Leids bedrijf wellicht ontheffing parkeerverbod leidse agenda CÏÏÜBS e fr "iGBEffnn Twee plannen oude Leiderdorps raadhuis 'Pretty Things' bleek 'Dick Taylor' band... Dansgroep Van der Boon: wat monotoon STAD EN RAND ZATERDAG 9 FEBRUARI 1980 LEIDERDORP - Onroerend goed- adviseurs Verheij Mnltiproject bv heeft het gemeentebestuur van Leiderdorp twee plannen aange boden voor het oude dorp. De bv deed dat voor eigen rekening en risico. Ze nodigt het gemeentebe stuur nu uit voor een toelichting op de plannen, maandag 11 fe bruari om 19 uur in het kerkcen trum "De Menswording" aan het Heelblaadjespad. Het eerste'progressieve' plan. gaat er vanuit dat in de plaats van het oude raadhuis een combinatie winkels en woningen komt. In to taal 1375 vierkante meter winkel ruimte in zo n 17 eenheden plus 5 7 woningen in premie- en vrije sec torsfeer, zowel eengezinswonin gen als appartementen. In het 'conservatieve' plan twee is 1200 vierkante meter gereser veerd voor winkelruimte in twaalf eenheden, en 41 Woningen Het plan gaat er vanuit dat de oude bebouwing gedeeltelijk moet Nederlands Kamerorkest Ons land heeft slechts twee kame rorkesten, één bij de radio, dat zijn werkterrein tot daar beperkt. En het Nederlands Kamerorkest dat naar buiten optreedt en op vele plaatsen in ons land concer teert. Het heeft ook gisteravond zijn bestaansrecht bewezen tij dens het concert in de meesterse- rie van K. en O Het presenteerde een programma met (overwegend) Mozart en Haydn. De opvatting van dirigent Escher was temperamentvol en intelligent, maar ik miste in Mo zart de transparante "toets" Toch hoorde men een goede af werking, met aandacht voor de klassieke dynamische tegenstel lingen. Godfried Hoogeveen was cello-solist in het Concert van Haydn in D. Hij is van grote klas se: een prachtige toon, zijn vol maakte technische beheersing van dit Concert, maar, en dit is nog belangrijker, zijn muzikali teit, die bij hem vele facetten heeft. Ove de jonge pianist Fred Olden burg zijn we iets minder enthou siast. Zonder twijfel heeft ook hij een gave techniek. Interpretatief echter bleef hij in het eerste en tweede deel van Mozart's Concert in Es K.V. 449 te schools. In het langzame middendeel bijvoor beeld misten we muzikaal in zicht. Gelukkig toonde hij in het laatste deel een ontspannen crea tiviteit, waa'rmee hij toch ook weer het pleit wist te winnen. Het orkest was hier bijzonder geluk kig, stimuleerde in hoge mate, en we hoorden daar wat wij bij de solist aanvankelijk teveel moes ten missen. BEP RIJNDERS blijven staan. De dorpskern wordt dan aangepast om een deel van het oude raadhuis. Een ander deel wordt nieuwbouw. Multiprojekt stelt zich voor dat zich rond het oude raadhuis een "dorpsleven" gaat afspelen, pas send bij het grote winkelcentrum elders in het dorp doorzijn groot te. De adviseurs vinden dat zowel een conservatief als een progres sief plan moet worden bekeken Het progressieve plan voor het oude raadhuis in Leiderdorp. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG-LEIDEN - Tien jaar nadat het eerste verzoek aan B en W van Leiden werd gedaan, ziet het ernaar uit dat het loodgietersbedrijf De Vrind een ontheffing zal krijgen voor de parkeer- en inrijverboden die gelden voor de Be schuitsteeg en omgeving. Ook voor andere plaatsen in de binnenstad, als het bedrijf bij klanten moet zijn, zal De Vrind waarschijnlijk een ontheffing krijgen van even tuele parkeerverboden. LEIDEN - Een 35 meter hoge kraan heeft gistermor gen twee 'containers (noodlokalen) over het ge bouw van de Paulus-scho- lengemeenschap aan De Sumatrastraat getranspor teerd. De containers zijn bestemd als bibliotheekruimte waaraan de school een nij pend gebrek had. Het schoolbestuur wist daar 60.000 gulden voor vrij te maken. Of het zover