Automobilist gelooft niet in besparing van energie VAN DER WIEL Stadsvernieuwing wordt vaak als bedreiging gezien De hoogste rente voor spaarders die hun geld niet echt vast willen zetten. NMB Druk van Egypte op Amerika zonder goede bril stond ze al met 5-Oachter. een goede bril maakt alle verschil! Belastingdienst doet onderzoek naar bezit van buitenlands huis Ongenoegen over synodestuk De NMB denkt met u mee. PAGINA 18 DONDERDAG 14 FEBRUARI 1980 ADVERTENTIE CAIRO (UPI/DPA) - Egypte heeft gisteren een dringend beroep ge daan op de Verenigde Staten een "krachtig standpunt" in te ne men tegen Israels politiek van heh stichten van "illegale" ne derzettingen in bezette gebieden. Het waarschuwde Israël dat die politiek ongunstige gevolgen zou hebben voor de vrede in het Mid den-Oosten. Het persbureau van het Midden- Oosten, Mena, berichtte dat de Egyptische aandrang op de Ver enigde Staten werd uitgeoefend in een brief van premier Moestafa Chalil aan de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, Cyrus Vance. In de brief werd geprotesteerd te gen het recente Israëlische kabi netsbesluit het joden toe te staan zich te vestigen in Hebron, een door arabieren bewoonde stad op de bezette westelijke Jordaanoe- ver. "Dr. Chalil heeft van de Verenigde Staten een krachtig standpunt tegen de Israëlische nederzettin genpolitiek geëist, omdat het een politiek is di^ door Egypte, alle Arabische landen en de gehele wereld, de Verenigde Staten niet uitgesloten, wordt afgewezen", aldus Mena. Volgens Chalil is de illegale Israëli sche nederzettingenpolitiek in strijd met de Amerikaanse ver plichting, aangegaan door presi dent Jimmy Carter in zijn recente "troonrede", de westelijke Jor- daanoever en de strook van Gaza volledig zelfbestuur te geven en het Palestijnse probleem in al zijn facetten op te lossen. In zjjn brief aan Vance heeft de Egyptische eerste-minister de aandacht gevraagd voor de ernst van de gevolgen van Israëls poli tiek voor het gebied en de voor uitzichten op de totstandkoming van een rechtvaardige vrede, al dus Mena. President Sadat heeft volgens Egyptische krantenbe richten van gisteren tegen verte genwoordigers van de Israëlische Mapam-partij gezegd, dat noch Egypte noch Israël het recht heeft, de ander voor voldongen feiten te plaatsen, zoals met Is raëls Hebron-besluit is gebeurd. Egypte geeft volgens Sadat geen centimeter Arabisch gebied prijs. DEN HAAG (ANP) - Omdat de automobilist niet gelooft in de noodzaak van energiebesparing kan een vrijwillige be sparing van energie bij het gebruik van de auto niet of nauwelijks worden verwacht. Mocht hij overtuigd zijn van de noodzaak tot energiebesparing, dan wil de auto mobilist als enkeling geen offers brengen, omdat anderen om hem heen dat ook niet doen. Tot deze conclusie komt een Am sterdams onderzoekbureau, dat in opdracht van het ministerie van verkeer en waterstaat een onderzoek heeft ingesteld naar energiebesparing in het perso nenautovervoer. Gebleken is verder dat de automo bilist in het algemeen geen besef heeft hoeveel benzine een be paalde rit kost, noch van de ben zineprijs per liter. Dit komt om dat de auto geen mogelijkheid biedt het benzineverbruik per rit af te lezen. De doorsnee automobilist voelt zich niet verantwoordelijk voor het benzineverbruik, noch voor eventuele verspilling van benzi ne. De autofabrikant is volgens hem verantwoordelijk voor het verbruik. Ook vinden autorijders dat ze alleen rijden als het nodig Verder schuift de automobilist de verantwoordelijkheid voor het autogebruik naar de overheid. Dat de automobilist twijfelt aan het nut van energiebesparing, komt door de tegenstrijdige be richtgeving over de energiesitua tie: wel of geen tekort. Bij een werkelijk tekort heefteen bespa ring van vijf of tien procent vol gens de automobilist weinig zin. Ook roept de overheid te vrijblij vend op tot energiebesparing, waardoor de indruk wordt ge wekt dat besparing niet nodig is. Het gebruik van de auto moet niet aan banden worden gelegd, maar in andere sectoren moet de over heid maatregelen nemen, zo meent men. Moet het autover keer toch worden gekortwiekt, dan zal de overheid moeten zor gen dat filevorming wordt voor komen en zuiniger auto's worden geproduceerd. Unaniem waren de ondervraagden van oordeel, dat strenge controle op de maximumsnelheid van honderd kilometer per uur nodig is met hoge boetes bij overtre dingen. Ook stemmen zij in met extra heffingen op de prijzen van nieuwe auto's die niet zuinig rij den. Een grote meerderheid wijst een forse verhoging van de ben zineprijs af, ook al zou in dat ge