Dio Degenaars wil top in drie jaar bereiken IJshockeyploeg vreemde eend in bijt bij Spelen Filippo en Ten Brinke vandaag vrienden, morgen 'Vijanden". Spartaan-gewichtheffer naar WK voor junioren U.V.S. - HILVERSUM Heren van Leython en LUSY delen in volleybalcompetitie Dames Foreholte met één been in de eredivisie handbal SPORT PAGINA 13 Vier Leidenaars naar NK gewichtheffen LEIDEN - Dio Degenaars zal on danks zijn promotie niet deelne men aan de nationale individuele kampioenschappen eerste klasse die zondag in de Nijmeegse sporthal 'De Neerbosch' worden gehouden. De jonge Leidenaar wordt in verband met de op 8 maart geplande clubkampioen schappen gespaard. LKV de Spartaan vaardigt 4 deelnemers naar de NK in Nijmegen af: Bart Zwart, Herman Filippo, John ten Brinke en Arie Swagers. Dirk van 't Riet en Thomas Brandt zullen achter de coulissen proberen de gewichtheffers zo optimaal mo gelijk aan de halter te krijgen. Herman Filippo is in de categorie tot 87 V2 kilo titelhouder. Dit jaar zijn z'n voornaamste concurren ten de Bredanaar De Weis en clubgenoot John ten Brinke. De laatste: "Normaal gesproken moet Herman zomaar kampioen worden, maar in een wedstrijd zoals zondag spelen andere din gen mee. De spanning bijvoor beeld". "Theoretisch ben ik al kampioen verklaart Herman Filippo zelf die in zijn carrière al acht Neder landse titels binnensleepte. "Maar", vervolgt hij, "Praktisch moet ik het allemaal nog maar waarmaken. M n schema's zijn momenteel uitstekend maar op dergelijke evenementen til ik toch altijd minder dan gewoon lijk. Kwestie van spanning" "Herman heeft een trainingsvoor- sprong van zes jaar op mij", meldt Ten Brinke, die evenals zijn con current Filippo 31 jaren telt. "Hij is namelijk op z'n 20ste begon nen; ik pas op m'n 25ste. Dat wreekt zich enorm. Maar dat wil nog niet zeggen dat ik mij zomaar gewonnen geef. Ik zet zondag al les op alles om Herman van die troon te stoten, laat dat duidelijk zijn. Vandaag is-ie m'n maatje, zondag m'n vijand" De derde afgevaardigde van LKV de Spartaan heeft besloten in te schrijven in de 90 kilo-klasse omdat juist daar meer eer valt te behalen dan in de categorie waar z'n clubgenoten al in uitkomen. Arie Swagers probeert er in het lichtgewicht het beste van te ma ken. Alle kracht perst Dio Degenaars rut z'n gespierde lichaam om het aan zienlijke aantal kilo's boven z'n hoofd te houden. LEIDEN - Zo op het oog beant woordt Dio Degenaars bepaald niet aan de kenmerken van een gewichtheffer. In vergelijking tot de omvangrijke Russische spier bundel Alexejev, of om maar wat dichter bij huis te blijven Herman Filippo en John ten Brinke, oogt de 18-jarige tiller van LKV de Spartaan zelfs wat tenger. De ki lo's-die Degenaars echter boven z'n schouders weet uit te krijgen, zijn van een dusdanige hoeveel heid dat hem gerust de betiteling Toernooi voor jeugdige tillersbij LKV/ Spartaan LEIDEN - LKV de Spartaan organiseert in de maand mei de exacte datum moet nog worden vastgesteld) een toernooi voor al die jeugdige gewichtheffers, die nog niet de juiste leeftijd hebben be reikt om aan de wedstrijden deel te kunnen nemen. Plaats van handeling is waarschijn lijk de trainingsaccomodatie van de Leidse krachtsport vereniging; mocht de in schrijving echter groot zijn, dan zal worden uitgeweken naar een wat ruimere gele genheid. De gewichthefbond heeft al een beker voor de prijswinnaar in het vooruit zicht talent kan worden opgestem- peld. Het overduidelijke bewijs daarvoor is de uitnodiging voor de wereld kampioenschappen voor junio ren, die de LTS-scholier nog niet zo lang geleden van de Bond heeft ontvangen. Half mei mag de Leidenaar zijn koffers pakken om Nederland voor een periode te verruilen voor het Canadese Montreal, waar op 23 mei de titel strijd wordt georganiseerd. En dat terwijl Degenaars pas twee jaar actief