Bani Sadr komt met geheim plan Debloemisf kreeg lucht van Nasi vin Regering van El Salvador doet akkoord met studenten teniet Toestand Tito verslechterd Geen wezenlijke afspraak Moskou met Nieuw Delhi Mugabe en Nkomo nog oneens DONDERDAG !4 FEBRUARI 1980 BUITENLAND BEIROET (UPI)- Edmond Rizk, een van de topfiguren van de rechtse falangistische partij in Libanon, is gisteren in Beiroet ontvoerd toen hij op weg was naar een bijeenkomst met president Elias Sarkis. De ontvoering vond plaats in het gedeelte van Beiroet dat door Syrische troepen wordt gecontroleerd. Functionarissen van de falangistische partij hebben gewaarschuwd voor vergel dingsmaatregelen. Bij het dorp Ghat, in het noorden van Liba non is het gisteren tot hevige gevechten gekomen tussen sympathisanten van de falangisten en leden van het privé-leger van de voormalige Libanese president Franjieh. Volgens functionarissen van de falangistische partij werden de soldaten van Franjieh gesteund door Syrische le gereenheden. Bij de gevechten zijn, zo deelde de politie mee, tenminste 3 perso nen om het leven gekomen. In Chebab, bij het vliegveld van Beiroet, hebben Palestijnse guerrillastrijders van de door Syrië gesteunde Saiga-organisatie gistermiddag de kazerne van het Libanese leger omsingela en met ïicnte Kanonnen en zware machinegeweren beschoten, zo is van de zijde van de Libanese politie vernomen. Intussen is de Libanese premier Selin Hoss naar Damascus gevlogen om te spreken over het plan van de Syrische regering haar vredestroepen uit Beiroet terug te trekken. De Syriërs hebben de uitvoering van het plan overigens uitgesteld onder druk van hun linkse en Palestijnse bond genoten die gekant zijn tegen het voor nemen van de regering in Beiroet de Syri sche troepen te vervangen door ijioanese legereenheden. De Franse ambassadeur in Libanon, Louis Delamare, heeft meegedeeld dat zijn mili tair attaché, luitenant-kolonel Jean-Louis Dufour, in de zij is getroffen door een ko gel toen hij in het westen van Beiroet reed en terechtkwam in het kruisvuur tussen Palestijnse guerrillastrijders en soldaten van het Libanese leger. Dufour werd overgebracht naar het Ameri kaanse ziekenhuis van Beiroet, waar werd geconstateerd dat de wond niet ernstig was. Vrijwilligers ontgoocheld terug in Iran TEHERAN (Reuter) - Een groep Iraanse vrijwilligers die van plan was samen met Pa- lestijnen tegen Israël te strij den, is ontgoocheld in Tehe ran teruggekeerd, zo heeft het Iraanse blad 'Kayhan' giste ren gemeld. De Iraniërs maakten deel uit van een eerste contingent van 500 man dat in Syrië zou wor den opgeleid om vervolgens naar Zuid-Libanon te gaan. Zij weten de mislukking van hun missie aan de organisa tor, de wat buitenissige geestelijke Hojatoleslam Mo hammad Montazeri, en diens organisatie Satja. Deze beweging had hen een volkomen ontoereikende mi litaire opleiding gegeven. Bo vendien waren zij erop uitge stuurd met vervalste pas poorten, waardoor zij moei lijkheden hadden gekregen bij hun terugkeer naar Iran. Tevens verweten de vrijwilli gers de organisatie dat zij hun terugreis niet had willen be talen. De lange reeks klachten bevatte ook de beschuldiging dat de organisatie met drei gementen en geweld was op getreden tegen vrijwilligers die bezwaar maakten tegen de gang van zaken. Van de groep van 500 man zou den er slechts 100 in Syrië zijn achtergebleven. Het plan van Montazeri om in totaal 10.000 vrijwilligers naar Zuid-Liba non te sturen was direct al slecht gevallen