IOC veegt Taiwan simpel van Olympische kaart y Hans Rraay toch trainer van Sparta Unitas 'gered' door sturen van rouwkaart o Han Wallaart, of toch een ander? WOENSDAG 13 FEBRUARI 1980 XIII OLYMPIC fV-vpv WINTER XXV GAMES PLACID I980 LAKE PLACID (ANP) - Op nieuw zijn er problemen gere zen met Hon le Nobel, de arts van de schaatsploeg. Na aan komst van de Nederlandse ploeg uit West-Allis werd luj op het matje geroepen bij Bram Leeuwenhoek, chef de mission van de Nederlandse afvaardiging in Lake placid. Le Nobel kreeg te horen dat het NOC er geen prijs opstelt dat hij een rubriek verzorgt voor een groot landelijk och tendblad. "Dat kunnen we niet toestaan stelde Leeuwenhoek. "Een lid van de Nederlandse ploeg mag zich niet binden aan een publiciteitsorgaan. We moe ten ons vrij kunnen opstellen voor de totale Nederlandse pérs, die hier aanwezig is". Bram Leeuwenhoek heeft Le Nobel te verstaan gegeven dat hij in dienst is van de deelne mers en slechts in de publici teit mag komen indien een van de rijders of rijdsters Arts Le Nobel op matje bij Leeuwenhoek geblesseerd is. "Dan mag hij als arts iets zeggen over de aard van de blessure. Over coaching en prestaties dient hij te zwijgen", aldus Leeu wenhoek. Het is niet de eerste keer iti dit seizoen dat er problemen zijn gerezen met Le Nobel. In Trondheim liet hij zich uit over de prestaties van de rij ders op het Europees schaats kampioenschap en ventileer de hij kritiek op de coaching van Van 't Oever. In West-Al- lis is hij daarover onderhou den door KNVB-voorzitler Herman van Laer. Haitske Valentijn-Pijlman is vrijwel geheel genezen ran de blessure, die zij tijdens de training in West-Allis opliep. Toen prikte zij met haar rech- terschaats in haar linkeren kel. De wond moest worden gehecht en Haitske Valentijn werd vervangen doorRia Vis- Gisterochtend stond zij weer voor eerst op het ijs in Lake Placid. De training verliep naar wens en het is zonder meer aan te nemen dat zij morgen volledig fit kan aan treden voor de 1000 meter dames. Ab Krook: "Het is al met al goed geweest dat we in West-Allis mets geforceerd hebben. Dun was ook Lake Placid op niks uitgedraaid. We inaeten al leen wachten hoe de hechtin gen het houden. Die mogen er officieel pas vrijdag uit. Ik hoop niet dat die hechtingen haar zullen belemmeren bij het rijden. (Van onze correspondent Henk Kolb) WASHINGTON - Geen naam, geen vlag, geen volkslied - het Internationaal Olympisch Comité heeft met zulke be ginselvaste bondgenoten als de Verenigde Staten en Ca nada sedert 1976 ter wille van politiek gerief een land van de kaart geveegd: de republiek China, ook bekend onder de naam Taiwan. Niet direct een olympische staat van gewicht, dit eiland, het laatste bastion van Tsjang Kai- tsjek - wijkplaats voor een maarschalk op de vlucht voor Mao Tse-toeng, de grote roerganger die van het vasteland de Chinese Volksrepubliek maakte. Op enige afstand van het olympisch dorp te Lake Placid, in een Euro pees aandoend hotelletje, heeft de twintig personen sterke af vaardiging van Taiwan maandag bericht gekregen dat weer een gerechtelijke manoeuvre was mislukt om het IOC te dwingen de 18 atleten en hun twee ploegleiders als vertegenwoordi gers van de republiek China toe te laten. Zorgzaam Er is, vindt de wereld tegenwoor dig, maar één China, en anno 1976 besloot Canada de sportlieden van het niet door Peking be stuurde eiland buiten de deur te houden, tenzij zij zich vanwege de sportieve genoegens zouden willen