Italianen staken na moord op prof. Bachelet Nieuwe macht voor Soames Samenwerking tussen India en Afghanistan op stapel Chirac lonkt naar Giscard Optimisme over vrijlating gegijzelden overdreven? Chomeini roept op tot nationale eenheid nrrra Rode Brigades hervatten acties Jakob Malik overleden 124 BOEIENDE PAGINA'S OVER EEN OPMERKELIJK MAN UIT ROME. WOENSDAG 13 FEBRUARI 1980 HILVERSUM - Met een flinke slag om de arm heeft het politieke wonderkind van Iran, Abdolhas- san BaniSadr, aangekondigd dat er ook op een andere manier te praten valt over de vrijlating van de Amerikaanse gegijzelden in de ambassade in Teheran. „De ge gijzelden kunnen binnen een paar dagen vrij zijn", aldus presi dent BaniSadr in een interview met het Franse dagblad Le Mon de, „mits de Verenigde Staten be reid zijn tot zelfkritiek wat betreft de misdaden die ze de laatste kwart eeuw tegenover het Iraan- se volk hebben begaan, en verder het „recht" erkennen dat de ex- sjah en zijn vermogen aan Iran worden uitgeleverd". Vreugde alom dus in de altijd opti mistische Amerikaanse pers, die concludeert dat Iran de eis heeft laten varen dat eerst de sjah moet worden uitgeleverd voordat er zaken kunnen worden gedaan. Zelfs de samenstelling van de commissie die als een soort tri bunaal de misdaden van de sjah moet onderzoeken - zowel de in ternationale bemiddelaar Sean McBride als de secretaris-gene raal van de Verenigde Naties Kurt Waldheim hebben hierover plannen ontworpen - üjkt daar mee op de achtergrond gescho ven. En vrij algemeen wordt deze versoepelde houding van de kersverse president dan ook ver klaard uit de opdringerige rol van de Sowjet-Unie in West-Azië: de interventie in het buurland Af ghanistan en de Russische troe penmanoeuvres langs de noord grens van Iran. De uitspraken van BaniSadr kun nen inderdaad niet anders wor den uitgelegd dan dat deze Iraan- se leider de ambassade-affaire liefst zo spoedig mogelijk tot een eervol einde zou willen brengen, maar er zitten wel twee dikke ad ders onder het gras. In de geest van de absolute Iraanse leider, ajatollah Chomeini, die herhaal delijk heeft gesteld „we zullen geen stap terug doen voor Ame rika", is de eis tot uitlevering van de sjah nu vervangen door een zeker zo pijnlijke eis tot Ameri kaanse zelflu-itiek. En hoe zal een president Carter, die zich zojuist zelfbewust een masker van vast beradenheid heeft aangemeten, bij voorbaat de hand in eigen boezem kunnen steken en toege ven tot het allerlaaste moment een misdadig regime in stand te hebben gehouden. En dat tijdens een verkiezingsstrijdwaarvan de afloop nog allerminst duidelijk is. En in de tweede plaats mag de ster van BaniSadr sinds de islamiti sche revolutie van een jaar gele den dan wel hoog gerezen zijn, maar van autonome- en beslis singsbevoegdheid is de ambi tieuze president nog in het geheel niet verzekerd. Ook Bani-Sadr - en daar windt hij zelf geen doek jes om - is onderworpen aan het gezag van ajatollah Chomeini en is in tweede instantie de steun van het hoogste gezagsorgaan - de Revolutionaire Raad - onont beerlijk. Pas nadat op 14 maart algemene verkiezingen zyn ge houden voor een parlement en daaruit een regering is samenge steld, kunnen de bevoegdheden van de verschillende instanties zich verder uitkristalliseren. Grieven Nadat eerderde regering-Carter het embargo tegen Iran voorlopig had opgeschort, heeft nu Bani Sadr getoond dat er enige bewe ging zit in de gijzelingsaffaire die vandaag al de 102e dag ingaat. Maar zoals de woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, Hodding Carter, meteen al aangaf, is de mogelijkheid voor Amerika om terug te komen op een eenmaal ingenomen standpunt erg klein. Dat Carter zich distantieert van de Amerikaanse hand achter de coup tegen de regering van Mos sadegh in 1953, uitgevoerd tij dens een republikeinse