Therapieën in de J el ger sm a -kliniek aan de kaak gesteld -eidse agenda Meeste ongelukken op Veurseweg en Leiclsewe^ Burgerlijke stand "BOMEN KOMEN FERUG LANGS ACHTHO VENERWEG Proef GSD Wassenaar &VP - Expositie over oucle Voorschoten WETHOUDER WASSENAAR STAPT OP Oegstgeest zoekt huisvesting voor ijn verenigingen BRAND BIJ MANEGE IN WASSENAAR OEGSTGEEST - De politie van Oegstgeest heeft in het weekeinde proces-verbaal opgemaakt tegen een aantal mensen dat zich het Nederlands Comité voor de Rechten van de Mens noemt. Zonder toestemming reikten leden van het comité pamfletten uit aan voorbijgangers en be zoekers van de Jelgersma-kliniek aan de Endegeester- straatweg in Oegstgeest. Daarin worden therapieën van de directeur van de kliniek, prof. Bastiaans, aan de kaak gesteld. Het Nederlands Comité voor de Rechten van de Mens zit prof. Bastiaans al geruime tijd in de haren. Het comité zou onder be scherming staan van de omstre den Scientology Kerk, die onder meer "gratis persoonlijkheids tests" afneemt. Vorig jaar is er een aanklacht tegen prof. Bastiaans ingediend bij het Medisch Tuchtcollege. De aan leiding daarvoor was het feit dat in de Jelgersma-kliniek LSD wordt toegediend aan psychiatri sche patiënten. Het comité vindt dat het van het grootste belang is dat patiënten en hun familiele den op de hoogte worden ge bracht van de vermeende grote gevaren van een lsd-behande- ling. Als effecten van het gebruik van lsd noemt het comité psychose, moordneigingen, chromosoom beschadigingen (dat zijn erfelijk heidsdragers) en neigingen tot moord en zelfmoord. Volgens het comité zou een aantal mensen klachten hebben over de bewuste lsd-behandelingen. Voor de rechten van deze mensen zou het comité zich sterk maken. Het comité bleek, nadat ze een waar bombardement van nota's, rapporten en telexberichten op verscheidene redacties van publiciteitsmedia hadden uitge voerd, echter niet in staat een contact tussen de door prof. Bas tiaans behandelde patiënten en de pers tot stand te brengen. Prof. Bastiaans wilde nog geen commentaar geven op de activi teiten van het comité, "omdat de zaak voor het Medisch Tuchtcol lege speelt". Wel zei hij dat de ac ties van het comité de patiënten meer kwaad dan goed deden. MAANDAG 4 FEBRUARI 1980 In Voorscholen VOORSCHOTEN - Het aantal ver keersongevallen in Voorschoten is met een totaal van 297 iets toe genomen ten opzichte van vorig jaar, toen er 290 ongelukken in de gemeente gebeurden. Dit blijkt uit een rapport van de rijkspolitie Voorschoten over het afgelopen jaar. Wat de plaats van de ongelukken betreft, zijn de Veurseweg, gevolgd door de Leidseweg, de duidelijke uit schieters. De Schoolstraat neemt in het rijtje de derde plaats in. Er waren dit jaar 246 ongelukken met materiële schade (252 in 1978), 44 ongevallen met licht gewonden (1978: 34) en 7 met zwaar gewonden (in 1978: 2). Er waren het vorige jaar geen onge lukken met dodelijke afloop in Voorschoten. Bij veruit de meeste ongevallen wa ren auto's betrokken. Uit het staatje van de politie blijkt op nieuw dat fietsers en bromfiet sers de meest kwetsbare ver keersdeelnemers zijn. Ook voet gangers waren nogal eens bij een ongeval betrokken. Vrij veel lichtgewonden toch nog bij auto- ohgelukken. Het aantal zwaar gewonden is in deze