Flats in de Merenwijk zijn niet warm te krijgen TEEDS BEWONERS VAN DE HORSTEN WEIGEREN VERHOGING VAN STOOKKOSTEN Actie jeugdige woningzoekenden Wegwijzer Leiden na vertraging nu bijna verspreid WOENSDAG 6 FEBRUARI 1980 LEIDEN - Een aantal bewoners van flats in de Merenwijk klagen steen en been omdat zij hun flats niet warm krijgen terwijl zij wel schrikbarend hoge stookkosten betalen. Bewoners van de benedenflats hebben bovendien een enorme overlast van de hoge grondwaterstand onder hun vloeren en op de bovenste etages hebben bewoners al geruime tijd last van ernstige lekkages Eén van de bewoonsters van een flat in de Havikshorst laat het water onder de vloer zien. Soms staat het water zo'n 70 centimeter hoog zodat de leidingen van de centrale verwarming onder water liggen LEIDEN - Het "Aktiekomitee huisvesting voor scholieren en werkloze schoolverlaters" gaat over tot acties als niet binnen drie maanden iets wordt gedaan aan de woonproblemen van deze groep woningzoekenden. Het actiecomité schrijft dit in een brief aan de burgemeester. Zij eist dat de leeftijdsgrens voor in schrijving wordt verlaagd omdat de groep jongeren beneden 18 jaar anders is aangewezen op de particuliere markt die beheerst wordt door "huisjesmelkers". De groep jongeren eist verder uit breiding van de bouw voor één en tweeprsoonshuishoudens, beter betaalbare woningen en een daklozencentrum. Het actieco mité vindt verder dat de politie niet meer moet optreden tegen krakers van huizen. Volgens het comité moet de gemeente voor taan optreden tegen leegstand en knokploegen en een actief vorde- ringsbeleid voeren. Het actiecomité eist van de ge meente dat binnen drie maanden aan deze voorwaarden is voldaan. "Zo niet, dan volgen er meer ac ties", aldus de brief. Het "Aktie komitee huisvesting voor scho lieren en werkloze schoolverla ters" bezette in december van het vorig jaar al een pand aan de Breestraat. De SP hulp- en informatiedienst heeft, naar aanleiding van de klachten over de hoge stookkos ten, .geëist dat er energiebespa rende maatregelen worden ge nomen. Zolang die maatregelen achterwege blijven weigeren veel bewoners de aangekondigde stookostenverhoging te betalen Eén van de meest voorkomende klachten is dat de hoekflats en de flats op de bovenverdiepingen niet warm te krijgen zijn, ook al zet men alle radiatoren aan. De bewoners klagen al jaren over de kwaliteit van de centrale ver warming. Volgens de SP (Socia- listiche Partij) trekt het bestuur van de Protestants Christelijke Woningbouwvereniging (PCW), bij wie de flats in beheer zijn, zich echter niets van deze klachten Onbeantwoord Brieven over deze kwestie zouden onbeantwoord blijven. Zelfs de huismeester van de flats van de PCW in de Merenwijk, de heer Pikaar, beklaagt zich erover dat hij van het bestuur van de wo ningbouwvereniging geen ant woord krijgt op zijn brieven. De SP hulp- en ïnfonnatiedienst zegt dat veel bewoners vorige maand flink zijn geschrokken van de hoge bijbetalingen voor stookkosten die zij moeten vol doen. Hoewel er maandelijks for se bedragen aan stookkosten worden moeten betaald, over het hele jaar, moeten nu enkele hon derden guldens of soms meer dan 1000 gulden worden bij betaald en wel binnen één maand. Een be woner die vorig jaar 70 gulden te rug kreeg moet nu 410 gulden bijbetalen. Een andere bewoner die tijdens de koude maanden ja nuari en februari niet thuis was moet toch nog 300 gulden extra betalen. Niet geïsoleerd Veel bewoners stellen het bestuur van de Protestants Christelijke Woningbouwvereniging er voor