is bij de Leidse kracht- sportvereniging. Via z'n school kwam Dio Dege naars in contact met LKV de Spartaan. Met een paar mede scholieren volgde hij de kracht sporttrainingen van Dirk van 't Riet en Thomas Brandt en raakte behoorlijk geïnteresseerd. Dege naars bleef als enige van het groepje over en werd meteen on der de speciale hoede genomen van Dirk van 't Riet "Ik schakel de toen over van een op kracht gebaseerde oefenstof naar een technischer schema", herrinert hij zich. "Dat is namelijk veel meer op de resultaten gericht". Meteen bleek al dat de gewichthef fer veel aanleg had voor het werk met de halters. In oktober '78 bleek dat toen hij jeugdkampioen van Nederland werd in de klasse tot 57 kilo. Tijdens die strijd ver beterde de Leidenaar drie re cords. Niet lang daarna werd De genaars geinviteerd voor de cen trale bondstraining op Papendal. Z'n eerste interlandwedstrijd, onderhand was hij in de 60-kilo klasse beland, werd tegen West- Duitsland geen onverdeeld suc ces. Wederom tilde Degenaars records ("Ik heb zoveel records verbeterd dat ik het aantal niet meer weet", zegt hij). Na een periode van degelijke trai- ningsopbouw wachtte begin vo rig jaar de titelstrijd tweede klas. Daarin eindigde Degenaars als tweede in zijn gewichtsklasse, zoals hij bij de pal daarop georga niseerde jeugdkampioenschap pen ook op de tweede plaats be landde. Een onverwachte ver meerdering van zijn gewicht. Sportcomplex 'Kikkerpolder' Zondag a.s. aanvang 14.00 uur Deze advertentie is aangeboden door Dames- en kindermode DE WIT Vijf Meiplein - Leiden waardoor de Leidenaar in een zwaardere klasse moest uitko men, lag aan die enigszins tegen vallende prestatie ten grondslag. "Ik kreeg die kilo's er met geen mogelijkheid meer af', blikt hij terug. "Er zat helemaal geen vet aan m'n lichaam en dan krijg je het gewicht erg moeilijk naar be neden. Dan gaat het ten koste van de spieren en dat heeft uiteinde lijk weer een weerslag op de pres-, taties. Zodoende kreeg ik bij de jeugdkampioenschappen niet veel omhoog. Ik voelde me veel te slap. Direct daarna hebben de trainer en ilj besloten voortaan maar in de 67V2-kilo klasse te til len". Een wijs besluit zo bleek al snel, want in die categorie schoten de totalen van Degenaars als een komeet omhoog. In januari van dit jaar werd hij kampioen van de tweede klasse met in het oog lo pende resultaten: 87 kilo trekken, 112 kilo stoten. Prestaties die Dio Degenaars inmiddels promotie naar de allerbesten van Neder land, de eerste klas, heeft opgele verd. Ook is de getalenteerde ge wichtheffer inmiddels opgeno men in het eerste competitieteam van LKV de Spartaan. Als ver vanger van Dirk van 't Riet die door dè drukke trainingswerk zaamheden geen wedstrijden meer kan tillen. Via een strak opgezet trainings schema (Degenaars wordt door z'n school in staat gesteld ook overdag te trainen) hoopt de krachtsporter over drie jaar z'n top te hebben bereikt. Dan moet de Leidenaar het reeds in '67 door Kolenhoven gevestigde record 107-134 volgens de planning doorbreken. "Dat is m'n voorlo pige ideaal", zegt Dio Degenaars. "Daarna zien we wel verder. Mis- Leegloop verwacht na WK in 1981 LEEUWARDEN (GPD) - In velerlei opzichten is Neder land volgende week tijdens de Olympische Winterspelen in het Amerikaanse Lake Pla cid een vreemde eend in de ijshockeybijt. Nog afgezien van het debuterende optre den onderscheidt de Neder landse ploeg zich van de ove rige nationale teams vooral door de inbreng van de Ne derlandse Canadezen en door het feit dat de basis van het Nederlandse ijshockey wel bijzonder klein is. Beide fe nomenen hebben veel, zo niet alles met elkaar te maken. Toen Tilburg Trappers een achttal jaren geleden het ver schijnsel „Nederlandse Ca nadezen" ontdekte, begon de stormachtige ontwikkeling van het Nederlandse topijs- hockey, die