Toenemende kans op vrijlating gegijzelden Iran Harde maatregelen Soames tegen partij van Mugabe Leger ontruimt bezette fabriek in Turkse stad Izmir Joegoslavië wacht op dood Tito Europees Parlement blijft in Straatsburg Schmidt verwijt Carter gebrek aan openheid Directeur Aeroflot Spanje uitgewezen VRIJDAG 15 FEBRUARI 1980 BUITENLAND PAGINA 9 ANKARA (Reuter/GPD) - Leger en poli tie, gebruikmakend van pantservoer tuigen, hebben gisteren in de Turkse stad Izmir een door linkse arbeiders bezette textielfabriek bestormd en de bezetters van het fabrieksterrein ver wijderd. Ook zijn er een groot aantal arrestaties verricht. Bij de bestorming waren ongeveer 10.000 militairen betrokken. Zij werden niet alleen ondersteund door pantservoer tuigen, maar ook door helikopters. Na een kort vuurgevecht, waarbij één poli tieman werd gewond, gaven de bezet ters zich over. Voor de bestorming was de arbeiders een ultimatum gesteld, waaraan evenwel geen gehoor werd gegeven. Na de ontzettingsactie deelde de gouver neur van Izmir mee dat 1.500 personen in hechtenis waren genomen. De arres tanten zijn allen ondergebracht in een stadion. Vrouwen werden na onder vraging in vrijheid gesteld. Tijdens de bestorming kwamen ook uit andere steden berichten van politiek geweld. Daarop meldde de staatsradio dat het kabinet in een spoedzitting bij een was gekomen om zich te beraden over de gespannen toestand. Ook liet het weten dat de regering het volk op riep niet in paniek te geraken. Later op de dag, toen de fabriek in Izmir was ontzet, verscheen premier Demirel voor de televisie. Hij zei dat "de Turkse staat sterk genoeg is om al deze krank zinnigheden te verpletteren, die ge richt zijn op de vernietiging van ons land. Wij zullen de toekomst van Tur kije niet in handen leggen van schur ken". „De ergste onderdrukking sinds de val van Oeganda's Amin". Het was geen geringe beschuldiging van de Turkse oppositieleider Ecevit jegens de drie maanden oude rechtse minderheids- regering-Demirel, die hem opvolgde na een verkiezingsnederlaag in okto ber. Ecevit sprak van „Gestapo-me- thoden" waarmee het volk het zwijgen wordt opgelegd. Het gevaar voor dictatuur is groter dan ooit tevoren, zei Ecevit ook, en hij noemde de situatie ernstiger dan vóór de 12e maart 1971, de datum waarop de legerleiding de toenmalige regering- Demirel tot aftreden dwong, omdat zij de anarchie niet meer in de hand had. Die anarchie is sindsdien, zacht uitge drukt, verveelvoudigd, de economi sche situatie ingestort en het staatsge zag uitgehold. Tekenend voor dit laat ste waren gisteren de duizenden win kels in Istanbul, die liever dicht bleven - gehoor gevend aan waarschuwingen en bedreigingen van onduidelijke groepen jongeren - dan het bevel van het militaire commando, open te blij ven, op te volgen. Soldaten met blauwe baretten hielden de wacht bij de weini ge winkels die niet dicht gingen, in het bijzonder de bakkerszaken waarvoor zich lange, kleumende rijen vorm den. Dat zelfs het militair commando, dat de scepter zwaait in Turkijes grootste stad, niet meer in staat was zijn wil op te leggen, moet in eigen ogen wel als het allerverontrustendste gelden. Pa radoxaal genoeg was de situatie eerst omgekeerd in Izmir, Turkije's derde stad. Daar heerste geen staat van beleg, maar juist daar volvoerden tiendui zend militairen met tanks en helikop ters een strategisch gezien effectieve operatie. Waarom heeft premier Demirel in Izmir, waar het al weken onrustig is, de staat van beleg nog niet willen laten uitroe pen, al bleek