Sparta ziet af van Hans Kraay m Hans Kuyf pakt moeiteloos LSB-jengdtitel Knecht Bruyère nu baas Gezellig zal het in pits niet meer worden Na medisch onderzoek Snel oordeel over toekomst Vermeulen LDWS-DELFT ZATERDAG 16 FEBRUARI 1980 SPORT PAGINA 13 ROTTERDAM (GPD) - Sparta zit opnieuw zonder A-trai ner. Nadat Hans Kraay in de afgelopen week medisch in zoverre leek hersteld dat hij zijn eerder wegens hartklach ten verbroken contract kon afmaken, besloot de Rotter damse eredivisieclub gisteren van de verdere medewer king van Hans Kraay af te zien. Die beslissing werd ge nomen op grond van de uitslag van de medische test die Kraay woensdag op verzoek van Sparta bij de Rotterdam se cardioloog Van Lier heeft ondergaan. „Ik voelde mij de laatste tijd weer topfit", aldus Kraay, „en ik hield die test dus voor een formaliteit Het onderzoek wees evenwel an ders uit. Al gedurende het onder zoek kwam naar voren dat er me disch gezien bij Kraay iets niet in orde was. Kraay: „Die cardioloog liet mij oefeningen doen onder een zeer zware belasting. Toen bleek dat er een onregelmatig heid, een vreemde tik, in mijn hartslag zat Donderdag kreeg Sparta-clubarts Van der Hoeven van cardioloog Van Lier de uitslag van de medi sche test te horen. Voor alle ze kerheid werd nog een cardio gram opgevraagd dut twee en half jaar geleden van Kraay in Culen- borg is gemaakt. Kraay: „Ook toen zat die tik er al in. Maar Spar ta durfde kennelijk het risico niet te nemen. Ik ben er nagenoeg ze ker van, dat ik gedurende mijn hele voetbalcarrière met die af wijking heb rondgelopen. Ik heb nergens last van, lig er ook geen moment wakker van". Onverantwoord Sparta liet zich evenwel niet leiden door de mededelingen van Kraay, maar hield zich vast aan de uitslag van het medisch on derzoek. Daarin werd onomwon den gesteld dat het onverant woord zou zijn als Kraay op dit moment de training van Sparta ter hand zou nemen. „Op basis van de vergelijking van die twee cardiogrammen moest die beslis sing wel worden genomen", al dus Sparta-bestuurslid Floor Bouwer. „Hoe jammer wij het ook vinden, wij kunnen niet met Kraay in zee gaan. Sparta is zo doende weer op hetzelfde uit gangspunt beland". In ieder geval is Hans Kraay. van wege de uitslag van het harton- derzoek. niet van plan „in een hoek te gaan zitten kniezen". „Ik blijf de tennissport beoefenen, ga ook door met zaalvoetballen. En het resultaat van dit onderzoek betekent voor mij ook niet dat ik definitief trainer af ben". Inmiddels zal het Sparta-bestuur zich maandagavond over de nieuw ontstane trainersimpasse gaan beraden. Wat nodig is. want ook nu blijft de WON vasthou den aan de eis dat voor 1 maart een nieuwe trainer met een A-di- ploma dient te verschijnen op Spangen. Secretaris Jaap van der Leek: „Mag Kraay nu weer niet? Dat is nieuw voor mij. In ieder geval zal daardoor ons standpunt geen wijziging ondergaan. Want Sparta heeft een goede trainer. Wie? Petescu toch. Het blijkt wel, gezien de huidige resultaten van die club, dat het niet aan die man heeft gelegen dat het zo slecht gaat. Sparta moet dus voor 1 maart een andere trainer hebben, want niet de WON maar die club heeft Petescu weggestuurd". GERARD VAN PUTTEN LEIDEN - Het snelschaakkam pioenschap van de Leidse Schaakbond voor "all-rounders" en de strijd om de "Leidse" da mes- en meisjestitels in diverse leeftijdsgroepen maar dan met meer ttid op (ie klok. Kortom, nieuwe kampioen. Roel Piket werd zijn vierde slachtoffer. Kuyf: "Het was mijn leukste par tij in dit toernooi. Met een geestig stukoffer in een Franse partij kon ik het uitmaken. Overigens is Pi ket terecht tweede geworden" gezellig schaakdagje voor jong en Ook Mark van der Kamp kon geen vuist tegen Kuyf maken: in slechts 12 zetten werd zijn dame gepakt. Dat ging zo: wit Kuyf; zwart Van der Kamp. I.c4, e5; 2.Pc3 Pft> 3.Pf3 d6 4.d4 cd4: 5.Pd4: g6?! (Le7 is theorie) 6.g3 Lg7, 7.Lg2 0-0 8.0-0 Te8. 