,v> Ushockeyteam is véél te nerveus Ria Visser: „Er is nog helemaal niets gepresteerd 10C-congres: „We gaan naar Moskon" ^ê/êêêkêê^. VV Onnodige afgang tegen Canadese ploeg: 10-1 MONGOLEN MOGEN BLIJVEN Te verdelen: 38 gouden medailles WOENSDAG 13 FEBRUARI 1980 LAKE PLACID - De Olympi sche Spelen van 1980 worden in elk geval in Moskou ge houden, ook al nemen daar aan geen Amerikaanse atle ten deel. Het Internationaal Olympisch Comité heeft dinsdagnacht na een acht uur durende bijeenkomst besloten geen gehoor te ge ven aan het verzoek van de regering van de Verenigde Staten en het Amerikaans Olympisch Comité om uit protest tegen de Russische inval in Afghanistan de Spe len te verplaatsen, uit te stel len of af te gelasten. De Ame rikaanse president Jimmy Carter heeft in een eerste reactie het besluit van het IOC betreurd en riep nog geen uur na de bekendma king van die beslissing de Amerikaanse atleten op de Spelen in Moskou te boycot ten. Carter heeft het Amerikaans Olympisch Comité aange spoord zo snel mogelijk de beslissing te nemen niet naar Moskou te gaan. Carter heeft voorts meegedeeld, dat de Amerikaanse regering sa men met andere gelijkge stemde staten bezig is inter nationale wedstrijden te or ganiseren voor teams, die niet aan de Olympische Spe len in Moskou meedoen. Lord Killanin, voorzitter van het IOC, maakte het besluit met glinsterende ogen in de volledig gevulde perszaal Van Lake Placid bekend: „Alle 73 aanwezige leden van Eensgezindheid troef in Lake Placid, waar 73 gedelegeerden zich op het lOC-congres unaniem tegen een "Moskou-boycot" uitspraken. "Alleen een derde wereldoorlog kan nu de Zomerspelen nog verhinde- het IOC vinden unaniem dat de Spelen, zoals gepland, in Moskou gehouden moeten worden". „Voor Lake Placid is de zaak- Moskou afgedaan", conclu deerde ook het enige Neder landse IOC-lid Kees Kerdel. „Of ik blij ben met deze reso lutie? Ik sta er volledig ach ter omdat het de enige moge lijkheid was". Terug naar lord Killanin, die aan het eind van de perscon ferentie nog een typerend voorbeeld gaf van de grieze lige denktrant van de IOC- heren: "Alleen een derde we reldoorlog zou de Spelen in Moskou nog kunnen verhin deren. Niet vanwege die oor log, maar domweg vanwege het feit dat er dan geen moge lijkheid voor de deelnemers bestaat om te reizen...." ("4? t - LAKE PLACID (GPD) - Een van de schaarse, zo niet de enige Nederlandse medailletroef in Lake Placid, blijkt per abuis te zijn opgenomen in de Westduitse olympische ploeg. Door een slordigheidje komt het portret van Ria Visser voor in een speciaal voor de Winterspelen samen gesteld boekwerkje van de Westduitsers, die zuurzoet reageren als ze met deze smet op hun spreekwoordelijk grundlichkeit geconfronteerd worden. Ria Visser kan er met de onafschei delijk rode blos op de wangen al leen maar om lachen, het boekje van het Westduitse Olympisch Comité betekent voor haar een zeldzaam souvenir. Op de eerste schaatsdag in Lake Placid, morgen, ondergaat de 18- jarige Ria Visser op de 1500 meter haar Olympische vuurdoop. Voor het begin van dit seizoen pro beerde bondscoach Ab Krook het optimisme over de medaille-kan sen van de enige Nederlandse schaatsster, die op de langere dames-afstanden met de wereld top mee kan komen, enigszins te relativeren. „Je mag van Ria Vis ser niet te veel verwachten. Specialiseren Ze is tenslotte nog maar achttien, over vier jaar heeft ze pas haar top bereikt," vond Krook. Ria Visser nu: „Deze Spelen zie ik als een avontuur. Er wordt veel gepraat over een medaille en ei genlijk vind ik dat helemaal niet leuk. Goed, voor mezelf weet ik wel dat ik de enige ben om er een te winnen. Ik hoop alleen maar dat er iets goed gemaakt kan worden voor Nederland, want er is dit jaar tot dusver nog niets ge presteerd. Maar eigenlijk zouden vooral de andere meisjes dat moeten doen, die lopen tenslotte al tien jaar mee". Terugkijkend op deze schaatswin- ter concludeert Ria Visser dat ze telkens op de verkeerde momen ten hard heeft gereden, maar ze is zich al geruime tijd geleden op de Olympische 1500 en 3000 meter aan het prepareren. „Na de we- reldkampioenschapp en ben ik me meteen in Davos gaan specia- LAKE PLACID (GPD) - Wat een morele opsteker voor het hele verdere Olympische toernooi had moeten worden, werd