Opslag van munitie naar W assenaar Onenigheid over mini-containers Provincie wil nieuwe huizen aan Doeslaan eidse agenda Ruimte voor werkgroep 'Behoud Oude Raadhuis Verhuizing kost liefst 10 miljoen gulden Warmond wil strikte regels bij verkoop van premiewoningen irm DINSDAG 5 FEBRUARI 1980 WASSENAAR/NOORDWIJK - Een grote munitie-opslag plaats van de Koninklijke Marine in het Staelduinse Bos bij 's-Gravenzande verhuist binnen niet al te lange tijd naar het duingebied 'De Kom' in Wassenaar. De provincie en het rijk hebben hierover overeenstemming bereikt. Ruim 3,6 miljoen voor tijdelijk be j a ardencentrum LEIDEN - De Leidse raad heeft gis teravond besloten een bedrag van ruim 3.6 miljoen gulden uit te trekken voor het neerzetten van een tijdelijk gebouw aan de Schubertlaan. In dit gebouw zullen de bejaarden van de tehui zen Rijn en Vliet, Haagwijk, Roomburgh en Groenhoven ge huisvest worden tijdens de reno vatiewerkzaamheden aan dg ver schillende bejaardencentra. Verder besloot de raad een bedrag van f 365.000 beschikbaar te stel len voor het bouwrijp maken van een terrein bij de kruising van Timorstraat en Sumatrastraat. Op het terrein zullen 18 gestapel de en 4 eengezinswoningen wor den gebouwd. De huizen dienen om het tekort aan woningen dat optreedt bij vervangende nieuw bouw in Noord en De Kooi op te vangen. Tenslotte keurde de raad gister avond de verkoop van het gros sierscentrum aan de Roosevelt- straat goed. Over het centrum ontstond een slepend conflict tussen de gemeente en de huur ders. De gemeente probeerde tot tweemaal toe de huur op te zeg gen maar werd door de kanton rechter in het ongelijk gesteld. Het centrum is nu verkocht aan een van de huurders die een van de boxen zal onderverhuren aan een tweede grossier. De andere huurders hebben inmiddels el ders onderdak gevonden. Tachtig bomen minder langs Achthovenerweg LEIDERDORP - Langs de Acht- hovernerweg in Leiderdorp wor den dit vooijaar nieuwe bomen geplant. Er zullen echter niet alle 295 bomen (het aantal dat er vóór het kappen stond) terugkomen. Dit werd gisteravond duidelijk in de raadscommissie voor ruimte lijke ordening en openbare wer ken in Leiderdorp. De commissie besloot burgemeester en wet houders te adviseren te kiezen voor een ontwerp, waarin naast een herbeplanting van ongeveer 215 essenbomen ook 14 plekken langs de weg zullen overblijven zonder bomen. Dit zijn plaatsen, vanwaar er een mooie doorkijk is op het achterliggende polder landschap, zo werd in de com missie gezegd. Wel zullen er op die plekken struiken in de berm worden aangeplant. Ook op plaatsen waar de berm te smal is zullen struiken in plaats van bo men worden geplant. Het voor stel zal uiteindelijk nog door de raad moeten worden goedge keurd. Taak van Sportraad afgezwakt LEIDERDORP - De positie die de Leiderdorpse Sportraad tot nu toe heeft ingenomen zal worden afgezwakt. Dit houdt in dat alleen nog maar algemene zaken, zoals bijvoorbeeld de veldennood, via deze sportraad met de gemeente besproken kan worden. Tot deze verandering kwam de commissie voor bestuurszakeri in Leiderdorp in haar vergadering Alleen over de kosten van deze ver huizing, die worden geschat op zo'n tien miljoen gulden, moet nog worden onderhandeld. De hamvraag is wie dit moet gaan betalen. Het ministerie van de fensie voelt er niets voor om dit bedrag voor zijn rekening te ne men. Er wordt thans met een schuin oog naar het ministerie van cultuur, recreatie en maat schappelijk werk gekeken, om dat, als het Staelduinse Bos straks 'munitievrij' is, het geheel ten goede komt aan de recreatie. "Maar ook crm staat bepaald niet te dringen om dit geld op tafel te leggen", liet een woordvoerder van de