hij het leger wel nodig te hebben? Eén reden zou kunnen zijn dat hij de rechtse en uiterst rechtse krachten die in die provincie nu in ac tie zijn, de vrije hand wil laten. Staat van beleg leidt tot krijgsraden en der gelijke, en die kunnen weliswaar streng zijn tegen links, maar willen ook nog wel eens optreden tegen rechts, zoals in sommige van de 19 provincies is gebleken, waar nu de staat van beleg heerst. Dit werpt een nieuw licht op de verkla ringen van Ecevit. Deze vermeed zich tegen de militairen te richten - zijn aanval gold de regering-Demirel. Wan neer hij de situatie echter vergelijkt met die van vóór 12 maart 1971, moet iedereen terugdenken aan het feit dat door de militaire ingreep voor de toenmalige regering-Deinirel een se- mi-militair regime in de plaats fewam, dat veel minder rekening hield met de mensenrechten dan de regering daar voor. Hij schijnt Demirel te willen waarschuwen dat hij het niet opnieuw zo ver moet laten komen. Het kan ook zijn dat Ecevit terugdenkt aan de eerste militaire staatsgreep, die van 27 mei 1960, waarbij ook oen rechtse regering (die van Mcnderes) ten val werd gebracht. Deze gleed dui delijk af naar een autoritair bewind, en studenten die ertegen in verzet kwa men, kregen de steun van militairen, die zorgden voor nieuwe verkiezingen, waardoor een jaar later Inonu, opposi tieleider onder Menderes, eerste minis ter kon worden. Zo'n scenario zit er nu echter niet meer in - daarvoor is de afstand tussen leger en studenten te groot geworden. Al in 1971toen linkse studenten op een her haling hoopten, lieb de ontwikkeling falikant anders. Eerste zorg voor de le gerleiding lijkt trouwens nu niet meer het behoud van de democratie, maar dat van de ondeelbaarheid van de re publiek, m.a.w. het neerslaan van Koerdische aspiraties. (Ecevit be schuldigde Demirel overigens ook van het discrimineren van minderhe den.) Blijft een derde mogelijkheid waar Ece vit wellicht op speculeert: de legerlei ding, die inziet dat ook zij niet op eigen krachten de situatie aankan, valt terug op haar rol van „grootste pressiegroep" en eist, zoals zij eind december al ver sluierd deed, op korte termijn openlijk de deelname van Ecevits partij aan de regering-Demirel, daarmee ook diens „vrije economie" blokkerend, die vol gens Ecevit noodlottige overeenkom sten vertoont met die van Zuidameri- kaanse dictaturen en het volk in de mi sère stort. Maar luisteren de generaals nog naar de oppositieleider? STRAATSBURG - Het Europese Parlement blijft het hele jaar in Straatsburg vergaderen. Dit werd gisteren besloten ^oor het presidium van het parlement. Dit besluit zal, zo wordt in EG-krin- gen verwacht, op heftige kritiek stuiten van Luxemburg, waar in mei een nieuw gebouw gereed komt dat speciaal voor het Euro pese Parlement werd opgetrok ken. Het probleem van de zetel van het parlement wordt nu weer actueel. De laatste jaren hield het Europese Parlement zijn plenaire vergade ringen om de maand in Straats burg en Luxemburg. Nadat het nieuwe parlement was gekozen, werd alleen nog in Straatsburg vergaderd. Het gebouw van de Raad van Europa in Straatsburg was wel geschikt voor bijeen komsten van 410 nieuwe Europe se afgevaardigden, terwijl het parlementsgebouw in Luxem burg te klein bleek. In het groot hertogdom werd echter hard ge werkt aan een nieuwe vergader zaal, wel geschikt voor 410 af gevaardigden. Het besluit om voortaan alleen nog in Straatsburg bijeen te komen, is genomen onder Franse druk. Maandag werd in Parijs een over eenkomst ondertekend