Ether-rage staat voor de deur ptt marc marc mare mare Let op mijn woorden: het wordt een chaos" Door Herman van Amsterdam Bodegraver Flip Huis. voorzitter van de landelijk georganiseerde gelicen- seerde zendamateurs, ach ter zijn eigen apparatuur. "Met 500.000 man op 22 ka nalen; dat moet wel een chaos worden." BODEGRAVEN - Naar schatting enkele hon derdduizenden Nederlan ders zullen in de komende jaren hun dure geld gaan neertellen voor een stuk technisch 'speelgoed', waarmee op eenvoudige wijze en over een vrij ge ringe afstand radiocom municatie mogelijk is. Bijvoorbeeld vanuit de au to ("schat, ik sta in een file zet de aardappels maar af') of onderling op het water. De mogelijkheden zijn legio. Het duurt nog tot 3 maart a.s. voordat de apparatuur aan particulie ren mag worden verkocht. Inmiddels heeft de PTT computers in stelling gebracht, is de handel zich al volop aan het warm lopen en houden de postkantoren re kening met een overstelpende vraag om informatie. Want als de voorspellingen worden bewaar heid gaan de hoofdzakelijk in Ja pan vervaardigde apparaten, verkooptoppers als zakrekenma- chientjes en mini-computers in populariteit evenaren, zo niet overtreffen. Alle opwinging wordt veroorzaakt door het zgn. MARC-bakkie, een compact zend- en ontvangstapparaat dat zonder enige technische kennis gehanteerd kan worden. De ge bruiker hoeft ook geen enkel ex amen af te leggen. Vereist is slechts een PTT-zendmachtiging en dat is een kwestie van een aan vraagformulier invullen (op het postkantoor verkrijgbaar) en 35 gulden neertellen. Op 3 maart dus mag de verkoop van de MARC-bakkies losbranden. Toch probeert de handel nu al vast een afzetgebied te creëren. Dat kan mede dank zij de hulp van de PTT, die aan de handel voorlopige zendmachtigingen heeft verstrekt zodat de appara tuur nu al aan particulieren ge demonstreerd kan worden. Ver kopen mag nog niet. Particulie ren die de apparatuur voor 3 maart in hun bezit hebben zijn strafbaar. Toch zijn er vermoede lijk al heel wat 'onder de toon bank' verkocht. Die indruk kreeg ik uit een telefonische enquête onder vijftien groot- en detail handelaren. Vier bleken zonder meer bereid mij er nu een of meerdere te verstrekken, twee aarzelden en besloten toch maar tot niet-verkoop en de rest wei gerde ("te riskant"). Twee gebruiksmogelijkheden van de MARC-apparatuur. Links babbelen vanuit de auto. rechts verbinding tot stand brengen vanuit de huiskamer. De verwachting is dat er, zeker in de eerste paar verkoopmaanden, weinig met de prijzen gestunt zal worden. Verkoopleider Dries van de groothandel Amroh in Mui den: "Zolang de toevoer uit Ja pan nog mondjesmaat is, hoeven we niet onder de prijs te duiken om het spul toch kwijt te raken. Anders zal dat komen te liggen over pakweg een jaar. Dan is de markt vermoedelijk overvoerd en zullen de prijzen ook kelde- Burgerband De invoering van de MARC (Mach tigingsregeling voor Algemene Radiocommunicatie) beoogt on der meer het terugdringen van het illegaal gebruik van de 27MHz-band, ook wel de burger band genoemd. In Nederland is die frequentie eigenlijk gereser veerd voor (legale) technische doeleinden zoals het per walkie- talkie doorgeven van aanwijzin gen in havens en op bouwwer ken. Maar de praktijk leert an ders. Er is een toenemend mis bruik van de burgerband. Met name vorig jaar liep het de spui gaten uit. De radiocontroledienst van de PTT en de politie kwamen tot een totaal van 7000 gevallen van etherpiraterij. Volgens een ruwe schatting zijn er in ons land 30.000 illegale gebruikers van de 27 MHz-band. Nederland telt op dit moment zo'n 10.000 gelicenceerde zendama teurs, die de kanalen van de 28 en 29MHz tot hun beschikking heb ben. Zij hebben daarvoor een ex amen moeten afleggen. Omdat veel illegalen een dergelijke proef op de som als 'veel te moeilijk' ervaren heeft de toenmalige staatssecretaris van verkeer en waterstaat Van Huiten, moge lijkheden geschapen om traps gewijs naar de vereiste licentie (A-machtiging) toe te werken. Dus eerst een D-examen afleg gen. dan een C-, een B- en ten slotte het A-. Voor die aanloop examens is de 2-meterband gere serveerd. Daar kan dus proef op worden gedraaid. Handreiking Ondanks deze handreiking is het illegaal zenden op de 27 MHz niet af- maar juist toegenomen. Dat is een reden geweest voor de hui dige staatssecretaris van verkeer en waterstaat Nelie Smit-Kroes, te pleiten voor het