~KÜTU Op tv komt een kinderjournaal Allegro is Austin III geworden samengesteld door Koos Post Sneeuw „De Klepperdoos" ZATERDAG 9 FEBRUARI 1980 EXTRA PAGINA 31 SPLINTERVRIJE VOORRUIT Geen verwondingen meer door het versplinteren van de voor ruit. Met deze (sterke) boodschap is de Sécuriflex-autoruit op de markt gebracht. Volgens im porteur Staalglas Service in Breda is het de eerste splin- tervrije voorruit. Wanneer bij een botsing het gezicht tegen de gelaagde Sécuriflex-voor- ruit slaat zal deze in geval van breuk een normale ster vertonen maar een kunst stoflaag aan de binnenzijde voorkomt dat splinters ver wondingen veroorzaken. Natuurlijk kan het gebeuren dat men bij hoge snelheden door de ruit heen stoot. Ook in dat geval is kq.ns op snijwon- den echter aanzienlijk kleiner dan bij normale gelaagde voorruiten. De dan openge scheurde bescherm/olie over lapt namelijk voor een groot deel de snijkanten van het glas. Deze opvallende autoruit was dezer dagen te zien op de Be drijfsauto-RAIIn feite staat de ontwikkeling nog in de kinderschoenen. Sécuriflex wordt op nog slechts zeer be scheiden schaal voor een be perkt aantal autotypen ge maakt door de Saint Gobainl Saint Roch groep Maar de mogelijkheden zijn groot. Niet alleen omdat het zo'n veilige ruit is, maar het principe van meer lagen maakt het ook mogelijk an tennes of (en eigenlijk is dat nog leuker) een praktische verwarming in te bouwen. En dat laatste heeft wel toekomst als we denken aan de koude momenten die we met schoon- krabben van bevroren voor ruiten hebben doorgemaakt British Leyland is hier British Leyland niet meer maar BL Neder land. Het is niet de enige naamsverandering die de Britse auto industrie doorvoert om wat verlost te raken van het ongelukkige beeld dat zich de laatste jaren bij het autokopend publiek heeft vastgezet. Daarom ook heet de derde editie van Allegro voortaan geen Allegro meer maar Austin. Zoals de Marina tegenwoordig alleen nog met Morris wordt aangeduid. In het vervolg wordt door het Goudse hoofdkantoor en de rest van de organisatie nog slechts over de Austin 1100,1300 en 1500 gesproken. Men weet dus dat daarmee de Allegro js bedoeld.... Natuurlijk is die naamsverandering niet de enige grond voor het uitbrengen van een derde editie. Alles bij elkaar heeft men aan de wagen zo'n kleine honderd kleine en grotere wijzigingen doorge voerd. Het meest in het oog vallend is het aanbrengen van een spoiler aan de voorzijde. Ook wel een beetje om de wagen een wat stoerder uiterlijk te geven maar meer toch om de luchtweerstand te ver kleinen waardoor een brandstofbesparing van naar schatting tien procent kon worden verkregen. De Austin III komt eind van de maand naar Nederland. Dan zullen ook de prijzen worden bekend gemaakt. Subaru heeft kortgeleden vol ledig gebroken met "het ver leden". Een verleden dat - ze ker in ons land - het merk niet zo bijster veel geluk heeft ge bracht. Het heeft hier door verscheidene oorzaken nooit echt vaste voet aan de grond kunnen krijgen. Aan de auto zelf lag het niet. De wagens die de Japanse indus triële gigant Fuji Heavy In dustries produceerde waren bijvoorbeeld niet minder dan de eerste produkten die Mit subishi naar ons land stuurde Die hadden om maar iets te noemen geen voorwielaan drijving, tandheugelbestu ring, onafhankelijke wielop hanging en dergelijke Toch kwam die "gestaalde per fectie" stevig in het Neder landse zadel te zitten terwijl Subaru in de marge moest blijven friemelen: enkele honderden auto's per jaar. We hebben het al eerder gezegd: de organisatie achter de auto is kennelijk belangrijker dan de wagen zelf. Dat is Subaru opgebroken. Geen wonder dat men in Hoofddorp, - waar de Neder landse nederzetting van Mi- suca Europe thans ijverig en enthousiast tracht de "jeugd zonden" weg te werken - erg gelukkig was toen een volle dig nieuwe lijn Subaru's hen in staat stelde abrupt met het verleden te breken. Of het helemaal lukt? Er drijven alweer wolkjes