet dat in samenwer king met de rooms-katho- lieke priester Pieter Backx in Den Bosch. Voor ds. Slomp staat het vast dat meer begrip voor en meer vertrouwen in el kaar de problemen van nu aanzienlijk kunnen in dammen. Jan Slomp heeft het druk. Vier tot vijf keer per week houdt hij er gens in het land een spreekbeurt of een informatiebijeenkomst. Ook schrijft hij artikelen, bro chures en boeken. "Als ik aan de vraag daarnaar wil voldoen, moet ik vijf maanden achter mijn bureau gaan zitten en me verder nergens mee be moeien". Veel weekeinden ver bij ft hij in het buitenland om met collega's en moslims te praten. Om bij te bijven is hij geabon neerd op een groot aantal perio dieken, ook moslimse. Begrip kweken tussen christenen en moslims is geen zaak voor Ne derland alleen. Daarom is hij sa men met collega's uit West- Duitsland, Engeland, Zweden, Zwitserland, Frankrijk, Cyprus en Rusland bezig met de oprich ting van een informatiecentrum over de islam voor Europa en West-Europa. En alsof dat alle maal nog niet voldoende is, zit hij ook nog in twintig nationale en internationale commissies. Veel onbegrip "Er is een hoop onbegrip en er zijn veel vragen", zegt ds. Slomp. "Veel te veel om het alleen te kunnen doen. Ik moet nogal wat werk laten liggen, en dat is jam mer, want in Europa steekt de an- ti-islam-stemming steeds meer de kop op. Vooal in West-Duits- land, waar men nota bene een verbinding legt naar de jaren der tig toen daar het anti-semitisme in alle hevigheid losbarstte. Wij zitten in een negatieve periode. Ik kan dat wel begrijpen, maar het is maar ten dele terecht" Ds. Slomp ergert zich aan de schijnheilige zelfrechtvaardiging in het Westen. "Wij vinden dat we heel wat rotte dingen over de is lam kunnen vertellen, maar men schijnt te vergeten dat dit voor de moslims ten opzichte van óns in grotere mate geldt. De moslims zijn tegenover de christenen veel toleranter geweest dan ander som. Je mag het christendom niet beoordelen naar dominee Paisley in Ierland, maar de islam niet naar Khomeini. Dat laatste ge beurt wèl, en dan is het voor mij roeien tegen de stroom op" Ds. Slomp schroomt met in mos limse kringen te verklaren dat christenen andere godsdiensten hebben vervolgd op een manier die in flagrante strijd was met het recht. "Maar dat alles wil nog niet zeggen dat ik een propagandist van de islam ben. Ik ben wel een pleitbe zorger voor de moslims. Dat ik zelf geen moslim ben, is een zaak van geloofsovertuiging. Hun ge loof is op sommige punten strij dig met mijn opvattingen. Zij zeggen dingen over Jezus die ik niet kan aanvaarden". Jan Slomp werd in 1932 in Heemse geboren, waar zijn vader predi kant was. Hij had al vroeg be wondering voor Albert Schweit zer en diens werk. Wat zijn studie betreft heeft hij lang geaarzeld tussen geschiedenis en theologie. Het werd het laatste, omdat hij voor zendingswerk naar het bui tenland wilde. De colleges van professor J. H. Bavinck hebben zijn belangstelling voor de islam sterk gestimuleerd. "Deze man kon sympathiek en zonder kri tiek over de islam vertellen". Be halve theologie studeerde Slomp in Amsterdam ook islamologie en Arabisch en daarna in Genève oecumenica en islamkunde. Samen leven De opleiding van Jan Slomp was gericht op Indonesië. Maar dit