LEIDSCH DAGBLAD „Loonoverleg snel hervat Backer mogelijk van Leiden naar Brabant Rijk wil met Groningen snel praten over steun Problemen bij Hofnar en Van Gelder Olietanks moeten uit duingebied Van Agt: Waarheen met 5 mei? ZATERDAG 9 FEBRUARI 1980 OPGERICHT 1 MAART 1860 36085 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VALKENSWAARD (ANP) - Bij de sigarenfabriek Hofnar in Valkenswaard zullen de komende jaren maximaal 150 arbeidsplaatsen verdwijnen. Dat is nodig in verband met de stagnerende sigarenmarkt. Dit heeft Fred Beerenpoot van de Unie BLHP gister middag meegedeeld. Bij Hofnar werken nu 350 men sen. De vermindering van het aantal arbeidsplaatsen zal een geleidelijk verloop krijgen. Er zal naar wol den gestreefd ge dwongen ontslagen te ver mijden. Van Gelder De financiële moeilijkheden, van het papierconcern Van Gelder kunnen ook gevolgen krijgen voor de tot dusver buiten schot gebleven ver pakkingsdivisie. Met name in de vestiging Leeuwarden is op korte termijn geld nodig om op instorten staande ma chines te vervangen om de marktpositie en de circa 300 arbeidsplaatsen te behouden. Dit staat in het blad van de FNV-bond "Druk en papier" Van Gelder dat zich praktisch met huid en haar aan de schuldeisers (onder meer banken) heeft moeten verko pen, wil eerst de papierdivisie gezond maken, omdat anders misschien het hele concern ten onder gaat. Dit heeft ge volgen voor de op zich renda bele verpakkingsdivisie van Van Gelder, met vestigingen in Franeker, Rotterdam en Leeuwarden. Felix Cohen zou meeverhuizen (Van één onzer verslaggevers) WASSENAAR - De ondergrondse opslagtanks voor huisbrandolie in het Wassenaarse duingebied Kievitsduin moeten óf verdwij nen öf worden volgestort met zand. Ze mogen in elk geval niet meer worden gebruikt voor het doel waarvoor ze destijds zijn neergezet. Dit blijkt uit een aantal uitspraken van de Kroon, die daarmee het provinciaal bestuur van Zuid- Holland in het gelijk heeft ge steld. Al eerder hadden Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland de bewoners van Kievitsduin la ten weten dat ze van de tanks geen gebruik meer mochten ma ken. Daarop gingen vijftien be woners in beroep bij de Kroon. De tanks liggen in een waterwinge bied van de Leidsche Duinwater Maatschappij. De vrees bestaat dat bij lekkage van de tanks het water vervuild zou kunnen wor den. Voor de bewoners betekent het besluit dat zij hun huizen op andere wijze dan met gebruik making van olie zullen moeten gaan verwarmen. Bijvoorbeeld door op aardgas over te schake len. De bewoners kunnen om schadevergoeding vragen omdat de tanks in Kievitsduin al aanwe zig waren voordat het gebied voor de waterwinning werd aan gewezen. Driesen v. Duyn b.v. JUWELIER-ANTIQUAIR In- en verkoop, taxatie van antieke en oude Juwelen, zilveren voorwerpen Aan huls te ontbieden Breestr. 89, Leiden, tel 123313 Af en toe zon In de ochtend af en toe zon. In de mid dag en avond toenemende bewolking gevolgd door regen. Tot matig, kracht 4 toenemende wind uit zuid-oost tot zuid. Aan de kust later krachtig, windkracht 6. In Zeeland en Holland in de avond draaiend naar zuidwest. 10 februari Zon op: 8.05 uur; onder: 17.40 uur Maan op: 2.35 uur; onuer: 12.09 uur Hoogwater te Katwijk om 9.02 en 21.45 uur, laagwater om 4.33 en 17.08 uur. Zon op: 8.03 uur; onder: 17.42 uur Maan op: 4.30 uur; onder: 12.46 uur Hoogwater te Katwijk om 10.11 en 23.02 uur, laagwater om 5.41 en 18.20 uur. (Van één onzer verslaggevers) LEIDEN - Backer Co bv, een fa briek voor bakkerijgrondstoffen, vertrekt zeer waarschijnlijk be gin maart uit Leiden naar de Noordbrabantse plaats Made Het bedrijf heeft 57 mensen in dienst. Backer is al 132 jaar in Het bedrijf van Backer aan de Derde Binnenvestgracht. Leiden gevestigd. De laatste ja ren huist Backer in het oude pand van Clos en Leembruggen aan de Derde Binnenvestgracht. Moge lijk vertrekt ook Felix Cohen bv, een importeur van zuidvruchten, die ruimte in dit pand