regering in Washington en een van de grootste Iraanse grieven tegen de Amerikanen, is misschien niet helemaal uitgesloten. Maar dat Carter zelf de sjah en zijn regime tot het laatste moment de hand boven het hoofd hééft ge houden en de verjaagde monarch zelf „op humanitair-medische gronden" asiel heeft verleend in de VS - de directe aanleiding voor de gijzeling - is moeilijk te herroepen. Zeker niet sinds zijn belangrijkste rivaal voor het pre sidentsschap, senator Edward Kennedy,,deze zaak in de verkie zingsstrijd heeft getrokken. MARIEN VAN DEN BOS Vittorio Bachelet. ROME (Reuter) - Miljoenen arbeiders zijn vandaag in Italië niet aan het werk gegaan uit protest tegen de moord op professor Vittorio Bachelet, De aanslag op de vice-president (en fungerend hoofd) van de hoge raad van de Italiaanse magistratuur was - na de ontvoering van Aldo Moro in 1978 - de tweede moord op een hooggeplaatste Italiaan die gepleegd is door de linkse stadsguerrillagroep van de "Rode Brigades". SALISBURY (UPI/AFP) - Lord Soames, de Britse gouverneur in Zimbabwe-Rhodesië, kan sinds gisteren de verkiezingen die deze maand worden gehouden, in elk deel van het land afgelasten als hij van mening is dat daar de vrije en eerlijke verkiezingen door in timidatie van één of meer partijen worden bedreigd. Van officiële zijde in Salisbury is meegedeeld, dat lord Soames, die zich deze bevoegdheid zelf toe kende, alles in het werk wil stel len om politieke intimidatie on mogelijk te maken. De Britten hebben Robert Mugabe's partij - de Zanu-PF - verantwoordelijk gesteld voor de ergste intimidatie in Rhodesië. Die zou zich hebben voorgedaan in vijf van de acht kiesdistricten. Soames heeft de guerrillastrijders Robert Mugabe en Joshua Nko- mo apart ontboden om met hen van gedachten te wisselen over de ongelukkige gang van zaken in Rhodesië. Mugabe zei maan dag op een persconferentie dat hij Soames zal verzoeken de naar schatting 15.000 man Rhodesi- sche hulptroepen naar hun ka zernes terug te roepen. De guer rillastrijders verweet deze hulp troepen geweld en intimidatie gebruikt te hebben en tegen zijn aanhangers. Eerder had Soames zich al de be voegdheid toegekend een poli tieke partij van deelneming aan de verkiezingen uit te sluiten. Inmiddels heeft het Patriottisch Front van Joshua Nkomo een memorandum gepubliceerd over "de schendingen door Engeland van de overeenkomst van Lan caster House". In het memoran dum wordt Soames verweten dat hij de Rhodesische hulptroepen, die achter de demissionaire pre mier Muzorewa staan, zich over het hele land laat verspreiden terwijl de guerrillastrijders in hun kampen moeten blijven. Uit protest tegen de moord op de 53-jarige professor, die jaren lid was van de Romeinse gemeente raad en aan het hoofd gestaan heeft van de grootste organisatie vap katholieke leken in Italië, riep de communistische burge meester vpn de hoofdstad van daag uit tot rouwdag. De scholen zijn oen uur gesloten en de vak bonden staken twee uur in heel Italië en vier uur in Rome. Kort na de moordaanslag, die plaatsvond op het terrein van de universiteit waar Bachelet do ceerde, legde de politie een cor don om het universiteitsgebouw. Later maakte de politie bekend dat ze verscheidene aanhoudin gen had verricht, maar ze wilde niet zeggen of er ook verdachten van de jongste gewelddaad gear resteerd waren. Paniek De in hoge achting staande Bache- lét was het 13de slachtoffer van het terrorisme in Italië in het nog prille jaar. Op de televisie bleek dat zich een paniek dreigt mees ter te maken van het Italiaanse volk - veel ooggetuigen verbor gen hun hoofden voor de came ra's. De politieke partijen waren het er gisteren allemaal over eens dat de terroristen hun actie ter ont wrichting van de staat - in maart 1978 ontketend met de ontvoe ring van Aldo Moro, de architect