val de motorrijtuigenbelasting Maggie McNeal kreeg gistermiddag uit handen van de Belgische zanger Louis Neefs de eerste bos naar haar worden verlaagd. Onaangename genoemde tulpenEen kweker uit Bovenkarspel vernoemde zijn creatie naar de zangeres,omdat zij ons land mag maatregelen wil men accepteren, vertegenwoordigen op het Eurovisie-songfestival. mits iedereen er door zal worden Maggie leek erg ingenomen met de nieuwe, rode tulp. Vanavond kan men de overhandiging van de tidp aan getroffen, aldus het onderzoek. Maggie McNeal zien in het KRO-televisieprogramma 'Zing met óns mee' 1-fÉ #2 WJf Nieuwe Rijn 62, Leiden. Tel.: 071 -124108 DEN HAAG (ANP) - De belasting dienst heeft gisteren een nieuwe landelijke actie gevoerd om zwart geld op te sporen. Desgevraagd CDA wil onderzoek naar spookrijders DEN HAAG (GPD) - Ir. P. A. M. Cornelissen (CDA) heeft minister Tuynman (verkeer) gevraagd een onderzoek te laten uitvoeren naar het „spookrijden", dat is het rij den op de verkeerde helft van een autosnelweg, waardoor een auto zich dwars tegen de verkeers stroom in beweegt. In West-Duitsland zijn in 1978 in 10, maanden tijd 700 gevallen van' spookrijden geconstateerd. Cor nelissen vraagt de minister of hij al onderzoekt hoe het spookrij den zoveel mogelijk kan worden voorkomen. heeft het ministerie van financiën bevestigd, dat inlichtingen wor den verzameld over het bezit van een eigen huis of eigen huizen in het buitenland. De rijksaccoun tantsdienst, onderdeel van de belastingdienst, heeft daartoe driehonderd accountants naar makelaars en andere tussenper sonen, die zich bezighouden met de verkoop van huizen in het bui tenland, gestuurd om de boeken in te zien. De gegevens over het bezit van buitenlandse huizen, die uit deze informatie-actie ko men, gaan naar de belastingin specties. De actie is gevoerd in een groot aan tal plaatsen, verspreid over het hele land. Het was de bedoeling de informatie-actie in één dag af te ronden, maar het is niet onmo gelijk, dat de actie een andere dag zal moeten worden voortgezet. Soortgelijke acties heeft de fiscus in het verleden onder andere ge voerd in de horecasector en de bouwsector. Een bekend voor beeld van dergelijke acties is de controle, die werd uitgeoefend op het bezit van plezierjachten. MONUMENTEN - In de vergade ring van Provinciale Staten van Zuid-Holland zal morgen het voorstel worden gedaan binnen kort - wellicht nog deze week - een subsidiestop af te kondigen voor alle restauraties van monu menten. Een en ander is volgens een woordvoerder van de provin cie het gevolg van geldgebrek. VERDUISTERING - De politie m Venlo heeft begin deze week de 55-jarige S., directeur van een ju- ridisch-planologisch bureau in Venlo, aangehouden op verden king van verduistering van 1,1 miljoen gulden ten nadele van zijn cliënten. Het bureau van S. bemiddelde bij onteigeningsprocedures. UTRECHT (GPD) - „Bevordert stadsvernieuwing het welzijn wel?". Onder dit motto wordt op 28 en 29 februari in Utrecht een congres gehouden waaraan wordt deelgenomen door organi saties uit de volkshuisvesting en het welzijnswerk. De welzijns werkers vinden dat de stadsver nieuwing alleen vanuit een bouwvisie wordt aangepakt. „De stedebouwkundigen en de wel zijnswerkers zouden echter hand in hand moeten gaan", meent Hans Brugman, van de Neder landse Organisatie van Welzijns werkers. In de gewijzigde wet op de stads vernieuwing van minister Bee- laerts van Blokland wordt het welzijn als een onderdeel van de stadsvernieuwingsaanpak ge zien. „Maar veel verder dan die constatering gaat de wet niet", zeggen de welzijnswerkers. Brugman: „Het wordt de hoogste tijd dat niet alleen de minister van volkshuisvesting, maar ook de bewindslieden van sociale za ken, onderwijs en volksgezond heid bij de opzet van stadsver nieuwing worden betrokken. Stadsvernieuwing gaat over het to tale leefmilieu. „En je kunt wel prachtige huizen neerzetten, maar wanneer wezenlijke voor zieningen op het gebied van o.a. onderwijs en medische verzor ging ontbreken, faalt het beleid. Het grootste probleem dat nu speelt, is de betaalbaarheid van de huisvesting. Als niet snel iets gebeurt aan die hoge huurprij zen, kunnen we de hele stadsver nieuwing wel vergeten". Brugman vindt dat een maande lijkse huur van circa 250 gulden moet worden nagestreefd. „Laat ik dat de stadsvernieuwingsprijs noemen. De mensen betalen nu echter een volkshuisvestings prijs van gemiddeld 450 gulden per maand. Dat is veel te veel voor al diegenen die gemiddeld maar net boven het minimum loon zitten". De welzijnswerkers ervaren dat de bewoners in oude