Alphen krijgt nieuw stadhuis VOLGEBOEKT AL IN APRIL ALLES SCHIP VAN GREEN Drastische ommezwaai: verbouwing oude raadhuis van de baan PEACE GEËNTERD Belasting op huizen omlaag: aanslag vaak hoger... Rotte tanden staan nog, wel f 200 kwijt... Op rijksweg 55 auto 's op elkaar Weer grote belangstelling vanuit Duitsland voor kust- en bollenstreek I DONDERDAG 14 FEBRUARI 1980 LEIDEN/REGIO PAGINA 19 CHERBOURG-AMSTERDAM (GPD) - De Franse marine heeft het schip Rainbow Warrior van de milieu-organisatie Green Pea ce vanochtend vroeg op de rede van Cherbourg geënterd en de bemanning gearresteerd. De Rainbow Warrior voerde zijn ac tie uit in de Franse territoriale wateren, waar de bemanning probeerde het Britse vrachtschip Pacific Swan de toegang tot de haven van Cherbourg te versper ren. De Brit is geladen met radioactief afval uit Japan, dat in de Franse opwerkingsfabriek weer bruikbaar wordt gemaakt als brandstof voor kerncentra les. Rond vier uur vanochtend was het aan de wal al tot ernstige ongere geldheden gekomen tussen de oproerpolitie, symphatisanten van Green Peace en leden van Franse milieugroepen. De rellen braken uit toen de Pacific Swan, onder bescherming van twee Franse kanonneerboten, de ha ven van Cherbourg binnenvoer. Dit wekte de woede van de de monstranten, van wie een aantal probeerden met rubberbootjes het Britse schip te benaderen. In de eerste berichten werden de rellen gewelddadig genoemd, maar tot dusver is niet duidelijk öf er gewonden zijn. In elk geval slaagden de demonstranten er niet in het afmeren van de Pacific Swan te voorkomen. Middenin de foto de huidige schoolgebouwen van Ichtus mavo en Albanianaewaarin ook de moedermavo en de muziekschool nog zijn gevestigd. Deze gebouwen in het hart van Alphen (gebied Castellumstraat, De Smetstraat, Burg. Visserpark en Stevinstraat) zouden tegen de vlakte moeten voor de bouw van een nieuw stadhuis. Er is dan tevens nog plek voor o.m. een nieuwe bibliotheek. ALPHEN AAN DEN RIJN - De tarieven voor onroerend-goedbelasting in Alphen over 1980 gaan omlaag. Toch zal men daarvan niet veel merken in de praktijk. Tegelijkertijd namelijk worden de hui zen opnieuw getaxeerd. Juist dezer dagen rolt bij veel Alphenaren de aanslag over 1979 in de bus. Huurders betalen volgens die aanslag f 6 per 3000 aan "economische waarde" en kopers f 15. Bij de aanslag volgend jaar (over 1980) zullen die tarieven drastisch omlaag zijn gegaan. Toch zal er in veel gevallen méér belasting moeten worden betaald. Dat heeft te maken met de hertaxatie van het huizenbestand in Alphen. De aanslag zoals die nu bij de Alphenaren is gearriveerd, is gebaseerd op wat de huizen in 1974 waard waren. Sindsdien is de waarde van de huizen soms meer dan ver dubbeld. Volgens de gemeente, die de huizen per 1 januari 1979 opnieuw heeft laten taxeren, is de waarde van de huizen in Alphen gemiddeld met 72% gestegen. Voor de huizen die later dan in 1974 (Rid- derveld II bijvoorbeeld) zijn gebouwd is dit keer voor het laatst de waarde aange houden zoals die in 1974 geweest zou zijn. Volgend jaar gaan de onroerend-goedtarie- ven dus naar beneden. Voor huurders wordt het bedrag f3,50 per f3000 "eco nomische waarde" (vrije markt) en voor koophuisbezitters f8,75. Uitgangspunt voor de gemeente was dat ze in 1980 evenveel aan belastingen binnen wil krijgen als in 1979. Omdat de waarde van de huizen dus omhoog gaat, konden de tarieven naar beneden. "Als de begro ting sluitend is, waarom zou je de bewo ners dan nog meer uitmelken", zo