een compleet debacle Volslagen kansloos verloor het Nederlands ijshockeyteam met 10-1 van Canada. De teleurstelling droop trainer Hans Westberg na afloop van het gezicht. Hij vooral had steeds gewezen op de moge lijkheid deze jonge Canadese ploeg te verslaan. te oefenen, maar verdedigend wat al te slordig opereerde. In die eerste periode bleek Canada de te kloppen ploeg. Jack de Heen „Als we ooit een kans hebben ge had Canada te verslaan, dan was het nu wel". De Heer was zelf wel de duidelijkste exponent van de zenuwcrisis binnen de Neder landse ploeg. Voor de wedstrijd moest hij nog overgeven en zelfs in de tweede periode zat hij nog te Zijn spelers geloofden er niet zo erg in, maar waren wel vast van plan zich juist tegen „hun" Canada te laten zien, omdat spelen tegen dit land meer dan zomaar een ijs- hockeyduel is. Het grootste deel van de Oranje-ploeg wordt im mers gevormd door in Canada opgegroeide ijshockeyspe lers. Vooral dat aspect zorgde ervoor dat Nederland uiterst gespannen aan de wedstrijd begon. „Overgecon centreerd", zou Jack de Heer la ter zeggen. Zelfs ervaren spelers als Larry van Wieren en Georg Peternousek konden hun zenu- XIII OLYMPIC OOOWINTER XXV GAMES LAKE PLACID I980 wen nauwelijks in bedwang hou den. Maar ook de jeugdige Cana dese ploeg had het in het nieuwe ijsstadion, dat amper voor een derde was gevuld, erg moei lijk. Ze speelden in de eerste periode zo mogelijk nog slechter dan Ne derland, dat dan ook tot ieders verbazing een 0-1 voorsprong nam, toen Corky de Graauw na aangeven van Dick Decloe raak schoot. Slordig Een frustrerend begin voor Cana da, dat wel in staat bleek druk uit Rode groep: Polen-Finland 4-5; Sowjet-Unie- Japan 16-0; Canada-Nederland 10-1. Blauwe groep: West-Duitsland-Roemenië 4-6; Tsjechoslowakije-Noorwegen 11-0; Verenigde Staten-Zweden 2-2. trillen in de bank. Canada kreeg dus alle gelegenheid zich te her stellen en wist cTe eerste periode toch nog met 2-1 winnend af te sluiten. Na zeven minuten in de tweede pe riode werd Nederland definitief geveld, voorzover dat het geval nog niet was. Keeper Ted Lens- sen verkeek zich op een schot van Daniel d'Aluise. Die 3-1 stand was eigenlijk de meest belangrij ke treffer van de hele wedstrijd. Lenssen: „Ik heb er tien om de oren gehad, dus ik kan niet zeg gen dat ik erg goed gekeept heb. Vooral die derde goal was ontzet tend stom. De puck schoot onder mijn stick door". Dank zij de inzet, als altijd wel aan wezig bij de Oranje-spelers, kon de schade in de tweede periode nog beperkt gehouden worden tot slechts een tweede Canadese treffer. Maar toen al was duidelijk dat Canada dankbaar gebruik zou maken van het falen van de tegenstander. Een conditietekort moest tegen deze snel schaatsen de Canadesen in de derde periode wel tot een afgang leiden. Profcontract De beste Canadese speler, Glen Anderson, voor wie, evenals voor Randall Gregg al een vet profcon tract klaar ligt, bezorgde de Ne derlandse defensie, waarin Allan Pluimers en Georg Peternousek nog het best speelden, in de derde periode erg veel problemen. Mede door de vermoeidheid liep het aantal strafminuten van Ne derland toen ook aardig op, hoe wel het nimmer de harde con frontatie werd, die men algemeen verwachtte. Lenssen kreeg het erg druk, ging er net niet onder door, maar kon ook niet een ne derlaag met dikke cijfers voor komen. Hij moet af en toe naar een plaats in het Canadese doel hebben ver langd, want keeper Bob Dupruis hoefde in de laatste periode slechts eenmaal in actie te ko men. Larry van Wieren kreeg voor Nederland nog de beste kans. Hoofdschuddend reed hij na zijn mislukte poging naar de spelersbank terug. De afstraffing was groter dan ver wacht en de wetenschap dat Rusland morgen geen enkel me dedogen zal hebben, werkte ook al weinig bemoedigend. Onaf hankelijk van het resultaat had deze openingswedstrijd Neder land een morele kick moeten ge ven. Hoelang de werkelijke dreun zal nawerken, is onvoor spelbaar. „Mentaal kunnen wij niet kapot", sprak Jack de Heer na afloop, maar zijn vertrokken gezicht kwam in geen enkel op zicht overeen met die woor den. Scoreverloop 2. De Graaüw 1-0., 4. Hinesmarch 1-1., 12. Berry., 27. d'Aluise 1-3., 35. Hinesmarch 1-4., 44. Glenn Anderson 1-5., 45. d'Aluise 1-6., 51. Devaney 1-7., 52. Berry 1-8., 