ontdoen van hun vlag, hun volkslied en de landsnaam. De Verenigde Staten, zorgzaam ma noeuvrerend om de Volksre publiek vriendelijker te stem men, ja in te ruilen voor geal lieerd Taiwan, protesteerde niet. Erger nog: ook het Internationaal Olympisch Comité accepteerde deze uitsluiting, hoewel het zich dezer dagen weer geweldig op- TnliiqtAn windt over Spelen besmeurd door politiek, zonder zich af te vragen wie er nu besmeurt. die VS zelf, zouden zij hun eigen positie om als gastheer op te tre den in gevaar brengen. Geweer Zodoende mag Shen Li-chien zijn geweer pas uit de foedraal halen en zijn ski's in de was zetten, wanneer hij zich als particulier uit een groter China aandient, zonder nationaal wapen, vlag of volkslied. Een Newyorks hof heeft dat gisteren bevestigd en het schoof een eerdere uitspraak ter zijde van rechter Norman L. Harveay dat organisaties die uit de openbare middelen worden ondersteund niet mogen discri mineren tegen buitenlandse be zoekers op grond van hun her komst. Harvey: „Het feit alleen dat het IOC (waaraan de functionarissen in Lake Placid hun gezag ontlenen) ervan uitgaat dat deelneming aan de Spelen vrijwillig is en dus on derworpen aan de regels die het stelt, brengt niet mee dat geno digden afzien van de mensen rechten die hun toekomen". de Zomerspelen van dat jaar, in Montreal-niks mee te maken. Zij zouden in 1980 althans de Winter spelen niet missen op het grond gebied van de VS, dat Taiwan zo lang als bondgenoot had gebruikt en ten slotte terwille van Peking als een soort lege fles had wegge smeten. Maar nee. Er kwamen meer rechters aan te pas, die er anders over dachten. Waarheid Een openingsceremonie dus en Spelen zonder de Chinezen van Taiwan, die uit Oostenrijk, Italië en Zwitserland bijeen werden geveegd om hier van zich te doen spreken. Welnu: dat is gelukt. Zij hebben de wereld een eenvoudi ge waarheid voorgehouden: de Spelen zijn er niet voor iedereen. Het moet politiek allemaal goed uitkomen, want anders kan men zich aan het olympisch vuur be hoorlijk branden. De Kerdels en dat slag heren hebben daar blijk baar geen enkele moeite mee - zij mompelen dat politiek ongepast ïs. En zodoende zijn de olympi sche ringen vandaag de dag niet rond maar vierkant. Schijnfatsoen Het niet van enige plechtstatigheid vrij te pleiten gezelschap zal het ook dit jaar gemakkelijk redden met het schijnfatsoen hunner sterk vervormde idealen en de Spelen zullen het moeten stellen zonder een man als Shen Li- chien, bekwaam in de vreemde sport die bestaat uit ski-lopen en schieten, ofwel biathlon. Militair van oorsprong, ongelooflijk zwaar, maar toch niet geheel van het veredelend gehalte dat de ge zonde jonge mens, op de toppen van zijn fysieke vermogens, heet te demonstreren aan de lichame lijk meer of minder vermogen den, aan de bultenaren dezer sa menleving, tijdens een sportfes- tival dat de wereld opzadelt met zeer veel invaliden. Enfin, voor de Taiwan-Chinezen doet het allemaal niet zoveel ter zake, want de twintig zullen met hun ski's, hun geweren, hun schaatsen en wat dies meer zij, zoals hun vlag bijvoorbeeld, moe ten afreizen. Het olympisch dorp blijft gesloten, hun identiteits bewijzen worden niet uitgereikt, want hun land blijkt nog steeds niet te bestaan voor het gezel schap padvinders dat zich een maal per vier jaar een soort bui tenland schept, waar straffeloos een farce wordt opgevoerd. Maar tegen de tijd dat de hoplieden van de sportwereld met niet alleen de knietjes, doch