'n Krachtige schoolleider schud je niet uit je mouw Problemen dreigen voor speeltuinwerk in Leiden Drukke afscheidsreceptie echtpaar Vis Onderwij sinspecteur Van Riesen vertrekt in april ZATERDAG 16 FEBRUARI 1980 LEIDEN Als Leidse Jeugd Actie verdwijnt Voorzitter Wilstra van de LBS: "We hebben zowat een kromme mg van al die schouderklopjes van de fracties. We willen nu wel eens een tastbaar bewijs". LEIDEN- "Het is niet meer te doen als vrijwilliger. Bestuurlijk zit het speeltuinwerk tegenwoordig zo moeilijk in elkaar, dat iedereen in de Bond overbezet is". Aan het woord is voorzitter Wilstra van de Leidse Bond van Speel tuinverenigingen, het overkoe pelend orgaan van dertien Leidse speeltuinen. Net als alle andere werkers binnen de speeltuinver enigingen is Wilstra een vrijwilli ger, overdag drukbezet door een baan, in de avonduren vaak bezig met de Bond. Niet alleen met het uitvoerende, praktische werk. Noodgedwongen houdt men zich ook bezig met begrippen die de overheid in het leven heeft ge roepen: decentralisatie, rijksbij drageregeling. Dan is er de administratie die voor de speeltuinen moet worden ge voerd. "Het is niet meer te vol brengen" benadrukt Wilstra nog eens. "Als ik wat wil weten van het Stadhuis moet ik een vrije middag nemen. En door die pa pierwinkel heb ik nogal eens wat te vragen". De Bond is tegen de gemeente in de pen geklommen omdat het speel tuinwerk een eigen beroeps kracht wil aantrekken. Tot dus ver kon de Bond een beroep doen op de Leidse Jeugd Actie als be langenbehartiger. Binnenkort gaat de LJA, een para-gemeen telijke instelling, echter verdwij nen om plaats te maken voor één ondersteuningsinstituut waarin ook de Welzijnsraad zit. De Bond is bang dat het instituut zo log en onoverzichtelijk wordt dat de vrijwilligers er geen voet over de drempel durven of willen zetten. Bovendien, zo meent Wilstra, is het instituut "passief': het neemt geen initiatieven om bijvoor beeld samenwerking met andere buurtorganisaties op te zetten, nieuwe aktiviteiten aan te bren gen of de werkers in de wijken bij elkaar te brengen. De Bond heeft al een beroeps kracht op het oog: Mark Terlin- gen, een man die nu bij de LJA het speeltuinwerk naloopt. De gemeente kan niet om het ver zoek van de Bond heen, vindt Wilstra. "Als de LJA wordt opge heven ligt de Bond op haar ach terste" zo voorspelt hij. "Het overleg met anderen, het bijeen schrapen van subsidie, dat kun nen onze vrijwilligers niet. Dat zijn mensen die in hun schaarse vrije tijd allerlei aktiviteiten voor jong en oud willen organiseren. Ze willen praktisch bezie ziin". Volgens Wilstra is de komst van een beroepskracht al jaren in de pen. Wethouder Tesselaar zou de aan stelling van zo n man vorig jaar mondeling hebben toegezegd. De wethouder ontkent dit echter. De Bond is trouwens niet de enige instelling die mankracht van de LJA claimt. Ook het Leids Komi- tee Sociaal Kultureel Werk, het overlegorgaan van de Leidse clubhuizen, wil dat een dergelijk verzoek bij het agendapunt maandag in de gemeenteraad over het ondersteuningsinstituut wordt betrokken. Het comité wil twee beroepskrachten. Het ziet er niet naar uit dat de aan vragen worden gehonoreerd Volgens Tesselaar vraagt de LBS niet om een consulent maar om een belangenbehartiger. "En die subsidiëren we niet". Een be roepskracht voor het speeltuin werk is er in het nieuwe instituut volgens de wethouder in de vorm van een consulent samenle vingsopbouw. Een eventueel nieuw aan te stellen consulent kan er pas na de begrotingsbe handeling in 1981 komen. "En dan nog niet iemand speciaal voor de Bond, maar bij het insti tuut. We zitten niet voor niets te concentreren" aldus Tesselaar. LEIDEN - Een troonsafstand zal het wel niet worden, maar toch vertrekt in april een van de Leid se "top-ambtenaren": J. van Rie- sen(63), nu nog gemeentelijk in specteur van het onderwijs. Hij maakt gebruik van de mogelijk heid die de VUT-regeling biedt om iets