John Washington trekt Leiden over de streep Feyenoord rammelt opnieuw WAT T,A ART VOLGT HENNIE BLOM OP STAND .jMB Dubbel verliep Sparta DEN BOSCH VERRAST SINUDYNE Na zege op PAO in halve finale MVV kan met gerust hart carnaval vieren Topscorers DONDERDAG 14 FEBRUARI 1980 SPORT DEN BOSCH (ANP) - EBBC Den Bosch heeft in de strijd om de Eu ropa Cup I iets van het interna tionale prestige teruggehaald. De ploeg van Ton Boot won in eigen huis met 80-76 van Sinudyne Bologna. Het herstel van EBBC was voor namelijk de verdienste van de "kleine" mensen Cramer en Dekker. Met name in de tweede helft zorgde het duo, dat in de eerste rondgang geen vaste greep op het gebeuren kon krijgen, voor een opzienbarende presta tie. Beide spelers schoten 9 uit 9 en daarmee legden zij de basis voor de toch wel verrassende overwinning. Bij rust stonden de Bosschenaren met 44-48 achter. Sterspeler Co- sic bepaalde voor de pauze het beeld van de wedstrijd. Maar na de hervatting kon ook de Joego slaaf niet verhinderen dat de thuisclub via haar guards terug kwam tot 56-56 en vervolgens meteen een gat sloeg van elf pun ten. Bologna kwam daarna nog dichterbij, maar de zege van EBBC kwam toch verder niet meer in gevaar. In poule B van de strijd om de EC-II won Emerson Varese, de moge lijke tegenstander van Leiden in de halve finale, met 110-72 van Is- tanboel. De Italianen hebben aan een thuiszege op Barcelona vol doende om de eerste plaats veilig te stellen. LEIDEN - Zijn schitterende optreden kreeg een heel aar dig vervolg. John Washington, de immer breed grijnzen de Amerikaan werd er verlegen van toen hij, hoog uitto rend boven de massa, de eerbewijzen in ontvangst nam. "Long John", vaak bekritiseerd, maar desondanks ma teloos populair bij de supporters van Parker Leiden, werd na afloop van het duel tegen Panathinaikos letterlijk naai de kleedkamer gedragen. LEIDEN - Han Wallaart wordt inderdaad de nieüwe hoofdcoach van Parker Leiden. De 31-jarige gymnastiekleraar volgt met ingang van het nieuwe seizoen Hennie Blom in die functie op. Laatstgenoemde blijft overigens verbonden aan de Leidse club. De Am sterdammer, die door tijdgebrek afzag van zijn "baantje", gaat een rol vervullen binnen het management. Zijn know-how op het gebied van basketbal zal vooral Wallaart ten goede moeten komen. De huidige assistent-coach krijgt wél alle verantwoordelijkheid betreffende de technische leiding. Leiden heeft zich voor het komende jaar alvast verzekerd van "de mede werking" van een aantal spelers. De broers Mitchell en Chris Plaat, Sid Bruinsma, Ron Kruidhof en Harry Kip blijven in elk geval. Ook Joost Cornelissens verlengde zijn contract. Roy Leijsner zal vermoedelijk aan het eind van dit seizoen stoppen. Verder heeft de club een optie op beide Amerikanen. Met Jim Woudstra, die het liefst zou terugkeren naar de VS, wordt nog gesproken. AVK Tenslotte keerde de lach terug, ging zijn arm triomfantelijk omhoog. Vlak voor de tribune pas kwam het besef dat dankzij de 95-86 ze ge zijn ploeg was doorgedrongen tot de halve finale van de strijd om de Europa Cup II, maar bo vendien realiseerde hij zich dat met deze huldiging zijn revanche compleet was. Op de Grieken en op zichzelf. Want was het niet met name John Washington, de 2.10 meter lange center, die min of meer verant woordelijk was gesteld voor de twee uitnederlagen die Leiden tot nu toe leed in de kwartfinale- poule tegen Cantu en datzelfde PAO? Toen alle hoop gevestigd LEIDEN - De stand in poule A van de strijd in de Europa Cup II is nu: