De beste naaimachines staan bij Leidens grootste naaimachinespeciaalzaak CÜH3 BENNING M 699 - METSPÖ D GEVRAAGD: Carter solt met mensenrechten in Latijns-Amerika ZORG OM „ACHTERTUINTJE" STAAT VOOROP dJiwiiHUSQVARNA U1199, NAAIMACHINECENTRUM Typistes VERPLEEGKUNDIGE A GOUD GOUD JUWELIER VAN KAMPENHOUT GOUD GOUD stel dat er geen krant was WOENSDAG 13 FEBRUARI 1980 VARIA PAGINA 19 (Van onze correspondent Rob Sprenkels) LIMA - Argentinië, Chili en Cuba: daar vinden volgens de Amerikaanse president Jimmy Carter de meest flagrante schendingen van de mensenrechten plaats in Latijns- Amerika. Een en ander blijkt uit zijn jaarlijkse verslag aan het Amerikaanse Congres over de stand van zaken met de mensenrechten. Carter lijkt bij deze opsomming voorbij te gaan aan de gebeurtenissen in El Salvador en Guate mala, maar hij is zeker niet zo naïef als hij zich af en toe voordoet. Guatemala heeft de afgelopen da gen volop in het nieuws gestaan als gevolg van de tragedie op de Spaanse ambassade in Guate mala City. Op 31 januari drongen daar 32 gemaskerde boeren bin nen die aandacht wilden vestigen op de moeilijke omstandigheden waaronder de bevolking in hun streek, El Quiche, moet leven. De Guatemalteekse politie kwam di rect in actie en omsingelde de ambassade. Ondanks verzoeken van de Spaanse ambassadeur, Maximo Cajal, het ambassadeter rein te verlaten, bestormde de politie de ambassade. De Spaan se ambassadeur stelde de Gua temalteekse overheid verant woordelijk voor het drama. Spanje verbrak zijn diplomatieke betrekkingen met Guatema la. Hoe gebruikelijk wild-west-tafe- relen in Guatemala zijn, bleek overduidelijk de dag na de trage die. Gregorio Yuja Xona, de enige bezetter die levend uit de vlam men was gekomen, werd door een vijftiental tot op de tanden bewapende mannen gekaapt uit het ziekenhuis waarin ook de Spaanse ambassadeur werd ver pleegd. Twee dagen later werden er twee lijken uit een snel rijden de auto geworpen. Een van de stoffelijke overschotten werd geïdentificeerd als Gregorio Yuja Xona. In Guatemala vinden dagelijks ge middeld vijf of zes executies of verdwijningen plaats. Sinds de militaire staatsgreep van 1954 is het Middenamerikaanse bana- nenstaatje het toneel geweest van een verborgen burgeroorlog. In de jaren '60 organiseerden de grootgrondbezitters (waaronder de United Fruit Company) met behulp van het leger hun eigen para-militaire commando's om de snel verbreidende platte landsguerrilla te lijf te gaan. De guerrilla bestaat nog altijd, even als de privé-legers die tegen woordig vaak worden geleid door mensen van de militaire geheime dienst. Het afgelopen anderhalf jaar zijn er volgens Amnesty In ternational minstens 2000 tegen standers van president generaal Romeo Lucas door de „Eskaders des doods" geëxecuteerd. In Guatemala is de situatie op zijn minst net zo ernstig als in Argen tinië, een land dat Carter in zijn rapportage wel extra naar voren haalt. In Argentinië zijn sinds de staatsgreep van 1976 naar schat ting 25.000 mensen door presi dent Videla en zijn gevolg om zeep geholpen. Amnesty International onthulde onlangs een van de manieren waarop de 20.000 vermisten voorgoed verdwijnen: alvorens te worden 'overgeplaatst' van het ene naar het andere concentra tiekamp, wordt een aantal van de gevangenen volgespoten met drugs. Totaal verdoofd worden ze vervolgens in een vliegtuig gela den en boven open zee gedropt. Carter heeft natuurlijk zijn redenen om wel Argentinië en niet Gua temala met nadruk te noemen. Opmerkelijk is het in dit verband dat enkele weken geleden een speciale afgezant van Carter in Buenos Aires op bezoek was