Koningin Elizabeth moet bezuinigen en ze is al zo zuinig v<2)(n) ^©(UIVtflnM ZATERDAG 9 FEBRUARI 1980 EXTRA PAGINA 23 LONDEN - De door de Britse regering aangekondig de bezuinigingen op de rijksuitgaven, waarbij ge hoopt wordt op een besparing van vier miljard gul den per jaar, zal ook het huishouden van de konink lijke familie niet ongemoeid laten. De experts van Buckingham Palace zijn al sinds augustus 1979 be zig uit te zoeken op welke posten bezuinigingen kunnen worden doorgevoerd, maar het blijkt niet eenvoudig te Zijn op het huishoudboekje van ko ningin Elizabeth te besnoeien. Om te beginnen is de koningin van nature toch al niet ge neigd haar vermogen over de balk te smijten. Ze groeide in de oorlog op en omdat haar vader, koning George de Zes de, zich in weinig van het Britse volk wilde onder scheiden (hij besloot om die reden zijn dochters Elizabeth en Margaret niet naar de vei ligheid van Canada te evacue ren), maakte zij al jong kennis met de volkswijsheid datv overdaad schaadt, zij het dan in koninklijke termen. - Ook zag zij hoe haar grootmoe der, koningin Mary, zich zo veel mogelijk hield aan de voorgeschreven oorlogsrapt- soenering en er zelfs op uit ging om op de koninklijke landerijen oud ijzer te verza melen voor de oorlogsindus trie. Aan de publiciteit van dit soort details zal het, goed functionerende public rela- tions-apparaat van Bucking ham Palace wel niet vreemd zijn, maar geen Engelsman zal zich niettemin ooit bekla gen over de schandelijke luxe die het Britse koningshuis zich zou permitteren. Wanneer koningin Elizabeth voor de weekeinden van Buckingham Palace naar Windsor gaat, zit zij vaak zelf aan het stuur van haar twaalf jaar oude Rover met een van haar honden achterin. In de koninklijke familie is ook al besproken om de prinsen de tocht van Londen naar Wind sor en terug niet per auto te doen maken, maar per trein, om benzine te sparen. Themostaat De paleiselijke public-rela- tionsbronnen weten verder te melden dat de cv-thermostaat in Buckingham Palace on langs vijf graden lager is ge steld (voor koningin Eliza beth geen grote opoffering omdat zij, zoals de meeste Britten, eerder de voorkeur geeft aan koel dan aan zwoel), dat er geen onnodige lichten worden aangelaten, dat er in verschillende vertrekken nog gestookt wordt door middel van antiek geworden elektri sche straalkacheltjes en dat er voor grote diners nu vaker gebruik wordt gemaakt van de diensten van Londense restauranthouders dan van de eigen keuken. Prins Philip heeft al moeilijk heden over zijn garderobe gehad met de accountants van het ministerie van finan ciën die het toezicht houden op de koninklijke boekhou ding voor zover het de rijks uitgaven betreft. Hoeveel van zijn maatkostuums konden op rekening van het rijk wor den geschreven en hoeveel niet? Men kwam overeen dat ongeveer een derde van zijn kleermakerskosten op het Rijk kon worden ver haald. Van de koningin is bekend dat zij haar toiletten meer dan eens draagt, zij het met dis crete tussenpozen. Toen zij zich verleden jaar voor haar staatsbezoeken aan islamiti sche landen in het Midden- Oosten een garderobe moest latèn aanmeten van lange jurken omdat de Arabieren,, althans in het openbaar, niet herinnerd willen worden aan blote vrouwenarmen of be nen liet zij diezelfde jurken na terugkeer inkorten tot wes terse lengte om ze opnieuw te kunnen dragen. Giften Ook moet zij haar Arabische gastheren en vrouwen teleur gesteld hebben met haar ko ninklijke giften die niet meer waren dan zilveren flacons ter waarde van maximaal dui zend gulden, terwijl zij zelf overladen werd met gouden armbanden, kettingen en horloges gekarteld met dia manten. Voor haar aanstaan de staatsbezoeken aan Zwit serland en Oostenrijk heeft zij bij haar drie couturiers in Londen 24 toiletten besteld die, volgens het paleis, tussen de 1600 en 4000 gulden per stuk kosten. Die toiletten be taalt zij uit haar eigen porte monnee en een zegsman van het paleis haast zich om er nog bij te vermelden dat ze natuurlijk wel wat prijzig zijn, maar dat ze gezien moeten worden als een compliment aan het land dat de vorstin be zoekt. Misschien zoals ie mand het als een verplichting ziet om het dure warenhuis Harrod's een eer te bewijzen door in een Rolls Royce voor te rijden. Wat kost het Britse vorstenhuis de belastingbetaler? De rijksbegroting trok er verle den jaar 11,5 miljoen gulden voor uit. Dat bedrag moet ge zien worden als een subsidie