Schiphollijn één meter verzakt Verzoeningspoging van rechter in Ashramzaak mislukt Poelmarkt in Lisse wordt super-Digros Nieuwe weg om Alphen op zijn vroegst in '87 klaar KOUDEKERK GAAT DISCO-LAWAAI TE LIJF Spoorwegen maken zich nog geen zorgen Zaak in Sassenheim op de tocht Na drie jaar weer vrij WOENSDAG 13 FEBRUARI 1980 LEIDEN/REGIO PAGINA 21 (Van onze correspondent) DEN HAAG-ALPHEN AAN DEN RIJN - De verzoeningspoging van de presi dent van de Haagse rechtbank, mr. Blaauw in één van de conflicten op het Ashramcollege is gisteren mislukt. De rechter zal nu volgende week dinsdag uitspraak doen in het kort geding dat als inzet heeft benoeming van de heer Westerweel in het overkoepelend schoolbestuur van het Ashram, als af gevaardigde van de leraren en ander schoolpersoneel. Het schoolbestuur en het personeel twis ten over de vraag of de wijze waarop Westerweel in het bestuur is gekozen wel correct is. Het schoolbestuur vindt dat de vergadering van het personeel waarin daarover is beslist, te laat is uit geschreven en betwijfelt ook of alleen een aankondiging op het prikbord, zo als in dit geval is gebeurd, wel vol doende is. Daar stelt het personeel te genover dat er intern overeenstem ming bestaat over hoe de zogenaamde "plenaire vergadering" besluiten kan nemen en dat de wijze waarop de be wuste vergadering is aangekondigd niet verschilt van vorige malen. De vergadering waarin het personeel stemde over de keuze van één af gevaardigde in het schoolbestuur, werd vijf dagen van tevoren - met een weekeinde ertussen - op het prikbord in de school aangekondigd. Het schoolbestuur maakt er verder be zwaar tegen dat niet schriftelijk is ge stemd en dat er van de vergadering geen notulen ziin gemaakt. Wel zijn schoolbestuur en personeel het erover eens dat er wel op het ogenblik drie vacatures in het schoolbestuur be staan en dat een daarvan door iemand moet worden bezet die door het perso neel is gekozen. Het kort geding diende gisteren in Den Haag. Mr. Blaauw trachtte met dit voorstel de strijdende partijen te ver zoenen: er wordt een nieuwe vergade ring uitgeschreven voor docenten en ander schoolpersoneel met als agen dapunt: de verkiezing van een af gevaardigde in het schoolbestuur. Daarvoor moeten dan opnieuw kandi daten worden gesteld, terwijl er ook gelegenheid moet worden geboden om tegenkandidaten te stellen. De verga dering wordt ruim van tevoren, twaalf dagen, aangekondigd. Met de af gevaardigde die dan namens het per soneel in het schoolbestuur, na een schriftelijke stemming wordt gekozen, gaat iedereen akkoord, ook al is dat de heer Westerweel. Voorzitter Maas van het bestuur van de Katholieke Stichting Ashramcollege (het schoolbestuur dus) liet de rechter weten met diens voorstel akkoord te kunnen gaan. Na onderling beraad - de zitting werd daarvoor geschorst - ver klaarde mr. Duynstee namens het per soneel dat dat op principièle gronden desuggestie van mr. Blaauw afwees. "Het zou een klap in het gezicht van het personeel zijn en in strijd zijn met dq procedures die in de plenaire vergade-, ringen zijn afgesproken. Wij zijn er voor 100 procent van overtuigd dat de verkiezing op een correcte wijze is ge gaan", zei Duvnstee.^ De president van de rechtbank zal zich nu buigen over de vraag of het school bestuur zich heeft te bemoeien met de manier waar het schoolpersoneel in de zogeheten plenaire vergaderingen tot besluiten komt. Zo ja, dan komt de tweede vraag aan de orde: is die verga dering tijdig genoeg aankondigd -en zijn daarmee verder nog dusdanige fouten gemaakt, dat daarmee de be noeming van de heer Westerweel on geldig zou moeten worden verklaard. Het antwoord op die vragen zal door slaggevend zijn voor de uitslag van het kort geding. Veel minder van belang is, zo liet mr. Blaauw al doorschemeren, of het schoolbestuur persoonlijke be zwaren tegen de heer Westerweel heeft. Hij kan worden beschouwd als representant van de stroming die wil dat in augustus het middenschool-ex periment op het Ashram