Kindertal daalt en school merkt het Winkeliers vinden maatregel pesterij Drainage tegen wateroverlast in Noord ten- ZATERDAG 9 FEBRUARI 1980 LEIDEN - Het aantal leerlingen op de kleuter- en lagere scholen in Leiden blijft voortdurend dalen. Bij het kleuteronderwijs liep het aantal leerlingen in de afgelopen twaalf jaar terug met ruim 28 pro cent. Bij het lager onderwijs zag men sinds 1 januari 1966 het leer lingental verminderen met ruim 22 procent. De daling kan volle dig worden toegeschreven aan het dalende geboortecijfer. In 1963 lag dat in Leiden nog op 19.7 per duizend inwoners, in 1974 was het 11.3. Volgens de zojuist gepubliceerde cijfers van het Bureau Statistiek van de gemeente Leiden zaten er in januari 1967 op de Leidse kleu terscholen nog 3.373 kinderen. In januari 1979 was dat aantal ge daald tot 2.405. De grootste klap pen vielen bij het rooms-katho- liek onderwijs. Daar werd het aantal kleuters gehalveerd. Gevolg van het dalende kindertal is ook geweest dat het gemiddelde aantal kleuters per school fors is gedaald. In januari 1968 lag dat gemiddeld nog boven de tachtig leerlingen, vorig jaar kwam bij tellingen niet meer dan ruim 52 per school uit de bus. Inmiddels bleek het aantal scholen met meer dan honderd kinderen te zijn teruggelopen van 11 tot 1. Bij het lager onderwijs was het ook het rooms-katholiek onderwijs waar de teruggang het grootst was. Van 3.024 leerlingen in 1966 naar 1.601 in 1979, een daling van ruim 47 procent. Het aandeel van het r.k.-onderwijs in het Leidse onderwijspakket daalde daar door tot even meer dan 20 pro cent. Het openbaar onderwijs neemt ruim 38 voor zijn rekening, het neutraal onderwijs bijna zes procent en het protestant- christelijke onderwijs 35 procent. Opmerkelijk is dat het buitenge woon onderwijs afwijkt van deze dalende tendens. Het aantal leer lingen bleef de afgelopen vrijwel constant. In januari van het vorig jaar stonden er ruim 1400 kinde ren ingeschreven. Daarvan be zocht ruim veertig procent een school voor geestelijk gehandi capten. Uit de statistische cijfers van de gemeente is nog een andere ont wikkeling af te leiden, namelijk dat er steeds minder kinderen blijven zitten op de lagere school. In het schooljaar 1966/1967 lag het percentage zittenblijvers nog op 7.3 procent. In de daartopvol- gende jaren is het steeds gedaald totdat vorig jaar een laagterecord werd bereikt met 3.5 procent. Vooral de daling in het openbaar onderwijs was spectaculair van 9,8 procent naar 3.8 procent. In de schoolrichting die de leerling kiest nadat hij de lagere school Het aantal leerlingen op de Leidse lagere scholen liep in dertien jaar terug met ruim tweeëntwintig procent. heeft doorlopen is de afgelopen weinig verandering gekomen. Meer dan zestig procent gaat naar een mavo,havo of volgt voorbe reidend wetenschappelijk on derwijs. Bijna twaalf procent gaat naar de lts. Ondanks het streven naar "gelijke kansen voor iedereen" blijkt dat naarmate in een wijk meer hand arbeiders wonen de kinderen daarvan minder vaak mavo-havo of vwo volgen. In wijken waar bijvoorbeeld niet meer dan tien procent handarbeiders wonen ligt het percentage mavo-havo en vwo-gangers boven de tachtig procent. In wijken met zestig procent of meer handarbeiders is dat gedaald tot onder de dertig procent. LEIDEN - "Het is weer van pats- boem", "ongelooflijk", "treurig" De winkeliers van het gedeelte aan de Nieuwe Rijn tegenover het Stadhuis vinden het "belache lijk" dat er in hun straat een bijna totaal stop- en parkeerverbod heerst. De gemeente heeft deze verkeersmaatregel genomen om het (auto-)verkeer problemen te bezorgen nu het herstel