provincie weten. "Over de nieuwe plaats is inderdaad over eenstemming. Binnenkort gaan we weer om tafel zitten om over de verdeling van de kosten te pra ten." Meewerken Meer boeken in bibliotheek Leiderdorp LEIDERDORP - De totale hoe veelheid boeken van de openbare bibliotheek van Leiderdorp zal in de komende 5 jaar groeien van 27.000 naar 35.000. In verband met de beschikbare ruimte in het gebouw aan de Tollenaersingel zal de eerste ja ren het accent worden gelegd op vervanging van het boekenbezit. Pas na het ingebruiknemen van de bibliotheekruimte in het voor diverse instellingen te bouwen gebouw, dat gaat verrijzen op de hoek van de Engelendaal en de Vossiuslaan, zal de nadruk wor den gelegd op een versnelde uit breiding van het boekenbezit. De begroting van de bibliotheek voor het jaar 1980 sluit met een tekort van 110.000 gulden. vertelt Meijer, voorlichter van de KM. "Of wij de kosten daarvan voor onze rekening moeten ne men, is nog maar de vraag. Wij hebben geen enkel belang bij het overbrengen van het munitiede pot naar een andere plaats. Bo vendien, als we gaan verhuizen, zoeken we toch naar een terrein waar meer opslagplaatsen van defensie zijn." De marine-voorlichter vraagt zich voorts af of het Staelduinse Bos straks net zo mooi zal blijven als het nu is. "Het gebied is nu wer kelijk schitterend. Als in de toe komst iedereen er in en uit mag lopen, is dat vermoedelijk snel voorbij." De gemeente Wassenaar is karig met het verstrekken van informa tie. De ene ambtenaar zegt wel 'iets' over de zaak te hebben ge hoord, terwijl een ander beweert van 'niets' te weten. Zeker is in elk geval dat er in het duingebied 'De Kom' al een mu nitie-opslagplaats is. Het minis terie van defensie heeft destijds gevraagd die plaats te mogen uit breiden. De gemeenteraad van Wassenaar had daar geen problemen mee. Alleen gedepu teerde staten (het dagelijk be stuur van de provincie) hield de boot af en ging in beroep bij de Kroon. Die moet nog een uit spraak doen. Noordwijk WARMOND - De gemeente Warmond wil strengere regels voor de verkoop van wonin gen. Zo ligt bij de gemeente nu een voorstel op tafel voor de nieuwbouwwijk Lom- merlust. Een eigenaar van een premie-koopwoning daar, zal (als de plannen worden door- gevoerdX zijn bezit later niet meer tegen vrije-marktprij- zen kunnen verkopen. Bur gemeester en wethouders willen hiermee bereiken dat de woningen ook later bij de verkoop toch voor de War- mondse woningzoekenden beschikbaar blijven. Daarmee zou worden voldaan aan de wens van de raad op dit punt die in het college-pro gramma 1978/1982 is vervat. Het collegeprogramma is een samenwerkingsakkoord tus sen de drie partijen in de Warmondse raad over uit te voeren zaken. Wel moet de eigenaar de moge lijkheid hebben om zijn ver koopprijs te verhogen als in grijpende verbeteringen in de woningen zijn aangebracht. Men heeft deze regels niet aan een termijn willen binden. Voor de premiekoopwonin gen die destijds zijn gebouwd in Endepoel II, geldt een ter mijn tot 10 jaar na de bouw van de woning. Vindt er ver koop van de woning binnen die tijd plaats dan is de eige naar verplicht het huis drie maanden tegen de taxatie prijs aan te bieden aan War mondse woningzoekenden. Lukt de verkoop niet dan mag men de woning vrij verkopen. De Warmondse voorwaarden die in de komende weken verder in het openbaar zullen worden behandeld (onder meer in de raad) zijn eigenlijk gebaseerd op regels van de gemeente Voorschoten. Overwogen wordt nu nog om de verplichting in de voorwaar den op te nemen dat de ge meente de woning koopt als de verkoop dreigt vast te lo pen. Wanneer verkoop niet mogelijk is, zouden de men sen immers met hun woning blijven