eerder met pensioen te gaan. Ooit belde Van Riesen speciaal de redactie van deze krant in een ar tikeltje werd hij genoemd "J. van Riesen van de afdeling onderwijs van de gemeente Leiden". En dat was onjuist. Hoewel bij de op handen zijnde reorganisatie van de ambtelijke sector onderwijs de secretarieafdeling onderwijs en de inspectie zullen sa menvloeien in een nieuw te vor men directie, zal er toch een dui delijk onderscheid moeten blij ven bestaan tussen de onderde len. Thuis bij Van Riesen blijkt de vraag wat nu precies het verschil is tus- sen deze twee taken goed voor twintig minuten uitlegwerk van zijn kant. In de praktijk heeft Van Riesen (officieel belast met het "toezicht op het onderwijs") zich trouwens samen met ambtenaren van de afdeling onderwijs be kommerd om de verschijning van diverse nota's over het Leid se onderwijs. Van Riesen zegt dat hij eigenlijk zijn hele leven "over onderwijs vernieuwing heeft gepraat". In 1964 keerde hij het dagelijks les geven de rug toe en werd ad junct-inspecteur van het ondér- wijs in Leiden. Was Van Riesen na 28 jaar onderwijservaring toen misschien het onderwijs moe? Overstap "Beslist niet", is het antwoord. Even tevoren heeft Van Riesen uitgelegd hoe zijn overstap naar het ambtelijke leven in zijn werk ging: "Ik had een grote belang stelling voor het onderwijs als geheel. Je verlaat dan weliswaar het directe schoolleven, maar daar staat tegenover dat je bij de ontwikkelingen in breder veld betrokken bent". Van Riesen Van Riesen: Leven lang bezig met onderwijsvernieuwing voelt, zoals hij bevestigt, veel voor planning. Van Riesen haalt al sprekende snel grote verbanden aan, maar ver geet toch nooit over welk onder werp hij begonnen is. Dit in te genstelling tot de interviewer, die de grote lijn onder Van Riesens welbespraaktheid wel eens dreigt kwijt te raken. Een van de zaken die Van Riesen tot een (voorlopig) succes heeft zien groeien is de instelling van een "bestuurscommissie" op de openbare kleuter- en lagere school in de Merenwijk. Binnen die commissie kunnen de be trokkenen (ouders, leerkrachten, een paar ambtenaren en een raadslid) zelf uitmaken wat voor onderwijs er wordt gegeven, welke onderwijzers er worden benoemd etc. Als gevraagd wordt of Van Riesen sceptisch tegenover die commis sie staat ontkent hij dat. "Het ex periment is waardevol, het is van groot belang dat het voortgezet wordt. De commissie heeft echter één taak, waar ik geen voorstan der van was. En dat is de beharti ging van kleine onderhoudsklus- sen aan het gebouw. Dat ene punt zou nu misschien teveel aandacht van de commissie kunnen krij gen", aldus Van Riesen. Bezorgd is de scheidende onder- wijsinspecteur over het zeer ge ringe aantal onderwijskrachten, dat solliciteert naar de functie van schoolhoofd. Dat geldt in het bijzonder voor de randstad.. Een "krachtige schoolleider", een fi guur waaraan Van Riesen veel waarde toekent, schud je tegen woordig niet meer uit je mouw. En verder is het teleurstellende, aldus Van Riesen, dat de onder minister Van Kemenade ge creëerde mogelijkheid voor on- derwijsstimulering, waar in De Kooi en Noord een begin mee gemaakt is, niet verder uitge breid kon worden. Hij mag dan in de ambtelijke top zitten. Van Riesen blijkt voor zijn functie de volgende omschrij ving te hebben: "Als beleidsamb tenaar zit je op de grens tussen politiek en ambtelijk bezig zijn. Je moet goed aanvoelen waar waar de politiek gevoelige pun ten liggen voor de wethouder van onderwijs. Je zou natuurlijk als ambtenaar voortdurend een stok tussen de benen van een ambte naar kunnen steken", aldus Van Riesen, die de solidariteit van de ambtenaar met zijn wethouder (in dit geval Tesselaar) hoog in het vaandel heeft staan. Dit betekent weer niet dat een amb tenaar overal maar "ja en amen" op moet zeggen", vindt Van Rie sen. "Dat zou wel eens heel wei nig solidair kunnen zijn. Maar zodra er over een bepaald onder werp besloten