Ajax een stap dichter bij titel Voortbestaan proftennistoernooi in Ahoy in Rentree Peters, pechprijs Streuer Doelpunt Ling voldoende in kleurloos duel bij Eagles UEFA-jeugd klopt Westduitsers Kevin Keegan bezorgt Engeland overwinning DONDERDAG 7 FEBRUARI 1980 SPORT PAGINA 13 ROTTERDAM (GPD) - Jan Pe ters maakt zondagmiddag zijn rentree voor Feyenoord tijdens de thuiswedstrijd te gen FC Den Haag. De cen trumspits die op 2 januari van dit jaar de banden van zijn linker enkel scheurde, zou aanvankelijk dinsdag-1 avond een halve oefenwed strijd hebben gespeeld, maar dat duel werd geannuleerd. Peters, wiens naam, evenals die van de Spartaan Ruud Geels voorkomt bij de top-40 waaruit bondscoach Zwart- kruis in juni zijn EK-selektie kiest, zal waarschijnlijk nog geen hele wedstrijd mogen spelen. Datzelfde geldt voor Louis van Gaal, die, aldus interim trainer Hans Eykenbroek, zondagmiddag 45 minuten voor Sparta tegen FC Utrecht uitkomt. Pechprijs De 21-jarige Jan Streuer van FC Utrecht ontvangt vrij dagavond in Eindhoven uit handen van loco-burgemees ter Jan Zeelen van deze stad "D'n Opkikker", de pech prijs, die de carnavalsver eniging van de eersté-divi- sievereniging Eindhoven nu al voor de achtste keer be schikbaar stelt voor de zwaarst getroffen voetballer van het jaar. De carrière van Streuer kreeg overigens drie jaar geleden Jan Peters: zondag terug. al de eerste klap door een breuk van het scheenbeen. Later brak hij dat scheen been op het veld wederom en bovendien een kuitbeen. Streuer werd aan hetzelfde been ook nog eens geope reerd. Momenteel is hij bij Utrecht weer in training, maar hij komt niet meer in aanmerking voor een plaats in de hoofdmacht. Streuer krijgt na afloop van het hui dige seizoen van FC Utrecht een vrije transfer. Vóór Streuer ontvingen de pechprijs achtereenvolgens Daan Schrijvers (NAC), Jan van Beveren (PSV), Barry Hulshoff (Ajax), Frits Flin- kevleugel (FC Amsterdam), Hendrik Schalks (Eindho ven), Dick Nanninga (Roda JC) en Johan Zuidema (Ajax). ROTTERDAM (GPD) - Het proftennistoernooi in het Sportpaleis Ahoy in Rotterdam dreigt dit keer veel min der te zullen voorstellen dan in de afgelopen jaren het geval is geweest. Stonden in 1979 nog de nummers 1 en 2 van de wereld, Björn Borg en John McEnroe, in de finale, tijdens de uitvoering die nu van 10 tot en met 16 maart zal worden gehouden, zal geen enkele speler uit de mondiale top-10 acte de presence geven. Verkeken En dat terwijl het 175.000-dollar- toernooi in Rotterdam één van de vier super Grand Prix-toernooien zal zijn die door de WCT (World Championship of Tennis) in Eu ropa worden georganiseerd. Als voornaamste reden werd gis termiddag tijdens de persconfe rentie aangevoerd dat veel top- spelers begin maart vrij zijn en inmiddels bekend hebben ge maakt die vakantie met een week te zullen verlehgen. Björn Borg, de winnaar van vorig jaar, zou als argument voor zijn afwezigheid hebben aangedragen dat hij zich wil voorbereiden op zijn huwelijk in juni met Mariana Simionescu. Dat hij een jaar geleden de nodige problemen veroorzaakte omdat hij op de openingsdag niet in ac tie wenste te komen (Borg was door de kritiek op dat besluit zo geïrriteerd geraakt dat hij een week niet met de pers sprak) zou daarbij geen rol spelen. Harm Scheepbouwer, perschef van Ahoy: „Dit jaar wordt in Rotter dam het eerste toernooi van WCT in Europa gehouden. De afgelo pen jaren waren wij steeds na Milaan aan de beurt. In eerste in stantie waren we blij met die ver andering omdat er in de week voor ons toernooi geen ander be langrijk tennisevenement wordt gehouden. Er zijn alleen wat Da- vis-Cupwedstrijden. Nu blijkt echter dat we ons op de zaak heb ben verkeken. We dachten goed te zitten, maar we kwamen er al gauw achter dat de spelers liever vakantie namen". De hoogst genoteerde speler die zich tot nu toe heeft aangemeld is de Amerikaan Gene Mayer, die als 11e genoteerd staat op de we reldranglijst. Na hem komen Pat Dupre (20ste), de sterk gestegen en met Nastase-achtige manieren DEVENTER (GPD) - Drie1 nederlagen op rij hadden de Go Ahead Eagles als kansrijke subtopper teruggeworpen tot een kleurloze middenmoter. Herstel van het zelfvertrou wen leek dringend gewenst en Ajax zou de inspiratiebron moeten zijn voor de tam geworden Adelaars. Maar zover kwam het gisteren in Deventer niet. In een kleurloos duel kwamen de Amsterdammers door een 0-1 overwinning weer een