van de walmuren aan de Nieuwe Rijn tussen Burgsteeg en Hartesteeg in volle gang is. De winkeliers voelen zich genomen. "Puur pesterij", foetert meneer Bergers van Café De Kroon aan de Nieuwe Rijn. Hij vindt het onjuist dat op de oprit naar de Visbrug helemaal niet meer voor laden en lossen gestopt mag wor den. "De reparatie van de walmu ren tussen de Hartesteeg en de Burgsteeg duurt nog een half jaar. Dan hoeven ze ons nu toch nog niet te pesten. Als er voor mijn deur een vrachtwagen staat voor de aanvoer van bier, dan kan er nog best eentje langs". Het zint bewoner-café-eigenaar Bergers ook helemaal niet dat hij zijn ei gen wagen "nergens" meer kwijt kan. Hij heeft zijn auto het liefst vlak voor de deur... "Ik woon hier. Ik moet me toch elke dag bevoorraden van brood en vlees. Moet ik mijn wagen dan soms op de Lammenschansweg neerzet ten?", overdrijft Bergers. De heer W. Kooreman van de ge lijknamige meubelzaak aan de Nieuwe Rijn hoeft zijn wagen niet vlak voor de deur kwijt. "Wat mij betreft maken ze van de Nieuwe Rijn, hier zo, een wan delgebied". Toch vindt hij de verkeersmaatregelen aan de Nieuwe - Rijn belachelijk. "Na tuurlijk moeten ze de walmuren repareren. Maar de gemeente had van tevoren wel meer rekening met het verkeer, moeten houden. Eerst en vooral hadden er par keergarages moeten komen, bij voorbeeld aan de Ir. Driessen- straat. Je kunt tegenwoordig parkeergarages bouwen, die er helemaal niet als parkeergarages uitzien". Kooreman vindt dat de gemeente steeds maar weer haar paard ach ter de kar spant. "Neem nu, de Koornbeursbrug. Eerst gaan ze voor een bedrag van een half miljoen de bovenbouw van de v V. «j. Het gedeelte van de Nieuwe Rijn bij de afrit van de Visbrug Stopverbod op gedeelte Nieuwe Rijn Koornbeursbrug opknappen. Vervolgens komen ze er achter dat de onderkant zo gammel is, dat er geen vrachtverkeer meer overheen mag. Voor aanvoerwa- gens is de bocht van de Burgsteeg naar de Nieuwe Rijn intussen nauwelijks te nemen". Begrip voor verkeersproblemen ip een oude binnenstad, die Leiden met al haar smalle bochtige steegjes, gelukkig nog heeft, heeft meubelhandelaar Koore man genoeg. Hij is best "in" voor ren discussie of grootschalige meubeltoonzalen in een klein schalige binnenstad thuishoren. "We hebben de storm zien aan komen. Daarom zijn we bijtijds met een deel van het bedrijf naar het industrieterrein De Waard gevlucht", aldus Kooreman. Tachtig procent van de klanten van Kooreman komt van buiten de stad. "De Leidse binnenstad is in princi pe toch allemaal te belopen of te befietsen", vindt een gemeente woordvoerder. Met andere woor den: Niet zo moeilijk doen over de verkeersmaatregelen aan de Nieuwe "Rijn. Als de binnenstad inderdaad zo gemakkelijk met het milieu vriendelijke verkeer te bereiken is, waarom kan dan de Nieuwe Rijn niet voor het autoverkeer (met uitzondering van laad- en los verkeer) afgesloten worden? De nieuwe maatregelen zijn im mers bedoeld om het autoverkeer zonder al te veel stremming door te laten stromen. "Zolang de Nieuwe Rijn niet autovrij is, is het behelpen. De gekozen oplossing is de minst slechte", meent de gemeentewoordvoerder. "Het alarmverkeer, zoals de brand weer, moet er in elk geval langs kunnen. We hebben rekening ge houden met het laden en het los sen, onder andere door een aparte verkeersstrook voor laad- en los- verkeer aan de Koornbrugsteeg. Verder zitten we nu eenmaal op dit moment met veel niet-be- stemmingsverkeer op de Nieuwe Rijn, en met kort-parkeerders voor een boodschapje, en lang- parkeerders, helaas ook van amb tenaren van het Stadhuis. Zou den we nu niet voor stop- en par