McmcsmB Bewind Marcos is door en door verrot de weekbladen Filippijnse bevolking is bang en „zo mak als schapen" ELSEVIERS DONDERDAG 14 FEBRUARI 1980 PAGINA 11 MANILA - In de cafetaria's van Manila en daarbuiten wordt druk gespeculeerd over de gezondheid van president Ferdinand Marcos. Het gerucht gaat dat de president aan een ongeneeslijke ziekte lijdt die het gevolg zou zijn van een ernstige nierkwaal. Er wordt gefluisterd dat in het Malacanangpaleis een nierdialyseapparaat staat voor Marcos. Het is niet zozeer de gezondheid van het staatshoofd waar men zich om zorgen schijnt te ma ken, maar de gevolgen voor het land die een plotseling overlijden van de president met zich mee zou kunnen brengen. Wie zal het machts vacuüm vullen? Komt er een machtsstrijd? Zullen de Fi lippijnen terugkeren naar een democratisch bestuur? Wor den bestuurd door een mili taire junta? Communistisch worden of in een staat van anarchie terechtkomen? Zo wel in het presidentieel paleis als in de huizen van de poli tieke tegenstanders was men flink geschrokken van de waarschuwing van de Zweedse econoom Gunnar Myrdal die verklaarde dat de „Filippijnen elk ogenblik in een situatie verzeild kunnen raken als in Iran". ^flyrdals waarschuwing kon niet op een slechter moment komen. „De Nieuwe Maat schappij" (Kilusan Bagong Lipunan), opgericht door Marcos, staat of valt bij het succes van haar economische politiek die de kloof tussen arm en rijk moet dichten. Maar in de veertien jaar \fan Marcos' alleenheerschappij en zeven jaar van staat van beleg is die kloof alleen maar groter geworden. De voor malige president Diosdao Macapagal vertelt, dat een 38- jarige boer in een buitenwijk van de hoofdstad zijn tweeja rig zoontje doodde door zijn hoofd op de straatstenen te verbrijzelen. Bij zijn arresta tie, aldus Macapagal, beken de de man dat hij zijn kind vermoord had om een einde te maken aan zijn honger en lijden. „Ik hield van hem en ik kon het niet langer aanzien dat hij zijn dagelijkse eten niet kreeg", zo had deze boer gezegd. Macapagal die ik thuis opzocht, zegt dat er op de Filippijnen een „wezenlijke armoede" heerst. Maar de mensen ster ven volgens hem niet van honger. „Het komt door de staat van beleg dat de kloof tussen arm en rijk zoveel gro ter is geworden. Achter dè fa cade van geldverslindende luxueuze hotels en majes tueuze kantoorflats, in de achter nette stenen muren schuilgehouden sloppenwij ken verkommeren de mensen die, om aan de ellende en honger te ontkomen, hun dierbaren doden", zegt Ma capagal. Hij beschouwt zich als woordvoerder van de op positie die zich in de Natio nale Unie voor Democratie en Vrijheid en de Nationale Unie voor de Bevrijding (NUDF) heeft verenigd. Windvlaag Macapagal vergelijkt het dicta toriaal bewind van Marcos met een vrucht. Als zij jong is kan zij .tegen een windvlaag. Maar naar gelang de tijd vordert wordt zo n vrucht rijper en rijper en dan valt zij zelf wel van de stam. „Maar", zo zegt hij, „het bewind van Marcos is niet alleen overrijp maar het is door en door verrot". Het zal bij het minste of geringste vallen, meent Macapagal, die Marcos twee jaar of minder geeft. Er is volgens de ex-pre sident, die door Marcos wordt genegeerd in diens politieke activiteiten uitrees van hem een „politiek martelaar" te maken, geen sprake van „ge lijke burgerrechten". De arrogantie van de macht staat in schrille tegenstelling tot de vernedering van het. volk, dat door angst en vrees zo mak is geworden als scha pen. Macapagal haalt voor beelden van machtswillekeur aan. Een kleinkind van minis ter van buitenlandse zaken Romulo maakte