ver klaart wethouder J. J. Goedhart van fi nanciën de tariefsverlaging. Goedhart stelt trouwens nadrukkelijk dat de ta riefsverlaging niet automatisch inhoudt dat de aanslag volgend jaar ook lager zal zijn. Met name voor huizen die met meer dan 72 procent in waarde zijn gestegen gaat dat verhaal niet op. ALPHEN AAN DEN RIJN - Alphen krijgt een compleet nieuw stadhuis. Dat gaat verrijzen in de buurt van het huidige raadhuis, dat in de toekomst dan alleen nog voor "representatief gebruik" zal dienen. Het nieuwe stadskantoor komt op de plek van een aantal scholen. Die zullen dan tegen de vlakte moeten. De sloop betreft: de ge bouwen van de Ichtus mavo en scholengemeenschap Albania nae. Beide scholen krijgen bin nenkort elders in Alphen een gloednieuw onderkomen (res pectievelijk aan Oranje Nassau- singel en Diamantstraat). Bij de sloop van dc oude schoolge bouwen onstaat bij het raadhuis aan het Burg. Visserpark een groot gapend gat. Daarop zou het nieuwe stadskantoor kunnen komen. Hiervoor worden mo menteel plannen gemaakt. De nieuwbouw zou plaats moeten gaan bieden aan de secretarie van de gemeente, het gemeentebe stuur en de in ruimtenood verke rende sociale dienst. Ommezwaai Deze nieuwe plannen betekenen een drastische ommezwaai voor de gemeente Alphen. Een half jaar geleden nog werd alleen ge dacht aan verbouw en uitbrei ding van het bestaande raadhuis dat zo'n 40 jaar oud is. Aan de burgerij zijn ook al plannen ge toond voor verbouw en uitbrei ding van het architectenbureau Berghoef, Hondius en Lamers. Na de uitbreiding aan zij- en ach terkant zou het raadhuis 3 tot 4 maal zo groot zijn als nu het geval De kosten hiervan werden geschat op circa 13 miljoen gulden. Het plan was toen om halverwege dit jaar met de verbouw te starten. Het plotselinge vertrek van zowel "Albanianae" als de Ichtusmavo (de toestemming voor nieuw bouw kwam veel eerder af dan verwacht) doorkruiste de ver bouwplannen. Complete nieuw bouw, werd toen mogelijk. Van het begin af aan had men name lijk van gemeentewege wat aan zitten hikken tegen de krappe ruimte die voor de uitbreiding beschikbaar was. Een praktisch probleem was bovendien hoe het werk door te laten gaan tijdens de verbouwing, die 2,5 jaar zou du- Vandaar dat nu wordt gewerkt aan een plan voor een heel nieuw stadskantoor. Dat moet volgens het huidige wensenpakket zo'n 5200 vierkante meter vloerop pervlak tellen. Dat is berekend op een stad van 75.000 inwoners en zo'n 200 ambtenaren. Bibliotheek Verder wordt er bij het maken van de plannen rekening mee ge houden, dat op hetzelfde terrein gebouwen voor bijvoorbeeld een nieuwe bibliotheek, de kunstuitleen, en GGD kunnen komen. Dat zijn echter nog maar ideeën, die zeker niet gelijktij dig met de bouw van het nieuwe stadhuis zullen worden uitge voerd. Op dit moment heeft de gemeente ongeveer vijftien miljoen be schikbaar voor de bouw van een nieuw stadhuis - inclusief sociale dienst. Wat er met het bestaande raadhuis gaat gebeuren is nog niet precies bekend. Men wil het in elk geval bewaren voor min of meer repre sentatieve doeleinden. KUST- EN BOLLENSTREEK - De kust- en bollenstreek zijn weer in trek bij de toerist. Vakantiegangers uit bin nen- en buitenland bestoken de VVV-kantoren herhaal delijk met vragen hoe het is gesteld met de accommoda tie. Vooral mensen die een lang weekeinde niet té ver uit de buurt willen, kloppen om de haverklap aan om infor matie. "Zimmer frei": een bord aat men kennelijk vergeten is binnen te halen. Volgens de