Studenten bezetten Sp ambassade aanse Ferme taal Schmidt en Giscard Sowjets brengen versterkingen naar Kabul over EGmoet minstens wijzen op mensenrechten In San Salvador Meer bevoegdheden voor Lord Soames Gijzeling in Milaan LAWINE IN ITALIË EIST VIER LEVENS WOENSDAG 6 FEBRUARI 1980 BUITENLAND PAGINA 9 Van onze correspondent) PARIJS - Het 35e Frans-Duitse treffen in het kader van het vriendschapsverdrag tussen bei de landen kreeg ditmaal in Parijs een bijzondere betekenis. In het licht van de Sowjet-inval in Af ghanistan bespraken de West- duitse Bondskanselier Schmidt en de Franse president Giscard d'Estaing tien uren met elkaar onder vier ogen de internationale toestand van het moment. Hun slotcommuniqué getuigde van fermheid en van een gezamen lijkheid die uitging boven de platvloersheden van internatio nale conferenties. De in gezamenlijk overleg voorbe reidende plannen voor het veilig stellen van vrede en veiligheid werden door de Franse en West- duitse ministers van buitenland se zaken vanuit Parijs kersvers in Brussel voorgedragen op de con ferentie van de ministers van bui tenlandse zaken van de negen EG-landen. President Giscard onderstreepte na het vertrek van Bondskanse lier Schmidt nog eens dat het in zijn ogen zowel voor Frankrijk als voor de Bondsrepubliek van groot belang was niet de getrou we spreekbuis te worden van de Verenigde Staten. In een derge lijk geval zouden zowel Frankrijk als de Bondsrepubliek - aldus de Franse president - hun bewe gingsvrijheid kwijt raken die ze nu hebben om als intermediair tussen de Sowjets en de Ameri kanen een verheviging v^n het conflict te verhinderen. In het slotcommuniqé werd de ernst van de internationale toe stand onderstreept. Nadat in het communiqué de Sowjet-inval in Afghanistan nog eens als "on aanvaardbaar" was gekenmerkt en de Sowjets werden uitgeno digd hun troepen uit dit gebied onverwijld terug te trekken, gaan de Franse president en de West- duitse Bondskanselier voort met te zeggen: "De huidige crisis is van dien aard dat ze een proces in werking kan stellen dat de ern stigste consequenties voor de ge hele wereld heeft" Verder wordt in het communiqué nog opge merkt dat "de ontspanning aan een nieuwe schok van dezelfde aard geen weerstand zal kunnen bieden". In dat geval zullen beide landen "in samenwerking met hun bondgenoten de maatrege len nemen die noodzakelijk zul len zijn om hun vrijheid te garan deren en het internationale evenwicht te bewaren". Een opvallende formulering in het slotcommuniqué spreekt er van dat beide landen "nog weer eens verklaren getrouw te zijn aan het Atlantisch bondgenootschap, en vastberaden achter hun beloften staan". Verwacht mag v/orden dat deze verrassende frase in het licht van Frankrijk's afstande lijkheid ten aanzien van de NA VO hier nog enige reacties te weeg zal brengen. Elke lippen dienst ten gunste van de NAVO heeft in Frankrijk steeds weer felle protesten uitgelokt van de kant van de gaullisten, de socia listen en de communisten. Bondskanselier Schmidt ver klaarde op de persconferentie overigens dat de bewuste passa ge in het slotcommuniqué "ei genlijk overbodig was geweest" Zowel de Bondskanselier als de president wezen er op dat beiden in Parijs voor de twaalfde maal met elkaar gesproken hadden in het kader van het vriendschaps verdrag dat eens de sluitsteen was geweest van de buitenlandss politiek van Bondskanselier Adenauer en president De Gaul le. Helmuth Schmidt stelde in het vooruitzicht dat hij ook "zijn Amerikaanse vrienden" van de uitslag van de besprekingen op de hoogte zou stellen: "Zoals vrienden elkaar op de