komt, hangt af van een uitspraak die de Kroon moet doen over het verzoek van De Vrind. Het gemeentebestuur van Leiden is nog altijd niet van plan om het bedrijf, dat al bijna zestig jaar op de hoek van de Beschuit steeg en de Nieuwe Rijn is geves tigd, de gevraagde ontheffingen te verlenen. Daarom heeft De Vrind zich tot de Kroon gewend De Raad van State, adviesli chaam van de Kroon, hoorde gis teren in Den Haag zowel het be drijf als de gemeente. Op zijn beurt wint de Raad van Sta te ook adviezen in en die zijn voor het uiteindelijke besluit van de Kroon meestal van groot belang Welnu: zowel het provinciaal be stuur van Zuid-Holland als Rijkswaterstaat hebben voor De Vrind gunstige adviezen uitge bracht. Beide vinden dat het loodgietersbedrijf in eigen om geving en bij zijn klanten moet kunnen parkeren. De Vrind zou het eerste bedrijf in de binnenstad zijn dat over ont heffingen van parkeerverboden in het gebied binnen de zg. blau we zone beschikt. Het gemeente bestuur heeft, in afwachting van een al jaren geleden aangekon digde algemene regeling, nog geen enkel verzoek van een be drijf ingewilligd. Alleen bewo ners van de binnenstad zijn tot nu toe aan zo n ontheffing geholpen Zij mogen lang parkeren op plaatsen die voor kort-parkeren zijn bestemd. Geloofwaardige vertolking van 'Woyzeck' LEIDEN - "Pas op bij het gebruik van vruchten" was de enigszins voor meer dan eén uitleg vatbare titel van het eerste optreden in het openbaar van de op 17 okto ber 1813 in Goddelau geboren "toneelschrijver" Georg Büch- ner. Ook de door hem opgerichte "Gesellschaft der Menschen- rechte" zou zijn schaduwen via zijn toneelwerk, volgens sommi ge critici, vooruit hebben gewor pen. Niets lijkt inmiddels minder waar, wanneer we kijken naar "Woyzeck", dat gisteravond voor een redelijk bezette Leidse Schouwburg werd opgevoerd door de in Arnhem gevestigde toneelgroep "Theater". In een vertaling van GerThijs en Jochen Neuhaus en geregisseerd door de eerste, groeit Woyzeck (Guy La- vreysen-een prachtige rol) uit tot een volstrekt op zichzelf staand toneelwerk. Zonder enige twijfel heeft Bea Meulman (Marie) veel bijgedragen tot de geloofwaar digheid van enerzijds het stuk en anderzijds de toneelauteur. Die geloofwaardigheid kan de to neelauteur, meer dan 150 jaar na z'n overlijden in 1836 op 23-jarige leeftijd zeer goed gebruiken, om dat de tyfus verhinderde, dat hij zijn naam, anders dan met "Woy zeck", vestigde. Het lijkt daarom verantwoord, dat "Theater" ge kozen heeft voor een sterk realis tisch getinte interpretatie, waarin Jan Gorissen (Andres), Pauline van Rhenen (Margreth) en René van Asten als tamboer-majoor in de gelegenheid worden gesteld zich volledig met de tekst te iden tificeren. Het veel gehoorde ver wijt, dat een 23-jarige geen toneel kan schrijven en zeker met een jongeman, die z'n reputatie meer als intellectueel dan als toneelau teur wilde gaan vestigen, wordt in de rolvoering van de Theater acteurs en -actrices volledig weg gespeeld. Pim Peters had een verdienstelijke bijrol als le am bachtsgezel. Porgy Franssen, die teleurstelde in de Theater-inter pretatie van "Mensch Meijer", liet er gisteravond geen twijfel over bestaan in (het) "Theater" thuis te horen. "Opmerkelijk" is de kwalificatie, die past bij de rol van kapitein, gespeeld door ex- Ro-theater-acteur Jeróme Ree huis. BERT KOEKEBAKKER Wel is er voor bedrijven in de bin nenstad vorig jaar een regeling ingevoerd, die bevredigend werkt, zo vertelde gemeenteamb tenaar Van Zonneveld gisteren aan de leden van de Raad van Sta te. Bedrijven kunnen a la minute een ontheffing voor één dag krij gen als ze die voor hun werk zaamheden nodig hebben. Af te halen op het politiebureau; kos ten f 10,90 („uiteindelijk te beta len door de consument natuur lijk", merkte