keerverboden kiezen op het stukje Nieuwe Rijn en omgeving, dan loopt het verkeer totaal vast. De bewoners zullen er toch op den duur aan moeten wennen dat ze niet in de buurt kunnen parke ren". De gemeentewoordvoerder voegt er nog aan toe dat de verkeers maatregelen uitdrukkelijk be sproken zijn in de "Begeleidings commissie Openbare Werken Binnenstad", waarin ook de win keliers vertegenwoordigd zijn. Desondanks en ondanks alle publiciteit rondom "de opgebro ken toestanden" bleken de ver keersmaatregelen rondom de Nieuwe Rijn voor de meeste win keliers toch een complete verras sing. Zij hebben een wankel hou vast aan het feit dat er maar negen parkeerwachters zijn om de stad af te stropen op parkeerovertre- dingen... Koffiebar "De Kleine Klup" neemt de verkeersmaatre gelen tenminste met de nodige korreltjes zout: "Als de leveran cier 's ochtends tussen tien en elf uur komt, moeten de andere wa gens maar even een kwartiertje wachten" LEIDEN - De gemeente gaat op korte termijn iets doen aan de wa teroverlast waarmee de bewo ners van de nieuwe woningen in Leiden-Noord (tussen Sophia- straat en Bernhardkade) kam pen. Zoals wij gisteren reeds meldden is bij de bewoners onge rustheid ontstaan omdat dezelfde wateroverlastproblemen zich voordoen als destijds bij de oude woningen het geval was. Er komt langs de voorgevels van de woningen een drainage die door de gemeente zal worden aange legd, zo deelde de heer Akse van de gemeente gistermiddag mee. Wel zal eerst nog even bekeken moeten worden of dat geen problemen oplevert met de aan wezige leidingen. In de tussentijd zal het water in de kruipruimten zo goed als moge lijk is door de Leidse Woning Stichting woiden weggepompt. Ook het water in de achtertuinen en de brandgangen zal verdwij nen door de aanleg van draine- ringsbuizen. De zijstroken achter de woningen aan de Bernhard kade, waarop de brandgangen uitkomen zullen eveneens dooi de gemeente worden gedrai neerd. Waar dat nodig is komen kolken. Bij de bestrating doet zich het probleem voor dat de herindeling moet gebeuren met inspraak van de bewoners in verband fnet de subsidie die door het ministerie van volkshuisvesting en ruimte lijke ordening wordt verleend. Omdat de nieuwe bewoners nog niet bekend waren was dat nog niet mogelijk. Voor de Prinsenstraat is de zaak al wel rond. B en W besloten dezer dagen om gelden beschikbaar te stellen voor het maken van een nieuwe straatindeling. Voor de Alexanderstraat, Anna Paulow- nastraat en een deel van de Sop- hiastraat zal snel een begin wor den gemaakt met de inspraak. Dan kan ook het provisorisch aangelegde trottoir door een de finitieve worden vervangen, de ventilatieroosters die nu gedeel telijk onder het straatniveau lig gen zullen daarna hun functie kunnen vervullen. "We zijn het eens met de bewoners dat de wateroverlast een verve lende zaak is. Daarom zullen we er alles aan doen om de zaak zo snel mogelijk in orde te maken", aldus gemeentwoordvoerder Ak- ld Burgemeester Vijf jaar geleden zei burgemees ter Vis in een interview dat hij uit Leiden zou vert rekken als hij geen burgemeester meer was. Om n iet de opvolger voor de voe ten te lopen. Afgelopen week - toen zijn verrassende benoe ming tot topman bij binnen landse zaken bekend was - her haalde hij die uitspraak nog eens in dezelfde bewoordingen Aangenomen mag dus worden dat de ambtswoning aan de Witte Singel met het fraaie uit zicht op de Hortus Botanicus niet lang meer bewoond zal worden door het echtpaar Vis. Volgens een uitspraak die de Leidse raad in 1976 deed zal de ambtswoning verkocht moeten worden. De opvolger van Vis zal op de woningmarkt