Er zit toekomst in de Stadsgehoorzaal" Kroon keurt na vijf jaar plan Doorbraak goed Wethouders zijn ontstemd Wegwijs in Leiden Directeur De Jong wil af van sluitings- dreiging 99 VOORMALIGE PAND NDB IS GESLOOPT Samenleven In het gebouw van de Leidse studentenvereniging SSR aan de Hogewoerd 108 wordt vandaag een thema-avond gehouden over "samenleven". Gaste is Hedy d'Ancona, lid van de Eerste Kamer voor de Partij van de Arbeid. De bij eenkomst begint om kwart over acht. Kijkhuis In het kader van de filmcyclus over Alfred Hitchcock wordt vanavond een misdaad thriller uit 1976 vertoond in het Kijkhuis aan de Vrou- wenkerkkoorstraat 17. Er zijn twee voorstellingen van deze rolprent van de "master of suspense", een om 20 uur en een om 22.15 uur. De toe gangsprijs bedraagt f4.50. Filmhuis Vanavond draait in het Film huis van het Leids Vrijetijds centrum aan de Breestraat 66 de Hongaarse film "Just like at home" van de regisseuse Marta Mészarós. Zij is in ons land bekend in verband met een aantal vrouwenfilms die zij maakte. De film gaat vooral over de rela tie tussen kinderen en volwas senen Hoofdersoon is Andras, een jonge intellectueel, die na een verblijf in Amerika, te rugkeert naar zijn geboorte dorp. Daar maakt hij kennis met een jong meisje. De voorstelling begint om 21 uur en de toegangsprijs is f4.- EHBO Op de jaarlijkse EHBO-wed- strijden, die dit jaar in Voor schoten werden georgani seerd, heeft de ploeg van de r.k. EHBO "Peerke Donders" uit Leiden de eerste prijs be haald. Ook kregen zij de eerste prijs voor het beste samen werkingsverband bij de be handeling van "slachtoffers" Gevonden voorwer pen In de maand januari werden de volgende gevonden voorwer pen bij de Leidse politie aan gegeven: damesbril, gym schoen, handschoen, kinder jack, slee, herenbrïl, bonts hawl, muts, pantalon, plaat, vulpen, trouwring, dames horloge, zilveren armband, gouden medaillon, sierspeld, kinderarmbandje, zilveren broche, plastic tas met kle ding, tas met sportkleding stoffen tas, geldbedragpor temonnee, diverse sleutelbos sen, diverse handschoenen. Voor inlichtingen: Zonne veldstraat 10 van maandag tot en met vrijdag van 8 tot 20 uur of tel. 071-149961 tst.lll. Diefstal van 400 kilo lood LEIDEN - Door een bouwbedrijf uit Egmond aan de Hoef (Noord- Holland) is bij de Leidse politie aangifte gedaan van diefstal van ongeveer 400 kilo lood. Het lood was gemonteerd op een nieuwe loods van een aan de Langegracht gevestigd bedrijf. Het gemonteerde lood is er dooi de dieven met vakkundige hand afgesloopt. Volgens de politie heeft men voor dit sloopwerk rustig de tijd genomen. De schade bedraagt ongeveer 8500 gulden. DONDERDAG 14 FEBRUARI 1980 LEIDEN - Het zeer omstreden bestemmingsplan voor het gebied Herengracht/Zijlsingel (de vroegeïe „Doorbraak") is na een "lijdensweg" van ruim vijf jaar door de Kroon goedgekeurt. Daarmee is het laatste woord gesproken over de vele bezwaarschriften die in de loop der jaren tegen dit bestemmingsplan zijn ingediend. &nmi LEIDEN - "De Stadsgehoorzaal sluiten? Dat zou een krankzinnig plan zijn. Er is best iets goeds van te ma ken. Daarvan ben ik overtuigd. Ook al zit ik hier nog maar korte tijd". Directeur André de Jong, die naast de Groenoordhallen vorig jaar juli ook de Stadsgehoorzaal in de schoot geworpen kreeg van de gemeente, zegt het met rotsvaste overtuiging. "Het eerste wat ik eraf wil hebben is die vijf jaar". De Jong doelt daarmee op het besluit van de Leidse raad om de beslissing over de toekomst van de Stadsgehoor zaal over vijfjaar opnieuw te be kijken. Het hangt als een zwaard van Damocles boven het zalen complex aan de Breestraat. En dat zit hem dwars. "Ik loop rond met een flink aantal plannen om de Stadsgehoorzaal weer dat aanzien te geven, dat het vroeger had en ook verdient. Maar het is natuurlijk niet erg in spirerend, als er altijd maar die dreiging blijft bestaan dat de tent over een paar jaar gesloten kan worden. Dan vraag je je toch wel eens af of het wel de moeite waard'is om er zoveel energie in te steken. We hebben per slot van rekening maar weinig mensen tot onze be schikking. "Er moet in de Groenoordhallen en in de Stads gehoorzaal keihard gewerkt worden