vrijgeven van deze band, maar dan wel onder de voorwaarde dat de legale gebrui kers van de 27 MHz daar geen hinder van ondervinden en ook hef gewraakte storen van radio- en tv-apparatuur tot het verleden gaat behoren. Vorig jaar kwamen daar bij de PTT en politie nog 10.000 klachten over binnen. De radiocontroledienst van de PTT kwam, na studie, in 1978 met de oplossing: de invoering van de MARC en daar is toen het groene licht voor gegeven. Iedere Nederlander kan dus vanaf de derde maart van de 27 MHz gebruik gaan maken. Al zijn de afstanden die er met de MARC- bakkies bereikt kunnen worden wel beperkt. Gesprekken tussen twee automobilisten onderling hebben pakweg een maximum rijkwijdte van 10 kilometer, van een woning (met hoog opgestelde antenne) naar de auto vijf kilome ter meer en van het ene vaste punt naar het andere ongeveer 25 kilometer. Op de 27 MHz-band zijn in totaal 22 kanalen beschikbaar voor de MARC-gebruikers. Daar moeten die honderdduizenden het straks maar mee zien te doen. Wordt het een chaos "Misschien wel", zegt PTT-voorlichter De Voogd. "In Duitsland is het in elk geval he lemaal uit de hand gelopen en is men nu naarstig op zoek naar een betersysteem.Hetziterdikindat als er zoveel mensen op zo weinig kanalen zitten er sprake zal zijn van spitsuren. Zoals je die in het verkeer ook hebt. Maar files los- sen zich vanzelf op en dus wel licht ook dit radioverkeer". Anders dan bij de legale zendama teurs is geregeld, zijn er voor de MARC-gebruikers geen al te strakke regels waaraan zij zich bij radioverkeer dienen te houden. Iedereen kan praten wanneer hij wil, zich aankondigen zoals hij wenst, anderen onderbreken of overstemmen als hij daar de lol van inziet. Kortom, iedereen kan zijn gang gaan. En dat is tegen het zere been van de legale zendama teurs. Flip Huis uit Bodegraven, voorzitter van de VERON, de grootste landelijke vereni ging, zegt: "Als wij in de lucht willen komen zijn we niet alleen verplicht tot drie keer toe onze roepnaam door te geven maar we moeten ons bovendien onthou den van allerlei prietpraat over het weer, familiepraatjes e.d. We mogen alleen technische infor matie uitwisselen over de appara tuur waar wij mee werken". Koud Voor wat voor doeleinden de MARC-apparatuur gaat worden gebruikt laat de PTT volkomen koud. Ook daar zijn nauwelijks beperkingen aan gesteld. "Er zullen lui zijn", zegt De Voogd, "die er op het water iets mee doen. Een clubje zeilers bijvoor beeld dat onderling contact met elkaar wil houden. Die besluiten om, ik zeg maar wat, allemaal op kanaal 18 af te stemmen. Daar zijn ze vrij in. Ik kan mij ook voor stellen dat een garagebedrijf op kanaal 12 gaat zitten en in adver tenties laat weten dat automobi listen die garagehulp nodig heb ben hem op dat kanaal kunnen oproepen. Men zou ook een be paald kanaal kunnen vrijhouden voor noodoproepen. Dus ieder een die in de problemen komt stemt daar op af. Maar dit zijn maar wat losse ideeën. De PTT regelt niks. Dat laten we allemaal aap de gebruikers over". De PTT gaat zich hoofdzakelijk be zig houden met de administratie ve afhandeling van het MARC- gebeuren en de controle op het gebruik. Wat dit eerste betreft: een machtiging kost 35 gulden, elk jaar weer te voldoen. "Mis schien lijkt het er op dat we er veel geld aan zullen overhou den", zegt De Voogd, "maar we hebben berekend dat in het geval van de MARC we net zoveel geld binnenkrijgen als we er aan uit geven. We hoeven er niet, zoals in België het geval is, geld aan over te houden". De administratieve gegevens van de MARC-zendgemachtigden worden in een computer opge slagen. De coördinatie is in han den van de radiocontroledienst in Groningen. Wie de ether m»*- bruikt (omroepje spelen, reclame maken, storen) zet zijn zend machtiging op het spel. Zwartge- bruikers, dus met een bak maar zonder machtiging, kunnen op een fikse boete rekenen. De PTT ziet in de MARC geen concurrent van de telefoon of de semafoon (auto-telefoon). Volksstammen De verwachting is dat met name hele volksstammen automobilis ten zend- en ontvangstappara- tuur zullen aanschaffen. Bij de Centrale Politie Verkeercommis- sie in Den Haag vindt men dat geen alarmerende ontwikkeling. Voorlichter Bakker "Het zou aiïders zijn als automobilisten tij dens het rijden aan allerlei knop pen moeten draaien of aandach tig een schaal moeten aflezen. Maar wat ik er van heb begrepen is dat het gaat om heel eenvoudi ge