Nederlands tennisteam al praktisch kansloos Russin Petroesewa van dopinggebraik verdacht Ploeg van Post beheerst Ster van Besseges Vriesekoop net niet langs Chinese Yang-Hua Spanje zelfs met handicaps superieur Jos Bongers draait goed mee in strijd om E K-kader 47/2 ZATERDAG 9 FEBRUARI 1980 SPQRT PAGIN Anatoli Karpov wint vierkamp BAD KISSINGEN (ANP) - Anatoli Karpov heeft het viermanstoer- nooi in Bad Kissingen gewonnen. De wereldkampioen won in de laatste ronde van de Westduitser Robert Hübner in 36 zetten. Door dat resultaat kwam de Rus op 3.5 punt. Hübner en Spassky, die in de laatste ronde na 17 zetten re miseerde met de Westduitser Un- zicker, deelden de tweede plaats met 3 punten. Unzicker verza melde 1.5 punt. LUNEL (ANP) - De wielerploeg van Peter Post beheerst de etappewedstrijd de Ster van Besseges volledig. Zegevier de Franky de Gendt, één van de drie Belgen in de succes volle Nederlands/Engelse équipe, donderdag in de eerste etappe, een dag later sloeg de nationale kampioen op de weg, Henk Lubberding, toe Lubberding won de grote prijs van Lunel, de tweede etappe in de Ster van Besseges over een af stand van 139 kilometer, in een tijd van 2 uur en 52 minuten en 41 seconden. Op de eindstreep had Lubberding een voorsprong van twee seconden op de Belg Walter Planckaert, die de sprint won van een groep van elf renners. De su prematie van de Post-ploeg werd bevestigd door Jan Raas (derde), Leo van Vliet (vierde), Wilfried Wesemael (zevende) en Franky van Gendt (twaalfde). Ook in de algemene rangschikking bezetten de Raleighcoureurs de voornaamste posities. De Gendt behield ook na de tweede etappe de leiderstrui. De uitslag is: 1. Henk Lubberding (Ned) 139 km in 2 uur 52 min 41 sec, 2. Walter Planckaert (Bel) op 2 sec, 3. Jan Raas (Ned), 4. Leo van Vliet (Ned), 5. Rene Bittinger (Fra), 6. Jean-Louis Gauthier (Fra(, 7. Wilfried Wesemael (Bel), 8. Christian Müselet (Fra), 9. Vla- dimiro Panizza (lat), 10. Joel Gallopin (Fra), 11. Jean-Paul Ho- sotte (Fra), 12. Framky De Gendt (Bel) allen in dezelfde tijd als Planckaert. Het algemeen klassement luidt als volgt: 1. De Gendt 6 uur 26 min 17 sec, 2. Gauthier 6.27,02, 3 Aad van den Hoek (Ned) z.t., 4. Lub berding 6.30,11, 5. Walter Schoonjans (Bel) 6.30,13, 6. Van Vliet z.t.,'7. Wesemael 6.30,48, 8 Planckaert z.t. (Van onze sportredactie) SEVILLA - Het DaVis Cup-avontuur tegen Spanje dreigt voor Nederland een tragedie in drie bedrijven te gaan worden. Nadat Fernando Luna in het behaaglijk warme Sevilla, waar het kwik tot 22 graden is opgelopen, per soonlijk voor een zonsverduistering voor Tom Okker had gezorgd, slaagde José Higueras er zelfs met een handicap nog in om zich over de hindernis Louk Sanders te werken. Louk Sanders redde het gisteren niet tegen de Spanjaard Higueras. Nederland staat met 2-0 achter De tussenstand in deze wedstrijd in de derde ronde van het tennis toernooi is daardoor 2-0, met nog drie duels voor de boeg. De be scheiden portie optimisme, die desondanks nog in het Neder landse kamp is overgebleven, is gebaseerd op een blessure van Higueras. De op de meest recente wereld ranglijst als zevende genoteerd staande Spanjaard verzwikte in de derde set van zijn partij tegen Sanders zijn enkel. Higueras leidde met 6-2,6-4,2-1,15-0 toen hij