land had in het begin van de ja ren zestig zijn grenzen voor ker- Te weinig kelijke werkers uit Nederland ge sloten. Daarom vertrok hij in maart 1964 naar Pakistan. Het voornaamste deel van zijn werk daar betrof de verbetering van de relatie moslims-christenen. Waar de islamiet ook is, op de vastgestelde tijden gaat hij door de knieën om te bidden. minderheid en meerderheid moeten elkaar goed leren ken nen". "Daarvoor moet je alle contacten gebruiken die maar voorhanden zijn, en je moet de dialoog per manent aan de gang houden. Dan ontstaat op een gegeven moment de situatie dat de minderheid door de meerderheid om hulp wordt gevraagd. De moslims la zen onze publikaties en wij die van hen, voordat deze werden uitgegeven. Daarmee wordt voorkomen dat er fouten of kwetsende onjuistheden in staan". "Uiteindelijk gaat het erom dat er mogelijkheden worden gescha pen om samen te kunnen leven. Beide groeperingen willen dat. Die noodzaak wordt nog niet al tijd erkend. De Nederlandse re gering bestaat het zelfs, een we- tenchappelijk rapport over etni sche minderheden te laten ver schijnen zonder dat die daarin worden gekend" 'Er is daar een christelijke minder heid. Dus is het van het grootste belang dat er tussen deze twee groeperingen een goede verhou ding bestaat en dat zij aan beide kanten over de nodige informatie beschikken. Gebeurt dat niet, dan zijn de gevolgen voor de minderheid niet te overzien. Je krijgt een ineenschrompeling en een uitholling van de minder heid. Die wordt geïslamiseerd, waardoor de eigen identiteit verloren gaat. Er wordt geen re kening gehouden met de cultuur van de minderheid. En dat is ui termate inhumaan. Concreet In het algemeen is er in ons land nog veel te weinig aan voorlich ting gebeurd, meent ds. Slomp. De brandpunten die nu veel aan dacht vragen zijn de situaties op scholen met een groot aantal moslimse kinderen en de sa menlevingsproblemen. Daarbij werkt ds. Slomp zoveel mogelijk samen met moslims. "Ons werken en leven met moslims is een uitdaging met een religieu ze ondergrond. De samenleving moet de zaak maatschappelijk benaderen. Daarbij mag echter de religie niet uit het oog worden Geen IlUlp verloren. Het valt niet te ontken nen dat er onoplosbare godsdien stige brokken zjn. Maar daarom kunnen christenen en moslims maatschappelijk nog wel samen werken en samen leven". Hoewel gebouwen en andere bezit tingen werden afgenomen en bij bels voor het laatst in 1957 ge- drukt verbrand, is de kerk in China niet ten onder gegaan. Zij heeft de druk van het atheïstische communisme van Mao en van de culturele revolutie overleefd. Wel moest zij zich in kleine huisge meenten terugtrekken. Deze be staan in de steden uit gemiddeld vier mensen. In de dorpen zijn ze iets groter. Dat vertelde dr. Heyward Wong uit Hongkong tijdens een bezoek de ze week aan het Nederlands Bij belgenootschap in Haarlem. De Wereldbond van Bijbelgenoot schappen benoemde dr. Wong onlangs tot centraal contactper soon voor de kerken en christe nen in China. Wong, die in Shanghai werd gebo ren en daar voor architect stu deerde, is muziekpedagoog. Zijn opleiding daarvoor kreeg hij in de Verenigde Staten. Hij is een in Chinese kringen bekend compo nist en dirigeert van tijd tot tijd Aziatische symfonie-orkesten. Al