aan de hemel De geestdriftige ontvangst van die zogenaamde "nieuwe Subaru-generatie" kan niet volledig worden gehonoreerd door gebrek aan wagens. De fabriek kan het niet aansle pen. En de kwaliteit van de aanvra gen voor het dealerschap die nu ineens in Hoofddorp bin nenstromen houdt helaas geen gelijke tred met de kwantiteit. Er is meer kaf dan koren bij. Nog voldoende organisatori sche problemen derhalve rondom een overigens erg De pas kortgeleden geïntroduceer de "nieuwe generatie" van Suba ru - waarin ook een wagen met aandrijving op de vier wielen - is nu al uitgebreid met een sportie ve driedeurs versie: de 1600 SRX. Er zit dezelfde motor in die men ook in de coupé van de serie kan te rugvinden: 1600 cc - 86 pk. Een krachtbron die in deze zoge naamde "Swingback" goed is voor een top van om en nabij de 160 km per uur. De wagen is technisch verder gelijk aan de andere exemplaren van die nieuwe generatie. Hij werd onlangs voor het eerst tentoon gesteld in Brussel, hij komt dezer dagen naar ons land en zal dan zo'n 16.750 gulden moeten kos- aardig geworden Japanse au to. Evenals de andere auto's- bouwende landgenoten heb ben de heren van Fuji hun ogen goed de kost gegeven in Europa voor zij de lijnen van de nieuwe Subaru op papier zetten. Er is uiterlijk helemaal niets rpeer over van het vroegere echt-Japanse modelletje met het traditionele hoge rugge tje. Er staat nu een "Europe se" auto in de showrooms van Subaru. Leuk om te zien. Met een sierlijk lijntje. Met veel glas. En goed afgewerkt Dat is trouwens ook van binnen het geval. Het ziet er allemaal perfect verzorgd uit. Met een heel compleet dashboard, waarop we zelfs het reeds van Honda bekende elektroni sche autootje aantreffen dat met oplichtende lampjes aangeeft dat en waar er iets open staat: een deur, eën dek sel of een choke Althans in de vierdeurs 16UU GLF waarin wij een week hebben kunnen rijden. Geen radio, maar voor het overige een uiterst complete wagen. Met een soepele vijf-versnel lingsbak. Vier en vijf zijn overdrives. Wat goed te horen De stoelen zitten redelijk al hadden de zittingen wat lan ger gekund. Met de (traploze) verwarming zijn we nogal aan het stoeien geweest. Het was of te koud of te warm in de wagen. De aangename mid denweg hebben we niet kun nen ontdekken. De knoppen van verlichting en ruitenwis ser zitten handig op twee "sa tellieten" vlak achter het stuur De techniek is natuurlijk voor het overgrote deel overgeno men uit de voorgangers. We hebtien de grote pluspunten al genoemd: aandrijving van voren, tandheugelbesturing en onafhankelijke wielop hanging rondom. Over han teerbaarheid en wegligging derhalve niets dan goeds. Wat minder enthousiast waren we over de motor. Althans over zijn prestaties. De krachtbron was rustig ge noeg. Dat wel. En dat doet weldadig aan. Maar men ver wacht van zo'n 1600 cc motor toch wat meer pit. De wagen accelereerde vrij ma tig en met pijn en moeite konden we de naald van de snelheidsmeter op 135 krij gen. Verder wilde hij beslist niet. Nóg niet misschien. Want we hadden in Hoofd dorp een zeer jong exemplaar meegekregen. Maar een paar duizend kilometers op de teller. Zoiets kan nog losko men. Voorlopig viel het ech ter wat tegen voor een mid denklasser. Het verbruik was daarentegen verre van beroerd. In het ge wone dagelijkse huis-tuin- en-keuken-verkeer en dan nog in de winter ongeveer één op elfenhalf. Dat mag worden gezien. Natuurlijk, het kan nog beter. De fabriek zegt zelfs één op vijftien. Maar dan bij een constante snelheid van 90 kilorpeter per uur. Maar dat is een theoretisch cijfer. We vonden het zo al goed genoeg. Tenslotte de prijs. Op enkele guldens na zeventien mille. En dan nog een dikke vijf honderd gulden om de wagen voor de deur te krijgen. Dat is zeker niet goedkoop. Zelfs al krijgt men daar zo'n leuke, goed sturende en gemakke lijk hanteerbare middenklas ser voor. Drie kinderen van de Kardi naal Alfrinkschool (derde klas) uit De Zilk schrijven