LEIDSCH DAGBLAD Nog geen oplossing voor bezninigingsproblemen Wegenwacht belaagd met verzoeken om uniformen vandaag Jongeren willen gemeentehuis Alphen bezetten m nes mm Aantal jeugdige rokers is juist sterk gedaald Vrees voor massamoord op meisjes Spanje wijst opnieuw DISCO ZATERDAG 16 FEBRUARI 1980 OPGERICHT 1 MAART 1860 36091 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VLISSINGEN (GPD) - We genwachtstations in vele de len van het land zijn de laatste weken belaagd met brieven en telefoontjes van dames, die voor een carnavalsoptocht of -bal een uniform wilden le nen. De grote vraag heeft de Wegenwacht doen besluiten niet op deze verzoeken in te gaan omdat er, aldus een woordvoerder, gewoon geen beginnen aan is. De vraag naar uniformen is het gevolg van Corry van Gorps lied „Ik ben Ali van de Wegen wacht". Vorig jaar was er rond carnaval sprake van een verhoogde omzet van de bloemkolert toen Andrè van Duin met woord en gebaar reclame maakte voor deze groente. De Wegenwachtwoordvoerder. „Ik geloof niet dat het aantal pechgevallen zal toenemen door het „Ali-lied". Misschien wel het aantal leden. los angeles )ap) - Gevreesd wordt dat twee in Californië aangehouden mannen (32 en 39 jaar) schuldig zullen blij ken te zijn aan de dood van zo'n veertig meisjes in de leeftijd van 10 tot 20 jaar. De mannen werden gepakt voor ontvoering en ver krachting. Maar reeds zijn er bewijzen gevonden dat zij een vijftal moorden hebben gepleegd. Zij hadden foto's van een 500 meisjes in hun bezit. Dertig tot veertig van die meisjes zijn als vermist opgegeven... Ondanks onenigheid geen kabinetscrisis verwacht 40 PAGINA'S I Opnieuw was er in Lake Pla cid tijdens de Olympsiche Winterspelen alle reden tot vreugde voor de Nederland se afvaardiging. Na het goud en zilver van de schaatsda mes op de 1500 metr voegde sprinter Lieuwe de Boer (links op de foto) daar giste ren op de 500 meter een bron zen plak aan toe. De Boer, op de foto omarmd door zijn trainer Jorrit Jorritsma, had voor de 500 meter 38,48 se conden nodig en werd daar bij alleen overtroffen door de weer ijzersterke Ameri kaan Eric Heiden en de Rus Kulikov. PAGINA 11 DEN HAAG (GPD) - Het kabinet heeft ook gisteren geen oplossing gevonden voor de problemen rond de bezui nigingsvoorstellen. De regering praat maandag verder over het extra ombuigingspakket. Vraagtekens bij eerder onderzoek Leidsch Dagblad Qmh krant btiorgd? Bal dan Maandag t/m vrijdag van 18.00-19.30 uur. Zaterdags van 16.00-18 00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 210221 Of 144941. Haddad hield Nederlanders een dag vast METOULLA (ANP) - Manschap pen van majoor Saad Haddad van de conservatieve militie in Zuid- Libanon hebben gisteren zeven Nederlandse soldaten van de Unifil (V.N.-vredesmacht in zuid- Libanon) de hele dag vastgehou den. Als reactie op een optreden van Nederlandse militairen, waarbij Libanese eigendommen zouden zijn beschadigd. Het zevental werd pas gisteravond vrijgelaten. De drie jeeps waarin de Nederlanders reden bleven echter in handen van de militie. Wat regen Vandaag worden eerst opklaringen maar daarna regen verwacht bij een temperatuur van ongeveer acht graden en zwakke westenwind. Het zachte weer loopt echter op de laatste benen. Morgen meer opklaringen met lagere temperaturen. 17 februari Zon op: 7.51 uur; onder: 17.54 uur Maan op: 8.31 uur; onder: 19.38 uur Hoogwater te Katwijk om 3.50 en 16.02 uur, laagwater om 12.08 uur. Zon op: 7.47 uur; onder: 17.58 uur Maan op: 9.29 uur; onder: 22.21 uur Hoogwater te Katwijk om 5.17 en 17.34 uur, laagwater om 1.10 en 13.36 uur. DEN HAAG (GPD) - De Stichting Volksgezond heid en Roken zet vette vraagtekens bij een onder zoek naar de rookgewoon ten onder jongeren. Een afdeling van de Rotterdamse Erasmusuniversiteit kwam daarbij tot de conclusie dat de Nederlandse jongeren tot de erg ste rokers ter wereld behoren. Bijna de helft van de jongens en meer dan de helft van de meisjes zou roken. De Stichting