tevens de billen bloot moeten, dan klinkt uit de pruimemondjes het woord: „on gepast". Torpederen Tussen de coulissen van de verga deringen begint het gescharrel. De VS, die de Zomerspelen in Moskou willen torpederen om opzichtig politieke redenen, de poneren bij een rechter de ver klaring dat de heren uit Taiwan maar moeten worden geweigerd omdat de VS „overwegende be langen van buitenlands beleid" heeft bij het handhaven van zijn mogelijkheden om als gastheer op te treden voor internationale sportgebeurtenisse n zoals de Olympische Spelen, op een wijze die overeenstemt met „de beslis singen van de internationale or ganisaties die deze gebeurtenis sen beheren". Indien de VS tus senbeide zouden komen, vinden Een uitspraak om in te lijsten, vooral omdat er toch al twee Duitslanden zijn die deelnemen en twee Korea's. De Chinezen van Taiwan, waar sneeuwval en landschap niet onmiddellijk de jeugd tot wintersport nopen, be gonnen hoopvol hun koffers te pakken, teneinde naar het Olym pisch dorp te vertrekken. In 1976 hadden zij in Innsbruck nog mo gen meedoen, want daar had Trudeau - die Taiwan weerde bij CHAOS DOOR STAKING CHAUFFEURS LAKE PLACID (GPD) - Nog voor de Winterspelen officieel van start zijn gegaan, dreigt het ver voer met bussen, dat bedacht werd om de ontoereikende aan- voerwegen naar Lake Placid te ontlasten, in een chaos uit te monden. Oorzaak daarvan is een staking, die gericht is tegen een Dit bedrijf wilde op zijn 150 bus sen louter Canadese chauffeurs stationeren en daar ging de Amerikaanse vervoersbond niet mee akkoord. De bond kreeg de regeringsautoriteiten achter zich, waarna de Canadezen wei gerden Amerikaanse chauffeurs op hun bussen toe te laten. Het gevolg was dat er maandag van de geplande 300 bussen slechts 80 in actie kwamen. Er ontstond daardoor een gigantische chaos, waarvan bijna iedereen de dupe werd. LEIDEN - De voetbalvereniging Unitas Leiden kan na de bezinningsver- gadering van gisteravond met enig vertrouwen de toekomst tegemoet zien. Nadat eerder in dit seizoen een algemene ledenvergadering werd afgelast, omdat het vereiste aantal leden (21) niet kwam opdagen, be sloot het bestuur van Unitas op een wat cynische manier de leden naar het clubhuis te lokken. Ieder lid ontving een rouwkaart, waarin hij of zij werd uitgenodigd voor een evaluatie over de interne problemen binnen de vereniging. "Want", verklaarde voorzitter Van de Wcijden vóór de besloten bijeen komst "de motivatie was ver te zoeken. We waren steeds op dezelfde mensen aangewezen als er wat gedaan moest worden. Op een gegeven moment moet je je dan gaan afvragen of de mensen alleen komen om te voetballen of niet. Ik heb het zelf meegemaakt dat er een bul in de sloot lag en één van de voetballers weigerde om het leder uit het water te halen. "Daar ben ik toch niet voor? Jij bent toch bestuurslid", zei hij toen. Waar ben je dan mee bezig?". "Omdat op publicaties in het clubblad ook niemand reageerde", vult wedstrijd-secretaris Hartings- veldt aan "waren we genoodzaakt om via een rouwkaart de mensen wakker te schudden". De kleine honderdvijftig leden tellende Afdelingslclub slaagde daar uit stekend in. Ongeveer zestig mensen kwamen naar de Unitas-kantine ("In de stad ging al het gerucht dat we financieel aan de grond zaten, maar op dat vlak staan we er zeker niet slecht voor"), waarvan 28 mannen en twee dames positief reageerde op het verzoek om geregeld wat voor de club te gaan doen. "We kunnen daardoor