Twee miljard meer in '80 uit export aardgas Soldaten gronden op onjuiste uitgezonden Beatrix als vorstin nog dit jaar naar Antillen Roel van Duyn verwacht acties tegen de monarchie Olieverbmik vorig jaar drie procent minder Militairen omgekomen ZATERDAG 9 FEBRUARI 1 DEN HAAG (GPD) - De export van aardgas zal ons land in 1980 ongeveer twee miljard gulden meer opleveren dan in 1979 (f 10 miljard). Hierbij is nog geen rekening gehouden met extra verhogingen van de exportprijzen. RAVENSTEIN- De genie heeft gisteren het Brabantse buurtschap Keent, tussen Ravenstein en Grave, uit haar isolement gehaald door een pontveer aan te leggen die de verbinding tussen de vaste oever en het buurtschap kaïi onderhouden. Door de hoge waterstand van de Maas staan de twee verbindingswegen naar het gehucht volledig onder water. Donderdag was een vrachtwagen nog instaat de verbinding te onderhouden, maar gisteren stond er zoveel water tussen een halve en anderhalve meter) dat dit niet meer mogelijk was. De veerpont zal voornamelijk worden gebruikt door de schoolkinderen van het ongeveer honderd inwoners tellende Keent. Prog ramma inhuldiging bekend DEN HAAG (GPD) - Premier Van Agt heeft gisteravond alle twijfel weggenomen over de naam van de nieuwe koningin. „Het zal ge woon „Koningin Beatrix'' zijn, en niet Wilhelmina II of Juliana II", aldus de premier. Koningin Juliana zal na 30 april door het leven gaan als „prinses Julia- Zij heeft afgezien van het voeren van de naam van „koningin moe der" Alle feestelijkheden zullen gecon centreerd zijn op 30 april. Van Agt gaf als voorlopige planning dat de officiële troonsafstand in het paleis op de Dam 's morgens tussen tien uur en half elf zal plaatvinden. De inhuldiging in de gerestaureerde Nieuwe Kerk zal geschieden tussen half drie en drie uur in de middag. Bij die laatste gelegenheid is de Ver enigde Vergadering van Eerste en Tweede Kamer gastheer. Premier Van Agt gaf te kennen dat het samenvallen van beide plech tigheden op één dag „geweldige problemen" met zich meebrengt. Bij de troonsafstand van Wilhelmi na in 1948 vonden deze plechtig heden gescheiden op 4 en 6 sep tember plaats. Op 31 mei zal voor „prinses Juliana" een speciaal défilé plaatsvinden op Soest- dijk. Prinses Beatrix en prins Claus ma ken geen overdreven haast met hun verhuizing van kasteel Dra- kesteyn naar Huis Ten Bosch in Den Haag. Het belang van het schoolbezoek van hun kinderen speelt daarbij een rol. Kasteel Drakesteyn is volgens Van Agt eigenlijk te klein voor officiële ontvangsten en voor die gelegen heden zal het nieuwe koninklijke paar daarom zonodig gebruik maken van het paleis Soestdijk of het paleis op de Dam. „Het zal een beetje behelpen zijn, maar dat past in deze tijd van Bestek'81", aldus, de minister-president. De premier deelde mee dat konin gin Juliana graag nog voor 30 april een bezoek aan de Neder landse Antillen zou willen bren gen, maar dat dat niet zal kunnen gebeuren vanwege het overladen programma van de koningin. Prinses Beatrix en prins Claus streven ernaar om nog dit jaar - na de troonswisseling - de Antil len te bezoeken. Ter gelegenheid van de troonswis seling zal een speciale medaille worden geslagen en zal een in huldigingspostzegel verschijnen. Er is een 30-april-commissie ge vormd met vertegenwoordigers van hofhouding, stad Amster dam, regering en parlement om de feestelijkheden te organise- Commissaris trekt sollicitatie in AMSTERDAM (GPD) - Rijksre- cherchecommissaris G. Peters heeft zijn sollicitatie naar de functie van korpschef van de Amstelveense gemeentepolitie ingetrokken. De reden hiervan is dat hij 20 januari door de politie van Amstelveen werd aangehou den in verband met een ver keersovertreding, waarbij ge bruik van alcohol werd geconsta teerd. De heer Peters mocht zijn weg vervolgen, zij het dat zijn vrouw de wagen verder moest besturen. Ondertussen beraadt de Amsterdamse procureur-ge neraal, mr. J. Boekraad zich erop, of er nog verder consequenties aan het gebeuren moeten worden verbonden. Er worden nu voorbereidingen ge troffen voor een daadwerkelijke energiebesparingswetgeving, maar de economische verslechte ring maakt het besparingsstre- ven moeilijker uit te voeren. Ne derland heeft in 1079 3 procent bespaard op het verbruik van olieprodukten. Een en ander blijkt uit de antwoor den van minister Van Aardenne (economische zaken) op vragen van Tweede-Kamerleden naar aanleiding van de Energienota deel I (besparingsbeleid). De mi nister verzekert dat het bedrijfs leven niet mag lijden onder het nationale „inkomensverlies" door de forse stijging der olieprij zen. Om dit te bereiken is onder andere loonmatiging noodzake lijk. De bewindsman erkent dat de re cente enorme olieprijsstijgingen de schattingen van de mogelijke besparingen aan waarde hebben doen verliezen. Er zullen nieuwe ramingen worden gemaakt, maar die komen pas in de loop van het jaar gereed. Bovendien zal een lagere economische groei ook de energiebesparende investerin gen belemmeren. In nog te verwachten extra aard gasvondsten op Nederlands ge bied blijkt Van Aardenne niet te geloven. In ieder geval wordt er minder gevonden dan geprodu ceerd en afgezet. De vondsten zijn beperkt. De „crisisfunctie" van het Groninger gasveld mag niet worden onderschat (opvang van tijdelijke verstoringen in de aanvoer). De grootste problemen rond de energie-aanvoer moeten volgens de bewindsman nog komen. An dere uitwijkmogelijkheden dan (in noodgevallen) meer gas ge bruiken zijn er nauwelijks. Het aanmerkelijk meer inzetten van steenkool (door bouw van cen trales) is slechts op langere ter mijn en tegen hoge kosten te be reiken. ROTTERDAM (ANP) - School jeugd in Rotterdam heeft op een emplacement van de spoorwegen in Rotterdam-zuid een partij van 23.000 patronen gestolen, waar van er nog steeds zo'n 5.000 zoek zijn. Volgens een woordvoerder van de politie is er reden voor be zorgdheid. omdat de jeugd met de munitie experimenteert. De zaak is aan het rollen geraakt, toen onderwijzers merkten, dat er leerlingen rondliepen met pa tronen op zak. In straten rond de scholen heeft de politie munitie teruggevonden, die soms platge slagen waren. Het olieverbruik in ons land is in het gehele vorige jaar 3 procent achtergebleven bij de aan het be gin van het jaar opgestelde ra ming. Hierbij tekent Van Aar denne aan dat de besparingsac ties (het 5-procentsstreven) pas in april zijn begonnen. In totaal zal het olieverbruik in alle landen die zich met afspraken over bespa ringen hebben verbonden over 1979 ongeveer 1,5 procent lager zijn dan aanvankelijk ge raamd. Het energieverbruik in rijksge bouwen is, zo bleek uit steek proeven, sedert 1973 met 10 pro cent gestegen. Met de aange brachte beperkingen in de begro tingsposten voor energie kan nu een besparing worden bereikt van ten minste 10 procent ten op zichte van het oorspronkelijk voor 1980 gedachte