Kamer: meer geld voor rechtshulp De taxichauffeur kreeglucht van Nasivin Weinig kritiek op Menten-rapport Nieuwe Kerk in Amsterdam juist voor inhuldiging Beatrix klaar Minister wil prins houden als adviseur Ontruiming kraakpanden half jaar uitgesteld Uit in de Randstad DONDERDAG 7 FEBRUARI DEN HAAG (GPD) - Ondanks kri tiek op onderdelen van het rap port van de commissie-Schöffer over het vervolgingsbeleid in de zaak-Menten van 1945-1976 heeft de Tweede Kamer het rapport gisteren voor kennisgeving aan genomen. De Kamer had una niem lof voor het werk dat de drie leden van de commissie verzet hebben. „Toch is de onderste steen niet boven gekomen, maar misschien kon dat ook niet", stelde de CPN-woordvoerder Wolff. Minister De Ruiter ant woordde hierop dat er een diep gravend onderzoek is verricht waarbij de drie commissieleden vrijwel tot de bodem zijn ge gaan. Het niet gepubliceerde bronnen materiaal van de commissie komt niet beschikbaar voor gekwalifi ceerde journalisten en weten schapsbeoefenaars. „Er zitten strafdossiers bij die niet ter inza ge kunnen worden gegeven. Wel worden de verschillende archief bestanddelen bijeengehouden. Kamerleden die bepaalde bewe ringen willen verifiëren kunnen daar gebruik van maken", aldus minister De Ruiter. De Pvd A-woordvoerder Kosto trok uit de bevindingen van de com- missie-Schoffer de conclusie dat de vermogende en niet van eigen schranderheid gespeende man in staat is meer uit zijn recht te halen dan de sociaal zwakkere. „De rij ke koopt zich de toewijding van bekwame juristen, die niet alleen het recht kennen maar ook een aantal mensen op centrale pos ten. De minder vermogende ziet zich niet zo riant bediend. Dat is een bitter feit om vast te stellen. Niet het recht schiet te kort maar de toegankelijkheid van dat recht wordt bepaald door sociaal-eco nomische verhoudingen. En dat is onrecht dat gebakken zit aan de ongelijke verdeling van de macht." De VVD-fractie is het eens met de conclusie van de commissie- Schöffer dat Menten een aantal malen voordeel heeft getrokken druk „die echter nimmer valt goed te praten". De zaak-Menten is volgens de WD een signaal dat niet alleen toen werd gegeven maar dat ook tot op de huidige dag zal moeten doorklinken. Minister De Ruiter weerlegde de kritiek van onder meer D'66 dat Menten met het aan hem opge legde huisarrest was bevoordeeld boven andere zieke delinquen ten. „Het gaat hier om een beslis sing die de rechter in iedere zaak kan nemen waar hij met e^n zieke gedetineerde te maken heeft. Er is dan ook geen sprake van rechtsongelijkheid". Politiemensen mogen in hele land optreden DEN HAAG (GPD) - Politie mensen mogen in het hele land hun werk doen, dus ook buiten het gebied dat onder hun directe verantwoorde lijkheid valt. Een wetsvoor stel van de ministers De Rui ter (justitie) en Wiegel (bin nenlandse zaken) hierover is gisteren door de Tweede Ka mer aangenomen. Tot dusver mochten agenten van de gemeentepolitie alleen optreden binnen de eigen gemeente en mochten agen ten die bij de rijkspolitie wer ken, hun taak niet vervullen in de gemeenten met een ei gen politiekorps. Daar komt nu verandering in. De door de Kamer aangenomen wijziging van de Politiewet stelt „De politie-ambtenaar is bevoegd zijn taak uit te oe fenen in het hele land". Daar bij wordt van de politieman verwacht dat hij alleen buiten het eigen gebied optreedt als hij daar toe opdracht ont vangt, of bij „noodzaak". Kamervragen over inhoud schoolboekje Lof voor minister De Ruiter DEN HAAG (GPD) - Er moet meer geld komen voor de bureaus voor rechtshulp. Daarop hebben bijna alle frac ties in de Tweede Kamer gisteren aangedrongen bij de behandeling van de justitie-begroting in de Tweede Ka- DEN HAAG (GPD) - „De zigeuners leven van de hand in de tand. Zeep is in de meeste zigeuner kampen een onbekend artikel. Kun je dat ook anders zeggen? Schrijf eens een aantal artikelen op die volgens jou