een aantal jaren is dr. Wong algemeen secretaris van het Bij belgenootschap in Hongkong. Vorig jaar reisde hij geruime tijd door China, waar hij vele jaren niet was geweest, om familie en leidinggevende mensen in de kerk te bezoeken. Sinds september vorig jaar zijn in communistisch China weer ker ken geopend. In vrijwel iedere grote stad vindt men wel een open kerk. In Shanghai zelfs drie, waarvan er één duizend zitplaat sen telt. Elke zondagmorgen worden daar twee diensten ge houden. De overgrote meerder heid van de christenen moet zich echter nog tevreden stellen met samenkomsten in particuliere woningen. De christenen die dr. Wong op zijn reis door China sprak vroegen hem niet om hulp uit het Westen. Zij vinden dat eigen mensen de kerk moeten leiden, dat zij zelf New Hope-Wings of Light op tournee voor het internationale hulpwerk van "Tear Fund". LEIDEN— Op zondag 24 februari komt de Amerikaanse gospel groep "New Hope" weer naar Leiden. Ze werkt dan mee aan een jeugddienst in de Zuiderkerk aan de Lammenschansweg, die om 7 uur begint en waarin de be kende Sipke van der Land uit Wassenaar voorgaat. Van der Land is zojuist terug van een reis voor de NCR V-televisie naar (onder andere) Irak, en binnen kort vertrekt hij weer voor een reis door de Verenigde Staten. Na de jeugddienst verzorgt New Ho pe een speciaal gospelprogram ma en wordt nog een film ver toond over de internationale hulporganisatie "Tear Fund". Dit jaar is het vijf jaar geleden dat New Hope, op uitnodiging van het interkerkelijke Petra-jeugd koor, voor het eerst in Leiden op trad. De groep bestaat uit een veertiental leden, allen geselec teerd uit groepen van de Conti nental Singers. Het zijn bijna al lemaal studenten, beroepsmusici of studerenden daarvoor. Zij hebben voor enige tijd hun baan of studie onderbroken om te kunnen deelnemen aan interna tionale gospeltoernees. Traditie Rob Gijbeissecrertaris van het Pe tra-jeugdkoor: "De komst van New Hope naar Leiden is lang zamerhand een traditie gewor den. Op haar jaarlijkse tournees door Europa werd Leiden bijna een vast onderdeel. Dat heeft de belangstelling voor de groep dui delijk beïnvloed. Waren er het eerste jaar zo'n 700 bezoekers in deze regio, vorig jaar was dit aantal opgelopen tot 2000. De NCRV maakte hier toen ook ra dio-opnamen. Het gevolg van de grote belangstelling voor New Hope was dat ook andere gospel koren en -groepen naar Leiden werden uitgenodigd. Steeds von den ze in onze stad een enthou siast onthaal". Sinds vorig jaar treedt New Hope op onder de gecombineerde naam "New Hope - Wings of Light". Ze ging toen een nauwe samenwerking aan met deze vrijwel gelijke groep. Rob vertelde dat dit jaar de verant woordelijkheid van de christen ook de kosten moeten opbrengen en dat de verkondiging van de christelijke boodschap hun eigen verantwoordelijkheid blijft. Wel kunnen zij bijbels uit het Westen gebruiken en vroegen zij om het gebed van westerse christenen. Volgens dr. Wong is het mogelijk, vanuit het Westen aan persoon lijke adressen in China bijbels te sturen. Die komen over het alge meen aan. In Nanking had Wong contact met een theolpgisch studiecentrum, waar wordt gewerkt aan een her ziening van het Nieuwe Testa ment in het Chinees. Dat zal in het komende vooijaar