zich schuldig aan verkrachting maar'wordt vrijgesproken, evenals de zoon van minister van defen sie Enrile die beschuldigd wordt van moord. En een neef van de president die betrokken was bij een schietincident waarbij een dode viel en toch niet wordt vervolgd, ondanks het feit dat er getuigen bij zijn geweest „In de door de regering ge controleerde pers wordt hier over met geen woord gerept" zegt Macapagal. „Het volk is Marcos beu", zegt hij. Macapagal meent dat een opstand onvermijdelijk is omdat de staat van beleg een wezenlijk deel is van het sys teem. „De president kan niet zonder de staat van beleg re geren. Daarom zal er geweld aan te pas moeten komen om aan deze noodtoestand een einde te maken. Alleen de val van Marcos kan de democra tie terugbrengen in het land" Macapagal acht het uitgeslo ten dat Marcos vrijwillig zal aftreden „omdat hij anders blootstaat aan vergeldings maatregelen" Lastig parket Dat de president 30 januari van dit jaar regionale verkiezin gen heeft laten honden en dat zo plotseling heeft aangekon digd, heeft naar zijn mening ten doel om zijn „dictatoriaal systeem te structureren" Ook zou dat volgens hem ge beurd zijn onder druk van de Amerikaanse regering. Pre sident Marcos weet dat de Amerikanen op het ogenblik in een lastig parket zitten. Zij kunnen het niet aan de wes terse wereld verkopen dat zij een dictatuur op de Filippij nen steunen, een land waar de mensenrechten met voeten worden getreden terwijl zij zich opwerpen als de kampioen van de mensenrechten. Om de schijn te geven dat on danks de staat van beleg de mensen hun democratische rechten kunnen uitoefenen schreef Marcos deze verkie zingen uit. Het mes snijdt, vindt Macapagal, aan twee kanten. Daarmee brengt Mar cos de regering-Carter, van wie hij economisch en mili tair afhankelijk is, niet in verlegenheid en anderzijds door plotseling de verkiezin gen te laten houden neemt hij de oppositie de wind uit de zeilen, want die heeft zich nauwelijks kunnen organise ren in die korte periode van voorbereiding. President Ferdinand Marcos. Zijn verzoeningspoging met aartsvijand Benigno Acquino (47 J, leider en oprichter van de Laban-partij, die Marcos ze ven jaar geleden heeft laten oppakken en die nog steeds in de gevangenis zit. zou ook onder druk van de Amerika nen hebben plaatsgevonden. „Maar", zo meent Macapagal, „die slimme Marcos wilde weten wat Acquino in de ge vangenis heeft uitge broed". Acquino's plan om een Raad van Leiders te vormen waarin politici, militairen en geeste lijken zitten die het land moet sturen naar en normale toe stand, werd door Marcos verworpen. Hij vond dat Ac quino, die grote aanhang heeft onder het volk en getipt wordt als mogelijke opvolger van Marcos, er in zijn plan vanuit is gegaan dat de presi dent ernstig ziek is en dat het land op derand van een crisis staat. En deze twee uitgangs punten, zo meent Marcos, zijn onjuist. „Ik ben kerngezond en ik probeer het zo te hou den", verklaarde Marcos (62). Maar westerse diplomaten is het toch opgevallen dat de president niet meer de ener gieke man is van een halfjaar geleden. Een westerse diplo maat meende dat Marcos de verkiezingen heeft laten hou den als een excercitie voor een mogelijke terugkeer naar een normalisatie van de toe stand en voor eventueel in 1984 te houden algemene verkiezingen. Marcos zou se rieus overwegen om af te tre den, hij zou er de brui aan willen geven na meer dan veertien jaar aan het bewind te zijn geweest. Hij is bezig om een situatie te scheppen waarin hij kan aftreden. Vol gens deze diplomaat is Mar cos teleurgesteld dat de be loofde