en een tegemoetkoming in de kosten die het koninklijk huis moet maken om zijn publieke functies uit te oefenen. Uit ei gen middelen betaalde ko ningin Elizabeth het afgelo pen jaar bovendien een half miljoen gulden voor de offi ciële uitgaven van de herto gen van Gloucester en Kent, prinses Alexandra en de sto koude prinses Alice. Lonen Uit de 11,5 miljoen van het Rijk worden voornamelijk de lo nen en salarissen betaald van de 350 personeelsleden in dienst van het hof (dertig jaar geleden telde de hofhouding nog 500 leden) van wie velen George de Derde werd afge sloten. Deze stond het vruchtgebruik van de domei nen af in ruil voor een vast in komen. Overigens bestaan deze domeinen niet alleen uit bossen, heide en jachtgron- den, maar ook uit niet onaan zienlijke brokken van de duurstewijken in Lon den. Natuurlijk is koningin Eliza beth niet armlastig. Ze betaalt geen inkomsten- of vermo gensbelastingen en haar be zittingen zyn vrij van succes sierechten. Uit het hertog dom van Lancaster heeft zij alleen al een jaarlijks netto- inkomen van 2,5 miljoen gul den en over het rendement van de investeringen van het koninklijk vermogen wordt uiteraard het diepste stilzwij gen bewaard. Daarom kwam het bij de Brit ten nogal kras over dat prins Philip enkele jaren geleden tijdens een televisievraagge sprek in de Verenigde Staten zei dat het Britse koninklijk huis bankroet dreigde te gaan. Temeer omdat iedere Brit op de hoogte is van de fabelachtige schilderijencol lecties, de postzcgelverzame- ling die wellicht de kostbaar ste ter wereld is, en de unieke juwelen die zich in het ko ninklijk bezit bevinden. Zegslieden van het paleis wij zen er echter op dat deze col lecties niet het persoonlijk bezit zijn van de koningin, dat zij ze niet van de hand kan doen wanneer zij dat wil en dat ze meer gezien moeten worden als een super kost baar en onvervreemdbaar le gaat dat zij verplicht is in stand te houden. Toen er geruchten opdoken dat het persoonlijk vermogen van de koningin geschat werd op tussen de 200 en 400 miljoen gulden, liet zij via een zegs man weten dat „deze voor stelling van zaken zeer over dreven" was. En dan te weten dat de Britse pers het vermo gen van koningin Juliana schat op ergens tussen de vier en 40 miljard gulden. Door Koningin Elizabeth tijdens het uitspreken van de troonrede (foto links). Op de foto rechts een gezellig onderonsje van de Britse vorstin en de ex-premier van CanadaPierre Tru de au. Henk Leffelaar (elektriciens, chauffeurs, tuinlieden en monteurs) lid zijn van de vakbond van overheidsdienaren en wier lonen regelmatig met die van de overige ambtenaren wor den opgetrokken. De hogere functies, waarvan er vele exo tische benamingen hebben zoals Ladies van de Slaapka mer, de Staats-Assistent voor Uitnodigingen, de Verzorger van de Zwanen, worden waargenomen door personen die rijk genoeg zijn om geen onderscheid te hoeven ma ken tussen de eer van hun functie en hun inkomen, want zij worden hoogstens symbo lisch gehonoreerd. Behalve voor de uitgaven voor openbare functies van de ko ninklijke familie en de loon lijst van de hovelingen, is de Britse schatkist echter ook nog verantwoordelijk voor het in stand houden van vijf paleizen, het koninklijk jacht Brittannia, een handjevol ko ninklijke vliegtuigen, waar onder twee helikopters, en de koninklijke trein. De paleizen kostten het afgelo pen financiële jaar ongeveer 17 miljoen gulden aan onder houd. De onroerend-goed- belasting op Buckingham Palace komt dit jaar alleen al op bijna een half miljoen - te betalen aan de Londense wijkraad Westminster. Het koninklijke jacht Brittan nia, met een bemanning van 277 koppen, werd in 1954 ge bouwd voor (toen) bijna 20 miljoen gulden en kostte in de jaren 1974 tot '79 vijftig mil joen gulden om het reilend en Schatkist Daar staat tegenover dat de Britse schatkist jaarlijks 25 miljoen gulden opstrijkt aan inkomsten uit de kroondo meinen, dankzij een overeen komst die al met konine zeilend te houden. De rege ring voert echter aan dat het schip in oorlogstijd ingezet kan worden als een hospitaal schip voor 350 patiënten, en dat het in de afgelopen jaren ook heeft deelgenomen aan oceanografische waarne mingsexpedities. Koningin Elizabeth maakt er vaak ge bruik van wanneer zij afgele gen oorden bezoekt, zoals de Fidji Eilanden, waar de ac- tijpommodatie aan land ^problemen oplevert. RHENEN - Koningin Juliana hebben de souvenirfabrikan ten ruim in