noemt de cijfers van de Rotterdamse onderzoekers verouderd en hun conclusies onjuist. Zij laat zelf het NIPO elk jaar ro- kersonderzoeken doen. Daarbij blijkt dat het aantal jeugdige ro kers de laatste tien jaar juist is gedaald. Vorig jaar rookte min der dan veertig procent van de meisjes. En bij de jongens lag dat percentage zelfs onder de dertig... De vooral op de jeugd gerichte anti rookacties werpen volgens de Stichting duidelijk vruchten af. Alleen waarschuwt zij dat bene den de vijftien jaar tien tot veer tien procent al zou roken. "De si garetten fa brikanten richten zich op deze jongeren. Het gaat om die nieuwe klantjes. Veelal klanten voor het leven". LECH - Een boze koningin Juliana voor hotel Post in het Oos tenrijkse Lech. De vorstin reageerde gisteren zeer verstoord op de aan wezigheid van de internationale pers en trok zich terug in het hotel. Ook haar skileraar (tweede van links) en prins Bernhard rechts konden haar niet overhalen in de frisse lucht te blijven. De koningin had gistermorgen dui delijk niet verwacht dat haar laat ste wintersportvakantie als konin gin zoveel belangstelling zou op wekken. Terwijl zij zich boos terugtrok in het hotel vertrok prins Bernhard naar de skilift, onderweg pratend met journalisten. De prins deed de toe zegging te proberen zijn vrouw te overreden alsnog te poseren voor de fotografen. Dat er tijdens de lunch een com promis was bereikt bleek 's middags toen de koningin prijzen uitreikte aan jeugdige skiërs waarbij zij geen bezwaar meer maakte tegen de aanwezigheid van journalisten en fotografen. De problemen binnen het kabinet he bben er gisteren toe geleid dat Van Agt zijn wekelijkse perscon ferentie liet vervallen. Op zijn vroegst zal deze nu maandag worden gehouden. Ondanks de onenigheid tussen de minsters wordt in Den Haag nog steeds geen kabinetscrisis ver wacht. Premier Van Agt, zo is bekend geworden, probeert een dergelijke ontwikkeling te voorkomen door elk menings verschil volledig uit te praten. Door het niet op stemmingen te laten aankomen wil hij de be staande tegenstellingen zo veel mogelijk verhullen tot het mo ment dat een compromis haal baar lijkt- Protestacties Hoewel dus nog niet vaststaat heeft de FNV voor maandag al de eer ste protestacties aangekondigd tegen de mogelijke loonmaatre gel. Dan gaan in de Rijnmond vijf grote bedrijven plat. Later in de week komen nog 45 bedrijven aan de beurt tijdens deze „esta fettestakingen". Woede ook bij de ambtenaren om dat minster Wiegel (binnenland se zaken) inmiddels de bonden heeft laten weten dat ze een mil jard gulden extra zullen moeten inleveren. De bewindsman heeft de organisaties gisteren meege deeld dat hij hen voor een ge sprek over deze bezuinigingen zal uitnodigen zodra het kabinet het pakket maatregelen heeft vastgesteld. Een van deze bonden, het Ambte- narencentrum, heeft gisteren meegedeeld dut het ambtena ren miljard zou worden gevonden door blokkering van de verho ging van de salarisschalen, het schrappen van bepaalde belas tingvrije tegemoetkomingen en door maatregelen in de pensioen sfeer. Van Agt heeft donderdagavond uitvoerig beraad gehad met di verse ministers en CDA-leider Lubbers. Deze is inmiddels naar Rome vertrokken, waar de Euro pese christen-democraten bij eenkomen. Zijn liberale collega Rietkerk nam gisteren het vlieg tuig naar Parijs, waar de Europe se liberalen vergaderen. Hieruit zou de conclusie mogen worden getrokken, dat er dit weekeinde geen ontwikkelingen meer te zijn verwachten. Werkonderbrekingen De eerste acties in de Rijnmond zijn bij Van den Bergh en Jurgens (Unilever), de scheepswerf Wil ton Fijenoord, De Hoop Groen- pol, De Skol Brouwerijen en Wi- dia (Maassluis). In de loop van de actieweek zullen zog 45 andere bedrijven aan de beurt komen voor demonstratieve werkon derbrekingen. Elke dag gaat het om andere bedrijven, vandaar de benaming estafettestakingen. In de week van 25 februari tot 1 maart willen de Industriebonden hun acites verder