economische vooruit gang niet is waarge maakt. Chaos Macapagal vreest echter het ergste voor Marcos. Als hij ONZE CORRESPON DENT IN ZUIDOOST- AZIE, BOB MANTIRI, WOONDE ONLANGS OP DE FILIPPIJNEN DE VERKIEZINGEN BIJ EN SPRAK MET DE LEIDERS VAN DE OPPOSITIE TEGEN DE OMSTREDEN MARCOS vrijwillig aftreedt komen de krachten die hij al die tijd heeft onderdrukt los en er ont staat een chaos. Hij zegt dat nij bet tot zijn levenstaak neeft gemaakt om het land weer aan een democratische regering te helpen. „Ik wil niet dat mijn kleinkinderen opgroeien in een dictatoriaal systeem", zegt hij. In het leger signaleert de voormalige pre sident een grote verdeeld heid. Er is een stroom die trouw heeft gezworen aan Marcos en die de macht van hem zal overnemen als de president komt te overlijden of door geweld opzij wordt gezet. Maar er is ook een andere stro ming die het volk steunt in zijn streven naar terugkeer van de democratie. Het hangt er nu maar van af wie op het kritieke moment de overhand heeft. Als de laatste groep zou winnen dan verwacht Maca pagal de normalisatie van de toestand en zal er een presi dent komen die door het volk zal worden gekozen. Als de eerste groep de overhand krijgt dan lijkt het volgens hem wel zeker dat het land zal worden bestuurd door een militarie junta. Maar diplo matieke waarnemers menen dat men ook in de' legertop huiverig is voor een confron tatie met het volk, die zou kunnen uitlopen op een bur geroorlog. Als de haviken en loyalisten de macht in handen krijgen, zullen zij waar schijnlijk een scenario opzet ten dat acceptabel moet zijn voor het volk. In dat scenario past de benoe ming van stromannen (waar onder Marco's echtgenote Imelda), maar de militairen blijven de teugels in handen houden. Er wordt opgemerkt dat de Filippijnen in feite al min of meer bestuurd worden door de drie generaals achter Marcos: dat zijn de minister van defensie Ponce Enrile, de chef van de spéciale krijgs macht Ramos en het hoofd van de „Pretoriaanse wacht" van Marcos, generaal Ver. Het zouden deze drie generaals zijn die ingrijpen wanneer er wat gebeurt met president Marcos. Macapagal geeft me vrouw Imelda Marcos geen kans op het presidentschap al zou ze dat wel willen. ,,De macht en gezag die zij heeft, is een afstraling van haar man en die zullen haar ontglippen zodra haar man van het poli tieke toneel is verdwenen", meent hij. Hij verwijst naar Isabel Peron in Argentinië en de weduwe van Mao in China, die het niet hebben kunnen maken na de dood van hun man. Geen benul Een ander criticus van Marcos is de geestelijke leider van de 45 miljoen rooms-katholie- ken. Jaime kardinaal Sin, aartsbisschop van Manila. Een gewiekst politicus, al beweert hij dat hij geen benul heeft van politiek. De katho- liêke kerk op de Filippijnen is wellicht de enige organisatie, met uitzondering van het le ger, die potentieel in staat is om Marcos te laten struike len. Zij is ook de enige organi satie die Marcos niet onder de duim heeft. Sin meent dat de kerk op de Filippijnen ook politiek moet bedrijven, want politiek raakt de belangen van het volk en de kerk dient zich het lot aan te trekken van het volk. Dat er een scheiding wordt gemaakt tussen kerk en staat is voor de Filippijnen een zegen. Zo kunnen de fou ten van de regering niet op de kerk worden verhaald. Maar scheiding van kerk en staat betekent niet, vindt kurdinual Sin, dat de kerk zich moet isoleren. Het betekent dat met de regering moet worden samengewerkt als het gaat om het welzijn van het volk. De kardinaal benadrukt dat de kerk niet is geinteresseerd in welk systeem ook dat regeert. Zij