actief in i vrije tijd j Nieuwe Rijn krijgt winkel pr omen a de Aanzicht van wijk Noord is bezig te veranderen Wegwijs in Leiden LEZERS SCHRIJVEN PAGINA 4 LEIDEN DONDERDAG 7 IEBRUARI 1980 Femke Het ontmoetingscentrum voor vrouwen "Femke" wil zijn ac tiviteiten anders gaan aan pakken. Om zich te kunnen beraden over die andere aan pak die uiteen informatieoch tend plus ontmoetingsavond bestaat sluit Femke een tijdje de poorten. Komende zon dagmiddag en donderdag ochtend is het centrum in elk geval al gesloten. Cursussen In het Werklozen Advies Cen trum (Breestraat 19) gaan binnenkort weer speciale cur sussen voor werklozen van start. Op maandag van twee tot half vijf zijn er cursussen pottenbakken en zeefdrukken. Beide cursussen beginnen maandag. Voor informatie kan men terecht bij het Cen trum, telefoon 130983. Bingo-avond. Wandelsportvereniging "Zuid- West" houdt vrijdag een bin go-avond voor haar leden. De nummers kunnen worden af- gestreept in 't Parlement, Nieuwe Rijn 52, vanaf acht uur. Buurtavond Voor bewoners van de wijk Ma- redorp is er vrijdag een kla verjas- en sjoelavond in het VolkshuisApothekersdijk 33, Aanvang acht uur. PvdA-vergadering De PvdA, af deling Leiden, komt vrijdagavond bijeen. Voor naamste punt op de agenda van de ledenvergadering is een discussie over de inspraak bij de stadsvernieuwing. Daarnaast zal er een toelich ting worden gegeven op de verkiezing van een wethou derskandidaat en de porte feuillewisseling in het college van burgemeester en wethou ders. De vergadering, die in 't Parlement (Nieuwe Rijn 52) wordt gehouden begint om acht uur. SOS-dienst Gehoor per telefoon. Als u in nood verkeert of eenzaam bent, kunt u al tijd per telefoon (uit)praten of in formatie krijgen. U vindt dag en nacht gehoor. Vertrouwelijke. Tel. 071-125202. Burgerraadslieden Koornbrugsteeg 7, telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00, do. 18.30-20.00 Dierenhulpdienst Dierenhulp- en ambulancedienst Leiden e.o. tel. 071-125141. Gratis hulpverlening aan gewond geraakte of anderszins in nood verkerende dieren in de gemeenten Leiden, Lei derdorp, Oegstgeest, Warmond en Zoeterwoude. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Rembrandtstraat 17-21, aanvragen voor hulp voor bejaarden en langdu rig zieken en gezinsverzorging. Tele foon 149441 (maandag t/m vrijdag 9-10 en 1-2 uur). Maatschappelijk werk Bureau Maatschappelijk werk, Ou de Rijn 44c, spreekuur dagelijks van 14.00-15.00 uur. Donderdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. FIOM Fiom bureau v. hulpverl. bij zwan gerschap en alleenstaand ouder schap. Noordeinde 40B, tel. 144715. Onderwij s winkel Leiden-Noord, Sophiastraat 36, tel. 071-126325, geopend maandag t/m vrijdag van 12-17.30 uur. Dierenbescherming Asiel melding zwerfdieren, tel. no. 122847, b.g.g. no. 124295. Praat- en kontaktgroep Praat en kontaktgroep Leiden, voor mensen die door spanningen of an dere oorzaken tijdelijk wat moeilijk zitten, telefoon 125963/761557. Help even Help even, Leiderdorp, ook voor hulp geven, tel: 410903/895587/410357/892597. Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen van in nood verkerende moeders, even tueel met kinderen. St. Jacobs- gracht 1, tel. 142497. Dag en nacht bereikbaar. Moeders voor Moe ders Mevrouw zuster E. Janssen-Nie- meijer, Hofdijck 32, Oegstgeest, tele foon 071-153652. Bureau Rechtshulp Bureau voor Rechtshulp, Heren gracht 50, tel. 123942. Spreekuur ma. en di., 10-12.30 uur, woe. 13.30-16 uur, do. 18.30-20.30 uur. Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Binnenstad: Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur, Noord: Van Hogen- dorpstraat 36, ma. 10.30-11.30 uur, Kooi: Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 uur. Morskwartier, Buurthuis Morskwartier, Topaaslaan tel. 761196, woensdag 10-11 uur, Tuin- stadwijk: Herenstraat 45, vrijdag van 10.30-11.30 uur. Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordein de 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775, voor advies op gebied van wonen, werken, uitkeringen en belastingen. Openingstijden: ma en wo 10-12.30 uur, di en do 18.30-20.30 uur. Vrijwillige hulpverlening Vriiwilligerscentrale Leiden, Lan- gegracht 246a, telefoon 149064. In formatie over vrijwilligerswerk. Da gelijks geopend van 9-17 uur. Dienstencentrum Hooglandse Kerkgracht 32, tel. 140483. Algemene informatie dag. 9.00-10.00 uur. Rutgershuis Papengracht 26, Spreekuren ma. en vr. 14-15, 20-21 uur, wo. 9-10, do. 19-20 uur. Tel. 126802. Werkende jongeren KWJ, beweging voor werkende jon geren, Noordeinde 2a, klachten spreekuur di 17-20 uur, tel. 121139. Alcohol en drugs Consultatiebureau voor alcohol en drugs, Lange Mare 45, tel. 130547, spreekuur ma. en do. 19-20 uur. Op werkdagen geopend van 9 tot 17 uur. Cortona-stichting Cortona-stichting, Haagweg 47. Voor opvang en begeleiding van al leenstaande ouders met kinderen (in crisissituaties), tel. 769253. Werklozen Werklozen Advies Centrum, Bree straat 19. Spreekuur ma. en wo. 10-12 uur, vrij. 14-16 uur,tel. 130983. Bejaarden Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen afd. Leiden, Rapenburg 48. Soosmiddagen ma., di., do., vrij. 13-16.30 uur, tel. 124252. VBOK Vereniging Bescherming Ongebo ren Kind. Hulp voor moeder en kind bij ongewenste zwangerschap. Tel. 071-895724. Huurcommissie Voor geschillen over huren, Schut tersveld 9. Spreekuur dagelijks van maandag tot en met vrijdag van 8.30 tot 10 uur. Telefonische inlichtingen ook van maandag tot en met vrijdag van 10 tot 12 uur (tel. 071-131541). Wetenschapswinkel Het informatiecentrum voor onder zoek van de Rijksuniversiteit 071-148333 tst. 5933 geopend ma t/m vrijdag 10-16 uur. versiteit heeft'geen bouwgrond meer. Op 't eerste gezicht een meelijwekkende kreet. "Wij zon der grond en die vervelende ge meente Leiden wil ons geen cen timeter cadeau doen!" Maar bij nadere beschouwing be dacht ik me ineens dat diezelfde universiteit/Stichting Studenten Huisvesting veel grond bezat en wel 'de Coebel', het gebied dat ligt achter de Haagweg. Wat de den ze ermee?????? Zorgen voor een goed bouwplan voor huisves ting van hun noodlijdende stu denten?? En bijvoorbeeld ook van wat werkende jongeren? WELNEE, de heren verkopen die grond aan een project-ontwik kelaar met flinke WINST. En die studenten maar op kamers wach tenHet zelfde verbaasde mij ook altijd als ik van Leiden via de Plesmanlaan naar Amster dam rijd. Een groot complex sportvelden voor de studenten! Wat had u gedacht van studenten huisvesting op dat terrein bij het Gorleus? Ook een aardig stukje grond daar, heren! En je kunt er wat de hoogte in bouwen. Het is de Kaiserstraat niet! Maar ja, sportvelden zijn té