om de Argentijnse regering ertoe te bewegen mee te doen aan de graanboycot tegen de Sowjet- Unie. De Argentijnen weigerden, hetgeen op zich niet zo vreemd is: de Sowjet-Unie is immers sinds Peron de belangrijkste afnemer van Argentinië, en de betrekkin gen met de Verenigde Staten zijn behoorlijk bekoeld door de men senrechtenpolitiek van Carter. Niettemin zou de speciale afge zant van de Verenigde Staten in Buenos Aires hebben gezwaaid met een 'soepelere' houding van de Amerikaanse regering. Met Argentinië had Carter dus een soort van rekeningetje te vereffe nen, met Guatemala is dat in de verste verte niet het geval. Na de revolutie in Nicaragua, juli vorig jaar, heeft Washington zijn mili taire hulp aan 'betrouwbare bondgenoten' in Midden-Ameri- ka weer danig opgeschroefd. De Amerikanen zijn als de dood voor een tweede Nicaragua in hun 'achtertuin', zoals zij het gebied blijkbaar nog steeds beschou wen. De Guatemalteekse dicta tors krijgen daarom weer volop Amerikaanse hulp om de men senrechten te schenden, evenals hun broeders in Honduras en El Salvador. El Salvador De toestand in El Salvador is op hol geslagen sinds de Sandinistische overwinning in Nicaragua. De Salvadoriaanse guerrilleros pleegden aanslag na aanslag, het regime van generaal Carlos Humberto Romero wankelde en een aantal jonge kolonels (al dan niet aangespoord door Washing ton) greep half oktober in. De jun ta en de nieuwe regering deden de linkse revolutionaren tal van toezeggingen, maar hielden zich daar niet aan. De linkse revolutionairen vonden steeds weer het leger tegenover zich. Hun overtuiging werd hier door gesterkt dat de junta en de nieuwe regering slechts de be langen verdedigden van de Ame rikanen en van de veertig families die al jaren in El Salvador uitma ken wie wat krijgt. Eind december trad de regering van El Salvador af. De junta van de kolonels Abdul Gutierrez en Adolfo Majano bleef echter. Be gin januari werd een pact geslo ten met enkele christen-demo cratische leiders, onder de leuze: „ter vermijding van een burger oorlog". Het regeringsprogram ma bevatte onder meer een be perkte landhervorming en de na tionalisering van het bankwezen en de belangrijkste sectoren van de buitenlandse handel. Gutierrez en Majano hadden hun prestige bij de linkse revolutio nairen echter al volledig ver speeld, en het aanhoudende ge weld leidde ertoe dat vijf van de belangrijkste ministerposten va cant bleven. De strijd in El Salvador gaat in alle hevigheid door. Elke dag vallen er bij aanslagen een paar doden. Linkse groepen vechten tegen rechtse groepen die in veel ge vallen worden gesteund door het leger. Carter praat er liever niet al te luid over. Ilij weet dat het me rendeel van de Salvadoriaanse officieren door Amerikanen is opgeleid en dat het leger beschikt over Amerikaanse wapens die zijn betaald met Amerikaans geld. Cuba Cuba heeft in de mond van Carter sinds de Russische inval in Af ghanistan een extra vieze bij smaak gekregen. De flagrante schendingen van de rechten van de mens bestaan daar uit het feit dat het vrijwel onmogelijk is on vrede te uiten, en uit het feit dat er geschoten wordt op Cubanen die hun heil proberen te zoeken op buitenlandse ambassades. Het is triest dat Carter zich er geen re kenschap van geeft dat de Cuba nen wel hebben wat eigenlijk elk ander Latijns-Amerikaans volk ontbreekt: eten. werk, onderwijs, huisvesting, ziekenzorg etc. Wat die vrijheid van meningsuiting betreft, die heerst in feite in geen enkel Latijns-Amerikaans land, met uitzondering dan van Costa Rica, Venezuela en Mexico, hoe wel ook daar alles nog geen koek en ei is. Colombia