verantwoordelijk dat de stook kosten zo hoog zijn opgelopen. Bij het bestuur zou allang bekend zijn dat verwarmingsbuizen on der de flats in het grondwater lig gen. Verder lopen de verwar mingsbuizen ongeïsoleerd dooi de trapportalen en geven daarbij zoveel warmte af dat bewoners van hoger gelegen flats het niet De flats in de Merenwijk. Volgens sommige bewoners is de "stinksloot' wateroverlast onder hun woningen warmer dan 18 of 19 graden kun nen krijgen. In de zomer zouden de verwarmingsbuizen in de trapportalen gloeiend heet zijn. De hele zomer gaat de verwar ming niet uit. De bewoners van de flats aan de Havikshorst, Milanenhorst. Kie kendiefhorst, Valkenhorst en Buizerdhorst, vinden dat er een plan moet komen om het grond water onder de benedenflats weg te krijgen. Zij eisen verder dat de verwarmingsbuizen geïsoleerd worden en dat er een plan komt voor de isolatie van de flats zelf. Een betere isolatie zou in het voordeel zijn van alle bewoners want dat drukt de algehele stookkosten. De bewoners zeg gen best zuinig te willen zijn met energie maar dan moet het be stuur van de woningbouwver eniging dat wel mogelijk maken. Zolang het bestuur geen energie besparende maatregelen wil ne men weigeren veel bewoners de aangekondigde stookkostenver hoging te betalen. Serieus Volgens de heer W. F. Laman, be stuurslid van de Protestants Christelijke Woningbouwver eniging zijn de flats niet slecht geïsoleerd maar proberen som mige bewoners van alles te doen om van de extra betaling af te komen. Hij wijst er op dat, in het afgelopen jaar, voor iedereen de stookosten zijn gestegen. De heer Laman laat weten dat de daklek kages op korte termijn zullen worden verholpen en dat andere gegronde klachten serieus zullen worden onderzocht. Laman wijst er verder op dat het grondwater onder de flats vorig jaar is weggepompt en dat hem sindsdien geen klachten van be woners hebben bereikt. Hij zegt toe dat het bestuur van de wo ningbouwvereniging contact zal opnemen met de gemeente om te praten over mogelijke maatre gelen om het grondwater probleem te verhelpen. Ruiten van porno- boekhandels beklad Porno is vrouwenhaat. Onder dit motto hebben onbekenden in de afgelopen nacht een actie ge voerd tegen, naar hun zeggen, "boekhandels die geld verdienen aan de vrouwenvernederende porno". Er zijn leuzen geschil derd voor de winkels en er zijn sloten met ijzerlijm dichtgeplakt. De onbekenden protesteren met de actie tegen de "vrouwenvernede rende pornohandel". In een met "kommittee porno is vrouwen haat" ondertekende brief wordt gezegd dat "de manier waarop vrouwen in porno worden afge schilderd getuigt van vrouwen verachting en vrouwenhaat. Wij vrouwen zijn dit spuugzat en blijven daarom actie voeren te gen alle vormen van porno". Eerder werd een actie ondernomen bij het Rex-theater aan de Haar lemmerstraat. Daar werd mét be hulp van een kwast en een bus verf het ongenoegen geuit tegen het vertonen van sexfilms in de bewuste bioscoop. Onthulling kunstwerk Stadsbouwhuis LEIDEN - Op 12 februari is het precies een jaar geleden dat het Stadsbouwhuis aan de Lange- gracht officieel in gebruik werd genomen. Nu, 365 dagen later staat er een nieuwe evenement op het programma. Op dezelfde dag zal in het "bijkantoor" van het stadhuis een kunstwerk worden onthuld dat is aangeschaft met de geldsbedragen die door de be trokken aannemersbedrijven zijn geschonken. De onthulling zal 's middags om half vier gebeuren. onder redactie van René van der Velden en Jaap Visser VAN MENEER DE VINK mag Vis naar Den Haag: "Die man