handelingen die het rijden niet negatief beïnvloeden". Een beperking aan de MARC-ap paratuur is het geringe zend ver mogen. Slechts maximaal een half Watt. Om die reden gelooft Flip Huis dat dit radiocommuni catiesysteem beslist niet het ein de zal betekenen van het illegaal zenden op de 27 MHz. Kijk, groep illegalen die tevreden is met het houden van onderlinge koffiepraatjes zal zich straks best thuisvoelen op de MARC maar voor het cros is het juist de kick om verbindingen tot stand te bren gen met het buitenland. En die zullen hier zeker niet tevreden mee zijn en dus gewoon op de oude voet doorgaan". Overigens, Huis is er stellig van overtuigd dat het na de derde- maart een enorme puinhoop gaat worden op de 27MHz. "Stel", zegt hij, "dat er straks zo'n 500.000 Nederlanders zo'n bakkie heb ben. En één procent, ik hou het laag, doet een poging om te zen den. Dat betekent dat er per ka naal een paar honderd te gelijk zitten te kwetteren en te kweb belen. Een chaos zal het worden, let op mijn woorden Mocht dat inderdaad het geval zijn dan heeft de PTT, of liever gezegd de staatssecretaris, de mogelijkheid om in te grijpen. Welke maatre gelen er dan zullen worden ge nomen wil men nu nog niet kwijt. Hoeveel Nederlanders in de ban zullen raken van de op handen zijnde ether-rage, is voorlopig nog natte vingerwerk. Bij de PTT waagt men zich aan een ruwe schatting. Woordvoerder De Voogd: "We verwachten dat er het eerste jaar /.o'n 100.000 over de toonbank zullen gaan en dat in de loop van de tachtiger jaren het to taal kan oplopen tot een miljoen. Maar pin ons daar niet aan vast, het is zo maar een vermoeden". Eén ding is m elk geval wel zo klaar als een klontje; de Nederlandse groot- en detailhandel is danig in de ban geraakt van het nieuwe stuk speelgoed. Immers, het ap paraat met toebehoren is een ui terst dankbaar verkoopobject. Snel winst maken ligt nu voor het grijpen. Het aantrekkelijke is dat men er weinig moeite voor hoeft te doen. Er hoeft niet als Brug man gepraat te worden om de ap paratuur te slijten. "Ik denk dat net eerder zo zal zijn dat de klant blij mag zijn als we hem er een kunnen verkopen", zegt Dries. "Dat komt omdat de vraag voor lopig veel groter zal zijn dan het aanbod. De handel, is mijn in druk. heeft zich er een beetje op verkeken. Men dacht het zal zo'n vaart niet lopen. Het tegendeel blijkt nu waar te zijn". Beperkt Als dat mogelijk zou zijn, zouden veel groot- en detailhandelaren nu duizenden bakkies in voor raad nemen en na 3 maart hun slag slaan. Echter, er is een zeer beperkte aanvoer. In Japan, waar het gros van de MARC-appara tuur wordt vervaardigd, worden overuren gedraaid. Voor de 3e maart echter zal er nog onvol doende zijn geproduceerd om het gigantische gat in de Nederland se markt voldoende te kunnen dichten. Oude voorraden aan spreken kan ook al niet. Die be staan eenvoudigweg niet. Want deze 27 MHz-bak is een totaal nieuw produkt, helemaal afge stemd op de technische eisen die er door de PTT nog niet zo lang geleden aan zijn verbonden. Er kan ook alleen in Nederland mee worden gewerkt. "We kijken allemaal met smart uit naar zendingen uit Japan", zegt Dries, die 'hoge winstverwach tingen' koestert. Maar hij niet al leen. De diverse Nederlandse importeurs (de PTT heeft tot nu toe 25 merken goedgekeurd) ste ken op dit moment heel wat geld in het bewerken van de detailis- ten. In de vakbjaden worden er paginagrote advertenties tegen aan gegooid. En de detailhandel is gretig. Want een grote afzet ligt ln het verschiet. Een voorbeeld. Lissenaar Van Steyn, eigenaar daar van een ra diozaak: "Ik heb nu al twintig mensen genoteerd die er straks een van mij willen kopen. De moeilijkheid voor ons handela ren is uit al die merken een goede keus te maken. Ik heb ondertus sen wel gemerkt dat er enorm veel rommel op de markt is ge bracht. Spul dat weliswaar door de PTT is goedgekeurd maar dat bar slecht aan het doel beant woordt". Van Steyn heeft testap paratuur in huis. Sommige bak kies bleken over maar 0,1 Watt vermogen te beschikken."Daar kom je amper een paar honderd meter mee". Ook is hem gebleken dat sommige apparaten makke lijk 'zijn op te blazen'. Een foutie ve kabelaansluiting of een anten ne-afstelling die niet helemaal volgens de regels is, is al vol doende. Hij verwacht dan ook een stormvloed aan reparaties aan de MARC-apparatuur.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 23