In dat verband is het extra opmer kelijk dat Carter tijdens zijn re portage aan het Congres Colom bia samen met Venezuela een pluim gaf. De huidige Colom biaanse president, Turbay Ayala, voerde namelijk in semptember 1978 het 'veiligheidsstatuut' in, dat de politie machtigt elke ver moedelijke opposant van de re gering voor verhoor mee te ne men. Orlando Fals Borda, een Colombiaanse advocaat, vertaalt het veiligheidsstatuut als volgt: „Het voeren van politieke oppo sitie wordt nu wettelijk geken merkt als een normale mis daad". Colombia vormt met Venezuela, Ecuador, Bolivia en Peru het An des-pact, een tien jaar oud blok dat vorig jaar plotseling veel er kenning heeft gevonden op in ternationaal politiek niveau. Het is duidelijk dat Carter de Andes- landen te vriend wil houden; die landen ventileren immers wat Latijns-Amerika aangaat vrijwel dezelfde politiek als het Witte Huis. Vandaar waarschijnlijk ook de eervolle vermelding voor Co lombia. Chili Rest ons Chili, het land dat samen met Cuba en Argentinië door Carter als zeer slecht werd be stempeld. De redenen daarvoor liggen voor de hand: de diploma tieke crisis tussen Santiago en Washington omtrent het uitleve ren van drie Chileense militairen die in de Verenigde Staten te recht zouden moeten staan we gens de moord op Allcnde's rech terhand Letelier en de onwil van generaal Pinochet om op korte termijn enige vorm van democra tisering door te voeren. Al met al blijkt dat Carter met zijn mensenrechtenpolitiek inzake Latijns-Amerika nog minder op recht is dan de voorgaande ja ren. ZEILEN - De Amerikanen David Ullmann en Tom Linsky hebben hun leidende positie in de strijd om het wereldkampioenschap in de 470-klasse op de rede van Por to Alegre behouden. Zij eindigen in de vierde race als derde. JUDO - Russische judoka's heb ben het vijftienlandentoernooi van Tiflis volledig beheerst. De Nederlandse deelnemers Rick Bakker (in de catagorie tot 78 ki logram), Leo van Oosten (tot 86 kg) en Henk Numan (95 kg) wer den al in de eerste ronde uitge schakeld. Peter Adelaar, die uit kwam in de categorie voor judo ka's boven de 95 kilogram, won in de eerste ronde van de Rus Ha- kwik. In de tweede ronde ging hij echter ten onder tegen diens landgenoot Anak en de Oostduit ser Lorenz. SCHAATSEN - Henk Holland uit Delden is er gisteren in de ijshal te Enschede in geslaagd het uur- record op indoorbanen te verbe teren. Holland bereikte een totaal van 193 ronden en 130 meter, het geen een totale afstand betekent van 35 kilometer en 830 meter. ATLETIEK, - James Maina uit Kia heeft gisteravond in Adelaide zijn 42ste achtereenvolgende over winning in een internationale at letiekwedstrijd behaald. De 26- jarige Maina zegevierde op de 800 meter in 1 minuut en 46 secon den. In de eindsprint versloeg hij de Australiër Chum Darvall met ruim verschil. Werkverband. In Arnhem is een landelijk "Werkverband van ka tholieke homofiele pastoraal werkenden" opgericht. In een verklaring zeggen de oprichters dat de officiële sexuele zedenleer van de Rooms-Katholieke Kerk voor homofielen bijzonder kwetsend is. "Dit geldt speciaal voor die homofiele priesters en andere werkers die worden geacht deze moraal uit te dragen. Daarom dient deze leer op het evangelische karakter en het waarheidsgehalte te worden on derzocht". Ruim 35 priesters, pastorale \yer- kers en theologen, allen homo fielen, woonden de oprichtings vergadering van het werkver band bij. Uit de gesprekken bleek dat niet de eigen geaardheid het probleem is, maar de reactie daarop van bepaalde groepen gelovigen en van de meeste ker kelijke leiders. Beroepingswerk. Hervormde