Er moet snel wat gebeuren Beestenmarkt 5 maanden dicht Kunstobject in Stads bouwhuis Bewoners nieuwbouw platte daken vrezen gevolgen vocht in woningen 11 11 Onderwijsdag in Leiden over plannen integratie WOENSDAG 13 FEBRUARI 1980 Klaverjastoernooi Het sportcafé van het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 organiseert morgenavond een klaverjas- toernooi om de "Vrije Ei Tro fee". De deelname staat open voor iedereen en de inschrijf kosten bedragen f 1.50 per persoon. De wedstrijd begint om kwart over acht. IJsland De afdeling Leiden van de Ko ninklijke Nederlandse Na tuurhistorische Vereniging organiseert morgen een le zingavond in het Rijksherba rium aan de Schelpenkade 6. De heer L. Vogelenzang zal een lezing houden over IJs land aan de hand van dia's over landschap, planten en vele vogelsoorten o.a. sneeuw- hoenders en zwarte zeekoeten. De lezing begint om acht uur Hengelsport "De Gulden Voorn" viste de eer ste wedstrijd van 1980 in de Heimanswetering in Wou- brugge. De uitslag was: 1. F. Smit 1440 gram (13 stuks), 2. H.v. Alphen sr. 1270 gram (10 stuks), 3. H.v. Alphen jr. 1115 gram (12 stuks), 4. W. Lardee 870 gram (8 stuks), 5. M. Hoogkamer 760 gram (8 stuks), 6. B.i Velthuijzen 570 gram (5 stuks), 7. D. v.d. Bent 300 gram (2 stuks), 8.G. Har- land 220 gram (3 stuks), 9. A. v.d. Meer 110 gram (1 stuks), 10. J. Schouten 100 gram (l stuks). Rommelmarkt In het weekeinde van 2,3 en 4 mei wordt weer de "Rommel markt Sport In" gehouden in de Ton Menkenhal. Dit eve nement, dat elk jaar veel men sen trekt, wordt georgani seerd ten bate van de clubkas sen van vooral sportvereni gingen. Inmiddels hebben al 44 verenigingen toegezegd weer te zullen meedoenDe or ganisatoren verwachten on geveer 70 verenigingen. Be langstellenden kunnen zich aanmelden bij het secreta riaat Bartokstraat 15. Fourty Four Degrees Het Leidse majorettenpeleton Fourty Four Degrees viert dit jaar het eerste lustrum. De komende weken staat een groot aantal optredens in binnen- en buitenland op het programma. In het Limburg se Stein lopen de meisjes zon dag mee in een zeer grote car navalsoptocht. Ze worden be geleid door de muziekvereni ging Adest Musica uit Sas- senheim. Op 16 maart trekt de senioren- groep naar het Belgische Halle (bij Brussel) om daar mee te werken aan een grote historische optocht. Op 30 april zijn de "Fourty Four Degrees" van de partij bij de Koninginnedagviering in Voorthuizen. Jaarvergadering De afdeling Leiden-Oegstgeest van de Nederlandse Vereni ging van Huisvrouwen houdt morgen de jaarlijkse leden vergadering in het gebouw aan het Noordeinde 2aOp de agenda staan naast gebrui kelijke punten als jaarversla gen de behandeling van voor stellen voor de landelijke ver gadering in Utrecht op 8 mei en bestuursverkiezingen. De bijeenkomst begint om twee uur 's middags. Vrouwenhuis kost meer dan raming LEIDEN - De verbouwing van het voormalige bureau huisvesting aan de Hooigracht aan de wensen van het Vrouwenhuis gaat meer kosten dan was geraamd. In het verleden was voor de verbou wingen een bedrag van een ton gereserveerd. Wanneer nu aan alle wensen van het Vrouwen huis en aan de eisen van de brandweer wordt tegemoetge komen gaat het 169.000.- kos ten. Het geld is volgens wethouder Van Dam beschikbaar omdat er bij enkele andere projecten, die on der dezelfde rijksregeling vielen, meevallers waren. De Leidse raad zal binnenkort een beslis sing over de uitgave moeten ne men. Wethouder Van Dam deel de gisteravond in de gemeente lijke financiële commissie mee dat het Vrouwenhuis inmiddels akkoord is gegaan met het huur contract. LEIDEN - Vanaf vandaag is de Beestenmarkt afgesloten voor doorgaand verkeer omdat de walmuren, tussen de Blauw- poortbrug en de Turfmarktbrug, vernieuwd worden. De herstelwerkzaamheden, die on geveer vijf maanden in beslag zullen nemen, moeten worden uitgevoerd omdat een