stapje dichter bij de titel. Joop Brand had op voorhand al een kleine verrassing in petto voor de gasten. Niet Dick Schneider nam de positie van laatste man in, maar de jeugdige Hans Voskamp. Schneider had een tweeledige taak gekregen op het midden veld. Allereerst moest de Deven ter aanvoerder lijn brengen in de aanvalspogingen van de thuisclub, terwijl hij in verdedi gend opzicht Ajax' centrale mid denvelder Jensen moest uitscha kelen. Het was voor Schneider duidelijk wennen in deze positie, want door gebrek aan snelheid kwamen zijn aanvallende noch verdedigende kwaliteiten uit de verf. Duidelijk was ook dat Ajax op het middenveld graag de ruimte be nutte die de Deventer ploeg de Amsterdammers bewust liet, maar tot het creëren van gevaar lijke openingen kwamen de gas ten nauwelijks. De aanvallen lie pen over te veel schijven en te weinig werd de bal de diepte in gespeeld, waardoor de Deventer defensie steeds weer tijdig de ga ten kon dichten. De enige ge vaarlijke situatie ontstond dan ook uit een afstandschot van Ka- rel Bonsink, die een kogel van zo'n 30 meter afstand afgevuurd op de lat zag spatten. Het terug- ketsende leer werd daarop door Ling slordig naast gewerkt. Aan de andere kant zag Van Kooten zijn uit een moeilijke positie af gevuurde schuiver door Schrij vers gestopt en draaide een knappe boogbal van Koopman juist over de kruising. Ling: gele kaart en een treffer... Sensatie Sensatie kwam er in het begin van de tweede helft door een geïnspi reerde start van de thuisclub. Een knap schot van de aanvallender spelende Dick Schneider werd door Schrijvers met een katach tige reactie uit het doel gewerkt. Nauwelijks een minuut later kop te Van Kooten de bal wel in de touwen, maar de straf leidende Van Ettekoven maakte snel een einde aan de juichtoren in de met 17.500 toeschouwers volgepakte Adelaarshorst door de treffer af te keuren, omdat hij een overtre ding had geconstateerd. Corver was de volgende kansheb ber in het Eagles-offensief, maar in het man-tegen-man-gevecht bleef de foutloos keepende Piet Schrijvers heer en meester, al moest hij zijn reddingsactie wel bekopen met een diepe hoofd wond, die de wedstrijd vijf minu ten stillegde. Alle Deventer aanvalspogingen vielen in het niet bij de handige trekbal van Karei Bonsink. Het leer werd door Hans Voskamp met het hoofd in de richting van drie vrijstaande Ajacieden gebo gen, en het was uiteindelijk Ling die in de 18e minuut na rust de gasten op een voorsprong zette: 0-1. Het was ook een beetje een persoonlijke revanche van Ling, die kort daarvoor van scheids rechter Van Ettekoven een gele kaart had gekregen voor het weg trappen van de bal. Dat Ajax met Zwamborn als voor- stopper en Schoenaker als mid denvelder in defensief opzicht hierna drukke tijden beleefde, was begrijpelijk. Met Unaola voor de geblesseerde Woudsma probeerden de Eagles alsnog wat aan de dreigende nederlaag te doen. Maar de grote verrassing waarop Joop Brand het publiek zo graag had getrakteerd, bleef uit. De enige tevreden Go Ahead- aanhanger was ten slotte de pen ningmeester van de thuisclub, die met 17.500 toeschouwers ein delijk weer eens een vrijwel uit verkocht huis had. Stand De stand in de eredivisie is Ajax 21 17 2 2 AZ'67 20 12 5 3 Feyenoord 19 10 7 2 Roda JC 21 11 PSV 21 9 Utrecht 21 9 Den Haag 20 7 Twente 20 8 Excelsior 20 8 G.A. Eagles Willem II 19 Haarlem 21 PEC Zwolle IS MW 20 Sparta 20 Vitesse 20 NEC 20 NAC 18 20 7 4 36 55-19 3 29 42-21 2 27 36-16 7 25 31-26 6 24 39-25 6 24 31-25 6 21 25-26 7 21 26-27 7 21 34-36 9 18 29-26 7 17 22-37 9 17 28-41 5 9 15 20-26 9 8 15 24-32 4 11 14 30-38 6 10 14 22-38 2 13 12 19-35 4 11 10 11-30 5 7 Karei Bonsink, die later de ''winnende" voorzet zou afleveren in duel met de jeugdige Hans Voskamp. uitgeruste John Sadri (21ste), Ivan Lendl (23ste), Stan Smith (24ste) en Tim Gullikson, die op Wimbledon McEnroe in de kwartfinale versloeg. In de breedte is het toernooi dan ook zonder meer sterk bezet. De echte trekpleisters ontbreken echter. Vandaar dat de komende dagen nog pogingen zullen worden on dernomen om alsnog McEnroe, die een week later met Connors wel in Frankfurt zal opdraven, en Eddy Dibbs te contracteren. De organisatie heeft immers nog vijf zogenaamde „wild cards" tot haar beschikking waarvan er twee zullen worden gegeven aan de beide finalisten van het op 8 en 9 maart in Vlaardingen te houden kwalificatietoernooi. De overige