Nederlaag krikt zelfvertrouwen van ijshockeyers oj> r6j SKI-ZEGE STOCK REDT COACH KAHR Winterspelen prestigeobject voor ABC-directeur Arledge Gerry Göbel toch naar Nederland VRIJDAG 15 FEBRUARI 1980 SPORT PAGINA 17 CorckydeGraauw: twee treffers. LAKE PLACID (ANP) - Het Zweedse ijshockeyteam heeft in zijn tweede wedstrijd in groep B van het Olympisch toernooi Roemenië met 8-0 verslagen. De periodestanden waren: 3-0. 4-0 en 1-0. In het eerste duel hadden de Zwe den. de bronzen medaille winnaars in Innsbruck, ge noegen moeten nemen met een gelijk spel (2-2) tegen de Verenigde Staten. De snelle openingsgoal, na veertig seconden, bracht de Zweedse ploeg in de juiste cadans. Binnen tien minuten liepen de Scandinaviërs uit naar 3-0. De Roemenen rea geerden hun teleurstelling af met te hard spel. waardoor het strafminuten (26) regende voor de Oosteuropeanen. In de tweede periode profiteer de Zweden koelbloedig van Zweden te sterk voor Roemenen de numerieke meerderheden en voerde de stand op naar 7-0. In de laatste twintig mi nuten stokte de Zweedse produktie aanmerkelijk en werd er slechts één treffer toegevoegd aan de score. Scoreverloop: 0.40 Aalbcrg 1-0, 5.51) Lundqvist 2-0, 7.42 Jan Eriksson 3-0, 21.50 Thomas Eriksson 4-0.28.05 Mohlin 5-0, 32.31 Mohlin 6-0. 37.17 Lund- holm 7-0, 50.18 Jonsson 8-0. Strafminuten: Zweden 15. Roemenië 26. In dezelfde B-groep herstelde West-Duitsland zich van de nederlaag (4-6) tegen Roeme nie. Noorwegen was het slachtoffer 10-4. Voor Noor wegen, verreweg de zwakste deelnemer in groep B, bete kende het verlies de tweede grote nederlaag binnen twee dagen. Eerder verloor het Noorse team met 0-11 van Tsjechoslowakije. West-Duitsland dankte zijn for se zege aan een produktieve oprisping in de eerste perio de. In een tijdsbestek van nauwelijks twee en een halve minuut deponeerden zij de puck vijf maal achter de Noorse doelman en bogen zij de achterstand van 0-1 om in een 5-1 voorsprong. Na die explosie bepaalden de West duitsers zich er toe de winst te consolideren. LAKE PLACID (GPD) - Hoe eigenaardig het ook mag klinken na een 17-4-nederlaag, in de wedstrijd tegen de Russen hervonden de Nederlandse ijshockeyers van nacht het zelfvertrouwen, dat tegen Canada spoorloos verdwenen was. Niet de uitslag was bepalend voor die conclusie, maar het vertoonde spel, dat stukken beter was dan in de openingswedstrijd. „Als we zo tegen Canada hadden gespeeld was er heel wat anders gebeurd", con stateerde Hans Westberg. Hoe kansloos dan ook, Nederland liet bij het Amerikaanse publiek een,goede indruk achter al had hetgeen zich in de eerste periode afspeelde weinig met ijshockey te maken. De tactiek van Oranje was even simpel als overbodig. Met veel lichamelijk geweld moest getracht worden de Rus sen uit hun ritme te halen. De te genstanders raakten inderdaad geïrriteerd, maar dat had niet het door Nederland gewenste effect op hun scoringsdrift. Blunders Na de eerste periode had John de Bruyn, die door Westberg verko zen was boven Ted Lenssen al acht treffers om zijn oren. De Bruyn bleek geen enkele moed te kunnen putten uit de grote inzet van zijn ploegmaten en blunder de minstens vier keer. Dat was jammer, omdat Rusland daar door al te gemakkelijk zijn supe rioriteit ten opzichte van de Ne derlanders kon bewijzen. De ijs- hockeymachine uit de Sowjet- Unie bleek overigens ook