gereed komen en op een regeringsdruk kerij in Shanghai in een oplage van 80- a 100.000 exemplaren worden gedrukt. De hele bijbel zal over twee a drie jaar verschij- In de westerse pers hebben berich ten gestaan dat de laatste tijd in China weer christenen gevangen zouden worden genomen. Dr. Wong zei, daarvan niets te heb ben gehoord. Wel zijn dissiden ten gearresteerd. Zij hadden aan gedrongen op invoering van de mocratische rechten. Wong acht te het mogelijk dat onder hen ook christenen zijn. "Maar", verze kerde hij, "die zijn dan niet hun geloof opgepakt". In 1949 telde China twee miljoen rooms-katholieken en één mil joen protestanten. Volgens dr. Wong zijn deze aantallen in de loop der jaren eerder gestegen dan gedaald. tegenover noden in de wereld het thema van de tournee is. Er zal op 24 februari in de Zuiderkerk dan ook geld worden ingezameld voor enkele hulpprojekten van het internationale christelijke hulpfonds "Tear Fund" in de Derde Wereld. Onlangs ging de bekende Eya den Hartog (Leger des Heils) namens Tear Fund naar een vluchtelingenkamp in Cambodja. Het fonds zond ook de uit Leiden afkomstige Elly de Bree als vrijwilliger naar een ontwikkelingsland. Ten bate van Tear Fund wordt zeer binnenkort een speciale elpee' uitgebracht waarop vijftien gospelgroepen en -koren meewerken. Ook het Pe tra-jeugdkoor is daarop te beluis teren, en wel met een deel van de reli-musical "Gods Plan". Ds. R. M. H. de Jonge te Bruinisse hoopt op zondag 23 maart intrede te doen in de hervormde gemeen te van Alphen aan den Rijn-cen trum. Opgeheven. De landelijke ver eniging van gereformeerde ge heelonthouders wordt 1 april op geheven. De bestuursleden vin den dat ze te oud zijn geworden, en er is niemand die ze wil opvol gen. Hervormde Kerk: aangenomen naar Boven-Hardinxveld M. B. van den Akker Rijssen, naar Ber gen op Zoom F. A. den Harder Abbenes; bedankt voor Meer kerk A. van de Beek Genemui- den. Gereformeerde Kerken: aangenomen naar Bergum J. C Fockens Kornhorn, de benoe ming tot ziekenhuispredikant te Voorburg R. J. A. Hanenburg Eindhoven; beroepen te Zwam- merdam kandidaat M. van der Hout Kampen. Overleden. In Den Bosch is, 74 jaar oud, mgr. L. Rooyackers overleden, oud-vicaris-generaal van mgr. Bekkers en oud-vicaris van mgr. Bluyssen. Woensdag wordt hij in Den Bosch begraven. LEIDEN - Hervormde Gemeente: Hooglandse kelk ÏO ds. De Jong. 11.45 oecumenische dienst; Marckerk 10 dr. Meijers, 5 ds. De Jong; Maranathakei k (L. Morsweg) 10 ds. v. Achterberg; De Regenboog (Merenwijk) 9.30 pastor Van Well, 11.15 pastor van Well en ds. v. Leeuwen; Bethlehemkerk (Drifstr.) 10 ds. Pannekoek; Bevrijdingskerk (Mont- gomerystr. Zuid-West) 9 en 10.30 ds. Rietveld; Vredeskerk (Burggravenlaan) 10 as. Wagenvoorde; Waalse Kerk (Bree- straat) 10.30 ds. Ribs; Acad Ziekenhuis 10.15 ds. Bakker; Diaconessenhuis 10.30 ds. Vink. Katwijk; Kapel Endegeest (Oegstgeest) 9.30; Jeugdkapel Vredes kerk 10; Jeugdkapel Bevrijdingskerk 10.30 bezoekersraad. Geref. Kerk; Zui derkerk (Lammenschansweg) 10 ds. Sijtsma; Pctrakerk,(Surinamestr.) 10 ds. Hortensius; Oude Vest 10 ds. v.d. Horst, Katwijk, 7 ds. Hortensius; Maranatha- kerk (L. Morsweg) 10 ds. v. Achterberg; Bevrijdingskerk (Montgomorystr.) 9 en 10.30 ds. Rietveld, 5 ds. Sijtsma; Groen hoven (Witte Rozvnstr.) 