deel van de kademuur op instorten staat. Al enige tijd geleden zijn, ter hoogte van Turfmarktbrug, palen in de grond geslagen om de walkanten te ondersteunen en voor instor ten te behoeden. De aannemer is vandaag met de voorbereidende werkzaamheden begonnen. Eerst moeten de palen weer uit de. grond worden getrokken door een grote kraanwagen die de bocht Beestenmarkt/Nieuwe LEIDEN - De bewoners van de nieuwbouw in Noorder kwartier zijn de wateroverlast en het vocht in hun nieuwe huizen meer dan beu. "Er moet snel iets aan worden gedaan", zeggen ze eenstemmig. "Want als er niet gauw iets gebeurt gaan straks al onze nieuwe spul letjes naar de maan en ligt de nieuwe vloerbedekking weer te verrotten". De bewoners uit Leiden-noord we ten waarover ze praten. De problemen met het water onder hun woningen dateren niet van vandaag of gisteren. Vochten wa ter bezorgt de bewoners van Noorderkwartier al jarenlang overlast. Mevrouw Kershof weet er van mee te praten. Zij woont al 52 jaar in de Alexanderstraat. "Het is nooit anders geweest", vertelt ze. "We hebben altijd wa ter onder de vloer gehad en we hadden altijd vochtige muren. Vroeger is er wel eens 2500 liter water onder onze vloer wegge pompt". De oude huizen in Noorderkwar tier, bekend als de zogenaamde platte-daken-woningen, werden een paar jaar geleden gesloopt ondermeer om aan de voortdu rende wateroverlast een eind te maken. Nieuwe woningen, op de plaats van de oude, zouden de bewoners voorgoed uit de narig heid moeten helpen. Maar voor het zover was moesten de men sen uit noord nog heel wat door staan. De wisselwoningen op 't Spoortje aan de Herensingel, waar zij tijdelijk gehuisvest wer den, bezorgden veel gezinnen ook een dagelijkse ellende. De woningen stonden in één grote modderpoel en door de strenge winter van vorig jaar waren de houten noodwoningen nauwe lijks warm te krijgen. Kortom, het was geen lolletje. Kritiek De nieuwbouw kwam bovendien maar traag van de grond hetgeen meer dun eens aanleiding was voor felle kritiek op het gemeen telijk beleid. Sommige gezinnen moesten bijna drie jaar in een wisselwoning doorbrengen. Pas een paar maanden geleden wer den de eerste nieuwe woningen, tussen de Bernhardkade en de Sophiastraat, opgeleverd. Maar nog blijkt alle ellende niet voor bij. Integendeel, de nieuwe wo ningwetwoningen hebben met dezelfde narigheid te kampen ais de gesloopte voorgangers: onder vrijwel alle nieuwe woningen staat weer water, soms wel 50 centimeter hoog. De mensen in Noorderkwartier vinden dat ze van de regen in de drup zijn gekomen. "Wij hebben voor ze met de nieuwbouw be gonnen gezegd dat er een goeie drainage moet komen om het overtollige water weg te voeren. Maar toen hebben ze geantwoord dat dat 200 gulden per woning meer zou gaan kosten en dat het niet nodig was", aldus de heer Holswilder, voorzitter van de bewonerscommissie. Hij is bezig water weg te pompen onder één van de woningen in de Alexan derstraat. "Als het water niet snel verdwijnt dan trekt het vocht omhoog en staan de nieuwe hui zen over een paar maanden weer te rotten", zegt hij. "Op sommige plaatsen stinkt het nu al naar vocht", vertellen anderen. De bewoners van de nieuwbouw zeggen zeer tevreden te zijn met hun nieuwe woningen als de wa terproblemen zijn opgelost. Maar zij vrezen, als er niet snel iets ge beurt, dat de nieuwe vloerbedek-; king en andere spullen door de vocht zal worden aangetast. De bewoners zijn ook bang voor hun gezondheid: "Als het zo blijft lo pen we over een jaar allemaal krom van de reumatiek", zegt mevrouw Van der Hoogt. "We hebben mooie huisjes. Maar je houdt je hart vast als het gaat re genen. De laatste keer stond het water tot aan de keukendrempel en wordt je doodsbang dat het er overheen komt. De mensen hier hebben gewoon angst voor al dat water". De heer Van der Hoogt zegt: "De tuin is één grote mod derpoel. Als ik mijn fiets in de schuur wil zetten zak ik tot mijn knieën weg in de modder. Me vrouw Kershof: "Vorige week hebben ze zo'n klein hummeltje uit de modder moeten trekken want dat kind zakte steeds verder weg". 