in Libanon, dat de Iraniërs niet wilde toelaten. Ook de machtheb bers in Teheran waren be paald niet enthousiast. Daar door kostte het veel moeite om de eerste groep van 500 vrijwilligers het land uit te krijgen. PARIJS (Reuter) - De Iraanse president Abolhassan Bani Sadr heeft gisteren al in een vraaggesprek voor de Iraanse radio gezegd dat hij een geheim plan heeft voor de vrijla ting van de 49 gegijzelden die sinds 4 november van het vorig jaar in de Amerikaanse ambassade in Teheran wor den vastgehouden. Het plan is goedgekeurd door aja- tollah Chomeini, zo zei Bani Sadr, die geen nadere bijzonderheden wilde geven. Kerncentrales in opspraak WASHINGTON (AFP/Reuter) - Voor de tweede maal binnen een week is radioactiviteit vrijgeko men uit de kerncentrale "Three Mile Island" bij Harrisburg in Pennsylvania. Naar een woord voerder van de kernenergie-con trolecommissie (NRC) vannacht verzekerde is er geen gevaar voor de bevolking rond de centrale. Evenmin reden tot verontrusting zou het ontsnappen van radioac tief gas in een kerncentrale in de staat Maryland geven. Bij het jongste incident op "Three Mile Island" is gedurende 16 uur Krypton 85-gas ontsnapt. Naar de NRC-woordvoerder mee deelde heeft men het lekken gis teren kunnen stoppen. De hoeveelheid radioactief mate riaal, vooral Xenon-133, die bij de centrale in Maryland is vrijge komen, heette erg klein te zijn. Toch gingen de sirenes loeien en moest men verscheidene arbei ders naar veiliger oorden over brengen, aldus de medewerker van de controlecommissie voor kernenergie. Een Amerikaanse regeringsfunc tionaris in Washington verklaar de dat Bani Sadr plan hetzelfde driepuntsvoorstel was als waar over hij het pas heeft gehad. Dit behelst overgave van de gegijzel den aan een derde partij, oprich ting van een internationaal tribu naal voor het onderzoeken van de handelingen van de sjah en een Amerikaanse bekentenis van be trokkenheid bij "misdaden" te gen Iran. Hoewel Bani Sadr zei dat het van wezenlijk belang was dat de sjah aan Iran zou worden uitgeleverd, voegde hij eraan toe dat dit niet meer verbonden werd aan invrij heidstelling van de gegijzelden. Gevraagd of de gegijzelden vrijge laten zouden kunnen worden vó ór de uitlevering van de sjah, antwoordde Bani Sadr. "Het is mogelijk. Het hangt er maar van af' Als er onenigheid zou ontstaan tus sen de Iraanse regering en de is lamitische studenten die de ge gijzelden bewaken, aldus de pre sident, zou er toch geen geweld nodig zijn om deze laatsten te be vrijden. desgevraagd telefonisch onderge- vraagd zeiden de studenten dat zij niets van een geheim plan wis ten omdat Chomeini er niets over gezegd had. "We zullen het pas geloven wanneer hij het zelf in het openbaar meedeelt", zeiden ADVERTENTIE ATHENE - De Iraanse minister van buitenlandse zaken Ghotbzadeh heeft gisteren in Athene verklaard dat zijn land bij de eis van uitlevering van de sjah blijft. Ghotbzadeh zal ook naar Italië en Frankrijk reizen. NIEUW DELHI (Reuter) - De Sowjetrussische minister van bui tenlandse zaken Andrei Gromiko heeft gisteren twee dagen van officieel overleg met de Indiase regering beëindigd zonder aan wijzingen dat het N icu w Delhi is gelukt Moskou ertoe te bewegen zijn troepen uit Afghanistan terug te trekken. Een officiële woordvoerder in Nieuw Delhi zei dat de Russen ken nis hadden genomen van het Indiase standpunt, maar dat geen gemeenschappelijke verklaring mocht worden verwacht. Gisteravond volgde nog informeel overleg