zitten. De nieuwe voorwaarden zullen echter voorlopig als proef gaan gelden. Als blijkt dat het in de praktijk problemen op levert dan zullen andere we gen worden ingeslagen. De genen die dan het huis onder de experimentele voorwaar den hebben gekocht, zullen dan automatisch onder de nieuwe bepalingen vallen. Het voormalige gemeentehuis bij de Pomp in Warmond (links op de foto). De werkgroep "Oude raadhuis kan een deel van dit gebouw in gebruik nemen als de gemeenteraad ermee akkoord gaat. De commissieleden spraken zich gisteravond al positief uit over het plan om een deel voor de werkgroep en een ander deel voor kantoren beschikbaar te stellen. Aanvankelijk werd de gemeente Noordwijk genoemd als plaats waar het munitie-depot naar zou verhuizen. Het 'schiettuig' zou in de duinenrij 'De Krom' worden ondergebracht. Toen burgemeester Bonnike hier van op de hoogte werd gesteld, heeft hij persoonlijk contact ge zocht met staatssecretaris Van Eekelen van defensie. "Ik schrok me een hoedje", reageert hij. "Maar de staatssecretaris heeft me gerust gesteld. Niet Noord wijk, maar Wassenaar was de WARMOND - De werkgroep "Behoud oude raadhuis plaats waar de opslagplaats naar zou worden overgeheveld. Ik be grijp wel hoe die verwarring is ontstaan. 'De Kom' en 'De Krom', die twee namen heeft men door elkaar gehaald." Het Tweede-Kamerlid Erica Ver kerk-Terpstra (VVD) (inwoon ster van -Gravenzande) bemoeit zich intensief met de verhuizing van het depot. Zij en haar liberale fractiegenoot Van der Sanden hebben de staatssecretaris van defensie gevraagd wanneer daadwerkelijk met het overplaa- ten van het marinedepot wordt begonnen. Zij hebben nog geen antwoord van de onderminister gehad. Warmond" krijgt gedurende één of twee jaar van de gemeente Warmond de beschikking over het rech tergedeelte van het voormalige gemeentehuis aan wel wat aan de lange kant. Drie jaar noemden de commissieleden reëler. Zij wilden "verder de werk groep twee jaar in plaats van één jaar de kans geven in het gebouw. het pleintje bij De Pomp. Het andere gedeelte van dit Onjuist vond de commissie dat het burgemeester en gebouw zal worden verhuurd als kantoorruimte. De groep wil een deel van het gebouw gaan gebruiken voor het houden van tentoonstellingen. Dit voorstel dat gisteravond besproken werd in de Warmondse raadscommissie voor maatschappelijk wethouders al een kandidaat voor dé kantoorruimte hebben terwijl er nog helemaal geen verdere werving heeft plaatsgevonden. Wethouder mevrouw Dalhui- sen erkende dat daar iets fout moest zijn en zegde toe dat er nog een wervingsprocedüre zou komen. welzijn is voortgekomenuit een intensief overleg in Behalve aan tentoonstellingen wordt door de werk- de afgelopen maanden tussen B en W en de werk groep. B en W had daarbij de keuze om het gehele gebouw aan de groep te verhuren of het als kantoor in gebruik te laten nemen. Men kwam daarbij tot het compromis om de groep voorlopig een jaar onderdak te geven in een deel van het oude raadhuis en het andere deel voor tien jaar aan particulieren als kan toorruimte te verhuren. De commissie maatschappelijk welzijn vond tien jaar groep gedacht aan het houden van muziekvoorstel- lingen. Ook denkt de werkgroep' weer aan een be scheiden op poten zetten van (informatieve) activi teiten van een WV. Deze laatste zou zich daarmee na jaren van stilte weer kunnen presenteren. De groep wil misschien pok een koffiebar of bruin café in dit deel van het oude raadhuis houden. De Warmondse gemeenteraad zal zich verder nog over het gebruik van het gebouw uitspreken. Wethouder en raadslid in de clinch De Doeslaan in Leiderdorp archieffoto)Een provinciale afdeling ziet mei van g/steravond^De