hoogte houden wat onder gemeen schappelijke vrienden is bespro ken" De Westduitse Bondskanselier te lefoneerde gisteravond na terug keer in Bonn met de Amerikaan se president Carter. Het typeert de basisverschillen die tussen beide landen om allerlei redenen zijn blijven bestaan, dat dit tele foongesprek met de Amerikaan se president vanuit Bonn, en niet vanuit Parijs werd gevoerd. De Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt hun topgesprek een ontspannen onderonsje i de Franse president Giscard d'Estaing hadden na afloop van (Van onze correspóndent Peter Hattink) MADRID - De extreem-linkse studentenbewe ging Volksliga van de 28e februari heeft gister middag de Spaanse ambassade in San Salvador bezet. Onder de 11 gegijzelden bevinden hebben de bezetters drie perso- zich zeven Spanjaarden, onder nen vrijgelaten, wie ambassadeur Victor Sanchez Het nieuws over de bezetting van SALISBURY (UPI) - De Britse gouverneur in Rho- desië. Lord Soames, heeft zich grotere bevoegd heden verschaft om de toenemende moeilijkhe den in het land de baas te blijven. Daarnaast heeft Soames troepen gestuurd naar het woelige ooste lijke deel van het land in een poging het geweld onder controle te krijgen voordat Rhodesië op 27 februari naar de stembus gaat om een parlement voor de onafhankelijkheid te kiezen. Een Britse woordvoerder in Salisbury zei gisteren dat Soames een verordening heeft opgesteld, die hem het recht geeft politieke activiteiten in speci fieke gebieden van Rhodesië te beperken of te verbieden als hij meent dat een partij of leden daarvan wanorde veroorzaken. De nieuwe be voegdheden van de gouverneur reiken nog net niet zover dat het een partij verboden wordt op nationaal niveau aan de verkiezingen deel te ne men wegens het plegen van gewelddaden. Met het dreigement om de activiteit van een partij in een bepaald gebied te beperken, lijken de Britten vooralsnog een situatie te willen vermijden waarin nu al een partij de komende verkiezingen als oneerlijk gaat bestempelen en de guerrilla strijd gaat hervatten. Mesas. De studenten eisen de vrijlating van vier leiders van de ze beweging, die op 3 februari door de politie werden gearres teerd, de stopzetting van de on derdrukking door de regering en de verbreking van de Spaanse diplomatieke betrekkingen met de militaire junta van San Salva dor. De militaire regering van San Sal vador heeft verklaard dat men, t teneinde een soortgelijke trage die als die in Guatemala te voor komen, het leger of de politie ni,et zal inzetten. Het commando bestaat uit studen ten en boeren onder leiding van een vrouw. Volgens een van de de Spaanse ambassade in San Salvador werd door de vrouw van de ambassadeur persoonlijk doorgebeld naar het ministerie van buitenlandse zaken in Ma drid. De Spaanse ambassadeurs vrouw wilde haar man voor de lunch op kantoor afhalen, maar toen zij de* bezetting zag keerde zij op haar schreden terug. De be zetting van de diplomatieke post is net zoals in Guatemala op vreedzame wijze verlopen. De bezetters, die ditmaal ongewa pend zijn, plaatsten een bus dwars over straat vlak voor het gebouw van de Spaanse ambas sade, teneinde een politie-ingrij- pen uit te stellen. woordvoerders van de bezetters Tegelijkertijd met de overval op de heeft de Spaanse ambassadeur toegezegd dat hij alles in het werk zal stellen om deze actie tot een gelukkig einde te brengen. „We hebben juist voor onze actie Spanje uitgezocht, omdat dit land een democratische regering heeft met prestige, in Latijns- Amerika, die zonder twijfel onze drijfkracht achter de eisen be grijpt", aldus de leidster van -de bezetters in een interview met de Spaanse radio. Aanvankelijk wa ren er 14 gegijzelden maar om re denen van persoonlijke aard MILAAN AFP/UPI) - Een man die zegt de "communistische ge vechtseenheden" te vertegen woordigen, heeft gisteren in Mi laan het kantoor van 'Purina Ita lia' bezet. Een werknemer verloor daarbij het leven. Zeven werk nemers, onder wie vijf vrouwen, worden gegijzeld. De overvaller heeft inmiddels zijn eisen kenbaar gemaakt. Hij dreigt het gebouw op te zullen blazen als ze niet binnen 36 uur worden ingewilligd. Hij wil dat enige mensen worden aangehouden die volgens hem leiders zijn van de stadsguerrilla- groep de Rode Brigades. De hoofdofficier van justitie van Rome moet naar Milaan komen om bewijsmateriaal tegen hen in ontvangst te nemen. De overvaller heeft een strafblad en is in 1963 in een psychiatrische inrichting opgenomen geweest, zo deelt de politie mee. De man die gedood is, was de echtgenoot van de vriendin van de overval ler. De vrouw neemt deel aan de onderhandelingen met de terro rist. Spaanse ambassade gijzelden 300 leden van de revolutionaire Sal- vadoreense studentenbeweging 500 personen op het ministerie van onderwijs in San Salvador. Onder de gegijzelden bevindt zich de minister van onderwijs, Eduardo Colindres. Over de ma nier waarop deze bezetting is uit gevoerd, lopen de meningen uit een: volgens sommige bronnen in San Salvador is de bezetting geweldloos verlopen; andere waarnemers menen dat de stu-. denten gewapend waren en dat er schoten zijn gevallen. Een commando van de Volksliga van de 28e Februari houdt sinds 31 januari 12 gegijzelden vast op het bureau van de christen-de mocratische partij in San Salva dor omdat enkele politici van de ze partij zitting hadden genomen in de militaire junta. Ambassadeur teruggeroepen PARIJS (AFP) - Frankrijk heeft besloten zijn ambassadeur in Tripoli en diens staf terug te roe pen. Het gaat om in totaal tien di plomatieke vertegenwoordigers. Libië is verzocht eenzelfde aantal uit Frankrijk terug te roepen. Het besluit houdt rechtstreeks ver band met de aanval op de Franse ambassade in Tripoli, die maan dag door betogers werd ver woest. Bij anti-Franse betogin gen in Libië werd ook het Franse consulaat in Benghazi vernield. Van der Klaauw in Brussel: CERVINIA - Toeristen verlaten vroegtijdig hun vakantie-adres, nadat dit bijna geheel door een lawine is bedolven. Minstens vier mensen zijn gisteren omgekomen bij de lawine in de Italiaanse wintersportplaats Cervinia. De lawine.die 500 meter breed was. trof drie hotels,een school en een kazerne van de grenspolitie. Tientallen kleine huizen werden ver nield. De reddingswerkzaamheden in het gebied worden bemoeilijkt door zware sneeuwval. Cervinia is bijna geheel van de buitenwereld afgesloten. Het verkeer in het Aosta-dal in het noordwesten van Italië onder vindt veel hinder van de sneeuw. De Mont-Blanctunnel is voor het verkeer gesloten wegens lawine-gevaar. KABUL (AFP) - De Sowjets heb ben dankzij een luchtbrug maan dag en gisteren troepen en mate rieel naar het internationale vliegveld van Kabul overge bracht. Buitenlandse journalis ten zijn daarvan getuige geweest. Sowjet-transportvliegtuigen van het type Antonov brachten 500 tot 600 Sowjet-militairen en pantserwagens naar het vliegveld waar zich toen buitenlandse journalisten bevonden. Eerder was zware Sowjet-artillerie die rondom het vliegveld van Kabul stond opgesteld, in nog geen zes dagen verdwenen. Dit hebben reizigers gezegd die maandag vanuit Pesjawar (noordwest Pakistan) in Kabul zijn aangekomen. Verleden week dinsdag stond het rond de luchthaven