dan uiteindelijk heeft geleid tot deelname aan de Spelen te midden van gro te ijshockeynaties zoals Ca nada, Zweden, Tsjechoslo- wakije en niet te vergeten Rusland. Nederlandse Canadezen zijn de zonen van de Nederlandse ouders die na de oorlog hun geluk in Canada zochten. Hun kinderen zijn veelal geboren en getogen Canadezen en on derscheiden zich alleen in hun Nederlandse paspoort van hun leeftijdgenoten. De Nederlandse Canadezen die nu in Nederland spelen, kre gen een Canadese ijshockey- opvoeding, maar kwamen meestal net wat kwaliteiten te kort om een succesvolle car rière als prof in Canada op te bouwen. Toen Tilburg een maal die jongens had ontdekt en naar Nederland haalde, was het hek van de dam. An dere vaderlandse clubs volg den het voorbeeld en er ont stond een ware overtocht van Canada naar Nederland. Daarmee kwam ook het grote geld in de ijshockeysport. Dirk van 't Riet: Speciale aandacht voor Degenaars. schien de Europese top. Ik weet het niet". ROB ONDERWATER LEIDEN - In de volleybalcom petitie van de afgelopen week had eerste klasse koploper DAC bij de heren geen enkele moeite met het onderaan- staande Gemini Kangeroes 4. Hoewel de zwakke tegen stander de ploeg meesleepte naar een laag niveau, viel de zege toch nog ruim uit 15-2, 15-4, 15-7. Leython miste hoofdaanvaller Louis Cloquet in het treffen met concurrent LUSV 2. Desondanks speelde Leython een redelijke partij. In de eer ste set werd een 11-8 voor sprong genomen, maar de ploeg kon niet doordrukken. LUSV kon dat wel en won dan ook: 11-15. Ley ton kwam in de tweede set terug (15-7) en daarna ontspon zich een wisselend spelbeeld. In de slotfase toonde Leython zich koelbloedigen 16-14, maar in de vierde set liet de aanval weer teveel mogelijkheden liggen, waardoor LUSV met een 10-15 sdore de stand op 2-2 kon brengen. Donar 2 had spelverdeler Rolf Groen in de gelederen, die in het eerste team te weinig aan de bak kwam. Hij betekende voor het tweede een welkome versterking. Ridderveld speelde Donar een goede wedstrijd. Het nam zelfs een 2-0 voorsprong, (15-12 en 15-10) en leek op 11-10 in de derde set recht streeks op een 3-0 zege af te stevenen. Ridderveld bleek echter over veel veerkracht te beschikken. Een sterke eind spurt bracht de setzege bij de Alphenaren (14-16. Donar zakte veder weg, en Ridder veld kon toch nog vrij ge makkelijk via 9-15 in de vier de set op 2-2 komen. RW speelde een eenzijdige we- strijd tegen Gem/K 3. RW speelde zich naar 0-8 en zelfs 6-14 maar zag Gem/K terug krabbelen tot 10-14. voordat het de set definitief kon uit maken: 10-15. De tweede set was de minste qua spelpeil. Het ging gelijk op tot 10-10, Gem/K liep uit naar een 13-10, maar een daarna over- tuigde RW-aanval maakte het gemakkelijk uit: 13-15. In de derde set geloofde Gem/K het verder wel. RW liep snel uit naar 2-14, zag Gem/K door een paar wissels nog tot 7-14 terugkomen; maar een tijdig door coach Piet Guyt geno men time-out, bracht de rust terug RW won de set 7-15. Een tam SKC kon runner-up WW niet van een nieuwe ze ge afhouden. Ongeïnteres seerd en zonder inzet trad men de Wassenaarders tege moet, die weliswaar door een ogenblik van verslapping de tweede set prijsgaven (15-11), maar in de overige ruim aan het langste eind trokken (8-15, 4-15 en 6-15); 1-3 der halve voor WW. WVC her stelde zich prima van de mis stap van vorige week, door thuis NOVO 2 met 3-0 te be dwingen. Dames Bij de dames kwam Leython 4 weer op het goede pad door VCO ruim terug te wijzen. VCO was wat nijdig op de scheidsrechter, die "veel te streng" had geflo ten. Leython verdiende de 3-0 zege echter volkomen. (15-7, 15-6 en 15-5). Orion 1 bleef de grootste concurrent; in Lisse versloeg het VCL 1 met 1-3. In de eerste set startte Orion vrij nerveus. Reden waarom VCL deze set kon winnen: 15-10. Ook in de tweede set nam VCL