in de zigeu nerkampen ook onbekend zijn. Waarom waarschuwt men elkaar in de dorpen dat er zigeuners komen"? Deze tekst is te vinden in het schoolboekje „Nieuwe Leesvor- men", en het Tweede-Kamerlid David van Ooijen (PvdA) heeft zich er bijzonder kwaad over ge maakt. In vragen aan minister Pais (onderwijs) vraagt hij zich af of dit nu de manier is „om de Ne derlandse leerlingen kennis en begrip voor het andere zijn en het leven uit een andere cultuur bij te brengen". Dat laatste citaat is afkomstig uit de Memorie van Antwoord op de nieuwe onderwijsbegroting. Het maandblad voor woonwagenbe woners „Het Wiel" van februari zette het kamerlid op het spoor van het schoolboekje. In „Nieuwe Leesvormen" staan ook nog opmerkingen over zi geuners als: „Hij die echt wil be grijpen wat het zigeunerleven is, zou zelf zigeuner moeten worden. Maar dat is geen eenvoudige zaak. Hij zou afstand moeten doen van alle gemakken die de beschaving biedt en een noma denleven gaan leiden. Zijn voed sel zal vaak bestaan uit droog brood en water en als bed zal hij dikwijls een paar versleten zak ken op de harde vloer voor lief moeten nemen". Andere citaten over zigeuners uit het schoolboekje die Van Ooijen hebben verbaasd: „Zijn kleding zal bestaan uit lompen en afdan kertjes die een enkele maal door goedgeefse bewoners worden weggeschonken. Wie kwistig is met geld en sigaretten kan de mannen en vrouwen wel aan het praten krijgen, maar hij vergist zich wanneer hij meent dat wat hij te horen krijgt, de waarheid Op die begroting is voor de bureaus veertien miljoen gulden uitge trokken. De ramingen van de bu reaus zelf komen echter uit op een bedrag van ruim negentien mil joen gulden. Veel kritiek was er overigens niet op het beleid van minister De Ruiter (justitie). Wel was er - ook vanuit de oppositie - lof voor de wetgevende arbeid van de be windsman vooral voor wat be treft de-veranderingen in de ze delijkheids- en emancipatiewet- géving. Het CDA-Tweede-Kamerlid mr. G. C. van Dam hield in zijn bijdrage aan het Justitie-debat een plei dooi voor meer wettelijke moge lijkheden om publieke roddel aan te pakken. Hij vindt dat daar naar Fins voorbeeld best twee jaar gevangenisstraf op gesteld mag worden. Volgens mr. Van Dam neemt het gevoel van on macht tegen de zogenaamde rod delbladen steeds toe. Om mensen meer bescherming te gen de roddelpers te geven, denkt de CDA-woordvoerder verder aan versterking van de positie van de Raad voor de Journalis- tiek en invoering van het al in Duitsland bestaande recht om via de rechter een rectificatie af te dwingen. PvdA-woordvoerder Roethof be pleitte meer aandacht voor de klachten van Nederlanders die zich dubbel gediscrimineerd voelen omdat ze het leven aan de onderkant van de samenleving moeten combineren met het sa menleven met mensen van een andere cultuur. „Te gemakkelijk sluit menigeen nog de ogen voor het feit dat zich vormen van vreemdelingenhaat aan het ont wikkelen zijn waartegen te wei nig kan worden ondernomen omdat er slechts fluisterend pleegt te worden gesproken". De PvdA-woordvoerder pleitte verder voor uitbreiding van het aantal Antillianen en Surinamers bij de Nederlandse politie. Overleg tijdens de middagpauze van de behandeling van de justitie-begroting in de Tweede Kamer. Kamer voorzitter Dolman onderhoudt zich met minister De Ruiter (rechts) terwijl VVD-kamerlid Geurtsen staatssecreta ris Haars een vuurtje aanbiedt. veel te druk, meende de hele Ka- mer. De VVD-er Nijpels wilde kortere procedures en meer rech ters. Het ging er bij hem „niet in" dat er nauwelijks geschikte men sen voor de functie van rechter te vinden zouden zijn. „Is de kwali teit van de Nederlandse universi teiten dan te laag", vroeg hij zich af. Kosto vond dat de rechterlijke macht wat aan plechtstatigheid moest laten varen en zich moet gaan uiten in „gewone-mensen taal". DEN HAAG (GPD) - Minister De Koning (ontwikkelingssamen werking) wil