Onrust in er Suriname VAN DER WIEL De schilderi kree van Terreurbestrijding succes voor Italiaanse premier V.S. WAARSCHUWDEN HERHAALDELIJK zonder goede bril was zij nu al gezakt Kabul: stil en gespannen Premier Arron spreekt van "staatsgreep Bonn vaardigt verbod neo-nazi-groep uit een goede bril maakt aHe verschil! DONDERDAG 31 JANUARI 1980 BUITENLAND PAGINA 9 WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben de Sowjet-Unie eind vo rig jaar verschillende keren gewaar schuwd dat zij militair optreden in Af ghanistan zeer ernstig zouden opnemen, verklaarde gisteren de Sowjetdeskundi- ge van het ministerie van buitenlandse zaken Marshall Shulman. Shulman, adviseur van minister Vance, zei op een hoorzitting in het congres dat de waarschuwingen waren geuit toen er te kenen waren van Russische militaire voorbereidingen en het vooruitzicht op het uiteenvallen van het pro-Russische bewind in Afghanistan van Amin. "Wij hebben de Sowjet-Unie bij mijn we ten bij ongeveer vijf gelegenheden ge waarschuwd hoe ernstig wij militair op treden in Afghanistan zouden opne men", zei Shulman. Hij zei verder dat hij geloofde dat de Rus sen de situatie in Afghanistan grotelijks hadden onderschat en gedacht dat zij be trokken zouden zijn bij een actie van een dag of negentig. Het doel van de aanwe zigheid van tussen de 85.000 en 90.000 Russische soldaten in Afghanistan is volgens hem het bezetten van de grote steden en het bewaken van belangrijke wegen. Zouden de Russen de zware taak van het vechten tegen de opstandelingen op zich nemen, aldus Shulman, dan zouden ze waarschijnlijk twee keer zoveel mensen nodig hebben en een langdurige en kostbare operatie moeten verwachten. Er zijn volgens hem tekenen die erop wij zen dat de Sowjet-Unie niet zulk een in ternationale reactie op de inval heeft voorzien - ook niet de vrijwel eenstem mige oppositie ertegen van de Moham medaanse wereld. "Het komt mij een misrekening van histo rische omvang voor", aldus Shulman. Hij verklaarde dat de Amerikaanse straf maatregelen tegen de Sowjet-Unie als vergelding voor de interventie zouden worden volgehouden. De Verenigde Staten hopen daarbij wel dat het te zijner tijd politiek haalbaar zal zijn het verdrag over beperking van de strategische be wapening tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie van kracht te doen wor den. Thatcher Margaret Thatcher heeft gisteren gepleit voor een meer eensgezind standpunt van west-Europa ten aanzien van de Russische interventie in Afghanistan. Op een gezamenlijke persconferentie met de Italiaanse premier Cossiga in Londen gaf zij als haar mening, dat west- Europa een betere manier moet vinden om snel en gecoördineerd te reageren op gebeurtenissen zoals die in Afghanistan. De Britse eerste-minister die veel kritiek heeft op het Russische militarisme, neemt een krachtiger standpunt in dan andere leden van de Europese Gemeen schap. Toen haar werd gevraagd hoe zij haar opvattingen kon rijmen met de houding van West-Duitsland, waar ver zet is tegen handelsmaatregelen tegen Moskou, verklaarde zij te hopen, dat zij de regering in Bonn ervan kan overtui gen dat Engeland het bij het juiste eind heeft en "de bondsrepubliek wellicht niet geheel" Overigens vond mevr. Thatcher dat de reacties in west-Europa op het Russi sche optreden in Afghanistan "elkaar geleidelijk naderen". Cossiga die twee dagen overleg heeft gevoerd in Londen, verklaarde dat de Westeuropese staten, ondank^ mogelijke verschillen in hun reacties, wel eensgezind het Sowjet-in- grijpen in Afghanistan veroordelen. PARAMARIBO (ANP, SNA) - De Surinaamse regering heeft de zeven bestuursleden van de Bond van Militair Kader bij de Surinaamse krijgsmacht buiten functie ge steld en naar verluidt gearresteerd. ühp PREMIER ARRON Alle overige onderofficieren en korporaals van de bond moesten de Membre Boekoekazerne in - Paramaribo verlaten. De oproer politie had gedreigd te zullen schieten wanneer de actievoer ders niet zouden vertrekken. Premier Arron zei op een perscon ferentie: "De situatie is zo ernstig dat ik van een staatsgreep kan spreken" Een en ander is het uitvloeisel van een al enige maanden slepend conflict tussen de Surinaamse onderofficieren, georganiseerd in de Bond van Militair kader, ener zijds, en de legerleiding en de Su rinaamse regering anderzijds. Volgens de Bond van Militair Ka der zijn