verbruiks- peil. DEN HAAG (ANP) - Bij een heli- kopterongeluk in West-Duits- land zijn gisterochtend drie Ne derlandse militairen omgeko men. Het zijn de eerste luitenant J.F. Leenstra (26) uit Leeuwar den, de sergeant eerste klasse H. de Wolf uit Soesterberg en de vaandrig van de Kon. Landmacht R. van der Meer (24) uit Rotter dam. Ernstig gewond raakte de tweede luitenant G. de Man (22) uit Maarn. Volgens de luchtmachtvoorlich tingsdienst is het toestel, een Alouette-3 van het 298-squadron dat op de basis Soesterberg is ge stationeerd, gisterochtend bij zeer slecht weer neergestort bij Bad Iburg, dat op 10 kilometer ten zuiden van Osnabrück ligt. In het toestel zaten drie lucht machtmilitairen en een land machtmilitair. Het toestel was op oefening in West-Duitsland toen het veron gelukte. Het heeft zeer lang ge duurd voordat reddingsploegen het wrak konden vinden. Het is ruim tien jaar geleden dat voor het laatst ongelukken met dit type helikopter plaats von den. Toen verongelukte vrij kort na elkaar twee Alouette's in Ne derland waarbij twee doden vie len. „Groote Keyser moet worden Onderzoek radioactieve besmetting Arnhemmer ARNHEM (GPD) - Er wordt een onderzoek ingesteld naar de gezondheid van de 22-jari- ge Arnhemmer die in zijn jeugd gespeeld heeft op de dumpplaats van radioactief besmet afval op het KEMA- terrein te Arnhem. Dit heeft minister Ginjaar van volksge zondheid gisteren tijdens een gesprek met de ouders van de jongen meegedeeld. De minister sprak ruim ander half uur met het echtpaar Bax, van wie de oudste zoon vorig jaar aan kanker is over leden. Verondersteld wordt dat de ziekte het gevolg was van het spelen met besmet radioactief afval in de jaren '60, toen het echtpaar Bax in een dienstwoning op het KEMA-terrein in Arnhem woonde. De minister heeft de familie Bax toegezegd dat hun tweede zoon op kosten van de Staat onderzocht kan worden op symptomen van kanker. Initiatief tot dit ge sprek is van de minister uit gegaan. Na afloop verklaarde Ginjaar nog eens nadrukkelijk dat als er aanleiding toe bestaat, hij niet zal schromen de officier van justitie in te schakelen. Volgens onderzoeken in op dracht van het ministerie ligt er minstens 90 kilo radioactief besmet materiaal in de KE- MA-grond begraven. NAAR LIBANON ontruimd DEN HAAG (GPD) - De regering heeft vorig jaar in eerste instantie de verkeerde wetsartikelen ge hanteerd om de onvrijwillige uit zending van dienstplichtige sol daten naar Libanon te rechtvaar digen. Die uitspraak heeft de Ho ge Raad, het hoogste rechtscolle ge in ons land, gisteren gedaan. Maar de Hoge Raad ontkent niet dat de regering andere wettige middelen heeft om soldaten naar Libanon te dwingen. De regering baseerde de uitzending vorig jaar eerst op het artikel in de Dienstplichtwet dat onvrijwillige uitzending „in gewone tijden" (dus niet in oorlogstijd) mogelijk maakt. Enkele soldaten en de soldatenvakbond WDM span den daartegen een rechtszaak aan. Het Haagse gerechtshof gaf de soldaten in augustus gelijk omdat in Libanon geen sprake zou zijn van gewone tijden. Minister Scholten (defensie) heeft toen een ander artikel gehanteerd dat uitzending onder buitenge wone omstandigheden wel -mo gelijk maakt. Daarvoor is echter wel een Koninklijk Besluit nodig en dat is er toen ook gekomen. De regeling is daarna tegen de uit spraak van het Hof in cassdtie ge gaan bij de Hoge Raad. Die gaf de regering gisteren ongelijk. De Hoge Raad sprak zich