Opening vol wrange symboliek AZ imponeert Utrecht in bekertoernooi Eagles onderbreken nederlaag-serie: 1-0 SPORT EN POLITIEK BOTSEN Realiteit krijgt alleen gestalte buiten het stadion RIA VISSER LOOT TEGEN PETRUSEVA i'l Walcher mist startbewijs Ven DONDERDAG 14 FEBRUARI 1 LEIDEN - In het inhaal programma van de KNVB-bekercompetitie vielen geen verrassingen te bespeuren. FC Amster dam werd door een be paald niet overtuigend PSV met 3-0 verslagen, NEC kreeg van Roda een fikse opdoffer: 5-1. AZ'67 speelde eindelijk eens een goede wedstrijd voor ei gen publiek: Utrecht was het slachtoffer. Ajax le verde een wanprestatie af, ofschoon met 3-1 van Vitesse werd gewonnen. "Pakken wat er te pakken valt", 20 luidt het motto van PSV trainer a.i. Jan Reker. En hoe dat ge beurt, interesseert de vroegere assistent van Kees Rijvers nau welijks. Het enige wat voor de Eindhovena- ren nog echt telt nu, is het toer nooi om de KNVB-beker, waarin de uiteindelijke winnaar via het Europa Cup Il-toernooi verze kerd is van internationaal voet bal. Maar om dat doel te bereiken, zullen de Brabanders toch heel wat beter voor de dag moeten komen dan gisteravond tegen eerste divisie-middenmotor FC Amsterdam (3-0 zege), Opmerkelijk was het dan ook dat FC Amsterdam het de vroegere topclub PSV nog erg lastig kon maken. De Eindhove- naren speelden in deze achtste fi nalewedstrijd één van de slecht ste wedstrijden van dit seizoen. Niettemin kwamen ze moeiteloos op voorsprong. Dat gebeurde toen Willy van de Kerkhof zich eventjes liet zien. In de 18e minuut rondde hij een lan ge rush af met een laatste pass op Lubse, die probleemloos van dichtbij kon inschieten: 1-0. Vier minuten voor het rustsignaal kwam PSV gelukkig op 2-0 toen Christensen bij een niet resoluut door Amsterdam afgeslagen Eindhovense aanval alle tijd kreeg om zijn eerste officiële PSV-doelpunt te produceren: 2-0. Na de rust bepaalde Erwin Koeman de (geflatteerde) eindstand op 3-0. AZ '67 Georg Kessler heeft woord gehou den. Deze week beloofde de grij ze oefenmeester van AZ beter schap, na de wanvertoning van AZ tegen Excelsior. De gemoti veerde Alkmaarse formatie speelde gisteravond, vooral na rust, zeer sterk tegen FC Utrecht voor de beker en won verdiend met 2-0. Utrecht werd geheel op eigen helft teruggedrongen. In de vijftiende minuut kon het AZ-publiek jui chen voor een treffer van De Graaf. Bij een vrije schop van Pe ter Arntz en na een inzet van Schouwenaar kon doelman Van Breukelen de bal slechts half verwerken. De Graaf was er toen als de kippen bij om raak te schie ten 1-0. AZ ging goed door. Een schot van De Graaf raakte de lat en bij ko gels van Metgod redde Van Breukelen fraai. Na 23 minuten werd het toch verdiend 2-0, toen de grote uitblinker John Metgod van afstand een enorm hard schot loste en de Utrecht-keeper kans loos liet, 2-0. Ajax Zonder zich ook maar een keer echt in te spannen voor de 5300 sup porters heeft Ajax zijn tiende achtereenvolgende overwinning geboekt. De Amsterdammers verslikten zich alleen in de begin fase van het bekerduel met Vites se een keer in de opnieuw fors door blessures geteisterde tegen stander, maar stelde al voor rust orde op zaken. In het tweede part werd zakelijk, zonder inspanning en soms slordig de plaats in de kwartfinales van het KNVB-be- kertoernooi veilig gesteld: 3-1. Toch schoten de Arnhemmers nog verrassend sterk na het eerste fluitsignaal van scheidsrechter Bakker. Al snel werden er twee corners geforceerd en de kort daaropvolgende treffer (voorzet van Zwartkruis en doorkoppen van Deacy) was zeker niet onver diend. Het zelfbewuste Ajax had precies twintig minuten nodig om die schande uit te wissen. Eerst was Nijhuis te verbouwereerd om op een afstandschot van Arnessen (verdienstelijke rentree) te reage ren en tien minuten later knalde ook Bonsink van een meter of twintig vlijhischerp in de boven- hoek. Lerby bepaalde de eind stand in de 70ste minuut op 3-1. RODA-NEC Slechts achttien minuten