de huidige moeilijkheden bij de Surinaamse krijgsmacht (SKM) veroorzaakt, doordat de regering-Arron haar toezeggin gen aan het leger niet is nageko- ADVERTENTIE Neusverkouden? Nasivin neusdruppels of -spray helpen u snel. Uitsluitend verkrijgbaar bij apotheker of drogist. Lees eerst de gebruiksvoorschriften NASIVIN EEN HELE OPLUCHTING BONN (GPD) - Minister van bin nenlandse zaken Gerhart Baum (FDP) heeft de zogenaamde Wehrsportgruppe Hoffmann uit Zuid-Duitsland verboden. Deze para-militaire groep is de groot ste neo-nazi-organisatie in de Bondsrepubliek. De ongeveer 400 leden, voornamelijk jonge ren, maakten bij hun 'weerbaar heidsoefeningen' gebruik van talloze wapens, vrachtauto's en jeeps. Ze liepen rond in zwarte uniformen met het doodskopte ken van de SS. Volgens leider Karl Heinz Hoffmann dienden de oefeningen om de leden 'tucht, orde en weerbaarheid' bij te brengen. De minister van bin nenlandse zaken is echter van mening dat de groep doeleinden nastreeft, die in strijd zijn met de Grondwet. Het verbod van de Wehrsportgrup pe, die meer dan zeven jaar vrij ongestoord haar gang kon gaan, is mede bedoeld als signaal. Dat namelijk duidelijk is, aldus Baum, dat de staat niet bereid is dit soort zaken te tolereren. Mi nister Baum zei verder dat de ac tiviteiten van Hoffmann en zijn groep de Bondsrepubliek in het buitenland een slechte naam hadden bezorgd. In Duitsland is door verschillende organisaties, waaronder vde bond van anti-fas cisten, talloze keren geëist dat de Wehrsportgruppe zou worden verboden. ADVERTENTIE Nieuwe Rijn 62, Leiden. Tel.: 071 - 124108 Het gaat hier om de belofte tal vrijwilligers over te laten gaan in beroepsdienst. De Bond heeft enige weken geleden een brief geschreven aan de onderminister van defensie, mr. Willemzorg, waarin ze een beroep op de rege ring doet om zich aan de gedane beloften te houden. De Bond meent dat er sprake is onrechtmatige daad, nu de rege ring geen stappen onderneemt. Tot het schrijven van de brief de onderminister werd beslo op een bestuursvergadering de Bond van Militair Kader. Die bijeenkomst werd gehouden in de onderofficiersmess op het ka zerneterrein in Paramaribo, wat volgens de legerleiding in strijd is met de geldende regels. Boven dien zijn de twee hoogste Suri naamse militairen - opperbevel hebber kolonel Elstak en batal jonscommandant luitenant-ko lonel Essed - van mening dat be doelde brief niet rechtstreeks aan de onderminister gericht had mogen worden, maar via de "geëigende kanalen" had moeten lopen. Dat was voor het opperbevel van de SKM aanleiding om de bondsbe- stuurders Sital en Neede onder licht arrest te plaatsen. Toen de legerleiding niet van zins bleek deze straffen ongedaan te maken stuurde het bestuur van de Bond een telegram aan premier Arron. Daarin werden Elstak en Essed ervan beschuldigd "handelingen tegen de regering uit te lokken aan de vooravond van de alge mene verkiezingen". Die worden op 27 maart aanstaande gehou den. Premier Arron noemde Surina me een democratische staat en verzekerde dat "de regering zich zal verzetten tegen elke poging, van wie dan ook, om deze demo cratische staat in gevaar te bren gen. We zullen deze tendenzen de kop indrukken' Arron maakte wel bekend dat de bond nog gelegenheid krijgt om haar beschuldigingen aan het adres van de legerleiding te ko men toelichten. Daartoe heeft de bond tot 2 februari aanstaande de gelegenheid gekregen. Inmiddels blijft het nog onduide lijk hoe de zaken er bij de SKM precies voorstaan. Oorzaak daar van is het feit dat de Bond van Militair Kader voor de pers onbe reikbaar bleek en bovendien ging premier Arron niet duidelijk in op een aantal hem voorgelegde vragen tijdens een persconferen tie. Zo vond hij de vraag, of de SKM nog goed functioneert "ge vaarlijk". Hij voegde daar echter wel aan toe, dat als "een vijand Suriname zou aanvallen deze zou merken dat de krijgsmacht wel degelijk functioneert". In de loop van woensdag heeft zich een incident voorgedaan bij de "Membre Boekoe kazerne" in Paramaribo. Bij de ingang wer den de buiten functie gestelde militaire kaderleden tegenge houden. Bij het incident werd door de mili taire en gewone politie ingesla gen op militairen die het hek rond de kazerne probeerden te force ren. Voorzover bekend zijn daar bij geen gewonden gevallen. Beroering op universiteiten NEW YORK (AFP) - Aan