huurt, uit Leiden als Backer naar Made af reist. Backer is een goede klant van Felix en deze bedrijven wer ken veel met elkaar samen. Bij Felix werken dertig mensen. Vakbondsbestuurder Gijs Honing van de industriebond FNV noemt de verhuizing van Backer "de zoveelste aanslag op de in dustriële werkgelegenheid in de regio Leiden". De vakbond heeft gisteren een brief op poten op de post gedaan waarin men de direc tie van Backer verwijt heen te walsen over de beloofde inspraak voor het personeel in de verhuis plannen. Vóór volgende week vrijdag wil de bond weten of er alsnog overleg komt. "Zo niet, dan gaan we ons beraden over nadere stappen" aldus een ver ontwaardigde Gijs Honing. Hij heeft de indruk dat "de directie van Backer reeds zoveel voorbe reidingen getroffen heeft dat er geen weg meer terug is. Daar zijn we ontzettend kwaad over". Het personeel van Backer is in een kersttoespraak meegedeeld dat Backer verhuisplannen heeft. "Definitief uitsluitsel zouden we op maandag 3 maart krijgen", al dus een personeelslid van Bac ker. Precies op zaterdag 1 maart zal de meubelfabriek Exzoma haar pand in Made voor een klei ner pand verruilen. Een gemeen tewoordvoerder van Made ver klaart met stelligheid dat Backer naar zijn gemeente komt in het gebouw van Exzoma. Een perso neelslid van de meubelfabriek bevestigt de transactie. Toch noemt directeur R. Diepen- brock van Backer Co bv de aanstaande verhuizing naar Ma de volkomen uit de lucht gegre pen. "Wij willen weliswaar ver huizen maar we hebben geen concrete plannen op de korte termijn. Misschien verhuizen we over twee jaar, misschien pas over tien jaar". Volgens directeur Diepenbrock vallen er "bij een eventuele ver huizing" geen ontslagen. "We zijn een zeer gespecialiseerd bedrijf, en wij zijn verknocht aan het per soneel. Het personeel heeft erg positief gereageerd op de ver huisplannen. Dc mensen gaan allemaal mee". Navraag onder het personeel en een vakbonds vergadering, afgelopen dinsdag, leert echter dat lang niet alle werknemers van Backer geluk kig zijn met het vertrek naar Ma de. Directeur Diepenbrock gebruikt onder meer als argument voor de verhuisplannen dat zijn bedrijf "eigenlijk niet thuishoort in een woonwijk zoals Noordvest. Bac ker veroorzaakt stankoverlast. Directeur T. van Rietschoten van Felix Cohen bv vindt dat "een verhuizing van Backer een over weging zou kunnen zijn om ook te verhuizen." Felix en Backer hebben een gezamenlijk trans port. Van Rietschoten zegt overi gens "nog niet te weten dat Bac ker naar Made gaat" DEN HAAG (GPD) - Het gesprek tussen werkgevers en werknemers over het arbeidsvoorwaardenoverleg in de Stichting van de Arbeid zal nog volgende week kunnen worden heropend. In de loop van de week zal het kabinet de plannen om drie tot vier miljard gulden te bezuinigen aan de sociale partners en de Tweede Kamer aanbieden Dat heeft minister-president Van Agt de Tweede Kamer gisteren la ten weten. Het kabinet heeft de be sprekingen nog niet afgerond, zo zegt Van Agt, maar zal dat op een zodanig tijdstip doen dat het be raad in de Stichting van de Arbeid volgende week nog kan worden hervat. Over de inhoud van de voorstellen wilde Van Agt gisteren op zijn we kelijkse persconferentie nog niets zeggen. Hij sprak van een gestage voortgang van het overleg. Het ka binet heeft de afgelopen week driemaal over de bezuinigingen ge sproken. Eind vorig jaar werd het overleg in de Stichtifig van de Arbeid afge broken omdat werkgevers en werknemers het niet eens konden worden. Begin januari kwam het kabinet daarop met een loonpauze, om intussen de tijd te hebben voor het opstellen van een bezuini gingsprogramma. jongeren, het te betreuren dat de werkgevers en werknemers geen moeite doen om opnieuw tot af spraken te komen. Delen van het „bijna-akkoord" van december verdienen het om gered te worden zegt hij. Enige duizenden mensen kwamen gisteren met speciaal ingezette treinen naar de FNV-demonstratie in