Perfect- spaarrekeningen dagelijks opvraagbaar LEZERS SCHRIJVEN: TRESLONG TRESLONG LEIDSE SPAARBANK WOENSDAG 6 FEBRUARI 1980 door Sjak Jansen Er gaat geen doordeweekse dag voorbij, of ik ben in de stad en regio wel op zoek naar mensen en dingen voor deze rubriek. Tips en wensen voor 'Publiek' kunt u 's middags tussen één en twee uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. Schrijven mag natuurlijk ook. mmmm Moeder en vader Nieuwenhuizen aan de Was me dat even la chen gisterochtend, op de koffie bij de heer en mevrouw J. Nieuwenhuizen aan de Papengracht te Leiden, experts in het trekken van gekke bekken. Zoon Joop (37) uit de Herenstraat kan er trouwens ook wat van. En wat te denken van Joops zeven jaar jongere broer Ruud. Onge looflijk in wat voor Joop en broer Ruud op hun aantrekkelijkst een bochten hij zijn mond en lippen kan wringen. Het zit kennelijk in de fa milie. Lachen geblazen dus bij de Nieuwenhuizens. En dat terwijl ik een zakje met schuimpjes bij me gesto ken me heilig had voor genomen het verschijnsel gekke bekken trekken eens kritisch te benade ren. Daar zat ik dan op de tweezits- bank met de Nieuwenhuizens schuin tegenover me aan het werk. De één nog gekker dan de ander. In allefhandevaria- ties. Even, heel even vroeg ik me dan ook af of dit nu om te lachen was of om te huilen. Reeds spoedig wist ik het echter, het was om te lachen. En niet te weinig. Verdienstelijk Ik moest er gewoon aan gelo ven. De fotograaf had de strijd al eerder omgegeven. Niet voor niets is deze Leidse fa milie als derde uit de bus ge komen bij een landelijke wedstrijd in gekke bekken trekken, die door een geïllu streerd weekblad was uitge schreven. Uiterst verdienstelijk die derde plaats/ Maar wat wil je ook met zo'n portret als de 72-ja- rige heer Nieuwenhuizen, stukadoor in ruste. Haast on gelooflijk wat.een bekkie die man met z'n nog enige tand („Ik kauw er zonder moeite nog alles mee") kan trekken. En als hij eenmaal de kleine man dat typetje van wijlen Louis Davids gaat neerzet ten, kom je helemaal niet meer bij. Hoedje Joop, Ruud en hun moeder (alle drie al hun tanden kwijt, de lippen en kaken zijn dus wat soepeler) precies eender. Wanneer zij na een borreltje of wat de smaak te pakken hebben en bij het gekke bek ken trekken ook nog een maf hoedje opzetten: gegaran deerd dat je al schuddebui kend van het lachen onder ta fel gaat. En waar die mensen die gek kigheid nou allemaal voor uithalen? „Ach", zegt meneer Nieuwenhuizen, „we zijn nu eenmaal een vrolijke familie. We zijn altijd aan het lachen." Wat geeft het „En wat geeft het om met ver jaardagen en dergelijke een gekke bek te trekken. Da's toch hartstikke leuk. Met feestjes gaat het trouwens vanzelf', aldus Nieuwenhui zen. Echtgenote en zoons knikken. Ze hebben daar weinig of niets aan toe te voegen. In plaats daarvan trekken ze me toch een bekkie.... Het plaatsen van brieven van lezers betekent niet dat de redactie de daarin weergegeven mening onderschrijft. Brieven kunnen van redactiewege worden ingekort. ADVERTENTIE festiviteiten-agenda Elke maandag-avond BOWLING AFTER DINNER Feestelijk menu met muzikale omlijsting voor de attractieve prijs van f 24.95 p.p. en als extra na gerecht 1 SPEL GRATIS BOWLEN (max. 20 worpen) I Elke dinsdag-avond: DINER MUSICAL Naast een voortreffelijk diner kunt u deze avond genieten van fijne muziek. De ene week treedt HELEN SHEPERD, begeleid dooi Frans Landmeier voor u op, de volgende week het TRIO FRANS REXIS m.m.v. Frans Rexis (viool, klarinet). Ad Veen (piano) en Bert Bibaz (gitaar en zang). Een 4 -gangen diner uit de a la carte kaart kost u slechts f 29.95 