zich in een poging om de bal na een dropshot te retourneren, verstapte. De Spaanse pummer 1 zocht meteen de kant op, waar ijs en verband eraan te pas moesten komen om hem weer op de been te helpen. Even zag het ernaar uit dat hij de strijd zou opgeven. Uit gerekend Sanders hielp hem ech ter over de moeilijkheden heen. In plaats van te kiezen voor een alles-of-niets-tactiek koos San ders voor zekerheid. „Ik wilde niet meteen veel risico nemen maar de zaak even afkijken. Ik geloofde namelijk niet dat hij zo veel last van die blessure had. Toen ik nog een dropshot gaf was hij in ieder geval snel genoeg bij de bal'* Keurig WEST ALLIS (ANP) - Volgens George Pettersson, bestuurslid van de Internationale Schaatsfe- deratie (ISU) en voorzitter van de Zweedse schaatsenrijdersbond, VINCENNES (ANP) - Het ontbre ken van topklasse bij vijf van de acht deelnemers heeft er toe ge leid dat de aanloop tot de finale van het toernooi om het Europees kampioenschap anker-kader 47/2 in Vincennes bepaald niet spec taculair was. De top-drie, waartoe ook het debu terende Nijmeegse talent Jos Bongers behoort, won alle partij en van donderdag en gisteren. Verrassingen deden zich in de eerste ontmoetingen van het zwak bezette toernooi in de voor stad van Parijs niet voor. Opmer kelijk waren alleen de tegenval lende gemiddelden, ook die van de topspelers Hose en Connes- son. De Duite en de Franse titelhouder bleken wel in vorm, maar vonden in Galvez, Scherz, Couespel en Bourezg bepaald geen inspire rende tegenstanders. Nauwelijks gehinderd door allerlei slordig heden behaalde dit duo op de sloffen de verplichte overwin ningen tegen de zwakke broe ders. In de onderlinge confronta ties van het trio Connesson-Hose- Bongers van vandaag en morgen zal moeten blijken of dit toernooi het predikaat 'Europees Kam pioenschap' wel waardig is. Jos Bongers bewees na zijn moei zame opening tegen de Belg We- senbeek wel degelijk tot de ver delers van de drie medailles te behoren. Bongers was gisteren in de derde ronde op de tafel met de meeste technische problemen gewoon zichzelf. Hij speelde te gen de Oostenrijkse caramboleur Johan Scherz zijn befaamde 'kleine' spelletje en was in zes beurten uit. Daardoor vijzelde hij zijn algemeen gemiddelde wat op. VOETBAL - Paul Breitner is naar aanleiding van zijn vierde* gele kaart geschorst voor eén Bun- desliga-wedstrijd. Zijn beroep werd afgewezen. Na de laatste avondpartijen is de stand: (resp. punten, hoogste se rie en algemeen gemiddelde) 4. Wesenbeek 6. Galvez 7. Couespel 8. Scherz 8 365 72.72 8 310 59.25 8 336 45.71 6 248 35.57 0 158 21.03 0 101 19.59 0 149 17.29 zou Natalie Petroesewa, die in Hamar wereldkampioene werd, toch positief hebben gereageerd op het gebruik van stimulerende middelen. Bij het onderzoek van haar urine in de medische faculteit van Oslo werd niets gevonden dat op do ping wees. Het tweede onderzoek in Londen, op het gebruik van anabole steroiden, toonde echter sporen van deze spierverster- kende middelen aan. Pettersson: "Wij wachten met een uitspraak tot er uit Oslo het juiste bericht bij de ISU is binnen ge komen. Ik heb echter mijn twij fels. Het hele gedrag van de ploeg van de Sowjet-Unie in Hamar kwam al niet goed over" Na afloop van het toernooi van de dames in Hamar ontstonden