eindelijk wat meer aandacht aan onze jeugd gaan besteden", verzucht Hartingsveldt. "Door de te rugloop bij de jongeren maakten we ons ongerust over de toekomst, want daardoor kan er geen doorstroming naar de senioren plaatsvinden. Nu we het noodzakelijke kader er voor hebben kunnen we ze goed gaan opvangen". Hoewel door de uitkomst van deze niet allerdaagse vergadering de lucht voor Unitas enigszins is opgeklaard wil het bestuur nu nog te strijden trekken tegen de gemeente en de voetbalbond. "Want vooral de clubs zitten op veel te hoge kosten. De voetbalbalverenigingen worden door de hoge veldhuur (een verhoging is op komst/red.) extra gedupeerd klaagt het bestuur. "Het is toch te gek dat tennisverenigingen minder betalen dan voetbalclubs, terwijl zij draagkrachtigere leden hebben dan wij". Andere oorzaken zijn volgens Hartingsveldt "dat de Bond zelfs een Afdelingsclub verplicht een gediplomeerde trainer in dienst te hebben en de teruglopende belangstelling". HERMAN POOS Komst van Geert Meyer naar Rotterdamse club niet zeker (Van onze sportredactie) ROTTERDAM (GPD) - Hans Kraay zal alsnog tot aan het eind van dit seizoen als trainer van Sparta gaan optreden. De Heilonaar, die een eerder gesloten contract met de Rotterdamse club om medische redenen (hartklachten) moest verbreken, voelt zich inmiddels in zodanige mate hersteld dat hij de training bij Sparta ter hand kan nemen. Hans Kraay zal zo goed als zeker toch de technische leiding van Sparta in handen nemen. LEIDEN - Vandaag, vlak voor aanvang van het beslissende Europa Cup-duel tussen Parker Leiden en Panathi- naikos, valt de beslissing omtrent wie Hennie Blom volgend seizoen zal opvolgen als trainer/coach van de Leidse top-basketbalclub. Twee kandidaten zijn nog overgebleven; één van hen is de huidige assistent-coach Han Wallaart. De 30-jarige gymnastiek-le- raar, die twee jaar naast Hennie Blom op de bank heeft gezeten en daarvóór coach was van Punch, heeft vanmiddag nog een gesprek met Parker-baas Robert Bockweg. Die laatste wilde de naam van de andere gega digden niet prijsgeven. Wel liet hij zich ontvallen dat het om een Amerikaan ging. Met die figuur (Bill Sheridan?) heeft Bockweg vandaag nog een onderhoud. De kans overigens dat Hennie Blom een belangrijke func tie binnen de Leidse vereni ging blijft vervullen is zeer groot. Sponsor Bockweg hoopt de 45-jarige Amster dammer te kunnen benoe men als teammanager, iets waar Blom zelf wel voor voelt, zij het onder bepaalde voorwaarden. Blom zou dan, naast de man die verant woordelijk wordt voor de technische leiding, een soort coördinerende rol gaan uit oefenen. Het commentaar van Han Wal laart: "Ik hoor het vandaag wel". Vandaag zal Kraay overigens eerst in Rotterdam door een cardio loog aan een medische test wor den onderworpen. Valt dat on derzoek gunstig uit, dan zal Hans Kraay morgen zijn trainingstaak 'op Spangen hervatten. Het initiatief tot dit hernieuwde dienstverband is overigens uit gegaan van Sparta. Van pen ningmeester Floor Bouwer met name. „Nadat ik van diverse rela ties had gehoord dat Kraay zich weer volop in het openbare leven bewoog, heb ik hem gistermor gen opgebeld", aldus Bouwer. „Ik heb geïnformeerd s254naar zijn gezondheidstoestand. Die was goed, antwoordde Kraay. Toen heb ik hem gevraagd of hij bereid was onder dezelfde condi ties als gesteld in het vorige con tract de technische leiding van Sparta ter hand te nemen. Geen enkel probleem, heeft Kraay daarop geantwoord. En daar ben