is er en zal er altijd zijn: in een monarchie als in Groot- Brittannië, een dictatuur als in Hitler-Duitsland, in het Spanje van Franco, een marxistische regering zoals in Polen of in een constitutio neel autoritair regeringssys teem zoals hier op de Filippij nen, aldus Sin. De kerk moet voor iedereen opkomen. „Wij kunnen daarom ook de presi dent niet uitsluiten, want hy is ook lid van de kerk, maar tegelijkertijd moeten we ook samen over problemen kun nen gaan praten, al valt het de president moeilyk om daar over te praten". Sin voert een beleid van kritische samen werking jegens het Marcos- regime. Hij is van mening dat dit be wind „goedaardig" is verge leken met andere dictaturen. „In ieder geval", zegt hij, „geef ik de voorkeur aan dit bewind dan aan een militaire junta die via een staatsgreep aan de macht komt". Zijn grootste bezorgdheid geldt de opvolging van Marcos. „Het laat me koud of Marcos in het Malacanangpaleis blijft. Wat wel op korte termyn gedaan moet worden is komen tot een regeling die een soepele over gang van de macht, zonder geweld, mogelijk maakt. Er moet iets op papier komen over deze opvolgingkwestie, voordat het te laat is". De kans op een machtsstrijd en een militair ingrijpen acht de kardinaal groot. „Als Marcos zijn vrouw op zijn stoel wil hebben, dan moet hy daar voor voorzieningen treffen. Of zij door het volk geaccep teerd wordt is een tweede, maar het belangrijkste is dat er geen machtsvacuüm on- staat, waarin het leger kan in grijpen", meent hij. Volgens de grondwet wordt de voorzitter van het parlement bij overlijden van het staats hoofd automatisch president en wordt de vice-premier premier. Maar er is tot op dit ogenblik door Marcos nog geen vice-premier benoemd. Marcos bekleedt zowel de fünctie van president als premier. De naam van Imelda Marcos is lange tijd genoemd als mogelijke vice-premier, maar na de golf van protesten die loskwam is Imelda de laatste maanden niet meer in dat verband genoemd. Moeilijke vrouw Sin vindt Imelda Marcos een „moeilijke vrouw", met wie het moeilijk onderhandelen is. Hij vindt haar een zaken vrouw die snel besluiten neemt en die geen tegen spraak duldt. „Ik onderhan del liever met haar man", zegt hij lachend. Toen mevrouw Marcos de kardinaal eens uit nodigde om naar een concert te gaan, wees de prelaat de in vitatie diplomatiek van de hand met het excuus: „Maar madame, de mensen zullen guan roddelen als ze ons sa men zien". Tussen het leger en de kerk be staat grote spanning. Voor de militairen is het een doorn in het oog dat radicale priesters en nonnen, samen met marxistische groeperingen, actief zijn in de sloppenwij ken en in de arme streken. De kardinaal heeft sympathie voor deze radicalen, maar hoedt zich ervoor om zich niet al te enthousiast uit te laten. Wel valt hij heftig uit tegen de legertop als deze priesters worden aangevallen. In juni vorig jaar kwam het tot een openlijke botsing tussen de minister van defensie, Enrile, en de kardinaal. Enrile be schuldigde „religieuze radi calen ervan een ondergrond se campagne te leiden tegen het Marcos-bewind". Sin reageerde snel en scherp met de verklaring dat hij zijn buik vol heeft van de pogin gen van de militairen om de kerk af te schilderen als een onbewust werktuig in han den van de communisten. „Dat de priesters betrokken worden'in de problemen van het volk komt omdat vele mensen geen rechtvaardige of redelijke behandeling krijgen van de regering", aldus de kardinaal. Hij zegt dat er sociule onrust heerst op de Filippijnen om dat 95 procent van de rijkdom in handen is van een kleine groep. Hij verwerpt