drie grote Amerikaanse universiteiten is gisteren betoogd tegen de plan nen van president Carter om weer over te gaan tot registratie van dienstplichtigen met het oog op eventuele herinvoering van de dienstplicht. Op de Columbia-universiteit van New York kwam het tot hand gemeen tussen voor- en tegen standers en op de terreinen van Yale in Connecticut en de univer siteit van Californie in Berkeley, werden vijandige leuzen tegen registratie geroepen. Dit waren de eerste betogingen op universiteiten sinds het aflopen van de oorlog in Vietnam I KABUL, Afghanistan - Een grote colonne Russische militaire voertuigen rijdt door de straten van Afghanis- llcms hoofdstad Kabul. Het is nu ongeveer een maand geleden dat de Sowjet-Unie het land binnenviel. KABUL (Reuter) - "Vroeger was het zo dat Russische sol daten buiten en Afhanen bin nen waren. Nu zitten de Rus sen daar en staan de Afgha ni op straat", zei de taxi chauffeur toen hij voorbij het zwaarbewaakt presidentiële paleis in Kabul reed. Sjafi Mohammeds opmerking weerspiegelt de boosheid die de trotse Afghanen voelen nu zij het in eigen land niet meer voor het zeggen hebben door de installatie ruim vier weken geleden van een bewind dat op een Russische tank bin nenkwam. Zo op het oog gaat het leven in de Afghaanse hoofdstad zijn gewone gang en verdraagt de zware sneeuwval die de belof te van een goede oogst in houdt. Toch hangt er een on wezenlijke sfeer, is er iets van spanning merkbaar. De inwoners van Kabul zitten al geruime tijd binnen wanneer de avondklok van elf uur in gaat. Nachtclubs en café's zijn dicht omdat de mensen toch niet tot laat op de avond op straat durven toeven. De stilte in de lege straten wordt verbroken door de Russische patrouilles. In de nachtelijke uren rijden met veel lawaai gepantserde kolonnes met manschappen en materieel door de stad, op weg naar kampementen bui ten Kabul. Overdag wordt men de onheil- spellehde aanwezigheid van tanks gewaar. Zij staan op hopen steen ter ondersteu ning van Afghaanse schild wachten bij de toegang tot re geringsgebouwen. Bezoekers van sleutelministers worden gefouilleerd alvorens naar binnen te mogen. Ministers ziet men zelden in het openbaar. In de dichtbevolkte, chaotische bazaar van Kabul zien de Af ghanen er wat ontdaan maar niet verslagen uit. Velen er kennen dat de Russische troepen hun vrees inboeze men, maar zij zijn niet zo bang meer dat zij hun mening niet zouden geven. De Russische militairen wagen zich niet in de bazaar, zeker niet nadat vorige week op een drukke straat in Kabul twee hunner werden doodgescho ten. Maar een koopman in ge droogd fruit had een andere verklaring. "Ze hebben geen geld om iets te kopen", zei hij. Radicaal sprak ruim tien uur achtereen ROME (GPD) - In het Italiaanse parlement werd dezer dagen een record gebroken: de radicale af gevaardigde Alessandro Tessari begon dinsdag om twee uur een redevoering tegen de anti-terro- rismebesluiten van de regering en sprak, voor een verlaten zaal, tien uur en 35 minuten onafge broken. Zijn collega Adele Fac- cio, die hem opvolgde, moest om 10 over vier gistermorgen afha ken, omdat, zo zei ze veront schuldigend tot kamervoorzitter Nilde Jotti, ze zich zo draaierig begon te voelen. Ze moest per au to worden afgevoerd, maar werd in het parlement afgelost door een weliswaar wijdlopige, maar geen record brekende neo-fascist. Dergelijke scènes zullen waar schijnlijk nog de hele week du ren: de radicalen, in het onge makkelijk gezelschap van de neo fascisten, hebben een praatmara thon ingezet tegen de regerings besluiten, omdat zij tegen een aantal verscherpingen van de an- ti-terreurwet zijn gekant. Andere partijen zijn dat ook, met name socialisten en communisten, en hebben een aantal amendemen ten ingediend met betrekking tot het zogenaamde politiearrest, de uitbreiding van de huiszoekings- en afluisterbevoegdheden, en de verlenging van het voorarrest voor verdachten van terroristi sche daden of deelneming aan gewapende benden. In plaats van zich daarbij aan te sluiten en zo een redelijke kans te maken op verbetering van de wet, dienden de radicalen 7500 eigen amendementen in. Als zij die, zoals het kamerreglement toestaat, stuk voor stuk met alle 18 afgevaardigden zouden gaan verdedigen, was er geen enkele kans meer om het regeringsbe sluit binnen de voorgeschreven 60 dagen (die op 14 