Heiden vijzelt gedeukt Amerikaans prestige og IJshockeyteam begint nu aan Spelen Carter weet wat goed 'GA MET DE BUS' Karin Enke superieur bij dames De Boer: "Het kwam er eindelijk uit Medailleverdeling Vart der Duim ontmoet Heideti op 5000 meter ZATERDAG 16 FEBRUARI 1980 SPORT PAGINA 11 LAKE PLACID (GPD) - De reclameboodschappen, die alle en dus ook de nieuwsuitzendingen op de Amerikaanse televisie voortdurend onderbreken, kunnen soms grappige tegenstel lingen opleveren. Zoals donderdagavond, toen het regionale tv-station in het noorden van de staat New York uitvoerig aandacht schonk aan de falende busverbindingen waaraan alle bezoekers van de Olympische Spelen zijn overgeleverd, omdat particulier verkeer in een straal van 15 kilometer rond Lake Placid is verboden. Velen moesten te voet acht kilometer afleggen om Whiteface Mountain te bereiken, waar de afdaling plaatsvond. Skilief hebbers, die uren hadden moeten lopen omdat de bussen te lang op zich lieten wachten of helemaal niet kwamen, uitten hun boosheid voor de camera's. Een dame die het vervoer in goede banen moest leiden, zei hulpeloos: „De mensen zijn agressief omdat ze erg lang op een bus moeten wachten. Ik was zelfs bang een klap te krijgen". Luttele seconden later was het de beurt aan de commercie. „Kom naar Lake Placid om de Winterspelen te bezoeken", nodigde de reclametekst uit. „Een perfecte busverbinding brengt U op de plaats van bestemming". Een lachfilm valt erbij in het niet. XIII OLYMPIC OOO WINTER GAMES LAKE PLACID (GPD) - Voor Ne derland begint het ijshockey- toernooi eigenlijk vandaag pas. Canada en Rusland waren oe fenwedstrijden, waar weinig van verwacht mocht worden, maar de drie komende ontmoetingen moeten de winstpunten opleve ren. Vanavond wordt er gespeeld tegen Japan, en daar moet van gewonnen kunnen worden. Vo rig jaar troefde Oranje de Japan ners in de eerste wedstrijd van de strijd om de wereldtitel in de B- groep met een 6-5-zege af, en dat mocht toen historisch genoemd worden. Het wil echter niet zeggen dat Ne derland per definitie de winnen de ploeg is. Jack de Heer ,,Er moet gewoon gewonnen worden. Als we verliezen, zijn we voor de derde plaats in de poule uitge schakeld en kunnen we net zo goed naar huis gaan". Trainer Hans Westberg heeft goede hoop, al is het Japanse ijshockey voor hem niet geheel een open boek. Westberg: „Het Japanse ijshockey ontwikkelt zich elk jaar weer anders. Ze hebben daar Ca nadese invloeden, maar in de competitie spelen ook een aantal Russen". Kritiek Westberg ondervindt overigens binnen de spelersgroep enige kri tiek naar aanleiding van zijn keu ze van keepers. Eerst liet hij Ger ry Gobel (Tilburg) buiten de se lectie ten faveure van zijn eigen Amsterdamse keeper John de Bruyn, terwijl hij in de wedstrijd tegen Rusland eerste keeper Ted Lenssen aanvankelijk op de re servebank liet plaatsnemen. Dat is hem door de spelers niet in dank afgenomen. De snelle 8-1-achterstand tegen de Russen werd vooral John de Bruyn aangewreven, maar de verklaring van Westberg voor zijn voorkeur voor De Bruyn klinkt niet onlogisch. Westberg: „Lenssen is mijn beste keeper. Tegen Canada heeft hij tien goals tegen gehad en daar wil ik hem niet de schuld van geven. Als je zo'n jongen echter ook tegen de Russen, die ongetwijfeld veel goals zouden maken, de hele wedstrijd laat spelen, heb je kans dat hij voor de rest van het toer nooi mentaal geknakt is. Dat zou niet in het voordcel van de ploeg zijn". LAKE PLACID (GPD) - In de schaduw van Eric Heiden en Evgeny Koeli- kov, die een bloedstollend gevecht leverden om het 500 meter-goud, ging de bronzen medaille van Lieuwe de Boer een beetje verloren. Maar voor de 26-jarige Friese spinter had het brons een gouden randje, want om in het hoog gekwalificeerde gezelschap van rassprinters alleen het superkoppel Heiden-Koelikov voorrang te moeten geven, is een