categorie in verhouding veel minder dan bij fietsers, bromfietsers en voet- Enige leden vun het comité voor de Jelgersmakliniek LEIDEN, LEIDERDORP. VOOR SCHOTEN, ZOETERWOUDE, WAR MOND. BENTHUIZEN, OEGST GEEST - Geboren: - Martinus C A. Jonkheer, zoon van Jonkheer J.A.H.M de Kuijper en M.A.J. Hendriks; Angela J.W., dochter van R.J.L. Postma en J E. Heidema; Jeroen H.M., zoon van H.L.M. van Steen en C.M. Knijnenburg; Jeroen, zoon van W.W.M. Driessen en J.L. Naeyé; Marsha D., dochter van B.G. Kooreman en J. Wijdeveld; Maarten, zoon van W. Gouman en M.R.M.I. Vonk; Raymond, zoon van G.F. Larcs en Th.J.E. Cornet; Jimmy, zoon van H.A. Hakkenberg en E.C.M. Baak; Susunne M., dochter van J.C de Graaf en S.C. Steketee; Jeroen W.M. zoon van W.L.M. van Wetten en C'.W. van der Hoeven; Ferdinand D„ zoon van G.Th.N. van den Berg en C.M. de Koning; Glen, zoon van J.C. van Dam en E. Mieremet; Rickert C\. zoon van C.D. Blokhuis en M.M. van Ens; Serge, zoon van A. Salomons en M.J. van der Meij; Bob, zoon van A.C.M. Steenbergen en C.H. Janssen; Robertus M., zoon van K. Zwarts en M.C.M. van Schie; Maria M.E.A., dochter van H.J.M. Buis en A.W.E. van Niel; Stella H G., dochter van D. van der Baan en M.M.D. Hoogendoorn; Bastiaan A., zoon van C.M Koene en A. Brinksma; Cynthia, dochter van N. Fakkel en A.C. van Veen; Brigitte, dochter van I. Boekkooi en C.W. de Roo; Monica, dochter van J. Bij en A. Walle; Vincent, zoon van J. Bij en A. Walle (Leiderdorp), Richard A., zoon van J A. Nievaart en E.W.F. van Es; Johann G., zoon van G.M. Augustijn en J.G. van Wyk; Erik, zoon van G.C.P.J. Baak en A.G.Ch. Noort; Erwin J.. zoon van T.P.J. Maas en A.E. Herweijer; Ming-Shang, zoon van Y.S. Yang en S.H. Toh; Judith C.J., dochter van A.A.J. Welsink en S.J.M. Zwagerman; Sylvia B., dochter van P. Fens en G.E. Jansen-Schipper; Leo G., zoon van G. Driessen en J. Kief- fer; Frederik W., zoon van R. van der Reijden en C.H.TH.M. Hendriks; Leonie L., dochter van J.A. Smit en D.M. Ver hoeve Marc L., zoon van L.A. van der Hoeven en A. Sprietsma; Franciscus C\, zoon van K.F. Prins en 11. Booij; Cytha- rina A., dochter van K. Berkhout en A. Koolmoes; Marcus J., zoon van G.J.M. den Dubbelden en J.D. Bloemzaad; Joost, zoon van A.C,. Boom en G. Kras- senburg; Carla, dochter van C. J. de Vries en J.E. Schoor; (Voorschoten), Barbara, dochter van W.M. Foppen en M.H. Lammers; Roeland, zoon van J. Steen bakker en T. de Boer; Bas C.. zoon van C.A. van Loenen en M.R.F. Snijder; An na H., dochter van W. de Man en A. Blokker; Roland, zoon van J. Tjoeg en C.J.M.L. van Vliet; (Zoeterwoudc), Jack, zoonvan J.Favre en M.H.J. Buis; (Bent- huizen), Gerrit J., zoon van W.C. Feijten KLf* i en W.D. Baalbergen; (Oegstgeest), Taeke W.D.,zoon van D. Tuekema en C.M.L. Den Hollander Wouter A., zoon van A.M. Decider en A. Kamerling. Ondertrouwd: (Leiderdorp), S. Sitee en K.M. Shea; L.G.J.M. Limpens en J.W. Nijsse. Gehuwd: (Leiderdorp), J.M.S. Maatjeen A.C.A. van der Heijden; J.J.C. Bruinies en J.M de Klerk; J. van der Zwart en A. Overleden: (Leiden). H.B. Tjoa (66), ge huwd met L.L. Lie; M.J. van Gelder (69); A.M. Schuijtemakcr (88), gehuwd met J. Wabeke; A.B. Kappers (69), gehuwd ge weest met L. Dumas, thans echtgenoot van H. Zwarthoed; G.J.C. Verhoog (81), gehuwd met M.F. Eikerbout; J. Rietker