februari ver lopen) in een wet om te zetten. Om het automatisch vervallen van het besluit te voorkomen, stelde de regering de vertrouwenskwes tie. Nu komt er geen enkel a dement meer aan de orde, dient het besluit globaal te den goedgekeurd of verworpen. Iedere parlementariër mag ëén keer spreken, en wel zolang als hij wil, maar ook zo kunnen de radicalen het niet tot 14 februari meer rekken. Wat zij ermee be reiken, is slechts dat het besluit nu ongetwijfeld in zijn geheel en zonder verbeteringen zal worden aangenomen, en dat de regering- Cossiga een vertrouwensvotum krijgt, ook van partijen die daar om geen enkele andere reden toe bereid zouden zijn. Premier Francesco Cossiga, voor wiens aanblijven enkele weken niemand een stuiver zou hebben gegeven, zit nu weer vast genoeg in het zadel om althans het ko mende partijcongres van zijn christen-democratische partij rustig te kunnen afwachten en misschien zelfs tot de plaatselijke verkiezingen van mei door te blijven regeren. Dat ligt niet alleen aan de radicalen, maar ook aan de manier waarop hij in Washington bij president Carter het standpunt van de Eu ropese Gemeenschap ten aanzien van Afghanistan en andere inter nationale vraagstukken wist te vertolken (Italië heeft voor de eerste zes maanden van 1980 het voorzitterschap van de Gemeen schap). en voor een ander deel zeker ook aan de successen van politie en carabinieri bij het steeds verder oprollen van de ter roristenorganisaties. Voor de christen-democraten geeft dat weer enig respijt, nadat de so cialisten in december hadden vastgesteld dat Cossiga's dagen waren geteld. Al wensten zij ook geen regeringscrisis "in het duis ter", dit wil zeggen: zonder dat er een vervangend team klaar stond, was de algemene verwach ting dat het kabinet ieder ogenblik kon vallen. Nu Cossi ga's positie weer is verbeterd, greep zijn partij de gelegenheid aan om het partijcongres, dat al herhaaldelijk was uitgesteld, nog eens te verschuiven: van 1 tot 15 februari. De officiële reden was, dat de ka merleden gelegenheid moesten hebben om het anti-terreurbe- sluit er op tijd door te krijgen. In werkelijkheid gaf het hun de kans hun standpuntbepaling over de toekomstige regerings coalitie weer wat verder op de lange baan te schuiven. Zij staan opnieuw onder zware druk om ook de communisten tot de rege ring toe te laten en er althans in toe te stemmen na hun congres een programmatische bijeen komst te houden met alle "consti tutionele partijen'' (een uitdruk king waarmee in Italië alle partij en, van communisten tot libera len. worden bedoeld, met uitzon dering van neo fascisten, radica len en enkele jongere, uiterst linkse partijtjes) en wel "zonder vooropgezette ideologische af wijzingen" Het voorstel ging uit van de gema tigde republikeinen en er zijn voldoende aanwijzingen, dat een deel van de christen-democrati sche top niet ongenegen is er se rieus op in te gaan. Nu hoeft dat nog bepaald niet te betekenen dat Italië binnenkort communisti sche ministers zal krijgen, maar wel dat het idee alleen al niet meer stuit op reacties van af schuw en totale weigering. Het wordt zeker de centrale kwestie op het partijcongres en zal aan leiding geven tot harde botsingen en verdeeldheid. Mondale naar Lake Placid LAKE PLACID (ANP) - De Amerikaanse vice-president Walter Mondale zal tijdens de openingsplechtigheid van de Olympische winterspelen van Lake Placid het Witte Huis vertegenwoordigen. Een woordvoerder van de or ganisatie maakte gisteren be kend dat Mondale Carter zou vervangen. Carter heeft zich teruggetrokken in verband met de crises in Iran en Af ghanistan. De Zwitserse regering heeft in zake een mogelijke boycot van de Spelen van Moskou geen standpunt ingenomen. De regering laat de beslissing over aan het Olympisch Co mité en de atleten van het land. Afhankelijk van de poli tieke ontwikkelingen zal de Zwitserse regering in een la ter stadium met een verkla ring komen. Het Olympisch Comité Nieuw-Zeeland heeft een of ficieel antwoord op de boy cot-oproep uitgesteld. Verte genwoordigers gaan voorlo pig door met de voorberei dingen voor Moskou. In een speciale vergadering heeft het comité de kandidaat deelnemers aangeraden het zelfde te doen. De Olympische Comité's van IJsland en Denemarken zul len een ploeg naar de Spelen van Moskou sturen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9