Scheepvaart op Zijl onmogelijk na aanvaring Markt verhuist enkele malen Motorschip in botsing met platte dekschuit Paaltjes mikpunt verniel- zuchtigen Garage houder moet wat doen aan overlast DONDERDAG 14 FEBRUARI 1980 De laadbak sloeg bij de aanva ring om, terwijl het motorschip aan de voorzijde zonk. LEIDEN - De paaltjes die in steeds grotere aantallen in het Leidse stadsbeeld opduiken om verkeerd parkeren van auto's te beletten, blijken ook steeds vaker te worden ver nield. Op diverse plaatsen moeten ge regeld nieuwe paaltjes wor den geplaatst door personeel van Gemeentewerken. Som mige paaltjes worden per on geluk omvergereden, andere blijken met opzet door om wonenden te zijn verwijderd. PPR-raadslid Beijen heeft nu schriftelijk vragen aan het Leids college gesteld over de ze zaak. Hij vindt dat ergernis over verkeerd geparkeerde auto's niet mag worden ver vangen door ergernis over scheefstaande of omgevallen paaltjes. Het raadslid wil we ten op welke manier de keuze van de paaltjes wordt be paald. Zo zijn er naast de metalen "Leidenaartjes", ook ronde betonnen, houten en metalen kettingpaaltjes. Beijen con stateert dat vooral de beton nen paaltjes worden vernield of weggehaald. Volgens hem worden paaltjes ook wel uit gegraven. Bijvoorbeeld op de Kaiserstraat, op de Middel weg en op diverse andere plaatsen in de stad. Beijen vraagt zich af of op plaat sen waar betonnen paaltjes sneuvelen niet beter metalen paaltjes kunnen worden neergezet. Hel half gezonken motorschip "Stephan" met aan boord de sleper. IN KOMENDE MAANDEN DEN HAAG-LEIDEN - Garage houder J. J. Dekker moet maat regelen treffen tegen de stank en het lawaai die zijn bedrijf aan de Sint Aagtenstraat 6-14 in de om geving verspreidt. Dit blijkt uit een uitspraak van de Kroon, die daarmee tegemoet komt aan klachten van de studenten-be woners van Jan de Laterhof aan de 2de Binnenvestgracht. „De drijfgassen stromen soms onze tuin binnen en blijven daar dan hangen", zei een van de dertig studenten vorig jaar in maart, toen de Raad van State zich over hun bezwaren boog. De oorzaak van deze klacht de dampen die bij het spuiten van de auto's en het drogen vrijkomen. De Kroon heeft nu bepaald dat de pijp waardoor deze dampen naar bui ten komen van negen meter naar veertien meter hoogte in de gevel van het garagebedrijf moet wor den verplaatst. Verder moet de garagehouder er voor zorgen dat de aandrijfmotor van de afzuiginstallatie in zijn bedrijf overdag niet méér lawaai bij het hofje veroorzaakt dan vijf tig decibellen. Dat is vijf deci bellen meer dan volgens het ad vies van het ministerie van volksgezondheid en milieuhy giëne aan de Raad van State wen selijk was. Bij metingen in 1977 sloeg de decibellenwijzer overi gens soms naar 6* door. Tussen zeven uur 's avonds en zeven uur 's ochtends mag het garagebe drijf geen geraasmakende werk zaamheden (zoals slijpen, boren, uitdeuken) verrichten, zo heeft de Kroon bepaald. Dit geldt ook voor zon- en feestdagen. LEIDEN - Het motorschip "Stephan" uit Driebrug- gen is gisteravond op de Zijl frontaal in aanvaring gekomen met een platte dekschuit, vol met stalen damwanden. De dek schuit kapseisde. Het mo torschip liep in de uren na het ongeluk langzaam vol water en zonk in de Zijl. Er zijn geen persoonlijke on gelukken. Om nog onverklaarbare reden is de platte dekschuit gisteren in de namiddag losgeslagen van de ka de, aan de Zijldijk ter hoogte van de Soembastraat. De schuit kwam dwars over de Zijl te lig gen. Het motorschip "Stephan" boorde gisteravond om zes uur zijn neus in het middenrif van de dekschuit. De dekschuit sloeg om. De 150 ton stalen damwand waarmee de schuit geladen was, belandde in het water. Het mo torschip was geladen met 160 ton cement. De cement is nat gewor den en dus verder onbruikbaar. Zinkend Een duikersploeg van de brand weer was snel aanwezig om even tueel mensen uit het water te redden. Dit was niet nodig. Wel haalde de brandweer de schipper van "De Stephan" met een rub berbootje van zijn langzaam zin kend schip. Slepers bleven uren na het ongeluk wachten op het jawoord van de verzekeringsmaatschappij van het motorschip om het schip weg te slepen. "Nu lukt het niet meer", zei een sleper om half tien gisteravond. De neus van het mo torschip was toen al compleet onder water verdwenen. Duikers Duikers hebben de afgelopen nacht de positie van de beide schepen onder water opgenomen. Aller eerst moet de neus van het mo torschip losgetrokken worden