e prijs Yer. Staten leveren Russische wapens MET EEN ADVERTENTIE IN DE KRANT BEREIKT U MEER MENSEN. Bang&Olufsen Voorrang voor tandheelkundige verzorging jeugd Greenpeace- schip verlaat Franse wateren Bevolkingsprobleem groeit China bijna over het hoofd De Deense vormgevers van beeld en geluid. VRIJDAG 15 FEBRUARI 1980 CHERBOURG (ANP/UPD-De "Rainbow Warrior" van de milieubeschermingsorgani satie "Greenpeace" heeft gis teren verder ongehinderd de Franse territoriale wateren kunnen verlaten nadat een poging om te voorkomen dat een schip kernafval zou afle veren in de Franse haven van Cherbourg mede door het toedoen van Franse sleepbo ten was mislukt. Kapitein Jonathan Castle en een aantal andere opvaren den van de Rainbow Warrior en Greenpeace-leden werden volgens de organisatie door de politie weer op vrije voeten gesteld zonder dat zij of de or ganisatie in staat van be schuldiging werden gesteld, doch volgens andere bronnen zou de kapitein van het schip zich op een nader te bepalen datum in Le Havre voor de rechter moeten verantwoor den. Het schip, de Pacific Swan, dat zij het lossen onmogelijk hadden willen maken, ver voerde kernafval van Japanse reactors voor opwerking in La Hague. Twaalf jaar cel voor Nederlanders EDINBURGH (UPI) - Drie Neder- landers (van 40,34 en 28 jaar) zijn gisteren in Edinburgh ieder tot twaalf jaar gevangenisstraf ver oordeeld wegens hun aandeel in de fabricage van amfetaminen. De drie hadden in een huis nabij Edinburgh een laboratorium in gericht voor de aanmaak van de amfetaminen. WASHINGTON (UPI) - De VS le veren voor het eerst lichte wa pens en anti-tank-wapens van Russische makelij aan de op standelingen in Afghanistan. Dit heeft de Washington Post van daag gemeld. Het blad citeerde anonieme bronnen. Volgens deze werden er wapens van Russische makelij geleverd om te verhullen door wie ze in feite worden gele verd. BORDELEN - Als tijdelijke oplos sing voor de prostitutieproble- men in Rotterdam wil de ge meente drijvende bordelen ge bruiken om vooral de traditionele rosse buurt Katendrecht af te helpen van de overlast. Burge meester en wethouders praten vandaag over deze oplossing, waaraan door ambtenaren al ge werkt wordt sinds enkele weken terug een eroscentrum een poli tiek niet haalbare kaart bleek. GEEN LES - Op het merendeel van de ruim honderd Haagse stimule- ringsscholen, waar extra aan dacht wordt geschonken aan kinderen in achterstandssitua ties, is gistermiddag geen les ge geven. Dit uit protest tegen de plannen van minister Pais om het onderwijs voor kansarme kinde ren om te buigen. De leerkrach ten vrezen dat hierdoor de voort zetting van het stimuleringspro ject onmogelijk wordt gemaakt. De wapenleverantie wordt waar schijnlijk uitgevoerd door de CIA (Amerikaanse inlichtingen dienst), aldus de Washington Post. Op de wapenmarkten in Oost-Eu ropa, Afrika en landen als China en Egypte kunnen Russische wapens van handelaars worden gekocht. In de VS verklaarde een woord voerder van de Afghaanse op standelingen, Zia Khan Nassry, dat de VS hun tot nu toe alleen met woorden hebben gesteund. De woordvoerder zei in Washing ton te zijn om militaire steun te vragen. OUD-MINISTER - In zijn woon plaats Velp is woensdag op 78-ja- rige leeftijd oud-minister Mey- nen overleden. Hij was van 1945 tot 1946 minister van oorlog voor de anti-revolutionaire partij in het kabinet Schermerhorn- Drees. Johannes Meynen werd op 13 april 1901 geboren in Winsum. BASKETBAL - In de strijd om de EC-1 won Real Madrid gisteren in Belgrado met 97-100 van Parti- zan. Maccabi versloeg Bosna met 84-69. TAFELTENNIS - Hongarije is gis teren door een zege op Tsjecho- slowakije eerste geworden in de Superliga. NEW YORK-De voormalige Amerikaanse president Nixon en zijn vrouw Pat zwaaien vanachter de ramen van hun nieuwe huis naar fotografen. De Nixons gaan over enkele dagen een apartement in New York bewonen. PEKING (Reuter) - Om de rege ringscampagne voor de geboor tebeperking te ondersteunen heeft China gisteren uiterst gede tailleerde berekeningen bekend gemaakt. De Chinese regering probeert al ge ruime tijd echtparen ertoe over te halen slechts een kind te nemen. Het inwoneraantal van China is vorige week het miljard gepas seerd. Het Volksdagblad, offi cieel orgaan van de communisti sche partij, schreef maandag dat China de bevolkingsgroei tot nul wil terugbrengen en dat in het jaar 2000 de bevolking gestabili seerd moet zijn op een grootte van 1,2 miljard. Een groep geleerden heeft volgens het dagblad Guangming bere kend dat als echtparen gemid deld drie kinderen krijgen, China over honderd jaar een bevolking zal hebben van 4.26 miljard men sen. De geleerden denken niet dat China ooit in staat zal zijn om zoveel mensen te voeden. Als de gemiddelde familie het huidige aantal van 2.2 kinderen blijft krij gen, zal China in 2000 bijna 1.3 miljard inwoners tellen en over honderd jaar ruim 2 miljard. Als echtparen vanaf 1985 eén kind krijgen zal het