voorraad, maar Beatrix moet snel worden aangemaakt. De huidige vor stin had nog maar net haar toespraak tot het Nederlandse volk beëindigd of de souvenir industrie begon op volle toe ren te draaien. Lepeltjes, be kers, schalen en zelfs vinger hoeden met het portret van koningin Beatrix moeten ruim vóór 30 april klaar zijn. Beatrix houdt Bart Drost dag en nacht bezig. De 62-jarige voorzitter van de Vereniging van Souvenir fabrikanten neemt stapels foto's door op zoek naar de perfecte foto van de kroonprinses. Een voordeel heeft hij. „Ze is gelukkig niet zo veel veranderd. Dat komt natuurlijk door die bolle toet van haar". Drost, die in het Gelderse Rhe- nen een eigen souvenirbedrijf heeft, verwacht een grote toe loop op de herinneringsarti kelen. ,J£r zal meer geld door de mensen ingestoken worden dan bij de vorige troonswis seling. Toen ging het allemaal uit een smalle beurs, we wa ren veel armer. Het goedkope spul, dat noemen wij het weg- smijtspul, daar heeft men nu minder interesse voor. Men vraagt goede gebruiksarti kelen zoals bekertjes, lepeltjes vaasjes en bordjes. De mensen hebben het liefst een ding dat waard is om gezien te worden en dat ook nog duurzaam is". Hoewel de koninklijke artike len" eigenlijk maar bijzaak zijn in de souvenirsbranche is Bart (62) en Florus (23) Drost: souvenirfabrikanten. het duidelijk dat op dit mo ment iedereen in het bedrijf van Drost met de troonwis- seling bezig is. Vuilzwarte mannen in donkerblauwe overalls slaan met veel la waai sierlijke vormen in weerbarstig metaal. Een doffe dreun van een stansmachine is de eerste bewerking van rinkelende theelepeltjes'waar straks een portret op wordt gedrukt. De troonwisseling heeft ook Drost overvallen. „Wij wisten er niks van, maar dat geeft niet. We kunnen erg snel om schakelen. We zijn van nie mand afhankelijk. Alles wat we nodig hebben maken we zelf'. De ontwerper speelt een belang rijke rol bij het vervaardigen, van de lepeltjes, vaasjes etc. ,Hij gaat eerst een aantal schetsen maken. Daar kiezen ■wij er dan een van uit die hij verder gaat uitwerken". De ontwerper vervaardigt ver volgens een model van klei dat wordt afgegoten in kunststof. De graveur maakt tot slot stempels die we in het metaal drukken. Niet elke foto is bruikbaar voor een ontwerp. We proberen met zo weinig mogelijk lijnen, zo veel moge lijk te zeggen". De troonwisseling vormt een hoogtepunt voor Drost en zijn medewerkers. .Zo iets heb je maar eens in de zoveel jaar. Dat betekent datje in dat jaar een meevallertje hebt". Volgens de souvenirfabrikant loopt het Nederlandse volk warm voor het koningshuis en voor zijn herinneringssnuis terijen. Alleen van uitge sproken monarchie-haters kun je niet verwachten dat ze het kopen". Drost is voorstander van de mo narchie en denkt dat Beatrix als hoofd van het Koninklijk Huis het net zo goed zal doen als haar moeder. Jk hoop van harte dat onze Beatrix net zo veel sympathie van het volk krijgt als haar moeder. Het karakter van Beatrix zal na tuurlijk een rol spelen, maar ik mag haar wel. Ze heeft al tijd wel vw uan een vlotte meid". T.rost heeji de astrolo- gie-boeken erop nageslagen. ,Jiet is een Waterman, daar om heb ik wel redenen om aan te nemen dat het niet slecht zal gaan. Watermannen hebben over het algemeen geen problemen met het omgaan met mensen. Ze zijn meestal ook erg voortvarend. Ze zal misschien een beetje een fla puit zijn maar dat zit in haar karakter". De leden van het Koninklijk Huis vinden het volgens Drost wel leuk om hun afbeelding op lepeltjes, vaasjes, bekertjes en borden te zien. ,Het feit dat het goed verkocht wordt, is voor hen een teken dat ze wor den bemind". Drost maakt de komende dagen duizenden herinnerings- voorwerpen. En hij is niet bang dat hij er mee blijft zit ten. „Wij lopen geen risico. Bij een wereldtentoonsteling of de Olympische Spelen is dat soms wel het geval. Er zal al tijd vraag naar blijven be staan. Als Juliana of Beatrix nu eens zouden sterven vóór de troonwisselingdat is het ergste dat je kunt bedenken, dan nog zullen de mensen in de artikelen geïnteresseerd blijven". Koninginnedag zal volgens de voorzitter van de Vereniging van Souvenirfabrikanten dit jaar natuurlijk extra uit bundig worden gevierd. Drost zal zelf van de partij zijn. Jk ga vlaggen en zeker met een oranje wimpel erbij. Alle Ne derlanders zullen zich om dat ene gezin scharen". RIEN FLORIS

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 23