VVV-kantoren in kust- en bollenstreek is er geen bed meer verkrijgbaar in april. ÜVal het voorjaar betreft is vooral april in trek. Pasen, het bloemen corso van de bollenstreek en het 1 I mei-weekeinde zullen voor een enorme drukte in de Leidse regio zorgen. Nu al is er zowel in de bollenstreek als aan de kust geen leeg bed meer. Alles is gereser veerd. De VVV's vrezen dat velen die op de bonnefooi komen niet aan onderdak zullen kunnen worden geholpen en moeten worden doorgestuurd naar el ders. "Ik heb het gevoel", zegt een woordvoerster van de VVV in Lisse, "dat in april half Duitsland hierheen komt. Zelfs om de NOORDWIJK - Een Noordwijk- se kantoorbediende zal zich niet gauw voor een tweede keer met duistere 'zakenlie den' inlaten. Waar hij vanaf wilde komen, het laatste restje rotte tanden, heeft hij nog. maar hij is wel tweehonderd gulden armer.... Al jaren tobde de man met zijn gebit. De boventanden waren vervangen door 'kunst', het ondergebit was zo door de tand des tijds aangevreten dat er niet meer dan wat stompjes waren overgebleven De Noordwijker wilde er wel van af. maar had een pani sche angst voor de tandarts. Het foldertje, afkomstig vaneen 'tandtechnisch adviesbu reau', dat in de brievenbus roldeervoer hij dan ook als de komst van een hemelbode. Het eerste contact was snel gelegd. Kort daarop verscheen een wat oudere man voor het ma ken van een offerte: tweedui zend gulden moesten een nieuw boven- en ondergebit gaan kosten. Enkele dagen later kreeg hij op- troonswisseling mee te maken komen er Oosterburen naar ons land. Louter en alleen omdat ze dit interessant vinden." Niet alleen de VVV in Lisse kampt met een chronisch tekort aan bedden. Door een verloop in de vaste adressen komen er steeds minder kamers beschikbaar. En nieuwe kandidaten melden zich nauwelijks. Voor de VVV een onbegrijpelijke gang van zaken. :'Het is toch een enorme opsteker voor de economie als er bedden beschikbaar zouden zijn? Die toeristen nemen toevallig wel wat geld mee dat ze hier willen beste den. Als je die mensen 'nee' moet nieuw bezoek. Nu van een man. die zich met dezelfde naam voorstelde als de eerste, maar dan 'junior'. "Doe je bek maar eens open sommeerde hij de klant. Hij liet de Noordwijker een paar keer in een kneedbare substantie happen en beval vervolgens de mond wagenwijd open te sperren voor het maken van een foto. De 'technicus' haalde verkopen, gaan ze voortaan wel ergens anders heen. Neem nou de zomermaanden: duizenden ke ren moet je toeristen teleurstel len. Dat werkt frustrerend." In Hillegom was er vorig jaar sep tember al geen bed meer te krij gen voor de al eerder genoemde drie weekeinden. Dit zijn dan al leen nog maar passagiers die met bussen komen en vooruit hebben besteld. "Nu komen de particu lieren er nog aan", aldus de VVV. "We proberen wel bedden erbij te krijgen. Op onze vaste adressen hebben we al brieven bezorgd. Het gaat om nieuwe kamers, maar die krijg je niet. Hier en daar hebben we wel een gaatje vrij. In Nieuw Vennep en Bennebroek hebben we wat bedden. Dat zet geen zoden aan de dijk. Vorig jaar hebben we zelfs mensen naar Breda moeten sturen. Nou, dat kun je toch bepaald geen dienst verlening noemen." daarop een alledaags fototoe stel tevoorschijn, richtte de lens op de geopende mond en drukte af. De eerste fase van de behandeling was achter de rug. Het trekken van de over gebleven tanden en kiezen zou een landarts uit Amsterdam doen. In de avonduren, ivant overdag werkte de man en 's avonds verdiende