doorgaat. Het schoolxestuur in de huidige samen stelling verzet zich daartegen. De twijfels die het schoolbestuur heeft of Westerweel de statuten van de Katho lieke Stichting Ashramcollege wel on derschrijft, spelen geen belangrijke rol in het kort geding, want namens het schoolbestuur zei H.D.J. van Dijken van het Centraal Bureau voor Katho liek Onderwijs: "Het is meer een ver langen van he schoolbestuur, dat hij dat wel doet. Het is niet de directe aan leiding geweest om hem in het bestuur teweigeren". Het dijklichaam van de Schiphollijn ter hoogte van Sassenheim: één meter verzakt. SASSENHEIM - De Nederlandse Spoorwegen maken zich voorals nog geen zorgen over het verzakken van de Schiphollijn in Sassenheim. De spoorlijn, die in de loop van het volgend jaar in gebruik zal worden' genomen, is in de Hellegatspolder (tussen de Ringvaart en de Sassen- heimer Vaart) ongeveer één meter verzakt. De NS leggen thans zand- en steundrempels tegen het dijklichaam waarover de rails komt te lopen. Hiermee willen zij proberen te voorkomen dat het nog verder zal verzakken. Een woordvoerder van de spoorwegen vertelde dat er rekening mee was gehouden dat hun dit kon overkomen. "De ondergrond is in de bollenstreek verschrikkelijk slecht. Slechter dan op alle andere plaatsen waar de Schip hollijn loopt." Of de verzakking in Sassenheim uiteindelijk remmend zal werken voor uitvoering van het hele project, kon men bij de NS thans nog niet bekijken. Besloten is dat men pas in au gustus de rails zal leggen. Tot die tijd krijgt het dijklichaam 'rust'. "Dan kunnen we be palen of we het werkschema zullen moeten herzien en op een andere plaats eerder moe ten beginnen dan nu is voorzien", aldus de woordvoerder van de spoorwegen. Werktrein Zodra de steun- en zandbermen er eenmaal liggen, zal een begin worden gemaakt met het leggen van de rails. "Die zand- en steun- bermen moeten heel voorzichtig worden aangebracht. Stukje voor stukje. Gooi je die dingen in één keer tegen het dijklichaam aan, dan loopje de kans dat het hele spul onderuit loopt." Zeker is dat als de rails er eenmaal liggen, de werktrein over de spoorlijn zal gaan rijden. Die trein (zij vervoert het materiaal van de ene naar de andere plek) zal overigens niet sneller rijden dan vijftig kilometer per uur. De 'Schipholtrein' rijdt drie keer zo snel. Het is niet de eerste keer dat men in de buurt van de Schiphollijn problemen heeft met grondverplaatsingen. Eerder kwam tijdens de werkzaamheden aan deze spoorverbin ding de tuin van een Sassenheimse familie diverse decimeters omhoog. Station Zodra de Schiphollijn is voltooid gaan de Ne derlandse Spoorwegen zich beraden of de destijds gesloten stationnetjes in Sassen heim en Voorhout voor heropening in aan merking komen. Samen met het ministerie van verkeer en waterstaat zal hierover over eenstemming moeten worden bereikt. Zeker is in elk geval wel dat die stations de eerste vijf jaar gesloten zullen blijven. "Want", aldus de woordvoerder van de NS, "met het huidige materiaal kunnen we dat niet bijbenen. Bovendien spelen geld en aanbod van reizigers hierin ook een rol." Volgens de Nederlandse Spoorwegen is de kans op heropening vrij groot. "We houden de ontwikkeling nauwlettend in de gaten. Als er in een gemeente een nieuwe woonwijk op stapel staat, zijn wij er als de kippen bjj om te bezien of er iets met openbaar vervoer kan worden geregeld." Na 1985 komen dus pas beide dorpen in de kijker. Hoelang het echter nog zal gaan duren na dit jaartal, is thans nog niet te zeggen. LISSE - De plannen van Jan van den Broek om van het winkelcentrum Poelmarkt in Lisse één grote Digros-vestiging te maken zijn nu zowel letterlijk als figuurlijk vas tomlijnd. Een 'voorsteltekening' gemaakt Het is de bedoeling dat de meeste (speciaal)winkels deel gaan uit maken van de nieuwe Digros- vestiging. Daarnaast opent Di- gros zelf een grote supermarkt in het complex. In de tekening (gemaakt door ar chitect Brandt en Korbee uit Noordwijk) wordt uitgegaan