er alles voor doen om prins Claus, ook nadat prin ses Beatrix als koningin is inge huldigd, als speciaal adviseur voor ontwikkelingssamenwer king te behouden. i tv-uitzending van het CDA zei de minister gisteren: „Ik ge loof dat de prins als speciaal advi seur een belangrijke bijdrage kan leveren aan de uitvoering van het ontwikkelingsbeleid, en ik denk dat hij dat na 30 april zal willen blijven doen, en dat hij dat ook zal kunnen. Ik zal in ieder geval erg mijn best doen om de zaken zo te regelen dat het hem mogelijk blijft als speciaal adviseur werk zaam te blijven". Bij de WD heeft men gisteren ver baasd gereageerd op de medede lingen van de minister. De libe ralen vinden het niet juist dat mi nister De Koning dergelijke be leidsmaatregelen aankondigt in een partij-politieke uitzen ding. Ook heeft de WD zijn bevreem ding uitgesproken over de mede deling van de bewindsman in de zelfde uitzending, dat zijn begro ting bij de bezuinigingsgesprek- ken buiten schot zal blijven. In de WD-fractie werd gisteren over wogen hierover schriftelijke vra gen te stellen. PvdA-woordvoerder Roethol' be pleitte een onafhankelijk klach tenbureau voor vreemdelingen. In Engeland zijn daarmee goede ervaringen opgedaan, betoogde hij. Het beleid jegens illegaal in Nederland verblijvende vreem delingen moet consequent zijn, aldus Roethof. Bedrijven die al leen (kunnen) draaien door ar beidskrachten uit te buiten, moe ten worden gesloten. Rechters in Nederland hebben het UTRECHT (ANP) 7 De chef-koks en hoofden van'voeding van grote instellingen gaan zich teweerstellen tegen de ge woonte van de voedingsin dustrie om rijkelijk met steeds duurdere cadeaus rond te strooien in de hoop orders binnen te slepen, aldus de Ne derlandse verenigingen van voedings- en keukendeskun digen (NVK). Volgens deze landelijke be roepsorganisatie deinzen de levensmiddelenbedrijven er niet voor terug om voedings inkopers van ziekenhuizen, verpleeginrichtingen, be jaardenoorden enz., de prach tigste cadeaus voor de neus te houden. Beperkte men zich vroeger tot aardigheidjes zo als ballpoints en aanstekers, nu probeert de één de ander te overbieden. Zo worden er kleurentelevisies en fietsen met tien versnellingen cadeau gegeven, aldus de vereniging van voedings- en keuken des kundigen, die spreekt van een totaal uit de hand gelopen ca deau-stelsel in deze branche. Men wijst er op dat het om een Koks van grote instellingen overladen met cadeaus keiharde business gaat waar in jaarlijks voor tientallen miljoenen gulden wordt om gezet. De vereniging heeft de ministers van economische zaken, volksgezondheid en CRM en de betreffende vaste commissie van de Tweede Kamer gevraagd de werking van de wet op het cadeau-stel sel uit te breiden,zodat ook het grootverbruik er onder valt. De wet beschermt de consu ment wel. maar heeft volgens de vereniging geen vat op het cadeaustelsel in het groot verbruik. De koks zijn bang te worden ingepaktdoor de voe ding sleveranciers en ze willen voorkomen, voor onbetrouw baar of omkoopbaar te wor den versleten. Steeds meer chef-koks en voedingsinko pers klagen over de druk die vanuit het bedrijfsleven op hen wordt uitgeoefend. Een kok: "We zijn in de afgelopen jaren ondergesneeuwd met cadeaus. Er zijn vertegen woordigers d ie komen bij je en zeggen: Alsjeblieft Joh, ik wil niks aan je verkopen, maar dit zet ik bij je neer". Overigens ontkent de handel niet dat er met geschenken wordt gewerkt. Een woord voerder verwacht zelfs dat het nog veel erger wordt. "Het eindigt met reizen naar Mal- lorca .Amerika staat ook al op de lijst. Binnen vijfjaar ben je geen goed hoofd van de voe ding als je niet tenminste 14 dagen voor rekening van een leverancier in Walt Disney land hebt rondgelopen" AMSTERDAM (ANP) - De nieuwe feitelijke eigenaar van de "Groote Keyser" in Amsterdam, Beerents Beheer bv, vindt het goed dat de ontruiming van de gekraakte panden een halfjaar wordt