uitbreiden naar Dordrecht en omgeving. Het uit eindelijke doel is een 24-uurssta- king die waarschijnlijk half maart zal worden gehouden, vlak voor de behandeling van de loonmaatregel in de Kamer. De bouw- en houtbonden zullen de komende weken via muurkran ten en pamfletten ook aan de ac ties meedoen. De voedingsbon den en de ambtenaren- en dien stenbonden beraden zich ook op acties. De vervoersbonden heb ben laten weten wel mee te zullen doen aan een 24-uursstaking maar nu nog weinig te voelen voor acties. Met name de haven arbeiders voelen er weinig voor, na de stakingen van de afgelopen jaren nu weer als speerpunt te fungeren. Philips geeft werknemers informatie PAGINA 7 Blanken in Rhodcsië nog achter lan Smith PAGINA 9 Hans Kraay toch niet naar. Sparta PAGINA 13 Ben je zelf geen licht, dan helpt een kaars ook niet PAGINA 21 Andre van Duin is een arti kel dat te koop is PAGINA 25 Werkgelegenheid hier en nu PAGINA 31 Een man, een boot en de oce aan PAGINA 37 (Van een onzer verslaggevers) ALPHEN AAN DEN RIJN - Het plan van twintig Al- phense jongeren om van nacht het gemeentehuis van Alphen aan den Rijn te bezetten is in duigen ge vallen. De politie greep in alvorens tot een bezetting kon worden overgegaan. De groep jongeren bestond uit ge regelde bezoekers van het jonge rencentrum Madonna aan de Prins Hendrikstraat. Met de actie wilden zij de aandacht vestigen op het huisvestings probleem van de jongerensocie- teit. De gemeente zou hierbij in gebreke blijven. "We voelen ons verlinkt door de gemeente ten aanzien van de nieuwbouwplan- nen", aldus de jongeren. De Alphense politie wilde vanmor gen vroeg nog geen commentaar op de mislukte bezetting geven. Babiuch wordt Russische spion uit Morgenavond 17 februari m.m.v. muziekparade Drive-in- show in de residentie Antonius Clubhuis, Mare 41, Leiden. Aanvang 20.30 uur, toegang 5,- Eerste Leidse Carnavalsvereniging "De Hutspotten" premier Polen WARSCHAU - De 53-jarige eco noom Edward Babiuch (foto) wordt vrijwel zeker de nieuwe premier van Polen. Babiuch was. tot dusver de tweede secretaris van het centrale comité van de Poolse communistische par tij en gold als rechterhand van par tijleider Gierek. Hij bouwde door zijn partijwerk in Warschau de re putatie op van een efficiënt organi- sator. In 1970 behoorde hij tot degenen die de val van de vroegere partijleider Gomulka bewerkstelligden waarna Gierek aan de macht kon komen. (Zie verder pagina buitenland) (Van onze correspondent) MADRID (GPD) - Spanje heeft weer twee Russen wegens spionage uit gewezen. Sinds in februari 1977 Madrid diplomatieke betrekkingen met Moskou aanging hebben er al zes het land moeten verlaten. Gistermiddag vertrok Oleg Souranov, de directeur van de Russische nationale luchtvaartmaatschappij Aerollot in Madrid. Hij was een dag eerder door de politie op heterdaad betrapt toen hij in Madrid met Spaanse militaire geheimen in zijn actetas liep. Maar inmiddels heeft ook de eerste secretaris van de Sowjctrussische ambassade in de Spaanse hoofdstad, Anatoli Krassilnikov, met klem het advies gekregen het eerstvolgende lijntoestel naar Moskou te ne men. Ook hem wordt spionage verweten. Krassilnikov hield zich bezig met de Spanjaarden die in 1937 tijdens de burgeroorlog als kind naar de Sowjet-Unie werden gestuurd door ouders die tegen Franco vochten en op dat moment voor hun kinderen geen toekomst in Spanje meer zagen. Veel van deze Spaanse kinderen keerden echter in 1957 terug naar Spanje. Krassilnikov zorgde officieel voor de begeleiding. Maar een aantal van deze "Spaanse Russen" heeft inmiddels bevestigd dat hij hen door middel van chantage probeerde in te zetten voor de oprichting van zogenaamde culturele verenigingen. Clubs die echter geen ander doel hadden dan liet verzamelen van gegevens over Spanje. Met name over het leger en over technische industriële toepassingen. En dat gebeur de dan ten gunste van de Sowjet-Unie

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 1