wijken de stadsvernieuwing vaak als een bedreiging zien. Hogere huur prijzen hangen hen namelijk bo ven het hoofd en ze moeten maar afwachten hoe hun nieuwe leef milieu er uit gaat zien. Brugman: „Het is de taak van welzijnswer kers in het stadsvernieuwings proces mee te denken en te wer ken. De bouwtechnische en so ciale planning behoren gewoon samen te gaan, vooral in het be lang van de bewoners" Tot nog toe is die welzijnsplanning ad hoe ingevuld, zeggen de wel zijnswerkers. „Het ambtelijk volkshuisvestingsapparaat staat onvoldoende open voor de wel zij nsproblematiek, met gevolg dat nodeloze frustratie ontstaat bij vele mensen die tenslotte in die stadsvernieuwingsgebieden moeten wonen. Er dient een team van welzijnswerkers geformeerd te worden bij de plannenmakerij. Al is het alleen maar om bijvoor beeld al die mensen te begeleiden die na stadsvernieuwingsactivi teiten niet meer in hun wijk kun nen terugkeren. Neem de Kin- kerbuurt in Amsterdam. Twee derde van de oorspronkelijk be woners is genoodzaakt de wijk te verlaten. In het stadsvernieu wingsgebied is maar plaats voor een derde van de oude bewo ners", vervolgt Hans Brug man. ADVERTENTIE Het beraad van priesters en pas torale werkers in het bisdom Den Bosch heeft in enkele moties zijn ongenoegen kenbaar gemaakt over met name het slotdocument van de bisschoppensynode in Rome. Dit document getuigt van een eenzijdige hiërarchisch-cle- ricale kerkvisie, waarin het be raad, aldus een van de moties, de theologie van het volk van God en het tweede Vaticaanse conci lie niet herkent. In een andere motie zegt het beraad dat leken en pastorale werkers in het do cument als een "restgroep" wor den voorgesteld, wier belangen en meningen geen gewicht in de schaal leggen. Aan bisschop Bluyssen werd in de vergadering van het beraad een serie kritische vragen gesteld over het toekomstige pastorale beleid. De bisschop beaamde dat het synodestuk sterk clericaal en hiërarchisch aandoet Hij zou het zelf anders gedaan hebben. "Maar het is moelijk in zo'n kort stuk een genuanceerde visie op de kerk neer te leggen". n een derde motie zegt het beraad van priesters en pastorale wer kers in het Bossche bisdom dat ten onrechte wordt geklaagd over het geringe aantal roepingen in de kerk zolang velen - gehuwden en vrouwen - van het ambt uitge sloten blijven. Op hun maandelijkse conferentie, ditmaal in Breda, zijn de zeven Nederlandse bisschoppen tot de conclusie gekomen dat de ont vangst van de synodebesluiten in de roomskatholieke gemeen schap niet tegenvalt. Tegenover afwijzing of een afwachtende houding kan men in brede krin gen welwillendheid en loyaliteit waarnemen, aldus de bisschop pen. Maar mondelinge toelich ting in kleinere verbanden is broodnodig, want er bestaat ook "een zekere onduidelijkheid" over het resultaat van de synode. Volgens aartsbisschop Danneels van Mechelen-Brussel geven de besluiten van de synode niet het hele synodegebeuren weer. Hij zei dat tijdens een ontmoeting met de pers. De geringe plaats die leek in het document heeft is niet in overeenstemming met de be tekenis die de synode aan de leek heeft gehecht. Het priestertekort is, volgens Danneels, geen reden om alarm te slaan, noch om pas torale werkers méér opdrachten te geven dan is toegelaten. Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Andijk-Bo- venkarspel J. Moolenaar Heke lingen; aangenomen naar Oude en Nijehorne (Fr.) T.H. Dijkstra Eext; bedankt voor Bergen op Zoom C. van Evert Steenbergen. Gereformeerde Kerken: beroepen te Hattem H. Lijesen Rotterdam- Papendrecht. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: bedankt voor IJsselmui- den H.K. Bouwkamp Gramsber- gen; beroepen te Hattem B. Kamphuis Vlissingen. ADVERTENTIE Waar krijgt u een hogere rente tegen dezelfde voor waarden op een direct opvraagbare spaarrekening. Ieder een met een bank- of girorekening kan een Bonus- Girospaarrekening openen. Storten en opnemen alleen d.m.v. bankgiro-over boekingen. 2% Retourrente over opgenomen bedragen. Eerste inleg ten minste f ioo,-. Er is geld te verdienen voor iedereen met een bank- of girorekening. Pak de pen, neem de stap. Stuur mij meer informatie over NMB Bonus-Girosparen. Ik heb een Bank- of Postgirorekening; nummer l Dhr./mevr./mejAdri Open voor mij een NMB Bonus- Girospaarrekening. Postcode Woonplaats DatumHandtekening: (bij minderjarigen moet ouder of voogd mede ondertekenen) Aankruisen wat gewenst is. Opsturen in envelop zonder postzegel aan NMB, afd. Retailbanking, Antwoordnr. 131, 1000 PA Amsterdam. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 18