Bejaarde vrouw kan niet terug naar woonwagen Japonnen uit de Door ontbreken sanitaire voorzieningen Bewoners PCW-flats besluiten tot actie Zakkenrollers en inbrekers actief in Leiden DONDERDAG 7 FEBRUARI 1980 LEIDEN LEIDEN - Goedbeschouwd mag mevrouw Snijder (67) het Academisch Zieken huis, waar ze sinds 22 ja nuari is opgenomen, over een paar dagen weer verla ten. Móet ze dat zelfs, want voor genezen verklaarde patiënten kan een zieken huis geen plaatsje blijven reserveren. Het ziet er echter naar uit dat me vrouw Snijder noch in het zie kenhuis kan blijven noch naar haar wagen op het woonwagen- centrum aan het Trekvaartplein kan terugkeren. Op medisch advies werd een tijdje terug een bad plus toilet in de wagen (de meesten hebben die voorzieningen buiten de wagen) aangebracht. Mevrouw Snijder heeft o.m. bronchitis en long- trombose, waardoor een tocht enkele malen per dag naar de sa nitaire 'schuur' haar is verboden. Eenmaal in de wagen aangebracht bleek het Woonwagenschap, of wel de gemeente, te weigeren de voorzieningen ook aan te sluiten. Ten eerste omdat mevrouw Snij der niet over een officiële stand plaats op het centrum beschikt. Ze staat sinds enkele jaren in de voortuin van haar dochters, plaats. Omdat er nooit pogingen in het werk zijn gesteld haar daar weg te halen stond ze er min of meer legaal. Overigens is wegsle pen met het huidige standplaat sentekort praktisch onmogelijk. Ten tweede omdat mevrouw Snij- LEIDEN - Een aantal bewoners van flats in de Merenwijk heeft gisteravond besloten om tot actie over te gaan tegen de verhoging van de stookkosten. Men vindt deze verhoging onredelijk omdat de verwarmingsinstallaties niet naar behoren werken. Ook de warmtemeters functione ren niet goed, waardoor sommi gen onevenredig hoge bedragen moeten neertellen voor hun ver warming. Bovendien is het veel mensen niet goed duidelijk hoe deze warmtemeters werken en op wat voor manier daar de ver stookte kosten kunnen worden afgelezen. De SP hulp- en informatiedienst die de bijeenkomst gisteravond in de openbare lagere school aan het Valkenpad heeft georgani seerd, zal de bewoners in hun ac ties bijstaan. Het verloop van de bijeenkomst was nogal chao tisch, omdat behalve de verwar ming er nog veel meer klachten waren over het beheer van de flats door de Protestants Christe lijke Woningbouwvereniging (PCW). De algemene klacht was dat het be stuur van de PCW niet of pas na lang aandringen reageerde op vragen van bewoners. Zelfs een aangetekende brief was on beantwoord gebleven. Een be woonster die v/el eens wilde we ten om welke kosten het precies ging bij de post overige kosten op haar rekening, kreeg geen speci ficatie. Na dit geharrewar werd uiteinde lijk de opgestelde brief, gericht aan het bestuur van de PCW, goedgekeurd. Naast een opsom ming van de klachten over de verwarming, bevat deze brief een aantal eisen die op korte termijn ingewilligd moeten worden. De ze eisen zijn: isolatie van de ver warmingsbuizen, drainage of an derszins verhelpen van het grondwater onder de bene- denflats, het nakijken van de ca paciteit van de verwarmingsin stallatie. Een aantal van de aanwezigen heeft een actiecomité gevormd, dat zich gaat inzetten voor een mas sale weigering van het betalen van de verhoging van de stook kosten. De actie betreft de bewo ners van de flats aan de Haviks horst, Milanenhorst, Kiekendief horst, Valkenhorst en Buizerd- b.orst. der niet over zeven- a achthon derd gulden beschikt, een bedrag dat met de aansluiting is ge moeid. Vanuit haar raam kon mevrouw Snijder de aansluiting van de noodstandplaatsen aan de andere kant van het centrum vol gen. Er waren haar voorbeelden bekend van "illegale" bewoners die wel een aansluiting hadden gekregen. Haar werd echter her haalde malen de aansluiting ge weigerd. De