9.e3 (na 20 minuten peinzen) Pbd7, 10.Dc2 (de pointe van 9e3) Tb8, 11.b4 b6?? 12.Pc6!, zwart geelt het op. Tegen Arno Luinenburg kon Kuyf alle ideale zetten, die maar in de Benoni te bedenken zijn, uitvoe ren, hetgeen zijn zesde winstpar tij op rij betekende. Daardoor werd hij tevens onbereikbaar voor zijn achtervolgers, zodat hij in de laatste ronde een ontspan nen remise tegen Gert Jan Goed hart kon spelen. Hij nam de titel van zijn broer Rinie oud in de Adler-kantine aan de Leidse Rooseveltstraat. dat van daag al om tien uur is begonnen. In de loop van deze middag volgt uiteraard de huldiging van de kampioenen. Tevens zullen dan de prijswinnaars van de LSB- jeugdtitelstrijd in de klasse tot 20 jaar hun eremetaal en cadeau bonnen ontvangen. In laatstgenoemd gevecht, dat in de afgelopen weken werd gehou den. stevende Hans Kuyf full- speed op de titel af. Jeroen Selier, één van zijn voornaamste con currenten, maracte het hem in de eerste ronde wel heel gemakke lijk door "gewoon" niet te komen opdagen: reglementaire winst. J/ervolgens werd Mare Overeem met een nul opgezadeld. Kuyf deed geen slechte zetten en wachtte rustig af tot Overeem in Door een winstpartij op Jeroen Se- Hans Kraay: "lk lig niet wakker van die hartafwijking de fout ging. Hij vergaloppeerde zich inderdaad en toen was het snel uit. Steven Korving was in de derde ronde een "makkie" voor de DEN HAAG (GPD) - De arbitrage commissie van de KNVB zal vol gende week vrijdag, 22 februari, beslissen of Pierre Vermeulen deze competitie nog voor Feye- noord mag uitkomen. Zoals be kend, wil Roda JC, de huidige werkgever van Vermeulen, de spitsspeler niet laten vertrekken voor 7 maart, de uiterlijke datum voor een speler om overschrij ving naar een nieuwe club rond te krijgen. Door een bepaling in het reglement betaald voetbal van de KNVB, dat zegt dat een speler na de eerste vrijdag van de maand maart niet meer voor zijn nieuwe werkgever mag uitkomen, zou, indien Roda in het gelijk wordt gesteld, dat dus inhouden dat Vermeulen de resterende wed strijden van dit seizoen niet met Feyenoord mee kan spelen. ADVERTENTIE ANTIBES (GPD) - Ook in het wielrennen zijn het vaak de kleine dingen die het hem doen. Dat heeft Jos Schipper wel onder vonden tijdens zijn ver blijf in het Italiaanse Don na Marina, waar hij met de Belgische formatie Marc- Carlos van ploegleider Pa trick Lefevere dag-in-dag- uit aan de conditie werkte voor het nieuwe wielersei- zoen. Schipper is al zes jaar profrenner en kan dus hem echter toch weer een hele verandering. Bruyére wees Schipper er tijdens een training in de bergen op dat hij verkeerd op de fiets zat. "En zo", zegt Schipper, „heeft hij in zeer korte tijd eigenlijk de hele ploeg ver anderd". ANTIBES (ANPl - De eerste etap pe van de Ronde van de Middl- landse Zee heeft geen wijziging gebracht in het algemeen klas sement, dat de uitslag van de proloog over 5 kilometer was. De rit van Menton naar Antibes werd gisteren in de sprint ge wonnen door de Belg Walter Plankaert. Thaler (WD1) werd gerekend worden tot de jn het algemeen klassement leidt Zondag a.s. aanvang 14.00 uur LDWS-terrein, sportpark "De Vliet" Pierre Vermeiden Feyenoord heeft van haar kant alles gedaan om Roda JC zoveel mo gelijk tegemoet te komen. De Rotterdamse eredivisieclub heeft Roda zelfs een ton meer geboden voor Vermeulen, waardoor de transfersom werd opgevoerd tot 700.000 gulden. Tot nu toe heeft Roda negatief op dat aanbod van Feyenoord gereageerd. Mr. Postma, advocaat van de Rechts kundige Dienst van de