over "SNEEUW" Jantje heeft met. zijn vriendjes een sneeuwpop gemaakt. Het was een hele mooie sneeuw pop. De volgende dag kwam Jantje naar buiten. Hij ging naar de sneeuwpop kijken. Maar wat zag hij daan de sneeuwpop was gesmolten. Bedroeft ging Jantje naar huis. Zijn moeder vroeg wat er aan de hand was. Jantje zij wat er gebeurt was. Voor troost mag Jantje een ijsje kopen. Richard Stokman, Hoogduinweg 20, De Zilk. X Op een dag toen ik wakker werd keek ik uit het raam ik dacht dat ik sliep het sneeuwde het sneeuwt zij ik in mezelf ik rende naar mijn mama en pa pa die lagen nog te slapen. Ik schudde ze wakker en zei te gen mijn moeder kijk eens uit het raam het sneeuwt. Ik kle- de me aan en ging naar buiten er was nog niemand buiten er lag een grote laag sneeuw op het plein en ik probeerde een sneeuwpop te maken maar hij viel om ik stop ermee. Jolanda van Haaster, Oosterduiden 40, Noordwijkerhout. X Ik was naar huis gegaan want mijn tante kwam. Toen gin gen we een sneeuwpop ma ken. Toen hij klaar was gin gen we een hut maken. Van Sneeuw. We zetten een paal en nog een paal en toen kle den erop. Het was best warm: toen het half 6 was gingen we pannekoeken eeten. Toen ging me tante weg naar huis. En toen ging ik naar bed en ik droomden van sneeuw en ijs. Ronnie Hogenboom, Hafkenscheidtlaan, De Zilk. Mis ja. m Kijken jullie wel eens naar het "Journaal" op de tele visie? Als dat zo is, dan vind je het misschien wel interessant om te weten dat er dit jaar een kinder journaal komt. Dat jeugd-journaal zal 5 keer per week op de tv verschijnen. Het duurt telkens zo'n 6 minuten. Daarin kun je het nieuws zien en horen uit Nederland en de rest van de wereld. Maar dan zó ver teld, dat kinderen van de lagere school het goed kunnen begrij pen. Rook «o 'hof-1A s v.lW. y ^aur, &euk exocle Of 3 VOO h ho Je moet nog wél even geduld heb ben, voor het zover is. Het nieuwe jeugd-journaal gaat pas begin nen op 1 oktober. Dus na de grote vakantie. Paar vragen Nu we het toch over tv hebben: hierbij een paar vragen. De ant woorden graag opsturen vóór a.s. woensdag naar "De Klepper doos", Witte Singel 1, Leiden. Daar maken we dan een stukje van, zodat iedereen kan lezen wat jullie van de tv vinden. 1. Op welke dagen kijk je meestal naar de tv? En van hoe laat tot hoe laat? 2. Hoe laat gaat 's avonds de tv dij jullie aan? 3. Tot hoe laat mag je dan kijken? 4. Welke programma's vind je het leukst of het best? En waarom? 5. Welke programma's vind je het slechtst of het meest vervelend? Waarom? 6. Vind je dat er genoeg voor kinde ren te beleven is op de tv? 7. Wat zou je vinden van een jeugd journaal? 8. Vind je kinderprogramma's waarin Engels wordt gesproken vervelend? Of vind je ondertitels in het Nederlands niet erg? Als je nog iets anders over de tv wilt schrijven, dan mag dat er natuur lijk best bij. O ja, vergeet als je schrijft niet om je naam en leef tijd erbij te zetten. "De Klepperdoos", bedoeld Wil je ook iets in "De Klepper voor jonge lezers, komt elke za- doos" kwijt? Schrijf dan naar: terdag in deze krant. Medewer- Redactie Klepperdoos, Witte kers zijn Anneloes Bronsgeest, Singel 1, Leiden. Henk de Kat, Marijke Kool en Henk van der Post. Wat valt er te doen deze week? Zondag Elke zondag is er een voorstelling van het Leids Poppentheater, 's middags om half twee Middelweg 19c. Zondag 10 februari (morgen) In het LAK-theater aan het Leven daal 150 is er een kindervoorstel ling van het Pantomime-theater van Rob van Reijn, om 3 uur. Woensdag 13 februari In het museum voor Volkenkunde, Steenstraat 1, kan je om twee uur, op de afdeling Japan papier vou- In de Kapelzaal van K O draait de kinderfilm "het verlaten eiland" om half twee. De ingang van de kapelzaal is aan de Hazewind- steeg in Leiden (bij de Leidse Schouwburg). Rob van Reijn Zaterdag 16 februari In Alphen wordt in gebouw Nabij opgevoerd het kinderstuk "Dag Dromen". Aanvang twee uur 's middags.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 31