van de toenadering tussen de christen-democratie en het communisme - hebben hervat. De daad van de terroristen lijkt een rechtstreeks antwoord te zijn op verklaringen die zaterdag zijn af gelegd in Padua (stad met 500 aanslagen per jaar) door het Ita liaanse staatshoofd Alessandro Pertini, die zei: "Als president van de republiek en de hoge raad van de magistratuur, zie ik mij zelf in de voorhoede van de strijd tegen het terro/isme". Tal van Italiaanse politici zien in de moord op professor Bachelet een aanslag op de onmiddellijk plaatsvervanger van het staats hoofd. Opnieuw bewezen de terroristen dat zij ongestraft hun gang kun nen gaan. Bachelet, die 53 jaar is geworden, werd in de universiteit vermoord, toen hij zich opmaakte om een symposion tegen het ter rorisme voor te zitten. Zijn moor denaars, twee mannen en een vrouw, konden zonder zich te hoeven haasten, vluchten. Als man boven de partijen en ge respecteerd om zijn integriteit, had Bachelet als hoogleraar ad ministratief recht, officieel stel ling genomen tegen kabinets maatregelen ter bestrijding van het terrorisme (waaronder de sta tionering van politie op universi teitsterrein). MOSKOU (AFP) - Jakob Malik, een van de bekendste Russische diplomaten, is maandag op 73-ja- rigé leeftijd overleden, zo heeft het persbureau Tass gisteren be kendgemaakt. Malik was onderminister van bui tenlandse zaken sinds hij in 1976 uit New York was teruggekeerd, waar hij acht jaar de permanente vertegenwoordiger van Moskou bij de Verenigde Naties was. En kele maanden voordat hij New York verliet, was hij ernstig ge wond bij een auto-ongeluk. Sindsdien zou zijn gëzondheid te wensen hebben overgelaten. De uit de Oekraïne afkomstige Ma- lik was van 1942 tot 1945 ambas sadeur in Japan. Van 1948 tot 1952 vertegenwoordigde hij de Sowjet-Unie in de Veiligheids raad. Toen in 1950 de Koreaanse oorlog uitbrak, nam hij niet deel aan de bijeenkomst van de Vei ligheidsraad waarop werd beslo ten aan de strijd deel te nemen. In 1953 werd hij ambassadeur in Londen. Deze post bezette hij tot 1960. Daarna kreeg hij de rang van onderminister van buiten landse zaken. Malik had economie gestudeerd en hij sprak goed Engels, Frans en Japans. Hij bezat talrijke prijzen en onderscheidingen. Bij zijn 70ste verjaardag ontving hij de Orde van Lenin voor de tweede maal. ADVERTENTIE Leer hem kennen als scholier. A Is student. f K Q A Is steenhouwer die hij ooit was. A Is spurt man. I ^mum Als dichter. Alsjilosoqf'. Via authentieke non nooit eerder gepubliceerde joio's lee/t u mee met de man die priester wordt. Dan bisschop, kardinaal en Paus. Een aktueel en uniek beeldvers/an van een opmerkelijk Verkrijgbaar b(j de boekhandel. Een Elsevier uitgave.. ■MM De islamitische opstandelingendie het grensgebied tussen Afglianistan en Pakistan opereren,hebben deze foto de wereld ingestuurd. Daarop is een groepje opstandelingen te zien, dal trots op een veroverde Russische tank poseert. MOSKOU (DPA/Reuter/UPI) - Af ghanistan en India hebben afge sproken hun vriendschappelijke betrekkingen te versterken en vooral op het gebied van econo mie en technologie nauwer sa men te werken. Dit meldt het Russische persbureau Tass uit Kabul. Het haalt een in Kabul uitgegeven regeringsverklaring aan, naar aanleiding van het be zoek dat een bijzondere Indiase afgezant aan de Afghaanse hoofdstad heeft gebracht. De twee landen willen zich beijve ren de spanning in hun gebied te verminderen. Als schuldig aan de spanning worden 'imperialisti sche krachten' genoemd, die zich bemoeiden met de binnenlandse zaken van Afghanistan. De twee landen maken zich zorgen over 'de pogingen van sommige landen om van Pakistan een basis te maken voor gewapende agres sie tegen Afghanistan', aldus Tass. Afghanistan heeft de wens kenbaar gemaakt al zijn problemen met Pakistan