werkloze buizen van bad en toilet waren op den duur alleen maar goed voor een oorwurmen- plaag (de beestjes kropen door de buizen de wagen in) waardoor ze wekenlang elders moest bivak keren. Of de moeilijkheden van invloed waren op een verslechtering van haar gezondheid is onzeker. Feit is dat mevrouw Snijder, ze is we duwe, vorige maand in het zie kenhuis belandde. Nu, enkele weken later, is ze in een uitzichtloze situatie beland. Van uit het ziekenhuis wordt druk uitgeoefend om die voorzienin gen toch vooral maar te laten aan sluiten. Men heeft moeite de vrouw te ontslaan omdat ze thuis die broodnodige voorzieningen niet heeft die ze in het ziekenhuis wel had. MeVrouw Snijder heeft ten lange leste maar een advocaat in de arm genomen. Mr. Snijder zal nu pro beren een schriftelijke medische verklaring van de behandelend artsen te krijgen. Met dit stukje "waardepapier" zal de advocaat zich tot wethouder Tesselaar, hij is voorzitter van het Woonwagen schap, wenden. Volgens coördinator Mentzij van het Woonwagenschap doet het bestuur wel een oogje dicht zodra iemand illegaal op het centrum aan het Trekvaartplein gaat staan. Het is echter onmogelijk volgens Mentzij om een overbe- zetter door het geven van derge lijke voorzieningen "legaal" te maken. Mentzij: "In feite is alles terug te voeren naar het punt dat in de re giogemeenten niet in voldoende tempo wordt gebouwd aan de kleine kampjes". Alleen Leiderdorp heeft zich tot Geen touw nog toe gehouden aan de af spraak, dat elke regiogemeente voor een paar standplaatsen zal zorgen. Het troosteloze uitzicht vanaf het Woonwagencentrum aan het Trekvaartplein. LEIDEN - In de Leidse binnenstad is het winkelende publiek giste ren weer in grote mate belaagd door zakkenrollers. Op de markt werd een 63-jarige vrouw uit Rotterdam beroofd van haar portefeuille waarin onge veer 250 gulden zat. Een 44-jarige vrouw uit Leiderdorp miste op eens haar portefeuille waarin haar rijbewijs en een aantal giro betaalkaarten zaten. Van een 71- jarige vrouw werd op de markt een portemonnaie met wat klein geld gestolen. Een 30-jarige inwoonster van Oegstgeest werd in een waren huis beroofd van een leren tas waarin ondermeer 700 gulden zat en de nodige waardevolle papie ren. In de avonduren, waarschijnlijk tussen 7 en 9 uur, is ingebroken in een tweetal flats in de Zijldonk (Merenwijk). In beide gevallen werd het slot van de toegangs deur geforceerd. Uit de ene flat werden twee portemonnaies met ongeveer 50 gulden ontvreemd. Uit de andere flat verdwenen 17 girobetaalkaarten met bijbeho rend pasje, een kascheque en 400 gulden. aan vast te knopen POST VAN DE DIRECTEUR van het postkantoor, A. Vos, ontvang je niet elke dag als gebruiker van de diensten van Tante Pos. Daar hoef je niet lang om te treuren. Een in Leiden woonachtige bui tenlandse bedrijfsleider ont ving namelijk afgelopen dinsdag zo'n brief van de di recteur. Hij kon er geen touw aan vast knopen. De buiten lander klopte met het vel vol moeilijke taal bij een andere dienstverlenende instelling aan, om de brief van de direc teur haarfijn gespeld te krij gen. De lange brief werd onder de loep gelegd en bleek vervol gens in een enkele simpele zin duidelijk te maken: "Meneer, zeg tegen uw brievenschrij vers dat ze hun brieven voor taan naar uw postbus sturen, met de postcode erbij". De brievenschrijvers van de bui tenlander bleken hun post meestal te sturen naar het huisadres van de man in plaats van naar zijn postbus. De brief van de Post-directeur telt ruim dertig regels en ein digt als volgt "Teneinde aan deze ongewenste situatie, zowel voor u als voor de post dienst, een einde te kunnen maken, verzoek ik gaarne uw medewerking om degenen onder uw correspondenten, die aan uw firma/bedrijf ge richte correspondentie (nog) foutief