over menselijke tekortkomingen te beschikken, die tot voor kort XIII OLYMPIC OODWINTER XXV GAMES LAKE PLACID I980 voor onmogelijk werden gehou den. Uitgerekend de Russen liepen in de eerste periode tegen de meeste strafminuten op. De langdurigste bankzitter was Helmut Balderis, een grandioos talent, maar ken nelijk nog wat onevenwichtig. Nadat Larry van Wieren, wie an ders, hem een paar keer geprovo ceerd had, sloeg hij met zijn stick keihard in op Jan Janssen, die zich toch al niet in zijn element voelde. Het resultaat was een open wond boven het oog van Janssen en een vijfminutenstraf voor Balderis. Invloed Nederland mocht daardoor lange tijd met één man meer op het ijs verschijnen, maar van werkelijke invloed was dat nauwelijks. Met vier spelers die gewoon een beetje harder gingen schaatsen, ging de doelpuntenproduktie bij de Russen onverminderd door. Binnen twee minuten werd de voorsprong vergroot van 2-0 tot 5-0. Toen pas kon Nederland iets terugdoen dank zij Henk Hille, die succes had bij de tweede Rus sische keeper Vladimir Mysh- kin. Steeds met vier lijnen spelend da verde Rusland vervolgens on verdroten verder, hoewel de te genstand van Nederland steeds beter werd. Pas toen Ted Lenssen na vijf minuten in de tweede pe riode het ijs opgestuurd" werd door Westberg, kreeg die tegen stand echter de allure, waaraan later het predikaat zelfvertrou wen zou worden verbonden. In Voor de zoveelste keer wordt de Nederlandse defensie gepasseerd. Doelman Ted Lensen. Frank van Soldi en Kolijn zijn kansloos. die tweede periode overleefde Nederland zelfs zowaar Russisch powerplay. Succes Bij een 1-14-stand had Corky de Graauw na andermaal een assist van de Amsterdammer William Klooster opnieuw succes. Na 2-15 aan het eind van de tweede pe riode hield Nederland de Russen in de laatste 20 minuten zelfs op 2-2. Die derde periode speelde zich toen overigens allang af in een heel wat vrediger sfeer dan de eerste. Rusland geloofde het wel en beperkte zich tot wat grappen en trucs en vooral de uiterst be gaafde Alexander Maltsev kon zich naar hartelust uitleven met zijn schitterende passjes achter om. Dick Decloe, die overigens in deze wedstrijd ongenadig werd gewe zen op zijn gebrekkige schaats- techniek, zorgde uiterst beheerst en nuchter voor 3-15. Makarov en Bacharov scoorden nog voor Rusland en bewezen daar nog eens ten overvloede mee zich graag te willen waarmaken. Dat gold trouwens voor bijna de ge hele derde lijn, die in Maltsev een routinier had, maar waarin Kru- kov en Lebedev als nieuwkomers wel even wilden laten zien wat ze konden. Dat lukte hen aardig, ge zien het feit dat beiden drie maal scoorden. Aardig Corky de Graauw werd Nederlands topscorer door bij een 3-16-stand voor de tweede maal keeper Myshkin te passeren. De Graauw: „Op zich is het best aar dig, die twee doelpunten tegen de Russen. Maar als je dan omhoog kijkt naar het scorebord en je ziet de stand, dan is er niet zoveel re den tot juichen'' Jack de Heer liet zich wat dat be treft veel positiever uit. De Heer: „Ik heB dan wel geen doelpunt gemaakt, het feit dat er weer kan sen werden geschapen, geeft hoop voor de overige drie wed strijden" LAKE PLACID (ANP) - Leonhard Stock heeft op Whiteface Mountain niet alleen de eerste gouden medaille voor Oosterijk bij de Winterspelen veroverd, hij heeft tevens de positie van de