Echtpaar sinds week in de kou Kantonrechter Enorm warmteverlies bij de vuilverbranding Brandweer legt stookverbod op Straten Tuinstad wijk grondig opgeknapt Plezier en boetes in de rechtszaal PAGINA 4 VARIA DINSDAG 5 FEBRUARI 1980 De slaapkamer. Dit is een vernieuwd gedeelte van de schoorsteen, dat alweer uitslag vertoont. LEIDEN - De werkzaamheden ter verbetering van een aantal stra ten in Tuinstadwijk gaan dit voorjaar van start. Uitgangspunt bij de voorstellen voor verbete ring is het verhogen van de leef baarheid in de straat en dus het tegengaan van hardrijders. Zo zal de Anjelierstraat als voet gangersgebied worden ingericht. Het loop- en rijgedeelte zullen op hetzelfde niveau worden ge bracht. De Seringenstraat krijgt ter hoogte van de Anjelierstraat een ronde verkeersdrempel. Ook aan verlichting in de straten zal één en ander worden verbeterd. Het sluipverkeer in de Dahliastraat zal worden bestreden door de toegang vanaf de Lammen- schansweg zo onaantrekkelijk mogelijk te maken. In de Meidoornstraat wordt weinig veranderd. Dit op nadrukkelijke verzoek van de bewoners. Wel zullen er drempels en duidelijke parkeervakken worden aange bracht. De Hyacintenstraat (het gedeelte tussen Seringenstraat en Mei doornstraat) zal als wandelgebied worden ingericht. Het wordt met paaltjes afgesloten. Ook de Tulp straat wordt gedeeltelijk voor het verkeer gesloten. De Acaciastraat krijgt de gevraagde drempels. Daarbij zal er voor de brandpoort een hek worden ge plaatst, zodat kinderen niet on verwachts de straat kunnen op schieten. LEIDEN - De familie Kromwijk uit de Leidse Acaciastraat zit al ruim een week in de kou omdat de schoorsteen in hun gerenoveerde woning ernstige gebreken vertoont en niet meer gebruikt mag worden. Een onderzoek Van de Leidse brandweer heeft uitgewezen dat het rookkanaal van de schoor steen lekt en een reëel gevaar oplevert voor koolmonoxyde- vergiftiging. De brandweer heeft direct na het onderzoek een stookverbod opgelegd. De heer Kromwijk is zeer veront waardigd over het onderzoeksre sultaat omdat hij er na de renova tie steeds op heeft gewezen dat zijn schoorsteen niet deugt. "Ik heb het nooit vertrouwd", zegt hij. "En ik ben bij alle mogelijke instanties geweest om mijn klachten te vertellen. Maar ik vond nergens gehoor. Overal ben ik met mijn kop tegen een muur gelopen. Ze lieten me gewoon praten", aldus de verbolgen Tuinstadwijkbewoner. Het is overgeens niet de eerste keer dat Kromwijk zijn gal spuit over het resultaat van de renovatie. Vorig jaar raakten de gemoede ren in Tuinstadwijk zeer verhit toen Kromwijk een waslijst van klachten had over de wijze waar op zijn huis was gerenoveerd. Na de oplevering van zijn gereno veerde woning werd geconsta teerd dat de schoorsteen niet deugt en dat in het stookkanaal een pijp moet worden aange bracht. Ook tal van andere ge breken moesten worden verhol pen. Kromwijk is er de man niet naar om daarover'zijn mond te houden maar maakte er duidelijk melding van dat hij helemaal niet tevreden was met het resultaat van de renovatie. Hoogtepunt De kwestie bereikte een voorlopig hoogtepunt in een felle confron tatie tussen wethouder Verboom en Tuinstadwijkbewoner Kromwijk tijdens een vergade ring van de raadscommissie voor volkshuisvesting. Het gevolg was dat een delegatie van Leidse ge meenteraadsleden besloot om zelfde gerenoveerde woningen te gaan bekijken om zich op de hoogte te stellen van de kritiek en van de gebreken aan de opge knapte huizen. Een poging