uitzonderlijke presta tie. De zo sensationeel begonnen me- dailleoogst van de Nederlandse schaatskolonie in Lake Placid kreeg hiermee een voortreffelijk vervolg. Het was trouwens ook in andere opzichten een unieke ge beurtenis, want voor de eerste maal in het olympische schaatsen veroverde een Nederlander een medaille op de 500 meter. Helemaal onverwacht kwam het succes van Lieuwe de Boer toch niet, zoals de middelmatige klas sering van Bert de Jong (15e) en het voor spek en bonen meedoen van Hilbert van der Duim geen echte verrassingen waren. Gaan deweg deze winter nestelde Lieuwe de Boer zich steeds hech ter in de wereldtop. Zijn schitte rend Nederlands record onlangs in Davos (37,80) en een vierde klassering op een van de 500 me ter-ritten bij de wereldkam pioenschappen in West Allii, toonden de aansluiting aan. Maar Lieuwe de Boer beseft al te goed dat op de kortste afstand de geluksfactor een doorslaggeven de rol kan spelen. Met veel zelf vertrouwen valt het fortuin ech ter ook. En daaraan ontbrak het de Fries, die onverstoorbaar zijn gang gaat en zich het vorig jaar als enige niet liet beinvloeden dooi de ruzie in de kernploeg, aller minst. Fractie In de Noor Jarle Pedersen had De Boer een uitstekende opponent. Dank zij zijn hoge startsnelheid was de voormalige korte-baan- crack uit Ureterp op de eerste honderd meter zelfs maar een fractie (vijfhonderdste van een seconde) langzamer dan Eric Heiden, de man die, als alles ver der normaal verloopt, al het Karin Enke schaatsgoud bij de heren mee naar huis neemt. Lieuwe de Boer hoefde, toen hij zijn race had beëindigd en coach Jorrit Jorritsma hem toe schreeuwde „klasse Lieuwe", niet zo verschrikkelijk in de ze nuwen te zitten. De meest promi nente rijders waren al voor hem in de baan verschenen. Alleen Immerfall en Chlebnikov hadden hem eigenli jk nog van het erepo dium kunnen afhouden, maar beiden schoten te kort. De zwaar gebouwde Rus faalde zelfs volle dig en beging een zelfde misser als zijn landgenoot Koelikov in de dynamische openingsrit. In de eerste bocht raakten beide Rus sen uit balans, zij het dat voor Koelikov, die in de binnenbocht was vertrokken, de gevolgen veel ernstiger waren. Nooit zal echt opgehelderd kunnen worden of Koelikov. die na het winnen van het goud in Inns bruck alles op deze 500 meter richtte, zonder die misser bij uit het uitkomen van de eerste bocht de prolongatie van zijn olympi- LAKE PLACID (GPD) - Een vreugde-uitbarsting was er bij Lieuwe de Boer niet bij. Broodnuchter en zonder een spoor van emotie zat hij naast Eric Heiden en Evgeny Koelikov op de gebruikelij ke persconferentie, waar voor alle medaillewinnaars worden uitgenodigd. „Ik ben eigenlijk nog niet zo erg on der de indruk van die bron zen medaille. Misschien be sef ik pas vanavond wat ik hier heb gepresteerd", ver telde de 26-jarige Fries. „Het was een nadeel voor me dat ik de laatste binnen bocht had. Die moet ik altijd erg wijd ingaan en dat kost je tijd. Het was trouwens wel de beste binnenbocht die ik dit jaar heb gereden, en de rest van de rit was ook vrij wel vlekkeloos". „Eindelijk Lieuwe de Boer: brons is het er nu helemaal uitge komen", verzuchtte Lieuwe de Boer, in het dagelijks le ven onderhoudsmonteur. „Of ik doorga, weet ik nog niet. Daarover zal thuis eerst gesproken moeten worden, want ik heb tenslotte een ge zin en het schaatsen heeft me dit jaar veel geld ge kost". sche titel verspeelde. Koelikov, een echte levensgenieter in de Russische ploeg en dikwijls afge schilderd als een westerse en dus decadente playboy, hield Heiden op de eerste honderd meter ach ter zich (10,08 om 10,13), maar door de misslag raakte hij heel even het ritme kwijt. Bij het uitkomen van de tweede ronding lagen de zaken al erg duidelijk. Op topsnelheid joeg Heiden door de binnenbocht. Het deerde de Amerikaan weinig dat de loting hem niet gunstig gezind was