van een volledige overkapping van de Poelmarkt. De puitjes van de be staande winkels worden verwij- „Los" hotel in Katwijk niet haalbaar derd en het geheel wordt toegan kelijk gemaakt met schuifdeu ren. Een nieuwe yloer wordt in gelegd en het winkelcentrum moet een "iets luxer" aanzicht krijgen. Van den Broek: "Het moet er vooral ook gezelliger worden. Dat is de Poelmarkt nu niet. Bovendien mist hij een trekker en dat zijn wij nu een maal". De heer Van Beek, woordvoerder van de winkeliers in de Poel markt, die gezamenlijk de Poel markt b.v vormen, wenst nog geen enkele uitspraak te doen over de afloop van de onderhan delingen. "We zitten nog in een beginstadium, alles moet eerst goed worden doorgesproken. Bovendien moeten ook de andere mogelijkheden, waaronder het ten dele overnemen door Digros van de Poelmarkt, worden beke ken". Van Beek erkent dat hij het in opdracht van Van den Broek wordt momenteel bestudeerd door de huidige winkeliers van de Poelmarkt. Binnen niet al te lange tijd wordt een definitieve uit spraak over het voorstel verwacht. persoonlijk en zakelijk gezien geen slecht plan vindt. Een eis die Van den Broek stelt is dat hij is verzekerd van voldoen de parkeerruimte, als hij een ves tiging in Lisse kan openen. Van den Broek denkt daarbij aan twee open ruimten tegenover de Poelmarkt aan de Ruishornlaan. Het gebrek aan voldoende par keerruimte is ook de reden dat de Digros-vestiging in Sassenheim met sluiting wordt bedreigd. Van den Broek: "Als ik een grote zaak in Lisse kan openen is de kans aanwezig dat ik de deuren in Sassenheim sluit. Aan de andere kant wordt ik nu al steeds gebeld door ongeruste Sassenheimers die vrezen dat ik wegga. Open ik in Lisse een zaak, dan moet de tijd leren of het voor mij zinvol is de tent in Sassenheim draaiende te houden". Jan van den Broek: "De Poelmarkt moet vooral gezelliger worden". Advertentie „vergeten": speelplaats komt nu toch NOORDWIJK - Bewoners van de Wassenaarsestraat en omgeving in Noordwijk voelen zich door het Noordwijkse gemeentebe stuur gepasseerd bij de besluit vorming over de aanleg van een speelplaats in hun wijk. Gister avond gaven zij daarvan blijk tij dens de vergadering van de commissie van openbare werken. Op een hoorzitting die begin de cember van het vorig jaar werd gehouden, hadden de bewoners ernstige bezwaren geuit tegen de aanleg van een speelplaats in de wijk. Zij stelden dat er in hun buurt, waar ook het Join-cen trum en de gymnastiekzaal gev- stigd zijn, geen behoefte aan een speelplaats is. Volgens hen wo nen er te weinig jonge gezinnen met kinderen in de wijk om de aanleg van een speelplaats te rechtvaardigen. De bewoners hadden hun bezwa ren nog eens willen toelichten tijdens het „spreekuur" voor de vergadering van gemeenteraad waarin het voorstel voor de aan leg van de speelplaats werd be handeld. Door nalatigheid van het gemeentebestuur verscheen de aankondiging en de agenda van de betreffende raadsverga dering echter niet in de krant, terwijl dat volgens een bepaling in de gemeentewet wel vereist is. De bewoners misten daardoor die raadsvergadering, konden hun bezwaren niet aan de raad ken baar maken, en de raad ging ak koord met de aanleg van een speelplaats. Gisteravond stond de Wassenaar sestraat op de agenda van de commissie van openbare werken. Op de publieke tribune zat een aantal buurtbewoners die alsnog hun zegje wilden doen. Maar ze kregen de kous op de kop: "Over de speelplaats had de raad al een besluit genomen", deelde wet houder Van Duyn laconiek mee. Er zou alleen worden gesproken over de aanleg van een zestal par keerplaatsen aan de Wassenaar sestraat. Wat de bewoners restte was een stil protest op karton: "Bomen en groen JA, parkeer plaats JA, Join OK, Gymzaal OK, speelplaats NEE! Wethouder: „Risico's nemen om eerder te beginnen..?" ALPHEN AAN DEN RIJN - Een nieuwe omleidingsweg om zuid-Alphen (voor het verkeer op de route Utrecht- Alphen-Leiden) kan er op zijn vroegst pas in 1987 liggen. Het betreft