uitge steld. Directeur P. Beerents heeft dit op 31 januari meegedeeld in een gesprek met burgemeester Polak en wethouder Schaefer van volkshuisvesting. Een paar dagen eerder was de ge meente er achter gekomen wie de nieuwe eigenaar is, aldus een woordvoerder van de gemeente. Beerents vroeg of de doorver koop aan hem van de "Groote Keyser" geheim kon worden ge houden, maar Polak en Schaefer wilden dit niet toezeggen. Op hun beurt verlangden de stadsbe stuurders dat Beerents zijn mon delinge toezegging om mee te werken aan projecten voor jonge renhuisvesting (niet in de "Groo te Keyser") in een brief zou vast- De inhoud van deze brief werd dinsdag bekend. Beerents, die gisteren niet bereik baar was voor commentaar, heeft de panden al eind december in bezit gekregen. AGO-verzeke- ringen verschaft hem een hypo theek. De OGEM-dochter Trommel Vastgoed bv blijft juri disch eigenaar zolang de "Groote Keyser" niet leeg kan worden opgeleverd. Vrachtwagen met kippen omgeslagen ARNHEM (ANP) - Een vrachtwa gencombinatie volgeladen met levende kippen is gisteravond op de zuidelijke rijbaan van rijks weg 12 ten noorden van Arnhem omgeslagen. De chauffeur en zyn bijrijder werden gewond overge bracht naar het gemeentezieken huis in Arnhem. De bijrijder is daaruit inmiddels ontslagen, leggen, aldus de^ woordvoerder. Een klein deel van het grote aantal ,-v j kippen is weggevlogen. De rava ge op de weg was groot. De ge kantelde wagen versperde de ge hele rijbaan, zodat het verkeer urenlang moest worden omge leid. Het ongeluk gebeurde tegen acht uur. De oorzaak ervan is de politie niet bekend. Na 50 miljoen kostende verbouwing van 21 jaar AMSTERDAM (GPD) - De restau ratie van de Nieuwe Kerk in Am sterdam waar koningin Beatrix op 30 april als vierde Oranje-vor stin wordt ingehuldigd komt net op tijd klaar. Op 17 april wordt de monumentale Nieuwe Kerk na een 50 miljoen gulden kostende verbouwing van 21 jaar opgele verd aan de Nederlands Her vormde Gemeente en overgedra gen aan een nationale stichting. In de Nieuwe Kerk zullen bij ge brek aan een eigen gemeente geen gewone kerkdiensten meer worden gehouden, maar men wil Neusverkouden? Nasivin neusdruppels of -spray helpen u snel. Uitsluitend verkrijgbaar bij apotheker of drogist. Lees eerst de gebruiksvoorschriften. NASIVIN EEN HELE OPLUCHTING MERCK de kerk evenmin als een leeg mo nument of toeristische trekpleis ter laten staan. De stichting wil de kerk in de toe komst een algemeen maatschap pelijke culturele en politieke functie geven, enigszins verge lijkbaar met de „vrijplaats" die het kerkgebouw voor midde leeuwse Amsterdammers heeft betekend. Dit jaar wordt er behalve de ko ninklijke inhuldigingsplechtig heid ook het eeuwfeest van de Vrije Universiteit en dat van het Koninklijk Nederlands Uitge versverbond gevierd. Een expo sitie onder het motto „lastige vrijheid" luidt een aantal thema jaren in onder meer gewijd aan democratie en vreemdelingen. Er zullen regelmatig speciale nieu we kerkcahiers verschijnen ge wijd aan internationale vraag stukken die hier tijdens sympo siums zijn behandeld. Men overweegt wel oecumenische kerkdiensten te houden op weekronden. Dominee W. G. Overbosch heeft namens het stichtingsbestuur benadrukt dat ondanks de verontrustende be richten over de oecumene men hier stellig van plan is „elkaar vast te houden". Een van de ka pellen in de kerk zal dagelijks als gebedsruimte open zijn. Verder zullen er meer cultureel ge richte samenkomsten zijn gedu rende middagpauzes en op zon dagmiddagen. De stichting heeft in verband met de culturele acti viteiten contact gezocht met alle theaters en de grote gezelschap pen in Amsterdam. Door de centrale ligging aan de Dam zal de Nieuwe Kerk naar men verwacht ook mensen aan trekken die in acute nood verke ren. In een van de tegen de kerk aangebouwde huizen zal waar schijnlijk dag en nacht een con sulent aanwezig zijn namens de gezamenlijke