heeft veel te weinig voor de sport gedaan". De Vink uit de Atjehstraat is dan ook gek op voetbal en korfbal. "Als er maar niet zo'n christelijke burgemeester komt, die de zondagsport verbiedt..." MENEER BONNET uit de Oos terstraat ziet het allemaal niet zo somber. Het zal 'm een zorg zijn wie de nieuwe bur gemeester wordt. "Van mij mag Vis blijven", zegt hij ferm. ALLARD SWEERS, die in een studentenhuis aan de Turf markt woont, vindt het wel jammer dat burgemeester Vis weggaat. "In het NRC-Han- delsblad heb ik gelezen dat Vis een treurig figuur sloeg Maar toch. Ik ben lid van Mi nerva; nu Vis weggaat komen de sluitingstijden van "de" sociëteit misschien in gevaar Minerva draait immers bij de gratie van Vis" "STEEDS" heet de nieuwe rubriek, die wij vanaf vandaag in deze krant brengen. Vier keer in de week schrijven we steeds over ditjes en datjes in de stad Leiden. Met deze nieuwe rubriek komt een eind aan de rubriek "De Nieuwsspiegel', die meer dan twee jaar de pagina verluchtigde met "nieuws achter het nieuws". Na ruim twee jaar wordt het tijd voor een frisse wind. Benieuwd of de lezers van het Leidsch Dagblad hier ook zo over denken, trokken we welgemoed de straat op om aan willekeurige voorbijgangers te vragen wat zij van de Nieuwsspiegel vonden. Veel nieuws leverden deze straatgesprekjes niet op: de rubriek bleek meestal minder bekend te zijn dan we dachten, ook al hoorden we ook vaag goedkeurend gemompel in de trant van "Lekker afwisselend, die Nieuwsspie gel". De voorbijgangers hadden gelukkig veel meer te vertellen, met name over het vertrek van burgemeester Adriaan Vis uit Leiden naar zijn nieuwe stek, als rechterhand van minister Hans Wiegel van Binnenlandse Zaken. MEVROUW VAN GALEN heeft de burgemeester-aCtiviteiten van Vis aan den lijve onder vonden. En dat is met in goede aarde gevallen. "Als ik com muniste was geweest, had ik de kra nt al long benaderd om een doekje over hem open te doen. Maar ik heb een andere achtergrondMevrouw van Galen vindt burgemeester Vis "een onsympathieke man" Verder wil ze niets over hem kwijt, zoals gezegd, vanwege "haar achtergrond" Ze vraagt zich wel af waarom er in de krant "nooit fijne din gen over de jeugd staan' "Laatst, op de Haarlemmer straat, hielpen drie jongens, met van die lange haren, een oudere vrouw weer op de been toen ze plat onderuit gegaan was. Dat soort dingen over de jeugd lees je niet in de krant Maar je leest steeds wel, dat jongeren mensen op de Haar lemmerstraat hebben aange vallen" MENEER LUT uit het Jacques Urlusplantsoen is een gebo ren en getogen Leienaar. Een nieuwe burgemeester zou zich met hart en ziel aan de stad van meneer Lut moeten wijden. Dus, wat zou logi scher zijn dan een nieuwe burgemeester uit de eigen Leidse bevolking, aldus boekhouder Lut. "Het moet in elk geval iemand met ken nis van zaken zijn om de le vensgrote problemen te lijf te gaan". Bij problemen denkt meneer Lut aan de huizenho ge moeilijkheden in de wo ningbouw en aan de aan alle kanten opengebroken bin nenstad. "Je wordt er dood ziek van". Overigens vindt hij dat de nieuwe burgemeester moet worden gekozen en niet benoemd. "DIE MAN komt gewoon niet lekker over", vindt mevrouw Nachtegaal uit de Meren- donk. Deze administratief medewerkster aan de univer siteit heeft liever een nieuwe jonge burgemeester, die 'lekker valt". De politieke kleur van de nieuwe zal haar een zorg zijn. De nieuwe bur gemeester moet er in elk ge val rekening mee houden dat "al die opgebroken toestan den in de stad" mevrouw Nachtegaal behoorlijk dwars zitten. "SCHRIJF MAAR eens wat over het lastig gevallen wor den op straat, in plaats van die ellenlange verhalen over die moord op de vrouw Geluk", beveelt Anita, een bankem ployé uit de Oppenheim- straat, aan. Ze zegt zelf nog niet zo'n last te hebben gehad van "de opgeschoten jeugd, maar vrouwen in mijn omge ving wel". Een nieuwe bur gemeester zou dus moeten zorgen dat de straat weer vei lig wordt. Het banksaldo van burgemeester Vis kan Anita overigens niet zo maar even tjes uit haar mouw schudden. 