waarbij Straatsburg gedurende drie jaar extra hulp van de Franse regering krijgt om zijn functie van 'Euro pese hoofdstad' verder uit te kunnen bouwen. Er komen nieuwe autowegen, een betere luchthaven en andere faciliteiten. Parijs wil de hoofdstad van de El- zas graag definitief tot zetel van het Europese Parlement ma ken. Over de plaats van vestiging van het parlement zijn de negen EG- lidstaten het nooit eens gewor den. Wel werd besloten dat Straatsburg 'voorlopig' als zoda nig zal fungeren, maar het parle ment zal ook af en toe in Luxem burg bijeenkomen. Hier is name lijk het secretariaat-generaal (1800 personeelsleden) van het parlement gevestigd. Elke keer dat het parlement nu in Straats burg vergadert, moeten 800 per soneelsleden (tolken, vertalers, etc.) naar Straatsburg reizen. Het EP-personeel heeft al enige malen met stakingen en andere acties gedreigd als het Europees Parlement in Straatsburg blijft bijeenkomen. Van deze kant kan dus een heftige reactie worden verwacht, als ook van de Luxem burgse regering, die bang is voor voldongen feiten te worden ge plaatst. Want met de keuze voor Straatsburg willen sommige parlementariërs alvast Luxem burg uitschakelen. Over de strijd tussen Straatsburg en Brussel, een zetel van de belangrijkste Eu ropese instellingen, kan dan later worden beslist. Blank Rhodesië ging gisteren naar de stembus om de kandidaten voor de 20 blanke zetels in het parlement te kiezen. De opkomst was niet overweldigend. Van te voren was al duidelijk dat de partij van ex-premier Ian Smith het grootste aantal zetels zal behalen HOME/WASHINGTON (Reuter/DPA/AFP) - De Iraanse president Abdolhassan Bani Sadr heeft gisteren ver klaard, dat de 50 Amerikaanse gegijzelden in Teheran binnen 48 uur vrij kunnen zijn als de Verenigde Staten positief reageren op de voorstellen van Iran. SALIBURY (Reuter/UPI) - Als jongste stap om „een einde te maken aan intimidatie van kie zers" heeft de Britse gouverneur Lord Soames in Rhodesiè giste ren de zwarte nationalistische leider Robert Mugabe en diens aanhangers verboden openbare bijeekomsten te houden in twee gebieden in het zuidoosten van het land. Eerder op de dag was bekend geworden, dat de Rhode- sische politie vijf topfunctiona rissen van Mugabe had gearres teerd op beschuldiging van het verlenen van onderdak aan zich illegaal in Rhodesië bevindende guerrillastrijders. Vier dagen te voren legde Soames partij-pen ningmeester Enos Nkala van Mugabe een campagneverbod op op beschuldiging van het afleg gen van opruiende verklaringen, Nkala ontkende dit gisteren en zei op een persconferentie, dat hij zou doorgaan en dat de gouver neur naar de hel kon lopen. Mu gabe beschuldigde de Britse gouverneur ervan door het aan zich trekken van verregaande bevoegdheden tegen intimidatie ongrondwettelijk te handelen en te pogen de komende verkiezin gen in het nadeel van zijn partij te laten verlopen. Mugabe ontkende op een perscon ferentie categorisch dat zijn een heden zich schuldig maken aan politieke intimidatie en nodigde BONN (Reuter) - Bondskanselier Als gevolg ervan zal West-Europa Helmut Schmidt van West- Duitsland heeft in het geheim kritiek geoefend op president mmy Caiter voor het achteraf onvoldoende voorlichten van zijn bondgenoten over zijn voorne mens, aldus gre'-J ciaal- i eraf '.r.r m Br .n. Jo ge „ei-fc uitie Schmidt zijn kritiek op een vergadering met de fractie van zijn partij in de Bondsdag twee dagen geleden. "Deze nalatigheid van Carter", zo zou Schmidt tegen zijn partijge noten hebben