van de dekschuit. Vanmiddag om twaalf uur is het takelwerk be- gonnen.Naar verwachting zal het vervolgens nog de nodige tijd kosten om de stalen damwanden weer op het droge te krijgen. Er liggen 75 damwanden van elk twee ton gewicht op de bodem van de Zijl. De verwachting is dat het totale werk zeker een week in beslag zal nemen. Voorlopig blijft de Zijl voor het waterverkeer ge stremd. De Zijl is een belangrijke waterverbinding tussen Amster dam en Rotterdam. De rijkspolitie te water stelde van morgen een onderzoek in naar de oorzaak van het ongeval. Van morgen was het nog onzeker of de dekschuit losgemaakt dan wel "uit zichzelf' losgeslagen is. Met behulp van een rubberboot haalt de duikersploeg van de Leidse brandweer de schipper van boord. LEIDEN - De Leidse wa renmarkt zal de komende maanden een aantal keren van plaats moeten verwis selen in verband de vele werkzaamheden die wor den uitgevoerd in de Leid se binnenstad. In verband met de vernieuwing van de walmuren en de riolering langs de Nieuwe Rijn is een deel van de warenmarkt vorige maand al verhuisd naar de Botermarkt. Begin maart zullen ook de marktkramen die nu nog langs de Nieuwstraat staan moeten ver huizen omdat, in aansluiting op de restauratie van het Heerenlo gement, een begin wordt ge maakt met het opknappen van een groot aantal panden in deze straat (het zogenaamde Van der Heiden-complex). De vele werk zaamheden in de Nieuwstraat BESCHUTTE YVACHT- PLAATSEN voor busreizi gers. Daar had gemeente raadslid Laurens Beijen tij dens de onlangs gehouden begrotingsbehandeling om gevraagd. Zo te zien is Beijen op z'n wenken bediend want op verschillende plaatsen in de binnenstad zijn in de laat ste maanden spiksplinter nieuwe bushokjes, oftwel abri's, verschenen. ."Maar dat is niet het gevolg van de motie van de heer Beijen", zo meldt NZH-districtschef Leeuwenburg. "Want wij speelden al veel langer met het plan om in Leiden en om geving meer en nieuwe abri's te plaatsen. In totaal hebben we voorlopig ruim dertig nieuwe hokjes in de Leidse regio laten plaatsen. Daarvan staan er 8 in Leiden zelf. Twee daarvan, op het Kort Rapen burg en de Rijnsburgerweg (zie foto), behoren tot de nieuwste soort. Die kosten zo'n 5000 gulden per stuk. De andere zijn iets goedkoper". Bushokjes zijn per traditie een gewillige prooi van verniel zuchtige personen maar de nieuwe abri's schijnen wel het een en ander te kunnen verdragen. De heer Leeu wenburg: "Dat klopt. Deze dingen zijn nauwelijks te ver nielen. Je kunt er naar harte lust met een hamer op gaan timmeren maar kapot krijgen doe je ze niet. Ook het ver nielen van ruiten is er niet meer bij want die zijn niet langer van glas maar van kunststof'. LANTAARNPALEN worden maar al te vaak gebruikt om matjes uit te kloppen. Dat is handig. Maar mede door deze schoonmaakactie sneuvelen veel lampen, ook in de wijk De Kooi. De redactie van het wijkblad "De Kooiklok" wil daarom de bezem door deze matjesklopperij halen. "Matjes uitkloppen tegen lan taarnpalen en dan maar schelden dat het zo donker is in De Kooi... "VISUELE VERVUILING is voor mij, als graficus, even erg als horizonvervuiling. LEIDEN onder redactie van René van der Velden en Jaap Visser Waarom zou je drukwerk slechter maken dan het kan zijn". Het hoofd van de Haag se gemeentedrukkerij, N. Kooien, voelt er niets voor om het blad "De Sleutel" voor taan op kringlooppapier te drukken. Elke maand valt dit blad in de bus bij 30.000 hou ders van een cultureel jonge ren paspoort (cjp). Ruim 6000 cjp-ers in Leiden krijgen dit Haagse blad, met enkele Leidse inlegvellen erin. De opmerkingen van N. Kooien zijn de kerngroep Leiden e.o. van de Vereniging Milieude fensie in het verkeerde keel gat geschoten. Kooien meent dat "het gebruik van kringlooppapier slechts een gering milieu-effect heeft. Bovendien zijn de kleurhel- derheid en contrastwerking dan kleiner". Daarom vindt Kooien het "onverstandig en overbodig om een typogra fisch en artistiek goed ver zorgd tijdschrift als De Sleu tel op kringlooppapier te drukken". "De argumenten van Kooien raken kant noch wal", schrijft de Vereniging Milieudefensie kwaad aan de redactie van De Sleutel. "De makers van De Sleutel kunnen zich beter van inlichtingen voorzien bij be ter geïnformeerde en meer terzakekundige mensen dan de heer Kooien". De mensen van de Vereniging Mieude- fensie rekenen zichzelf blijk baar tot die mensen. Met tal van cijfers geven zij aan dat de produKtie van wit pupier meer