p.p. Elke woensdag-avond BOURGONDISCH BUFFET Een heerlijk kopje soep vooraf en dan een uitgebreid buffet met allerlei pa te 's en vele soorten kaas, prachtig opgemaakte salades en andere verrukkelijke schotels. Daarbij vers stokbrood, geurige boter enz.! Overvloed zonder einde voor slechts f16.95 p o. Onze pianist/organist speelt tn u kunt dus ook een dansje maken! Elke donderdag-avond: MUZIEK A LA CARTE Maak uw keuze maar uit onze menukaart en kies daarbij uw muzikale favoriet uit onze speciale "muziek a !a carte"-kaart. de dans vloer ligt klaar en wie weet wint u een prijs in onze muzikale quiz. Elke vrijdag-avond: ROYAL-BUFFET FEEST-DANSANT Een hele avond (van 19.30-23 30 uur) genieten en dansen in de feestelijke Luna-zaal, waar bij kaarslicht een rijk opgemaakte tafel met allerlei warme en koude gerechten voor u staat opgesteld. U neemt maar zovaak u wilt. De muziek wordt verzorgd door Combo Henk de Leeuw of het TRIO MERCY. Couvert-prijs f 29.95 p.p. Feestelijke kleding wordt op prijs Elke zaterdag-avond: FAMILIE PARTY-AVOND Een speciaal voor deze avond samengesteld KEUZE MENU voor een prettige prijs. Ook nu: gelegen heid tot het maken van een dansje. Het restaurant is zondags geopend vanaf 13.00 uur' BEZOEK OOK ONZE GEZELLIGE BOWLING Nu van maandag t/m vrijdag tussen 10.00 en 17 00 uur: f 10.- PER BAAN (voor max. 6 personen) GROEPEN v.a. 10 personen HALVE PRIJS! Telefoon: 02520 16214 HILLEGOM Telefoon: 02520 - 15347 Politie Het is zondagmorgen 3 februari half twaalf in de ochtend. Twee automobilisten worden op de Willem de Zwijgerlaan, ter hoog te van de Julianakade, door een motoragent tot stoppen gebracht. Zomaar op de rijweg. Ik vermoed dat ze bij de Marnixstraat door het rode licht zijn gereden. De agent begint ijverig te senrijven Vier jongens, die ik tussen de tien en twaalf jaar oud schat, volgen die handeling van dichtbij. Zij staan niemand in de weg, want ze bevinden zich niet op de rijweg maar op de berm. Toch zie ik uit mijn raam dat de agent de jon gens met een armbeweging wegjaagt. Ze gaan niet. Opeens pakt die agent één van de jongens in de kraag, trekt hem de rijbaan op en zet hem tussen de twee aangehouden auto's in. Hij is echter nog niet klaar met schrijven en laat de jongen los. Die neemt onmiddellijk de be nen, zomaar dwars over de druk ke weg heen. De agent rent achter het kind aan tot de middenberm, waarop de jongen weer terug rent over de weg. Natuurlijk zonder uit te kijken. De agent er weer achteraan. En die twee automobilisten maar wach ten. Weer gearriveerd bij de au to's geeft de agent het maar op. Hij gaat verder met schrijven, de jongen is verdwenen. Als je dan (zoals een paar weken gelegen) in de krant leest dat er bij de Hoflaan een vrouw is ver moord, datde politie al ter plaatse was toen er nog werd geschoten, dat de politie achter een auto zat toen de dader vluchtte en je ziet dan voor je ogen zo'n flinke agent een kleine jongen achterna zitten over een weg die als zeer gevaar lijk bekend staat.... Een klein kind, dat misschien al leen wat brutaal was? Dan denk je meteen: Fijn toch, dat er politie is. Als dit op een doordeweekse dag was gebeurd had dit kind nu zeer zeker in het ziekenhuis gele gen. Heren agenten, maak de Willem de ZVijgerlaan niet nog gevaarlijker dan die nu al is. Mevrouw M. van der Heijden- Honsbeek Willen de Zwijgerlaan 32 Leiden. Energie Graag wil ik aansluitend reageren op een ingezonden brief betref fende het energie-probleem, maar dan in het algemeen gezien Ik geloof en weet haast wel zeker, dat bij het ontwerp van een ge bouw het energieverlies van dit gebouw niet ter sprake komt, want