heeft NEC in Kerkrade mogen hopen op een goed resultaat in de be kerwedstrijd tegen Roda JC. Binnen een minuut werd vervol gens de strijd beslist via een om haal van Dick Nanninga en een uitgespeelde treffer van Pierre Vermeulen, die een voorsprong van 2-0 voor Roda JC op het sco rebord brachten. Vanaf dat mo ment speelde NEC, dat met vier invallers moest aantreden, een verloren partij. iHlarry Lubse haaltuit en scoort 1-0 voor PSV in het bekertreffen legen FC Amsterdam. Ton Kamphues (rechts) is te laat. DEVENTER - De mankheid waar aan Go Ahead Eagles zondag te gen Willem II (3-0) ten onder ging, was gisteren tegen FC Den Haag verdwenen. Dat betekende dat na vijf nederlagen in succes sie de Deventer formatie einde lijk weer eens tot winst kwam: 1-0. Go Ahead Eagles liet zich in de eer ste helft niet onder de voet lopen door FC Den Haag, dat technisch beter voor de dag kwam. Tot tweemaal toe waren de Devente- naren in de eerste helft dichtbij een doelpunt, maar doelman Galjé voorkwam erger voor FC Den Haag. Wat het spelbeeld betreft was de tweede helft een logisch vervolg van de eerste. Zes minuten na de hervatting kreeg de thuisclub de verdiende treffer. Kees van Koo- ten ontving op de rand van bui tenspel de bal van Woudsma en passeerde Galjé knap: 1-0. De aanvalsgolven liepen daarna op niets uit. Storm Willem II heet een propagandist te zijn van het aanvallende voetbal, maar in Zwolle hebben de Til- burgers gisteravond deze nobele gedachte niet willen uitdragen. PEC liep in het inhaalduel voor de competitie praktisch gedu rende de gehele speeltijd storm, maar oogstte uit een scala aan fraaie mogelijkheden $lechts twee treffers, waarmee twee keer een achterstand ongedaan werd gemaakt (2-2). Willem II maakte bij zijn spaarzame counters dankbaar gebruik van de ruimte, die het sterk aandringende PEC op eigen helft openliet en bleek slechts weinig kansen nodig te hebben om tot scoren te kunnen komen. In de negende minuut al werd een grove onachtzaamheid in de de fensie van PEC noodlottig. Op rechts werd Steinvoort uit ge speeld door Van der Ven en diens rappe voorzet schoot de vrijgela ten Van Rooij puntgaaf in. Het offensief van PEC nam in alle hevigheid toe en menig keer leek de Tilburgse muur te worden ge slecht, maar PEC miste behalve raffinement ook zuiverheid in de acties. Het hevige aandringen van de thuisclub had tenslotte in de 35ste minuut toch succes door de pittige centrumspits Van der Hengst, die na lang aarzelen van ploeggenoot Hendriksen uitein delijk de kans overnam en in koppend de stand op 1-1 bracht. Drie minuten na de hervatting ver speelde Hendriks op het mid denveld knullig de bal aan Van Rooij, die vele meters vrij veld voor zich kreeg en daarvan dank baar gebruik maakte. Vijf minu ten later was het opnieuw Van der Hengst, die koppend gelijk maakte tijdens een hoop verwar ring voor het doel van Samardzic. LAKE PLACID (GPD) - Als organisator van grote manifes taties heeft Tommy Walker in de Verenigde Staten een geweldige staat van dienst. Hij leidde bijvoorbeeld in 1960 de openingsceremonie van de Winterspelen in Squaw Valley en bedacht allerlei nieuwe vormen van vermaak in Disneyland. Met een gerust hart werd hem daarom de omlijsting rond de opening van de 13e Winterspelen in Lake Placid toevertrouwd en het dient gezegd, Tommy Walker creëerde een show die het op het tv-scherm in miljoenen huiska mers best zal hebben gedaan. Maar het gedrag van een vleu gellamme duif, die samen met 2000 lotgenoten was losgelaten, had hij niet in de hand. Het beestje, dat geacht wordt de vre de te symboliseren, fladderde voor de naast elkaar opgestelde landenteams en viel tenslotte op de grond, precies voor de delega tie van de Sowjet-Unie. Hoe wrang ook voor de arme duif, symbolischer had de huidige si tuatie in de Olympische gelede ren niet tot uitdrukking kunnen komen. Zoals het ook treffend was dat de Russische en Amerikaanse ploeg kort na elkaar voor de demonta bele, uit Californi'ë