bondscoach Karl Kahr gered. De coach na melijk besliste woensdag dat niet wereldkampioen Sepp Walcher aan de af deling zou meedoen, maar de 21-jarige Leonhard Stock, die vrijwel het vol ledige voorseizoen had gemist. Het rumoer dat door dit besluit in de Oostenrijkse ploeg was ont staan, was door de overwinning van Leonhard niet verdwenen. Waar Karl Kahr stelde dat de uit slag de juistheid van zijn beslis sing van woensdag had bewezen, mokte Sepp Walcher: „Ik gun Leonhard Stock zijn medaille best, maar niet de officials van de Oostenrijkse skibond. Leonhard Stock, die aan het begin van het seizoen bij de training in Val d'Isère een schouderblessure had opgelopen en nog steeds met een metalen plaat in de schouder skiet, was geen toevallige win naar. Zijn voorsprong op de zilve ren medaille, die dank zij Peter Canada niet overtuigend LAKE PLACID (ANP) - Aan de uitslag van 5-1 (1-0, 2-1, 2-0) valt het niet op te maken, maar pas zes minuten voor het einde was Ca nada zeker van de winst op Polen. Pas toen Primeau met een af standsschot voor 5-1 zorgde durfde Canada zich pas winnaar te wanen. Polen namelijk was be ter, creëerde ook een flink aantal kansen, maar wist ze niet te be nutten. Polen dat twee dagen eerder had verrast met winst op Finland (5-4) wist geen raad met de kansen. De Canadezen waren betere schutters. De doelpunten kwamen op naam van Zupan- cich, Watters, Berry, Devaney en Primeau. Voor Polen scoorde Jobczyk in de tweede periode de gelijkmaker. LAKE PLACID (ANP) - Gerry Go- bel is duidelijk teleurgesteld. Na de wedstrijd van Nederland te gen de Sowjet-Unie, waarin zijn vervanger John de Bruijn beslist faalde, kondigde hij zijn vertrek aan. „Het gaat uitstekend met mij", zo verklaarde de Tilburgse importeur van wintersportarti kelen. „Ik vertrek straks naar Montreal. Ik blijf daar nog enkele dagen en vlieg dan weer naar Ne derland". Teleurgesteld? Daarover liet de Tilburgse doelman zich niet uit. maar zijn gezicht sprak boekde len. Door een blessure enkele weken voor het begin van de Olympsche Winterspelen miste hij zijn kans om in zijn laatste jaar als international - Gobel heeft het te druk - op de Winterspelen zijn indrukwekkende carrière te be sluiten. Na de drie oefenwedstrijden in New York tegen Amerikaanse collegeteams viel het doek voor Göbel. Westberg gaf de voorkeur aan De Bruijn. Gobel speelde in totaal 90 wedstrijden voor het na tionale team en nam deel aan acht wereldkampioenschappen. LAKE PLACID (ANP) - De hoofdcontrolekamer van ABC- sports in het speciaal voor de Winterspelen nieuw opge trokken gebouw. Van niet minder dan twintig monitoren rollen de beelden binnen. Van ijshockeywedstrijden en afdalingen van skiërs. In het midden Roone Arledge, di recteur van ABC-sports. Hij bepaalt en dicteert. Als op een bepaald moment de schakeltechniek het verkeerde beeld van de ijshockeywedstrijd Zweden-Verenigde Sta ten kiest, dendert de stem van Roone Arledge door de controlekamer. Een uur later als het werk gedaan is, hangt hij onderuit in een stoel. Een glas whisky met veel ijs in de hand. Een kleine gezette man, het haar zo rood als een pioen. De Al fred Hitchcock van ABC. Mo menteel is er geen machtiger man op televisiegebied in de Verenig de Staten dan Roone Arledge. In 1960 kwam hij van NBC, de con current, bij ABC. Niemand zag iets in die wat schuchtere rood