gezegd, „maakt het de NAVÜ-bondgenoten steeds moeilijker Washingtons beleid in te schatten. Wegens spionage (Van onze correspondent Peter Hattink) MADRID - De Spaanse autoriteiten hebben vannacht Alex Suranov, di recteur van de Russische nationale luchtvaartmaatschappij Aeroflot in Madrid, wegens spionage uitgewezen. Suranov, die nog geen twee jaar in de Spaanse hoofdstad woonde, werd gistermiddag gearresteerd, toen hij uit een gehuurde flat in de stad kwam waarin de politie een aantal Spaanse geheime militaire documenten had gevonden. In de afgelopen maanden hebben de Spaanse autoriteiten verschillende Russen wegens spionageactiviteiten het land uitgewezen, zonder dat hiervan officieel melding is gemaakt. Waarnemers menen dat dit de reden is geweest voor koning Juan Carlos om het staatsbezoek aan Moskou, dat aanvankelijk voor dit jaar was gepland, te annuleren. zijn stem binnen het bondge nootschap moeten verheffen", aldus Schmidt in een toelichting bij het Westduitse buitenlandse ■beleid voor de SPD-fractie. De Westduitse bondskanselier voert begin maart ruggespraak met Carter in Washingtun. De SPD-kringen zeiden dat de bondskanselier zijn gehoor had aangeraden de gemeenschappe lijke verklaring die hij en presi dent Valéry Giscard d'Estaing van Frankrijk vorige week heb ben uitgegeven, zorgvuldig te le- De verklaring bevatte onder meer de waarschuwing dat de huidige crisis tussen Oost en West, on geacht de bedoelingen van de be trokken partijen, tot zeer ernstige gevolgen voor de wereld kon lei den. De Frankfurter Neue Presse, die berichtte over Schmidts verga dering met de SPD-fractie. schreef dat de bondskanselier er met nadruk op wees dat de Sow- jet-Unie geen kans zou krijgen Frankrijk en West-Duitsland uit te spelen tegen de Verenigde Sta ten. Schmidt, aldus deze krant, haalde, waarschijnlijk opzettelijk, de uitlating van Giscard d'Estaing aan: "De Duitsers zijn voor ons. Fransen, de bondgenoten die het eerst komen". De Frankfurter Neue Presse schreef verder dat de bondskan selier ook had gezegd dat wester se inlichtingendiensten hadden gemeld dat Russische troepen dichter opdrongen naar de Pakis taanse grens en vooruitgescho ven luchtmachtbases aanlegden met capaciteit voorde modernste militaire vliegtuigen. een team van Gemenbestwaar- nemers uit tijdens de verkiezin gen later deze maand naar gebie den te komen waar hij sterk staat oin daarover zelf te oordelen. Hij zei dat hij zijn vroegere guerril lamedestander Nkomo, met wie hij woensdag sprak, ook zou vra gen samen met hem een coalitie te vormen, als zijn partij een ab solute meerderheid in het parle ment zou krijgen en achtte het een goed idee. dat het Gemen- besttoezicht ook na de verkiezin gen nog gedurende vier a zes maanden zou blijven bestaan. De Britse aanwezigheid zou als af schrikking kunnen werken voor hen die opnieuw zouden willen overgaan tot het eenzijdig uitroe pen van de onafhankelijkheid van Engeland (zoals in 1965 ge schiedde onder leiding van ex- premier Ian Smith, red.). De blanken in het land kozen giste ren intussen hun twintig af gevaardigden die zij in het nieu we parlement zullen krijgen. De opkomst was gering en gestemd werd slechts in zes van de 20 dis tricten, daar tegenover de andere veertien kandidaten van de Frontpartij van Ian Smith geen tegenkandidaten waren gesteld. De verkiezingen voor de 80 zwar te afgevaardigden worden ge houden van 27-29 februari. Naar in Washington verluidt, ziet Iran nu af van de lange tijd geëi ste uitlevering van de ex-sjah. President