nog een voorsprong: voordat Orion ging draaien. Verdedigend kwamen er steeds meer ballen terug, ter wijl ook de aanval steeds moeilijker af te blokken was: 10-15. In de derde en vierde set had Orion geen moeite om VCL dik aan de kant te zetten: .5-15 en 6-15. Leython 3 speelde tegen NOVO 2 een vreemde wedstrijd. Met veel inspanning kon na een 14-15 achterstand toch de winst worden behaald: 18-16. Daarna werd Leython min of meer weggeserveerd door NOVO met de alleszeggende cijfers: 3-15. Sterk aanvallend won Leython de derde set op de sloffen: 15-8, om vervol gens in de vierde set wéér weggeserveerd te worden: 3-15. Toch was de 2-2 voor Leython een uitstekend re sultaat, terwijl ook de koplo per Leython 4 er baat bij had. DAC werd onprettig verrast door een felspelend Leython 5, dat in invalster Jolly van Dam een sterkè kracht had. Even moest men wennen aan de zaal (15-5) maar daarna was Leython volkomen gelijk waardig. In de tweede set bleek dit al: 14-16. In de derde set werd DAC af en toe weg gespeeld: 8-15. In de vierde set was Leython kennelijk te vreden met het behaalde punt, want DAC kon nu zelfs ruim uithalen: 15-3. De 2-2 gaf Leython 5 een kostbaar pun tje. S'70 behaalde thuis, in een goed gespeelde wedstrijd, een 3-1 zege op Orion 2 en NOVO 3 nam verder afstand van de onderste regionen door een 3-0 zege op Aarlan- derveen. GER RENES. Hoewel ze veelal op de loon lijst van een Nederlands be drijf staan, leeft de Canadese lichting voornamelijk van de ijshockeysport. Door hun toedoen ging het spelpeil in Nederland en van de natio nale ploeg danig omhoog. Te genwoordig worden er club- wedstrijden gespeeld die de nodige allure hebben, terwijl Oranje in één ruk doorstoom de van de C- naar de A-pou les. Klein Dc ontwikkeling aan de basis blijft evenwel ver achter. Het aantal Nederlandse ijshoc keyers dat het „Canadese" niveau kan halen, is voorals nog erg klein. Twee derde van de nationale selectie wordt gevormd door de Canadese inbreng en dat zegt veel. De aanwas van leden heeft al lerminst gelijke tred kunnen houden met de successen. Er is zelfs een forse terugloop te constateren. In het seizoen 1977-1978 telde de Neder landse IJshockeybond 6730 leden, een jaar later was dat aantal teruggelopen tot 3840 leden. Die teruggang heeft meer te maken met tactische moei lijkheden dan met een gebrek aan animo. De overdekte ijs hallen zijn in de eerste plaats bedoeld voor de recreatie schaatsers, die de tekorten op de begroting tenminste beter kunnen beperken dan de ys- hockeyclubs. De verenigin gen moeten derhalve genoe gen nemen met een klein aan tal uren, waardoor noodge dwongen de ledenstop alom een bekend verschijnsel is geworden. Tweehonderd le den is nu het gemiddelde maximum der clubs in Ne- 1 derland. Hans Westberg, trainer van Amsterdam en van de natio nale ploeg, heeft moeite met de situatie waarin vele clubs zich bevinden. Westberg: „Het verbaast mij nog het meest dat die hallen maar opengesteld worden voor re creatieschaatsers. Dat klopt niet, die mensen horen op de buitenbaan in de frisse lucht. Leg desnoods tussen de 400 m-banen kleinere baantjes aan voor de kinderen, dan schep je ruimte voor de ijs hockeyer". De mentaliteitsverandering, die Westberg bepleit, zou na 1981 wel eens tamelijk urgent kunnen worden. Ondanks buitenlandse belangsteling, die de Nederlandse Canade zen af en toe ten deel valt, zal de huidige ijshockeyselectie tot en met de wereldkam pioenschappen in de A-groep in 1981 in Stockholm redelijk intact blijven. Dat hoogte punt in hun ijshockeyloop- baan willen de meesten niet missen. Wat daarna gebeurt, is allerminst duidelijk, maar algemeen wordt een leegloop verwacht. De meeste Canade zen wensen een terugkeer naar hun geboorteland om daar een maatschappelijke carrière op te bouwen. Een enkeling blijft misschien als trainer