Gro ningen. DEN HAAG (GPD) - Minister-president Van Agt wil zo vlug mogelijk een gesprek met het college van GS van Groningen. Het kabinet is het gisteren in hoofdlijnen namelijk eens geworden over een pakket steunmaat regelen voor de werkgelegenheid in deze provincie, zo deelde de minister president mee na het kabinetsbe raad. Spoed Op 10 maart loopt de loonpauze af en dan zouden de sociale partners het dus eens moeten zijn over een nieuw arbeidsvoorwaarden beleid. De Tweede Kamer heeft afgelopen week de regering tot spoed ge maand, om nog de tijd te hebben om zich voor 10 maart over de plan nen uit te kunnen spreken. Van Agt zei gisteren dat in het be raad ook de nieuwe cijfers over de economische ontwikkeling van ons land zijn betrokken. De Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling, de club van rijke landen, becijferde deze week dat de groei van de Nederlandse econo mie niet 0,1 procent is, zoals het Centraal Plan Bureau (de rekenaars voor het kabinet) beweert, maar 1 procent. In geld omgerekend betekent dat een „meevaller" van drie miljard gulden. Maar premier Van Agt zei dat het kabinet vooralsnog blijft uitgaan van de cijfers van het Cen traal Plan Bureau. Loonmaatregel Wanneer de sociale partners het in het nieuwe overleg niet eens wor den, zal het kabinet vrijwel zeker met een loonmaatregel voor de rest van dit jaar komen. Minister Albe- da (sociale zaken) heeft al laten we ten dat dan voor mensen met zwaar en onaangenaam werk en voor de laagste inkomensgroepen wat ex tra's zal worden gedaan. Albeda zegt in een interview in „Warempel'het blad van de CNV- Over de aard en de omvang van het pakket wilde Van Agt gister avond niets zeggen. Wel noemde hij als concrete punten een ver snelde uitvoering van het kolen- vergassingsproject en hij zei dat de premies op investeringen in Groningen evenals in de Lim burgse mijnstreek, met tien pro cent worden verhoogd vari 25 tot 35 procent. Hoeveel arbeidsplaatsen de maat regelen samen zullen opleveren en hoeveel geld het gaat kosten, wordt pas bekend gemaakt in het gesprek met Groningen of mei de hele Bestuurscommissie Noor den des Lands. De maatregelen „Moskou maakt propaganda voor Olympische Spelen" DEN HAAG (GPD) - Premier van Agt vindt dat de regering van de Sowjet-Unie de Olympische Spelen gebruikt om propaganda te maken voor haar politiek sys teem. Ook al zou men graag wil- Amerika eist verplaatsing zomerspelen LAKE PLACID (GPD) - In aanwe zigheid van twee zwijgende Rus sische afgevaardigden heeft Ro bert J. Kane, de voorzitter van het Amerikaanse Olympische Comi té, gisteravond tijdens een bij eenkomst van het Internationaal Olympisch Comité (IOC) in Lake Placid officieel geëist dat de Zo merspelen niet in Moskou wor den gehouden. „Er moet een andere stad worden aangewezen omdat het contract tussen het IOC en Moskou is ver broken", aldus Kane. „Indien er dit jaar geen andere plaats kan worden gevonden dienen de Spelen helemaal te worden afge last" die de regering voor ogen staan moeten wel passen in het Inte graal Structuur Plan. Commissaris van de Koningin in Groningen mr. E. H. Toxopeus zei gisteravond in een reactie dat hij eerst overleg wil in het college van Gedeputeerde Staten, voor dat er wordt beslist over de uit nodiging van de regering. Zoals gemeld, hebben de Groninger Staten in een motie uitgesproken dat het college van GS voorlopig niet met de regering mag pra ten len dat sport en politiek geschei den zijn, er is reden om te ver wachten dat de Sowjet-Unie de Spelen zal gebruiken ter legiti matie van haar regime, aldus Van Agt. Hij haalde een brochure aan, die de Russische autoriteiten in een oplage van een miljoen exemplaren verspreid zouden hebben. Volgens dit werkje „is het besluit om de eer van de Olympische Spelen te geven aan de eerste socialistische staat ter wereld het bewijs van de algeme ne erkenning en van het histo risch belang en de juistheid van het beleid van de