energie kost, meer wa ter vervuilt en verbruikt dan de produktie van kringloop papier. "Het is bovendien wel degelijk mogelijk om een ar tistiek goed verzorgd en ty pografisch verantwoord blad, dat er zonnig en fleurig uit ziet, op kringlooppapier te produceren". N. Kooien van de Haagse druk kerij is niet ondersteboven van de argumenten van de Vereniging: "Natuurlijk ben ik voor het gebruik van kringlooppapier, als het maar verantwoord gebeurt". Bij De Sleutel vindt hij dit niet ver antwoord. Kooien: "Kringlooppapier is in alle opzichten inferieur aan ge woon papier. Als je het ge bruikt voor grote partijen eenmalig drukwerk, is kringlooppapier prima. Bij voorbeeld voor het drukken van stembiljetten. Als kringlooppapier op een ver keerde wijze wordt gebruikt gaan mensen er een hekel aan krijgen. Dan verliest kringlooppapier zijn signaal functie om erop te wijzen dat we zuinig met onze grond stoffen moeten omgaan", al dus Kooien. Ook al kan De Sleutel na een maand weer de prullebak in, en ook al zijn er voorbeelden van hoe mooi er op kringlooppapier kan worden gedrukt (bijvoorbeeld het blad van de Vereniging Mi lieudefensie), toch houdt Kooien het op zijn "visuele vervuiling". De Vereniging Milieudefensie maakt daar om weinig kans gehoor te vinden voor haar opmerkin gen over het gebruik van kringlooppapier. De makers van De Sleutel zeggen name lijk zich te willen vasthouden aan het advies van de heer Kooien: "Hij is deskundig". Misschien maakt de Vereniging binnenkort meer kans als De Sleutel voortaan in Leiden wordt uitgegeven. Een com missie, bestaande uit mensen van de schouwburg, van K 0 en van het LAK, moet voor 1 april advies uitbrengen aan B en W over een eigen Leidse uitgave. De gemeente is al langer niet zo gelukkig met het feit dat 6000 Leidse cjp- houders het met een paar velletjes "Leiden" in een ove rigens Haagse Sleutel moeten doen. maken het onmogelijk dat de marktkramen op hun huidige plaats blijven staan. De markt kooplui moeten daarom met hun kramen verhuizen naar de Vis markt. Zoals gemeld wordt het werk aan de Nieuwe Rijn in twee gedeelten uitgevoerd. Vorige maand is een begin gemaakt met het vernieu wen van de walmuren tussen 't Gangetje en de Koornbeursbrug. Daarna wordt het tweede gedeel te, tussen de Koornbeursbrug en de Hoogstraat, aangepakt. Wan neer het tweede gedeelte van de werkzaamheden wordt uitge voerd zal de warenmarkt langs dit deel van de Nieuwe Rijn ook verhuizen naar de Vismarkt. De marktkramen komen dan aan twee kanten van de Vismarkt te staan. Deze situatie zal ongeveer 4 weken duren. Daarna (voor de bouwvakvakantie) is het eerste gedeelte van het werk aan de Nieuwe Rijn voltooid en kunnen de marktkramen van de Boter markt weer terug naar de andere kant van het water. De markt kramen die van de Nieuwe Rijn naar de Vismarkt zijn verhuisd worden dan weer verplaatst naar de Botermarkt. De totale werkzaamheden langs de Nieuwe Rijp zullen, zonder te genslagen, ongeveer een halfjaar gaan duren. Daarna wordt de marktsituatie langs de Nieuwe Rijn weer als vanouds. De marktkramen die van de Nieuw straat naar de Vismarkt zijn ge gaan blijven ongeveer anderhalf jaar op die plaats staan. Na de vol tooiing van de restauratiewerk zaamheden zullen ook zij weer te ruggaan naar de Nieuwstraat waarmee de situatie weer als vanouds wordt. (Brom)fietsers gewond bij aanrijdingen LEIDEN - Een 23-jarige inwoon ster van Leiden is gistermiddag rond vijf uur bij een aanrijding op de Blauwpoortsbrug gewond ge raakt. De vrouw week met haar fiets plotseling naar een andere rijbaan waardoor zij werd aange reden door een bestelauto die werd bestuurd door een 36-jarige Leidenaar. De vrouw liep een ge broken been. hersenschudding en hoofdwond op. Zij is opgeno men in het Academisch Zieken huis. Bij een frontale botsing op het fietspad naast de Hoge Rijndijk zijn rond zeven uur gisteravond twee jongens gewond geraakt. Een van hen, een 15-jarige inwo ner van Zoeterwoude, reed met zi jn fiets op de linkerhelft van het fietspad waardoor hij werd aan gereden door een bromfiets, die werd bestuurd dooreen 16-jarige inwoner van Benthuizen. Beiden zijn met hoofdletsel overge bracht naar het Academisch Zie kenhuis. Een 64-jarige vrouw uit Leiden moest met een gebroken pols naar het ziekenhuis worden ge bracht omdat zij met haar fiets kwam te vallen toen de bestuur ster van een personenauto plot seling het portier opengooide.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3