geweest, want finishen in de buitenbaan is voor de sprinters een voordeel, omdat in de wijdere bocht de vaart er maximaal in blijft. De Amerikanen, die op de ope ningsdag de grote verliezers wa ren, konden hun eerste gouden winnaar bejubelen. Maar Eric Heiden, die eigenlijk alleen de 500 meter vreesde, bleef net zo lang op het ijs tot zijn grootste rivalen aan de beurt waren ge weest. Toen Fröde Rönning, de Noorse kanshebber, en Anatoli Medennikov, onmiddellijk na hem op vrij grote afstand van zijn superieure 38,03 waren blijven steken, kon het Amerikaanse schaatswonder in feite al opge lucht zijn, terwijl de Canadees Boucher het vervolgens ook liet afweten. Hij ging bijna onderuit op dezelfde plek waar hij twee jaar geleden tijdens het WK-toer nooi uit de baan vloog. Troost Voor de Amerikanen betekende de triomf van Eric Heiden een hele troost, omdat bij de dames het alles overheersende goud aan hun neus voorbij ging. Leah Muller-Poulos, die evenals haar echtgenoot Peter in Lake Placid haar schaatscarriére beëindigt, was simpelweg niet opgewassen tegen de Oostduitse Karin Enke. De 18-jarige voormalige kunst- rijdster, die na een armoperatie het hardrijden is gaan beoefenen (in 1977 was ze negende bij de Eu ropese kampioenschappen kunstrijden), bewees dat ze niet bij toeval het afgelopen weekein de de sprinttitel bemachtigde. Ze is op dit moment verüit 's werelds snelste vrouw op de schaats. De Nederlandse dames, een dag eerder verwend met goud en zil ver, kwamen in het stuk niet voor. Zeker, de hoop op een me daille was deze keer volstrekt ir reëel, maar van Haitske Valentijn had meer verwacht mogen wor den dan de 44,02 waarop ze uit kwam. Met een wegwerpgebaar naar het scorebord waarop haar tijd werd weergegeven, maakte ze dat na het passeren van de eindstreep ook zelf kenbaar. Sijtje van de Lendes 500 meter had niet meer te betekenen dan een trainingsrondje Ze eindigde anoniem in de achterhoede. An nie Borckink, aangekondigd als de winnares van het eerste schaatsgoud. maakte van haar optreden een ereronde. Maar dat viel haar nauwelijks kwalijk te Eric Heiden: in het gouden pak ojj weg naar goud SCHAATSEN 500 meter dnmes: 1. Karin Enke (DDR) 41.78 (Nieuw Olympisch record), 2. Leah Muller-Poulos (VS) 42.26, 3, Natnlja Pe- troesjova (Sov) 42.42, 4. Ann-Sofie Itaernstrtöm (Zwe) 42.47, 5. Mariko Nn- gnya (Jap) 42.70, 6. Cornelia Jacobs (DDR)42.98,7. Beth Heiden (VS)43.18,8. TatjanaTarasova (Sov)43.26, 15. Haitske Valentijn (Ned) 44.02. 22. Annie Borc kink (Ned) 44.47, 26. Sptje van de Lende (Ned) 44.74. 500 meter heren: 1. Eric Heiden (VS) 38.03 (Nieuw Olympisch record), 2. Ev- geniy Koelikov (Sov) 38.37,3. Lieuwe de Boer (Ned) 38.48, 4. Frode Roenning (Noo) 38.66, 5. Daniel Immerfall (VS) 38.69. 6 Jarle Pederson (Noo) 38.83, 7. Anatoli Medennikov (Sov) 3R.88, 8. Gae- tan Boucher (Can38.90,16. Bert de Jong (Ned) 39.30, 28. Hilbert van der Duim (Ned) 40.42. LANGLAUF DAMES: 1. Raisa Smetanina (Sov) 15.06,92, 2. Ulka Hilkkariihivuori (Fin) 15.11,96, 3. Kveta Heriova (Tsj) 15.23,44, 4. Barbara Petzold (Odl) 15.23,62,5. Nina Balditsjeva (Sov) 15.29,02, 6. Galina Koelakova (Sov) 15.29,58. KUNSTRIJDEN De stand na de eerste twee verplichte oefeningen ijsdnnsen: 1. Natalia Linis- joek/Gennndi Karponosov (Sow) plaats- cijfer 10 en 40.40 punten,2. Krisztina Re- goeczy/Andras Sullny (Hon) 17 - 39.60.3. Irina Moseva/Andrei Minenkov(Sow)27 38.88, 4. Jayne Torvill/Christopher Dean (Gbr) 41 -37.84, 5, Lorna Wighton/ John Dowding (Can) 44 - 37.80,6. Lilianu Rehakova/Stanislas Drastich (Tsj) zelfde plaatscijfer, zelfde puntentotaal. RODELEN De stand na drie manches: 1. Ernst Has- pinger (Ita) 2.10,860 (43,435en43.833 en 43.592), 2. Bcrnhard Glas (DDR) 2.11,314 (43,609 en 43.780 en 43,925) 3. Paul Hild- gartner (Ita) 2.11,360 (43,652 en 44.000 en 43.708). 