met de Indiase minister van buitenlandse zaken aan een diner in de ambassade van de Sowjet-Unie. De Indiase woordvoerder zei dat Gromiko het had gehad over maatregelen om de situatie in het gebied te verlichten, maar dat er geen aanwijzingen waren dat men zich met vastomlijnde voor stellen had beziggehouden. Gromiko had dinsdagavond aan een diner in Nieuw Delhi de Ver enigde Staten, Pakistan en China krachtig de mantel uitgeveegd en gezegd dat het Russische optreden in Afghanistan geen gevaar voor veiligheid en evenwicht in het gebied betekende. Aan het diner gisteravond hekelde Gromiko Pakistan opnieuw. Hij zei dat als het in vrede en vriendschap met Afghanistan wilde leven, het moest ophouden met "invallen op Afghaans grondge bied en dat dit "doeltreffend en met garanties omgeven" moest gebeuren. De regering van Pakistan liet in 'Islamabad meedelen dat de Sow- jet-Russische beschuldiging niet waar was dat Pakistaanse vlieg tuigen het Afghaanse luchtruim hadden geschonden en dat Pa kistaanse troepenbewegingen aan de Afghaanse grens plaats hadden. President Babrak Karmal van Afghanistan heeft gisteren gezegd dat er niet meer dan tienduizend Sowjet-militairen in zijn land zijn. De sterke man in Kabul noemde dit aantal in een vraaggesprek met het Indiase weekblad "Current". Hij wees erop dat de soldaten van het Rode Leger "op uitnodiging en als vrienden" in Afgha nistan zijn. Zij bemoeien zich niet met de binnenlandse Afghaan se aangelegenheden, aldus Karmal naar wiens mening hun op treden in het land strookt met de opdrachten van de revolutionai re raad en het centrale comité. De Sowjet-troepen - met name uit Amerikaanse bron is herhaalde lijk gemeld dat er wel zo n 80- a 90.000 Russen in Afghanistan staan - gaan naar huis zodra de samenzwering door Washington, Peking en Rawalpindhi verijdeld is, aldus Karmal. SAN SALVADOR (Reuter/AFP) - De regering van El Sal vador heeft gisteren verklaard dat zij zich niet gebonden acht aan het akkoord, dat zij de dag tevoren met militante studenten had gesloten om een eind te maken aan de bezetting van het ministerie van onderwijs. Naar de regerende junta meedeel de, kon zij geen overeenkomsten eerbiedigen, die zij onder dwang had getekend. In ruil voor de vrijlating van 12 gegijzelden, on der wie de minister van onder wijs Eduardo Colindres, aan vaardde de junta dinsdag een uit 16 punten bestaand eisenpakket, waarvan het belangrijkste punt SALISBURY (UPI/Reuter)-Guer rillaleiders Nkomo en Mugabe werden het gisteren nog niet eens, ex-premier Ian Smith ver trok voor "ongeveer een week" naar de VS en een dodelijke be schieting van een bus even ten noorden van Salisbury vormde een nieuwe aanslag op het fra giele bestand in Rhodesië dat zes weken geleden inging als voorbe reiding op de verkiezingen tegen het eind van de maand. Nkomo en Mugabe kwamen giste ren voor het eerst na hun terug keer uit ballingschap vorige maand bijeen. Verzoening bracht deze bijeenkomst niet, maar vol gens Nkomo zouden zij elkaar opnieuw ontmoeten. De aanslag op de bus vond vijftig kilometer ten noorden van Salis bury plaats. De aanval werd uit gevoerd met kleine wapens. Er werd een vrouw gedood en een andere vrouw raakte gewond. Zo dicht bij Salisbury had zich na het begin van het bestand zes weken geleden tot dusverre geen aanslag van deze aard voorge daan. Milieuvervuiling BONN (Reuter) - De Westduitse Bondsdag heeft gisteren een wet aanvaard, die voorziet in hogere straffen voor allerlei vormen van