is. moet je dat be sluit loyaal uitvoeren." Van Riesen zal overigens door zijn vertrek in april de nieuwe on- derwijs-wethouder Van Dam niet meer meemaken. Van Rie sen, die zegt Tesselaar een "des kundige vent" te vinden, is blij dat hij geen wethouderswisseling heeft mee te maken, wat overi gens niet als kritiek op Van Dam is bedoeld", zo voegt hij er aan toe. Het Leidse onderwijs wijkt in door snee niet erg veel af van het on derwijs in de rest van Nederland, stelt Van Riesen vast. Aantrek kelijk in de onderwijssituatie in Leiden vindt hij: "Leiden is geen dorp en toch kennen de mensen elkaar." Van Riesen, een PvdA-stemmer zoals hij zegt, heeft een licht aris tocratisch trekje. Dat mag mis schien blijken uit zijn hobby's en interesse, waar hij na zijn vertrek in april volop tijd voor zal heb ben: geschiedenis en wijsbegeer te, museumbezoek en pianospe len. En dan is er nog een forse tuin achter Van Riesens woning. Zijn vertrek is een bewuste stap: "Als ik 65 ben moet ik weg, nu ik 63 ben mag ik", aldus Van Riesen. Om zich heen zegt hij te hebben gezien dat mensen zich niet los konden maken van dat waarmee ze bezig waren. Dat wil hij voor komen: "Ik zal geen functies bin nen het onderwijs meer op me nemen. Misschien nog wel iets in het culturele leven." HENK VEGTER LEIDEN - Burgemeester Vis en zijn echtgenote hebben gister avond de "afscheidsmarathon" in Leiden afgesloten met een zeer drukbezochte receptie in het Burgerzaal van het Leidse stad huis. Niet minder dan zeventien sprekers en spreeksters, en en kele honderden belangstellen den kwamen de burgemeester gelukwensen met zijn benoe ming tot secretaris-generaal van binnenlandse zaken. Dr. A. J. Vis en zijn vrouw werden in de toespraken zoveel positieve eigenschappen toegedicht dat de Leidse burgemeester in zijn dankwoord dat enigszins relati veerde met de woorden: "U zoudt de indruk hebben kunnen krij gen dat waar wij ten tonele ver schenen de problemen direct wa ren opgelost. Maar dat is lang niet altijd het geval geweest". Tot de sprekers behoorde onder meer de heer Lamen. voorzitter van de 3 October Vereeniging. Hij zei tijdens de tochten in de koets bij de 3 oktober-optochten onder indruk te zijn gekomen hoe goed de burgemeester de Leidenaars kende. Als dank voor het ere voorzitterschap dat hij jarenlang bekleedde kreeg de burgemees ter een zilveren schotel. Ook collega-burgemeesters spra ken de vertrekkende dr. Vis toe. Bijvoorbeeld burgemeester Be vers die hem dank zegde voor het vervullen van het voorzitter schap van het Genootschap van Burgemeesters. Het officiële af scheid zal begin oktober plaats hebben wanneer het genoot schap het 25-jarig bestaan viert. Burgemeester De Vreeze van War mond bedankte de Leidse bur gemeester voor met name de in formele contacten ten huize van het echtpaar Vis aan de Witte Singel voor burgemeesters uit de Leidse regio en de Duinstreek. Namens de regionale brandweer bood hij een lantaarn aan voor de vakantiewoning in zuid-Frank rijk. Vertegenwoordigers van vereni gingen waren er ook in groten ge tale. Bijvoorbeeld de ere-voorzit- ter van de wielervereniging Swift de heer Riethoven. Hij stelde vast dat burgemeester als voorzitter van een "vereniging met 100.000 leden" aan veel kritiek bloot stond. "Maar u heeft niet zoveel kritiek gehad als ik in mijn ver eniging met 400 leden", aldus Riethoven. De rij van sprekers werd afgesloten door de voorzitter van het college van bestuur van de Leidse uni versiteit, mr. K. J. Cath. Als be stuurslid van de stichting Pie terskerk prees hij met name de inzet van de burgemeester voor de restauratieplannen. "Mede dankzij u is dit gebouw nu uit de gevarenzone. Het rust op een so lide fundament en heeft een goed dak boven het hoofd. Hij overhandigde burgemeester Vis een van de eerste exemplaren van een zilveren model van de Pieterskerk waarvan er de ko mende tijd meer zullen worden verkocht om de restauratiekos ten te dekken. In