'i *31. 1 - 5T3ft>iJist8 Voorzitter van de bewonerscommissie, de heer Holswilder, die bezig overtollige water wordt weggepompt. meente op korte termijn maatre gelen zal nemen om de bewoners van de nieuwe woningen van de wateroverlast af te helpen. Er zullen langs de voorgevels, in de achtertuinen en in brandgangen draineringsbuizen worden aan gelegd waardoor het water zal verdwijnen. De bewoners: "Als ze maar geen drie maanden meer wachten want in die tussentijd dringt het vocht in ons hele huis door. Er moet snel iets gebeuren, anders zijn onze huizen de krot ten van de toekomst". Mevrouw Kershof zegt: "De heer is in een van de woningen waar het Akse is hier zelf wezen kijken. Die heeft gewoon lopen vloeken toen hij die narigheid zag. Ik heb er alle vertrouwen in dat de ge meente gauw iets voor ons doet want de heer Akse heeft gezegd: zo kan het niet langer, jullie wo nen gewoon boven op een sloot". Maatregelen De heer Akse, van de afdeling volkshuisvesting van de gemeen te, heeft laten weten dat de ge LEIDEN - De Leidse christelijke kampeervereniging "De Wijde Vlucht" organiseert dit jaar voor de 21-ste maal in successie een aantal jeugdkampen. De kampen zijn in eerste instantie bedoeld voor de jeugd (6-18 jaar) uit de Leidse regio, maar er zijn ook deelnemers die uit andere delen van het land komen. Dit jaar zijn er kampen in Ermelo, Maarsbergen, Oosterbeek, Luxemburg en Ede. Het kamp- gebeuren speelt zich in hoofd- Wijde Vlucht organiseert weer kampen zaak af rond een kampgebouw en terrein. Er zijn zowel gemengde als speciale jongens- en meisjes kampen. Voor de jeugd van 14 tot 17 jaar is erditjaareenfietskamp. Gezamenlijk wordt een route be sproken. Slapen en eten gebeurt in trekkerstenten op kleine cam pings of "op de boer". Inlichtingen over de kampen zijn verkrijgbaar tijdens het spreek uur, elke donderdagavond van zeven tot negen uur op het adres Hogewoerd 42 in Leiden (of tele fonisch: 146187 of 896095). Beestenmarkt zal versperren. Het gevolg hiervan is dat het ver keer ongeveer één week in twee richtingen over de Steenstraat moet rijden. Na deze week zal een begin worden gemaakt met het herstel van walmuren. Het omvangrijke karwei heeft ten gevolg dat het verkeer, in dit deel van de bin nenstad, ook de komende maan den moet worden omgeleid. Na de eerste week is weer doorgaand verkeer mogelijk langs de hoek Beesterjmarkt/Nieuwe Bees tenmarkt in de richting van de bioscopen maar het verkeer zal de komende maanden niet langs het water van de Beestenmarkt kunnen rijden omdat het gedeel te tussen de Blauwpoortbrug en Turfmarktbrug afgesloten zal zijn. De werkzaamheden zullen in totaal vijf maanden in beslag gaan ne men. Als alles naar wens verloopt zal het karwei, voor de zomer vakantie begint, zijn geklaard. LEIDEN - In de Stadsgehoor zaal wordt volgende week woensdag de Onderwijsdag 1980 gehouden, die geheel gewijd zal zijn aan de integra tie van het kleuter- en het la ger onderwijs. Aan de dag zal worden deelgenomen door leerkrachten in het openbaar kleuter-, lager- en buitenge woon onderwijs. De bijeenkomst wordt geopend door de oud-minister van on derwijs, nu kamerlid, prof. dr. J. van Kemenade. De titel van zijn inleiding is "Op weg naar een nieuwe basisschool". Daarna komt de heer R. J. Gorter van de Stichting Leer plan Ontwikkeling (SLO) aan het woord over de vraag of het onderwijsleerplan basis school wel noodzakelijk is. Drs. S. Soutendijk van het Ad vies en Begeleidings Cen trum voor het onderwijs (ABC) die zal spreken over de "kloof in het onderwijs. Als een van de stellingen poneert hij dat de behoefte aan inte gratie bestaat omdat de lagere school problemen heeft met het