van Kabul vol met tanks, pantserwagens en helikopters. De reizigers hebben slechts een paar vrachtwagens en twee of drie helikopters gezien. Ook zagen ze geen Russische sol daten op het vliegveld. Volgens een taxichauffeur bewaken de Russen wel alle kruispunten in Kabul. Een journalist die trachtte zonder uitreisvisum Afghanistan over de weg te verlaten werd terugge bracht naar Djalalabad, ruim 100 km ten oosten van Kabul. Hij zei dat hij in het gebied tussen Dja lalabad en Pesjawar veel sporen had gezien van zware strijd tus sen regeringstroepen en islamiti- Dialoog VS- Moskou stimuleren" WENEN (GPD) - "De Socialisti sche Internationale moet zoeken naar wegen om de dialoog tussen Moskou en de Verenigde Staten gaande te houden". Dit verklaar de de Nederlandse socialistische oppositieleider Joop den Uyl gis teren aan het slot van de eerste zitting van de conferentie van de Socialistische Internationale. Den Uyl voegde daar de sugges tie aan toe dat dat mogelijk zou kunnen gebeuren door het sturen van missies van persoonlijkhe den, die in staat zijn beide partij en te benaderen. Aan de tweedaagse conferentie van de Socialistische Internationale in Wenen wordt deelgenomen door de leiders van de socialisti sche partijen van 25 landen uit vier werelddelen. (Van onze correspondent Jan Ger ritsen) BRUSSEL - De Europese Negen moeten tegenover de Sowjet- Unie benadrukken hoeveel be lang ze hechten aan handhaving van de mensenrechten. Dit standpunt bracht minister Chris van der Klaauw (buitenlandse zaken) naar voren in het beraad van de Europese Negen ter voor bereiding van een gemeenschap pelijke Europese reactie tegen over de Sowjet-Unie. De Nederlandse bewindsman zei dii nadat de ministerraad van de Negen,die dinsdag in Brussel bij eenkwam, op de hoogte was ge bracht van de Frans-Duitse ver klaring over de Russische inval in Afghanistan. Deze verklaring Helmut Schmidt aan de Franse president Giscard d'Estaing. Ze zwijgt over het optreden van de Russische autoriteiten tegen Sa- charov en andere dissiden ten. De Europese Negen willen op 19 februari in Rome de laatste hand leggen aan een gemeenschappe lijke verklaring aan het adres van Moskou. Handhaving van de mensenrechten, zoals vastgelegd in de akkoorden van Helsinki over samenwerking in Europa, moet daarin worden opgenomen, aldus Van der Klaauw, die ook Negen het ook eens te worden over een lijn inzake de door Ame rika voorgestelde boycot van de Olympische Spelen in Moskou. De standpunten zijn nu nog ver deeld. Engeland vindt dat de Spelen niet kunnen doorgaan omdat de voorwaarden niet zijn vervuld. Daarentegen meent Bonn dat de Negen moeten uit spreken dat de Spelen door kun nen gaan als de Russen zekere voorwaarden vervullen. Deze formule is soepeler en bindt de Negen niet aan een bepaalde termijn. meent dat de vervolgconferentie De Britse minister van buitenland- over Helsinki, die dit najaar in se zaken Lord Carrington zei dat Madrid zou plaatsvinden, ge- de Negen niet al te lang meer mochten wachten met het for muleren van een gezamenlijk standpunt. Er is al te veel tijd verloren, zei hij. Van der Klaauw verwacht dat de Negen in Rome in elk geval wel één lijn zullen trekken inzake de Olympische Spelen. Hij wees erop dat de olympische comités zich al eer der, in het Amerikaanse Lake Placid, zullen hebben uitgespro ken. De Negen spraken af dat ze zich voortaan zullen houden aan de regels voor het verlenen van ex portkredieten aan de Sowjet Unie. Binnen de OESO, de Orga nisatie voor Economische Sa menwerking en Ontwikkeling, zijn deze regels opgesteld. Maar vooral Frankrijk, Engeland