milieuvervuiling. De wet heeft betrekking op lucht en watervervuiling, het illegaal storten van afval, geluidsoverlast en de schade die door kerncen trales aan de omgeving wordt toegebracht. Op het opzettelijk veroorzaken van de openstelling van het hoger onderwijs voor allen vormde. Toen de studenten na ontruiming van het ministerie zegevierend door San Salvador trokken, wer den zij onverwacht door de poli tie beschoten. Daarbij vielen 10 doden en 34 gewonden. In de hoofdstad was het gisteren betrekkelijk rustig. Wel duurde de bezetting van de Spaanse am bassade door leden van de linkse "Volksliga van de 28ste februari" (Lp-28) nog voort, al lieten de be zetters ambassadeur Victor San chez Mezas gaan. Er bevinden zich nu nog vijf gegijzelden in het gebouw. De bezetters eisen de vrijlating van politieke gevange- In de namiddag bezetten jonge le den van de Lp-28 ook de ambas sade van Panama. Dit gebeurde zonder geweldpleging. Dezelfde groep had de Panamese ambassade ook al op 11 januari bezet. Toen werden de bezetters na drie dagen zonder geweld verwijderd. De nieuwe bezetting van het ge bouw heeft ten doel de vrijlating te verkrijgen van 20 militante le den van de Lp-28 die dinsdag werden aangehouden toen de politie met geweld een eind maakte aan de bezetting van het hoofdkwartier van de christen democratische partij. Naar een bezetter meedeelde, is de bezet ting van de Panamese ambassade ook bedoeld als protest tegen "de christen-democratische militaire dictatuur en haar onderdruk kende bewind". De Panamese ambassadeur en twee functionarissen zijn even eens gegijzeld. Het revolutionaire volksblok (BPR) heeft gisteren het gebouw van de Sölvadoriaan- se waterleiding bezet. In het kan toor, dat in het centrum van de hoofdstad van El Salvador staat, zijn meer dan 500 personen gegij zeld. Een gewapende linkse militant geeji een teken aan kameraden om hem te volgen. Tijdens de onlusten tussen studenten en leden van de oproerpoli tie vielen dinsdagavond in San Salvador tien doden. BELGRADO (UPI/Reuter) - De ge zondheidstoestand van president Tito is gisteren aanmerkelijk verder verslechterd, zo werd 's avonds in een officieel medisch bulletin meegedeeld. "Het func tioneren van nieren en hart is verder verzwakt, zodat men met ADVERTENTIE Neusverkouden? Nasivin neusdruppels of -spray helpen u snel. Uitsluitend watervervuiling staat voortaan verkrijgbaar bi| apotheker of drogist. Lees eerst de gebruiksvoorschriften, van NASIVN EEN HELE OPLUCHUNC drie jaar. intensieve medische behande ling bezig is", aldus het bulletin. Drie weken na de amputatie van het linkerbeen van de 87-jarige Joegoslavische president en par tijleider waren uit de kliniek in Ljubljana voor het eerst afgelo pen zondag complicaties gemeld. Het medisch bulletin van gister avond was het vierde in vier da gen, waaruit de geleidelijke ver slechtering van diens gezond heidstoestand viel op te maken. Het linkerbeen werd geampu teerd wegens een ernstige storing in de bloedsomloop. Aanvanke lijk herstelde Tito vlot en krach tig na deze ingreep op 20 januari, maar in het afgelopen weekeinde kwam er plotseling een omme keer in deze ontwikkeling. Uit het bulletin van gisteravond leidden diplomaten en andere waarnemers af, dat het leven van de laatste der Joegoslavische mi litaire en politieke leiders uit de tijd van de Tweede Wereldoorlog, die het land 35 jaar als president heeft geleid, nu wel ten einde moet lopen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9