harige producer. Zijn werk ver liep keurig, maar opvallend, nee, dat was hij niet. Slechts een jaar bleef hij in de anonimiteit. Toen kwam Arledge op het idee met een programma ABC Worldwide of Sports te beginnen. Na lang praten kreeg hij zijn zin. En het werd een geweldig succes. Nog steeds bezit dit sportprogramma in de Verenigde Staten de hoog ste kijk- en waarderingscijfers. Hij neemt nog iets te gretig een slok en legt uit hoe hij op het idee kwam. "Ik kwam op een school en zag daar studenten allerlei takken van sport beoefenen. Op mijn vraag of ze in een program ma veel sporten wilden bekijken zeiden ze haas*, in koor ja. Dat was een nieuw geluid voor mij. In de jaren vijftig werd hier in Ame rika slechts één sport uitvoerig behandeld. Toen kwam uit dat de Amerikanen bij al deze uitzen dingen in slaap vielen of de knop omdraaiden. Zo zijn we dit pro gramma gaan uitbouwen. We hebben onze kijkers in de loop der jaren de meest vreemde tak ken van sport voor gezet. Uit alle delen van de wereld". Het succes van Worldwide of Sports betekende eveneens een zakelijk succes van Arledge bij ABC. Hij werd tot onder-direc teur gepromoveerd. Drie jaar la ter, in 1964, was Arledge in Inns bruck om zijn eerste Olympische Winterspelen te doen. Opnieuw liet hij zien dat hij voor het televi siewerk was geboren. Als eerste televisiemaatschappij slaagt ABC erin een ski-wedstrijd van start tot finish uit te zenden. In samenwerking met de Oosten rijkse televisie werden camera's bij de start opgesteld. "Met mankracht hebben we die camera toen naar boven gekre gen. Het was een hels karwei. Als ik er aan terug denk, verbaast het me dat mijn mensen toen zoveel gedaan hebben. Het was een ex periment. Nu in Lake Placid doen we alles meteen helicopter. Die brengt de cameramensen en de apparatuur naar boven. Langs de Olympische ski-piste en dat geldt dan voor de slalom en de afdaling, hebben we achttien ca mera's staan. De hele race komt overal in de wereld op het scherm. Het zou mijn eer te na komen, als we dat niet voor el kaar zouden krijgen". Grootste Met verreweg de grootste equipe is Arledge hier aanwezig. Ruim 800 man heeft ABC gerecomman deerd om de Spelen dagelijks zo goed mogelijk te volgen. In de heuvels rondom Lake Placid ligt bijna 80 kilometer aan televisie kabel. Langs de piste en in de sporthallen zijn niet minder dan 40 platforms gebouwd om de ca meramensen op de juiste posities te hebben. Lachend zegt hij - en het is de eer ste keer dat hij er ontspannen uit ziet - "Vorig jaar hebben wc hiel de voor-Olympische Spelen ge had. Het liep voortreffelijk en we hadden het plan de kabels tot aan de Winterspelen te laten liggen. Deze zomer bleek, dat ruim de helft niet meer bruikbaar was. Toen het ging dooien, sloegen konijnen en eekhoorns toe. Ik kan me niet voorstellen wat er lekker is aan een televisiekabel. We hebben het hele net opnieuw moeten lateh aanleggen. Dat was een enorme verliespost Roone Arledge behoeft echter niet op een dollar meer of minder te kijken.'Geld speelt hier geen en kele rol. De enige opdracht die Arledge heeft en ook zijn mensen geeft, is: ABC moet op sportge bied de eerste znn. Sinds Arledge bij ABC in dienst is heeft de Amerikaanse Broadcas ting Company de slag van NBC en CBS duidelijk gewonnen. Al leen zit het Arledge wel dwars dat niet ABC maar CBS de Olympi sche