10 ds. Korteweg; Voor ziekenhuizen en Merenwijk zie hervormde gemeente. Geref. Kerk (dole rend) "Groot-leiden" (Lokhorstkerk): 9 hr. v. Drunen, 5 hr. Visser. Geref. Kerk Vrijg. (Herengr. 70); 10 en 5. Chr. Geref. Kerk (Steenschuur 9): 10 en 5 ds. Brandsma. Ermelo. Geref. Gemeente (Nieuwe Rijn): 10 en 4.30 ds Boogaard. Geref. Gemeente in Ned. (Bethl. kerk Drifstraat): 11.30 en 5.30. Evang Lu therse Gemeente (Hoogl. kerkgracht): 10.15 mevr. ds. De Mev. Remonstr.- Doopsgezinde Gemeente (Lokhorst- kerk. Pieterskerkstraat 1): 10.30. Buptis- tengemeente (Oude Rijn 3): 10 ds. Bos veld. Evang.- Christen-Gemeenschap (Middelstegracht 3): 10 hr. Dikkes. Zen dingswerk Middernachtsroep (Zoeterw. singel 21): 5 nam. hr. De Brabander. Evangeliecentrum Zijlsingel 2: 10 hr. Witkamp, di. 8 film. Pinkstergemeente (Oude Rijn 3): 3 nam. evang. v. Wielin gen. Leger des Heils (Hooigracht): 10 en 7.30. Nieuw Apostolische Kerk (Hoge Rijndijk 24): 9.30 en 4, wo. 8. Zevendeda gadventisten (Lokhorstkerk): elke za terdag 9.45 bijbelstudie, 11 prediking. Christian Science(Steenschuur6j: 10.30. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen (Mormonen): 10 15 (Steenschuur 6). Oud-Katholieke Kerk (Zoeterw. singel- hoek Cronesteinkade): 10. Rooms-Katholieke kerken: Haagweg zat. 7. zond. 9. 10.45 en 12; Herensingel zat. 7, zond. 8.30, 9.30 en 11; Rijndijk (Leiden-Voorschoten) zat. 7, zond. 9.30 en 11.30; Steenschuur zat. 10 en 7. zond. 8.30, 10. 11.30. 6 en 7; Boshuizerlaan zat. 7. zond. 9.30 en 11; Lammenschansweg zat. 7, zond. 9, 10.30, 12 en 6; Haarlem merstraat zat. 7, zona. 9.30, 10.45 en 12.15. ABBENES - Herv. Gemeente: 9.30 en 7 ds. Den Harder. AARLANDERVEEN - Herv. Gemeen te: 10 hr. van Til, Haarlem 7 ds. v. Mals- sen, Leiderdorp. Geref. Kerk: 10 ds. Ol- demans, Hilversum, 6.30 ds. Vree. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4. Rooms-Kath. pa rochie: zat. 7, zond. 7.30 en 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN - Herv Ge meente: Adventskerk 10 ds. Heijmans; Kruiskerk 10 ds. Bogers; Opst. kerk 10 ds. v.d. Heijden, 6.30ds. Bogers; Nabij 10 jeugdkapel; G. Herderkerk 10.30 ds. Moll, 6.30 ds. Verheul; De Bron 9 ds. Moll, 6.30 dr. v. Santen; Driehoorne 7 ds. Koers; Ashram 9.30 ds. Mulder; Onder weg (Lijsterlaan) 10 ds. Oort; Sionskerk 9.30 en 6.30 ds. Ou wend ijk. Geref. kerk: Mar. kerk 10 ds. Modderaar, 6.30 ds. El- gersma, Noordwijk, jeugddienst; Salv. kerk 10 ds. Vree, 6.30 ds. Modderaar: G. Herderkerk 9 en 6,30 ds. Verheul; De Bron 10 hr. Taselaar, 10.30 ds. Verheul, 6.30 dr. v. Santen, Zie ook herv. gemeen te Ned. Geref. Kerk (chr. nijv. school Willemstr.): 9 30 ds. Waagmeester, avondmaal. 4.30 br. Hartkamp. Chr Ge ref. Kerk: 9.30 en 4.30 ds. Hamstra. Oud- Gcrcf. Gemeente: 9.30 en 4, Hooftstr. Baptistengemeente (Molenwerfstr. 1): 10 ds. Koekkoek, 6.30 evang Lourens. Bap tistengemeente Alphen-Noord (Sport- laan): 10 hr. Bouhof. Volle-Evangelie- gemeente (schooi Westpreludewcg): 10 hr. v. Pulten. Leger des Heils. (Corn, de Vlamingstr.): 10 en 6.30. Pinkergemeen te Bethel (Rode-Kruisgebouw): 10 voorm. Remonstrantse Kring (Van Mahdcrsloostraat 36): 10 ds. Bosman- Huizinga, Oegstgeest. Rooms-Kath. pa rochies: Bonifaciuskerkzat. 