afkomstige tribunes verschenen. De Sowjet- ploeg viel geen bijzondere ont vangst ten deel. De toeschouwers reageerden niet zo enthousiast als bij het binnenmarcheren van de overige teams. De meeste bij val was even later voor de eigen Amerikanen die, ook al min of meer in overeenstemming met de LAKE PLACID (GPD) - Neder lands kampioene Ria Visser en nationaal recordhoudster Annie Borckink treffen vanmiddag op de 1500 meter, waarmee het Olympisch schaatsprogramma in Lake Placid van start gaat, sterke Russische tegenstandsters. Ria Visser moet het in de derde rit opnemen tegen wereldkampioe ne Natalia Petruseva. Twee ritten later rijdt Annie Borckink tegen Tatjana Barabasj-Averina. De derde Nederlandse, Sijtje van der Lende, moet het opnemen tegen de Oostduitse Sabine Becker. Ook zij komt al in de eerste helft van het programma (het achtste paar) op het ijs. Een maand geleden bij het WK in Hamar won Natalia Petruseva de 1500 meter met grote overmacht. De beste seizoentijd van de Rus sin en Ria Visser zijn overigens praktisch gelijk. Ria Vissers 2.12,52 was voor korte tijd het Nederlands record, Natalia Pe truseva reed deze winter 2.1,2,5. Veruit het snelst was in de afgelo pen maanden Beth Heiden met 2.07,87. De Amerikaanse favorie te moet vanmiddag de spits afbij ten. Zij heeft in het eerste paar de Canadese Sylvia Burka als tegen standster geloot. Bij de loting is afgesproken dat er gezien de verwachte temperatuur (min 12 graden) geen verzorging van de baan zal plaatsvinden. verhoudingen in de politieke we reld, door de equipe van Joego slavië werden gescheiden. Verder liep voor Tommy Walker alles op rolletjes. Hij schotelde de Amerikanen en de meekijkende wereld een manifestatie voor met enig spektakel, maar waarvan te vens de aloude Olympische tradi ties afdroop. Voor de realiteit moest men buiten het stadion zijn. Een drietal spandoeken herinnerde de be zoekers eraan dat er ook nog zoiets als een Taiwan-kwestie be staat. Urenlang stonden zes bib berende jongemannen in de kou met de tekst „Rood China nee, Taiwan ja". Eerder op de dag had de uit achttien personen be staande delegatie van dit Aziati sche eiland, waardoor de wereld politiek Olympisch in de ver drukking is gekomen, het Olym pisch dorp in Lake Placid verla ten. Ze waren niet welkom omdat de nationale vlag, die zijzelf heb ben gekozen, niet werd geaccep teerd. Taiwan gaat die kwestie opnieuw aankaarten voor de Zomerspelen in Moskou, zo werd aangekondigd: „om alsnog te trachten ons recht te halen". Nog voordat een 35-jarige psychia ter de Olympische vlam ontstak, Piet Kleine de grootste Neder landse ploeg die ooit aan de Win terspelen deelnam voorafging als vlaggendrager en Eric Heiden de Olympische meineed aflegde, za ten voor de sportlieden uit Tai wan de Spelen er al op. Maar de Winterspelen zijn begonnen, en dat is het enige wat schijnt te tel len. Parachutisten "fladderen" langs de Olympische ringen tijdens de openingsplechtigheid in Lake Placid. XIII OLYMPIC WINTER GAMES LAKE PLACID (ANP) - Na de voortijdige uitsluiting van Olympisch kampioen Franz Klammer door vormverlies zal ook de Oostenrijkse wereld kampioen Sepp Walcher niet aan de start verschijnen van de afdaling, het openingsnummer van het Olympisch alpine-skiën. Walcher, die in 1978 in Garmisch- Partenkirchen de wereldtitel veroverde, miste zijn startbe wijs door een matige prestatie tijdens de laatste selectiewed strijden. Over die selectieprocedure be stond binnen het Oostenrijkse kamp ernstig verschil van me ning. De controverse liep zo hoog op, dat de ploegleden in een restaurant bijna slaags raakte. Walcher: "Ik heb in het verleden meermalen bewezen, dat ik in de wedstrijd seconden sneller ben dan in de training. Daar heeft de leiding onvoldoende rekening mee gehouden: WASHINGTON (GPD) - Gege ven de omstandigheden is het niet zonder betekenis dat de Verenigde Staten voor alle ze kerheid een practiserend psy chiater de Olympische toorts hadden