echter een klassestrijd. Beter is, vindt Sin, de rijken er van te overtuigen dat zij de plicht hebben om de armen te hel pen. „Als wy allemaal arm zijn, wie zal „ons dan moeten helpen", zegt hij. Kardinaal Sin begint onbe daarlijk te lachen als hij wordt vergeleken met ayatollah Chomeini in Iran. „Ik heb haar noch baard waaraan ik mijn kracht kan ontlenen," voegt hij er aan toe. Hij zegtde gevoelens van het volk te ver tolken als hy de president waarschuwt om een einde te maken aan de al zeven jaar durende staat van beleg die het volk van zijn leider ver- vreemt. De stemming op de Filippijnen is vooral de laat ste maanden politiek gela den. Taai bewind Het bewind van Marcos lijkt op het eerste gezicht nog even taai als veertien jaar geleden. Maar het volk begint zich langzamerhand bewust te worden van zijn situatie. Het spiegelt zyn armoedig be staan aan de nfflonumcntale gebouwen in de steden en daarbuiten en wordt zich be wust van zijn armoede, vertelt de vrouw van een voormalige burgemeester in een dorpje, niet ver van Batangasstad. Zy vraagt zich af hoe lang dit nog kan duren. Er komt een tijd dat de maat vol raakt. Een wanhopig mens heeft niets te verliezen en is tot alles in staat. In zo'n situa tie kan het communisme, marxisme of maoisme als een alternatief worden gezien door de mensen. Het zal er niet van komen dat er een communistisch bewind komt, want het leger zal dat niet toelaten. „Het gevaar is", zegt zij, „dat de militairen daarin een excuus vinden om een dictatuur te vestigen op de Filippijnen. En dan zijn we even ver van huis", aldus deze vrouw. Molly Geertsema, de kleurrijke commissaris van de koningin in Gelderland, tooit het omslag van Elseviers Magazine. Dit naar aanleiding van zijn idee om alle liberalen uit alle partijen in één partijverband te brengen. Linksige eigentijdse ideeën, onder andere ontwikkeld en uitgedacht tussen twaalf uur en half vier 's nachts door een eenenzestigjarige Commissaris der Koningin in een streepjes-pak-met-vest in zijn rijke burcht uit een feodaal tijd perk". Het lijkt erop dat Alice Oppenheim haar eigen oren en ogen niet gelooft. Een man van principes, naar blijkt uit zijn au to-manieren: "Ik wil zelf niet rij den; dat vind ik volstrekt onver antwoordelijk. Als ik voor de provincie op stap ben, doe ik dat in de provinciale auto met een provinciale chauffeur. Als ik voor mezelf op stap ga, doe ik dat met mijn eigen auto met een werkstu dent". Verschil moet er tenslotte zijn. Evenals alle weekbladen deze week, belicht Elsevier de problemen van Oost-Groningen. "Hoe ver durft Groningen in zijn rebellie te gaan", vraagt men zich af. Hoogendijk vindt in zijn commentaar hierop ons volk magr slechte gassjeiks. Wiegel 'onthult' dat hij zeker lijst trekker zal worden voor de WD. Maar dan mag deze partij geen vrijage aangaan met de PvdA om het CDA buiten spel te zetten. Een "bah-verschijnsel" noemt Wim Schumacher de grote horde kleine kinderen ("Die Blech- trommel") die op het witte doek verschijnt. Althans de beheer sing die de telgjes over hun traanklieren hebben kan Schu macher niet verkroppen. Pierre Huyskens beschrijft hoe het permanente Olympia er uit zou kunnen zien Wanneer het aan El sevier ligt - en velen zijn het blad hierin bijgevallen - dan worden de Olympische Spelen voortaan alleen nog in de plaats van oor sprong gehouden: in het Griekse Olympia. blik op oneindig. William Shaw- cross constateerde als eerste de dreigende ondergang van Cam bodja. Hij schrijft nu over "Het einde van Cambodja" van John Kroon, verslaggever van deze krant. Een liberaal" die het ver geschopt