Carter heeft van zijn kant, zoals hij woensdag op een persconferentie meedeelde, zich akkoord verklaard met de vor ming van een internationale commissie die de beschuldiging gen tegen de gewezen sjah en zijn regime moet onderzoeken. Na de vorming van deze commissie zouden de gegijzelden in de Ame rikaanse ambassade in Teheran kunnen worden vrijgelaten, mits bepaalde hangende kwesties voordien zijn opgelost. Een van deze kwesties schijnt te zijn dat Washington zou moeten toege ven, dat de Verenigde Staten de sjah in 1953, nadat hij al eens als balling zijn land had moeten verlaten, weer op zijn troon heb ben gezet en hem daarna zijn blij ven steunen. Voorts zouden de VS moeten verzekeren dat zij voortaan niet meer in de binnen landse aangelegenheden van Iran zullen ingrijpen. Voorzichtig In Washington stelden functiona rissen van het Witte Huis en het ministerie van buitenlandse za ken zich voorzichtig op. Volgens hen kan hef verscheidene dagen of zelfs weken duren voordat alle bijzonderheden van een vrijla tingsplan zijn uitgewerkt. Het voorgestelde compromis zou huns inziens elk ogenblik nog in het water kunnen vallen. In dit verband doelden zij op het touw trekken in Iran tussen president Bani Sadr en de studenten die 103 dagen geleden de Amerikaanse ambassade bezetten. Een woordvoerder van Waldheim deelde ook mee dat er nog enkele details moeten worden geregeld voordat zijn plan voor vrijlating van de gegijzelden rond is. Hij hoopte dat spoedig de samen stelling van de commissie van onderzoek kan worden bekend gemaakt. Niet gelukkig De bezetters van de Amerikaanse ambassade in Teheran zijn niet gelukkig met de tekenen die wij zen op een spoedige vrijlating van de gegijzelden. Hun geeste lijk leider, Hojatoleslam Cho'ini, verklaarde gisteren dat er een complot bestaat om de bezetters aan te houden op beschuldiging van het gijzelen van mensen en het schaden van het internatio nale prestige van Iran. Het Russische persbureau Tass heeft gisteren in een commentaar op president Carters persconfe rentie van woensdagavond ge zegd dat Carter beslag wil leggen op de olierijkdom van Iran en dat hij de rest van het gebied van de Perzische Golf beschouwt als Amerikaans eigendom. In zijn persconferentie, aldus Tass, zette Carter opnieuw de koers van ondermijning van de ont spanning en het opdrijven van de spanning uit. Carter probeerde volgens het Rus sische persbureau de Ameri kaanse inmenging in de binnen landse zaken van het Iraanse volk te rechtvaardigen en hij stak niet onder stoelen of banken dat hij wil worden herkozen opeen "mi- litairistisch en hegemonistisch program". Vitaal Het commentaar van Tass ging in de eerste plaats over de stelling si dent Bani Sadr. van de Amerikaanse president dat het gebied van de Perzische Golf een gebied is dat voor de Verenigde Staten van vitaal be lang is. "Carter maakte openlijk aanspraak op de olierijkdom van Iran en het geheel van de Perzische Golf', aldus het persbureau. "Hij nam niet eens de moeite uit te leggen waarom de exploitatie van de na tuurlijke hulpbronnen van ie mand anders, binnen de Amei i kaanse nationale belangensfeer ligt en met welk recht de Ver enigde Staten duizenden mijlen van hun kust een vloot samen trekken die de grootste uit de ge schiedenis is". darter haalde volgens Tass op aanmatigende wijze zijn schou ders op over vragen rond de vori ge Amerikaanse Iran-politiek, meer in het bijzonder over de staatsgreep van 1953 die de sjah en zijn familie de macht teruggaf en die voor de Verenigde Staten werd