Gabctti Cantu 5 5 0 10 +79 Parker Leiden 5 3 2 6 +31 Panathinaikos 5 14 2 -52 CL Basket caen 5 14 2-53 MAASTRICHT (GPD) - MVV kan met een gerust hart car naval vieren. In een eindelijk weer eens sfeervolle Geus- selt wilden de Maastrichtenaren gisteravond tot de bo dem van hun kunnen gaan om de negatieve serie van de laatste weken te doorbreken. Een verdiende 2-1-overwin- ning op een aan alle kanten rammelend Feyenoord was het gevolg. ^jeizame winst, dat wel, maar het ontbreken van de grote vorm werd ruimschoots gecompen seerd door een tomeloze inzet, waartegen de Rotterdamse acti viteiten wel erg schril afstaken. In het rommelige, door scheids rechter Bosman zwak geleide duel, begon MVV erg nerveus. Maar Feyenoord gaf reeds in die beginfase het brevet van onver mogen af, door een drietal aller aardigste mogelijkheden (Peters, Nielsen en Petursson) niet te willen benutten. Een geschrok ken MW herstelde de organisa tie binnen de eigen gelederen echter snel en verplaatste het spel naar het middenveld. Veel balverlies aan beide zijden, gepaard gaande met stevige tackles en vreemde beslissingen EREDIVISIE MW-Feyenoord 2-1; Pee Zwolle-Wil- van Bosman zorgden voor een weinig aantrekkelijke .partij voetbal. Maar de jacht van de Maastrichtenaren op-succes viel van hun spel af te lezen. In de rug gesteund door een uitblinkende Peter Gerards durfden Dijkstra cs. de aanval te zoeken. Niet zo zeer via flitsend aanvalsspel van achteruit, maar meer door attente onderbrekingsacties van het werkelijk povere spel van de Je- zek-equipe, waarin ook Wim Jan sen er niet in slaagde om het wei nig gemotiveerde spel naar zijn hand te zetten. Opvallende daden in die eerste helft vielen vooral te noteren wanneer MW-doelman Gerards in beeld kwam, want nadat hij in een eerder stadium zijn ploeg bij incidentele gevaarlijke Feye- noord-acties al voor een achter stand had behoed, deed hij dat eveneens twee minuten voor de pauze. Budding kon eindelijk eens vrjj het strafschopgebied binnen stormen, maar goed uit lopen voorkwam Maastrichtse teleurstelling, die er een minuut later wel was, toen de sterke Bert van de Poppe, Schapendonk lan ceerde. De bewegelijke spits was eerder bij de bal dan Feyenoord- goalie Hiele, maar tot ontzetting van alles wat MVV goed gezind was, verdween de bal net over het lege doel. Direct na de hervatting sensatie. Bert van Marwijk mocht even buiten de 16 m-lijn een vrije trap nemen. De eerste verdween hard in de muur, en mocht vervolgens overgenomen worden. De twee de vertrok echter als een raket de kruising in, waarmee Van Mar wijk weer eens iets liet zien van zijn klasse. Een schitterende tref fer. Maar de Maastrichtse vreug de was van korte duur, want nog geen zes minuten later zou Feye noord via een strafschop gelijk komen. Een cadeautje van arbiter Bosman. Sören Busk werd in de rug gesprongen en in zijn val kreeg hy de bal tegen zijn hand. 1. Petursson (Feyenoord)20 Petursson accepteerde het ge- 2. Kist (AZ'67)16 schenk in tweede instantie, nadat 3. Vermeulen (Roda JC)13 Gerards de eerste inzet wel stop- 4. Nanninga (Roda JC) 12 te, maar niet klemvast (1-1). 