heeft, althans ver geschopt is. Kroon gaat in dit artikel nog eens in op de zaak Daey Ouwens. "Het zou te ver gaan om, hoewel hij eerstverantwoordelijk is, alleen Vis de fouten te verwijten die de gemeente Leiden in de affaire Daey Ouwens heeft gemaakt. Tenslotte werd hij steeds gesteund door de wethouders en de meer derheid van de gemeenteraad. Wat wel opvalt is de onverzoen lijke, spijkerharde houding die Vis permanent in de affaire Daey Ouwens hoefi nnngnnomen" Mannenemancipatie, mannen beweging en radicale mannen- therapie komen steeds meer "in". "En tenslotte kruipen we nog even lekker bij mekaar en bevoelen el kaar een beetje en geven elkaar nóg een paar knuffels. Tjezus ja, ik vond het eerst ook vreselijk eng, ik zat gewoon te blazen en te puf fen en een beetje te huilen, totdat je merkt datje lucht krijgt en alles veel helderder wordt. Om kort te gaan, dat is nou radicale man- nentherapie"legt een van de deelnemers Van Amerongen uit. Het vertrek van Leidens burge meester Vis is in Vrij Nederland goed vooreen paginagroot artikel Martin van Amerongen bezocht enkele mannenpraatgroepen. Het kleurkatern van VN is gewijd aan de mijnwerkers van Yorkshi re. Een zeer trieste aflevering van Coronation Street eigenlijk. De leden van het Werkteater sieren de voorpagina van HP deze week. Het tienjarig experiment van dit gezelschap kan zeer geslaagd worden genoemd. Hansmaarten Tromp beschrijft het ontstaan de conflicten en de successen van een ongewoon toneelgezelschap, waarvan actrice Loudi Nijhoff zegt "Ze spelen met hun hele lijf, met al hun emoties. Ik houd van het Werkteater". Daan Dijksman volgde Carters te genstander Ted Kennedy op toemee in New Hampshire. Hij registreerde de gekunsteldheid, de ongeïnteresseerdheid en de Ook De Tijd constateert dat de linkse liberalen in beweging zijn. Naast Molly Geertsema komen over dit onderwerp PvdA'er Wim Meyer ("akkoord mogelijk") en D'66'er Brinkhorst ("voorlopig wishfull thinking") aan het woord. Een portret van de Socialistische Uitgeverij Nijmegen (SUN), een reportage over de KEMA en de slachtoffers van het radio-actief afval, en de nieuwe schreden van Fré Meis op het oorlogspad, zijn eveneens in De Tijd te lezen. [hervormd nederland "Te veel geld maakt de mensen gek". Deze uitspraak mag Hilde Slotemaker deze week in Her vormd Nederland doen. En zy kan het weten. Opgevoed in een zeer welgesteld' milieu, be schermd tegen de gruwelen van eerste wereldoorlog en opko mend nazisme, komt zij, eenmaal volwassen, tot de ontdekking dat geld mensen tot monsters maakt. Haar denken wordt linkser, meer genuanceerd. Nu, na twee wereldoorlogen en veel ellende, zegt zij: "Het is toch te gek dat we aankoersen op een derde wereldoorlog om onze overvloed te handhaven, terwijl miljoenen verhongeren.Dat begrijp ik niet" Ook HN maakt zich zorgen over de klappen die Oost-Groningen te verduren krijgt "Als Gnmingen zich laat afschepen met de komst van de PTT, met een nieuw ISP, met het gevaarlijke vloeibare aardgas en het nog explosiever LPG, dan is de Groninger brand snel geblust". Die brand zal, vol gens HN, over vyf jaar weer uit breken, aangezien dan zal blijken dat er met al die zoethouders niets wezenlijks is veranderd voor de werkgelegenheid in dit gebied. Verder in HN een samenvatting van de bisschoppelijke vasten brief 1980, waarin wordt gepleit voor een verandering van het westers economisch systeem, en een verslag van Laurens Hoge- brink van een reis naar Cuba: "Koffie is luxe, bier is duur en melk is goedkoop. En zo hoort het". ANNEMIEK RUYGROK

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11