FNV en optredend namens Vermeulen: „Ondanks alles, zie ik ruime mo gelijkheden aanwezig om Ver meulen dit seizoen nog speelge rechtigd te krijgen voor Feye noord". routiniers. De komst van een nieuwe kopman, de Belg Bruyére, betekende voor Wedstrijd Roodenburg uitgesteld LEIDEN - De voor morgen vastge stelde competitiewedstrijd tus sen Roodenburg en Lenig en Snel gaat niet door. Zonder op gaaf van redenen kreeg Rooden burg van de KNVB te horen dat het duel op een nader te bepalen datum zal worden gespeeld. Knetemann met twintig den voorsprong op Jean-Luc van den Broueke. Bruyére, jarenlang de eerste luite nant van Eddy Merckx, is met zijn 31 jaar ook al een oude rot in het vak. Toch had niemand ach ter deze superknecht een leider gezocht. Simpelweg omdat er al tijd werd aangenomen dat hij in de wieg was gelegd voor onder danigheid in een ploeg. Lefevere, met zijn 25 jaar de jongste ploeg leider in de profwereld, gaf hem die kans wel. De halve Nederlander (zijn moeder komt uit Maastricht waar hij ook is geboren) ziet het na het vorige seizoen weer helemaal zitten. In 1979 werd hij door ziekte geveld en toen dat achter de rug was be gon een oude blessure hem par- ten te spelen, waardoor hij vrij- Joseph bruyére wel het hele jaar uitgeschakeld was. „Je hoorde mensen zeggen dat ik afgeschreven was en mijn naam werd in èèn adem genoemd met die van Freddy Maentens en Bernard Thevenet. Dat heeft me wel pijn gedaan. Nu ik het zelf- vertrouwen terug heb, staat voor mij vast dat het nu of nooit is." Het enthousiasme waarmee Bruye- re het seizoen van start ging vonkte over naar de rest van de ploeg. Vooral omdat hij zich met een, zonder gelijk de betweter uit te hangen, intensief met alle ren ners ging bemoeien. Vooral Jos Schipper, de enige Nederlander in de gelederen, onderging dat bijna als een hersenspoeling. „Hij heeft me anders op de fiets ge zet", betoogt de 28-jarige Schip per. „Ik zit nu meer boven de as van de pedalen. Bruyére heeft me uitgelegd dat bij beklimmingen het gewicht van je lichaam meer naar voren moet zitten, omdat alles wat aan de achterkant over het middelpunt zit ballast is." De helblonde Nederlander is door de komst van de nieuwe kopman, waaraan het de ploeg tot nu toe eigenlijk altijd heeft ontbroken, bijzonder gemotiveerd geraakt. „Bruyére is een rustig persoon. Hij praat met iedereen. En hoe wel hij een Waal is en niet zo ge weldig goed Vlaams spreekt, doet hij enorm zijn best om alles uit te leggen in het Nederlands." Schipper wil zich voor een belang rijk deel op de Ronde van Frank rijk richten. „Natuurlijk moet ik me in een aantal wedstrijden nog bewijzen en misschien verwacht ik er wel te veel van. Aan de ande re kant ben ik nu voor het zeven-1 de jaar beroepsrenner en moet het nu maar eens gebeuren. In de afgelopen zes jaar ben ik pog steeds vooruit gegaan." lier slaagde Mare Overeem erin de derde prijs te pakken. De bei de lootprijzen gingen naar Arno Luinenburg en Herman Verhey. Overigens werd dit toernooi weer eens ontsierd door reglementaire uitslagen. Zo zeer zelfs, dat Leo Roggeveen en Steven Korving voor dit en het volgend seizoen niet meer aan LSB-toemooien mogen deelnemen De eindstand na zeven ronden "Zwitsers": 1 en LSB-jeugdkam- pioen Hans Kuyf 6'/a punt; 2 Roel Piket 5 (30 w.p.); 3. Mare Overeem 5 (27xh w.p.); 4 Mark van dei- Kamp 4'/a; 5 Gert Jan Goedhart 4 (29 w.p.); 6 Jeroen Selier 4 (24Va w.p.); 7 Arno Luinenburg 3 (25'/a w.p.); 8. Erik Oosterom 3 (22'/a w.p.); 9 Frank Boelhouwer 3 (20Va w.p.) en 10 Herman Verhey 2. (w.p. betekent weerstandspun- len). Subsidie van FC Groningen 'op de tocht' GRONINGEN - B en W van Gro ningen hebben de begroting van de stichting FC Groningen over 1979-1980 niet