sportrTadfs straat, omdat het opknappen te duur zou zijr, bedoeld als overkoepelend or gaan van de Leiderdorpse ver eniging en die als gesprekspart ner met de gemeente kan optre den. Volgens het commissielid Mommaas (PPR) zaten de leden van de sportraad eigenlijk alleen voor hun eigen Sport en werd er individueel uitgesleept wat er in zat. In tegenstelling tot de me ning van het CDA-raadslid Den Boeft geloofde wethouder Ver- dier in een toekomst voor de sportraad die op dit moment ech ter vrijwel niet functioneert. "Ik denk dat wanneer de positie van de leden binnen die sportraad duidelijk is, de Leiderdorpse ver eniging ook weer enthousiast ge bruik willen maken van deze mensen. Een sportraad is nou eenmaal nodig om als rechtsper soon mee te praten en te onder handelen". aldus Verdier. Opknappen zou te duur worden LEIDERDORP - De kans dat de gemeentewoningen aan de Doeslaan in Leiderdorp zullen worden gerenoveerd, is inmid dels aanzienlijk kleiner gewor den, nu is gebleken dat de afde ling volkshuisvesting van de provincie er weinig voor voelt. Deze afdeling wenst op de plaats van de huidige woningen nieuw bouw omdat het opknappen te duur zou worden. De bewoners van de woningen aan de Doeslaan krijgen eind volgen de week een enquêteformulier van het gemeentebestuur in de bus, om inzicht te krijgen in wat precies hun wensen zijn. Dinsdag Leiden Stadhuis - commissie volkshuisvesting, 20 uur. Gesprekcentrum - Vrouwenkerkchoor- straat 17, lezing over het Egypte van vroeger, 20 uur. Kantine vuilverbranding - Gabriel Met- zustraat, commissie economische aan gelegenheden, 20.30 uur. Algemene reclasserings vereniging - Rijnsburgerweg 167, tel: 156440, bereik baar op werkdagen van 9-17 uur, voor hulp en informatie aan meerderjarigen (vanaf 18 jaar), die door problemen in conflict zijn of dreigen te komen met po litie en/of justitie. Breehuys - ingang Schoolsteeg, werklo zen advies centrum, woe van 10-12 uur, tel: 130893. Nieuwe Rijn 20a - vrouwencafé, 21 uur; NVSH-trefcentrum, middelenverkoop, bibliotheek en filmverhuur, 20-21 uur. KWJ - beweging werkende jongeren, Koppenhinksteeg 2, tel: 121139. Oegstgeest - commissie financiën, 20 uur, Endegeesterstraatweg 4, Leiderdorp - gemeentehuis, 20 uur, mo numentencommissie. Leiderdorp - vergadering van het OAC, Kom van Aaiweg 4, 20 uur. Woensdag Rudolf Steinerschool - Cesar Franck- straat 9, lezing: "Is moderne kunst nog kunst?", 20.15 uur. Augustinus - Rapenburg 24, avond met anarchistische sprookjes en opruiende liedjes, 20 uur. Vrouwenhuis - Nieuwe Rijn 20a, thema avond: "alle feministen zijn toch maar potten", 20 uur. Nederlandse vereniging voor huisvrou wen - woensdag, Noordeinde 2a, och tendbijeenkomst over grafologie, 9.45 Uur.K O - kinderfilm: 14.30 uur, serie tekenfilms voor de jeugd. Schouwburg - Cris Hinze Friends, 20.15 uur. Nieuwe Rijn 20a - vrouwencafé, 21 uur. Warmond - 20 uur, gemeentehuis, commissie financiën. Oegstgeest - commissie onderwijs, 20 uur, Endegeesterstraatweg 4. Leiderdorp - gemeentehuis, commissie beroep- en bezwaarschriften, 20 uur. Donderdag OEGSTGEEST - De gemoederen laaiden gisteravond hoog op tijdens een vergadering van de commissie voor openbare werken in Oegstgeest. Daarom werd de problematiek van de mini-containërs behandeld. Het Oegstgeester raadslid voor D'66 legde wethouder Thorn het vuur na aan de schenen door eerst een gevraagd rapport boven tafel te willen heb ben. De plastic mini-containers op wielen gaan rqisschien in de toe komst de bekende plastic huisvuilzakken vervangen. Wuisman had in de vorige raadsvergadering gevraagd om een rapport waarin de ervaringen van de gemeente Heemstede met de mini-contai ners nader uiteen worden