toevertrouwd, waarmee de Olympische vlam, in het Olympische ijs stadion, ten overstaan van veel Olympische officials, met de Olympische vlag in top, gistermiddag werd ontsto ken. Wont voor een enigszins langs normale patronen denkend persoon is er aan dit alles zo langzamerhand geen touw meer vast te knopen. In enkele dagen vergaderen immers hebben de Olympische be- stuurderen de mummie van het Olympisch ideaal neerge zet in een wereld vol levenden, die het zich niet kunnen ver oorloven schijn en werkelijk heid door elkaar te halen. Men kan natuurlijk 20.000 ge kleurde ballonnen naar een wenkende hemel zenden en een schertsvertoning op touw zetten met louterend vuur en roepen dat het niet gaat om winnen maar om deelnemen. Maar dat is dan spectaculair bedrog. Deelnemen is er voor Taiwan niet bij, de Russen staan in Afghanistan, op de rand van Thailand en elders gaat het sterven onverminderd door en dit zijn dan ook geen spelen ,for all nations". Het zijn spelen voor winnaars, die al leen op schrift maar amateurs zijn, of zij nu gerecruteerd zijn bij een Amerikaanse uni versiteit of uit het Rode Leger, met dit verschil dat bijvoor- beeld de Amerikaanse win naars vaak vette profcontrac ten wachten en de Russen een bevoorrechte positie als slaaf onder slaven. Het openingsgebeur en haast zich aan dit soort kleinighe den voorbij met voze verma- ninkjes: ,M^e deze spelen het begin zijn van een nieuw be grip tussen de volkeren van de wereld". Begrip van wat? Van niet te overbruggen te genstellingen tussen systemen en ideologieën, van machtse venwicht bepaald door inter continentale ballistische ra ketten met meervoudige en onafhankelijk van elkaar te richten atoomkoppenBegrip voor het feit dat politiek uit die tegenstellingen voortvloeit zonder iets te kun nen oplossen en dat dus de sublieme staat van waarlijke vrede immer onbereikbaar blijft? Volgens de keurige Killanin, leidend bejaarde van het IOC, moeten we uitvinden "wat wij gemeen hebben en wat ons scheidt". Geen atleet, die daar eens even voor gaat zitten, hij zal hooguit proberen om al thans iets van die gemeen schap te ontdekken in de rela tie tot sportgenoten van de andere kunne. Maar even met een ideaaltje leuren, of naar een Rus toe te stappen met de vermaning dat zijn land het toch allemaal verkeerd doet in Afghanistan? Was het Ne derlands Olympisch Comité niet ooit van plan de Neder landse afvaardiging naar Moskou, politiek een beetje bij te scholen? Omdat sport en politiek niets met elkaar te maken hebben? Er is geen enkele reden om voor taan geen sportwedstrijden tussen landen meer te organi seren. Dat kan ook elke vier jaar zo gebeuren, dat tijdens een festival zo ongeveer alle sporten tegelijk aan de beurt komen. Maar aangezien het publiek wil worden geamu seerd en ongeloofwaardig ho ge prijzen moet betalen voor entree-bewijzen is het veel leuker om dan ook maar de beste beoefenaren van die sport aan het werk te zien uit alle landen, en niet alleen de zogenaamde amateurs. Ook dan zouden de Russen het ijs hockey nog wel winnen. Dan kan alle bedrog met de com mercie achterwege blij ven. De prijs die de wereld moet be talen, is het prijsgeven van een zogenaamd ideaal voor 's werelds werkelijkheid, maar de droomkoninkjes van het IOC kunnen dan verder hun oude dag in vrede en dommel slijten. Want hun redderende bezorgdheid om het ideaal is helaas, helaas een middel ge worden waarmee 's werelds tegenstellingen op de spits worden gedreven in plaats van verzoend. HENK KOLB Als gevolg van besluit van IOC LAKE PLACID (GPD) - Het be sluit van het Internationaal Olympisch Comité om de Spelen volgens afspraak komende zomer in Moskou te houden, heeft tot een frontale botsing tussen de sport en de politiek geleid. De re geringen van vele - met name westerse - landen hebben nega tief gereageerd op het IOC-be- sluit, terwijl de internationale sportorganisaties en de nationale olympische comité's de unanie me beslissing van de 73 leden van het