belangrijk, nietwaar?????? En dan maar aan de gemeente vragen om studen ten te huisvesten in een overvolle stad!! Een stad waar vele wijken een heel hoog percentage student is! Studenten, mocht u dit gelezen hebben, dan weet u waar u aan toe bent met uw universiteit en uw Stichting Studenten Huisves ting. Project-ontwikkelaars, poen en sportvelden gaan vóór en blijft u maar lekker kamers zoe ken. Miijam Iskarous-Kervers Marnixstraat 28 2316 JS Leiden De tekening van de heer Bentveld van de winkeliersvereniging. Op het trottoir van de Nieuwe Rijn moet het "straatleven" zich gaan afspelen. Fietsers Een dezer dagen las ik een stukje in deze krant, waarvan de kop luid de: "Fietser rijdt in groot gat". Het kwam hierop neer, dat een fietser terechtkwam in een gat dat zich in het wegdek bevond, waarvan de afmetingen 50 cm. lang, 30 cm. breed, en 20 cm. diep bleken. Gelukkig voor de man kwam hij er heelhuids af, maar zijn fiets werd een schroothoop. Toen ik dit las was mijn eerste ge dachte, die ik maar snel onder drukte, hè, hè, eindelijk! Want zelf rijd ik, zoals deze man waar schijnlijk ook doet, elke dag van huis naar mijn werk, ongeveer 20 minuten op de fiets. In deze 20 minuten moet ik een volleerd acrobaat zijn om alle kuilen en gaten te ontwijken. Om nog maar niet te spreken van de keren dat je door de stad moet, terwijl het de hele dag heeft gere gend. En ben je dan zelf kletsnat, maar heelhuids thuis of op je werk aangekomen, blijkt toch dat een lekke bandje niet bespaard is gebleven. Hopelijk voor deze man, die zich nu afvraagt wie de schade vergoedt, en zijn vele lotgenoten op de fiets, wordt er in de toekomst iets aan deze hobbelige en door gaten ge havende wegen gedaan. B.J. Overes, Brahmslaan 145, Leiden. Noodkreet Verscheidene keren (19-1/22-1 enz.) las ik in de krant het verhaal over de noodkreet van de Leidse uni versiteit. Er zijn kamers genoeg voor al hun studenten en de uni- Diesviering universiteit LEIDEN - In de Stadsgehoorzaal viert de Leidse universiteit mor genmiddag de vierhonderdvijfde dies natalis. De Leidse hoogle raar prof. dr. F. Vos (in de Japan se Taal en Letterkunde) zal op de ze bijeenkomst een rede uitspre ken getiteld "Van Keurslijfjes en Keesjes, Bosschieters en Lijf- schutten: onze voorouders in Ja pan en het begin van de Japanse en Koreaanse studiën in Neder land". LEIDEN - De Nieuwe Rijn zal de komende maanden een grondige gedaanteverwisseling ondergaan. Niet alleen is men bezig met het restaureren van de walmuren van de gracht; de straat zelf zal herschapen moeten worden in een soort winkelpromenade. Het plan is uitgedacht door dè win keliersvereniging Nieuwe Rijn, in samenwerking met het Ko ninklijk Nederlands Onderne mers Verbond. Zo zal het trottoir worden verbreed van één meter tachtig naar drie meter. Een deel van het trottoir kan dan als vei- lengstuk van de etalages voor de winkeliers dienen. Verder komen er bloembakken, boompjes, nieuwe lantaarns, pa rasols, fietsenrekken en bankjes te staan. Op bescheiden schaal zal er sierbestrating woi'den aange bracht. Een goede markering moet er voor zorgen dat de auto mobilist weet dat hij de Nieuwe Rijn door mag rijden, maar wel als 'gast': de straat wordt winke- lerf. Er mag alleen worden ge parkeerd in de twee meter brede parkeervakken aan de kant van de gracht. Het gedeelte bij de