en Italië plachten tot nu toe lagere rentetarieven te berekenen dan volgens de OESO-afspraken is toegestaan. Het Duitse voorstel om een dialoog aan te gaan met landen die gren zen aan de Perzische Golf (Irak, Koeweit, Saoedi-Arabië, Quatar, Verenigde Arabische Emiraten, Bahrein en Oman) werd voor verdere studie terug verwezen naar de permanente vertegen woordigers van de Negen in Brussel. De belangrijkste reden hiervoor is dat Parijs niet erg voelt voor dit Duitse initiatief. Het wachten is nu eerst op het resultaat van het bezoek dat de Franse president Giscard bin nenkort aan Saoedi-Arabië brengt. sche opstandelingen. Of er aan de kant van de regeringstroepen Sowjet-eenheden meevochten heeft hij niet gezegd. De minister van buitenlandse za ken van Afghanistan heeft ge zegd, dat het nieuwe bewind van Babrak Karmal, dat eind decem ber aan de macht kwam, nog door geen enkel land is erkend. Dit zei ^hij volgens de regeringskrant 'Kabul New Times. Hij gaf voorts toe dat pogingen tot een diploma tieke opening naar Teheran tot nog toe vruchteloos waren geble ven. De minister uitte ernstige kritiek op de Chinese Volksre publiek, die volgens hem de op standelingen "alles verschaft wat ze nodig hebben". Het ministerie van voorlichting heeft nieuwe instructies uitgege ven over het uitgaande nieuws. Filmmateriaal moet worden goedgekeurd voor het naar het buitenland wordt gezonden. Journalisten die plaatsen buiten Kabul willen bezoeken moeten daarvoor toestemming vragen. Er wordt gewaarschuwd dat de genen die deze instructies over treden zich zullen moeten ver antwoorden tegenover de veilig heidsdienst. President Karmal kondigde ter gelegenheid van de herdenking van de geboortedag van de pro feet Mohammed een amnestie af voor 448 mensen die gevangen zaten voor 'gewone misdrijven' Dit heeft het Russische persbu reau Tass gisteren bekend ge maakt. Waarnemers menen dat dit een nieuwe poging is van Karmal om vertrouwen te wek ken bij de islamitische bevolking van Afghanistan. Tass deelde voorts mee dat Karmal een bij eenkomst bijwoonde met gods dienstonderwijzers en andere mohammedanen. Volgens Tass benadrukte Karmal opnieuw dat de nieuwe regering de vrijheid van godsdienstuitoefening niets in de weg zou leggen. FELLE AANVAL CHINA OP SOWJET-UNIE GENÈVE (DPA/UPI) - De Chinese Volksrepubliek heeft gisteren haar eerste optreden in de ont wapeningsconferentie in Genève gebruikt voor een felle aanval op de Sowjet-Unie. Zonder overigens dit land met na me te noemen verklaarde de Chi nese onderminister van buiten landse zaken Zhang Wen-Jin, dat "een der supermogendheden on der welklinkende leuzen als "ontspanning", "veiligheid voor allen" en "afzien van geweld", haar agressie, inmenging en on dermijnende activiteit in Azië, Afrika en Latijns-Amerika ver sterkt". Volgens Zhang maakt deze supermogendheid van alle middelen gebruik om via indirec te weg of rechtstreeks aan andere landen haar wil op te leggen. "De gewapende interventie in Afgha nistan toont aan, dat de praktijk van militaire agressie en bezet ting zich nu van binnen de "grote gemeenschap" heeft uitgebreid tot de Derde Wereld en de islami tische landen". De Chinese ver tegenwoordiger noemde dit een "nieuw gevarensignaal". Voor het eerst sinds het ontwape- ningsoverleg 18 jaar geleden in Genève begon, nemen nu alle mogendheden met kernwapens - de Verenigde Staten, de Sowjet- Unie, Engeland. Frankrijk en China - aan het overleg deel. Frankrijk nam vorig jaar voor het eerst plaats aan de conferentieta fel. China was tot dusver waar nemer.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9