goedgekeurd. Dit betekent dat de gemeentelijke subsidie voor de voetbalclub, zo'n drie ton, gevaar loopt. Vol gens loco-burgemeester Wallage hebben B en W hun goedkeuring onthouden omdat de begroting ondoorzichtig is wat een aantal constructies betreft. Bovendien heelt het bestuur van de stichting zich niet gehouden aan afspraken met de gemeente over het terug brengen van het liquiditeitstc- kort. Voorgaande jaren waren er ook al moeilijkheden over de begroting van FC Groningen. Ben W heb ben het bestuur van FC Gronin gen nu uitgenodigd voor een ge sprek. VakbondsmanWil Hartog over controverse in racewereld 99 99 GRONINGEN (GPd) - Wil Hartog kan een belangrijke rol spelen bij het normaliseren van de danig verstoorde verhoudingen binnen de wegracewereld. De motorcou reur uit Abbekerk heeft zich na enige aarzeling bereid verklaard de rijders samen met de Engelse zijspanrenner Jock Taylor bij de internationale motorsportorga nisatie (FIM) te vertegenwoordi gen. Ruim 200 Grand-Prixcou- reurs brachten onlangs hun stem uit en spraken zich voor Hartog (84 stemmen) en Taylor (56) uit. Daarmee aanvaardde de Neder lander een moeilijke taak, want het is zeker, dat hij op dit moment niet gesteund wordt door een aantal toppers als Kenny Ro berts, Barry Sheene en Boet van Duimen. Wil Hartog maakt zich daarover echter geen al te grote zorgen. „Die jongens hoeven niet achter mij te staan zolang een paar hon derd anderen dat wel doen. Het betreft inderdaad wel een paar van de belangrijkste coureurs, maar Kenny Roberts heeft in middels gemerkt, dat je zelfs als wereldkampioen geen God in Frankrijk bent". De tweespalt in de wegracetop werd veroorzaakt door de ont wikkelingen rond de World Se ries. Voor alle duidelijkheid nog even de belangrijkste feiten op een rijtje. In juli 1979 boycotten de sterkste coureurs de Grand Prix van België, omdat het weg dek van het vernieuwde circuit van Francorchamps naar hun mening te glad en daardoor te ge vaarlijk was. De FIM reageerde met boetes en dat zette zoveel kwaad bloed bij de betrokken renners, dat zij kort daarop tij dens de Grote Prijs van Engeland op het circuit van Silverstone plannen ontvouwden voor een eigen reeks wedstrijden buiten de erkende bonden om, de zgn. World Series. Dit alternatieve wereldkampioenschap zou een veertigtal uitverkoren coureurs in de eerste plaats veel geld moe ten opleveren en bovendien wil de het haastig uit de grond ge stampte collectief zich sterk ma ken voor betere organisaties en veiliger circuits. Belangrijke figuren van het eerste uur waren „koploper" Kenny Roberts, Barry Sheene en Virgi- nio Ferrari, maar ook Wil Hartog schaarde zich toen nog volledig achter de World Series, die door de journalist Barry Coleman ver der op poten moesten worden ge zet. Van alle schone idealen bleef al spoedig niet veel meer over. Co leman ervoer, dat slechts weinig organisatoren het aandurfden met hem in zee te gaan, onder an dere vanwege het hoge prijzen schema, dat moest worden ge hanteerd. De Engelsman onder handelde bovendien met een aantal circuits, die als zeer onvei lig te boek staan en slaagde er on danks een flinke portie bluf niet in de buitenwereld van het be staansrecht van de World Series te overtuigen. Toen het schip al bijna was gezonken, werd nog ij lings toenadering gezocht tot de FIM, die zich echter sterk genoeg kon achten om de deur keihard voor Coleman en zijn makkers op slot te gooien. Wil Hartog had al in een eerder sta dium geconcludeerd, dat de World Series geen haalbare kaart zouden zijn, althans in de oor spronkelijke vorm. Hij verliet voortijdig een vergadering in Brussel, waar hij met schimp scheuten werd overladen door Roberts, Sheene en later ook Van Duimen. Ook dit drietal