van de aannerrier om dé klachten te verhelpen voordat de raadsleden op bezoek kwamen werd door Kromwijk gedwarsboomd. Hij wilde de aannemer pas in zjjn huis toelaten nadat de commis sieleden de gebreken waren ko men bekijken. Het resultaat van Kromwijks hals starrige houding was dat na het bezoek van de raadsleden niets meer aan de gebreken in zijn ge renoveerde woning werd gedaan. Kromwijk schoorsteen in de steigers. Kromwijk; Toen ze voor de deur stonden hebben ze gezegd: het wordt nu opgeknapt of anders kun je de pot op". Ir. M. Groe- nenberg van het betrokken Ar chitectenbureau zegt daarover "De aannemer heeft aan zijn ver plichtingen voldaan maar mocht de woning niet in. Dus de schuld ligt bij de bewoner zelf'. Kromwijk kan zich daarover erg kwaad maken. "Na het bezoek van de raadsleden mogen jullie terug komen heb ik gezegd, maar ze hebben me gewoon laten bar sten en mij met een slechte schoorsteen laten zitten. Na ver loop van tijd werden de klachten steeds ernstiger. Ik kreeg het be nauwd, begon steeds meer te hoesten, had last van maagpijn en van een droge keel. Ik heb bo vendien bronchitis dus dat viel allemaal niet mee. Maar als ik er gens kwam om te vragen of ze nou eens naar mijn schoorsteen wilde kijken werd er gewoon ge zegd: daar heb je die ouwehoer weer. Een paar weken terug ben ik nog met mijn verhaal naar het stadsbouwkantoor aan de Lan- gegracht geweest. Toen kwam ik ook nog een bestuurslid van de woningbouwvereniging tegen. Ik kom wel langs, heeft hij gezegd, maar ik heb hem nooit gezien. Dat is toch onvoorstelbaar, je mag toch verwachten dat ze op een gegeven moment zeggen: joh, ouwehoer, dan komen we wel een keer kijken". Loopjongen Een woordvoerder van de afdeling volkshuisvesting van de gemeen te laat desgevraagd weten dat hem de laatste tijd geen klachten van de heer Kromwijk hebben bereikt. Secretaris Meerburg van de woningbouwverenieine Tuin stadwijk zegt ook van niets te weten omdat elke klacht wordt behandeld door de Centrale Technische Dienst van Woning bouwverenigingen. "Kromwijk moppert altijd", wil hij wel kwijt. "We hebben hem echt niet moedwillig laten zitten maar het bestuur laat zich niet als loopjon gen gebruiken. Wij kunnen bo vendien niet zelf gaan kijken of na elke klacht wel een reparatie wordt uitgevoerd. Daar kunnen we echt niet aan beginnen", aldus de heer Meerburg van woning bouwvereniging Tuinstadwijk. Kromwijk is uiteindelijk naar de brandweer gestapt om aandacht voor zijn klacht te vragen. "Die zijn 'onmiddellijk gekomen en hebben een rookproef geno men", vertelt hij. "Toen heb ik onmiddellijk een stookverbod opgelegd gekregen. Ik ben me rot geschrokken want het hele bo venste gedeelte van de schoor steen moet worden afgebroken, zo slecht is die. Ik en mijn gezin hebben geluk gehad want al die tijd dat de gaskachel heeft ge brand hebben wij koolmonoxyde naar binnen gekregen. Er is ge woon met mensenlevens ge speeld, en ik beschuldig dan ook alle-personen, die ervan op de hoogte waren, van nalatigheid. Ze hebben me gewoon van het kastje naar de muur gestuurd. En dat alleen omdat ik Kromwijk heet en toevallig mijn mond durf open te doen". JAN RIJSDAM LEIDEN - Jaarlijks vliegt uit de schoorsteen van de Leidse vuilverbranding een hoeveelheid warmte weg, die vergelijkbaar is met de warmte die ruim vier miljoen kubieke me ter aardgas geeft. Daar mee zouden 1200 gezinnen hun huizen kunnen ver warmen. Die berekening is gemaakt door de direc teur van de gemeentelijke reinigingsdienst