'OVER BURGEMEESTER VIS hoor je mij niet juichen. Maar dat zal ook wel aan de wethouders liggen", meent meneer Hermcnet uit de Be schuitsteeg. "Zullen we die van Rotterdam, die Van dei- Louw. maar nemen?" PETER VAN DER STEEN en Jan de Qraaf uit het Utrechtse Veer,en John Gommans uit de Antillenstraat zijn leerling van de lts aan de Haagweg. Een nieuwe burgemeester be roert hen niet: "Je merkt er toch niks van" en "het is toch een occasion"Aandacht moet er volgens hen komen voor de gymzaal van de lts. Daar zijn ze al achttien jaar over bezig. Als je een bal tegen het plafond schiet komt heel het zootje naar beneden". naast de flats de oorzaak van de LEIDEN - De gemeentegids "De Wegwijzer" is met enige vertra ging in de meeste stadsdelen van Leiden bezorgd. De gids die nu voor het eerst huis-aan-huis wordt verspreid is veel completer dan in voorgaande jaren, omdat dit keer "De Sociale Gids" van de Welzijnsraad in de Wegwijzer is opgenomen. "Met de wegwijzer in de nieuwe vorm worden de mensen minder afhankelijk van de hulpverle ning, bijvoorbeeld door het Bu reau Voorlichting van de ge meente. De mensen kunnen zelf opzoeken waar ze terecht kun nen", zegt Jan Lelieveldt van het Bureau Voorlichting voldaan. Met behulp van een overzichte lijk trefwoordenregister kan de lezer zeer snel te weten komen waar de gezochte instelling te be reiken is, wat haar doelstelling is of soms ook wie er in zitten. Naar het zich laat aanzien, is elke Leid se groepering met een plaatsje in de Wegwijzer bedeeld. De Wegwijzer lag eind vorig jaar reeds verzendklaar bij de PTT. Toen bleek echter dat het alarm nummer van de politie (namelijk 144444) vetgedrukt en op een van de eerste pagina's fout was ge drukt. Er stond het nurhmer 134444, een nummer van de bus dienst NZH. De uitgever van de Wegwijzer, Publimedia bv uit Amstelveen, had het foutje ge maakt. Voor de sociale werkplaats De Waard had het foutje grote gevol gen. Hals over kop werden de WSW-ers van De Waard inge schakeld om in de totale oplage van 47.200 Wegwijzers het foute cijfer met een stickertje over te plakken. Een hele klus, vonden de werkers bij De Waard. Zes honderd arbeidsuren zijn er mee gemoeid geweest. Deze week werden de laatste exemplaren foutloos afgeleverd. De operatie betekende een vertraging van een maand in het uitbrengen van De Wegwijzer. En dat is heel wat voor een blad, dat het moet heb ben van actuele gegevens. Het verzamelen van de gegevens voor De Wegwijzer is in het begin van het najaar al afgesloten. Het blad Info van de Welzijnsraad brengt elke maand de wijzigingen die in de gegevens van de Wegwijzer moeten worden aangebracht. De gemeente heeft een contract van vijf jaar afgesloten met uitgever Publimedia voor de jaarlijkse uitgave van de Wegwijzer. Zo mogelijk wordt de Wegwijzer niet om het jaar maar om de elf maan den uitgebracht. Zodoende kan over enkele jaren ook het blad "De Kursuswijzer", dat de Wel zijnsraad elk jaar in september uitgeeft, in De Wegwijzer worden opgenomen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3