terecht moe ten. Nu lijkt me dat met een sa laris van een flink stukje boven de ton per jaar niet zo n groot probleem. Althans kleiner dan voor de mensen die nu al jaren lang in Leiden op de wachtlijst staan.omdat ze zich uitsluitend een woning met een lage huur kunnen permitteren Met de aanstaande verkoop van de ambtswoning gaat echter wel een stukje historie verloren, dat ik toch even aan de vergetelheid wil ontrukken. De ambtswoning is namelijk in de jaren zeventig meer dan eens in het nieuws geweest. Nog niet zo lang geleden werd er inge broken en verdwenen er diverse kostbaarheden uit het huis. Eerder werd door protesteren- den eens de voordeur witge schilderd. Een ander koelde zijn woede op de gemeente door het vernielen van een aantal ruiten van de woning. En liet is at weer wat langer ge leden dat demonstranten zich met slaapzak installeerden voor de deur van burgemeester Vis Het zou dus best eens kunneyi zijn dat mevrouw Vis naar een wal rustiger woonomgeving verlanat. De langste tijd dat het burge meestershuis in het nieuws was, had betrekking op een aantal onderhoudswerken die waren uitgevoerd door de Gemeente lijke WoningstichtingUit een onderzoek kwam echter vast te staan dat lang niet alle klussen als onderhoud aangemerkt konden worden. Zo werd bij- voorbeeld de zolder van muizen ontdaan, terwijl ook reparaties aan de garage werden verricht omdat de auto van de burge meesters niet altijd het juiste spoor volgden. Verder werd er - als ik me dat goed herinner-ook wel eens een boekenkastje ge timmerd. Kortom, zaken die bij andere woningen nu niet direct in de huurprijs begrepen zijn. Daar kwam nog bij dal de werkzaamheden juist waren uitgevoerd in de tijd van de b u rgemees te rsw i sse ling. B u r- gcmeester Van der Willigen ver trok en burgemeester Vis kwam Via een ingewikkelde verdeel sleutel werd berekend dat Van der Willigen 2917 gulden moest terugbetalen en burgemeester Vis 2275 gulden. Hoewel er in gemeentelijke kringen wat twijfel bestond of terugbetaling wel zou plaats vinden lieten de burgemeesters het niet op een openlijke con frontatie aankomen. Ze voldeden stilzwijgend aan hwi verplichtingen. Er restte toen nog een bedrag van 3401 gulden waarvoor een deel van hel vorige college de verant woordelijke oud-wethouder Menken wilde laten opdraaien en de rest vond dat het toch maar voor rekening van de ge meentekas moest zijn. Over de merkwaardige rol die een aantal raadsleden m de hele kwestie speelden - eerst een gro te mond opzetten dat het recht zijn loop moet hebben en vervol gens toch maar de gemakkelijk ste weg kiezen - zal ik in dit be stek zwijgen. Eind van het liedje was in elk geval dat een raads- meerderheid besliste dat de ge meente de 3401 gulden zou be talen. Nu staat dus de verkoop van die omstreden ambtswoning voor de deur. Voor de gemeente is te hopen dat oud-wethouder Men ken. die toen categorisch wei gerde één cent te betalen, toch gelijk krijgt. Hij deed de zaak toen af met de opmerking dat het uitgevoerde werk de waarde van het pand zou verhogen, zo dat de gemeente daarvan te zij ner lijd toch de vruchten zou plukken. Ik ben benieuwd. Kabel-tv Ik zal de laatste zijn om te dur- ven beweren dat de aanleg van het kabeltelevisienet m Leiden vlekkeloos verloopt. Daarvoor heb ik de afgelopen maanden teveel feiten en feitjes gehoord over fouten die er gemaakt zijn. Ik hoef maar even op de - overi gens al weer opgeheven - boycot door de LWS te wijzen om a a n te geven dat soms op een weinig gedisciplineerde wijze de aan leg van kabels in flats werd uit gevoerd. Toch heb ik er behoefte aan om in dit bestek iets ter verdediging