het energieverlies wordt pas veel later ontdekt en is in eer ste instantie niet van belang voor de architect of aannemer De eerste maakt een mooi gebouw wat doelmatig is ingericht, maai bij is niet gespecialiseerd in het energie-probleem. T)e tweede moet het veelal voor de laagst in- gediende prijs bouwen en ener gie-sparende delen zijn kosten verhogend, dus niet van toepas sing. Ik weet zeker en heb ook de erva ring dat je als belanghebbende mag meedenken bij de opbouw van een project, waardoor er veel ongerief en veel energie-verlies te voorkomen is. Vanzelfsprekend op een deskundige manier of door het inschakelen van een deskundig adviesbureau. Deze deskundigen kunnen veelal van tevoren een besparingsbere kening verstrekken bij de te ma ken energie-besparende objec ten, waardoor de te maken inves tering waar te maken is. Zo vraag ik me nogal eens af, als ik zo langs de nieuwe veiling "Flo ra" rij. of aan alle facetten van mogelijke energie-besparing is gedacht. Is hier al rekening mee gehouden door o.a. goede wand- en dakiso latie, alle gaten en kieren tocht en winddicht, alle c.v.-leidingen met glaswol geïsoleerd en het belangrijkste; is er aan warmte- terugwinning iets gedaan? Want zo'n grote oppervlakte aan be bouwing vraagt veel energie om te verwarmen en op temperatuur te houden. Als men de warmte, welke door de schoorstenen verloren gaat, door een warmle-wisselaar laat gaan is veel terug te winnen. Men kan hierbij rekenen op 10% Daar kleinverbruikers t.o.v. de gro te bedrijven, nog steeds het meeste betalen voor de energie, vind ik dat deze bedrijven te- geover ons moreel verplicht zijn zoveel mogelijk te doen om ener giebesparende maatregelen toe te passen, ondanks dat het mis schien duurder uit kan vallen. Maar ik denk dat dit bij zo'n mo derne opzet wel verwezenlijkt is en zo niet, wat niet is kan nog komen denk ik maar, beter ten halve gekeeid dan ten hele ge dwaald. P. Overvliet Korenbloemlaan 45 Oegstgeest Woonbeurs 1001 woonideeën, dat stond in de advertentie in de krant en op de borden langs de weg. Die reclame deed ons vermoeden dat op deze beurs een heleboel te zien zou zijn over interieurverzorging, nieuwe woonvormen en andere snufjes op dit gebied. Maar wat kwamen wij bedrogen uitl Na een entree-geld van 4,50 per persoon te hebben betaald hadden wij toegang tot wat de "Woon-ideaalbeurs" werd ge noemd. Wat was er te zien? Er stonden wat meubelen opgesteld, bijna uit sluitend klassieke modellen, er was een stand voor open haarden, zonwering, woningisolatie, tapij ten en andere vloerbedekking, tuinaanleg en er was ook een bin nenhuisarchitect die gratis ad viezen zou geven. Voorts waren er de onlosmakelijk aan beurzen verbonden vertegenwoordigers van groentemolens en encyclo- pediën enz. De 1001 ideeën, waarover zoveel stampij werd gemaakt, hebben wij niet kunnen vinden op deze beurs. Wij hebben geen enkel idee kunnen opdoen voor onze 9,- entree. Er werd naar onze me ning bedenkelijk weinig gebo den. Of waren onze verwachtin gen van deze beurs misschien te hoog? Wij vinden dat je een dergelijke beurs, waar te hooi en te gras wat meubelen en aanverwante zaken zijn bijeengebracht geen Wooni- deaal beurs mag noemen en datje de 1001 woonideeën waarmee tij dens de reclamecampagne is ge schermd waar moet maken. Dit is volgens ons in de verste verte niet gebeurd. De consument is bij de neus genomen. Ik begrijp overigens niet dat de di rectie van de Groenoordhal een beurs van dit niveau toelaat. Een dergelijk "evenement" schaadt de naam van de Groenoordhallen en indirect de regio-functie van Leiden. Thuisgekomen na onze desillusie hebben