op vreedzame wijze op te lossen. Het wil tot de groep van n iet-gebonden landen blijven behoren, met vriendschappelijke betrekkingen met alle landen. Premier Indira Gahdhi van India en de Russische minister van bui tenlandse zaken, Andrei Gromi- ko, zijn gisteren in Nieuw Delhi besprekingen begonnen om te komen tot vermindering van de spanning die in grote delen van de wereld is ontstaan in verband met de Russische inval in Afgha nistan. Na de aankomst van Gromiko op het vliegveld van Nieuw Delhi hielden daar rond 25 Afghaanse studenten een betoging die ge richt was tegen de Russische be zetting van hun land. Premier Gandhi heeft zich in de kwestie-Afghanistan zeker niet volledig achter het Westen opge steld. Zo zorgde zij er nog vóór haar officiële ambtsaanvaarding als premier voor dat India zich in de algemene vergadering van VN van stemming onthield toen het Russische ingrijpen in Afghanis tan met 104 tegen 18 stemmen werd veroordeeld. Babrak Kar- mal die op instigatie van de Rus sen tot president van Afghanis tan werd benoemd, heeft India sindsdien diverse keren een vriendschappelijk gezind land genoemd en zelfs een gemeen schappelijk optreden van de Sowjet-Unie, Afghanistan en In dia voorgesteld. Ook het Kremlin heeft laten merken dat het de houding van India in de kwestie Afghanistan weet te waarderen. Toch heeft mevrouw Gandhi afge zanten van de Westerse landen de verzekering gegeven dat ook zij tegen de aanwezigheid van Rus sische troepen in Afghanistan is. Zij liet overigens ook weten dat zij tegen de aanwezigheid van Russische troepen in Afghanis tan is. Zij liet overigens ook we ten dat zij tegen elke inmenging van buitenaf in de binnenlandse aangelegenheden van welk land dan ook gekant is. Bij haar ge sprekken met Westerse politici en diplomaten beriep zij zich op de belof te van de Russen dat hun troepen maar voor een beperkte tijd in Afghanistan zullen blijven. TEHERAN (Reuter/AFP) - Imam Chomeini van Iran heeft gisteren vanaf zijn ziek bed opgeroepen tot nationale eenheid met het oog op de parlementsverkiezingen van maart. Chomeini vroeg de Iraanse kie zers in de eerste verkiezings ronde van 14 maart 'ware pa triotten en moslims' te kiezen en intussen de revolutionaire raad te steunen die op het ogenblik regeert. De verklaring van de imam werd uit zijn naam voorgele zen voor de staatsradio. De revolutionaire raad, die sinds een aantal maanden verantwoordelijk is voor het bestuur van alledag van het land, wordt spoedig na de verkiezingen ontbonden. In zijn verklaring sprak Cho meini niet over president Ba- ni Sadr, die het werk van de revolutionaire raad, waarvan hij nu voorzitter is, bij tijd en wijle heeft gekritiseerd. De eerste verkiezingsronde zou aanvankelijk op 7 maart heb ben plaatsgehad, maar de da tum is verschoven naar 14 maart. Een officiële woordvoerder in Teheran zei dat de verschui ving het gevolg was van ver traging bij de inschrijving van kandidaten. Chomeini heeft president Leo nid Bre^jryev een telegram gestuurd waarin hy wyst op de beginselen van niet-in- menging in de binnenlandse zaken van andere landen. Chomeini reageerde hiermee op een telegram dat Brezjnjev hem had gezonden om hem te feliciteren met de eerste ver jaardag van de revolutie in Iran. De Iraanse geestelijk leider vestigde er in zijn boodschap voorts de aan dacht op dat bewaring van de wereldvrede ook eerbied voor de territoriale onschendbaar heid van andere landen ver eist. De Iraanse minister van bui tenlandse zaken, Sadegh Ghotbzadeh, zal het komend weekeinde een bezoek bren gen aan Frankrijk, waar hy met zyn Franse ambtgenoot, Jean-Francois Poncet, zal spreken over de gijzelingsaf faire in de Amerikaanse am bassade in Teheran alsmede over economische en cultu rele vraagstukken. Voorafgaande aan Frankrijk bezoekt Ghotbzadeh Grie kenland en