om de zaak draaiende te houden. Dan vind ik dat de ge meente ons wel een steuntje in de rug mag geven". Om de raadsle-- den te overtuigen van zijn gelijk is directeur De Jong bezig met het samenstellen van een be leidsplan voor de Stadsgehoor zaal. Daarin wil hij ontvouwen wat zijn ideeën zijn en hoe hij de toekomst van het zalencomplex ziet. De Jong werd per 1 juli van het vorig jaar tot directeur benoemd, nadat bedrijfsleider Millikan de ge meente had meegedeeld ermee te stoppen. Harland, die in de Groenoordhallen werkte, werd er bedrijfsleider, de toneelmeester bleef en er kwam nog een derde man bij. Tijdens de piekuren wordt de hulp van suppoosten ingeroepen en er kan een groepje van 6 tot 8 losse arbeidskrachten worden inge schakeld bij het op- en afbou- De eerste taak waarvoor De Jong zich geplaatst zag was een grote schoonmaak. Vijfentwintigdui zend gulden moest er uitgegeven worden om de zalen weer toon baar te maken en om alles een beetje aan kant te hebben. Voor de komende tijd heeft De Jong zijn plannen al in grote lijnen op papier staan. In de eerste plaats moet er iets gebeuren aan de kof fiekamer op de begane grond. En als het lukt moet er in de zo mermaanden worden begonnen met de restauratie van de balkons Directeur De Jong in de grote zaal. Een paar jaar ge- -dreiging moet weg leden viel er een stuk stucwerk naar beneden en sindsdien is de zaak alleen provisorisch hersteld. Een plan van gemeentewerken in samenspraak met Monumenten zorg zal waarschijnlijk in enkele jaren uitgevoerd moeten worden. Want voor de Stadsgehoorzaal geldt: "The show must go on" Derde punt op het verlanglijstje is de restauratie van de foyer en daarna komen succesievelijk de andere ruimten aan bod. Toekomst Voor de verdere toekomst ziet De Jong nog andere mogelijkheden, In het bestemmingsplan Pie- terswijk wordt rekening gehou den met een nieuwe verbinding tussen Breestraat en Aalmarkt langs de Stadsgehoorzaal. De koffiekamer zou dan ingericht kunnen worden als koffieshop met een aparte entree voor pas santen. De plannen op korte termijn zijn vooral gericht op de verbetering van de sfeer. De Jong^ „We gaan veel met veloursstoffen werken, een plantenbak hier en daar, nieuw meubilair. Aan de ventila tie moet ook het een en ander ge beuren. Heh is er te gauw warm. En dan de technische installatie. Belichting en geluid. Allemaal sterk verouderd. Toch hebben we de afgelopen maanden al aardig wat kunnen doen". Eis van gemeentezijde was ook dat de verliezen niet groter mogen worden. Volgende daad na de schoonmaakoperatie was dan ook een aanpassing van de tarie ven. Twintig procent omhoog. De Jong: "We zijn niemand kwijt ge raakt. Integendeel. Er zijn er zelfs bijgekomen. Mensen, die al jaren weg waren, kwamen ineens weer langs. Hoe dat komt? Ik kan het niet verklaren. De stijgende lijn zit er gewoon duidelijk in. Het aantal verhuringen vertoont een flink stijgende lijn: sinds 1 juli werden er 165 contracten af gesloten. De universiteit - als grootste klant - niet meegere kend. Naast het vaste pakket van K&O, Residentieorkest, koffie concerten, Nederlandse Dans Organisatie en Rijnlands Man nenkoor is er bijna ieder maand een popconcert. Voor dit jaar staan er drie festivals op hpt pro gramma. Verder een antiekbeurs, personeelsfeesten, vergaderin gen, modeshows, examens. De Jong: "Ik heb onlangs eens een paar dingen op een rijtje gezet. Toen bleek dat we in een halfjaar het tekort met 50.000 gulden om laag hebben gebracht. Voor 1980 staat op de begroting een tekort van ruim 420.000. Daar hoop ik zo'n 60.000 tot 80.000 gulden on der te blijven. Dat geld kan dan weer in de Stadsgehoorzaal ge stoken worden. Een paarzaken baren hem nog zor gen. De bediening van de bezoe- kers loopt nog niet zo als het hoort. "Dat moeten we op een hoger plan brengen. De verbin dingen tussen de zalen moet ver beterd worden. En dan het ge brek aan parkeergelegenheid. Ze kunnen de auto hier vlakbij niei kwijt. Voor de grotere evenemen ten denken we aan een pendel dienst met bussen tussen he parkeerterrein bij de Groenoord hallen en de Stadsgehoorzaal. Op weg naar het planningsregister, waar elke reservering keurig te boek gesteld is, zegt