hij wat bij. "Welke kleur krijgt m 'n gebit nu eigenlijk"informeerde de klant. Kleur twintig".luidde het antwoord. "Iets lichter dan je in je bek hebt." Vóór de technicus vertrok kwam de aap uit de mouw: er moest vooruit worden betaald. Liefst vierhonderd gulden. Daartegen maakte de Noordwijker echter bezwaar. Het bedrag werd daarom ge halveerd. De bezoeker vertrok met tweehonderd gulden. Voor de zekerheid annuleerde de patiënt de behandeling en slapte naar de politie waar hij aangifte deed. Behulve van z'n geld is hij nu van één ding-af. Van angst voor de tandarts.... Hoe de situatie op de campings in Noordwijkerhout is kon men bij de plaatselijke VVV niet vertel len. Zij vermoedt dat er niet al te veel vrije plaatsen zullen zijn. De campings verhuren de plekken voor een heel seizoen. Daarom zal er voor hen die een paar dagen willen kamperen, weinig gele genheid zijn. Wat vroeg Directeur Rovers van de VVV in Noordwijk vindt het nu wat aan de vroege kant om uitbundig te gaan juichen. "Ik moet de toeris ten eerst maar eens zien binnen komen. Maar ik kan niet ontken nen dat er belangstelling is. Zo wel via de telefoon als per post krijgen we legio verzoeken om in formatie. Er kan natuurlijk nog verschrikkelijk veel gebeuren. Blij ben ik wel met die interesse. Vooral omdat het ook om eigen landgenoten gaat. Jaren hebben we in het verdomhoekje gezeten. Misschien komen we er nu ein delijk eens uit", hoopt Rovers vu rig. De VVV is niet de enige die wordt overstroomd met verzoeken om inlichtingen. De hotelhouders hebben dezelfde ervaring. Ook zij worden om de haverklap opge beld om informatie. Zowel Noordwijkse als Katwijkse hote liers zeggen geregeld te worden benaderd. Rovers denkt dat die grote belang stelling vooral te danken is aan het feit dat vliegreizen en benzine aanzienlijk duurder zijn gewor den. Teleurstellen De VVV heeft tientallen vakantie gangers die in april Noordwijk hadden gekozen om even uit te blazen, moeten teleurstellen. Ze ker twee maanden is er in deze plaats geen bed meer leeg. Plezie rig vindt Rovers dit wel, maar hij zou toch liever iedere toerist aan een dak boven het hoofd willen helpen. "Ik heb diverse particulieren om bedden gevraagd. Gezegd: als jullie rhet vakantie gaan. stel je huis dan voor een ander beschik baar. Voor de eigenaar levert dat een aardig centje op. En wij kun nen weer iemand tevreden stel len", aldus de VVV-directeur. Als iedere Duitser komt die heeft gereserveerd, dan zit Katwijk, zeker in april, stamp en stampvol. "Ja", zegt directeur Verplancke, "dan wordt het bij ons verschrik kelijk druk. 't Is te hopen dat het weer ook een beetje meewerkt. Want dat is natuurlijk erg belang rijk." LEIDSCHENDAM - In een halfuur tijd zijn vanmorgen op de autosnelweg nabij Leidschendam (Amsterdam- Rotterdam) bij verschillende ongelukken 55 auto's tegen elkaar gebotst (foto boven). Zowel richting Am sterdam als in de richting Den Haag werden ongelukken veroorzaakt door automobilisten die in dichte mist te hard en veel te dicht op elkaar reden. Bij de ongelukken raakte een 30-jarige Amsterdammer ernstig gewond. Verder werden verscheidene personen voor behandeling naar het ziekenhuis overgebracht. In dichte mist reden vanmorgen op de Stompwijkseweg ook twee bussen van West-Nederland tegen elkaar. Vijf inzittenden raakten licht gewond. Zij werden voor behandeling overgebracht naar de Anloniushovc in Leidschendam en het Diaconesscnhuis in Leiden. 1

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 19