ik blij om, want als het medisch onderzoek gunstig uitvalt, zijn we van dit probleem verlost". Dit geldt overigens nog niet met be trekking tot de eventuele over name van Geert Meijer van Bristol City. Nu die Engelse club niet bereid is Meijer aan Sparta uit te lenen, maar hem uitsluitend via een verkoop aan de Rotter damse eredivisieclub te slijten, heeft het bestuur van Sparta dinsdag besloten het geval-Meij- er voorlopig op de lange baan te schuiven. Bouwer: „Er is mo menteel niet voldoende liquidi teit beschikbaar om Meijer aar. te trekken. We zullen nog proberen de nodige gelden te verzamelen, maar het zal wel tot volgende week duren, voordat er duide lijkheid in de zaak-Meijer komt". NEC De Nijmeegse eredivisieclub NEC is nog lang niet uit de problemen. Volgens de laatste berekeningen heeft de voetbalvereniging een schuld van 631.000 gulden. Met betrekking tot de liquiditeit zijn de grootste zorgen voorbij. Het bestuur van NEC was er van uit gegaan dat men aan het einde van het lopende seizoen een tekort zou hebben van ruim zes ton. Door inkomsten via debiteuren, het geld van de verzekering voor en kele voor het betaalde voetbal af gekeurde spelers, toto en lotto- gelden en restant van de subsidie van de gemeente Nijmegen, heeft men de tekorten vrijwel kunnen wegwerken. De situatie op lange re termijn ziet er voor NEC toch niet zo somber uit, omdat de ver- goedingswaarde van de spelers volgens een voorzichtige schat ting ongeveer 1,4 miljoen gulden is. Dit bedrag is gebaseerd op de vergoedingswaarde van de 21 contractspelers van de Nijmeeg se club. Volendam Ook in hel seizoen 1980/81 zal Fred André als hulptrainer en oefen- meester van Jong Volendam en de jeugd van de FC Volendam op treden. André en Volendam heb ben over een vereniging van de verbintenis tussen hulptrainer en VOETBAL - FC Den Haag heeft gisteren de 19-jarige Frank Dek ker gecontracteerd, die volgend seizoen voor de eredivisieclub mag uitkomen. Hij kwam uit voor de derdeklasser Rijswijk en is middenvelder. League-cup De finale van de Engelse league cup zal op 15 maart gaan tussen Nottingham Forest en Wolver hampton Wanderers. Nottingham kwam in de tweede wedstrijd voor de halve finales tegen livei pool niet verder dan een gelijk spel: 1-1. Aangezien Nottingham de eerste ontmoe ting met 1-0 heeft gewonnen gaat deze club over naar de eindstrijd. Wolverhampton WandereTs, dat in de eerste wedstrijd tegen Swin don Town met 1-2 ten onder was gegaan, zegevierde in het tweede treffen met 3-1. BOB net langs CUC Clermont OUD-BEIJERLAND (ANP) - BOB, heeft, op wilskracht voor namelijk, zijn tweede thuiswed strijd in de kwartfinales van het Europese basketbal-bekertoer nooi voor landskampioenen (dames) gewonnen. CUC Cler mont Ferrand werd met 79-78 verslagen na een ruststand van 43-40 De overwinning werd, zo als zo. vaak, voor een belangrijk deel tot stand gebracht door Carla de Liefde, die 29 punten maakte tegen een schotpercenta ge van 67. De Nederlandse basketbalsters gingen bovendien in de slotfase net niet ten onder doordat de vier topspeelsters van BOB (De Lief de, Maarschalkerweerd, Blange en Van der Meys) toen de rust en zekerheid behielden om de mi nimale voorsprong vast te hou den. Dit viertal speelde overigens de volle veertig minuten. Scores: Carla de Liefde (29), Anita Blange (26), Irene Maarschalker weerd 18), Ria van der Meys (17), Irma de Vroedt (2) en Ageeth Vollaard (2).

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 15