verzorgen van onderwijs voor handarbeiderskinderen. Volgens hem gaat het in de eerste plaats om de kloof tus sen school en gezin-buurt en niet opa die tussen kleuter- en lager onderwijs. Na een groepsdiscussie wordt de dag afgesloten door de Leidse wethouder van on derwijs D.J. Tesselaar. LEIDEN - Bij een radarsnel heidscontrole zijn gistermiddag op de Churchilllaan tussen drie en vijf uur in totaal 397 auto's ge controleerd. Er bleken 31 auto mobilisten in overtreding te zijn. De hoogst gemeten snelheid bij een maximum van 50 kilometer per uur bedroeg 96. Op de Sumatrastraat werd tussen zeven en negen uur gisteravond de snelheid van 349 auto's gecon troleerd. Ditmaal 18 overtredin gen en een hoogst gemeten snel heid van 74 kilometer per uur bij een maximum van 50. GESLAAGD LEIDEN - Aan de Leidse universi teit zijn geslaagd voor het artsen examen "nieuwe stijl": D.G. de Bruin, mevr. A.A. Liem-Buirma (cum laude), P.G.B. van Delden, H.A. Goetz, W.B. Gunning, C.A.G. Holleboom, mevr. H.J. van Well-Krouwel, mej. H.I. Kui pers, R.M. Kurk, A.L. Meye, R.M. Mohanlal, M.W. Moolenburgh, mevr. M.I.D. de Weger-Mulder, G.Th.J.M. Schaepman, mej. Th.H. Schalker, B. Scheuer, mej. M.H.L. Sevat, K.L. Tan, A.D.D. Verbaas, J.B. Verhoeff, mevr. F.F. Muyzert-Villanueva (cum laude), L.F. Westhoff, S.H. Wills, A.G.M. Zeegers. Artsen-examen "oude stijl": R.W. Dries. Doctoraal examen geneeskunde: F.W.J. Albers, P.G. Arnou, A.B. Arntzenius, mej. L.H.C. van Berckel. W. van den Berg, M.Th.J.M. Bergmeijer, B.A. Blansjaar, E. Bouwman, H.Ph. Endtz, J.B.E. Eysink Smeets, M.F.F. Franken, A.L.K. Fung fen Chung, M.A.H.B.M. van der Hoe ven, mej. A.H. Hooijkaas, mej. E.H. Jartsen, J. Klijn, J.I. Kremer Hovinga, J. Kruyswijk, mej, E. de Lange, mej. M.J. van Leeuwen, R.E. Lemij, E. van Loenen, J.N. Maria, mej. M. Nahuijsen, mej. A.E. Ooms, mevr. M.G.M. Smid- Oostendorp, mej. J.C. Osselton, mej. Chr.W.E.J. Paling, C.J. Pronk, R.E.H. Smeets, mevr. P.H. van Strien-Snel, mej. E.M.C. van Straaten, C.N. Teijgeler, P. van der Valk, P.E. van de Velde, G.E.G. Verhoef, H.A.R. Verhoe ve, R.J. de Vos, J.G.C. Vriens, mej. A.M.M. Waaijer, E.G. Weij- ers, J.S. Wijenbeek, J.G. Zaaijer. Doctoraal examen Biologie: J. Bij sterbosch en G. Doekes. Doctoraal examen psychologie: Mej. O. Hamburg, mevr. F.G.M. Polvliet-van Delft, mej. G.M. van de Berg en mevr. A.J.J. Ottevan- ger-Slotboom. LEIDEN - Aan de universiteit van Groningen zijn geslaagd voor het doctoraal examen tandheelkun de: D.L. Ketting uit Katwijk en J.C. Vos uit Warmond. Voor het doctoraal examen psychologie A.M.C. de Voogt uit Warmond en voor het artsexamen M.J. Ham den uit Wassenaar. LEIDEN - In het Stadsbouwhuis aan de Langegracht is gisteren een kunstobject onthuld dat is aangeboden door de aannemers bedrijven die betrokken zijn ge weest bij de bouw van het Stads bouwhuis. Vorig jaar werd bij de officiële ope ning van het Stadsbouwhuis, door de aannemers, een geldbe drag aangeboden voor een mo dern kunstobject dat de hal van het gebouw zou moeten sieren. Precies één jaar na de officiële opening, werd het kunstobject, door één van de zes aannemers, onthuld en aan het gemeentebe stuur aangeboden. Het object, een gesmolten glasre liëf, is ontworpen door Flores van Tetterode uit Voorthuizen. Het glasreliëf geeft een veelkleurige beeltenis van alle mogelijke bouwactiviteiten die in een stad kunnen worden uitgevoerd. Vol gens wethouder Verboom (volkshuisvesting) symboliseert het kunstwerk hoeveel werk er in Leiden plaats vindt en nog zal moeten plaats vinden. Tot de 'aannemers sprak de wethouder: "Er is in Leiden nog voor hon derden miljoenen te vertimme ren". Een boodschap die uiter aard met genoegen Werd ontvan gen. Het kunstobject heeft 9999 gulden gekost. Directeur van gemeentewerken, ir H. Vos neemt het kunstobject offi cieel in ontvangst

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4