Weet je waar Turkije ligt? Autofabrikanten openen het jachtseiz ff Tweewieler- RAI eind deze maand KRUISWOORDRAADSEL VOOR JONGE LEZERS „De Klepperdoos" ZATERDAG 16 FEBRUARI 198». PAGINA 33 Ook in de autowereld is het jachtseizoen weer begonnen. Na enkele winterse maanden van betrekkelijke rust op dit front hebben de autofabri kanten de wapens geslepen om sterk te staan in de strijd om de gunst van het kopend publiek. De Japanse merken hebben daarbij ditmaal een streepje voor. Het zakken van de yen op de internationale valuta markt heeft het de importeurs mogelijk gemaakt de extra lasten die de fiscus per 1 ja nuari op de auto heeft gelegd voor een deel voor eigen re kening te nemen. Diverse Ja panse typen zijn dan ook niet duurder geworden. Integen deel, hier en daar zijn zelfs prijsverlagingen doorge voerd. Talbot Talbot (het Franse merk dat eens Simca heette) heeft een andere manier bedacht om wat terug te winnen van de gunst van het auto-kopend publiek: zes jaar garantie te gen roest. Op alle Talbot-wagens. Waar ook gemaakt en zonder kilo meterbeperking. Ook gel dend voor de tweede, derde en verdere eigenaar van de wagen. Hoe intensief er ook in de win termaanden wordt gestrooid om de wegen berijdbaar te houden, het maakt niets uit. Door een verbeterde wijzé van metaalbehandeling durft Talbot het aan zijn produkten voor een half dozijn jaren an- ti-corrosiegarantie mee te ge ven. Die garantie houdt in: behandeling of vervanging van alle carrosseriedelen die eventeel zijn aangetast door roest vanuit de plaat. Voor de klant betekent het wel dat hij elk jaar zijn auto een uurtje voor inspectie kwijt is. Fiat Fiat stelt zijn kopers een Ritmo- diesel in het vooruitzicht. Nog een paar maandjes slapen en ook de Nederlandse impor teur Leonard Lang heeft zijn kleine diesel. En men weet het inmiddels: "dieselen" betekent econo mischer. betrouwbaarder, milieuvriendelijker en ener giebesparend rijden. Goed koper als men althans een fiks aantal kilometers per jaar wegdraait. Rijdend met de nieuwe Ritmo- diesel is er nauwelijks ver schil met de benzine-versie te bemerken. De fabrikant be weert zelfs dat de Ritmo 60 het in bepaalde opzichten moet afleggen tegen de die sel-uitgave. Wat dit dieseltje gaat kosten? "Net onder de concurrentie", zegt men bij Lang. Dan zou men - ondanks de meerprijs ■van 3500 gulden voor een die selmotor en een vijf-versnel lingsbak - tot een diesel be neden de achttien mille ko- Mazda Het topmodel van Mazda (de Legato) heeft een nieuwe neus gekregen. Het is één van de wijzigingen die aan het model zijn doorgevoerd. Aan de voorzijde - het moet wor den gezegd -lijkt de wagen nu heel sterk op een Mercedes. 'Onvervalste Europese styling" noemen ze het bij Auto-Pala ce De Binckhorst in Den Haag, waar men zich al sinds jaar en dag beijvert om de produkten van Toyo Kogyo in ons land aan de man te bren gen. Deze Legato is er nu in twee versies: een hardtop (coupé dus) en een stationwagen. De coupé kost bijna 21 mille, de stationwagen kan men voor 19,5 mille krijgen. Citroën Citroën die al eerder speciale versies van een bepaald mo del op de markt gooide (we denken aan de 2 CV Spot, de Dyane Caban en de GS Basal- te) haalt nu een dergelijk stuntje uit met de Visa. De zogenaamde Visa Carte Noi re is een Visa Super (1124 cc - 57 pk - 144 km per uur) die geheel zwart is gehouden met alleen gouden biezen en gou den wielen. Ook de voor- en achterbumpers zijn zwart. De wagen is uitgevoerd met ge tint glas en gelaagde voorruit. Voor ons land heeft Citroën Nederland 400 van deze