Italië. Het bezoek aan Athene is gisteren al be gonnen. Bij aankomst in Athene verklaarde de Iraanse minister dat hij uitgenodigd was door het "Griekse comité voor solidariteit met de isla mitische revolutie". Op het programma staan onder meer een bespreking met de Griek se minister van buitenlandse zaken, Georges Rallis en met Andreas Papandreou, de voorzitter van de Panhelleen- se socialistische beweging (Pasok). Op zijn eerste Europese tournee gaat Ghotbzadeh morgen naar Rome. Naar verwachting ontmoet hij de Italiaanse mi nister van buitenlandse za ken, Attilio Ruffini. Het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden heeft gisteren met 362 tegen 1 stem besloten een gouden medaille te verle nen aan Kenneth Taylor, de Canadese ambassadeur in Teheran die zes Amerikanen uit Iran hielp ontsnappèn. Het desbetreffende wetsvoor stel, dat nu aan de Senaat wordt voorgelegd, voorziet in het slaan van een speciale gouden medaille voor Taylor, samen met een aantal bron zen, gelijkwaardige medail les. PARIJS - De gaullistenleider en burgemeester van Parijs, Jac ques Chirac, heeft gistermiddag een persconferentie gehouden waarmee hij een zwijgen van acht maanden voor het eerst door brak. Chirac vertelde erbij dat hij sprak nóch uit naaih van de gaul listen, nóch uit naam van de stad Parijs. Jacques Chirac en zijn gaullisten hadden in 1974 wezenlijk bijge dragen tot de verkiezing van Gis card d'Estaing tot president van de republiek, na de dood van Georges Pompidou. Chirac werd voor deze hulp beloond met de functié van eerste minister. Al snel traden echter grote ver schillen van mening tussen Gis card en Chirac op, met name ten aanzien van president Giscards politiek een opening te vinden naar de sociaal-democratie bin nen de socialistische opposi tie. Nadat Chirac van zijn premier schap ontheven was, werden zijn aanvallen jegens de president steeds feller. Dit nam niet weg dat terzelfder tijd - en nog steeds - gaullisten belangrijke ministers- functies in de-regering van pre mier Barre innamen. Enige weken geleden lunchte Chi rac met de door hem zo verguisde president Giscard d'Estaing. De echtgenotes waren erbij. Bij de koffie trokken de heren zich in een tète-a-tête terug. De Chirac die zich nu voor de tweehonderd journalisten benevens de tv-ca- mera's heeft laten zien, was niet te herkennen na zijn „Europese" tournee van vorig jaar en zijn ge sprek met de president. De naam van Giscard werd niet éénmaal genoemd. De president werd evenmin rechtstreeks of zijde lings bekritiseerd. Op een desbe treffende vraag antwoordde Chi rac dat hij „niet de verantwoor delijkheid op zich zou nemen van eén crisis in de regering". Gevraagd naar de presidentsver kiezingen van '81 antwoordde Chirac, dat hij de tijd nog niet ge komen achtte daarop in te gaan. Meende monsieur Chirac dan dat de huidige regering (van gaullis ten en aanhangers van de presi dent) genoeg spankracht zou hebben om tot die verkiezingen dooi te regeren? „De regering, dat is mijn zaak niet", antwoord de Chirac onbewogen. De twee honderd opgetrommelde jour nalisten zwegen een paar secon den verbluft. Toen barstte er een homerisch gelach los. Chirac verwikte of verwoog niet. Zijn optreden-nieuwe-stijl wordt geprolongeerd in een serie radio- en tv-interviews. Ook de schrij vende pers - in staat tot een openhartige reactie in tegenstel ling tot de door de Staat gekne velde radio en televisie - volgt de ontwikkeling van Chirac meteen belangstelling of de toekomst van Frankrijk ervan afhangt. Tot nu toe wijzen alle prognoses en opinieonderzoeken echter op een herverkiezing van Giscard d'Es taing. En Chirac blijft de super manipulator net onder het niveau waaraan de Fransen van de Vijf de Republiek met hun presiden ten gewend zijn geraakt.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9