ken (78) gehuwd met N. Luijendijk; A.J.Ch. de Jong (79), gehuwd geweest met B.H. Haverkamp; H.Th. Vink (64), gehuwd met M.C. van der Kaay; N. Pijl (90). gehuwd met C.J. Eggmk; P.H. Abrahams (79), gehuwd met C. van der Meer; (Leiderdorp), B.C.W. Sprcngers (70). gehuwd met M.C. Rieff; J.C Gaij- Kema (51). gehuwd met A. van Dijk; M. van den Heden (74), gehuwd met C.E. van Pelt; W.J.H. Aniba (60), gehuwd met J F. Montanus; (Voorschoten), N.A Vink (76), gehuwd met J Ililgersom, thans echtgenoot van .'.M.J. Van dei Heijden; F.H. Freeze(76), gehuwd metC. Faase; (Warmond), H. ter Ilaar (75), ge huwd met M.J.A. den Haseluur; (Bent huizen), C. van Veen (76), gehuwd metM. Vermeulen. Dood in huis - De politie van Den Bosch heeft zaterdag in een wo ning aan de Bilderdijkstraat in Den Bosch de 68-jarige weduwe mevrouw Willems-Prust dood op bed gevonden. Ze is een natuur lijke dood gestorven, zo bleek uit onderzoek. De politie werd ge waarschuwd door de buren, die de vrouw al twee weken misten. LEIDERDORP - Er komen weer bomen te staan langs de Achtho- venerweg in Leiderdorp. Laat in het voorjaar van 1979 wer den de populieren die langs de WASSENAAR - Het experiment van de Gemeentelijke Sociale Dienst in Wassenaar om op de donderdagavonden van 19.00 tot 20.30 spreekuur te houden, is geen succes gebleken. Gedurende de zes maanden dat de proef werd gehouden, is er nau welijks gebruik van gemaakt. Daarom hebben burgemeester en wethouders besloten dit experi ment met ingang van vandaag te beëindigen. Wel blijft de mogelijkheid bestaan om met het hoofd van de GSD een afspraak te maken voor een gesprek in de avonduren. Achthovenerweg stonden ge rooid omdat ze waren aangetast door de houtwilgenrups. De bo men leverden steeds meer gevaar op voor het verkeer en mede om dat de bomen al oud waren, werd besloten ze weg te halen. Wel stond van het begin af aan vast dat-er nieuwe bomen langs de weg moesten komen. Gemeen tewerken van Leiderdorp stelden daartoe twee plannen op. Het eerste hield het planten van bo men in precies zoals ze e<r voor heen stonden. Het andere plan, dat waarschijnlijk zal worden uitgevoerd, behelst het beplan ten van de weg met vrijlating van die plaatsen die een mooi uitzicht bieden. In de periode dat de Achthovenerweg kaal was, heeft men namelijk ontdekt dat het nabij gelegen polderlandschap niet verdient te worden verbor gen. Dinsdag zal de commissie verkeer en vervoer uit de gemeenteraad van Leiderdorp proberen te ko men tot een advies over deze kwestie. Daarna kan er in een volgende raadsvergadering een beslissing worden genomen. Leidse sjoelcis doen hot goed De nu nog boomloze Achthovenerweg in L- iderdorp, die straks in oude luister wordt hersteld LEIDEN/HAARLEM - Zo'n 250 enthousiaste sjoelers hebben za terdag in Haarlem deelgenomen aan de gewestelijke kampioen schappen. De wedstrijden maak ten tevens onderdeel uit van de selectie voor nationale kam pioenschappen, die in Tiel wor den gehouden. Wat de deelnemers betreft is de Leidenaar Johan Teske van Plan Noord in de eerste klasse in een felle strijd gewikkeld met J.C. Rijser uit Zaandam. Bij de jeugdsjoelers moet Plan Noord te'gen Lisserbroek vech ten om de titels en een reisje naar Tiel. Van beide clubs zijn er bij de jongens 4 en bij de meisjes 