voor het Nederlandse ijshockeygebeuren behou den. Afgestroopt Zo'n enkeling is bijvoorbeeld Larry van Wieren, nu succes vol trainer-speler van de Hee- renveense Flyers. Voor hem bestaat van de zijde van een Amerikaanse profclub enige belangstelling, maar het lijkt onwaarschijnlijk dat Van Wieren op een eventueel aan bod in zal gaan, omdat er in tegenstelling tot het voetbal niet onmiddellijk met dikke bundels bankpapier wordt gezwaaid. Hoop op een jonge re generatie Nederlandse Ca nadezen die in ons land het avontuur wil zoeken, lijkt ij- del, omdat de spelersmarkt in Canada al aardig afgestroopt is. Op dit moment mag een Ne derlandse ijshockeyclub twee buitenlanders en een zgn. sta- tusspeler in de competitie op stellen. Afgezien van de sta- tusspeler, een buitenlander die drie of meer jaren in Ne derland speelt, blijft die rege ling waarschijnlijk gehand haafd. Hans Westberg acht dat geen ongezonde situatie. Westberg: „In Zweden en Finland heeft zich hetzelfde afgespeeld. Ook daar had men de hulp nodig van bui tenaf, dat is geen schande. Die landen bewijzen nu, dat die ontwikkeling goed was. Het is wel een kwestie van tiid en het is de vraag of die tijd ons gegund wordt". Sponsors IJshockey op het huidige ni veau in Nederland kan niet zonder de inbreng van spon sors. Op dit moment wordt die bijdrage op anderhalf miljoen gulden per jaar ge schat. Sjoerd Feenstra, direc teur van Feenstra-verwar- ming en sponsor van de Flyers, ziet geen reden om de ijshockeytoekomst in Ne derland somber in te zien. Feenstra: „Door de verander de opstelling van de pers ten aanzien van het noemen van sponsornamen is de animo bij de sponsors zelf natuurlijk afgenomen. De spoeling is dunner geworden, tegelijker tijd is de kwaliteit van spon soring toegenomen. Vanwege de financiën hoeft Nederland niet achteruit te hollen. In het diepe gat, dat iedereen na 1981 ziet ontstaan, geloof ik niet zo. Natuurlijk zal er een terugval komen, maar dat zal slechts tijdelijk zijn. Het ni veau bij de jeugd is omhoog- gegaan, niet in de laatste plaats dank zij de buitenland se inbreng". Terugval of geen terugval, de plannen om te komen tot een nationaal ijshockeycentrum in Lelystad zijn in een ver gevorderd stadium. Lelystad moet voor de ijshockeyers worden wat Papendal voor de atleten en Zeist voor de voet- bailers is. Mocht het Neder landse ijshockey na 1981 in derdaad in een onmetelijk gat duikelen, dan kan dat cen trum dienen als monument voor een stukje Wonderbaar lijke ijshockeygeschiedenis in Nederland. VOORHOUT - Het handbalteam van Foreholte staat morgen voor de ongetwijfeld belangrijkste- opgave sedert het bestaan van de club. Om 13.00 uur namelijk moe ten de dames het opnemen tegen HMS uit Utrecht met als inzet een plaats in de eredivisie. Een over winning is noodzakelijk. Dat laatste geldt niet voor HMS, de lijstaanvoerder van de eerste di visie A. De Stichtse ploeg heeft aan één punt voldoende voor promotie. Desalniettemin lijken de papieren voor Foreholte erg gunstig. Niet alleen weet de nummer twee zich gesteund door een grote schare enthousiaste supporters en moet het voordeel van eigen hal niet worden onder schat, bovendien gaat het de Voorhoutse dames de laatste zéér voor dc wind. Een uitstekende eindsprint bracht Foreholte plot seling in kansrijke positie, terwijl bij HMS exact het omgekeerde het geval is. De Utrechtsen bouwden in de eer ste helft van de competitie een voorsprong van vier punten op, maar zagen die in het tweede part goeddeels teloor gaan. HMS liet steken vallen en Foreholte met name profiteerde dankbaar. Een puntje nog bedraagt het verschil en morgen zal blijken in hoeverre dat genoeg is. Wie zijn zenuwen het best onder controle kan hou den zal hoogst waarschijnlijk de nieuwe eredivisionist zijn.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13