Spelen van Moskou naar zich toe haalde. Hij zegt: Dat ging "Wel om heel veel geld. We zijn natuurlijk niet gek. Die Rus sen vroegen uitzonderlijk hoge bedragen. Miljoenen dollars. Dat had ik er niet voor over. Gezien de ontwikkelingen nu heb ik mis schien een goede neus gehad. Want als-de Amerikanen niet gaan, is in de Verenigde Staten niemand geïnteresseerd in deze Zomerspelen." Vandaar dat Arledge en zijn staf zich volledig hebben geworpen Leonard Stock: reddende engel. Wirnsberger ook naar Oostenrijk ging, bedroeg een halve seconde. Nog eens een halve seconde meer gebruikte Steve Podborski, die- Canada de bronzen medaille bracht. SCHAATSEN Dat niet alles in Lake Placid gladjes is geregeld blijkt wel uil deze foto. Honderden toeschouwers moeten urenlang wachten voordat zij door de bussen naar de plaats van bestemming worden gebracht. Het falende systeem is er de oorzaak van dat niet iedereen op tijd bij de wedstrijden arriveert. op deze Winterspelen Het is een prestige-zaak. Overal in de we reld zal men weten, dat ABC op sportgebied de perfectie heeft benaderd. Dick Button. oud-Olympisch kampioen kunstrijder en uitvin der van het programma Super- Stars meent: "Arledge is werke lijk een fenomeen. Hij is op tele visiegebied een Super-Star. Toen ik met dat idee bij hem kwam, was hij ogenblikkelijk in. Hij is een ander net altijd een slag voor. Een kei". Bij NBC, waar Arledge zijn carrière begon, zal men met gemengde gevoelen de ontwik keling van deze toen nog zo schuchtere jongeman hebben gevolgd. Maar Arledge is niet meer te koop. 1 f>00 METER DAMES: 1. Annie Borc- kink (Ned) 2.10.95 (nw Ned- en Olymp. record), 2. Ria Visser (Ned) 2.12.35,3. Sa bine Becker(DDR)2.12.38.4. Eva Bjuerg Jensen (Noor) 2.12.59,5. Sylvife Filipsson (Zwe) 2 12.84, 6. Andrea MitSChOllich (DDR) 2.13 05. 7. Beth Heiden (V.St) 2.13.10, 8. Natalja Petroesjova (Sow) 2 14.15,9. Sylvia Albrecht (DDR) 2.14.27, 15. Sijtje van de Lende (Ned) 2.16.05. AFDALING HEREN Hoogteverschil 832 meter 1. Leonard Stock (Oom) 1.45.50, 2. Peter Wirnsberger (Oos) 1.40.12, 3. Steve Pod borski (Can) 1.46.62, 4. Peter Muller (Zwi) 1.46.75, 5. Pete Patterson (V.st.) 1.47.04, 6. Herbert PUpik Ota) L47 13,7. Werner Grissmann (Oos) 1.47.21,8. Vale- ri Tsyganov (Sow) 1.47.34,9. Harti Weira- ther (Oos) 1.47.70. LANGLAUF 1. Nikolai Zin\jatov (Sow) 1 uur, 27 min., 02.80 sec., 2. Vassili Rochev (Sow) 1.27.34,20, 3. Ivan Lebanov (Bui) 1.28.03,87, 4. Thomas Vassberg (Zwe) 1.28.40,35, 5. Joiel Lutehck (Pol) 1.29.03,64, 6. Matti Pitkancn (Fin) 1.29.35,03. RODELEN Het klassement van het rodelen bij de HEREN na twee manches: 1. Detllef Gunther (Odl) I 20.754 <43.199 en 43.555),2. Ernst Haspinger (Ita) 1 27.268 (43.435 en 43.833), 3. Bernhard Glas (Odl) 1.27.389 (43.609 en 43.780). 4. Paul Hildgartner (Ita) 1.27.052 (43.652 en 44 000), 5. Anton Winkler (Wdl) 1.27.930 (43.885 en 44.045), 6. Gerd Bohmer (Wdl) 1 28.751 (44.010 en 44.741). Na twee manches is de stand bij het ro delen voor DAMES: 1. Vera Soloelia (Sow), 1 minuut 18,145 seconden (38,987/39.167), 2. Ingrida Amantova (Sow), 1.18,834 (39.346/39.488). 3. Ilona Brand (Odl), 1.18,899 (39.393/39.506). 4. Melitta Soll- mann (Odl). 1.18.929 (39,340/39.640). 5. Elisabeth Demleitner (Wdl) 1.19,028 (39.568/39;460), 0. Margit Schumann (Odl). 1.19,322.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 17