directeur De Jong plotseling: "Gek bedrijf toch eigenlijk. Het ene ogenblik noteer je de prijzen van de dik- billen en het volgende moment heb je iemand van het Resi dentieorkest aan de lijn". BRAM VAN LEEUWEN Veel van die bezwaren zijn in de praktijk van de laatste jaren ach terhaald. Eén van de laatst over gebleven knelpunten was de ver breding van de rijbaan in de Oos terkerkstraat en de verbreding van de Kerkpleinbrug. De Kroon heeft nu uitgesproken dat de ge meente de rijbaan en de brug mag verbreden. Volgens de gemeente is de verbreding van de Ooster kerkstraat, van zes naar negen meter, hard nodig. Buurtbewo ners en raadsleden meenden des tijds, bij het indienen van hun be zwaarschrift, dat door een ver breding van de rijbaan een on veiliger route zou ontstaan. Zoals gezegd zijn andere omstre den punten uit het bestem mingsplan Herengracht/Zijlsin gel door de praktijk achterhaald. Dat geldt bijvoorbeeld voor de Waardgracht. De gemeenteraad heeft enkele jaren geleden beslo ten dat de gracht moet worden opengegraven. De eerste werk zaamheden daarvoor zijn kort geleden begonnen. Opengraven van de Waardgracht wordt door de Kroon zelfs als een voorwaar de gesteld. Zeer omstreden in het bestem mingsplan was ook de garage van Kempeneers in de Langestraat. Kempeneers is inmiddels met de gemeente tot overeenstemming gekomen over een grondruil en verhuist naar de Merenwijk. Ook de hoogte van de nieuwbouw en de bouwplannen voor het voor malig Grofsmederijterrein gaf destijds aanleiding tot bezwaren. In de praktijk zijn de woningen niet zo hoog geworden en heeft het Grofsmederijterrein de be stemming park gekregen. De Kroon is niet akkoord gegaan met het standpunt van de meente dat zoveel mogelijk wo ningen in het Herengracht/Zijl- singelgebied in de sociale sector moeten worden gebouwd. Een dergelijke omschrijving in bestemmingsplan is geschrapt. Veel effect kan dit niet meer heb ben omdat de laatste jaren al veel sociale woningbouw, langs de Waardgracht en Oranjegracht, tot stand is gebracht of in aanbouw is. In totaal worden in dit deel van de Leidse binnenstad ruim vier honderd woningen gebouwd. LEIDEN - De voormalige fabriek van het Nederlands Drukkerij Bedrijf, aan de Oosterkerk straat, is met de grond gelijk gemaakt. Zoals bekend is de drukkerij al enige tijd geleden verhuist naar de vroegere Grofsmederijfa- briek in Zoeterwoude. Het ter rein van het gesloopte fabrieks complex aan de Zijlsingel wordt nog dit voorjaar ingericht als stadspark. Het is de bedoeling van het gemeentebestuur dat overal langs de singels, aan de rand van de binnenstad, groen gebieden komen. Hiertoe beho ren ook het onlangs aangelegde Ankerpark op het oude terrein van de Grofsmederij aan de Zijl singel en het Huigpark aan de Maresingel. Over stemgedrag deel PvdA-fraetie LEIDEN - De PvdA-wethouders Waal en Tesselaar hebben, in een vergadering van de PvdA-fraetie, gis teravond, hun ongenoegen geuit over het stemge drag van een aantal leden van hun fractie in de kwes tie rond het onderhoud van de hofjeswoningen in het St. Janshof aan de Haarlemmerstraat. In de laatste raadsvergadering diende het PPR-raads- lid Beijen een motie in waarin ondermeerde principe uitspraak werd gedaan dat de gemeente onder geen beding een huurverhoging of kostenvergoeding mag doorvoeren om daaruit achterstallig onderhoud te bekostigen. Bij de stemming over dit deel van de motie bleek de raad verdeeld. Een aantal raadsleden onhield zich van stemming (waaronder PvdA- raadsleden), onder wie de voor- en tegenstanders na de telling precies in evenwicht bleken te zijn. In de volgende vergadering zal daarom opnieuw ovci dc motie worden gestemd. De wethouders Waal en Tesselaar lieten gisteravond blijken zeer ontstemd te zijn omdat niet alle fractie genoten tegen de motie hadden gestemd. Tesselaar noemde het een te verdedigen zaak dat van de bewo ners van het St. Jartshof een vergoeding van f2,50 per week wordt gevraagd om de woningen een verfje te geven. Mevrouw Van Dongen zei uit loyaliteit vaak met de meerderheid in haar fractie mee te stemmen maar in deze kwestie de handelwijze van het college van B en W niet te kunnen verdedigen. Op de vraag van