er problemen met Petroesewa. Pas rond middernacht en dat was acht uur na het voltooien van het programma, was zij in staat urine te produceren. Gezien de koude die toen in Hamar heerste, was dat zeer opmerkelijk. Ook het feit dat Petroesewa niet in West-Allis aanwezig is, doet vermoeden dat er misschien iets niet in de haak is..Hans le Mobel, arts van de Nederlandse ploeg, zei: VSporenvan anabolen vind je maanden later nog terug, die zijn niet zomaar afgebroken. Verder weet ik niets, daarom zeg ik ook niets. Zo lang er geen bewijzen zijn, mag je niets oordelen" Het wachten is op de aankomst van de Noor Olaf Poulsen, dié deel uitmaakte van het ISU-bestuur. Mocht Petroesewa toch positief hebben gereageerd, dan wordt Beth Heiden, die als tweede in Hamar eindigde, tot wereldkam pioene uitgeroepen. De Amerikaanse, de Zweedse Phi- lipsson en de Noorse Jensen, die ook werden onderworpen aan de doping-controle, reageerden na de contra-experise negatief. WIELRENNEN - De Belg Daniel Willems heeft gisteren de derde etappe van de Ruta del Sol ge wonnen. In de sprint versloeg hij zijn landgenoot Jos Jacobs. De Spanjaard Guevera blijft eerste VOETBAL - Charles Oorver zal op 19 maart de Europa Cup II-wed- strijd tussen, Nantes en Dinamo Moskou leiden. Jan Keizer fluit op 5 maart in datzelfde toernooi Reijkja-Jüventus. Voor het overige werd Higueras echte;1 nauwelijks getest. De bal werd vaak keurig in zijn richting gespeeld zodat hij niet alleen alle gelegenheid kreeg om zijn mo reel op peil te houden, maar bo vendien nog verder afstand te nemen: 5-1. Pas toen Sanders met matchpunten werd gecon fronteerd durfde de Leidenaar zichzelf kwestbaar op te stellen. Drie wedstrijdpunten konden CARDIFF (ANP) - Bettine Vriese koop is gisteren in de kwartfina les van het enkelspel van de in ternationale tafeltenniskam pioenschappen van Wales in Cardiff uitgeschakeld. De Ne derlandse kampioene verloor in vier games van de eveneens ge plaatste Chinese Cao Yang-Hua. De cijfers waren: 20-22, 21-13, 21-15 en 21-17. De Chinese, die zestiende staat geplaatst op de wereldranglijst, had vrij veel moeite met de negen plaatsen hoger staande Nederlandse. Bet tine Vriesekoop had in de derde game twee maal een voorsprong van resp. 12-7 en 14-9. Ook in de vierde game leidde Bettine Vrie sekoop eenmaal met 12-8. De overige Nederlandse dames werden eerder in het toernooi uitgeschakeld. De resultaten van de Nederlandse deelnemers in Cardiff waren: Stefien van Gennip-Carola Knight (Eng) 19-21, 3-21, 8-21; Marianne van der Vliet-Debbie Annand (Wales) 18-21, 21-10, 21-13, 21-10; Marianne van der Vliet-Karin Walker-Senior (Ier) 16-21, 10-21, 21-14, 21-16, 28-26; Marianne van der Vliet-Kadriye Poyrazoglu (Tur) 21-11, 21-12, 22-24, 21-10; Marianne van der Vliet-Judith Magos (Hon) 18-21, 21-15, 21-23, 12-21; Bettine Vrie- sekoop-Corine Germain (Fra) 21-17, 23-21, 21-13; Bettine Vrie- sekoop-Eva Ferenczi (Roe) 21-11, 21-15, 21-15 Kwartfinales Zhang Deying (Chi)-Liana Mihut (Roe) 21-13, 21-13, 21-11 Qi Baoxiang (Chi)-Judith Magos (Hon) 21-19, 21-10, 18-21, 21-12 Bu Qijuan (Chi)-Carola Knight (Eng) 21-18, 22-20, 27-25 Cao Yang-Hua (ChipBettine Vrie sekoop (Ned.) 20-22,21-13, 21-15, 21-17. Lake Placed draait 'warm' voor de Olympische Winterspelen die dinsdag