gesteund. Officieel bezoek minister-president afgebroken (Van onze correspondent Anton Koene) WENEN - De Joegoslavische mi nister-president Veselin Djura- novic heeft gisteren een drie daags officieel bezoek aan de DDR abrupt afgebroken in ver band met de kritische gezond heidstoestand van de Joegoslavi sche president, maarschalk Tito. MARINEBASIS CAIRO (UPI) - De Sowjet-Unie is bezig een marinebasis aan te leg gen bij de Libische Middelland- se-zeehavenstad Al-Bardiya, zo heeft het Egyptische dagblad "Al Achram" vandaag gemeld. Vol gens het blad heeft kolonel Gada- fi deze haven aan de Russen ter beschikking gesteld. Er zouden luchtdoelraketten worden geïn stalleerd ter verdediging van dc haven. Om dezelfde reden heeft de Joe goslavische minister van bui tenlandse zaken Joz Vrgovec een officieel bezoek aan India afge last. De gezondheidstoestand van pre sident Tito is, sinds zijn linker been op 20 januari werd geampu teerd, nog niet zo slecht geweest. In de medische bulletins van de laatste dagen wordt gezegd dat Tito zich in acuut levensgevaar bevindt, terwijl tevoren steeds werd gesproken van een kriti sche gezondheidstoestand. In het medische bulletin van gis teravond wordt opnieuw mel ding gemaakt van acuut levens gevaar en wordt gezegd dat Tito buiten bewustzijn is. Medische specialisten in Wenen geloven dat de toestand van Tito zodanig is verslechterd, dat de behande lende artsen hem hebben opge geven en dat de 87-jarige patient niet meer dan vijf tot zeven dagen heeft te leven. Dat Tito de zware operatie aanvankelijk zo goed heeft doorstaan, schrijven ze toe aan zijn ijzeren wil en ijzeren con stitutie. In de afgelopen maand hebben de Joegoslaven wel geleerd dat het leven ook met maar af en toe Tito aan het roer gewoon doorgaat. De verantwoordelijkheden die tot voor kort op de schouders van maar één man rustten, zijn nu verdeeld over 30 door Tito zelf uitgekozen bestuurders in de re gering en de top van de commu nistische partij. Het nemen van beslissingen kost meer tijd, maar het land functioneert op dezelfde manier als in de tijd dat Tito de touwtjes alleen in handen had. Dat de Joegoslavische premier Djuranovic ondanks de kritieke gezondheidstoestand woensdag voor een officieel bezoek naar de DDR was afgereisd, wordt in di plomatieke kringen uitgelegd als een demonstratie tegenover de Russen om duidelijk te maken dat het collectief leiderschap in Joegoslavië in de praktijk goed functioneert. In nauwelijks verhulde termen veroordeelde de Joegoslavische premier in de DDR de Russische inval in Afghanistan. Op dit zelf de moment bevindt zich een be langrijke functionaris van de Joegoslavische communistische partij in Moskou om de Joegosla- visch-Russische betrekkingen te besprekingen. De afgelopen week hebben de Joe goslavische autoriteiten bij her haling verklaard dat zij in geval van nood voor zichzelf kunnen zorgen. Ze hebben nog niet ge reageerd op het aanbod van pre sident Carter militaire hulp te willen verlenen als Joegoslavië daarom zou vragen. De atmosfeer in Joegoslavië is die van een ge zin waar men wacht op de dood van een dierbaar familielid, maar waarvan men niet weet wanneer het moment daar is. De Joegoslaven zijn de laatste maand gewend geraakt aan het gevoel dat er een ogenblik komt dat de grote leider er niet meer is. Na de opluchting en het opti misme dat volgde op het snelle herstel na de operatie, is de terug slag evenwel als een niet te be schrijven teleurstelling geko-

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9