Koornbeursbrug, de Nieuwe Rijn is daar wat breder, krijgt een vier meter brede parkeerstrook. Aanleiding voor de winkeliersver eniging om met de plannen naar de gemeente te stappen is het feit dat de Nieuwe Rijn momenteel al onder handen wordt genomen. De gracht moest toch al opnieuw worden bestraat vanwege de werkzaamheden aan de walmu ren. Ook moet er riolering wor den aangelegd. Overigens liet wethouder Waal in een gesprek met de winkeliers gisteren weten welwillend te staan tegenover de uitvoering van de plannen. De winkeliers willen spijkers met koppen slaan. Over enkele weken moeten de plannen rond zijn. Het is de bedoeling dat het werk in fasen wordt uitgevoerd. Eerste fase is het gedeelte tussen de Har- testeeg en de Burgsteeg. Zodra de walmurén zijn hersteld, en dat is nog voor de zomervakantie, kan een begin met de werkzaam heden worden gemaakt. De winkeliers van dit gedeelte van de Nieuwe Rijn willen de markt ook zo snel mogelijk weer terug hebben. Voorzitter Van Egmond over de plannen: "We waren gewoon een dood stukje. De laatste jaren is de Nieuwe Rijn toch al verwaar loosd omdat de walkanten moes ten worden vernieuwd. We willen er nu met z'n allen iets moois van maken." LEIDEN - Noorderkwartier krijgt langzaamaan een ander gezicht. De oude bebouwing in deze Leidse woonwijk wordt flink opgeknapt of maakt plaats voor betere nieuwe huizen. De vele werkzaamheden in Leiden-Noord zijn onderhand een vertrouwd beeld in de buurt geworden. Renovatie is al jaren in volle gang en in de komende maanden zal de eerste vervangende nieuwbouw rond de Sophiastraat en op 't Spoortje zijn voltooiing naderen. Er is nu zo'n vijfjaar gewerkt om Leiden-Noord een prettiger aanzien te geven, leefbaarder te maken en de woningen te verbeteren. Het heeft lang geduurd voordat de eerste resultaten zichtbaar werden, maar wie er nu gaat kijken zal opmerken dat Noorder kwartier een heel ander aanzien begint te krijgen. De bouw van nieuwe woningen, die in de plaats zijn gekomen van de zogenaamde platte-daken-wonin- gen, is op een oor na gevild. Zoals bekend heeft het heel wat voeten in de aarde gehad voordat de eerste paal de grond in ging. Maar nu staan er 92 nieuwe woningwet-woningen waarvan een deel al weer eni ge tijd wordt bewoond. Binnenkort zal de laatste wo ning worden opgeleverd. Ook op 't Spoortje schiet het flink op met de nieuwbouw. Daar komen in totaal 70 nieuwe woningen, waarvan 18 in de woningwetsec tor. De gemeente heeft nog heel wat plannen in petto om de opknapbeurt van Noorderkwartier voort te zetten. Op korte termijn zullen 72 woningen, van woning bouwvereniging Ons Belang, in de Marnixstraat en omgeving worden gesloopt. Als alles volgens plan verloopt wordt in maart een begin gemaakt met de bouw van 54 nieuwe woningwet-woningen en twee winkels. Eind van dit jaar gaat weer een flink aantal huizen tegen de grond. In de Mauritsstraat, Amaliastraat, Bronkhorststraat, Molenstraat en in de J.W. Friso- straat zullen in totaal 109 woningen onder de slo pershamer vallen. Het opknappen van de huizen in deze straten zou te duur worden, daarom is een plan gemaakt voor de bouw van 75 nieuwe woningen. De grondige opknapbeurt van Noorderkwartier zal dus ook in de komende jaren een vertrouwd beeld blijven voor de bewoners van deze wijk.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 6