5. Schapendonk (MW)11 6. Ling (Ajax), Van Kooten (Eagles), Het bleek MVV niet te deren, want Geels (Sparta)10 het creëerde zich tegen de chaoti sche Rotterdamse afweer, waarin Nielsen een van de weinige rust punten bieek, een aantal prima kansen. Van de Poppe kogelde net naast, Van Marwijk en Roo- sen kwamen gevaarlijk door, maar opnieuw een penalty zou de strijd beslissen. Bennie Wijnste kers onderbrak op ongelukkige wijze een MW-aanval af met de hand. Colombain zorgde voor ge rechtigheid (2-1). De voor de onzichtbare Peters in gevallen Gerard van der Lem had nog roet in het Maastrichtse feest kunnen gooien, maar met een leeg doel voor zich kopte de niet gemotiveerde spits (hij mag weg van de clubleiding) toch nog over. MVV-trainer Leo Steegman kon eindelijk weer eens lachen. „Als ik zie met welk een inzet men be reid is te spelen, dan kan ik alleen maar tevreden zijn. De ploeg heeft gedisciplineerd gespeeld in verdedigend opzicht. Met de mo gelijkheden die we op dit ogenblik hebben, een goede pres tatie". Collega Jezek was erg kort van stof na afloop. Jezek: „We hebben kansen gehad, maar niet benut en dan ben je uitgepraat. Overigens was ons spel wel beter dan afge lopen zondag, maar je ziet wat we ermee zijn opgeschoten". Petursson geeft zijn tegenstander Dijkstra hier wél het nakijken, maar veel zou dat Feyenoord i niet helpen. Ajax AZ'67 Feyenoord Roda JC Utrecht PSV Twente Excelsior Den Haag Willem II G.A. Eagles PEC Zw. MW Haarlem NAC NEC 22 18 21 13 21 11 22 12 2 38 58-20 3 31 43-21 3 29 39-19 7 27 35-26 6 26 34-26 7 24 40-27 7 23 28-28 8 21 34-37 8 21 26-29 7 20 27-39 10 20 30-29 21 5 2 14 12 19-36 BREDA - Vandaag krijgt Hans Kraay officieel te horen of hi j de trainingen bij Sparta weer mag gaan verzorgen. Gisteren werd de trainer medisch onderzocht en Kraay, wel aanwezig bij NAC-Sparta (2-1), maar nog niet op de bank, verwacht een positief bericht: "want ik voel me weer helemaal fit". Dat is Sparta nog lang niet. Gisteravond raakten Ruud Geels (spierschcuring) en Louis van Gaal (aan de hals wervel) geblesseerd. In het te harde duel in Breda, waar al le goals ontstonden uit straf schoppen, zorgde ook arbiter Oetelmans voor een inci dent. Koorts maakte hem het verder fluiten onmogelijk - grensrechter Van der Ven moest hem halverwege ver vangen. Dat gebeurde bij een 1-1 stand, die het licht had gezien na strafschoppen van Quaars en Geels. Bij het nemen van die elfmetertrap blesseerde de Spartaan zich zodanig dat hij uit moest vallen. Sparta leed later nog meer verlies. Van Gaal moest voor onder zoek naar het ziekenhuis worden vervoerd, na een hotsing met doelman Van Kelle en het ruwe duel werd ook nog in Rotterdams na deel beslist toen Balkestciu de bal met de hand beroerde. Dicrckx benutte de penalty: 2-1. Geels: "Kortom, een rotavond voor Sparta, want ik vrees dat ik opnieuw geruime tijd uitgeschakeld zal zijn". Parker - Washington 23, Woud stra 17, M. Plaat 16, Giddings 11, Kruidhof 11, Bruinsma 8, Kip 5, C. Plaat 4. PAO - Koroneos 28, Kontos 24, Kokolakis 18, Vidas 10, Ster- gakos 4, Papantonlu 2. was op de lange mensen gingen inderdaad juist die volledig de mist in, een storm van kritiiek losmakend. Pijn Vooral de persoonlijke nederlaag die Washington in Athene tegen zijn directe tegenstander Koko lakis moest incasseren deed pijn. Hij had zich er zoveel van voorge steld, kon voorafgaande aan dat duel nauwelijks nog slapen. Het leverde een tegengesteld effect op, want overmatige concentratie en nervositeit speelde hem toen dermate parten dat Kokolakis hem alle hoeken van het veld liet zien. Maar nu viel alles van hem af, want op het beslissende mo ment was Washington daar. Om keihard toe te slaan in de alles be slissende wedstrijd. Leiden mag verder, vooral dankzij John Was hington. Hennie Blom, de winnende coach, was uiteraard verguld met het uitstekende spel van zijn center, die gisteren scoorde, blokte en rebounds pakte