echter niet uit over het Koninklijk Be sluit, zodat het ministerie van de fensie nog steeds alle mogelijk heden heeft om soldaten tegen hun zin naar Libanon uit te zen den. Dat gebeurt overigens nog slechts incidenteel. Momenteel zouden slechts enkele Libanon- gangers tegen hun zin zijn uitge zonden. De uitspraak van de Hoge Raad is dus alleen van toepassing op de soldaten die vorig jaar bij de eer ste lichtingen behoorden. Zij zijn inmiddels allemaal weer in Ne derland terug en hebben de dienst verlaten. De latere lichtin gen zijn op grond van het Ko ninklijk Besluit uitgezonden. Volgens het ministerie van defen sie is dan ook de enige conclusie die uit de uitspraak van de Hoge Raad kan worden getrokken, dat Defensie in de toekomst het be wuste artikel niet meer mag ge bruiken. Via een Koninklijk Be sluit kan Defensie vooralsnog wel naar believen uitzenden. Of ook aan die mogelijkheid een einde wordt gemaakt zal binnen kort blijken. Want volgende week donderdag dient voor het Haagse gerechtshof het hoger beroep dat de WDM tegen de staat heeft aangespannen over de uitzen ding op grond van het Koninklijk Besluit. Volgens de WDM kun nen ook in bijzondere omstan digheden geen onvrijwilligen worden uitgezonden. Een eerder kort geding over ditzelfde artikel werd door de WDM verlo- AMSTERDAM (ANP) - De Groote Keyser, de door jongeren ge kraakte panden aan de Keizers gracht in Amsterdam, zal uitein delijk moeten worden ontruimd. Dat zal niet gebeuren op grond van een gemeentelijk beleid of vanuit een oogpunt van volks huisvesting, maar omdat er een rechterlijke uitspraak tot ont ruiming is. Het niet uitvoeren van die uitspraak betekent een in breuk op de rechtsorde, die niet blijvend kan worden getolereerd. Dit zeggen Burgemeester en Wethouders van Amsterdam in een notitie over de problemen rond de gekraakte panden, die de basis vormt voor het debat in de gemeenteraad hierover aan staande woensdag. Het college brengt daarbij naar vo ren dat alle mogelijkheden zijn onderzocht om tot een oplossing te komen. Hoewel de krakers tot dusver geen gehoor hebben ge geven aan de uitnodiging van de gemeente tot overleg zullen B en W blijven streven een geweldda dige ontruiming te voorkomen. Oud verkeerd op zegel... DEN HAAG (ANP) - De direc tie van de PTT heeft het ver bruid bij de VVD-fraktie in de Tweede Kamer. Aanleiding tot de ontstemming is plaat sing op een volgende maand uit te geven postzegel van de vroegere politicus prof. mr. P.J. Oud. Op de door de Am sterdamse kunstenaar Jan van Toorn ontworpen zegel van 60 cent is Oud - de vroe gere burgemeester van Rot terdam - geplaatst rechts van het voorzittersgestoelte in de grote vergaderzaal van de kamer. En die plaats heeft Oud nooit ingenomen: als kamerlid heeft hij steeds ter linkerzijde van de voorzit- tersstoel gezeten. Pas na 1971 verkreeg de VVD- fractie in de grote vergader zaal een plaats ter rechterzij de van de voorzitter. GRONINGEN (GPD) - Roel van Duyn, het brein van de vroegere Provobeweging, verwacht stellig dat prinses Beatrix' troonsbe stijging gepaard zal gaan met acties tegen de monarchie. „Het is er ook tijd voor", zegt de baardige ex-wethouder van Amsterdam. „Nog meer dan op 10 maart 1966, toen Beatrix en Claus trouwden. Mijn vrouw en ik zullen aan die acties niet meedoen, want wij werken op onze eigen manier aan de revolutie. Ik verwacht zeker dat anderen nu het asfalt zullen opgaan" Het was drie jaar geleden, dat