4. Anton Winkler (Oos) 2.12,240 (43,885 en 44,045 en 44.310) 5. Franz Wil- helmer(Oo.s) 2.13,104 (44,162 en 44,783 en 44,159) 6. Gerhard Sandbichlor (Ooh) 2.13,144 (44,128 en 44,711 en 44,305) BOBSLEE De stand na twee van de vier wedstrrij- den: 1. Scharer (Zwi) 2 minuten 4.63 se- conden., 2. Germeshausen (Odl) 2.05,06., 3. Nehmer (Odl) 2.05,27., 4. Hiltebrand (Zwi) 2.05,33. LAKE PLACID (ANP)- Het Olympische comité van de Verenigde Staten (USOC) zal niet te lang wachten met het openbaar maken van zijn standpunt over het al dan niet deelnemen aan de Spelen van Mos kou. Deze veronderstel ling is in kringen van het IOC herhaaldelijk naar vo ren gebracht tijdens de eerste dagen van de Olympische Winterspelen. Verwacht wordt dat het USCO niet te lang weerstand zal kunnen bieden aan de oproep van presi dent Carter. Die verwachting is gebaseerd op uitlatingen van Ro bert Kane, de voorzitter van het Amerikaanse comité. Kane heeft onderstreept dat het comité zijn werk wil doen ten voordele van het land. Hij voegde er aan toe dan niemand beter weet wat goed is voor de Verenigde Staten dan president Carter. "Wij zijn", stel de Kane, "sportmensen, maar in de allereerste plaats zijn wij Ame rikanen". Tot nu toe heeft het Olympische comité van de Verenigde Staten beslissingen voor zich uit ge schoven. Op alle mogelijke ma nieren is geprobeerd tijd te rek ken, misschien wel om de Win terspelen van Lake Placid niet in hetzelfde probleem te betrekken. Maar het lijkt onmogelijk nog langer de druk te weerstaan die van alle kanten uit de Verenigde Staten op het comité wordt uit geoefend. Europees Parlement Inmiddels heeft gisteren het Euro pese Parlement opgeroepen tot een boycot van de Olympische Zomerspelen in Moskou en aan gedrongen op een onmiddellijk embargo op de verkoop van over tollige grondstoffen aan Sowjet- Unie. Verder veroordeelde het Parlement de binnenlandse ver banning van de Russische dissi dent Andrei Sacharov. In drie moties, die ondanks verzet van de socialistische partijen met ruime meerderheid werden aan genomen, drong het Parlement erop aan dat de Olympische Spelen op overeen te komen in ternationaal grondgebied wor den gehouden. Het riep de rege ringen van de negen lidstaten van de Europese gemeenschap op het topsporters te vragen niet aan de Zomerspelen deel te nemen, in dien zij in Moskou plaatsvinden. De Volksrepubliek China doet ove rigens alsof de Sowjet-Unie niet meer bestaat. Het nationale pers bureau vermeldde donderdag alle Olympische resultaten met uitzondering van de 30 km ski loop. Daarop behaalde Nikolai Zimiakov de enige Russische ze ge van de dag. Ook liet het persbureau achterwege enige aandacht te schenken aan de afwezigheid van Taiwan. 1. Sowjet-Unie *2 2. Nederland 3. Oostenrijk 1 4. Verenigde Staten 1 5. Oost-Duitsland 6 Kinland 7. 8. Canada Tsjechoslowakije 9. Bulgarije zilver 2 1 1 1 1 1 LAKE PLACID - Hilbert van der Duim volt de eer te beurt om vandaag Eric Heiden in het strijdperk te treden op de 5000 meter. Ze komen uit in de tweede rit, nadat Tom Erik Oxholm en Tomas Gustafson, de twee jeug dige uitblinkers van de Europese Kampioenschappen in Trond- heim, de wedstrijd om half vijf hebben geopend. Na Tveter-Woods (derde paar) en Stenshjemmet-Ljoskin, met 7.02,10 bezitter van het seizoen record, rijdt Yep Kramer als tweede Nederlander in de vijfde rit tegen de Japanner Yamamoto. Ook Piet Kleine heeft ëen rit latei- een Japanse tegenstander, Ka- wahara. Kleine heeft dus de voornaamste kanshebbers voor het eremetaal voor zich. al komen na hem nog de Russen Berezin en Ogloblin aan de start. Bondscoach Egbert van 't Oever "Als de resultaten net zo gunstig uitvallen als deze loting ben ik erg tevreden. Hilbert van der Duim kan tegen Eric Heiden twee dingen doen. zich stuk vechten op hem of de tijden van het eerste paar als schema nemen om naar een goede positie te rij den

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11