ver der volledig uitgeruste exemplaren toegewezen ge kregen. Ze moeten voor f. 14.680 (rijklaar) de deur uit. Ook Fiat krijgt een kleine diesel: in de Ritmo Mitsubishi We zeiden het al: sommige Ja panse importeurs hebben zelfs wat prijzen omlaag kun nen halen. Zoals Mitsubishi. Natuurlijk was de Colt daar bij het eerste aan de beurt. Het wagentje heeft namelijk - wat de verkoopcijfers betreft - nog niet beantwoord aan de hoge verwachtingen die bij Hart Nibbrig en Greeve in Sassenheim werden gekoes terd. Maar naast een prijsverlaging voor bepaalde modellen is de Colt-serie ook uitgebreid. Met een zogenaamde "spor tieve" Colt 1400 GT en een 1400 GLX met automaat. Die 1400 GT heeft een wat stug gere, zwaardere vering ge kregen en de rij-eigenschap- pen zijn wat verbeterd. Er zit ten ook speciale sportwielen onder. En natuurlijk is deze versie in het zwart gehouden. Met radio en digitaal klokje kost het wagentje nagenoeg vijf tien mille. Ford Het gat tussen de Fiesta's L en Ghia heeft Ford nu opgevuld met een GL die ook ver krijgbaar zal worden met drie motoren: van 957,1117 of 1300 cc. Het is uiteraard een kwes tie van min of meer luxe en comfort. Al of niet wissers op de achterruit, intervalscha- kelaar en dergelijke. Van bui ten gaat het om radiaalban- den, sportvelgen en zoiets. Maar het betekent in elk geval dat het succesvolle Fiesta-as- sortiment verder is uitge breid. Er zijn inmiddels al anderhalf miljoen Fiesta's verkocht. Ze worden in vier fabrieken ge maakt daarvan staan er twee in Duitsland, één in Spanje en één in Engeland. Om aan de vraag te kunnen voldoen is ook de fabriek in Keulen on langs begonnen met de as semblage van de Fiesta, waardoor de totale produktie per dag omhoog kon worden geschroefd naar 2200 eenhe den. Datsun Datsun sloot 1979 af als het grootste Japanse merk in ons land. Maar wel met een heel hete adem van Toyota in de nek. Dus doet Datsun Ne derland (in Lisse) er alles aan om in de gunst van het Ne derlandse publiek te blijven. Hoe goed de Datsun Cherry ook wordt verkocht, men meent kennelijk dat het nog beter kan. Er is dan ook een vijf- deurs versie van dit populaire wagentje aan de collectie toe gevoegd. Met een 1200 cc mo tor. Voor die twee extra deu ren zal men zo'n zeshonderd gulden meer moeten betalen. Terwijl de bedrijfswagens nog het RAI-complex bevolken wordt er al aandacht ge vraagd voor de einde deze maand te beginnen tentoon stelling van tweewlelers. De miljoenenstroom naar het tentoonstellingsgebouw moet op gang worden ge houden. Jammer voor de organisatoren dat de Schiphol-spoorlijn pas volgend jaar naar de RAI zal worden doorgetrokken, want ongetwijfeld zal zo'n railverbinding juist bij een tweewielcrshow goed tot zijn recht kunnen komen. De Tweewieler RAI begint maandag 25 februari en ein digt zondagmiddag 2 maart. Er komen 135 exposanten uit zestien landen naar Amster dam met een keur aan twee- wielers. Men kan wel zeggen dat alles wat er op het gebied van fietsen, bromfietsen, motorrijwielen, scooters en zijspanwagens te koop is ook in de RAI te zien zal zijn. Daarnaast natuurlijk talloze accessoires, waaronder de speciale kleding een heel bij- zondcr^plaats inneemt. De tentoonstelling wordt in de drie grote hallen van het complex gehouden, de op pervlakte beslaat ongeveer 20.000 vierkante meter. Men verwacht weer een groot aantal bezoekers. In Neder land zijn nog altijd zo'n tien miljoen fietsen in gebruik, de verkoop van bromfietsen loopt nog wel verder terug maar men verwacht toch dat er spoedig een zekere stabili sering zal