hier dan een weg door de polder Kerk en Zanen, achter de spoorlijn in Alphen, waar de gemeente wellicht een nieuwe woonwijk gaat bouwen. Autoweg Rijksweg 11, de nieuwe autoweg Leiden-Alphen die het Rijk van plan is aan te leggen, zou er zelfs nog eerder kunnen liggen: namelijk halverwe ge 1986. Deze weg zou ongeveer evenwijdig aan de spoorlijn Leiden-Al phen komen te lopen. Het jaar 1986 is voor rijksweg 11 echter alleen haalbaar als de Tweede Kamer binnen enkele maanden besluit om hier voor geld uit te trekken. En dat is nog lang niet zeker, omdat het wegen fonds niet overmatig is gevuld. Omstreeks maart valt hierover meer zekerheid te verwachten. Eén en ander kwam gisteren naar voren tijdens een vergadering in Alphen van de gemeentelijke adviescommissie voor ruimtelijke ordening en stadsontwikkeling. Daar kregen de aanwezige raadsleden een schema voorgelegd van alle werkzaamheden en procedures die gevolgd moeten worden voor de aanleg van een omleiding door de polder Kerk en Zanen. Alleen al met het onteigenen van de benodigde grond zal ruim 2,5 jaar heengaan, zo bleek. Achter spoorlijn Uit hetzelfde tijdschema kwam óók naar voren dut een eventuele huizen bouw in de huidige polder Kerk en Zanen op zijn vroegst pas eind 1985 kan beginnen, en in het meest ongunstige geval pas in 1992. Alphen wil achter de spoorlijn een nieuwe wijk bouwen als de nu in aanbouw zijnde woonwijk Ridderveld II "vol" is. Voorwaarde is wél, dat huizenbouw achter de spoorlijn financieel haalbaar moet zijn. Risico's nemen De aanleg van een omleidingsweg voor het doorgaande verkeer Leiden- Alphen-Bodegraven is afhankelijk van het feit of er huizen in Kerk en Zanen worden gebouwd. Zonder huizenbouw is zo'n weg financieel niet te tillen. De omleidingsweg zou later (zodra rijksweg 11 gereed is) kun nen dienen als hoofdweg in de nieuwe woonwijk Kerk en Zanen. Hui zenbouw tenslotte, is alleen mogelijk als er tegen redelijke prijzen ge bouwd kan worden. Daarvoor is dan weer de steun van Rijk en Provincie nodig. Alphen zit dus in een vicieuze cirkel. Wethouder Haanstra van ruimte lijke ordening en stadsontwikkeling daarover: "Als je mikt op de laatste zekerheid in financieel/technisch opzicht, dan komt noch rijksweg 11, noch de omleidingsweg er op een tijdstip dat we wensen". Hij vroeg zich gisteren dan ook af of het voor Alphen op zeker moment niet noodzakelijk zal zijn bestuurlijke risico's te nemen. BOGOTA (Reuter) - Een Amerikaanse bioloog die driejaar geleden door linkse guerrillastrijders in Columbia was ontvoerd, is vrij gelaten, zo hebben de militaire autoriteiten in Bogota gisteren bekendgemaakt. De 33-jarige Richard Starr die destijds als lid van het Amerikaanse vredeskorps naar Columbia was gekomen, werd maandagavond in Neiva, op 300 km ten zuiden van Bogota, losgelaten. De vol gende ochtend vertrok hij direct naar de Verenigde Staten. Het is niet bekend of de leden van de Moskougezinde "revolutionaire strijdkrachten" (FARC) die hem op 14 februari 1977 hadden ont voerd, een losgeld hebben ontvangen. Een andere linkse organisatie, het met Cuba sympathiserende "Na tionale Bevrijdingsleger" (ELN) houdt sinds 4 januari een Engel se vrouw en haar 17-jarige zoon in gijzeling. Zij vraagt voor hun vrijlating 30J).00ft-dollar (ongeveer 600.000). KATWIJK - De bouw van een hotel "zonder meer" is in Katwijk fi nancieel niet haalbaar. Dit blijkt uit> een geheim rapport van een adviesbureau, dat op verzoek van de gemeente is uitgebracht. De gemeente had ook al een aan nemer (Noorlander BV uit Kat wijk, red.) in de arm genomen en die kwam tot dezelfde slotsom. Wel toonde deze aannemer zich in het gesprek met de gemeente bereid kostenberekingen te ma ken voor de bouw van een hotel mét daarbij een parkeergarage, waarop winkels en woningen zouden kunnen woi^ien ge bouwd. De kosten van dit rekenwerk, 15.000 gulden, wil de gemeente wel betalen. Dit bedrag wordt verrekend als er te zijnertijd een dergelijk bouwplan tot stand komt en de uitvoering daarvan