keerde echter terug onder de vleugels van de FIM. Zelfs Roberts trok niet de uiterste consequentie uit zijn eerdere woorden, dat hij nooit meer in een Grand Prix zou uitkomen. Daarbij speelde een voorname rol dat de FIM erin was geslaagd de fabrikanten van de snelste racemotoren achter zich te krijgen. Roberts gaf zich overigens wel als laatste gewonnen en verklaarde bovendien niet te zullen starten in de Grote Prijzen van Finland en West-Duitsland, die volgens hem op te gevaarlijke circuits (Imatra en de Nurburgring) wor den verreden. Het is echter de vraag of hij voet bij stuk zal hou den, wanneer zijn wereldtitel in de 500 cc-klasse op het spel komt te staan en Yamaha uit publicitair oogpunt eist, dat de Amerikaan zijn kansen verdedigt. Verziekt Het is zonneklaar, dat door alle ge beurtenissen de relatie tussen een aantal coureurs mdmenteel behoorlijk is verziekt. Hartog zegt er dit van: „Ik wil best ge woon met Roberts, Sheene en Van Duimen gaan praten, maar als ze mij met de nek aankijken, zal ik heus niet achter ze aanlo pen. Dan hoeft het van mij ook niet meer. Het zal in elk geval voorlopig wel geen gezellige boel worden in het rennerskwar- tier". Hartog heeft het idee van de World Series overigens niet helemaal afgezworen. Hij gelooft nog steeds in een serie wedstrijden, waarin de topcoureurs een hoog prijzengeld kunnen incasseren. „De race voor de World Series, die in Imola was gepland, gaat misschien toch door. De organi satoren proberen het nu via de Italiaanse bond en dat is regle mentair de juiste weg. Misschien kunnen we een aantal wedstrij den krijgen om bijvoorbeeld een Europa Cup". Hartog wil een dergelijke opzet wel bepleiten bij de FIM, maar gaat er vanuit, dat met de botte bijl wei nig bereikt kan worden. De ge schiedenis van de World Series stelt hem in dat opzicht volko men in het gelijk. Indirect heb ben de inspanningen van Cole man, financieel gesteund door vooral Roberts, wel positieve ge volgen gehad voor de rijders. On der druk van de World Series zijn de start- en prijzengelden voor de wereldkampioenschapsraces opgetrokken. De Grote Prijs van België zal dit jaar niet op het cir cuit van Francorchamps worden gehouden, want de asfaltproble- men zijn nog steeds niet opgelost. Zolder neemt de organistie over. In elk geval zullen de World Series ook dit sizoen weer een rol spelen in de discussie rond het wegrace- gebeuren. Roberts heeft al aan gekondigd vóór 1981 een nieuwe poging te zullen wagen, terwijl er op dit moment nog steeds de op richting van een „vakbond", de PRA, op stapel staat. Het lijkt^r- op, dat deze Professional Riders Organisation er alleen op uit is de belangen van de toch al goed ver dienende vedetten te beharti gen.. Wil Hartog gaat echter met de FIM in de slag en stelt zich dat als volgt voor. „Mijn voorganger Wil Hartog zit hier ingeklemd tussen zijn grootste rivalen Sheene (7) en Roberts (2). Botsen zullen de heren coureurs dit jaar nog wel eens. Barry Sheene heeft in zijn naivi- teit alleen maar problemen ver oorzaakt. Gerrit Wolsink is er als vertegenwoordiger van de cros sers daarentegen wel in geslaagd iets te bereiken. Ik wil proberen via goed overleg hetzelfde te doen. Wanneer je ergens naar streeft, moet je met goede argu menten komen. Voorlopig heeft de verhoging van het prijzen schema al tot gevolg gehad, dat de Grand Prix van Venezuela niet doorgaat. Op die manier worden de zwakke organisaties er vanzelf uitgezeefd. Het was een hele op luchting toen ik hoorde, dat we niet naar San Carlos hoefden. Het vorig jaar heeft ons dat bijna 30.000 gulden gekost en dat ver dien je zelfs met een eerste plaats bij lange na niet terug".

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13