gezet. Hij had een dergelijk rapport nog niet ontvangen, maar wist wel dat het in het gemeentehuis aanwezig moest zijn. Wethouder Thorn bestreed aanvankelijk echter dat de Heemsteed- se nota al was aangekomen. Door een gemeenteambtenaar moest hij erop worden gewezen dat het betreffende stuk zich bij dé paperassen voor wethouders bevond. En deze had het collegelid voor de vergade ring van vanochtend nog niet helemaal doorgenomen. Overigens had Wuisman nog meer bezwaren tegen het invoeren van de mini-huisvuil-containers. "Ze zijn milieu-onvriendelijk omdat de men sen dan dubbel zoveel plastic geen gebruiken," ze zei hij. "Want niet alleen is die bak van plastic, maar de meeste gebruikers zullen hun vuil eerst nog in een plastic zak doen voordat het in de container verdwijnt. daarna nieuwbouw in Bovendien zijn die dingen lastig schoon te maken." Mevrouw Bosman (PvdA) ziet als enig voordeel in het gebruik van mini- containers dat de vuilnislieden minder en minder zwaar zullen behoe ven te tillen omdat een mechanisme aan de vuilnisauto dit doet. Wel vreest ze dat de bakken op wieltjes door de jeugd als speelgoed zal worden gebruikt wanneer ze buiten staan. Je zou dan je karretje elke keer na leging een paar straten verderop moeten gaan ophalen. Wethouder Tnorn vindt het zwaarste argument om toch een proef van het nieuwe systeem te nemen, ook de werkverlichting voor de vuilnislieden. "Het zal steeds moeilijker worden nieuwe mensen voor dit onaangena me en zware werk te krijgen," zo zei hij. Overigens maakt het nieuwe systeem het eveneens mogelijk om de reinigingsrechten te koppelen aan de hoeveelheid vuil die de mensen op straat zetten. De bakken zullen namelijk in verschillende grootte alleen via de gemeente verkrijgbaar zijn. De kostenverhoging voor de burger wordt op gemiddeld 31 gulden per jaar geraamd, maar dit blijft afhankelijk van het aantal bakken en de grootte ervan. De commissieleden besloten uiteindelijk niet onwelwillend tegenover een overigens kosteloze proefneming met het systeem te staan. Alleen Ge rard Wuisman wil eerst het Heemsteedse rapport zien voordat hij zijn besluit neemt. Filmhuis - Breestraat 66, film: "Les peti- tes Fugues", 21 uur. Stadhuis - commissie ruimtelijke orde- Schouwburg - Chris Hinze Friends, 20.15 uur. LAK-theater - 21 uur, Spelgroep: "Vic tor, of de kinderen aan de macht". Nieuwe Rijn 20a-werkgroep homofilie, open caféavond, 21 uur. Breehuys - ingang Schoolsteeg, werklo zen advies centrum, vrij van 4-16 uur, tel: 130983. Volkshuis - Haarlemmerstraat 73b, open middag van 14-16 uur, kaarten, sjoelen en andere spelletjes. Werkgroep Dienstweigeren - Troef, Noordeinde 2a, van 20-21.30 uur. Voor lichting en begeleiding dienstweigeren ook tel: 140866. Femke - ontmoetingscentrum voor vrouwen, do van 10-12.30 uur. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 1 tot 8 feb., door Doe- za apotheek, Doezastraat 31, tel: 121313 Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel., ten noorden van de Rijn 134604, tel. ten zuiden van de Rijn 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude Rd. - ge zondheidscentrum, Berkenkade, Lei derdorp, tel: 410131, spreekuur ma t/m vrij van 14-15 uur. Oegtsgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel: 154500. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdkantoon Witte Singel 1 2311 BG Leiden. Postbus 54, 2300 AB, Leiden. Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgelden uitslui tend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 46,30 Kwartaalabonnement Per post f 64,15 Jaarabonnement f 173,70 J aarabonnement Per post f 245,10 Losse nummers f 0,65 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2