iian het gemeentebestuur aan te voeren. Zeker omdat hoofdre dacteur-directeur van Avrobo- de-Televizier Rein van Rooij meent de gemeente in een com mentaarkolommetje in zijn blad onderuit te kunnen halen. Ik ga maar even voorbij aan zijn persoonlijke gejeremieer en beperk me tot de strekking van zijn kritiek. Het komt erop neer dat hij de gemeente verwijt de zaak helemaal in eigen hand te ho\iden. "Het mocht geen kapitalistische zaak worden waar smeerlap pen geld aan zouden verdienen. De voorstanders van een com mercieel zakelijke aanpak wer den onder de vloer geveegd" Over het feit dat hij als Leidse inwoner bij vergissing nog niet op het kabelnet is aangesloten zegt hij: "Dat kan je overkomen in een stad als Leiden waar het geëngageerde gemeentebestuur meent alles zelf te moeten doen" Van Rooij zal ongetwijfeld veel kunnen vertellen over de Gooise matras, maar op wat hij in zijn blad aan de openbaarheid prijs geeft over het Leidse is toch wel iets af te dingen. Bijvoorbeeld het feit dat de gemeente de aan leg van het net geheel heeft uit besteed aan een bedrijf met een commercieel zakelijke aanpak, om maar even de ivoorden van Van Rooij te gebruiken. Dat "alles zelf doen" klopt dus niet. De klachten die hij op een rijtje zet vormen bovendien eer der een pleidooi om ook de aan leg maar in gemeentehanden te houden, omdat de bezwaren vooral gericht zijn tegen het particuliere aannemersbedrijf. Ik vraag me bovendien aj waarom Van Rooij er toch ken nelijk zo op tegen is dat een ge meente de exploitatie van open bare nutsvoorzieningen in ei gen hand houdt. Voelt hij mis schien ook voor de door hem zo bepleite commercieel zakelijke aanpak bij aardgas-drinkwa ter- en elektriciteitsdistributie? Het is te hopen dal Van Rooij spoedig zijn kabel-tv-aanslui- ting krijgt Dan kan hij zijn blik op bepaalde zaken misschien wat verruimen Politie In de laatste aflevering van de rubriek "Nieuwsspiegel" heeft u deze week kunnen lezen dat de politie onlangs bij een inval in een pension voor buitenlandse werknemers aan de Vierde Bin nenvestgracht een hond mee nam. "Puur uit gebrek aan per soneel. want het pension was nogal groot", was het commen taar van de politie achteraf. Ik had er geen idee van dat het met de bezetting van het Leidse politiekorps zo slecht gesteld was. Als dat zo doorgaat mogen ze straks naast het nieuwe poli tiebureau. aan de Langegracht ook wel een hondenkennel bou wen om alle trouwe viervoeters te huisvesten. Overigens deed de mededeling me denken aan het antwoord op de vragg waarom een Belgische gendarme altijd een hond meeneemt wanneer hij op pad gaat: "Twee weten meer dan één." Oordeel De Leidse hoogleraar in de Ja panseen Koreaanse taal-en let terkunde prof. dr. F. Vos heeft gisteren in de Stadsgehoorzaal de diesrede van de Leidse uni versiteit mogen uitspreken. In die rede ging hij onder meer in op het oordeel dat de Japanners hadden over de Hollanders in vroeger tijden. Bijvoorbeeld van de geleerde Hirata Atsuta- ne, die van 1776 tot 1843 leefde. Volgens hem lijken onze ogen op die van een hond. Maar er zijn naar zijn oordeel meer gelijke nissen. "Wanneeer zij urineren lichten zij één been op, zoals honden dat doen. En daar Hollanders zich overgeven aan erotische uit spattingen en drankzucht leeft geen van hen lang. Voor een Hollander is het even zeldzaam vijftig te worden als voor een Japanner om de honderd te ha len", aldus Atsutane. Als dat allemaal waar is, moe ten wij Hollanders vandaag de dag toch een stuk minder drankzuchtig en erotisch zijn dan een eeuw of twee geleden. L. GLIBBER

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3