adresseren, op te wek ken voortaan het juiste pos tadres te bezigen". Bij de cursussen Nederlands voor buitenlanders wordt eenvoudig taalgebruik ge leerd. "HOUD HET KORT en een voudig". Dat moeten mede werkers van het stedelijk mu seum De Lakenhal en van het Rijksmuseum voor Volken- Expositie in singelzaal van Lakenhal Suzanne Blokhuis van De Lakenhal overhandigt een onderwijzer uit Alphen een map met aankleedpoppen Op de achtergrond prijkt een dure japon uit 1785. LEIDEN - Achttien vrouwenkostuums, uit de periode 1700 tot 1925 zijn vanaf vandaag te bezichtigen in het Stedelijk Museum De Lakenhal aan de Oude Singel. De japonnen, deel uitmakend van een collectie van 75 japonnen, la gen tot nu toe opgeslagen in de kelder van De Lakenhal. Tien jaar geleden werden de japonnen tijdens een modeshow voor het laatst aan het publiek getoond. De opstelling van de japonnen in de Singelzaal van de Lakenhal heeft alles te maken met een kleding- project>van De Lakenhal en het Rijksmuseum voor Volkenkun de, voor basisscholen uit Alphen aan den Rijn en uit Oegstgeest. De samenwerking tussen de La kenhal en "Volkenkunde" werd gistermiddag voor een gehoor van vijftig leerkrachten uit Al phen "uniek" genoemd. De Leidse musea krijgen veel be zoek van schoolgroepen. De kin deren doen dan vaak op één dag een groot aantal musea aan, en zijn 's avonds na het bezoek "doodziek" van alle indrukken van de dag. Het kledingproject biedt de moge lijkheid slechts twee musea tege lijk te bezoeken op basis van een thema, dat de kinderen gemak kelijk kan aanspreken. Iedereen draagt immers kleren. De leer krachten uit Alphen oriënteer den zich gisteren in de musea op de mogelijkheden van het pro ject. De schoolkinderen gaan eerst op school aan het werk met behulp van een dia-serie over kleren en zogenaamde "Klere-krant", een krant over kleren van vroeger, kleren van nu, en kleren uit verre landen. Een en ander maakt dis cussie mogelijk over de vraag of de lengte van rokken samen hangt met het welvaartspeil, of kan aansluiten bij het feit dat de Nederlandse textiel-industrie uitwijkt naar lagen Ionen-landen, zoals vroeger de Leidse lakenin dustrie zich verplaatste naar Brabant, waar de lonen een stuk lager waren dan in Leiden. Lei den kwam destijds (omstreeks 1800) in last. Na de behandeling van het thema op school, gaan de kinderen op excursie naar de musea om de tentoonstelling te bekijken. Voor de derde en vierde klassen van de scholen hebben de musea aan kleedpoppen, voor de hoogste klassen zijn er tekst- en op drachtkaarten. De Culturele Raad van Alphen en Oegstgeest financiert het kle dingproject voor de scholen in het kader van het jaarlijks terug kerend educatieve project. Het is nog niet zeker of ook de Leidse basisscholen aan het kleding project meedoen. De tentoonstelling over kleding in de beide musea duurt tot begin april. Mevrouw Brand van de PTT duet het VVV-bestuur de wer king van de Viditel uit de doe ken. VVV-directeur R. Dekker kijkt over haar schouder belangstel lend mee. Naast haar informatrice Caro- lien Nieuwenhof en bestuurslid Van de Koppel. kunde hebben gedacht bij het samenstellen van een dia-se rie over kleding voor de lage re schooljeugd. Waar "kort en eenvoudig" toe kan leiden, illustreert de vol gende tekst bij de dia-serie: "In de zeventiende eeuw droegen jongens en meisjes dezelfde kleren. De jongens droegen meisjeskleren. Ook nu dragen jongens en meisjes vaak dezelfde kleren, alleen omgekeerd" Onderwijzers uit Alphen, die dit gisteren aanhoorden, lagen krom. "Viewdata" bij de VVV ALS EERSTE VW-KAN- TOOR in Nederland heeft de Leidse "Tourist Information" op het Stationsplein de be schikking gekregen over een zogenaamd Viewdata-sys teem. Een soort computer waarmee je tal van informatie op je televi siescherm kunt laten