7, zond. 9.45 en 11.30; Piuskerk zat. 7. zond. 9,10.30 en 11.45; De Bron zat 7, zond. 9 en 11.30. BENTHUIZEN - Herv. Gemeente: 9.30 en 6 ds. Exulto Geref. Gemeente: 9.30 leesdienst, 7 ds. Boogaard. BOSKOOP Hervormde Gemeente: Dorpskerk 9.30 dr. v. Santen, 6.30 ds. Stelwagen; De Stek 9.30 ds. Stelwagen. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. Dijkstra. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. v. Langevelde. avondmaal. Geref. Gemeente. 9.30 en 6. Opwekkingsgemeente (Concordia): 9.30. Vergadering van Gelovigen (Nieuwstr.): 9.30 en 5. Rooms-Kath. pa rochie: zat. 5.30 (De Stek) en 7, zond. 9.30 en 11. HAZERSWOUDE - Herv. Gemeente: 9.30 ds. Talsma, Den Haag, 6.30 ds. Van Achterberg, Leiden, jeugddienst. Geref. Kek: 10 ds. Hofland, Zoetermeer, 5 ds. Welbedacht, jeugddienst. Rooms-Kath. parochies: Dorp zat. 7, zond. 10 en 11.30: Rijndijk (Bernardus) zond. 10; Het An ker zat. 7, zond. 8.45 en 11.15. HILLEGOM - Herv. Gemeente: 10 en 5 ds. v. Bruggen. Geref. Kerk: 10 ds. Ado nis, A.dam. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. Biesma. Rooms-Kath. parochies: Marti- nuskerk zat. 7, zond. 8.30, 10, 11.30 en 12.45; Jozefkerk zat. 7, zond. 8.30, 10 en 11.30. HOOGMADE - Herv. Gemeente: 10 dr. v. Vliet. Rooms-Kath. parochie: zat. 7, zond. 10. DE KAAG - Herv. Gemeente: 10 ds. Kolkman. Rooms-Kath. parochie: zat. 7, zond. - en 10. KATWIJK AAN DEN RIJN - Herv. Ge meente: Dorpskerk 10 ds. Aarents. 6 ds. Van Roon: Ontmoetingskerk: 10 ds. Ge braad, 6.30 ds. Voordouw, Heerdc. Ge ref. Kerk: 9.30 ds. Snoeij, 5 ds. Vrolijk. Wijkgebouw De Wiek: 10 ds. Vrolijk en kap. Van Mastwijk, interkerkelijke evangelisatiedienst. Rooms-Kath. paro chie: zat. 7, zond. 9.30 en 11.15. KATWIJ K AAN ZEE - Herv. Gemeente: Nieuwe Kerk 10 ds Vroegindewey. 6 ds. Vink; Oude kerk 10 ds. Schuurman, 6 ds. Arkeraats; Ichthuskerk 10 ds. Boer. 5 ds. Visser; Pnïelkerk 9.30 ds. Arkeraats, 6 ds. Schuurman; Groen van Pr. school 10 ds. Van Roon; Ziekenhuis Overduin 2 ds Baas; Wijkgebouw Hoeksteen 10 do- vendienst. Geref. Kerk: Triumfatorkerk 9 en 10.30 ds. Kersten, 5 ds. Damsma, jeugddienst. Geref. Kerk Vrijg.: 10.30 kand. Van Houwelingen. 3 ds. Zomer. Ned. Geref. Kerk: 8.45 ds. De Groot, Am stelveen, 7 ds. Waagmeester. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. Slagboom. Vrije Chr. Geref. Gemeente (Uni-zaal): 10 en 5 ds. De Boer, Twijzel. Geref. Gemeente (Re misestraat): 10 en 5. Volle Evangeliege meente (Voorstraat 100): 9.45. KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Herv. Gemeente: 10 ds. v.d. Linden, 7 ds. Boer, Katwijk. Geref. Kerk: 10 ds. v.d. Bos, Gouda, 7 jeugddienst, met Petrakoor Leiden. LEIDERDORP - Hervormde Gemeente en Geref. Kerk: "Dorpskerk 10 ds. Geur- sen; Kerk Hoofdstraat 10 ds. Knorth; Scheppingskerk 9 en 10.30 ds. Van Loe- nen, avondmaal; St. Elis. ziekenhuis: 11 ds. Mak. Baptistengemeente (Wijkgeb. Zijl kwartier): 10 br. De Vries. Rooms- Kath. parochie: zat. 7, zond. 9, 10.30 en 12. LEIMUIDEN-Herv Gemeente: 9.30ds. Lalleman. Geref. Kerk: 9.30 ds. Los, 7 ds. De Kruijf, Rijnsaterwoude. Rooms- Kath. parochie: zat. 7, zond. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE - Herv. Gemeente: Dorpskerk 10 ds. De Gelder: Pauluskerk 10 ds. 't Hooft. 