optreden. In de verkoop van motorfietsen wordt voor de jaren tachtig op een "verdere positieve ontwikkeling" gerekend. Horizontaal (van links naar rechts) 1. plaats vlakbij Amsterdam 7. deel van een kast 8. plaats in Gelderland 10. afkorting van "stoomschip" 11. bijna elke avond worden de programma's op de televisie door verschillende omroepen uitge zonden. Welke omroep moet hier worden ingevuld 13. een man die naar tegen je doet, noem je eenman 15. een bok is een mannetjesdier; zijn vrouw heet een 16. Napoleon was een bekend Frans veldheer die leefde rond 1800. Hij veroverde vrijwel heel Europa. Als straf werd hij verbannen naar een klein eiland bij Italië. Hoe heet dat eiland? 19. als je je niet lekker voelt, dan voel je je Verticaal (van boven naar bene den) 1. koren groeit aan lange, stevige stengels, met bovenaan halmen waarin de korrels zitten. Hoe worden deze halmen ook wel ge noemd? 2. bij helder weer kun je die 's nachts zien 3. meisjesnaam 4. als we twee stukken ijzer aan elkaar lassen, noemen we het punt waar ze aan elkaar zijn ge last een 5. een andere woord voor iedere 6. het is zo hard datje er een note- kraker voor nodig hebt om hem open te breken 9. schrijven en tekenen doe je op 25. een deel van je lichaam 26. een korte, ouderwetse vrou- 28. in Nederland kennen we de cent. Welke munt hebben ze in Noorwegen? 30. plaats in de provincie Utrecht de "De Klepperdoos", bedoeld voor jonge lezers, komt elke za terdag in deze krant. Medewer kers zijn Anneloes Bronsgeest, Henk de Kat, Marijke Kool en Henk van der Post. Wil je ook iets in "De Klepper doos'' kwijt? Schrijf dan naar: Redactie Klepperdoos, Witte Singel 1Leiden. Wat valt er te doen deze week? Zaterdag 16 februari (vandaag) vanmiddag In Katwijk in Tripodia speelt het kindercabaret "Potje buitenspe len". Het begint om 2 uur. Zaterdag 16 februari (vandaag) In Alphen is vanmiddag in gebouw Nabij een kindervoorstelling van „Dag Dromen". Aanvang om twee uur. Zaterdag 16 februari (vandaag) In het LAK-theater aan het Leven daal 150 is er vanmiddag om 2 uur de gelegenheid om zelf poppen te maken en er mee te spelen. Zondag 17 februari (morgen) Ook in het LAK-theater is er om 3 uur een kindervoorstelling van het poppentheater Joyce, d voorstelling heet: "Dolle Befje n vogelvlucht". Woensdag 20 februari In het gebouw van K &c O aan de Hazewindsteeg (bij de Leid.se Schouwburg) draait op woensdag 20 fob. de kinderfilm; "Onze vriend de mens". Het begint om half drie. OPLOSSING jj.i iz !sn>j :oioj yz laouia 'I2 ■"«-( HI '"I LI 'SI :suon jaiAij z tjaidnd (i :joou 9 :o>(|o q :sn| :s|3 g :jo]k z 'nojn 1 -jjoojsjauiv 'Of: Cu. 'wo '87: 92 :mi» SZ M 7.7. N*»f 02 :j»«u lil :nq|3 «11 umji-si mjhu ti :ohx'u:ad3 11 i :uo.)A|.)jkuiv 1 imnuozuoji Turkije ligt hier ver vandaan, zeker vier dagen rijden met de auto. Het is een mooi groot land. De zon schijnt er veel en het is dan ook een stuk warmer dan in Nederland. 12. de Rijn is een 14. dat woord wordt vaak gebruikt in sprookjes; er waseen heel arm meisje 15. iemand die zich een beetje vreemd gedraagt, noemen we een halve 17. deel van een kast 18. dat zeg je als je iets niet lekker vindt 20. dier dat kan spugen 21. struisvogel die voornamelijk voorkomt in Australië 23. als je de uitslag van alle dertien voetbalwedstrijden goed hebt. dan heb je veel geld gewonnen in 26. glazen huis waarin groente, bloemen en planten worden ge kweekt De mensen die in Turkije leven zijn niets anders dan wij in Neder land. Alleen hebben ze een iets donkerder huidskleur (door die zon natuurlijk). Wat niet hetzelf