beginnen. Gisteren oefende men met de ballonnen die, veertig in getal, tijdens de openingsceremonie de lucht in moeten 'gaan. dacirdoor nog worden opge ruimd, het vierde betekende 2-6 Op die manier werd nog eens ex tra benadrukt dat Spanje Neder land op tennisgebied volledig is ontgroeid. Eerder was dat al ge daan door Fernando Luna, een 22-jarige speler uit het bij de Por tugese grens gesitueerde Ciudad Real. Toen donderdagmiddag tijdens de loting bekend werd dat Manuel Orantes niet zou kunnen spelen (enerzijds omdat hij nog hinder ondervond van zijn armblessure, anderzijds omdat hij sinds zijn zege in het kampioenschap van Spanje vorig jaar oktober niet meer in actie is gekomen) namen de winstkansen voor Nederland aanzienlijk toe. Bondscoach Fred Hemmes: „Ik zag toen echt wel mogelijkheden. Okker moest toch kunnen winnen van Lu- na". Zover is het echter bepaald niet ge komen. Slechts drie games kon de voor veel geld ingehuurde Okker ehige indruk maken. Hij ging er in de derde game met op slag van zijn tegenstander van door, maar dat was zo ongeveer het enige positieve dat hij op de Real Club de Pineda in Sevilla liet zien. Daarna was hij een ma rionet in de handen van de ge duldig afwachtende Luna. „Hij was erg vast. Ik kon geen druk op hem uitoefenen", aldus Okker over zijn veertien jaar jongere opponent, die zijn 90ste plaats op de wereldranglijst voornamelijk te danken heeft aan het feit dat hij in 1979 de Middellandse Zee- spelen in Split heeft gewonnen Serieus Luna is pas weer een half serieus in training, nadat hij twee jaar als dienstplichtig soldaat nauwelijks heeft geoefend. Die korte oefen tijd is echter ruimschoots vol doende gebleken om hem boven Okker uit te laten steken. Een Okker, die op het zandkleurige gravel in Sevilla weer eens een uiterst ongeinspireerde indruk maakte. Vooral toen hij al snel werd herinnerd aan zijn liesbles sure, waarmee hij een maand ge leden in Londen werd opge scheept: „Ik heb heb twee weken rust genomen en ben iedere dag bestraald. Het toernooi van Phi ladelphia heb ik daarom moeten laten schieten". Het blijft echter merkwaardig dat Okker de afgelopen week de trai ning hervat heeft op een vrij snelle indoorbaan in Nederland en zich pas aan het begin van deze week bij zijn teamgenoten in Se villa heeft gevoegd. Okker leek echter bepaald niet ónder de in druk van de afstraffing die Luna hem had gegeven. Er mag dan ook weinig worden verwacht van het restant van dit Davis Cup duel voor Nederland. Weliswaar moet een groot vraagteken wor den gezet achter het optreden van Higueras morgen in het dubbel spel, maar daar staat tegenover dat Spanje in bijvoorbeeld Gi- menez altijd nog een uitstekende reserve heeft. Okker, die in ieder geval in het dubbelspel met Huub van Boeckel zal samen werken: „In Hilversum heeft hij mij van de zomer op het Melk- huisje maar veertig mirruten de kans gegeven om kennis met hem te maken" JAN PREENEN TENNIS - Marcella Mesker is in Calgary doorgedrongen tot de laatste acht van het internatio nale toernooi. Zij versloeg de Tsjechische Brzakova. TENNIS - Australië heeft op de eerste dag van de wedstrijd tegen Japan in de strijd om de Davis Cup een 1-0 voorsprong geno men. Edmonson won van Fujui.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11