staatsraad Kapteijn op). Volgens De Vrind vergt deze regeling in de praktijk, vooral bij spoedklussen, te veel tijd. Uit angst voor de precedentwer king heeft de gemeente Leiden tot nu toe geweigerd De Vrind ontheffingen te verlenen. Als dit bedrijf geholpen is, kan je andere moeilijk weigeren, zo luidt de re denering. Maar volgens De Vrind valt de situatie van zijn bedrijf - loodgieterswerk in de binnen stad - nauwelijks met die van an dere bedrijven te vergelijken. Staatsraad Piekaar vroeg zich af waarom het zo lang heeft ge duurd, alvorens de gemeente Leiden een regeling voor de be drijven in het leven riep. Ambte naar Van Zonneveld weet dat voornamelijk aan personeelsge brek op de desbetreffende afde ling. Over de situatie van De Vrind merkte hij verder op dat dit bedrijf het beste uit de binnend- stad zou kunnen verdwijnen. De gemeente heeft De Vrind een plaats op het industrieterrein in de Merenwijk aangeboden. Deze vertelde na afloop van de zitting overigens daar wegens de hoge kosten waarschijnlijk niet op in te zullen gaan. LEIDEN - Een dertigjarige vrouw is gisteravond rond acht uur aangevallen in de Leidse Maarsmansteeg. Ze werd gesla gen door vijf jongens. Later bleek haar portefeuille verdwenen te zijn. Ze liep geen blijvend letsel LEIDEN - Iedereen, die dacht, dat Dick Taylor, Phil May, John Stax. Brian Pendleton en Skip Allan, de illustere le den van de voormalige Engel se formatie "The Pretty Things" gisteravond zouden optreden in het overvolle Leids Vrijetijdscentrum, kwam bedrogen uit. Slechts Dick Taylor was de enige "ex- Pretty Things" van de "Dick Taylor-band", die gister avond optrad. De overige le den: Robia Bibi (guitar), Pete McDonald (guitar/ex-Swer- ve). Peter Flaskell (ex-Pan- ties), Bob "Bleen" Jones en Ed Case (ex-999) op drums hadden even zoveel met hits als "Don't Bring Me Down". "Honey I Need", "Rosalyn", "Big Boss Man" en "Roa- drunner" te maken als u en ik. Een geagiteerde Dick Taylor had daarom voor de tourope rator, die volgens hem ver antwoordelijk was voor de naamsverwisseling, in de kleedkamer van het Leids Vrijetijdscentrum een mooi, niet voor herhaling vatbaar, scheldwoord in petto. De pers werd "goedmoedig" bedreigd als de (beschermde) naam van "The Pretty Things" gebruikt zou worden ipv "The Dick Taylor Band" Dat het publiek daartegen niet heftig protesteerde blijft het grote raadsel van dit concert. Nadat en passant de Spencer Davis- classic "Gimme Some Lo- vin", "Money" en "You Really Got Mc" op de bühne verkracht werden door vier niet op elkaar afgestemde gi taren, waagde de "Dick Tay lor Band" zich aan "Roa- drunner" Het is goed, dat Phil May, die van het nummer een Europese hit maakte, de ze toonzetting niet heeft ge hoord. Samen met "Wild Thing" (ex-Troggs/ex-Jimmi Hendrix) werd "Roadrunner" regelrecht het muzikale graf ingespeeld. Slechts "Johnny B Goode (Chuck Berry) en "Blue Suede Shoes" konden de toets der kritiek doorstaan. Voor "Green Onions", "Eve ryday" (Buddy Holly-classic) en de eigen compositie "Fra med" (Cell Block) willen we een uitzondering maken. De "Pretty Things" in het Leids Vrijetijdscentrum lijkt even ongeloofwaardig als Charles Aznavour in het LAK-theater of Frank Sinatra in de Leidse Schouwburg. Dat de aankon diging zichzelf derhalve niet heeft waargemaakt, nóch qua bezetting nóch qua optreden, leek gisteravond onont koombaar. In 1964, toen Dick Taylor net de band van z'n schoolvriend Mick Jagger had verlaten, was alles moge lijk. Zestien jaar later blijkt dit alles een illusie. Een tijd perk lijkt afgesloten. BERT KOEKEBAKKER Zaterdag Leiden Stadsgehoorzaal - "Luba Loves Lei den", muziekfestival, 13.30-23 uur. Leids Vrijetijdscentrum - Volksdansin- stuif 20 uur. Augustinus - Rapenburg 24, film: "Play it again, Sam", 21 