drie gaan naar spelers die recht streeks tot het hoofdtoernooi kunnen worden toegelaten. Op zoek naar versterking voor het in vergelijking met vorig jaar zo ge devalueerde deelnemersveld zijn de organisatoren inmiddels on der zware druk gezet door de voornaamste sponsor, ABN. Drs. Van Dissel, de directeur die speciaal belast is met publiciteit en sponsoring: „Wij overwegen om ons terug te trekken als het deelnemersveld niet sterker wordt. Ik wil niet zeggen dat dat voor dit jaar al geldt, maar wel vooi: volgend jaar". Rol Een belangrijke rol daarbij speelt dat in de voorverkoop al 25.000 kaarten zijn verkocht. Vooral voor de eerste drie dagen. Al deze tennisenthousiasten komen af op de tennissterren die het toernooi in de loop der jaren zoveel ge wicht hebben gegeven. Deze mensen moet waar voor hun dure geld worden geboden (de prijzen variëren van 15 gulden tot 30 gul den per dag) en zullen zich te leurgesteld voelen als zij moeten constateren dat het toernooi om in schaaktermen te spreken qua speelsterkte is teruggevallen van categorie 13 naar categorie Een andere klip die het toernooi bedreigde, is inmiddels aardig omzeild. Vorig jaar kwam de sponsor namelijk in opstand toen van overheidszijde werd geëist om een gedeelte van de reclame van de Bank in Ahoy te verwijde ren. Reclame op ijskast, op de shirts van ballenjongens en -meisjes en op de vlonders waar op de stoelen van de lijnrechters stonden, moest worden opge ruimd om een televisie-uitzen ding niet in gevaar te brengen. De sponsor legde zich bij die schoonmaakactie neer, maar heeft laten weten dat de „grens van het toelaatbare" is be reikt. Van Dissel: „Als er nog meer be perkende maatregelen zouden komen zouden wij ons terug trekken. Het punt is echter dat we nog altijd geen richtlijnen heb ben van de overheid. De kans be staat dat die op korte termijn be kend worden gemaakt maar de AVRO heeft toch het risico ge nomen met ons weer in zee te gaan". Beelden van het toernooi zullen ditmaal ook worden vertoond in de Verenigde Staten. Verant woordelijk daarvoor is de ESPN, een kabeltelevisieomroep die aandacht zal besteden aan halve finale en finale. Van de Nederlandse tennissers weet op dit moment alleen Tom Okker zich verzekerd van deel neming. JAN PREENEN ENSCHEDE (ANP) (62) Het Nederlandse UEFA-jeugd- team heeft gisteravond in het Diekmanstadion in En schede in een vriendschap pelijke wedstrijd de West- duitse ploeg met 3-2 versla gen. Blind (40), Gullit (50) en Koeman (102) zorgden voor een 3-0 voorsprong voor Oranje. Thiele (75 en 78) scoorde de tegengoals. De Nederlanders overtroefden hun tegenstanders op vrij wel alle punten. Alleen fy siek waren de Westduitsers sterker. De uitslag geeft de krachtsverhoudingen dan ook niet juist weer. De over tuigend spelende formatie van trainer Ger Blok beheer ste de wedstrijd volkomen. Pas toen de stand 3-0 in het voordeel van Oranje was za gen de Duitsers kans tegen te scoren. Van een werkelijke bedreiging van Nederland was, op de laatste vijf minu ten na, geen sprake. De uitblinkers van Oranje wa ren de doelpuntenmakers Danny Blind van Sparta, Ruud Gullit van Haarlem en Erwin Koeman van PSV. Als de formatie op 25 maart in de uitwedstrijd tegen Schot land, waarin kwalificatie voor de eindronden van het toernooi om het UEFA- jeugdtoernooi moet worden afgedwongen, zo speelt als gisteravond in het Diekman- station, heeft de ploeg van Blok goede mogelijkheden. Te meer daar de eerste wed strijd tegen de Schotten een winst van 2-1 voor de Neder landers heeft opgeleverd. LONDEN (ANP) - Engeland, reeds zeker van een plaats bij de laatste acht van het toernooi om het Europese voetbalkampioenschap, heeft gister avond in het Wembley stadion in de laatste wedstrijd voor groep I van de voorronden, met 2-0 gewonnen van Ierland. Hoewel de wedstrijd niet meer van belang was waren er 90.299 toeschouwers in het stadion. De voor Hamburger SV spelende Kevin Keegan zorgde voor beide treffers. Het Tsjechoslowaakse voetbalelftal won in Adelaide met 4-2 van de ploeg van Zuid-Australië. Tele Santana, tot op dit moment trainer van Palmeiras in Sao Paulo, is benoemd tot opvolger van Claudio Coutinho, die door de Braziliaanse voetbalbond van zijn functie van bondscoach is ontheven. De 48-jarige Santana was een van de sterspelers van Fluminense. Hij heeft in Brazilië een zeer goede naam.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 15