7 ds. Kolkman. De Kaag, jeugd dienst. Geref. Kerk: 10 ds. Rang. Geref. Kerk Vrijg.: 10.30 en 2.45 ds. Boxman. Ned. Geref. Kerk (Salvatori): 9 ds. Brink, 5 ds. Meester. Chr. Geref. Kerk: 10 en 4.30 ds. Coppoolse. Geref. Gemeente: 10 en 4 ds. Hakkenberg. Rooms-Kath. pa rochies: Agathakerk zat. 7. zond. 10 en 11.30; Poelpolder zat. 7, zond. 9 en 11.30; Mariakerk zat. 7. zond. 8.30. 10 en 11.45; Engelbewaarders zat. 7, zond. 8, 9.30, 11 en 5.45. NIEUWKOOP - Herv. Gemeente: 9.30 dr. Haitsmu. Boskoop. 6.30 ds. Quartel, Gouda. Geref. Kerk: 9.30 ds. KorenholT. Heemstede, 6.30 hr. Stam. Sassenheim. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst. 2.15 ds. Hamstra. Rooms-Kath. parochie: zat. 7, zond. 9 en 10.45. NIEUWVEEN - Herv. Gemeente 9.30 ds. Lagerwey, 6.30 ds. Gebraad. Geref. Kerk: 9.30 en 7 ds. Bezemer. Rooms- Kath. parochie: zat. 7, zond. 9 en 11. NIEUW VENNEP - Herv. Gemeente: 9.30 ds. Goverts, 7 ds. Roos, A dam, jeugddienst. Geref. Kerk. 9.30 ds. Wijn gaarden, 4.30 ds. Rang. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 3 ds Visser, Rooms-Kath. paro chie: zat. 7, zond. 9.30 en 1-1 NOORDEN - Herv. Gemeente: 9.30 en 7 ds. Zoutendijk, avondmaal. Geref. kerk (Woerdense Verlaat): 10 en 7 ds. Note- boom. Rooms-Kath. parochie: zat. 7, zond. 10.30. NOORDWIJK - herv. Gemeente: kerk Voorstraat 10 dr. Jansen, avondmaal; ge ref. kerk Vinkenlaan 5 dr. Jansen; kerk Hoofdstraat 10 en 5 ds. Keuning, avondmaal; De Rank (Golfbaan) 10 kand. Schuurman. 5 dr. Meijers: Geref. Kerk: kerk Hoofdstraat (Buurtkerk) 10 ds. Warnink; Vinkenlaankerk 9.30 ds. Elgersma, 5 dr. Jansen; Stichtingskerk 11 hr. Van Duin. Ned. Piot. Bund (aula Oude Zeeweg/. 10.30 hr. Klijnsma. Rooms-Kath. parochies: Zee Zat 7. zond. 9.30 en 11Binnen zat. 7. zond. 8.10 en 11.30. NOORDWIJKERHOUT - Herv. Ge meente: Dorpskerk 10 hr. De Vries: De Zilk 10 ds. Kalkman. Rooms-Kath. paro chies: Victorkerk zat. 7, zond. 9.30 en 11; Jozefkerk zat. 7, zond. 10 en 11.30. OEGSTGEEST - Herv. Gemeente: Groene of Will, kerk Pauluskerk 10 ds. Sasse; Gemeentecentrum 7 ds. Broker hof. Geref Kerk (Mauritslaan): 10 ds. Heemskerk. Geref. Kerk Vrijg.: 8.45 en 4.30 ds. Boxman. Ned. Geref Kerk (Ge meentecentrum): 8.45 ds. De Lange, 4 br. Van Dam. Van Wyckerslooth: 4.30 ds. Vegter. Kapel Endegeest: 9.30. Volle Evangeliegemeente (Gemeentecen trum): 4 nam. Rooms-Kath. parochies: Will.kerk zat. 7, zond. 9, 10.30 en 12; Bo- naventurakapel zat-. 7, zond. 9 en 11. OUD ADE - Rooms-Kath. parochie: zat. 7.30, zond. 8.30 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING - Herv. Gemeente: 9.30 HR. Drijver, Voor schoten. Geref. Kerk: 9.30 ds. Jaspers Focks, 5 ds. De Raadt. Rooms-kath. pa rochie: zat. 7, zond. 9.30 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN - Rooms- kath. parochies: Maria Presentatie zat. 7, zond. 9 en 11; Petrus-Banden zat. 7, zond. 9.30, 11 en 12.15. RIJNSATERWOUDE - Herv. Gemeen te: 9.30 ds. De Kruijf, 7 ds. Los. Chr. Ge ref. Kerk: 9.30 dienst, 2.15 ds. Bouw. RIJNSBURG - Herv. Gemeente: Voor hof 10 ds. Romein; Bethelkerk 9 en 10.15 ds. Van Niel, 5 ds. Romein. Geref. Kerk: Petrakerk 9.30 ds. Baaijen, 5 dr. Van Oe- veren, jeugddienst; Immanuelkerk 9 en 10.30 dr. Van Oeveren, 5 ds. Van Tilburg, Zwartsluis; Maranathakerk 9.30 ds. Van Tilburg, 5 ds. Baaijen. Geref. Kerk Vrijg.: 10 en 5.45 ds. Zomer. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. De Joode. Evang. Christen gemeente (aula mavo): 10. Rooms-Kath. parochie: zat. 7, zond. 10.30. RIJPWETERING - Rooms-Kath. paro chie: zat. 7, zond. 7.30, 9 en 10.30. SASSENHEIM - Herv. Gemeente: 9 en 10.30 ds. v.d. Meer, 7 ds. Holst, Naald wijk. Geref. Kerk: 10 HR. Stam, 5 ds. v. Santen. Chr. Geref. Kerk: 9 ds. Coppool se, Middelburg, 7 ds. Biesma. Rcoms- Kath. parochie: zat. 7, zond. 9.30 en 11. TER AAR - Herv. Gemeente: 10 ds. Mo lenaar. Scheveningen, 6.30 ds. Klein Kranenburg. Geref. Kerk: 10 ds. Booy, Linschoten, 6.30 hr. v. Duin, Noordwijk. Rooms-Kath. parochies: Aardam zond. 9 en 12; Langeraar zat. 7, zond. 8.30,10 een 11.30. VALKENBURG - Herv. Gemeente: 10 ds. Vermeulen, 6.30 ds. v.d. Velden, Mij drecht. Geref. Kerk: 9.30 ds. De Raadt, 6.30 ds. Jaspers Focks, Oude Wetering. Geref. Kerk Vrijg.: 9 en 5 kand. Van Houwelingen. VOORHOUT - Herv. Gemeente: 10 ds. Brokerhof. Rooms-Kath. parochie: zat. 7, zond. 9, 10.30 en 11.45. VOORSCHOTEN - Herv. Gemeente: Dorpskerk 10 ds. Meijering, 7 ds. v.d. Schoot, avondmaal. Aula Noord-Hof land 9.30 ds. De Zeeuw; Kapel Rijndijk 10 ds. v.d. Schoot; Kerk Hulp en Heil: 10 ds. Lentz. Geref. Kerk: 10 ds. Van Vol lenhoven, A.dam. 5 ds. De Zwart. Geref. Kerk Vrijg.: 10 en 5 ds. Brandes. Rooms- Kath. kerken: Laurentiuskerk zat. 7. zond. 10 en 11.30; Aula Noord-Hofland zond. 11; Moeder-Godskerk zat. 7, zond. 8.30 en 10.30. Church of England: 10.30 Engelse dienst in British School, Jan van Hooflaan 3. WADDINXVEEN - Herv. Gemeente: Brugkerk 9.30 en 5 ds. Roetman. De Hoeksteen 9.30 ds. Verboom, 6.30 ds. Roetman; Bethelkerk 9.30 ds. Jonger- den, 5 ds. Verboom; Immanuelkerk 10 en 5 ds. Hulst. Geref. Kerk: Kruiskerk 9 ds. v.d. Berg, 5 ds. Verdoorn; Ontmoe tingskerk 10.15 ds. v.d. Berg. Chr. Afge scheiden Gemeente: 9.30 en 5. Volle- Evangeliegemeente "Sion" (Lindegaar- de 17a): 9.30. Remonstr. Gemeente: 10 ds. Hooykaas. Rooms-Kath. parochie: Victorkerk 10; Ontmoetingskerk 8.30 en 11.45. WARMOND - Herv. Gemeente: 10 ds. Den Tonkelaar. Rooms-Kath. parochie: zat. 7, zond. 8.30, 10 en 11.30. WASSENAAR - Herv. Gemeente: Dorspkerk 10 ds. Beker, Den Haag, 4.30 ds. Van Kooten, Rotterdam, 7 ds. v. Zan ten; Kievietkerk 10 ds. Van Buuren, Zoe termeer; Messiaskerk 10 ds. v. Heerden. den Haag; Dorpscentrum 9.30 uvan Eyk] Gouda. Geref. Kerk: Zijllaan 10 en 5 ds. v.d. Meulen; Wassenaar-Zuid 10 ds. v.d. Kamp. Ned. Prot. Bond (L. Kerkdam): 10.30 prof. dr. Mönnich. WOUBRUGGE - Herv. Gemeente: 9.30 kand. v Rijsbergen, 6.30 ds. Haakman. Geref. Kerk: 9.30 prof. Nauta, 6.30 hr. v. Leeuwen. Zevenhoven. Ned. Prot. Bond (gebouw De Wijk): 7 nam. ds. v.d. Poel (Parijs). Rooms-Kath. parochie: zat. zond. 10. ZEVENHOVEN - Herv. Gemeente: 9.30 ds. Klein Kranenburg. Geref. Kerk: 9.30 ds. Den Boer, Hoofddorp, 7 hr. Schreu- der. Oudewater. Rooms-Kath. parochie: zat. 7. zond. 9 en 10.45. ZOETERWOUDE - Herv. Gemeente: 10 ds. Wolthaus. Rooms-Kath. parochies: St. Jan zat. 7, zond. 9.30 en 11; Chr. Die- naarkerk zat. 7, zond. 10; Meerburgkerk (Hoge Rijndijk) zat. 7, gezinsviering, zond. 10 hoogmis, 11.30 met orgel en Ned. liederen. ZWAMMERDAM - Herv. Gemeente: 10 ds. Haakman. 6.30 HR. Drijver. Geref. Kerk: 10 en 6.30 hr. Van Wallinga.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4