kerkgemeen schappen in de hoofdstad. De exploitatiekosten van de Nieu we Kerk worden geschat op 1 miljoen gulden per jaar. De helft hiervan kan vermoedelijk door de stichting worden gedekt. Het Rijk heeft meegedeeld dat deze maand een subsidiëring van een half miljoen gulden in „welwil lende beschouwing" wordt ge nomen. BAARN - Het défilé ter gelegen heid van de verjaardag van ko ningin Juliana zal dit jaar op 31 mei worden gehouden. Het défi lé kan niet op haar verjaardag zelf worden gehouden. Koningin Juliana treedt op 30 april af en diezelfde dag zal koningin Bea trix ingehuldigd worden. Koningin Juliana wil het défilé toch door laten gaan om al die genen die zich al op hebben ge geven niet teleur te stellen. Al- Défilé voor Juliana op 31 mei dus- voorzitter Blijdenstein van de Baarnse oranjevereniging, die zegt dit in de omgeving van Soestdijk te hebben vernomen. Het défilé begint op 31 mei om 10.30 uur, de stoet is al "volge boekt". Blijdenstein is ervan overtuigd dat niemand zal be danken nu de datum is verscho ven. Voorzitter Blijdenstein van de or ganiserende oranjevereniging sluit niet uit dat in 31 mei de complete koninklijke familie met de nieuwe vorstin op het bordes zal staan. "Maar die ze kerheid krijg je pas kort voor het défilé". AMSTERDAM Concertgebouw do 7, grote zaal, 20.15 uur, Concertgebouworkest, olv. Bernard Haitink. Kleine zaal, 20.15 uur, Sweelinck conserva torium. Vrij 8, grote zaal, 20.15 uur. Concertgebouworkest olv. Bernard Haitink Za 9, grote zaal, 15 uur, Matinee op de vrije zaterdag. Kleine zaal, 20.15 uur, Rondom-concert "il caro di fe- delta d'amore". Zo 10. spiegelzaal, 11 uur. "Für Elise", recht streekse radiouitzending van de NOS. Kleine zaal, 14.15 uur, Radio Kamerorkest, olv. Gunther Schuller. Ma 11, grote z?al, 20 uur, Nederlands Radio Orkest, olv. van Pieter Stolk. Kleine zaal, 20.15 uur, "Wenen rond 1800", met o.a. Vera Beths, viool. Woe 13, grote zaal, 12.30 uur, lunchconcert door het Amsterdamse Phil- harmonisch Orkest. Kleine zaal, 20.15 uur, Orlando Kwartet. Stadsschouwburg - do 7,20.15 uur, Het Nationale Ballet, "Giselle". Vrij 8, za 9, 20.15 uur, zo. 10, 14 uur, Publiekstheater met "Luci fer", van Vondel. Zo 10, 20.15 uur, Fons Jansen in "Fons Jansen 5". Ma 11 en woe 13, 20 uur, De Nederlandse Operastichting, "Macbeth", van Verdi. Di 12,20 uur, De Nederlandse Operastich ting met "Lucia di Lammermoor". Centrum Bellevue - di 12 t/m za 16, kleine zaal, 20.30 uur, Pro Theater met "Hippolytos". woe 13 t/m za 16, 20.30 uur, toneel groep Centrum met "Roosje en Het Prijsdier". Carré - do 7, 20.15 uur, The Pointer Sisters. Zo 10, 20.15 uur, Jerry Lewis, do 14, 20.15 uur, Ellen Foley. DEN HAAG Koninklijke Schouwburg -za. 9,20.15 uur, en zo. 10,14 uur, Haagse Komedie met „Komieken" van Trevor Griffiths. Zo. 10.20.15 uur, Haagse Komedie, „Bedrog", van Harold Pinter. Ma. 11,20.15 uur, „Woyzeck" van Georg Büchner. Di. 12, 20.15 uur, Publieksthea ter met „Lucifer". Congresgebouw - vrij. 8 en za. 9, Robert Stolz, 20.15 uur. Circustheater - woe. 6 t/m za. 11, „Maskerade", van Jos Brink en Henny Orri, 20.15 uur. Diligentia - vrij 8 en za, Vrouwencabaret Natascha Emanuels, „Medianeurose". Zo. 10.11.30 uur, piano-recital van Benno Pier- weijer. Zo. 10, 14.30 uur, Kunstgring, vocale serie. HOT-Theater - Zo. 10, 14 uur, kindertheater Pssstt, „Papalibre". Appeltheater - woe. 6, za. 9 en di. 12, „Op de bodem", de Appel, 20.15 uur. LEIDEN Schouwburg - do. 7,20.15 uur, Chris Hinze Friends. Vrij. 8,20.15 uur, door Toneelgroep Theater. Za. 9, 20.15 uur, ,,'t Kliekske", uniek volksmuziek-ensemble. LAK-Theater - do. 7,21 uur, Spelgroep: „Victor, of de kinderen aan de macht". Vrij. 8, 20.30 uur, moderne dans. Dansgroep Kim van de Boom. Za. 9, 15 uur, kindervoorstelling Pantomime-theater Tob van Reijn. Woe. 13, try-out van Kindertheater Jiri: „Het lied van de clown".

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9