54. Berry 1-9., 58. Maclean 1-10. Nederland kreeg 26 strafminuten., Canada 18. liseren. De WK-junioren in Assen heb ik op de koop toe genomen. Ik had toen wel een vrij goed weekeinde. Steeds ben ik met het lange werk bezig geweest, ik was ook zo zat van die korte afstan den". Toch heeft Ria Visser de afgelopen dagen bewust enige afstand ge nomen van haar Olympische op treden. „Ik kan wel de hele tijd aan de wedstrijd denken, maaf ik weet zeker dat ik dan geen meter rijd. Het hele Olympische gedoe hier boeit me erg. Je zit in een heel andere wereld. Onze huis vesting valt best mee. De kamers zijn niet groot, maar er is verder ruimte genoeg. Ik ben blij dat ik dit allemaal mee mag ma ken". „Gisteren belde Rien de Roon (haar trainer, red.) me nog. Hij zei: neem die wedstrijd maar op de koop toe. Dat vond ik prach tig". Hooguit twee Olympische Spelen - voor zover die in 1984 nog be staan - ziet Ria Visser voor zich weggelegd. „Over vier jaar heb ik het denk ik wel allemaal gezien. Er zitten meisjes in onze ploeg die tot hun dertigste alleen maar schaatsen. Daar zullen ze best ontzettend gelukkig mee zijn, maar je moet er zo verschrikke lijk mee bezig zijn, dat andere dingen erbij inschieten. Dat heb ik er niet zoveel jaar voor over". Mensenkennis „De vorige zomer heb ik het athe neum afgemaakt, maar van mijn Engelse studie is daarna nog niet veel terecht gekomen. Dat spijt me erg. Je maakt erg leuke din gen mee als je een beetje mee- kunt in de schaatssport. Welk meisje van achttien jaar is er al in Amerika en Canada geweest, zo als ik. Je doet veel mensenkennis op en je leert ook jezelf beter kennen. Toch heeft je leven, als je maar steeds in dat schaatskrin- getje verblijft, ook veel beper kingen. Je moetje te veel dingen ontzeggen, omdat in het trainen zoveel tijd gaat zitten. Op school keken ze er altijd van op dat ik iedere dag trainde". In hartje van Lake Placid, op de Olympische skibaan voor de Highschool, zouden haar inspan ningen bekroond kunnen wor den. Het valt voor Ria Visser moeilijk te taxeren op welke af stand haar papieren het gunstigst liggen. Ria Visser „De onderlin ge verschillen zijn het kleinst op de 1500 meter. Alles ligt erg dicht bij elkaar. Maar des te langer de afstand is, des te meer ontspan nen rijd ik. Alleen weetje zeker datje op de drie kilometer na vier rondjes kapot komt te zitten, en dan is het verder maar de vraag of je goed kunt afzien". Het maakt Ria Visser niet uit als ze in het eerste paar moet vertrek ken. Ze heeft zich er zelf helemaal op geprepareerd dat ze op drie kilometer het eerste paar loot. „Dat is me dit jaar al vaker ge beurd en iedere keer had ik er een voorgevoel van. Ook nu weet ik zeker dat ik als eerste het ijs op moet. Let maar op". LAKE PLACID - Het Internatio naal Olympisch Comité heeft gis teren voor Mongolië genade voor recht laten gelden. Het nationale Olympisch Comité van dat land had een deelnemer voor de Noor se nummers en twee schaatsen rijders ingeschreven. De formu lieren kwamen echter nadat de termijn van aanmelding was ge sloten bij het organisatiecomité binnen, hoewel ze al op 30 sep tember verstuurd waren. Het IOC besliste dat hier sprake was van overmacht en liet het drietal alsnog toe tot de Spelen. Het is voor de eerste maal dat een afvaardiging uit Mongolië deel neemt aan de Winterspelen. LAKE PLACID (ANP) - Tijdens de Olympische Winterspelen te La ke Placid zijn op 38 onderdelen medailles te verdienen. Vergele ken met vier jaar geleden is één discipline toegevoegd: de 10 ki lometer biathlon. De 38 gouden medailles zijn op de volgende onderdelen te veriie- Kunstrijden: vier (heren, dames, paarrijden en ijsdansen). Hardrijden op de schaats: negen, heren: 500, 1000, 1500, 5000 en 10.00 meter, dames: 500,1000,1500 en 3000 meter. Rodelen: drie, eenpersoons-slee (dames en heren), tweepersoons-slee (heren). Bobsleeën: twee (twee- en viermans bob). IJshockey: één. Skilopen: zeven, heren: 15 km, 30 km, 50 km en 4 x 10 km, dames: 5 km, 10 km, 4x5 km. Schansspringen: twee (70 meter-schans en 90 meter-schans). Combinatie noordse skinummers: één. Biathlon: drie (10 km, 20 km en 4 x 7,5 km). Alpineskiën: zes, heren: slalom, reuzes lalom en afdeling. Dames: slalom, rcuzeslalom en afda ling.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13