aan Noorlander wordt opgedra gen. Voor de bouw van een hotel is in principe grond gereserveerd in het bad centrum. KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Het bestuur van het vrij etijdscentrum de Ridderhof in Koudekerk aan den Rijn gaat maatregelen nemen om de overlast verbonden aan de tweewekelijkse disco-avonden in te dammen. Omdat het disco-festijn be gin deze maand 's nachts op straat werd besloten met een massale vechtpar tij wordt bij wijze van af koelingsperiode deze maand geen disco-avond meer georganiseerd. Het bestuur wil verder het drank- verbruik aan banden leggen en zien te komen tot een betere con trole bij de ingang. In de toe komst hoopt men dan verder het gebouw nog wat meer geluid- dicht te maken. Die maatregelen werden gister avond in het vooruitzicht gesteld tijdens een bijeenkomst met omwonenden door Ridderhof- voorzitter D. Kamberg. Tijdens deze gezamenlijk door gemeen tebestuur en Ridderhofbestuur georganiseerde avond stelde burgemeester G. Swaan tenslotte voor om over drie maanden weer om de tafel te gaan zitten. "Dan kunnen wij verslag uitbrengen van de verbeteringen die we dan inmiddels hebben aangebracht 'en dan kunt u als omwonender vertellen wat daarvan merkbaar is", aldus Swaan. Tijdens de bijeenkomst bleken de bezwaren van de omwonenden in ijltempo samen te vatten. Schra- ma bijvoorbeeld: "We hebben van geen enkele vereniging of wat dan ook in de Ridderhof last. Alleen van de disco. Aan het ge luid daarvan is wat te doen, maar we zijn bang voor de vernielingen erna". Dat wat hem betrof de disco voor goed mag verdwijnen vond bij val, maar ook afkeuring bij ande re omwonenden. P. Fok, één van hen: "Als er geen Ridderhof was en er geen disco-avonden wer den gehouden, werden er mis schien nog veel meer vernielin gen aangericht". Zijn opponen ten: "Maar als ik schade heb, bij wie moet ik die dan verhalen7 Een discussie die af en toe flink warm liep, kort bleef en waarin geen mogelijke oplossingen voor problemen werden geboden. Bier Mogelijke oplossingen suggereer de wel een andere buurtbewoner. "Waarom schenk je de hele avond bier? Zou je dat niet beter kun nen beperken? Zou het niet beter zijn om dat bier dan niet per fles over de toonbank te laten gaan, maar in een plastic bekertje? En kun je niet iets doen met lidmaat schapskaarten voor jongeren die 'n disco-avond willen bezoeken? En trouwens, waarom altijd die disco. Het gaat volgens mij de jeugd ook vervelen en dan krijg je narigheid. Probeer ook eens af en toe wat anders". En aan die suggesties voegde hii nog toe: "Ga ook eens praten in andere gemeenten als ze daar denken over sluiting van disco's. Sluiting zonder meer is niet de manier". Regels Woorden waarbij Ridderhof-voor zitter Kamberg zich kon aanslui ten "Van de 150 mensen die de disco bezoeken zijn er misschien tien of twintig die af en toe zorgen voor overlast, vaak nog dezelfden ook. Het is gewoon erg jammer dat een zo kleine groep het plezier van een veel grotere groep jonge ren vergalt. Want, laten we wel wezen, de disco is niet de grootste bron van alle ellende". Kamberg stelde de al genoemde maatregelen in het vooruitzicht. "Maatregelen die er vooral op ge richt zijn, dat binnenshuis alles volgens de regels verloopt en dat de mensen hier zo goed mogelijk weggaan. Maar ze naar huis be geleiden kunnen we niet". Kamberg bezwoer de bewoners, kosten, het Ridderhof-bestuur de problemen echt wil oplossen, maar toch ook de disco-avonden wil laten doorgaan. Een aantal technische maatregelen als de Ridderhof geluiddichter maken gaan geld en (omdat overleg met de gemeente nodig is) tijd kc r liet Kamberg nog weten. De voorzitter sprak tenslotte nog de hoop uit, dat de jongeren een or ganisatie zullen oprichten die de activiteiten als disco-avonden voortaan gaat organiseren "Om dat ook een dergelijke organisa tie mede zou kunnen voorkomen, dat kleine groepen jongeren de boel proberen te verpesten".

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 21