3 zeke re kandidaten voor Tiel. De Lei- denaars gokken op Hans van As en Henny van der Kaay. VOORSCHOTEN - In het Cul tureel Centrum in Voorscho ten wordt vanaf donderdag een tentoonstelling over het oude Voorschoten gehouden onder de titel "Hoe was *t?". De expositie bestaat uit een groot aantal oude prentbrief kaarten van Voorschoten met vergrotingen daarvan. Deze briefkaarten zijn uit het bezit van de gemeente en de plaat selijke fotograaf Lex Klimbie heeft deze gebracht op een formaat dat een aardige wandversiering zou kunnen vormen. De tentoonstelling is dagelijks met uitzondering van zondag te bezichtigen. WASSENAAR - Wethouder Curon zul binnenkort de Wussenuursc gemeenteraad gaan verlaten. De 66-jarige \y as se naarder die vanaf 1974 voor de VVD in de gemeen teraad zat, verschijnt 18 februari voor de laatste keer in de functie van wethouder in de raad. Het al treden van Curon komt niet ge heel onverwacht. Zo n twee jaar terug was er al sprake van zijn aftreden. Waarschijnlijk komt in de plaats van Curon het oud raadslid Cucheret de la Morinière in de raad. In maart wordt dan de benoeming van Cocheret en de verkiezing van de nieuwe wet houder verwacht. OEGSTGEEST r- Een aantal Ocgstgcester organisaties kampt met huisvestings problemen. Andere instellingen in deze gemeente hopen op een beter onderdak dan zij nu heb ben. De gemeente meent echter, dat de huisvesting van vereni gingen binnen haar grenzen over het algemeen goed is te Wethouder Caron Dit alles meldt de gemeente in een nota waarin een overzicht van het culturele leven in Oegst geest is gegeven. Dit op-een-rij- tje-zettcn van de activiteiten van verenigingen en instellin gen maakt onderdeel uit van een meerjarenplan dat moet worden opgesteld om straks in aanmer king te komen Voor subsidie van bet rijk. Volgens de plannen wordt het verlenen van geld aan verenigingen meer een gemeen telijke aangelegenheid. De ge meenten krijgen geld van het rijk maar daarvoor moet wel eerst een duidelijk overzicht van het sociale en culturele le ven ter plaatse op papier staan. En daar is Oegstgeest nu mee be zig. Uit een onderzoek is gebleken dat de volksuniversiteit K en O en de peuterspeelzaal in Oegst geest zitten te springen om een goed onderdak. Daarnaast vin den de volgende clubs hun hui dige ruimte beneden peil: ope rettevereniging de Trouba dours, meisjeskoor Willibrord, de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, de sociëteit Har monie en de stichting Jeugd- en jongerenorganisatie. Een betere ruimte wensen zich de ze organisaties: de stichting Kinderspeelzalen Oegstgeest, de EHBO, het damescontact Oegstgeest van het KAV en Dan te Alighèri. In de nota wordt verder opge merkt dat het beschikken over een goed onderkomen van le vensbelang is voor alle organi saties. Uit het onderzoek dat is voorafgegaan aan de totstand koming van deze rapportage is gebleken, dat er tevredenheid heerst voor wat betreft de ruim te voor toneel- en muziekvoor- stellingen. In enkele gevallen vindt men de prijs die men daarvoor moet betalen echter te hoog. De samenstellers van het over zicht geven aan dat in het wel- zijnsplan van Oegstgeest duide lijk naar voren moet komen waar precies de problemen lig gen en welke voorzieningen daarvoor moeten komen. jaar duidelijk