F. van Overmeire in een nota die onder meer ingaat op het hergebruik van afvalstof fen. Volgens de nota zou de warmte uitstekende gebruikt kunnen worden voor stadsverwarming of opwekking van energie. Enkele grote vuilverbrandingen benutten deze energie reeds. Maar vooral die kleinere, die werden gebouwd in de periode dat goedkope energie nog over vloedig aanwezig was, maken daarvan nog geen gebruik. Om bouw is volgens directeur Van Overmeire op dit ogenblik nog niet mogelijk gezien de hoge kos ten die daarmee verband houden. Hij betreurt dat laatste omdat zowel rijk, provincie als gemeente de bevolking ervan proberen te doordringen dat zuinig zijn met energie een noodzaak is. "De ver spilling van energie bij vuilver brandingen wordt dan niet goed begrepen", aldus Van Overmeire. Met energie kunnen 1200 gezinnen huis verwarmen Overigens is de vuilverbranding niet de enige plaats waar een weinig efficiënt gebruik van energie wordt gemaakt. De Leid se reinigingsdirecteur wijst er in zijn nota bijvoorbeeld op dat de verpakking van bier in blik drie maal zoveel energie vereist als bij een verpakking in retourflesjes. Uit een oogpunt van energiebespa ring, maar ook ten behoeve van milieu- en grondstoffenbeheer, bepleit Van Overmeire voortzet ting en eventueel uitbreiding van het inzamelen van glas. Op dit ogenblik is daarvoor nog steun van de overheid noodzakelijk, omdat de kosten nog hoger lig gen dan de opbrengsten. "Maar". zo zegt directeur Van Overmeire, "zeker op langere termijn kun nen de kosten verbonden aan het plaatsen en legen van glascontai ners geen belemmering meer vormen. Onderzoekingen hebben uitgewe zen dat 12 a 13 procent van het huishoudelijke afval in ons land bestaat uit éénmalig verpak kingsglas. Met een gemiddelde produktie van 250 kilo huishou delijk afval per persoon betekent dat ongeveer 32 kilo. Wordt glas op ruime schaal inge zameld dan blijkt ongeveer dertig procent in de geplaatste contai ners terecht te komen. Voor Lei den is dat een hoeveelheid van 1000 ton. Omdat "oud glas" steeds opnieuw kan worden ge bruikt betekent inzameling van glas behalve een besparing van energie ook een besparing op grondstoffen. Voor elke 1000 kilo glas worden de volgende hoe veelheden grondstof gebruikt 358 kilo zout, 530 kilo kalksteen, 666 kilo zand, 75 kilo veldspaat en 25 kilo andere materialen. Minder glas in het huishoudelijk afval betekent dat ook de vuil verbrandingscentrale minder snel de topcapaciteit heeft be reikt. Datzelfde geldt in feite ook voor het inzamelen van oud pa pier. Het huishoudelijk afval blijkt daar voor ongeveer 20 pro cent uit te bestaan. Overigens is dit percentage aan flinke schommelingen onderhevig, wat samenhangt met de oud-papier- prijs. Dat er in Nederland heeft wat oud papier wordt ingezameld mag blijken uit het feit dat het in 1977 48 procent was van het totale ver bruik van papier in ons land. Overigens is niet alle oud papier opnieuw te gebruiken. Probleem waarmee de ihzameling kampt is dat de aanvoer stokt zodra de prijs beneden een bepaald mini mum daalt. In de nota stelt de Leidse reini gingsdirecteur Van Overmeire voor om een minimale vergoe ding op de markt de garanderen van 6 cent. De maximaal te verle nen subsidie zou dan bijvoor beeld vier cent per kilo kunnen zijn. Voor elke kilo minder papier in het afval kan volgens de direc teur' 1.3 kilo ander vuil worden verbrand. Wel kunnen - wanneer de hoeveelheid papier te gering wordt - problemen ontstaan bij de centrale. Het