uur. LAK-theater - Mimegroep, mekaniek, 20.30 uur. Schouwburg - 20.15 uur, '"t Kliekske" VVV - Stationsplein 210, start molen wandeltocht 10-15 km, 9-13 uur. Sanders - Levendaal/hoek Korevaar- straat, antiekmarkt, 9.30-17 uur. Zoeterwoude - "Ópen middag" van 10-12 van de kleuter- en lagereschool Klaverweide, Westeindseweg Voorschoten - Lindehoeve, fiikkerthea- ter: "Supertramp", 20 uur. Zondag Leiden LAK-theater - kindervoorstelling Rob van Reijn, 15 uur. Nieuwstraat 28 - cabaretier Nard Boer, 15 uur. Stadsgehoorzaal - koffieconcert K O, 11.30 uur. Middelweg 19c - kindervoorstelling Leids poppentheater, 14.30 uur. Maandag Ontevredenheid over verhuizing PvdA-wethouders LEIDEN - De gang van zaken rond de benoeming van het PvdA- raadslid Bordewijk als opvolger van wethouder Verboom is bij een deel van de PvdA-achterban niet in goede aarde gevallen. Op een ledenvergadering van de PvdA-afdeling Leiden, bleek gis teravond dat niet iedereen tevre den is met de ingrijpende wijzi ging in de verdeling van de wet houderszetels die door de be noeming van Bordewijk wordt teweeg gebracht. PvdA-fractievoorzitter Peters liet weten dat een meerderheid van de socialistische-raadsfractie een herverdeling van de wethouders zetels noodzakelijk vindt omdat Bordewijk geen geschikte kan didaat zou zijn om samen met wethouder Waal de sector wonen te beheren. Leiden Rapenburg 100 - Lëidse studente- nekklesia: "burgers in gareel", 20 uur. Rijksmuseum vooi Geologie - Hoog- landsekerkgracht 17, avondexcursie, 20 Stadhuis - gemeenteraad, afscheidsrede burgemeester Vis, 19.30 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkchoorstraat 17, film van Hitchcock, 20 uur. Ontmoetingscentrum - hoek Boshui- zerlaan, bejaardensoos Zuidwest, 14.30 Artsen Leiden - de weekenddienst begint za terdag om 0 uur en eindigt zondag om 24 Wijk 1 - Boerhavedistrict, Binnenstad noord, Groenoord, Kooi, Merenwijk: za: H.J. Klaassen, Witte Singel 69, tel: 123089. Zo: J. Rus, Middelstegracht 131, tel: 132500. Wijk 2 - Binnenstad-zuid, Tuinstadwijk, Professorenwijk, de Waard: za- V. van Luijk, Wasstraat 2a, tet 122522. Zo: E.K. Fogelberg, de Sitterlaan 18. tel: 132877. Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid west za A.L. van Ravestein-Weber, praktijk: Bevrijdingsplein 60, tel: 768918, privé: 01717-7050. Zö: B. Roos, Zocherstraat 1, tel: 766123. Voor de praktijk van de doktoren Groe- neveld, R. van Leeuwen. Meijer, Mein- ders, Tan, van Tol en Verhage, wordt de weekenddienst waargenomen van vrij dag 24 uur t/m zondag door. H.A.M. Meijer, Stokroos 1, tel: 122113, spreek uur zaterdag en zondag van 11-11.30 uur aan huis. Leiderdorp - za: H. van Wijk, v.d. Valk Boumanweg 198, tel: 890529. Zo: F Kemme, Grotiuslaan 12, tel: 893139, spreekuur za en zo van 12.30-13 uur, Ge zondheidscentrum, Florijn 10, tel: 901000. Voorschoten - za: B. Schotanus, Leid- seweg 305, tel: 071-766462. Zo: J.H. Vrij- enhoek, Bachlaan 1, tel: 2356. Warmond - F. Walenkamp, Dorpsstraat 45, Warmond, tel: 01711-10030. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 8-15 februari door apotheek Leiden Zuidwest, Brahmslaan 20, tet 763134 en apotheek Beker, Lijt- weg 4, tel; 1554C2. Indien het na 1 uur 's avonds niet meer mogelijk is om met het openbaar vervoer naar de apotheek te komen kan men, uitsluitend in spoedge vallen, van een taxi, tel: 122444. gebruik maken. Wijkverpleging Leiden - Interkruis. Middelweg 38, tel: ten noorden van de Rijn 13404, tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude Rd. - ge zondheidscentrum Berkenkade, Lei derdorp, tel: 410131, spreekuur ma t/m vrij van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel: 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel- 4641. Warmond - Zr. R. Koster, Helmstraat 43, tel: 02523-3137. Uit de