de is, dat is de Turken over het algemeen veel armer zijn dan de Nederlanders. Dat komt omdat een heleboel mensen zonder werk zitten en dus niet genoeg geld hebben om eten te kopen, om van andere dingen nog maar te zwijgen. Ongeveer 15 jaar geleden werden er in ons land veel fabrieken ge bouwd. Vervelend was, dat er niet genoeg mensen waren die in die fabrieken konden werken. Logisch was het, om de Turken te vragen om bij ons te komen wer ken. Zo hadden zij werk en wij mensen voor de fabrieken. Eerst kwamen alleen de mannen naar Nederland. Maar omdat het vervelend is als je in een vreemd land moet wonen en werken zon der dat je vader, moeder, vrouw of kinderen bij je hebt, kwam al gauw de rest van de familie naar Nederland. Een ander verschil tussen Neder land en Turkije is de manier waarop we leven. Wij leven bij voorbeeld veel binnen. Vanwege het warme klimaat leven de Tur ken veel buiten. Nu denken jullie misschien: "als het land anders is, dan groei je als kind ook an ders op", nou dat is ook zo. En mensen die verschillend zijn be grijpen elkaar wel eens niet. Het museum voor Volkenkunde aan de Steenstraat 1 in Leiden, vond eigenlijk dat Nederlandse kinderen wat meer zouden moe ten weten van kinderen uit Tur kije. Zij hebben daarom 8 Turkse kinderen uit Alphen aan den Rijn Woensdag de 16e ben ik voor jullie naar het museum gestapt om eens te horen wat deze kinderen te vertellen hadden. Er waren trouwens veel nieuwsgierige kinderen gekomen die dat wel eens wilden zien. Bij het binnenkomen kreeg ieder een eau de cologne over zijn han den gespoten. Dit gebeurt in Turkije altijd bij feesten; het ruikt lekker en je handen zijn meteen ook wat ontsmet. Zoals wij de klederdrachten van bijvoorbeeld Schcveningen of Volendam kennen, zo hebben de Turken ook speciale kleding. De vrouwen hebben altijd een hoofddoek om. die eerst om het hoofd gaat en dan om de nek ge- knoopt wordt. Meestal dragen zij een bloes in een felle kleur (rood, geel) en daaronder een broek. Dit is geen gewone broek, maai' een hele wijde zodat 't net een rok lijkt (misschien ken je de harem broek nog die een tijdje geleden in de mode was). Daaronder wor den meestal sandalen gedragen. De mannen hebben over het al gemeen zwarte kleding aan. De Turkse kinderen hebben die ons die middag ook een paar Turkse woorden geleerd. Het is een liedje en het gaat zo: annem banna su te-ker, su te-ker, hal-ka-da boi-num dan ge-ter". Dit betekent ongeveer:" moeder haalt wati i by depulJezöti het kunnen vergelijken met ons: "twee emmertjes water halen". Je moet de woorden iets anders uitspreken dan ze geschreven worden: "annem banna soe tsjekkcr, soe tsjekkor, halkada boinoem dan geiser, halkada boinoem dan geiser, (de "g" in Turkije wordt uitgespro ken als de "g" van het woord "goal"). Verder hebben we een volksdans geleerd, maar als je wilt zien hoe dat moet kom je maar naar het kantoor van de krant, in Leiden, dan zal ik het voordoen. Tot slot werd er een film over Tur kije gedraaid. Ik kan alleen maar zeggen: "vraag aan je vader en moeder of jullie een keer naar Turkije op vakantie kunnen gaan (het is niet duurder dan bijv. Spanje). Het is een prachtig land" met veel vriendelijke mensen. Deze mensen vinden het leuk om nou eens Turkije aan de Neder landers te laten zien in plaats van anders om. Veel Turken spreken goed Nederlands omdat zij een tijd hier hebben gewerkt. Ik kan jullie aanraden om het te doen, t is echt leuk. En ik kan het weten, want ik ben er zeil' ge weest,

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 33