Kerk: aangenomen naar Witmar- sum-Pingjum-Zurich kandidaat mevrouw A.T. de Vries Utrecht.oooqooottttttoooqooot- tijGereformeerdc Kerken: beroepen te Papendrecht C.A. Wielemaker Zwolle, te Driebergen-Rijsenburg A.J. van Nijen Sneek. Nederlands Gereformeerde Kerken: beroepen te Langerak W.J. van der Linde Heerenveen. Gereformeerde Gemeenten: bedankt voor Leerdam J. Mol Rijsscn. Zuid-Afrika. Drie protestantse ker ken in Zuid-Afrika hebben uitnodi gingen van de Zuidafrikaan.se Raad van Kerken voor een conferentie over bestrijding van het racisme van de hand gewezen. Een woordvoerder van de Nederduits Gereformeerde Kerk verklaarde dat de Raad van Kerken niets anders is dan een filiaal van de Wereldraad van Kerken. En op die raad heeft deze kerk veel kritiek, gezien de financiële hulp aan anti-apartheidsgroeperin gen, die, volgens de Zuidafrikaan.se regering, nationalistische guerrilla strijders steunen. De voorzitter van de Nederduits Her vormde kerk, prof. J.P. Oberholzer, zei dat de Zuidafrikaanse Raad van Kerken anti-Zuidafrikaans is omdat hij de ondermijning van het blanke bestuur steunt. De derde kerk die niet aan de conferen tie wil deelnemen, de Gereformeerde Kerk (Dopperkerk), gaf geen reactie op haar weigering. Brazilië. De Braziliaanse bisschop penconferentie heeft besloten, alle braakliggende gronden in eigendom van de kerk en alle niet gebruikte ge bouwen een gemeenschapsbestem ming te geven. Met dit besluit wil de kerk opnieuw haar afwijzing uitspre ken van de huidige economische orde in dit land, waar de grootgrondbezit ters bjjna alle land in bezit hebben. Bij een laatst gehouden landelijke test als B ESTE en meest HANDIGE naaimachines uit de bus gekomen 'U 1 J Knoopsgat-tipautomatic 3 voudige stretchsteken Vele nuttige steken Overlocksteck Extra doorgangshoogte Verwisselbaar werkvlak Opbergruimte in de arm Husqvama 5710 Eenvoudige stéckkcuzc - Elektronjsch voel pedaal - 8 praktische nuttige naden, inii automatisch knoopsgat Ktemvrijc spoel - 5710 ook met een feestelijke topkorting van 100,- van 1098,- 11U 998," met alle nuttige en strechts-steken auto matisch knoopsgat, smeen/rij. Deskundige voorlichting door rijksgediplomeerde vakmensen krijgt u bii Steenstraat 12-12a, Leiden, tel. 146380 Levering van Husqvarna, Anker, Elna, Plafl, Bernina, Singer, Lewenstein. 3 voudige Stretch-rechtenaad Overlocksteek Knoopsgat-automaat Knopen aanzetten Donderdag koopavond Parkeren voor de deur, of bij molen de Valk Reparatie Inruil Financiering de koning b.v. Leiden - Korevaarstraat 33 Telefoon 071-131710 Nederlands/Engels Voor hooggekwalificeerd uitzendpersoneel STIMEZO-KLINIEK STICHTING MEDISCH CENTRUM VOOR GEBOORTEREGELING PART-TIME - Begeleiding en advies inzake anticonceptie en zwan gerschapsafbreking - O.K. assistentie bij zwangerschapsafbreking, laparo- scopische sterilisatie en vasectomie. - Het uitvoeren van eenvoudige laboratoriumwerk zaamheden. Vereisten: - Diploma Verpleegkundige A - Beheersing van de Franse en Duitse taal. - Voorkeur genieten zij, die enige ervaring hebben op het gebied van bovengenoemde werkzaamheden. Salariëring: Het salaris ligt, afhankelijk van leeftijd en ervaring tussen 2473,52 en 3259,62 bruto per maand inclusiefaow en compensatie bij een vijfdaagse werkweek. Deelname aan het pensioenfonds is verplicht. Schriftelijke sollicitaties te richten aan afdeling per soneelszaken, Postbus 2025, 2301 CA Leiden. Voor telefonische informatie: 071-126941. VOOR AL UW OUD GOUD BETALEN WIJ BIJ AANKOOP VAN NIEUWE SIERADEN OF UURWERKEN HAARLEMMERSTRAAT 125-127 - LEIDEN.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 19