verbrandings proces kan dan moeilijker op gang gehouden worden. Ziet de heer Van Overmeire moge lijkheden voor de inzameling en glas en oud papier, minder opti mistisch is hij ten aanzien van de terugwinning van tin. In de be staande installaties is het niet mogelijk de vertinde blikjes uit het afval te halen. Wel zouden nieuwe moderne scheidingsin stallaties meer mogelijkheden kunnen bieden. Dat naar moge lijkheden gezocht moet blijven worden bewijst het feit dat in ons land 100.000 ton blik op de afval hoop terecht komt en dat bevat ongeveer 500 ton tin. Creatief De educatieve dienst van nei Rijksmuseum voor Volken kunde aan de Steenstraat 1 organiseert morgenmiddag een programma dat geheel in het teken staat van Turkije. Het programma dat bestemd is voor de jeugd van 7 tot en met 12 jaar omvat onder meer het uitvoeren van volksdan sen, het haken van kraaltjes en een dia-, film- en video voorstelling. De bijeenkomst begint om twee uur. Het mu seum is op woensdagmiddag gratis toegankelijk. Merenwiik In het kerkelijk centrum "De Regenboogin de Merenwijk wordt vandaag door de ge meente een informatieve avond belegd over het onlangs gepubliceerde ontwerp-be-, stemmingsplan voor deze Leidse wijk. In het plan wor den toekomstige ontwikkelin gen in dit stadsdeel vastge legd. Aan nog braakliggende gebieden wordt een bestem ming gegeven. De bijeenkomst begint om acht uur. Belangstellenden kun nen het plan kopen voorf 3.50. Onder meer in het filiaal van de openbare bibliotheek aan de Rosmolen. TM-programma In het Rijksmuseum voor Vol kenkunde aan de Steenstraat 1 wordt vanavond een inlei dende lezing gehouden over transcendente meditatie. Het is een techniek om zowel li chamelijk als geestelijk hele maal tot rust te komen. De le zing wordt gehouden door een leraar in de tm-techniek. De bijeenkomst begint om acht uur en is voor iedereen gratis toegankelijk. Beschavingen In het Gesprekcentrum aan de Vrouwenkerkkoor straat 17 begint vanavond een serie le zingen over verdwenen be schavingen. Op deze avond wordt een lezing gehouden door P. Noorlander van de Rozekruisersorde Amorc met als titel Egypte bakermat van onze beschaving. De lezing, die wordt verluchtigd met een diaserie, begint om acht uur en de toegangsprijs bedraagt f4.50. De Camp Buurtvereniging "Maredorp" houdt vandaag een bewo nersavond in het Leidse Volkshuis aan de Apothe ker sdijk 33. Onderwerp is het gebied "De Camp" dat wordt omsloten door Apothekers- dijk, Kort Rapenburg, Turf markt, Oude Vest en Lange Mare. De bijeenkomst begint om acht uur. Wigwam Op 8 en 9 februari komt op het Stadhuisplein in Leiden een zes meter hoge en vier meter brede wigwam te staan. In de wigwam worden Indiaanse handwerkartikelen en kunst voorwerpen verkocht. Vier jongeren zullen in authentie ke kleding klaar staan om vragen de beantwoorden over de rijke Indiaanse cultuur. De jongeren laten als vertegen woordigers van de Kerk van Jezus Christus van de Heili gen der Laatste Dagen (Mor monen) de oorsprong van de Indianen zien. Bovendien wordt er een twintig minuten durende film vertoond geti teld "Het oude Amerika spreekt". Lachen, gieren en brullen gis termiddag tijdens het "spreekuur" van kantonrech ter De Koning. Een inwoner van Voorschoten kwam met een olijk gezicht verklaren waarom hij met een vaart van 113 kilometer per uur in een auto waar werke lijk alles aan mankeerde door de stad was gescheurd. En dan nog wel over een bus baan. "Ja, ik had een onwijze haast want het was al