de huldiging werd ook diverse malen me vrouw Vis betrokken. Dat ge beurde onder meer door me vrouw Schoenmaker van de sec tie Maatschappelijke dienstver lening van de Leidse Vrouwen raad, door mevrouw dr. Boon van het Cytologisch Laboratorium en mevrouw Den Ouden, voorzitter van Nieuw Brunhilde. Evenals haar man ontving ze een groot aantal geschenken. Goodwill De directeuren van tien Leidse bejaardencentra zitten met drie collega's uit de randge meenten sinds enige tijd gere geld met elkaar om de tafel om gemeenschappelijke zaken te bespreken en elkaar van ad- VitB te dienen. Tot dusver is daar naar buiten nog geen ruchtbaarheid aan gegevenmaar deze week is er verandering in gekomen. In een tweetal brochures worden de achtergronden van het overleg uiteengezet en een po ging gedaan om het beeld van het bejaardencentrum in een wat gunstiger daglicht te plaatsen. Want, zo constateren de direc teuren: er bestaat op dit punt erg veel misverstand en onbe grip. Herhaaldelijk blijkt dut bejaarden er vreselijk tegen op zien om in een bejaarden huis te gaan. Dat vertekende beeld wordt nog versterkt door benamingen voor huizen die een wat muffig sfeertje op roepen: zoals "rusthuis", "ou de liedenhuis" of "gasthuis". Om te bewijzen dat er ook veel positieve punten aan een be jaardenhuis zitten heeft men de voor- en nadelen eens op een rijtje gezet. Als nadelen worden onder meer genoemd het leven en wonen tussen al lemaal ouderen, het vaak ge confronteerd worden met de dood en ziekte van anderen, minder persoonlijke ruimte, geen eigen maaltijdkeuze en een min of meer afhankelijke positie. Als voordelen worden opge somd: geen zorgen voor woon gelegenheid, geen trappen lo pen. ontmoetingsgelegenheid leeftijdsgenotenverant woorde voeding, allerlei ont spanningsmogelijkheden, bij zorgen en ziekte is er altijd iemand bij de hand en er moet niks en mag veel. Ten einde wat meer goodwill te verwerven wordt overwogen eens een open huis te houden. Bovendien hoopt men dat er meer van de gelegenheid ge bruik wordt gemaakt om eens te praten met de directie voordat men naar een be jaardenhuis gaat. In enkele bejaardenhuizen elders in ons land is het zelfs al mogelijk de sfeer te proeven via een korte log eerperiode. Die mogelijk heid is er vooralsnog in Lei den niet. De pogingen om meer reclame voor het fenomeen bejaarden huisvan directiekant juich ik toe. Te lang heeft men de be jaarde buiten de maatschap pij geplaatst. Was het met door een ongelukkige buiten- af-ligging dan was het wel door beperkte contacten met de woonomgevingDat op de achtergrond minder nobele bedoelingen een rol spelen geloof ik niet. Aan klanten binding hoeven de Leidse be jaardencentra niet te doen. Daarvoor zijn de wachtlijsten lang genoeg. Veranderlijk Ook indrukwekkende gemeen tebestuurders blijken soms maar impulsieve wezens te zijn, die - hoe menselijk - snel van mening kunnen verande ren. Principes duren net als bij een ieder ander eren lang als nodig is. Maar de snelheid waarmee eerst A en daarna B wordt gedeclameerd is soms wel verbazingwekkend Neem nou bijvoorbeeld de man die als wethouder van volks huisvesting nog tot begin meiniet te benijden valt met zoveel woningzoekenden in zijn portefeuille: Arie Ver boom. Dat hij ook als een blad van een boom kan omdraaien bewees hij afgelopen week in de ver gadering van de gemeentelij ke commissie voor gastarbei ders (officieel "Huisvesting Migranten" geheten). Toen liet hij om te beginnen een krachtig "nee" horen op de suggestie van een commissie lid om de twintig lege kamers in het woonoord Beuken schans maar een andere be stemming te geven. Als woonruimte voor de gastar beiders die in de bollendorpen gaan werken ter vervanging van hun verdwenenf?) ille gale landgenoten bijvoor beeld. Berichten daarover in de kranten hadden ook de commissieleden gealarmeerd. Nee, zei Verboom, want er be staat een afspraak dat de wo ningen enkel en alleen voor inwoners van