IOC juist van harte toejui chen. LAKE PLACID (ANP) - De eerste manche van het rodelen voor dames op de Olympische Spelen in Lake Placid, die bij kunstlicht werd gehouden, werd gewonnen door Vera Soloelia uit de Sowjet- Unie. Dit mocht een verrassing heten, want de laatste jaren was O^st-Duitsland op dit onderdeel De botsing kwam het duidelijkst tot uiting haast niet te verslaan. in de verklaring van de Amerikaanse pre- De uitslag van de eerste manche is: sident Carter, die zijn atleten onmiddellijk na de bekendmaking van het IOC-besluit opriep de Spelen in Moskou te boycotten. Bovendien maakte hij bekend, dat de Verenigde Staten met gelijkgestemde 1. Vera Soloelia (Sow) 38.978 sec, 2. Melitta Sollmann (Odl) 39.289, 3. Ingrida Amantova (Sow) 39.346, 4. Ilona Brand (Odl) 39.393. landen alternatieve zullen organiseren vo< naar Moskou gaan. De organisatie van die zogenoemde alterna tieve Olympische Spelen heeft weer de woede opgewekt van de internationale sportwereld. De kans, dat Carters plannen zullen doorgaan, is dan ook erg klein. De internationale sportfederaties hebben al laten weten hun atleten geen toestem ming te verlenen aan die wedstrijden mee te doen. De suggestie van Carter is overigens wei door de regeringen van Australië en Groot-Brittannië met instemming be groet. De Westduitse regering heeft nog altijd geen duidelijk standpunt ingeno men. De Australische eerste minister, Malcolm Fraser, gelooft in de mogelijk heid alternatieve wedstrijden te organise ren en ook de Britse regering is nog steeds van mening, dat de Olympische Spelen beter verplaatst hadden kunnen wor- *den. Maar de Olympische Comité's van die lan den staan in hun standpunten frontaal te genover hun regeringen. Het Brits Olym pisch Comité is uitermate tevreden met de beslissing van het IOC. De belemmei'in- gen voor het houden van de Olympische Spelen in Moskou zijn nu weggenomen, zo noemde een woordvoerder van het Brits Olympisch Comité het. En het comi té van Australië heeft na het IOC-besluit zijn atleten opgeroepen de training te her vatten en zich voor te bereiden op de Spelen van Moskou. Terwijl de Nederlandse regering nog steeds van mening is dat de Olympische Spelen niet in Moskou moeten worden gehouden, toonde Koos Idenburg, voorzitter van het NOC, zich verheugd over de beslissing van het IOC. Het verbaasde hem niet, dat de Amerikaanse suggestie de Spelen te verplaatsen, uit te stellen of af te gelasten van de hand is gewezen. En ook hier staan regering en sportwereld lijnrecht tegen over elkaar. Koos Idenburg bracht dat als volgt onder woorden: „Ik geloof, dat de verschillen van inzicht van de regeringen enerzijds en de nationale olympische comité's ander zijds scherper zullen worden. Dat is zon der meer vervelend. Die spanningen stel ik niet op prijs. Voor ons is het een reden nog eens te bezien of we niet meer begrip kunnen kweken voor de onnoemelijke schade die aan de sport wordt toege bracht, als we niet naar Moskou gaan". Het zullen uiteindelijk de Europese landen zijn, die bepalen of de Spelen in Moskou nu wel of niet doorgaan. De Amerikaanse atleten zullen ongetwijfeld door Carter worden tegen gehouden naar Moskou te gaan. De Amerikaanse president heeft al laten weten desnoods de paspoorten in te trekken. Het is de vraag of de Europese landen de Amerikaanse president zullen steunen. De regeringen zijn over het algemeen voor een boycot, zoals ook de liberale fractie van het Europees parlement zich inmid dels tegen deelname aan de Spelen in Moskou heeft uitgesproken. Of de Euro pese olympische comité's sterk genoeg in hun schoenen staan weerstand te bieden aan de druk van de regeringen, moet wor den afgewacht. Met de deelname van Eu ropa gaan de Spelen in Moskou door, ook al zal de afwezigheid van de Amerikanen niet onopgemerkt blijven. Maar zonder Amerika en Europa zijn de Olympische Spelen gedevalueerd tot een Oqsteuro- pees onderonsje.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 14