Sowjet-autori- teiten". Staatssecretaris Van Eekelen (de fensie) vindt een boycot van de Olympische Spelen „een van de weinige doeltreffende middelen om de Sowjets tot matiging te bewegen, omdat men Moskou treft op een prestige-object en een boycot de meeste kans heeft dat onze afkeuring bij de Russi sche bevolking doordringt". Van Eekelen vindt het te gemakke lijk om te zeggen dat sport en po litiek niet met elkaar moeten worden vermengd. „In veel lan den is pport geheel een staatszaak geworden. Het organiseren van de Spelen is een visitekaartje voor een respectabel land aldus Van Eekelen. Nederlandse jeugd aan kop met roken UTRECHT (ANP) - In geen land ter wereld wordt door jonge mensen zoveel gerookt als in Nederland. Dc meisjes overtreffen daarbij de jon gens. Uit een onderzoek (10.000 personen) in Zoeter- meer naar risico-aanwijzin gen voor hart- en vaatziekten is gebleken dat van de jon gens in de leeftijd van vijftien tot twintig jaar bijna de helft rookt. Van meisjes in dezelfde leeftijdsgroep rookt zelfs meer dan de helft (54 pro cent). Volgens een van de onderzoe kers zijn deze gegevens daar om zo verontrustend omdat juist deze leeftijdsgroep re delijkerwijs is aan te pakken om rookgewoonten uit te bannen. Hij moet dan ook constateren dat antirook campagnes niet het beoogde effect hebben gesorteerd. Leidsch Dagblad Qmii krant bworgd? Bal dan Maandag t/m vrijdag van 18.00-19.30 uur. Zaterdags van 16.00-18.00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 210221 Of 144941. Minister Ghotbzadeh van buitenlandse zaken heeft ge zegd dat hij desnoods geweld wil gebruiken om de bezet ters uit de Amerikaanse am bassade in Teheran te ver wijderen. Vóór hij daartoe overgaat moet er echter eerst een besluit van de revo lutionaire raad van Iran over de bezetting worden genomen PAGINA 9 Nederland ontvangt dit jaar 2 miljard meer uit de export van aardgas PAGINA 7 Nederlands tennisteam praktisch kansloos tegen Spanje in strijd om de Davis Cup PAGINA 11 Recepten voor een recrea tieve stad op PAGINA 19 Günter Draude verdient grof geld aan atoombunkers PAGINA 21 Koningin Elizabeth van Groot-Brittannië moet be zuinigen en ze is al zo zuinig PAGINA 23 Als de Olympische Spelen niet doorgaan, betekent dat ook voor de elektronica-in- dustrie een grote klap PAGINA 27 Jaap van der Doef: "De PvdA kan ook rekenen" PAGINA 29 Autonieuws en Klcpperdoos OP PAGINA 31 Amsterdam verontrust over plaats Postbank DEN HAAG (GPD)- Burgemeester W. Polak van Amsterdam heeft minister-president Van Agt on dubbelzinnig duidelijk gemaakt dat de hoofdstad niet wil dat de nieuwe Postbank voor een deel in Leeuwarden wordt gevestigd Van Agt zei vrijdag dat de bur gemeester hem „zijn standpunt zeer duidelijk heeft ge maakt" Volgens geruchten in politiek Den Haag zou de regering de Post bank, de toekomstige samenvoe ging van Postgiro en Rijkspost spaarbank, voor een deel in Am sterdam en een deel in Leeuwar den willen vestigen. Amsterdam heeft steeds geëist dat de Post bank geheel in de hoofdstad komt.s Van Agt zei zich de problemen te kunnen voorstellen, „maar er moet een voorstel komen dat voor allen aanvaardbaar is", zo voegde hij eraan toe. Ben W van Amsterdam hebben het kabinet al een verontruste brief geschre ven. DEN HAAG (ANP) - De organisa ties van verzetstrijders in de Tweede Wereldoorlog gaan zich beraden over het voortbestaan van de 5-mei-vieringen in ons land. Begin juni is daarover een congres in Eindhoven, waar voor groepen jongeren uit alle provin cies worden uitgenodigd. Ook in ternationale verzetsorganisaties wonen het congres bij. Heeft het zin om - 35 jaar na de oor log - met het bevrijdingsfeest door te gaan en zo ja in welke vorm muet dat gebeuren, zijn belangrijke theama's tijdens dit driedaagse congres. De oud-ver zetstrijders vinden wel, dat de jongeren „het vaandel in de strijd tegen regimes als dat van Hitier moeten overnemen"

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 1