Roel van Duyn (37) zich met zijn vrouw Josti (33) terugtrok uit de actieve politiek. Het echtpaar Van Duyn heeft in de buurt van Vlagtwedde op het Oostgronin ger platteland een oud boe. derijtje gekocht om er zelf de land bouw en veeteelt te bedrijven. Ze leven er erg sober, maar geluk kig. „Na die rookbommen van 1966 bij het huwelijk van Beatrix en Claus, is er een discussie op gang gekomen. We hebben de men sen aan het denken gezet. Zo'n rookbom zou nu een cliche zijn, maar toen dreven die bommetjes ook de spot met de bewapening. Ik denk datje het nu anders zou moeten doen. Hoe precies weet ik niet, ik doe er dus niet aan mee, maar een protest tegen het koningshuis is nu extra actueel. De argumenten tegen het ko ningshuis stapelen zich op, nog afgezien van de incidenten rond prins Bernhard" Roel van Duyn vergelijkt de liefde voor Soestdijk, Drakensteyn en Het Loo met het houden van poedels in de grote stad. „De men sen hebben behoefte aan iets goeds, iets riants. Aan kinderen van de zon. Ja, zo'n vorstin, die haar dochter ineens tot koningin uitroept, wat bovendien maar één keer in de 30 jaar gebeurt, is veel leuker dan tanks in Afghanistan of neutronenbommen in Amerika" Aanleiding De troonsafstand van koningin Juliana was volgens Roel van Duyn een goede aanleiding geweest om de monarchie af te schaffen. „Als Juliana een verstandige vrouw'was geweest, had ze dat ook voorgesteld. Want de monarchie is een heel onredelijke staats vorm. Het is toch te gek, datje door geboorte staatshoofd kunt worden?" „En als de meerderheid van het volk nou een koning of koningin wil", vraagt Josti van Duyn. „Het volk wil vaak heel verkeerde dingen", zegt Roel. „De monarchie is geen onschuldig sprookje, zoals veel mensen denken en zoals het hen ook wordt voorgespiegeld door de com mercie. Onze vorstin is een van de rijkste mensen van de wereld, zo in de orde van grootte van de sjah van Iran, al heeft Juliana gelukkig geen martelkamers. Die monarchie voorziet kennelijk in een behoefte, maar het is in feite een valse mystiek". „Ik denk trouwens dat Beatrix met graagte in deze behoefte voor ziet. Ik bedoel dit eigenlijk helemaal niet persoonlijk, het gaat om de totale situatie, om de monarchie, die een wezensvreemd ele ment is in de democratie", zegt Roel van Duyn. Het zit Roel en Josti van Duyn ook dwars, dat de restauratie van Huis ten Bosch, de aanstaande residentie van Beatrix en Claus, vele tientallen miljoenen zou kosten, en dat de leden van het Huis van Oranje, die huns inziens toch al zo rijk zijn, elk jaar een vorstelijke toelage ontvangen. „Oranje vertegenwoordigt niets. Die kroning van Beatrix betekent alleen een wisseling van sym bolen, een wisseling van macht en van geld. Wat mij betreft mag de monarchie zachtjes inslapen". De ideoloog van Provo, de Oranje Vrijstaat en de Kabouter-bewe ging, meent dat een raden-republiek de monarchie moet vervan gen. „Dat is socialisme van onderop, socialisme op anti-autoritai re basis. Het gaat om een federatie van raden, bijvoorbeeld van gemeenten, wijken en fabrieken uit. In elk geval om kleinschali ge eenheden". „Het centrale gezag van een raden-republiek heeft alleen nog coör dinerende functies. Maar voor zo'n raden-republiek zal een totale omwenteling nodig zijn. Een gewone kapitalistische republiek", zegt Roel van Duyn, „zou in elk ge\ al al een stapje op de goede weg betekenen".

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7