discussie in de ledenverga dering bleek dat Bordewijk de enige kandidaat, binnen de so cialistische gelederen, was om Verboom op te volgen zodat een doorstroming van de PvdA-wet houders Van Dam en Tesselaar noodzakelijk werd om tot een ge schikte verdeling van de wet- houdersposten te komen. Het PvdA-lid De Vreeze liet zonder omhaal van woorden weten geen vertrouwen te hebben in Borde wijk als wethouder van finan cien. Hij noemde het onverant woordelijk om wethouder Van Dam van de post financiën weg te halen terwijl Leiden zulke enor me financiële problemen kent. Het PvdA-lid meent dat de wet houderswisseling tot grote fina- ciële problemen kan leiden. Een motie, van De Vreeze, waarin de PvdA-fractie werd gevraagd om de wethouderswisseling te her overwegen en tot een minder in grijpende wijziging te komen werd met een flinke meerderheid verworpen. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdkantoor Witte Singel 1 2311 BG Leiden. Postbus 54, 2300 AB, Leiden. Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgelden uitslui tend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 46,30 Kwartaalabonnement Per post f 64,15 Jaarabonnement f 173,70 J aarabonnement Per postf 245,10 Losse nummers f 0,65 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten. ZOETERWOUDE - Burgemeester Detmers van Zoeter woude opende gisteren de Klaverweideschooleen school voor kleuter- en lager onderwijs aan de We- steindsewegDe openingshandeling voerde de bur gemeester in sumenwerking met alle leerlingen van de nieuwe school uit. De kinderen zongen een lied waarbij ze de letters van de naam "Klaverweide" stuk voor stuk aan de burgemeester overhandigden. Deze hing op zijn beurt de letters op en verklaarde de school voor geopend. In zijn openingstoespraak bedankte Detmers het schoolbestuur, het oudercomité en andere instellin gen die met de bouw van de nieuwe school betrokken waren geweest. Bovendien prees hij Zoeterwoude gelukkig in deze tijden van zuinigheidsbeleid een school als Klaverweide te hebben kunnen bouwen. Detmers: "Niet dat dit nu zo n luxe school is, maar hij voldoet aan alle vereisten om te komen tot samemioe- ging van kleuter-en lager ondenvijs. Zoeterwoude is met dit gebouw zijn tijd ver vooruit. De wet die tot samenvoeging verplicht zal pas in 1983 van kracht worden". Leiden - Het is volgens het pro gramma van Dansgroep 'Kim van der Boon' de bedoeling om te we. ken met improvisa tie van beweging, stem, klank en materiaal en de relatie daartussen. Hoe dat er in de praktijk uitziet, kon men gis teravond in het LAK-theater te weten komen. Het pro gramma omvatte drie op zich zelf staahde onderdelen: 'Ge stoord', 'Rond' en na de pauze 'Over fotografie een bewe gingsstuk'. Ronduit moeilijk is het om de experimentele bewegingskunst van de in klassiek, modern en jazz bal let geschoolde Kim van dei- Boon als zodanig te karakte- nseren. Duidelijk wordt in ieder geval, dat zij doelbe wust naar nieuwe vormen zoekt. Het meest overtuigend lukt dat in het gedeelte na de pauze, in het in samenwer king met Marieken Verheyen onstane fotografieproject, waarin Kim van der Boon speelt met een tegen de ach tergrond van dia-opnamen van haarzelf. Dat levert aan vankelijk heel aardige vond sten op; helaas echter loopt dit programmaonderdeel al te monotoon uit op een confron tatie tussen danseres en foto grafe. Muzikaal werd Kim terzijde gestaan door Hans Mekel (blaasinstrumenten), Matthieu Keijser (slagin strumenten) en Ine Draaijer (zang). Als stemacrobatiek was de bijdrage van deze zan geres weliswaar bewonde renswaardig, maar mede dooi de duur ervan wekte dit pie pen, fluisteren, mompelen, gillen, smeksmakken enz. uiteindelijk toch wel irritaties WIJNAND ZEILSTRA op.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2