laat en ik moest nog naar mijn ouders in Den Helder toe. Daar kon ik niet te laat aankomen omdat de hele boel dan ik coma zou liggen. Bovendien moest ik eerst nog naar m'n schoonzus ter toe om wat spullen te halen en ik was bang dat die ook al snel in coma zou liggen. Zo doende". Een verklaring waar uiteraard geen speld tussen te krijgen is al vond de officier van Justi tie, mr. Van der Ham, het vroegtijdig in coma geraken van verdachtes familie niet bepaald een afdoende excuus. Integendeel hij eiste vier maanden voorwaardelijke ontzegging van de rijbe voegdheid en 450 gulden boe te. "Deze straf moet worden gezien als een stok achter de deur want het is niet de eerste keer dat verdachte hier te rechtstaat", aldus de officier. Rechter De Koning oordeelde overeenkomstig de eis. Een lage boete werd opgelegd aan een in de Sowjet-Unie ge boren vrouw die zonder rij bewijs met een personenauto flinke brokken had gemaakt. Na een paar rijlessen te heb ben gehad vond de vrouw van zichzelf dat zij de rijkunst in voldoende mate onder de knie had. Zo nam zij in haar eentje in een personenauto plaats achter het stuurwiel waar over zij prompt de macht verloor. Maar liefst tien in de Merenwijk geparkeerde au to's werden vervolgens aan zienlijk beschadigd. Van mr. De Koning kreeg de on verzekerde vrouw slechts een boete van 375 gulden. "Deze boete houd ik met opzet zo laag omdat ik vrees dat u straks vele duizenden guldens schade moet gaan betalen",zo verklaarde de kantonrechter. "Een goedkoop medisch ad vies", zo omschreef mr. Van der Ham de door hem geëiste en opgelegde boete van 25 gulden aan boekhouder W. Deze was samen met een vriend in een verdachte hou ding aangetroffen in de Warmondse polder. Het twee tal was op de bon geslingerd omdat ze bij vogelnesten naar eieren zouden hebben gezocht. Volgens W. was hij op aanraden van zijn vriend in de polder aan het wandelen geslagen. "Omdat", zo vertelde hij voor het "hekje" van de kanton rechter", ik bepaalde klachten over mijn gezondheid had. Ik heb daar een arts over ge raadpleegd en die heeft mij zelfs doorverwezen naar een specialist. Niets hielp totdat mijn vriend zei dat ik er maar eens uit moest en daarom ben ik samen met hem in de polder gaan wandelen. Van de na tuur heb ik verder geen ver stand maar die wandeling heeft wel geholpen want sindsdien heb ik nergens meer, last van". Mr. van der Ham reageerde vervolgens zeer ad rem door te zeggen: "Dat u weinig ver stand van de natuur hebt is wel gebleken want met uw ge drag heeft u de rust van de vogels verstoord en dat is strafbaar. Dat u door die wandeling zo bent opgeknapt vind ik geweldig dus wanneer ik nu een boete van 25 gulden eis dan heeft u al met al een goedkoop medisch advies ge had". Mr. De Koning oordeel de overeenkomstig de eis. De kantonrechter zelf kwam gis termiddag ook aardig uit de hoek toen een boer uit Alke made terecht stond omdat de ze niet geheel overeenkomstig de wet zijn honden op de erj van zijn boerderij laat bivak keren. De man zou onder meer bepaal de voorschriften met betrek king tot de hondehokken ne geren. Toen hij een boete van 50 gulden tegen zich uit hoor de spreken zei hij veront waardigd: "Ik ben het er niet mee eens want die hokken zijn zo goed dat ik daar 's nachts makkelijk zelf in zou kunnen liggen. De reactie van mr. De Koning: "Dat lijkt me een goed idee. U overnacht voor taan in een hondehok en de honden slapen in uw bed". JAAP VISSER

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4