wij snel wat kennissen verwittigd en hun geadviseerd om af te zien van een bezoek aan deze beurs. Dit maakte onze avond nog een beetje goed. A.G.M. GROENENDIJK Zijldonk 160 Leiden. R.I.O. Naar aanleiding van het artikel over het Rijnlands Instituut voor On dernemersonderwijs (RIO) in Leiderdorp, 31 januari in deze krant, wil ik gaarne nog de vol gende aantekeningen maken. Als lid van de oudercommissie van dit instituut heb ik onlangs alle oudercommissies in het verzor gingsgebied van het RIO een brief geschreven i.v.m. het feit dat wij van mening zijn, dat onze school nog niet de bekendheid bij ouders en of verzorgers heeft die zij verdient. Samen met een twintigtal ouders van leerlingen van onze school (waar vindt men zulk een inzet?) zijn wij bezig de aangeschreven oudercommissies mondeling te benaderen ten einde onze school en haar mogelijkheden nog beter voor het voetlicht te brengen. Wat mij nu vooral opvalt is de mis vatting dat het lager beroepson derwijs van een minder niveau zou zijn dan het middelbaar- en hoger algemeen vormend on derwijs. Dit is naar mijn opvat ting een mening uit de tijd toen wij een ambachtsschool een mulo en een hbs bezaten. De be namingen van het algemeen vormend onderwijs van tegen woordig zijn niet meer de vlaggen die de ladingen van vroeger dek ken. Als pikante noot kan ik vermelden dat een van Nederlands grootste bankinstellingen de eind-exa mens van de lagere detailhandel school heeft beoordeeld. Men kwam tot de conclusie dat ver scheidene vakken lagen op hbs A niveau én op dat van het prak tijkdiploma boekhouden en mo derne bedrijfsadministratie! Een andere hardnekkige misvat ting is, dat men meent dat alleen wordt opgeleid voor winkelbe diende en winkelier. Niet voor niets is de naam van onze school echter gewijzigd in Instituut"Oor Ondernemers Onderwijs. Leerlingen van ons schooltype hebben toegang tot alle geledin gen van het bedrijfsleven, van warenhuizen, produktiebedrij- ven tot aan grote dienstverlenen de bedrijven, zoals banken en verzekeringsmaatschappijen toe W. F. Smit Lid O.C. RIO Ambachtsherenweg 40 Zocterwoude Interkruis In het artikel over het afscheid van de heer Lavaleije als chef van de afdeling Maatschappelijke Aan gelegenheden en Gezondheids zorg vrijdag in deze krant wordt beweerd, dat hij een aantal in stellingen met elkaar rond de ta fel wist te krijgen. Dit zou ook het geyal zijn geweest met de drie Leidse kruisverenigingen. Wij willen uitdrukkelijk stellen, dat de toenmalige bestuurders van deze verenigingen geheel op ei gen initiatief rond de tafel zijn gaan zitten om tot een zekere sa menwerking te komen. Alle theo retische en praktische moeilijk heden hebben zij zelf weten op te lossen en via een tussenfase zijn zij gekomen tot een volledige sa menwerking in de huidige stich ting Interkruis. Dat zij op een bepaald moment bij zo'n structurele wijziging inlich tingen nodig hebben bijv. op het gebied van de subsidie is een normale zaak. Het aan de wieg staan, zoals u het uitdrukt, is een passief gebeuren, gelukkig, en dat is het in dit geval zeker geweest. Naar men vertelde was Leiden de eerste gemeente waar drie kruisverenigingen gin gen samenwerken en dat dit op eigen initiatief gebeurde, maakte de kans van slagen groter, het geen intussen is bewezen. W. Doeven Oud-voorzitter Interkruis Fredei ikskade 2 Hoogmade ADVERTENTIE Rente: 5/2 A Minimum saldo: f 1.000,-. Dagelijks opvraagbaar tot f 5.000,- per maand. Bij hogere bedragen met één maand opzegging. Stortingen zowel kontant als giraal. Kontante uitbetaling, op ieder kantoor

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 17