de Leidse regio bestemd zijn. Ook op het voor stel om dan Engelse werkne mers die in Leiden en omge ving wonen, vaak slecht ge huisvest zijn, en als het ware schreeuwen om een woning aan de Beukenschans, een plaatsje te geven ging Ver boom niet in. De wethouder verklaarde zat mensen op de stoep te hebben staan die helemaal niet wo nen. maar in een onto de nacht doorbrengen. Voor ar gumenten dat er nu een hele boel geld in de exploitatie van de Beukenschans moet wor den gepompt en dat een groot aantal gastarbeiders uit Lei den tóch niet tiaar Leiderdorp willen, toonde hij zich niet ge voelig. Maar wel werden de commis- sielieden een kwartiertje later plotseling gepolst door Ver boom. Of ze hem maar "groen licht" wilden geven om in de leegstaande kamers aan de Beukenschans probleemge- vallen onder te brengen. Van de commissieleden kreeg hij dat prompt al zal men wel wat vreemd hebben aangekeken tegen die plotselinge omme zwaai van de wethouder. Zotheid "Als een vrouw soms voor wijs gehouden wil worden bereikt ze daarmee niets anders dan dat ze dubbel dwaas is, net alsof men een rund in de boks- ring zou brengenin strijd met de natuurlijke aanleg". Deze tekstafkomst ig uit de Lof der Zotheid van Erasmus staat onder het kopje "Vrouwenca fé" in de Leidse universitaire almanak voor dit jaar. Hoe Erasmus ook in deze tijd de gemoederen nog danig in be weging kan brengen bleek de ze week tijdens de vergade ring van de Leidse universi teitsraad. "Dat is sexistische lariekoek en dat wordt nog door de univer siteit betaald ook", riep een handvol vrouwen tijdens de vrije discussie over deze pas sage in de almanak. In hun midden waren twee vrouwen, die verkleed waren als melk koe. Universiteitsraadslid Van Duyn diende zelfs een motie in waarin uitgesproken wordt dat "publicaties die door het universiteitsbestuur mogelijk worden gemaakt geen discriminerende opmer kingen mogen bevatten". Wordt de motie aangenomen dan mogen we dus voortaan een uiterst kuis werkje ver wachten. Informatie Mag een bestuurder van de ge meente Leiden alles lezen wat de ambtenaren binnen de ge meentelijke muren aan het papier toevertrouwen? Of maakt het verschil of zo ie mand raadslid dan wel wet houder is? Rond de beant woording van deze vragen ontspon zich deze week in de gemeentelijke commissie voor interne organisatie en beheer een discussie. De man die de kat de bel aanbond was PPR- raadslid Laurens Beijen. Aanleiding voor hem was het feit dat er op dit ogenblik weinig of niets geregeld is. Alles hangt af van de betrok ken wethouder of de afde lingschef. Is hij of zij een voor stander van openbaarheid dan krijgt een raadslid alle voorhanden zijnde stukkenis hij of zij terughoudend dan krijgt het raadslid ze niet of pas na lang aandringen. Laurens Beijen vindt dat er verandering in de situatie moet komen. Hij is van oor deel dat de raadsleden over dezelfde informatie moeten kunnen beschikken als de wethouders. En voor die stel ling kreeg hij deze week in de commissie steun van alle kan ten. In een eerste reactie leek de verantwoordelijke wet houder Hans van Dam niet ongenegen aan die wens te gemoet te komen, al vond hij wel dat het niet zo simpel was om alles in regels te vatten. Vrij eensgezind dus. Maar het opmerkelijke was dat daar aan juist een discussie vooraf was gegaan waarbij infor matievertrekking aan raadsleden aan de orde kwam. Vink wilde weten waarom een vordering van een bank aan de gemeente pas na drie jaar was betaald. Hans van Dam reageerde on omwonden dat hij er geen zin in had om in de zaak te duiken omdat er inmiddels een nieu we regeling bestaat waardoor vertraging wordt voorkomen. En hoe Vink ook bleef aan dringen Van Dam bleef on vermurwbaar. Daarom lijkt een regeling waarom Beijen vroeg zo gek nog niet. Al moet ik (Mik wel zeggen dat één Vink meer kan vragen dan hon derd wethouders kunnen beantwoorden. L. GLIBBER

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3