de belangrijkste oorzaak geweest van talrijke on gelukken. De kop-staart-botsin- gen nemen ook een hoge plaats in op deze lijst, evenals het slippen door gladheid. Andere oorzaken van ongelukken die meer dan re gelmatig voorkomen, was het niet verlenen van vrije doorgang, het keren op de rijbaan, het in halen, het parkeren, alcoholge bruik, onvoorzichtig oversteken, het openen van portieren, het on voldoende rechts houden, lading die van auto's viel en gevaarlijk riiden. WASSENAAR - Bij een uitslaande brand in de manege aan de Berk- heistraat in Wassenaar is vanoch tend vroeg een brand van van 5000 tot 6000 gulden aangericht. Hoewel de brandweer, die met twee wagens uitrukte, de brand vrij snel onder controle had, had het vuur spoedig om zich heen ge grepen vanwege het hout dat aan de achterzijde van de manege lag opgeslagen. De bij het uitbreken van de brand "in de manege aanwezig zijnde paarden konden worden gered. Ook persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. KATWIJK - Onbekenden heb ben ongeveer 30.000 gulden baar geld gestolen uit twee bedrijven op het Industrieterrein 't Heen in Katwijk. Bij een ijzergroothandel ont vreemdden de daders een geld kist met daarin 10.000 gulden. De politie vermoedt dat de daders zich hebben laten insluiten. Bij een zonwei ingsbedrijf werd een ingemetselde, metalen kluis ge kraakt, waarin ongeveer 20.000 gulden lag. Van de daders ont breekt elk spoor. KATWIJK - Uit een bedrijf aan de Princestraat in Katwijk is in de nacht van zaterdag op zondag •voor ongeveer 1000 gulden aan zilverwerk en wandborden ge stolen. Het is de politie niet duidelijk doe de daders zich toegang tot het pand hebben verschaft. Het ver moeden bestaat dat de eigenaar de deur niet had afgesloten. Maandag Ontmoetingcentrum - hoek Boshuizer- laan, bejaardensoos Zuidwest, 14.30 uur Kijkhuis - Vrouwenkerkchoorstraat - thriller van Hitchcock, 20 en 22.15 uur. Trefcentrum - Rapenburg 100, bijeen komst studentenecclesia over echt scheiding, 20 uur. Volkshuis - Apothekersdijk, start cur sus flamengodansen, 21 uur. Stadhuis - gemeenteraadsvergadering 19.30 uur. Leiderdorp - commissie bestuurszaken, 20 uur, gemeentehuis. Leiderdorp - commissie ruimtelijke or dening en openbare werken, 20 uur, ge meentehuis. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 1 tot 8 feb., door Doe- za apotheek, Doezastraat 31, teL 121313 en apotheek Van Breest Smallenburg, Loevestein 6, tel: 890000. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38. tel., ten noorden van de Rijn 134604, tel. ten zuiden van de Rijn 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude Rd. - ge zondheidscentrum, Berkenkade, Lei derdorp, tel: 410131, spreekuur ma t/m vrij van 14-15 uur. Oegtsgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel: 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel: 4641. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdkantoor. Witte Singel 1 2311 BG Leiden. Postbus 54, 2300 AB, Leiden. Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgelden uitslui tend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 46,30 Kwartaalabonnement per post f 64,15 Jaarabonnement f 173,70 J aarabonnement per post f 245,10 Losse nummers f 0,65 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2