aantal inwoners in 2004 op een top van 1.05 miljard komen en daarna zakken tot 960 miljoen in 2028 en tot 370 miljoen over honderd jaar. De geleerden voerden ook een berekening uit met een kindertal vur\ 1.5. In dat geval heeft China in 2000 1.1 mil jard inwoners en daarna zal de grootte van de bevolking nauwe lijks oplopen. Het dagblad Guangming schreef dat het grootste probleem bij de beperking van de groei van de bevolking ligt in het grote aantal jonge mensen in de Chinese volksrepubliek. Bijna 39 procent van de bevolking is niet ouder dan 15 jaar.. 63 procent is jonger dan 29. In de ontwikkelde wereld is 25 procent onder de 15 jaar. Het geboortecijfer was in de jaren 1954-1957 en 1902-71 zeer hoog. De mensen die in die tijd geboren zijn zullen de komende 20 jaar ge zinnen stichten. De geleerden zeiden dat het van het grootste belang is dat juist deze groep het kinderaantal beperkt tot één. Dodelijke val van dak woning DEN HAAG (ANP) - De 33-jarige H.A.K. van Hilten uit Hendrik Ido-Ambacht is gisteren tenge volge van een val van drie meter van het dak van een woning in Den Haag overleden, aldus de Haagse politie. De man, dakbedekker van beroep, gleed tijdens zijn werkzaamhe den bij een in aanbouw zijnde woning aan de Hoek van Hol- landlann in Den Haag van het dak. Hij viel op een betonnen vloer waarbij hij zijn nek brak. De man overleed ter plaatse. UTRECHT (ANP) - Voor rang voor de tandheel kundige verzorging van de jeugd - in georganiseerd verband. Dat is één van de belangrijke uitgangspun ten in een nota die staats secretaris Veder-Smit van volksgezondheid gisteren aan de Tweede Kamer heeft voorgelegd. In deze nota reageert de staatsse- Cretans op het advies dat de cen trale raad voor de volksgezond heid in mei 1977 heeft uitge bracht over de toekomstige structuur van de tandheelkundi ge gezondheidszorg. Om meer aandacht te kunnen ge ven aan het voorkomen van tand en mondziekten en aan de zorg voor de jeugd, zal de zorg voor kleuters volgens de staatssecre taris ook moeten worden overge heveld naar de georganiseerde jeugdtandverzorging (de school- tandverzorging). In afwijking van het advies van de centrale raad wil de staatssecre taris bij de uitvoering van de jeugdtandverzorging in georga niseerd verband ook die huistan dartsen betrekken, die daartoe een standaardovereenkomst willen afsluiten met de regionale diensten voor de schooltandver- zorging. De staatssecretaris is van plan, de financiering van de jeugdtand verzorging toe te spitsen op het georganiseerd verband. Als kin deren buiten dat kader om naar een tandarts gaan, zullen hun ou ders de rekening zelf moeten be talen, ook al zijn ze verzekerd bij het ziekenfonds. De centrale raad voor de volksge zondheid had geadviseerd, de georganiseerd jeugdtandverzor ging te financieren uit de alge mene middelen of uit de algeme ne wet bijzondere ziektekosten (awbz). Maar daartoe ziet de staatssecretaris op het ogenblik geen mogelijkheden. De georganiseerde jeugdtandver zorging zou alle kinderen van nul tot achttien jaar moeten omvat ten. Zij zouden zonder bijbeta ling recht moeten krijgen op alles wat de moderne tandheelkunde nu kan bieden. De vereniging van Nederlandse ziekenfondsen zei in een eerste commentaar op de nota van de staatssecretaris, blij te zijn, dat ook zij voorrang wil geven aan de jeugdtandzorg. De VNZ is er ook voor, dat de huis tandartsen bij de georganiseerde jeugdzorg worden ingeschakeld. Daarbij stelt ze wel als voorwaar de, dat er met de betrokken tand artsen duidelijke overeenkom sten worden gesloten over kwali teit, continuïteit en controle. De Nederlandse maatschappij tot bevordering der tandheelkunde is eveneens ingenomen met de voorrang die de staatssecretaris wil geven aan de tandheelkundi ge voorlichting, opvoeding en verzorging van de jeugd alsmede met haar voornemen, de huistan dartsen in te schakelen bij de georganiseerde jeugdtandver zorging. die u een uit stekende nachtrust bezorgt: aan één kant een 6 cm dikke laag soepele polyether. Uw lichaam wordt ge steund waar dat nodig is. En als u liever een harde ma tras wilt: de andere kant heeft een 6 cm dikke laag harde polyether. Doorzakken uitgesloten. Beide zij den zijn afgedekt met comfortabele schapewol 350 gr.). De matras draagt dan ook het wolmerk en is ten overvloede goedgekeurd door de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen. Géén nachtie meer over sla pen: zoveel kwaliteit met zoveel voordcel gauw naar uw vakman binnenhuis-adviseur. Als u het binnen mooier wilt maken...uwbinnenhuis-adviseur heeft Home Decor. UW ADVISEUR: voor KWALITEIT en SERVICE Ook in de maten: 90 x 200 245,- 120*190 305,- 140 x 200 400,- HAARLEMMERSTRAAT 170a- 172-174 Leiden, tel. 071-122142 Eindelijk is de moderne technologie geheel getemd! De BEOCENTER 7000 geeft de richting aan waarin de HiFi techniek zich ongetwijfeld zal gaan ontwikkelen. PIETERSKERKCHOORSTEEG 11

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13