dat het lieve lust was. Onbegrijpelijk", mompel- de hij. "Laat-ie zich in Athene zo in de kaart kijken, komt hij hier zo knap terug. Hij was daar in derdaad op van de zenuwen, hier helemaal niet. En zo moet het ook, want wil je bij de Europese top gaan horen, dan kan je ge woon niet nerveus zijn". "Wat dat betreft kleven er bij ons nog heel wat foutjes aan. Bruinsma was er vanavond weer totaal niet bij, terwijl het hele team na rust zich weer een rust periode dacht te kunnen permit teren. En dat kan niet. Weg voor sprong van 19 punten. Stom, wantje zag hoe die Grieken nog terugkwamen. Ik ben content naar we zyn er Onnodig Inderdaad maakte Leiden het zich gisteravond, in een uitverkochte en zeer sfeervolle Vijf Meihal, weer onnodig moeilijk. Net als vorige week in Caen leek de ploeg vlak na rust al niets meer te kun nen gebeuren, maar net als toen verslapte de aandacht. Tenslotte moesten alle zeilen nog worden bijgezet om het pleit te beslech ten. Dat nu is bijvoorbeeld het verschil tussen een team als Cantu en Leiden. Heeft een ploeg van dat formaat eenmaal een punt of veertien afstand genomen, dan laat men dat eenvoudigweg niet meer los. Wat dat aangaat is Lei den nog niet rijp voor de absolute top. In Europa Cup-duels wegen vooral de laatste loodjes het zwaarst. Hetgeen bleek. Kansloos leken de Grieken, die in de eerste helft niet alleen door een bij tijd en wijle erg goed spelend Leiden meteen flink op afstand werden gezet, maar die tevens drie mensen te gen vier persoonlijke fouten za gen oplopen. Onder hen center Kokolakis, die tegen John Was hington niets had in te brengen. De Amerikaan in Leidse dienst hield de Griek verdedigend he lemaal in de tang en deed daar naast iets wat hij zelden doet: scoren aan de lopende band. Zijn goede voorbeeld werd gevolgd door Woudstra, Giddings en Plaat. Zestien punten (50-34) voorsprong leverde de samen werking op en de foutenlast bij de Grieken drukte zwaar. Mooier kon het haast niet. Dom Maar de thuisclub wikkelde abso luut niet naar behoren af. Opeens, bij 58-40 na drie minuten in de tweede rondgang, stokte het rit me. Heel domme fouten werden toen begaan. Bruinsma, die zich zelf niot was, liet wederom ballen zomaar glippen, Kruidhof hielp unieke mogelijkheden om zeep en Woudstra (die verder sterk speelde) maakte onnodige P's De concentratie was zoek en de nu clean spelende volgelingen van coach Politis konden tot ge noegen constateren dat plotse ling ook bij de tegenstander vier man op scherp stonden. Moed puttend hieruit gooiden zij er nog wat extra-energie tegenaan en opeens was het gat nog maar negen punten: 83-74. Tijd voor een time-out van Blom en Harry Kip erin. Een beslissend mo ment. In de turbulente slotfase die volgde bleek de thuisploeg, nu weer hartstochtelijk aangemoedigd door de 2800 supporters, juist op tijd tot bezinning te zijn geko men. Woudstra, Bruinsma en Giddings zaten definitief op de bank, maar Kip zorgde er hoogstpersoonlijk voor dat ook de Grieken twee man moesten inleveren. Tactisch lokte hij fou ten uit. De gebroeders Plaat de den de rest door de bal lang vast te houden. Uitgeput Pc Griekse uitblinkers Kontos en Korconos bogen pas toen het hoofd, want tegen een weer ge motiveerd Leiden viel weinig te beginnen. Uitgeput zakten zij na afloop in hun stoel terug, wetend dat hun laatste kans was verke ken. John Washington, met zijn hoofd bijna tegen de nok van trots, zwaaide eens vriendelijk in hun richting. AD VAN KAAM /dc 1

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13