wethouder Waal wat voor consequenties het college moet trekken als de motie in de raad wordt aangenomen antwoordde mevrouw Van Dongen dat B en W hieruit een lesje moet leren voor de volgende keer. SOS-dienst Gehoor per telefoon. Als u in nood verkeert of eenzaam bent, kunt u al tijd per telefoon (uit)praten of in formatie krijgen. U vindt dag en nacht gehoor. Vertrouwelijke. Tel. 071-125202. Burgerraadslieden Koornbrugsteeg 7, telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00, do. 18.30-20.00 Dierenhulpdienst Dierenhulp- en ambulancedienst Leiden e.o. tel. 071-125141. Gratis hulpverlening aan gewond geraakte of anderszins in nood verkerende dieren in de gemeenten Leiden, Lei derdorp, Oegstgeest, Warmond en Zoeterwoude. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Rembrandtstraat 17-21, aanvragen voor hulp voor bejaarden en langdu rig zieken en gezinsverzorging. Tele foon 149441 (maandag t/m vrijdag 9-10 ei) 1-2 uur). Maatschappelijk werk Bureau Maatschappelijk werk, Ou de Rijn 44c, spreekuur dagelijks van 14.00-15.00 uur. Donderdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. FIOM Fiom bureau v. hulpverl. bij zwan gerschap en alleenstaand ouder schap. Noordeinde 40B, tel. 144715. Onderwij swinkel Leiden-Noord, Sophiastraat 36, tel. 071-126325. geopend maandag t/m vrijdag van 12-17.30 uur. Dierenbescherming Praat- en kontaktgroep Praat en kontaktgroep Leiden, voor mensen die door spanningen of an dere oorzaken tijdelijk wat moeilijk zitten, telefoon 125963/761557. Help even Help even, Leiderdorp, ook voor Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen van in nood verkerende moeders, even tueel met kinderen. St Jacobs- gracht 1, tel, 142497. Dag en nacht bereikbaar. Moeders voor Moe ders Mevrouw zuster E. Janssen-Nie- meijer, Hofdijck 32, Oegstgeest, tele foon 071-153652. Bureau Rechtshulp Bureau voor Rechtshulp, Heren gracht 50, tel. 123942. Spreekuur ma. en di., 10-12.30 uur, woe. 13.30-16 Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Binnenstad: Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur. Noord: Van Hogen- dorpstraat 36, ma. 10.30-11.30 uur, Kooi' Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 uur, Morskwartier, Buurthuis Morskwartier, Topaaslaan tel. 761196, woensdag 10-11 uur, Tuin- stadwijk: Herenstraat 45, vrijdag van 10.30-11.30 uur. Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordein de 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775, voor advies op gebied van wonen, werken, uitkeringen en belastingen. Openingstijden: ma en wo 10-12.30 uur, di en do 18.30-20.30 Vrijwillige hulpverlening Vrijwilligerscentrale Leiden, Lan gegracht 246a, telefoon 149064. In formatie over vrijwilligerswerk. Da gelijks geopend van 9-17 uur. Dienstencentrum Hooglandse Kerkgracht 32, tel. 140483. Algemene informatie dag. 9.00-10.00 uur. Rutgershuis Papengracht 26, Spreekuren ma. en vr. 14-15, 20-21 uur, wo. 9-10, do. 19-20 uur. Tel. 126802. Werkende jongeren KWJ, beweging voor werkende jon geren, Noordeinde 2a, klachten- spreekuur di 17-20 uur, tel. 121139. Alcohol en drugs Consultatiebureau voor alcohol en drugs, Lange Mare 45, tel. 130547, spreekuur ma. en do. 19-20 uur. Op werkdagen geopend van 9 tot 17 uur. Cortona-stichting Cortona-stichting, Haagweg 47. Voor opvang en begeleiding van al leenstaande ouders met kinderen (in crisissituaties), tel. 769253. Werklozen Werklozen Advies Centrum, Bree straat 19. Spreekuur ma. en wo. 10-12 uur, vrij. 14-16 uur, tel. 130983. Bejaarden Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen afd. Leiden, Rapenburg 48. Soosmiddagen ma., di., do., vrij. 13-16.30 uur, tel. 124252. VBOK Vereniging Bescherming Ongebo ren Kind. Hulp voor moeder en kind bij ongewenste zwangerschap. Tel. 071-895724. Huurcommissie Voor geschillen over huren, Schut tersveld 9. Spreekuur dagelijks van maandag tot en met vrijdag van 8.30 tot 10 uur. Telefonische inlichtingen ook van maandag tot en met vrijdag van 10 tot 12 uur (tel. 071-131541). Wetenschapswinkel Het informatiecentrum voor onder zoek van de Rijksuniversiteit 071-148333 tst. 5933 geopend ma t/m vrijdag 10-16 uur.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4