ver schijnen, variërend van de weersberichten, tot de ver trektijden van treinen en de weekaanbiedingen van Al bert Heijn. Gistermiddag was mevrouw A.M. Brand van de centrale directie van de PTT in Leiden aanwezig om het VW-kan- toor de werking van het Vidi- tel-systeem, zoals de Neder landse versie van de viewdata heet, uit de doeken te doen. Zij liet zien hoe je na telefonisch contact met de centrale com puter te hebben gekregen via bepaalde zoekwegen kan binnendringen in een vrijwel bodemloze put van informa tie. Alhoewel, bodemloos is de informatieput nog niet. Het Viditel-systeem (Vidi is het Latijnse "ik zag" en tel staat voor telefoon of televi sie), is namelijk nog in een experimentele fase. Pas na 31 augustus gaat het allemaal ernst worden. Voorlopig zijn er ruim 80 infor matieleveranciers die, tegen flinke betaling uiteraard, computerruimte hebben af gehuurd. Onder die 80 zo'n 15 kranten, tal van commerciële instellingen en bedrijven zo als Albert Heijn, Gerard de Lange en de KLM, allerlei an dere instanties, instellingen en instituten zoals het KNMI en de Leidse VW. "Wat gaan ze nu in dat VW- kantoor met die Viditel-toe- stand uitvoeren", zult u zich misschien afvragen. Wel, voorlopig vrij weinig. Infor matrice Carolien Nieuwenhof gaat binnenkort een cursus "Viewdata-lezen" volgen. Zo'n cursus duurt enkele da gen. Vervolgens zal Carolien proberen om haar leesvaar digheid over te brengen op haar collega's die dan tot 31 augustus te tijd hebben om "warm te draaien". Op die datum wordt het nieuwe, verbeterde systeem in wer king gesteld en kan men de VW-klanten met behulp van de Viditel van informatie voorzien. VW-Leiden zal zelf ook een programma in de computer stoppen zodat men straks niet meer voor infor matie naar het Stationsplein hoeft maar thuis met het ei gen Viditelletje de informatie kunt opvragen. Een geoefend viewdata-lezer heeft daar slechts enkele se conden voor nodig. Kunt u gelijk kijken hoeveel een potje jam bij Albert Heijn kost, of een nieuwe wasma chine bij Gerard de Lange. Wie weet, misschien kun zelfs deze rubriek op uw televisie scherm laten verschijnen. PLAN VALT VERKEERD IN MERENWIJK LEIDEN - Het ontwerp-bestem- mingsplan voor de Merenwijk is bij de bewoners van deze wijk niet in goede aarde gevallen. Er bestaan grote bezwaren tegen de geplande nieuwbouw in de wijk omdat men vreest dat daardoor de parkeerproblemen worden vergroot. De bewoners vinden verder dat zij te weinig tijd heb ben om het ontwerp-plan te be studeren. Eén en ander bleek op een in spraakavond die door de ge meente georganiseerd voor de bewoners van de Merenwijk in het kerkelijk centrum "De Re genboog". "De wijk heeft geen behoefte aan wat hier op tafel ligt", zo viel te beluisteren. Een opmerking die veel applaus oogstte. In het algemeen bleek er veel be zwaar te bestaan tegen nieuw bouw aan het Broekplein. Men verweet de plannenmakers van de gemeente gegoochel met par keergelegenheid en men vreest dat de buurt straks helemaal is afgeladen met auto's. "Wat ge beurt er als de hele buurt tegen het plan is?", vroeg één van de bewoners zich af. Wethouder Waal antwoordde dat de mening van de buurt bij de besluitvor ming in overweging zal worden genomen maar niet doorslagge vend hoeft te zijn. Aan meer buurtwinkels bleek bij de bewoners weinig behoefte te' bestaan. Veel wijkbewoners voelden wel voor het plan om een evenemen tenplein in te richten op een deel van het parkeerterrein bij het winkelcentrum De Kopermolen. Bij de Merenwijkbewoners bestaat geen bezwaar tegen de komst van een brandweerkazerne. Men heeft tot 19 april de tijd om bezwaarschriften tegen het ont- werp-bestemmingsplan in te dienen. In oktober zal de ge meenteraad het ontwerp-plan vaststellen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 5